7pri NS creëren stiltezones in intercity's IETS DIGIWEKEN Nederlanders zijn liever lui dan moe Rapenburg Concert in schilderachtig decor verkopen? www.keukenmaxx.nl L Keukenmaxx Leidsch Dagblad Studentencomplex in Oegstgeest ontruimd Valkenburg zet president Bush in Leidsch Dagblad Praten en gsm verboden Charles Bronson (81) overleden Massale vechtpartij Katwijkse kermis baart Oranjevereniging zorgen maandag 1 september 2003 pectie van een wellicht rk verouderd n kokosnoot n je zo'n beetje es maken psporten et een perking kdoorbraak nooit uit sluiten jick Boys ideruit bij >r Leede Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43323LOS SPRINTERS bVJJL-ILM:»: NR. 43323LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 MMENTAAR VRACHTAUTO [wilde actie leidde vanmor- jniet tot files. Het maandag- lendverkeer had nauwelijks van vrachtwagens die bij ppbrekingen midden op de iveg reden. Daarmee was de lag van een kleine groep van pportondernemers om aan- pt te vragen voor hun positie pite mislukt Een klein be- I op teletekst werkt nu een- II minder krachtig dan een merende reportage in het I-Journaal. phtwagens krijgen te gemak- de schuld van verkeerson- ikken, is de klacht van de miging van Transport On- iiemers in Nederland. De be ing is een stevige, maar tege- ook een ongenuanceerde, protesterende jongens uit de isportbranche leggen hier jven op tafel die vooral wor- j gevoed door onlustgevoe- en in ieder geval niet door fle feiten. Daarmee maken ze j eerlijke discussie over hun itie op de weg goeddeels on- gelijk. ichtauto's stonden de afgelo- 1 jaren regelmatig negatief in nieuws. Een reeks tragische jelukken met fietsers die ver- jelukten doordat zij niet wer- i opgemerkt door chauffeurs, Ide tot een late, maar terech- piaatregel om speciale, zoge- |en dodehoekspiegels te in- llleren. Een recent onderzoek n Fietsersbond en 3VO bracht ker aan het licht dat de mees- dodehoekspiegels niet goed p afgesteld. Ofwel, hoe groot de zorg van de chauffeur voor veiligheid van andere wegge- liikers? lichtwagenchauffeurs hebben li lastiger positie dan de gewo- I automobilist Hun vervoer- Iddel is groter en logger en armee rijden ze temidden van luxe autoverkeer met een jndicap. Daarvoor mogen zij techt aandacht vragen. Maar [klacht dat vrachtauto's bij de Teling van ongelukken al- I het haasje zijn, is regelrech- I onzin. Beter zou het zijn als beroepsvervoer op de weg in alle opzichten professio- I opstelt s van der Malen door Nancy Ubert oegstgeest - Het barakkentijd- perk is definitief voorbij. Op het terrein aan de Oude Rijnsbur- gerweg in Oegstgeest werden vanmorgen bulldozers en graaf machines ingezet. Tot en met de laatste nacht hebben stu denten in het kamp gewoond. De politie was voorbereid op verzet en andere problemen, maar de ontruiming ging van een leien dakje. „De ruggen graat van het verzet is de afge lopen week wel gebroken", meldt student Reinier Feiner met een dosis zelfspot. Feiner heeft jaren achtereen de strijd aangebonden met de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS), de eigenares van het complex. Hij vocht onder meer voor de asielzoekers die niet langer in het kamp moch ten wonen. In de laatste week heeft hij zich voor vierhonderd euro als 'waakhond' laten inhu ren door zijn voormalige 'vij and'. „Ze waren bang dat het hier ge kraakt zou worden en wilden een bewakingsdienst inschake len. Daar hadden wij niet zo'n trek in. Van die laatste week wilden we uit nostalgische overwegingen zonder pottenkij kers kunnen genieten." Daar om heeft Feiner de afgelopen dagen