KUNST CULTUUR Een hartstochtelijk heer van stand Meestercoup van Peter Greenaway in Venetië Kleine, jeugdigr sfeertekeningen Orchideeën zingeË in Leidse Pieterskë Willem Witsen, de eeuwig tobbende twijfelaar Jubileum voor Hans Croi en Annet Nieuwenhuijzer dinsdag 2 SEPTEMBER ei _ar< Nee iB; Dino de Laurentiis. Foto: Reuters Gouden Leeuw De Laurentiis venetiI/ap - De van oorsprong Italiaanse filmproducer Dino De Laurentiis heeft op het film festival van Venetië gisteren de Gouden Leeuw gekregen voor zijn gehele oeuvre. De 84-jarige De Laurentiis geldt als een van de belangrijkste producenten in de filmgeschiedenis. In de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw had De Laurentiis in Italië een productiemaatschappij die klassiekers uitbracht als Felli- ni's 'La Strada' in 1954 en 'Le Notti Di Cabiria' in 1957. Ook 'La Dolce Vita' (1960) maakte Fellini met geld van De Lauren tiis. De producer zette zijn car rière later in de Verenigde Sta ten voort. Daar financierde hij films als 'Serpico', 'Three Days of the Condor' en The Bounty'. Momenteel is hij betrokken bij de productie van een nieuwe film over het leven van Alexan der de Grote met Leonardo Di Caprio in de hoofdrol. Etsen Rembrandt op Schiphol schiphol/anp - Het Rijksmuse um in Amsterdam toont met ingang van vandaag veertien et sen van Rembrandt op Schip hol. Het museum heeft daar sinds december vorig jaar een dependance. Het museum is el ke dag gratis toegankelijk. Het is in het leven geroepen om de tentoonstellingsmogelijkheden van het Rijks te vergroten en meteen bij met name buiten landers te geuren met de vader landse kunstschatten. Het is de eerste combinatie museum luchthaven ter wereld. Op Schiphol zijn permanent tien Hollandse meesters te zien. De etsen van Rembrandt zijn de derde wisseltentoonstelling en gaat duren tot en met 4 januari 2004. Taxatiedag in Katwijk katwijk - Veilinghuis Glerum te Amsterdam houdt zaterdag in samenwerking met het Katwijks Museum een taxatiedag. Wie wil kan deze dag zijn kunst- en kunstnijverheidobjecten laten taxeren. De experts van het vei linghuis beoordelen het aange bodene van 10.30 tot 17.00 uur in het Katwijks Museum aan de Voorstraat. Op afspraak taxeren zij ook aan huis. Voor meer in formatie: 020-3012956 ofwww- .glerum.nl door Francoise Ledeboer Amsterdam - Willem Witsen (1860-1923) kwam in 1943 niet voor niets terecht in de bundel 'Menschen in de schaduw' van de befaamde kunsthistoricus A.M. Hammacher. 'Ik ben een god in het diepst van mijn ge dachten', dichtte zijn vriend Wil lem Kloos. Het contrast met Wit sen, de eeuwig tobbende twijfe laar die al voor de Eerste Wereld oorlog kampte met gebrek aan waardering van kunstcritici, kon niet groter zijn. Exposities in het Dordrechts Museum en Ge meentearchief Amsterdam ge ven tachtig jaar na zijn dood een antwoord op wie hij was en de betekenis van zijn kunstenaar schap. De Amsterdamse patriciërs- zoon stond bekend om zijn complexe karakter waarin ge slotenheid en openheid om voorrang streden. Een moeilijk man om over te oordelen, von den zijn tijdgenoten. 