LEIDE Leidse scholen verdeeld over Pre-University College 'Straks kan ik niet meer schuilen in de wachtkamer' essing heeft ervaring en charisma' essing: Als een speer terug naar Leiden REGIO Se reacties op ™tentie brand ïmarktman [erplancke len Een op de drie hoort de sirenes niet Gemeenteraad beschouwt Hessing als zwaargewicht dinsdag 2 SEPTEMBER 2003 R1 A; mpi e heeft eigste >bloem? Bètavooropleiding voor leerlingen krijgt plek in Gorlaeus Laboratoria Naturalis en universiteit werken meer samen jw brede t! langs •at door •ord ukg win flür ijk jQOIParticulier onderzoe- p Jipsen is ervan over- de brand in de kle- in de Haarlemmer- aangestoken. „Dat instP" kiif zeP de on- roo die is ingeschakeld verzekeraar van de j vv3 twee weken geleden De dader is hij nog et spoor. De tweede ande' waarin het bedrijf iej ing uitlooft voor tips, ikele reacties op, die m-egeven aan de politie, j inhoud wil Philipsen >senen met relatief veel het Haagse on- tureau vrij vaak inge- ,,De politie heeft het Ie verzekeraar wil in-, aebben", verklaart de eer. „Maar dat wil niet it er iets raars aan de (et heeft te maken met ■van de schade." Ian Verplancke is zon- 1-jarige leeftijd overle- llancke stopte vijftien len met zijn werk op Hij verkocht jaren- d en banket op tal van ri Leiden en omgeving ider andere voorzitter .^"^deling Leiden van de Vereniging van Ambu- ïdel. Functies die zijn fis nu bekleedt, ke, op 20 februari 1923 3 geboren maakte deel jin gezin met 14 kinde- Ijn twaalfde jaar kwam n oudere broer in de ijterecht en begon hij sen. Vier jaar later be- aor zichzelf. In de oor- trouwde hij met Kuif. Zij kregen acht door Wilfred Simons leiden - Scholen in de Leidse re gio reageren verdeeld op de komst van een 'Pre University College' aan de Universiteit Lei den. Collegevoorzitter A.W. Kist maakte de oprichting van zo'n college gisteren bekend tijdens de opening van het academisch jaar. Directeur Nol van der Drift van het Bonaventura College aan de Burggravenlaan is er 'ontzettend blij mee'. Gymnasi um-docent natuurkunde F. van Zevenbergen 'is voorzichtig posi tief. Hij wijst vooral op de organisa torische problemen waarop het universitaire initiatief volgens hem toch kan sneuvelen. De oprichting van een Pre-Uni versity College is een initiatief van decaan Frans Saris van de Faculteit der Wiskunde en Na tuurwetenschappen. Hij deed eerder dit jaar al de aanbieding om hoogleraren en docenten naar scholen in de Leidse regio te sturen, waar zij kleine vaca tures kunnen vervullen. Hier mee boekte de faculteit een be scheiden succes. Er waren wel scholen die Saris om hulp ver zochten, maar te weinig naar zijn smaak. De Universiteit Leiden wil met het Pre-University College pro beren om meer middelbare scholieren in de regio te inte resseren voor bètavakken. Ne derland leidt te weinig wiskun digen, natuurkundigen en scheikundigen op, zei ook pre mier Balkenende gistermorgen bij de opening van het acade misch jaar in de Leidse Pieters kerk. Vorig jaar begonnen slechts 4000 studenten aan een universitaire technische oplei ding. Slechts 14 procent van al le Nederlandse academici heeft een technische opleiding, ter wijl het gemiddelde in de Euro pese Unie 21 procent is. Ons land raakt achterop, meent hij. Saris wil een gedeelte van de Gorlaeus Laboratoria in de Leeuwenhoek inruimen voor zo'n College. Er moeten leslo kalen zijn, prakticaruimten en laboratoria. De leerlingen krij gen er wiskunde, natuurkunde, scheikunde en biologie van hun eigen leraren en van docenten en hoogleraren van de Leidse universiteit. De opleiding is vooral bedoeld voor havo- en vwo-leerlingen die al een pro fiel Natuur en Techniek of Na tuur en Gezondheid hebben ge kozen. De leerlingen maken er gebruik van testopstellingen en apparatuur waarover gemiddel de scholen niet kunnen be schikken. Directeur Van der