elke ochtend en avond een rondje over het terrein ge maakt, op zoek naar ongenode gasten. Deze maandagochtend vreesde de politie dat er nog gedemon streerd ging worden. In het ba rakkenkamp deed dat verhaal de ronde. Die dreiging blijkt de laatste studentengrap te zijn die in het barakkenkamp is ge maakt. Zonder problemen pak ten de allerlaatste bewoners hun spullen. De kraker van ba rak 62, waarvoor de SLS een kort geding moest aanspannen, was gisteren al vertrokken. Pagina R3: De armzalige erfenis van een studentencomplex (advertentie) Unieke Digi-Actie bij Keukenmaxx KIES UW EIGEN KEUKENACTIE EN BEPAAL UW EIGEN VOORDEEL! DOE MEE EN GA VANDAAG NOG NAAR honderd en één keukens, duizend en één ideeïn Wereldwijd hekkensluiter met gemiddeld 1340 werkuren per jaar door onze correspondent Bob Kroon genève - Nederlanders zijn niet het ijverigste volk ter wereld. In Nederland wordt zelfs minder gewerkt dan waar ook ter wereld. Dat blijkt uit een diep gravende studie van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) over werkge legenheid, arbeidsproductiviteit en in komensverdeling in alle landen van de Verenigde Naties. In Nederland wordt gemiddeld 1340 uur per jaar gewerkt tegenover 1467' uur in Duitsland, 1528 uur in België en 1531 uur in Frankrijk. De maar weinig vakantie genietende Amerikaan moet gemiddeld 1820 uur per jaar de handen uit de mouwen steken, ongeveer even veel als Japanners. Maar dat is nog niets vergeleken bij de Zuid-Koreaanse arbeiders, die maar liefst 2447 werk uren per jaar presteren. Daarmee is Zuid-Korea het hardst werkende land ter wereld. Op het terrein van deeltijdbanen blijkt Nederland kampioen: 33 procent van de Nederlandse beroepsbevolking heeft een deeltijdbaan. Dat is uniek in de we reld. Zwitserland komt op de tweede plaats met 24,8 procent, gevolgd door de Britten met 23 procent. Het grote aandeel deeltijdbanen komt groten deels voor rekening van vrouwelijke werknemers. Zo wordt bijvoorbeeld driekwart van de part-time banen in Nederland door vrouwen bezet. Opvallend zijn de enorme verschillen in productiviteit, vooral in de land bouw. In arme landen werkt de meer derheid van de bevolking op het land, terwijl het aantal boeren in de rijke lan den gestadig terugloopt tot soms nog maar enkele procenten van de bevol king. Maar een agrariër in de optimaal gemechaniseerde Amerikaanse land bouw is 650 maal productiever dan een hardwerkende boer in Vietnam. Ook de intensieve Europese landbouw is hon derden malen productiever dan die in ontwikkelingslanden. ILO directeur-ge neraal Juan Somavia wijst erop, dat een verhoogde productiviteit van landbouw en veeteelt in de derde wereld dan ook de 'beste manier is om armoede te be strijden.' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A n. controle nabezotging) Wij gaan zotgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironumrost: Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl utrecht/gpd - Intercitytreinen krijgen dit najaar coupés waar praten en mobiel bellen verbo den is. Met de nieuwe stiltezo nes hopen de Nederlandse Spoorwegen een einde te maken aan een van de grootste irritatie bronnen in de trein: geluidsover last van medepassagiers. De invoering volgt op een proef met de leescoupé dit voorjaar. Ruim zeventig procent van de reizigers was zo enthousiast dat elke intercity zo'n dertig tot ne gentig rustplekken krijgt, in zo wel eerste als tweede klas. Be gin volgend jaar zijn ze allemaal ingericht Stoptreinen krijgen geen rustcoupés. Door de korte reistijd is er minder behoefte aan, aldus de NS. Bovendien