LEIDEN REGIO Blauw Surveillanten in deel binnenstad De held van de De Bazelstraat Volkshuis en X blijven bakkeleien IJsselmeerwater blijft nodig in Rijnland Straatverbod voor leraar Om Pancras-oost schoner en veiliger te maken Weer zware Katwijkse dominee beroepen Glascollectie van Het Huis. Maarten 't Hart speelt orgel bij opening gereformeerde synode woensdag 3 SEPTEMBER 2003 leidenaar G. E. Leidelmeijer (72) is een held. Hoeveel men- °v, sen denken niet, als de ge- meentelijke aanslag voor de ozb op de mat ploft: 'ik doe ze een proces aan!'? Welnu, Lei- u. delmeijer heeft het gedaan. Af gelopen week deed hij zijn zeg je voor de enkelvoudige kamer van het Gerechtshof in Den P Haag. De zitting was besloten, P maar Leidelmeijers veront- waardigde betoog was tot in de hal van het Paleis van Justitie te horen. Vooral de woorden keuken' en 'onverkoopbaar' kwamen dwars door de toch zware, geluidswerende deuren van de rechtszaal naar buiten. Leidelmeijer kocht in 1973 een huis op de hoek van de De Ba- zelstraat en de Churchilllaan in Leiden-ZuidwesL De Chur chilllaan, ook wel N206 ge noemd, was toen nog niet zo druk. De trotse eigenaar liet het huis uitbouwen met een keu ken. „Gebouwd door aanne mer Du Prie", legt hij uit. „Met vergunning, volgens alle bouw kundige regels en met toestem ming en controle van Bouw en Woningtoezicht van de ge meente Leiden." Onderheien van de lichte aanbouw was niet nodig, oordeelde Bouw- en Woningtoezicht. Dertig jaar later is de Churchill- 8? m hè-v ?zr- 1 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 5356424 Leids pluimvee in Vijfhovenhuis leiden - De Leidse Pluimvee- en Konijnensport Vereniging houdt op zaterdag 6 en zondag 7 september de jaarlijkse zo- mertentoonstelüng voor dui ven, kippen, konijnen en ca via's. Bezoekers kunnen zater dag de keuring vanaf 9.30 uur bijwonen in het Vijfhovenhuis aan de Hoftaan 169 in Leiden. Vier keurmeesters zullen de jonge dieren, die in het voorjaar zijn gefokt, beoordelen. Zondag begint de keuring om 10.00 uur en beide dagen duurt het eve nement tot 16.00 uur. DUIVEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Menen. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 4; R. v.d. Geer 2, 10; P. de Mooy 3, 5, 7; Straathof/v.d. Berg 6; G. v.d. Blom 8, 9. P.V. De Rijnklievers N. de Groot en zn. 1, 2, 3, 4, 6; comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 5, 7, 8,9, 10. den haag/leiden - De Leidse natuurkundeleraar J. ter Spill mag zich een jaar lang niet meer vertonen bij zijn oude school aan het Louis Couperus plein in Den Haag. Dit heeft de president van de Haagse recht bank H. Hofhuis gisteren be paald in een door de school aangespannen kort geding. De leraar mag eveneens geen mondelinge of schriftelijke be ledigingen over de school en haar directie verspreiden. De i rechter verbiedt Ter Spill met name om geschriften te sturen aan medewerkers, leerlingen van het Internationaal College Edith Stein in Den Haag en hun ouders en omwonenden van de twee directeuren. Ter Spill had zijn ongenoegen over de gang van zaken op school onder andere geuit in brieven aan de buren van de twee directeuren in Waddinx- veen en Leiden. De rechter ver oordeelt deze handelwijze met nadruk. „Daar heeft Ter Spill in I; dit opzicht, kort gezegd, niets te zoeken", schrijft de rechter in het vonnis. Als de vier jaar geleden ontsla gen leraar toch brieven met on- j juiste of grievende inhoud blijft j versturen, moet hij een dwang- I som van duizend euro per keer I betalen. De dwangsom kan op lopen tot maximaal een bedrag van vijftigduizend euro. De le raar heeft tien jaar les gegeven aan het Edith Steincoffege en ziet zichzelf als het slachtoffer van een nieuw financierings- stelsel in het onderwijs. Zijn ar- j beidsovereenkomst is in januari drie jaar geleden door de kan- tonrechter ontbonden. door Marijn Kramp leiden - De bewoners van de oostelijke binnenstad willen ook een buurtserviceteam. Dit team bestaat uit gesubsidieerde ar beidskrachten die toezicht hou den in de buurt en bewoners aanspreken op fout parkeren, vuilnis dumpen en andere zaken die de wijk vies en onveilig ma ken. Het project is afgekeken van Leiden-Noord, waar al een kleine driejaar met redelijk