'Hij is zeer gesloten en kan volstrekt niet converseeren. en zoodra hij over een heele lange brug is, zegt hij in ééns alles', berichtte de toneelspeler Arnold Ising Lodewijk van Deyssel na een paar ontmoetingen. Ook Ham macher beschreef de twee kan ten van zijn persoonlijkheid: hij zag in hem een hartstochtelijk kunstenaar met 'een trillend ze nuwleven', maar signaleerde te gelijk 'in mond, kin en hoofd houding, de beheersing, terug getrokkenheid, reserve'. Het oeuvre van Witsen omvat ruim 400 olieverfschilderijen, aquarellen, tekeningen, pren ten en foto's. Rijksmuseum- conservatoren Freek Heijbroek en Irene de Groot selecteerden voor het Gemeentearchief Am sterdam - als locatie gekozen vanwege de aanstaande ver bouwing van het museum - werken die de grote liefde voor zijn geboortestad in beeld bren gen. De Oude Schans met de Montelbaanstoren, de Binnen kant, de Oudezijds Achterburg wal, het IJ en de omgeving van Damrak en Rokin, boden hem een leven lang genoeg inspira tie voor tientallen impressies van verstilde schoonheid. Men sen zijn er zelden op te zien, de weergave van grachten, boten, bruggen en gevels in steeds wisselende weersomstandighe den was hem genoeg. Dat zijn Amsterdamse thematiek onver anderd bleef, lijkt ook tekenend voor zijn drang naar perfectio nisme. Voor de twijfelaar aan eigen kunnen kon het altijd nóg Gezicht op de Waalseilandsgracht en de Geldersekade met de Schreierstoren, van Willem Witsen. Foto: GPD/Gemeentearchief Amsterdam beter, lijken de vele verbeeldin gen van dezelfde romantische locaties in strakke composities in steeds andere technieken te zeggen. De expositie in het Dordrechts Museum omvat een overzicht van de vele andere plaatsen waar het oeuvre van Witsen ontstond. Hij werkte in de bui tenlucht in Londen, Dordrecht, Rotterdam, Ede, Venetië. San Francisco en Nederlands-Indië en maakte binnenshuis portret ten en stillevens van vazen met bloemen. De portretten van zijn gedistingeerde vader, zijn kin deren, zijn eerste echtgenote Betsy van Vloten en tweede echtgenote Marie Schorr en ve le anderen zijn op deze exposi tie hoogtepunten van inlevings vermogen. Daft zijn ook de fo to's die pas nu voor het eerst in groten getale zijn te zien omdat Witsen ze alleen voor privé-ge- bruik maakte. Jan Toorop, Breitner, Paul Verlaine, Arthur van Schendel, Jacobus van Looy, Alphons Diepenbrock, zijn kinderen en zijn vele vrien den ogen zó dichtbij dat het lijkt alsof we in een tijdmachine zijn gestapt. Na zijn opleiding aan de Rijks academie in Amsterdam, begon de 'natuurmensch' Witsen in de traditie van de toen vernieu wende Haagse School met de houtsprokkelaars, herders en heiwerkers die hij tegenkwam nabij Ewijkshoeve, het buiten bij Lage Vuursche dat zijn fami lie in de jaren tachtig betrok. Het schilderij 'Montelbaansto ren' uit 1887 markeerde zijn te rugkeer naar Amsterdam, waar hij zijn eerste atelier betrok aan de Oude Schans. Inmiddels had hij een verhouding aange knoopt met Blanche Ford, een Engelse zangeres die in een ca- fé-chantant aan de Nes werkte. De jaren tachtig van de negen tiende eeuw hebben een nog steeds legendarische reputatie van vernieuwingsdrift. Met de oprichting van De Nieuwe Gids in 1885 keerden jonge schrij vers en schilders zich tegen de heersende stichtelijke christelij ke literatuur en conventionele schilderkunst. Onder aanvoe ring van Willem Kloos propa geerden Tachtigers als Frederik van Eeden, Albert Verwey, Hein Boeken, Jan Veth, Jacobus van Looy en Eduard Karsen het adagium l'art pour l'art. Met passie als voedingsbodem moest de kunst in dienst staan van de schoonheid en niet van een morele of didactische boodschap. Witsen schreef kunstkritieken voor De Nieuwe Gids en werd het gastvrije mid delpunt van de groep. Nol Ising bracht aan Lodewijk van Deyssel