Drift, zelf als chemicus opgeleid, is 'absoluut positief over het initiatief van Saris en Kist. „Het toeval wil dat wij nu al een scheikundedocent hebben die zijn leerlingen re gelmatig meeneemt naar de universiteit. Dat bevalt goed." Wel adviseert hij de universiteit om op het College ook aan dacht te geven aan vakken als economie en management, omdat veel leerlingen zich an ders in een richting geduwd voelen. Dan worden ze kop schuw. „Ze hebben geen beeld bij het soort werk dat je met een bètaopleiding kunt doen." Docent F. van Zevenbergen van het Gymnasium Leiden is te rughoudender. „Het idee is sympathiek, maar hoe doe je dat met lesroosters? Zelfs leer lingen met een technisch pro fiel hebben Nederlands, Engels, Latijn. Het Gorlaeus ligt niet bij ons om de hoek, dat betekent fietsen en roosterproblemen. Zoiets werkt alleen goed met modulair onderwijs, waarin je vijf a zes weken alléén exacte vakken geeft. Maar dat vereist een grote cultuuromslag." leiden - Studenten en docen ten van de Universiteit Leiden gaan middelbare scholieren rondleiden in het Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis. Op die manier ver wacht het museum meer en betere kennis aan de school- groepen te kunnen overdra gen. Dit is een onderdeel van een convenant dat Naturalis en de Universiteit Leiden gis teren ondertekenden. Naturalis en de universiteit werkten altijd al samen. Maar onder meer door de komst van nieuwe onderzoekstech nieken, bijvoorbeeld op DNA- gebied, realiseerden beide in stellingen zich dat zij veel meer aan elkaar kunnen heb- Treinreizigers reageren verdeeld op sluiting loket station Lammenschans O)rlog diende Verplanc- ir jaar in Indië. Bij te- pakte hij zijn vent- teer op en bouwde iulante handel uit tot [ijf met een eigen bak- irplancke bekleedde veel bestuursfunc- was jaren actief voor sreniging Docos, korf- iging Crescendo en bij mde toneelverenigin- ***V zat hij in een groot larktcommissies in de- Verplancke overleed la een kort ziekbed. door Rody van der Pols leiden - 'Ruimte huren op dit station?' Met plak band is de mededeling aan de ruit van de wacht kamer van station Leiden Lammenschans ge plakt. Want per 1 oktober sluiten de loketten en gaat de wachtkamer op slot. Een slechte zaak, vindt D66. De partij is bang dat het station een stuk gevaarlijker wordt, nu het toezicht ver dwijnt. Een scholiere uit Hoofddorp maakt zich echter over heel iets anders zorgen. Als straks de loket ten dichtgaan, kun je hier in de wachtkamer ook niet meer schuilen voor de regen", zegt ze, terwijl ze wacht op de trein richting Leiden. „Verder kan het me niet zoveel schelen. Nee, ik denk niet dat het onveiliger wordt. Er zitten daar toch alleen maar 's ochtends mensen." Inderdaad, een blik op het bordje op de deur leert dat loketten uitsluitend tussen 7.00 uur en 11.00 uur 's ochtends bemand zijn. Over het al gemeen niet het moment waarop rottigheid wordt uitgehaald, zoals een telefoontje naar de spoorwegenpofitie bevestigt. De vijf incidenten die zich het afgelopen jaar voordeden - variërend van het ingooien van treinruiten tot bedreiging van een conducteur - speelden zich allemaal in de avonduren af. Volgens politiewoordvoerder J. Nelemans staat het station bij de wijkagenten niet als probleemgebied bekend. D66-raadslid Peter Bootsma, die onlangs schrif telijke vragen over de sluiting aan wethouder Alexander Pechtold stelde, zegt te weten dat pro blemen zich voornamelijk voordoen wanneer de lokettisten al lang naar huis zijn. „Maar onze in steek is: de situatie rond station Lammenschans is al slecht, laat het dan niet nog slechter worden door die loketten helemaal te sluiten." Nog liever ziet Bootsma echter dat in de ruimte van de loketten een alternatieve voorziening wordt gevestigd, die van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat geopend is. „Op die