suc ces een buurtserviceteam sur veilleert rond de Willem de Zwij gerlaan. De vraag om meer toezicht is afkomstig van buurtbewoners uit Pancras-oost, de wijk tussen de Hooigracht en de Zijlsingel. Zij dienden dit verzoek in bij de wijkraad die voor projecten die bijdragen aan een verbetering van de buurt een aparte pot met geld van het rijk heeft ge kregen. Het voorstel dat door de Buurtwerkmaatschappij in overleg met de wijkraad is uit gewerkt, behelst in totaal zes gesubsidieerde arbeidskrachten die ongeveer een jaar daadwer kelijk aan de slag gaan in de wijk In die twaalf maanden surveil leren zij op gezette tijden in de wijk en controleren zij buurten op zwerfvuil en gedumpt afval. Ze zorgen dat verdwaalde win kelwagentjes weer bij de super markt terechtkomen, onbestel- de balen huis-aan-huisbladen door de uitgever worden opge haald en kapot straatmeubilair wordt gerepareerd. Behalve dat de wijk hiervan opknapt, doen de gesubsidieerde arbeids krachten werkervaring op met als doel doorstroming naar een baan in de beveiliging. In totaal kost het project ruim 150.000 euro. Meer dan de helft daarvan komt voor rekening van sociale zaken. De rest van het bedrag, ruim 60.000 euro moet uit het zogenoemde Onze Buurt Aan Zet-budget komen van de wijkraad. Een aantal wijkraadsleden plaatste gisteren tijdens de ver gadering in buurthuis De Pan- crat aan de Middelstegracht nog wel wat kanttekeningen bij het plan. Zo waren er twijfels over de korte looptijd van het project. Het buurtserviceteam kan slechts een jaar betaald worden uit het budget van de wijk. Daarna is het geld op en het voortbestaan van het buurt serviceteam uiterst onzeker. Ook vroeg een aantal leden zich af of de wijk niet veel meer baat heeft bij een team dat zelf op ruimt in plaats van buurtbewq- ners daartoe aanspoort. En ook de wijkagent was sceptisch. Hij vindt dat er met de parkwach ters, huismeesters, parkeer wachten en reinigingscontro- leurs al genoeg toezichthouders zijn in de stad, en dat nog zo'p groep erbij tot te veel versnip pering leidt. Een meerderheid van de wijk raad vindt echter dat het buurt,- serviceteam een kans moet krij gen. Besloten is het plan ter goedkeuring aan de gemeente voor te leggen. Want hoewel de bewoners zelf kunnen bepalen waaraan ze het Onze Buurt Aan Zet geld uitgeven, mogen deze plannen niet strijdig zijn met het gemeentelijk beleid. katwijk - De hervormde predi kant A. Vlietstra beraadt zich op een beroeping buiten Katwijk. De hervormde gemeente in het Overijsselse Vriezenveen heeft hem een positie als dominee aangeboden. Het beroep is opmerkelijk om dat Vlietstra geldt als een van de twee 'bezwaarde' dominees in Katwijk aan Zee. Net als zijn collega W. van Vlastuin verzet hij zich tegen de naderende kerkfusie. Van Vlastuin werd twee weken geleden eveneens beroepen, naar Urk. De twee bezwaarde dominees en hun wijkgemeentes staan te genover het meerderheids standpunt in de centrale ker kenraad van Katwijk. Acht van de tien wijkgemeentes willen - ondanks principiële bezwa ren - meegaan in de kerkfusie. Volgens het officiële standpunt van de synode kunnen (wijk-) gemeentes die niet meegaan, hun geld en goederen verliezen. Een dissidente dominee kan in theorie uit zijn ambtswoning worden gezet. In het kerkblad Om de Oude Kerk schrijft Van Vlastuin ech ter dat 'in tegenstelling tot wat er in de pers beweerd wordt', voor hem 'hogere belangen gel den dan eigenbelang of kerkpo litiek belang' in de afweging het beroep wel of niet aan te ne men. Vlietstra wil op dit moment niet inhoudelijk reageren. (advertentie) Enkelvoudig per paar 90,- Multifocaal per paar€ 200,- Standaard inclusief ontspiegeling én beschermende hardingslaag. Alle sterktes, in glas en kunststof. Kortom, de Glascoilectie van Het Huis biedt u optimaal kijkcomfort. voor een vaste, scherpe prijs. Het Huis Rinck LEIDEN - BREESTRAAT 121 - TEL. (071) 512 50 36 DIABETICI KUNNEN IN DEZE VESTIGING TERECHT VOOR SCREENING VAN HET NETVLIES door Timoteus Waarsenburg leiden - Het rommelde al een tijdje tussen het bestuur van cultureel centrum de X en de directie van het Volkshuis. Maar nu algemeen coördinator J. van Breukelen van het Volks huis nieuwe sloten heeft laten zetten op