verslag uit van het afscheidsdiner dat Witsen op 11 oktober 1888 voor zestien vrienden organiseerde aan de vooravond van zijn vertrek naar Londen, de stad waar hij nieu we impulsen voor zijn kunste naarschap wilde vinden. Het citaat van Ising dat Jenny Reynaerts over deze avond koos is een van de levendige anekdo tes in haar uitstekende biografi sche schets in de tegelijk ver schenen monografie: 'Het maal begon om zeven uur en tegen twaalf uur geraakten sommige der Heeren zoo in feestvreugde, dat zij met den inventaris be gonnen te werken en kraam schutten, kleeden, glazen en stoelen, benevens de Heeren heel hard door de kamer rol den, waarbij de heeren knech ten met hun doodgraversge- door Pieter van Lierop VENETii - Peter Greenaway dreigt gelijk te krijgen. Al een jaar of vijftien roept de in Amsterdam woonachtige Brit dat de traditio nele cinema al dood is maar het zelf nog niet beseft. Net zo lang al beweert hij dat 'film' een te mooi medium is om aan de ver halenvertellers over te laten. Dit jaar werd Greenaway door de Mostra uitgenodigd zijn visies toe te lichten in een lezing - die eind deze maand in Utrecht wordt herhaald - maar tegelij kertijd is het hem nu gelukt er een werkstuk van eigen hand naast te leggen dat zijn stellin gen lijkt te bewijzen: The Tulse Luper Suitecases 2: Antwerp. Het is wonderlijk zoals de 60ste Mostra van Venetië bezig is zich te ontwikkelen. Tijdens het te leurstellend verlopen Festival van Cannes werd vermoed dat dit jaar de oudere zus, Venetië, wel eens van groter belang zou kunnen blijken. Want potentië le meesterwerken waar Cannes op had gehoopt - nieuwe films van onder anderen Ingmar Bergman, Wong Kar-Wei, Jane Campion, Tarantino, Jarmusch en de gebroeders Coen - bleken niet op tijd klaar en zouden dus toevallen aan de Mostra. Wat blijkt nu: oftewel die films zijn nog steeds niet klaar, of ze wij ken uit naar Toronto of ze heb ben inderdaad Venetië gehaald maar zijn door benauwde pro ducenten buiten de competitie gehouden. En zo kon het ge beuren dat de strijd om de Gouden Leeuw - tot dusver - nog bleker blijkt dan de strijd om de Gouden Palm. Maar vervolgens kregen we te maken met de meesterlijke coup van Greenaway. Die had aan de Franse Rivièra, zonder te imponeren, het eerste deel ver toond van zijn multimedia-pro ject The Tulse Luper Suitecases. In de filmversie wordt de ge schiedenis van de twintigste eeuw herschreven aan de hand van een man, Tulse Luper, die terechtkomt in tientallen ge vangenissen en over de hele wereld koffers achterlaat, ge vuld met vis, kaarsen, bebloed behang of tandartsgereed schap. Dat eerste deel speelde zich af in Amerikaanse woestijnen waar de vondst van olie en ver volgens uranium cruciale ont wikkelingen markeerde in de historie van de mensheid. Maar de penselen, kroontjespennen, scalpels en digitale trucs waar mee Greenaway zijn unieke ta bleaus pleegt te creëren, schampten af op rotsen, ran ches en woestijnen. De eerste bundel avonturen van Tulse Luper maakte een zwabberen de indruk. Met deel twee echter weet de door Kees Kasander geprodu ceerde monster-onderneming vanaf de eerste beelden meteen een functionerende golflengte te vinden. Dit keer schetst Greenaway de opkomst van het nationaal-sociafisme en nam daarvoor als voornaamste loca tie het Centraal Station van Antwerpen. Daar werden onder de weidse staalconstructies sets gebouwd, die zich onheilspel lend lieten uitlichten. En daar incarneert