manier is er voortdurend toezicht. Ik denk dan aan een win keltje. De NS schijnt een schappelijke huur te vragen, dus er moeten mensen zijn die er brood in zien die locatie te exploiteren. Het mooist zou zijn als er in dat winkeltje ook nog treinkaartjes verkocht worden." Met dat laatste zou Jan Stap (42) erg gelukkig zijn. De Leidenaar stapt enkele malen per week op station Lammenschans op de trein. „Ik reis met een voordeelurenkaart, die pas vanaf negen Per i oktober gaat de wachtkamer op station Lammenschans op slot. Foto: Mark Lamers uur geldig is. Als ik voor die tijd vertrek, kan ik bij het loket een 'kaartje op maat' krijgen, waarmee ik vanaf negen uur korting krijg. Uit die automaat komt echter maar één soort kaartje. Dat gaat me wel extra geld kosten." Over zijn persoonlijke vei ligheid maakt Stap zich minder zorgen. „Ik heb hier 's ochtends nog nooit iets vervelends meege maakt." Het gepensioneerde echtpaar Van der Pluim is minder gecharmeerd van de kaartjesautomaat. „Het is zo koud en kil, zo zonder lokettist. En ik vind het wel angstig, dat er helemaal geen toe zicht is. Onze dochter heeft daar, tegenover het station gewoond. Zij zag regelmatig hanggroep jongeren. Soms kwam de politie ook langs. Nee, waarvoor weet ik niet. Maar ik vind het een stuk enger om met de trein te gaan als hier helemaal niemand meer achter het loket zit." ben. Dit resulteerde in de op richting van een gemeen schappelijk moleculair labora torium en een jaarlijkse pu bliekslezing in de Pieterskerk. Naturalis gaat een deel van het universitaire onderwijs aan biologiestudenten verzor gen. Gedacht wordt aan cur sussen en stageplaatsen. Alle studenten van de Faculteit der Wiskunde en Natuurweten schappen krijgen gratis toe gang tot het museum. Daar naast willen de twee instellin gen samen met het LUMC een gemeenschappelijk laborato rium opzetten voor de isolatie en analyse van zeer oud DNA uit de dierlijke en plantaardige resten van het museum. leiden/hilversum - Bij de brandweer in Leiden is een aantal klachten binnengeko men van mensen die de sirenes niet hebben gehoord. Gisteren werd de eerste maandelijkse si renetest in zeven jaar gehou den. De brandweer verzamelt de meldingen en probeert zo de blinde vlekken in kaart te bren gen waar het geluid van de sire ne niet doordringt. De gegevens gaan naar het ministerie van binnenlandse zaken, verant woordelijk voor de sirenes. De regionale brandweer heeft voor de test al een waarschu wende brief gestuurd naar het ministerie. „De brandweer wist van tevoren dat de dekking in de Leidse regio onvoldoende is", zegt woordvoerder F. Dele- marre van de gemeente Leiden. „De sirenes zijn geplaatst op basis van een theoretisch mo del. Door te testen krijg je een praktijkmodel. Die gegevens worden naast elkaar gelegd." Ook in de rest van het land blij ken de sirenes niet iedereen te bereiken, vooral in het westen. Uit een onderzoek van Maurice de Hond onder zeshonderd mensen blijkt dat een op de drie Nederlanders de sirene niet heeft gehoord. De Hond hield het onderzoek in op dracht van het SBS6-program- ma Stem van Nederland. Van de mannen zegt 38 procent het luchtalarm niet gehoord te heb ben en van de vrouwen 28 pro cent. Ook per regio zijn er verschil len. In het westen zegt 37 pro cent het alarm niet gehoord te hebben. In de rest van Neder land is dat ongeveer 25 procent. 93 procent van de ondervraag den zegt te weten dat het lucht alarm op de eerste maandag van de maand weer te horen is. ■De Leidse wethouders- at Rudolph Christiaan (44) combineert erva- jt charisma, vindt zijn 66. Hij versloeg in de ieprocedure elf tegen- "i, onder wie twee vrou- ïctievoorzitter Paul van zei gisteravond in een de gemeente in De t dat elf van de twaalf .ten een 'maatschappe- tante functié vervuilen. -1 de elf hebben politieke j, uiteenlopend van zit- een gemeenteraad tot schap van de Tweede of - Kamer. Uiteindelijk l Van Meenen en partij- ■er Mare Koek twee na- or bij fractie en bestuur. 