de ruimte van de X en X-voorzitter S. Cengiz Van Breukelen beticht van huisvre debreuk, lijkt de strijd nog hevi ger te worden. „Er is een scheu ring binnen de X", zegt Van Breukelen. „Hij heeft een hele dikke duim", vindt Cengiz. Volgens Van Breukelen is er van alles mis met cultureel centrum de X. „Vorige week kreeg ik een seintje dat twee mensen in ons pand schilderingen aanbrach ten. Zowel aan de buitenkant van het gebouw als in de salon, de ruimte van de X, werd het woord 'Mistral' geschilderd." En dus vroeg Van Breukelen wat dat te betekenen had. „Ik kreeg te horen dat zij een nieu we toneelclub waren, voorge komen uit de X Met de X zelf wilden ze niets meer te maken hebben. Daar lieten ze zich zelfs uiterst negatief over uit. De Mistral zou een frisse wind door het pand laten gaan. En ze vertelden doodleuk de ruimte van de X te gaan gebruiken. Van Breukelen nodigde het tweetal uit op zijn kamer voor een gesprek en liet tijdens dat gesprek de sloten van de ruimte van de X veranderen. „Ze had den zelfs al een verdeling voor het gebruik van de ruimte ge maakt. Ik heb hen verteld dat i'jj geen extra club in huis wil waar ik niets van weet. Daarom heb ik ze maar vriendelijk verzocht om het pand te verlaten, 's Middags heb ik de voorzitter van de X op het matje geroe pen. Tot mijn grote verbazing bleek de Mistral nu plotseling onderdeel van de X te zijn. Daarmee was de kous officieel af. Maar 1 januari moet de X weg uit het Volkshuis." X-voorzitter Cengiz heeft een iets andere lezing. „Van Breu kelen heeft een ^ele dikke duim. Die twee mensen waar Van Breukelen het over heeft, zijn vrijwilligers van ons die zich inzetten voor het opsieren van de X Het is geen afsplitsing van de X en de Mistri heeft niets te maken met een toneel gezelschap." Over de kritiek die de twee medewerkers op de X hadden, zegt Cengiz: „Wij zijn niet vies van het uiten van krh tiek. Dus ook niet van kritiek op de eigen organisatie." Cengiz is echter vooral boos dat Van Breukelen de sloten heeft veranderd. „Hoe haalt hij het in zijn hoofd om onze sloten zo maar te veranderen? Wij zijn huurder van die ruimte. Geluk kig zijn de oude sloten inmid dels teruggezet. Maar ik vind het ontzettend raar dat hij zo zijn best doet om ons min óf meer uit ons eigen pand te zet ten. Het klopt dat ons contract per 1 januari is opgezegd, maar ik heb de mogelijkheden om toch in het Volkshuis te blijven al door een jurist laten onder zoeken. En we maken best een goede kans." leiden - De schrijver Maarten 't Hart uit Warmond bespeelt op 12 september het orgel voor de gereformeerde synode (kerkver gadering) in het Academiege bouw. Voorafgaande aan de opening van de synode later die dag worden de synodeleden daar ontvangen door de univer siteit. De nieuwtestamenticus H.J. de Jonge houdt een lezing over kerk en universiteit. 't Hart staat bekend om zijn haat-liefdeverhouding met de gereformeerde kerk. In het werk van de schrijver is zijn strenge gereformeerde jeugd in Maas sluis een terugkerend thema. Aan het eind van zijn tienerja ren keerde hij zich van het ge loof af. Vorig jaar verscheen een tweeluik onder de titel De Schrift betwist, waarin hij de bijbel en het christendom on der vuur neemt. De liefde voor het kerkorgel beschouwt de schrijver als een van de weinige positieve zaken die hij aan het gereformeerde leven heeft over gehouden. De vorige synode van de Gere formeerde Kerken werd afgelo pen januari in Emden (Duits land) geopend.. Gewoonlijk is de zittingsduur van een synode twee jaar, maar in verband met het definitieve besluit over de fusie van de drie Samen-op- Wegkerken werd de synode voortijdig besloten. Kerkorde- lijk moet een nieuw gevormde synode het definitieve vereni- gingsbesluit nemen. Dat valt in december. Dammen in de Drecht, de Leidsche Vaart en de Zegerplas verwijderd door Marieta Kroft laan niet meer rustig. Het ver keer dendert er dag en nacht. De weg is een onmisbare ver binding tussen de kust en het binnenland. Het is dan ook niet zo moeilijk om te raden wat er met Leidelmeijers niet- onderheide keukenuitbouw ge beurde: die begon te verzak ken. Vooral de 'karrensporen', zoals Leidelmeijer die noemt, de wasbordachtige ribbels in het asfalt bij de