zorgen de vele stops ervoor dat de rust nauwelijks te bewaren is. In de intercity's markeren raamstickers met symbolen en spotprenten op de glazen - on der meer van Fokke en Sukke en Gummbah - de stiltezones. Conducteurs krijgen instructies om lawaaischoppers tot rust te manen. In het uiterste geval wordt een herriemaker uit de coupé gezet. In de stiltezone moet het altijd stil zijn, beklemtonen de NS. Praten, fluisteren, mobiel tele foneren, muziek van walk mans is allemaal verboden. Ook in uitpuilende spitstrei- nen. Voor agressie vrezen de NS niet Sterker, verwacht wordt dat reizigers elkaar aan spreken op verstoring van de stilte. Net als iemand een siga ret opsteekt in een niet-rokers- coupé, aldus de NS. „Het be langrijkste is dat het besef moet groeien dat men in een stiltezone zit", zegt treinmana- ger Van der Kar. „In Engeland en Duitsland bestaat het al ja ren. Daar werkt het." De vak bond voor rijdend personeel WMC is sceptisch over het initiatief. „Het kan agressie oproepen bij reizigers", zegt bestuurder Cijs. „En ik zie za ken die meer prioriteit heb ben: op tijd rijden en informa tie geven als dat niet lukt." Songfestivaldeelneemster Esther Hart bewijst zaterdagmiddag op het Rapenburg Concert ook een prima popzangeres te zijn. Foto: Dick Hogewoning leiden - Het is even passen en meten voor de sloepen en vletten die zaterdag avond het Rapenburg Concert 2003 wil len bijwonen. Er wil er nog één bij en daarna nog eentje. Ze liggen uiteindelijk stootkussen aan stootkussen. Een party- tent op een van de boten wordt op ver zoek van de organisatoren afgebroken, zodat ook de rest van het bootjesvolk zicht heeft op het podium. Want ach, die regen, die valt reuze mee. Vooral zaterdagavond is het traditiege trouw erg druk op het Rapenburg. De bezoekers worden vermaakt met Neder landstalige liedjes, onvervalste rock-'n- roll, tango en dansmuziek van twee dj's. Alle optredens vinden plaats in een schilderachtig decor. Natuurlijk zijn er de prachtige grachtenpanden in de bocht van het Rapenburg, die voor een mooi historisch plaatje zorgen. Fraai is ook het decor dat geschilderd is door de verstandelijk gehandicapte kun stenaars van Atelier Kunst en Vliegwerk in Leiden. Als openingshandeling zet burgemeester Lenferink het aan het be gin van de avond vol in het spotlicht. De panelen zijn beschilderd met huizen en fantasiebeesten in de felle kleuren, die kenmerkend zijn voor de kunst van ver standelijk gehandicapten. De panelen worden over twee maanden geveild. Za terdagavond fungeert bandoneonspeler Carel Kraayenhof als grote trekpleister en 's middags vervult songfestivaldeel neemster Esther Hart die rol. Op zondag is er een klassiek programma. Pagina Kunst Cultuur: Kraayenhof en Hart publiekstrekkers Stichting vraagt in brief om steun voor behoud Orions Charles Bronson. Foto: Reuters los angeles/rtr - De Ameri kaanse filmacteur Charles Bronson is het afgelopen week einde op 81-jarige leeftijd over leden aan de gevolgen van een longontsteking. Charles Bronson speelde in meer dan zestig films. Pagina Kunst Cultuur: Actieheld op z'n vijftigste valkenburg - Ook de machtig ste man ter wereld is nu be trokken in de strijd om de Ori ons in Valkenburg te behou den. De Amerikaanse president Bush heeft gisteren per e-mail een brief ontvangen van Stich ting Vrienden Marinevlieg kamp Valkenburg (SVMVj. Daarin wijst de stichting hem op de plannen van de Neder landse regering om de patrouil levliegtuigen per 1 januari 2004 aan de grond te houden. In de brief wordt het belang van de Orions in de strijd