de robuuste, soms in volle vleselijke glorie onthulde gestalte van Jack Wouterse de dreiging van het steeds brutaler wordende fascisme. Jack is sta tionschef. Wie beweert ook maar 50 pro cent te kunnen oppikken van wat zich daar op episch niveau afspeelt, overschat zichzelf. Al leen Greenaway zelf kan over zien hoe de flarden verhaal, sa men met naar voren geschoven gevulde koffers en attributen (de grammofoon, de typema chine) sluiten in het totale sys teem. En de cineast doet er ook alles aan om eenduidige per ceptie te verstoren door zowel beelden als dialogen te verdub belen, te variëren of in factoren te ontbinden. Sommige scènes zijn gecomponeerd als zeven- tiende-eeuwse schuttersstuk ken, soms herken je Delacroix, maar het geheel is het best te vergelijken met een Bracque- achtige collage met reepjes krantentekst en hooguit in de tails herkenbare realiteit. Greenaway lichtte zichzelf in Venetië aldus toe: „Ik heb de af gelopen tien jaar besteed aan het exploreren van de filmtaal en wil er nu zeker van zijn dat ik alle nieuwe vormen gebruik. Ooit begon ik als schilder en ik wil de potentie heroveren die schilders bezitten om hun in drukken van de wereld te mani puleren. De hedendaagse film is beland op een geschikt mo zichten groote ogen opzetten.' Zijn collega Jan Veth herinner de zich later de uitdrukking op het gezicht van de gastheer: 'Nooit heb ik koeler weerwerk gevonden dan toen ik op je af- scheidsfiiif een dronk op je spoedige terugkeer instelde.' Na de eeuwwisseling raakte de kunstwereld in de ban van ver anderingen. 'Lawaai en oproer, felle kleuren en vervormingen en voortdurende verandering waren de eisen die de moderne tijd stelde, maar daaraan wei gerde hij mee te doen', aldus Reynaerts. De Amsterdamse patriciërszoon bleef altijd een heer van stand, voor wie de be heersing van zijn emoties als kunstenaar essentieelwas om zich staande te houden in het leven. De expositie 'Witsen en Am sterdam' in het Gemeentear chief (Tolstraat 129, Amster dam) duurt tot 26 oktober. De expositie 'Willem Witsen - Stemmingen' in het Dor drechts Museum (Museum straat 40, Dordrecht) duurt tot 16 november. door Wilfred Simons leiden - Een ijl gezang door klieft de immense Pieterskerk. Hoewel, soms klinkt eerder het gejammer van een eenzaam spook, het gepiep van roestige scharnieren, het klikken en zin gen van walvissen. Voor de aca demische gemeenschap, die gisteren in de oudste Leidse kerk bijeen was voor de ope ning van het academisch jaar, waren de vreemde klanken een bron van hilariteit. Orchideeën klinken kennelijk niet even mooi als dat zij ogen, maar mis schien wel net zo grillig. Het College van Bestuur van de universiteit had Mateusz Herczka gevraagd om in de Pie terskerk zijn installatie 'Life Support System 1' op te stellen. Deze Zweedse tweedejaarsstu dent volgt de masteropleiding Scheppen, Onderzoeken en Ontwikkelen aan de Faculteit der Kunsten van de Universiteit Leiden en de Koninklijke Aca demie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Herczka presenteerde een in stallatie die bestaat uit orchi deeën die via een computer met elkaar en met een irrigatie systeem zijn verbonden. De or chideeën zuigen het aangebo den water op, waarna in de stengels, bladeren en bloemen kleine elektrische stroompjes gaan lopen. Een elektrode regi streert die en stuurt ze naar een computerprogramma, dat de stroompjes omzet in muziek. Het resultaat is fascinerend. Er