verkeerslichten voor zijn deur, veroorzaken zware trillingen waar de uit bouw niet tegen bestand is. Zo wel in de vloer als in het pla fond zitten diepe scheuren. Leidelmeijer kan die wel laten verhelpen, maar veel zin heeft dat niet. Zolang het zware ver keer over de karrensporen blijft denderen, keren de scheuren terug. In 2001 was voor Leidelmeijer de maat vol. In dat jaar taxeer de de gemeente zijn huis voor de Wet Onroerend Zaakbelas ting op ruim 192.000 euro. Zelf vindt hij zijn huis onverkoop baar en dus waardeloos. „Zou u een huis kopen met een af brokkelende uitbouw?", is zijn retorische vraag. „Ik niet." Hij tekende bezwaar aan tegen de gemeentelijke beschikking. Inmiddels is het 2003. Leidel meijer en de gemeente Leiden zijn alweer twee aanslagen ver der. Ook over deze jaren heeft hij bezwaar gemaakt, maar hij heeft de opgelegde ozb wel be taald. „In de hoop natuurlijk, dat ik het in mijn ogen te veel betaalde ooit terugkrijg." Nu, ruim twee jaar later, staat leiden - Boten kunnen weer het Aarkanaal, de Amstel, de Leid sche Vaart en de Drecht opva ren. De Zegerplas is vanmiddag weer bereikbaar. Niet langer dreigt het gevaar dat zout water zich via deze wateren door het Rijnlandse gebied zou versprei den. Het IJsselmeerwater dat bij Nieuwveen Rijnland binnen stroomt, is van een goede kwa liteit. Dat is voor het Hoog heemraadschap van Rijnland de reden om gisteren en van daag de dammen bij de Leid sche Vaart, de Zegerplas en de Drecht weer te verwijderen. De 'zoute prop' zat van nature in de Amstel. Er zitten namelijk kwellen in de diepe polders in de omgeving. Het brakke water is de afgelopen week via het Aarkanaal en de Gouwe bij Gouda in de Hollandsche IJssel geloosd. Als de damwanden er niet waren geweest, zou het brakke water zich overal ver spreiden en veel schade aan de natuur teweegbrengen. Bovendien zouden veel Bos- koopse boomkwekers hun oogst zien mislukken. De sier teelt is over het algemeen slecht bestand tegen het brakke water. Het water dat nu door de Rijn landse wateren stroomt heeft een zoutgehalte van 160 milli gram chloride per liter water. De kritieke grens ligt bij 250 milligram. Hoewel het de afgelopen dagen flink heeft geregend, blijft de aanvoer van IJsselmeerwater volgens woordvoerder E. Al- brecht van het Hoogheemraad schap van Rijnland nog wel eni ge tijd nodig. „Door de droogte van de afgelopen tijd hebben we in Rijnland aanzienlijke te korten opgelopen. Het water is redelijk verzilt geraakt door het inlaten onlangs van het te zoute water uit de Hollandsche IJssel. We hebben heel veel zoet water nodig om alle waterwegen goed te kunnen doorspoelen." De verzilting trad vooral op in de omgeving van Spaarndam, langs de Gouwe, de Middel burgse- en Tempelpolder in Boskoop en in de Noordpias in Hazerswoude. Zolang het IJs selmeerwater nodig blijft, blijft de Tolhuiskade voor het scheepvaartverkeer gestremd. Alleen boten met een onthef fing mogen erdoor. Nu er alleen maar goed IJsselmeerwater Rijnland binnenstroomt, verwijdert een aannemer weer de dam men die vorige week maandag bij de Drecht (zie foto), de Leidsche Vaart en de Zegerplas zijn aange bracht. Foto: Mark Lamers hij met een flinke dosis erger nis en met een dossier van iets minder dan een centimeter dik, waarin hij met een rode pen bovendien veel woedende aantekeningen heeft gemaakt, Voor de rechter in Den Haag. De afdeling Belastingen van de gemeente Leiden kon niet veel met Leidelmeijers uitroep dat zijn huis 'waardeloos' is. Hij stelde daarom zelf een in zijn ogen redelijke waarde vast van 135.000 euro. Dat verschil is de gemeente te groot en daarmee was een rechtszaak onvermij delijk. De zitting duurde drie kwartier en Leidelmeijer kreeg ruim de gelegenheid om zijn zaak te be pleiten. „Ik dacht dat ik het er nogal goed vanaf had ge bracht", zei hij opgelucht na afloop. De rechter maakt zijn besluit op 9 september bekend. Geluk kig hoeft Leidelmeijer tot die tijd niet alleen maar te pieke ren, want hij viert vandaag zijn verjaardag. „Dat breekt ten minste wat." Wilfred Simons Leidenaar Leidelmeijer voor zijn dertig jaar geleden uitgebouwde woning aan de De Bazelstraat. Foto: Hielcp Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11