tegen terro risme en drugs benadrukt. Het moment waarop Bush de informatie van de SVMV in zijn mailbox vond, is niet geheel toevallig. Overmorgen ontvangt hij minister-president Balke nende en minister van buiten landse zaken De Hoop Schef- fer. Het zou mooi zijn als hij dan zijn bezorgdheid over de plannen kan uitspreken, vindt Marco de Borst, secretaris van de SVMV, die reeds in het bezit is van een - standaard - ont vangstbevestiging. Maar zelfs als Bush zijn mond houdt over de Orions, kan de ze e-mail invloed hebben, denkt De Borst. Hij heeft na melijk een kopie gestuurd aan de Nederlandse premier, de ministers van buitenlandse za ken en defensie en de Ameri: kaanse ambassadeur. De gas ten van Bush zullen er nu in ieder geval rekening mee moe ten houden dat zij hierover een vraag krijgen en er goed over nadenken. Overigens zoekt de SVMV ook nog steeds steun dichter bij huis. Vanuit een kraam op de Katwijkse braderie werd zater dag informatie verstrekt en werden reacties verzameld. Volgens de stichting leverde dit 1100 steunbetuigingen op en vulden 980 mensen het re actieformulier in, van wie slechts een enkeling niet voor behoud van het vliegkamp bleek. Op 13 september is er een actiedag waarbij in het rood geklede fietsers een streep door het plan van de fensieminister Kamp om het Marinevliegkamp Valkenburg te sluiten moeten zetten. Pagina R3: Lint van fietsers trekt streep door Haagse plannen Op A16 geboren baby overleden Rotterdam - De baby die vorige week na een ernstig ongeval op de Al6 ter wereld is gekomen, is gisteren in het Sophia Kinder ziekenhuis in Rotterdam over leden. Hoewel het in eerste in stantie goed met hem leek te gaan, bleek de lichamelijke conditie van het jongetje toch niet voldoende. Tim werd vori ge week dinsdag in een ambu lance ter wereld gebracht nadat zijn ouders op de A16 een zwaar auto-ongeluk hadden ge had. Ambulancepersoneel en een toevallig aanwezige anes thesist deden ter plaatse de be valling. De moeder overleed en kele uren na het ongeluk in een ziekenhuis in Dordrecht. De va der raakte lichtgewond. katwijk - Een massale vechtpartij, vrij dagavond op de kermis van Katwijk aan den Rijn, baart de Oranjevereniging grote zorgen. Tijdens de schermutselin gen op de Turfmarkt, die rond half elf begonnen, werden twee vijftienjarige Katwijkers aangehouden. Ze gedroegen zich volgens de politie agressief tegen over agenten, die een vervelende ker misbezoeker wilden arresteren. De agenten werden bekogeld met bierfles jes en -blikjes. Uiteindelijk werd beslo ten om het kermisterrein 'schoon te ve gen'. Dat lukte slechts met grote moei te. De vechtpartij was een smet op het na jaarsfeest van de Oranjevereniging Kat wijk aan den Rijn, dat zaterdag werd af gesloten. Voorzitter J. de Winter en zijn medewerkers gaan in de evaluatie van de feesten betrekken hoe ze dergelijke uitspattingen kunnen voorkomen. „We hebben al bewaking bij De Roskam (Turfmarkt) en de Oranjebrink (Kerk straat). Dat loopt uitstekend", zegt R. van Rijn namens de Oranjevereniging. Wellicht wordt er ook op de kermis be waking ingezet. De politie rukte vrijdagavond massaal uit nadat een groep jongeren, tussen de vijftien en twintig jaar oud, zich agres sief gedroeg. „Ze werden echt heel ver velend en bedreigend voor de agenten", zegt een politiewoordvoerster. „Er zat ook al heel wat alcohol in." Van de twee opgepakte jongens is er eentje meteen weer op vrije voeten ge steld, de ander heeft een nacht in de cel doorgebracht en een proces-verbaal ge kregen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1