zijn hoge. ijle klanken te horen die even plotseling beginnen als ophouden. Er is geknars, ge klik, gepiep, geklater. Herczka benadrukt dat de orchideeën echte componisten zijn. „In elektronische muziek kan een componist een thema spelen, op basis waarvan computers zelfstandig improvisaties ma ken. Dit is net zoiets, hier spe len de orchideeën de thema's.'' Maar Herczka gaat verder. De computer 'onthoudt' de elektri- zij lUL sche pulsjes die de of06 afgeven en hij doet *c0 mee. „Hij kan besli sterke planten, die v{Ji en licht vragen, meer ven. Dat kan betekenil€ andere orchideeën ste kan ook zijn dat d(s (J planten meer water tytè gaan 'opeisen' waard31 evenwicht hersteld wtfcl programma dat Herd3"1 voor gebruikt, herkeife^ zonderlijke orchideeëiint hun karaktereigenschils persoonlijkheid' vast W( van de electrische stf 8 die zij afgeven. n 1 'Life Support System gens Herczka geïnspi|0 cybernetisch onderzoe ci, natuurkundigen e*f terdeskundigen probt complexe verknoping menselijke hersenen 211 computer te simulei *n verknopingen zijn bij PF uniek en bepalen gré0( onze karakters en per heidsstucturen, oftew^n zijn. „Omstreeks 2040 ler mogelijk zijn om je virt°P soonlijkheid in een cortet laden", denkt HerczJs kan films en concerted temet bezoeken en jops' len wat hij ervan vond.*ei Virtuele mensen best?r nog niet, maar 'virtue deeën' kunnen al weJJ computer worden 1 bracht. Een verschil is5i de computer de eli pulsjes zelf tot zeni3E verknoopt en zo het 'rr van elke orchidee aa Herczka zegt dat het cd(- systeem na verloop va de planten afgekopp1^ worden. Vanaf dat morP.' anderen ze niet meer, blijven in het program"1 wig bestaan. Dat gaat n11 sen ook gebeuren, A1 tweedejaarsstudent. n worden oud en gaaf maar op internet bliji virtuele evenbeelden e*i dig als op de dag dat zii ingevoerd. amsterdam/anp - Annet Nieu- wenhuijzen en Hans Croiset staan allebei vijftig jaar op de planken. Ze vieren hun gouden jubileum samen, met de voor stelling Het licht in de ogen, ge schreven door Ger Thijs. Het licht in de ogen is een lief desgeschiedenis binnen het theatermilieu. Hij is een ge vierd toneelmaker die haar, toen ze nog een jonge schoon heidskoningin was, heeft weg gehaald van een Antilliaans ei- el land. Dankzij hem is groot actrice geworden.6 ze oud en hun mooiep een gevangenis waar foon dag in dag uit st'9 gunnen elkaar het licfa meer in de ogen. Maar 'r gint op een dag de oorverdovend te rinkelf6 leven neemt een radica11 ding. De première is op 28 ber in het Nieuwe de Theater in Amsterdam. C ment om te veranderen, om af stand te nemen van de realisti sche factoren van het traditio nele filmen dat ik beschouw als het illustreren van negentien- de-eeuwse romans. Die proloog hebben we nu gehad. Laten we nu maar eens écht aan het werk gaan." Het is een hautaine visie van Greenaway. Maar het kan geen toeval zijn dat - totaal anders dan in Cannes gebeurde met Tulse Luper 1 - nu Tulse Luper 2 in Venetië werd onthaald op een ovatie. Want de wellicht aanmatigende maar in elk geval avontuurlijke inspanningen van deze Engelsman steken welda dig af tegen wat we verder dit weekend hebben gezien: De in 1930 gedebuteerde Manoel de Olivieira liep zich met Tal king Picture vast in eindeloze, aartsconservatieve bespiegelin gen over de teloorgang van de Europese cultuur. De Ameri kaan Robert Benton bleek zelfs met Anthony Hopkins in de hoofdrol geen vat te hebben ge kregen op de Philip