1 laarden zich unaniem iuud Hessing. Gisteravond werd Hessing eerst aan de leden voorgesteld, daar na aan de pers. De leden zagen het wel in de oud-Leidenaar zit ten, aldus Van Meenen. „Wij hebben de ledenvergadering niet gevraagd om akkoord te gaan, maar toch heeft ze dat bij acclamatie gedaan. Iedereen heeft volgens mij meegeklapt." D66 is noodgedwongen op zoek gegaan naar 'een wethouder van buiten'. Sinds de invoering van het dualisme in het politie ke bestel is het mogelijk om een wethouder te kiezen die geen deel uitmaakt van een gemeen teraad. D66 heeft wel gevraagd of binnen de huidige raadsfrac tie mensen ambitie hadden om Pechtold op te volgen, maar niemand bleek die te hebben. Hessing heeft niet uit zichzelf gesolliciteerd, maar reageerde nadat Van Meenen hem had benaderd. „Zijn naam is door zoveel leden genoemd", moti veerde de fractieleider. „We hebben de beste kandidaat ge zocht. We hadden een wacht lijst met gewenste eigenschap pen. De één had wat meer erva ring, de ander wat meer uitstra ling. Van alle sollicitanten heeft Ruud Hessing beide optimaal in zich verenigd. We hebben niet alleen gevraagd: is het een leuke man? Tot nu toe kom ik alleen blije gezichten tegen voor zijn kandidatuur, tot en met de oppositie aan toe." Hessing studeerde politieke we tenschappen en staatsrecht in Leiden. Van 1995 tot juni 2003 maakte hij deel uit van de Eer ste Kamer. Zijn beleidsterreinen waren onder meer volksge zondheid, sport, onderwijs en volkshuisvesting. Tussen 1990 en 1995 maakte hij deel uit van provinciale staten van Zuid- Holland. In Leiden is hij nooit actief geweest voor D66. Hessing bekleedde verschillen de functies bij gemeenten. Hij was beleidsadviseur van de Utrechtse burgemeester op het terrein van de politie. In de ge meente Rotterdam was hij het hoofd openbare orde en veilig heid. Hij was betrokken bij het ontslag van de toenmalige korpschef Brinkman door bur gemeester Peper. Sinds 2000 werkt hij bij de gemeente Mid delburg. Daar is hij loco-ge- meentesecretaris én directeur van de bestuursdienst. 'D66 doet een greep uit de ballenbak' •bbert Minkhorst - Ruud Hessing wil ier Pechtold niet alleen ïn als wethouder in Lei aar straks eventueel ook trekker. Na de verkiezin- n 2006 wil hij door als ider, zei Hessing gister- alvast. Het kostte hem kajmoeite om die op te zeg- r(0r het 'onzekere bestaan' Oalsliticus. „Over de kans om eze prachtige stad terug 6. in> heb ik niet lang hoe- ^wjdenken. Ik heb hem met U(panden aangegrepen." ^ssing in Leiden op 'een rijdende trein springt', het col legeprogramma al is vastgesteld en er over 2,5 jaar weer nieuwe verkiezingen zijn, deert hem niet. „Ik verwacht wel wat eigen inbreng te kunnen geven. Maar in heel wat punten van het col legeprogramma kan ik mij her kennen." Het risico dat hij over tweeën half jaar niet wordt herkozen, neemt hij voor lief. „In de poli tiek zijn geen zekerheden te verkrijgen. Voor mij is het geen enkele overweging geweest dat het voor tweeënhalf jaar is. Ik heb het voor een belangrijk deel zélf in de hand. Ik moet la ten zien wat ik waard ben en wat D66 waard is. Daar moet ik mijn best voor doen. Als amb tenaar is het beschermd knie zen. Als politicus is het een heel ander feest: je bent zélf verant woordelijk. En Alexander Pechtold heeft laten zien hoe een goede persoonlijke inzet van waarde kan zijn voor een verkiezingsuitslag. Zo gauw mogelijk weer in Lei den gaan wonen hoort daar bij, vindt Hessing. „We zijn vorige week al vrijblijvend huizen gaan bekijken. Morgen zien we er weer vijf. Ik wil als een speer terug naar Leiden. Dat heeft twee redenen: als wethouder moet ik tussen de mensen zijn, en verder wil ik hier graag wo nen' Hessings echtgenote