Roth-ro- man The Human Stain. En iets dergelijks geldt voor Ro- senstrasse, door Margarethe von Trotta verfilmd in een Duits-Nederlandse coproduc tie, met minieme bijrollen als financieel alibi voor Thekla Reuten, Fedja van Huêt en Ed win de Vries. Als gevolg van een veel te omslachtig script beet Trotta haar tanden stuk op een prachtig gegeven: de Duitse vrouwen die in het Berlijn van 1943 met succes opkwamen voor hun gearresteerde joodse echtgenoten. Maar wat fascis me betekent, werd toch veel onthutsender en visueel veel interessanter voelbaar gemaakt door Greenaway. Tulse Luper had hier kunnen winnen en dat zou een belangrijk statement zijn geweest. Helaas draaide ook deze film veilig buiten competitie. muziek recensie tidy van der Spek Concert Jeugdorkest van Noordrijn- WestfaJen oJ.v. Hubert Buchberger Gehoord: 1/9, Hartebrugkerk, Leiden. Het 'Landesjugendorchester Nordrhein-Westfalen' (hele mond vol) presenteerde zich gisteravond in de Hartebrug kerk. Het was het eerste optre den van een serie concerten in de Benelux. De solist van de avond is de 20- jarige slagwerker Stephan Möl- ler, student aan de Hochschule für Musik in Düsseldorf. Wat een geweldig talent! Hij excel leert in Darius Milhauds 'Con cert voor Marimbafoon en or kest' en steelt de show met zijn technisch perfecte en buitenge woon muzikale 'performance'. Hij zou ook hoge ogen gooien in een spectaculaire balletuit voering. Zijn soepele lijf danst tussen twee marimbas syn chroon op de feestelijke muziek die zijn handen, verlengd met vier stokken, tot leven roepen. Door steeds andere stokken te gebruiken creëert hij razend snel de mooiste kleurverschil len. Ook het afwisselend ge bruik van twee marimba's brengt keer op keer sensatie te weeg. Die aaneengeregen klei ne sfeertekeningen, steeds wis selend van ritme, dynamiek en vooral van klankkleur maken dit concert tot het hoogtepunt van de avond. En dat heeft ook zeker te maken met de kwaliteit van het orkest. Want juist hier weet de jeugd zich te beheer sen, is het licht omfloerste sa menspel optimaal, ademt het orkest organisch mee op het sprankelende spel van Möller. Waar dit jeugdorkest iri dere stukken behoorlr lijdt (met name inp Francks Symfonie in cfe kinderziekte 'Sturm 1 Drang'. Franck wordt zi weldigend fortissimo gi dat heel wat trommd worden gemaltraiteerd 1 heb ik het niet over patl ander slagwerk. Na moet deze schitterende nie contrastrijk, lyrisch, J| romantisch gespeeld maar ongebreideld voluj nooit de gang van de verstoren, de complexe I nieën dichtpleisteren. Ni wat wil je met zo'n gr<K vol enthousiaste rashonf weten niet van dimmel dóór ligt nu de taak van E gent; zijn volkje te bewep transparant spel. s Eigenlijk is dat het eni£ van kritiek. Want deze bare scholieren (aangew een enkele conservator* dent) musiceren sponta* zikaal, hebben gevoel va ma en eensgezindheid, i loriet van de blazers, zH het middendeel 'Jeu d gues' uit Debussy's 'La f prachtig op elkaar afgtf De schichtig fladderende doen vermoeden dat d< huilerig aan de wolkei Ook al is deze muziek w bussy niet echt progn tisch te noemen, sprek liever van impressionist^ jeugdorkest maakt er tof een heel spannend naj beuren van. Waarin vofi het derde deel 'Dialoc wind en zee' de loeiendë de golven laat brullen als' dorstige leeuwen. j Dit jeugdorkest móet kef even overdrijven om in el gend stadium de juiste E te vinden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16