Anneke Swaters heeft zelf Nederlands in Leiden gestudeerd. Hun dochter Merel begint dit jaar aan haar studie rechten in de stad. Hessing: „Mijn vrouw vindt het hartstikke leuk. Mijn dochter vindt het prima. Ze wil best nog even thuis wonen in het begin van haar studie. Mijn zoons Floris en Rens van 11 en 7 moeten erg aan het idee wen nen. Ik kan me dat goed voor stellen:1 Ruud Hessing, de nieuwe wethouder van verkeer, onderwijs, cultuur en sport, werd gisteren voorgesteld aan de Leidse leden van zijn par tij D66 en aan de pers. Foto: Henk Bouwman Als zijn benoeming doorgaat, hem ten onrechte kwalificeert wordt Hessing herenigd met als 'een bal'. „Een bal associeer studiemaat en vriend Ron Hil- ik met studentenverenigingen lebrand, wethouder van de en in het bijzonder met Miner- PvdA. Met Hillebrand schreef va. Ik heb nooit de behoefte ge- Hessing een boek over de kabi- had om lid te worden van een netsformaties van de afgelopen decennia. „Hillebrand is een goede vriend, maar van een duidelijk andere politieke sig natuur. Dat zal hij weten ook." Hessing vindt dat fractieleider J. de Coo van LWG/De Groenen vereniging. In mijn studie ben ik me hier thuis gaan voelen. Ik was hier toen graag gebleven, maar ben weggegaan omdat ik voor het kabinet van de com missaris van de koningin van Noord-Brabant ging werken." leiden - De Leidse gemeente raad stemt in met R. Hessing als nieuwe wethouder van D66. Een duidelijke meerderheid in de raad steunt de voordracht van Hessing als opvolger van A. Pechtold, die naar Wageningen vertrekt. WD-fractieleider L. de Lange voelt zich al verwant met Hes sing, zegt hij. „Hij is een echte D66-kandidaat. Hij heeft op al lerlei plekken binnen de partij gezeten. WDers hebben altijd een soort verwantschap ge voeld met D66. Meer dan met Groenlinks, meer dan met de PvdA." De Lange heeft Hes sings cv op internet gelezen en is onder de indruk. Oppositieleider W. Bleijie vindt Hessings overstap van een top- baan bij de gemeente Middel burg moedig. „Het is een wan kele positie. Over tweeënhalf jaar kan het einde oefening zijn. Het is de vraag of dan in het college nog wel plaats is voor D66. Landelijk staat de partij er niet best voor." Bij de laatste verkiezingen voor de gemeente raad wón D66 een zetel. Vrijwel elke kenner schrijft die winst toe aan de populaire Pechtold. SP-leider P. Day en fractievoor zitter J. de Coo van LWG/De Groenen vinden Hessing een zwaargewicht, zeker op het ge bied van de bestuurscultuur. Die in Leiden laat of liet nogal te wensen over. Of Hessing ook in staat is om Pechtold goed op te volgen, moet nog blijken, vindt Day. „Pechtold was na tuurlijk een doorgewinterde wethouder. Ik denk dat Hessing de kwaliteiten wel heeft." De Coo mag hoog opgeven van Hessings bestuurscapaciteiten, als wethouder van Leiden blieft hij hem niet. „D66 doet een greep uit de ballenbak. Het is weer zón afgestudeerde bal. Hij heeft weinig affiniteit met Lei den. Wat mij interessant lijkt: hoe denkt hij ove#zijn porte feuille. Over een stokpaardje van mij, cultuur, heb ik hem nog nooit op een idee kunnen betrappen: GroenLinks-voorman G. van Hees laat weten dat zijn fractie 'vertrouwt op een constructieve en goede samenwerking' met Hessing. Van Hees merkt op dat Hessing 'behoorlijk hoog staat aangeschreven'. Wethouder en loco-burgemees ter R. Hillebrand (PvdA) ver heugt zich uitermate op een sa menwerking met zijn oud-stu diegenoot. ,Als een wethouder vertrekt met wie je een heel goede werkrelatie had, is dat even slikken. Ik weet zeker dat ik met Ruud Hessing snel een goede werkrelatie kan opbou wen. Hij is zeer kundig. Hij is intelligent, hardwerkend, be sluitvaardig, heeft veel humor en een relativerend vermogen. Hij is iemand die Leiden goed kent. Meer veren krijgt hij niet van me."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11