Een bittere Nederland ontdekt overdekte speeltuin 'Vooral mensen die De Boer of De Vries heten, moeten opletten' Lijdensweg door medische blunder ^eigissen is menselijk, maar Ion in het ziekenhuis grote gevolgen hebben. Door een blunder van de cardioloog werd het leven van de schoonvader van Hugo ■gejans een lijdensweg. Hij ad een verkeerde medicatie oorgeschreven gekregen na een hartklepoperatie. Vooral oudere patiënten gaan er blindelings vanuit dat de dokter het altijd bij iet rechte eind heeft. 'Als de dokter zegt: slik die pil, dan slikken ze die pil'. door Koen van Eijk Al enkele jaren heeft de schoonvader van Hugo Jongejans uit Anna Pau- lowna een hartklep van kunststof. De zestiger kan er redelijk mee functioneren, al is hij niet meer de krachtige man van weleer die vóór zijn vut een leven lang had gewerkt in de bloembollen. Echt lastig zijn de kleine herseninfarcten (tia's), waar hij mee te maken krijgt. Jon gejans: ,,Het gezichtsvermogen van mijn schoonvader ging door die tia's achteruit. Om dat tegen te gaan kreeg hij van zijn cardioloog in het Gemini Ziekenhuis een bloedverdunner voorgeschreven, het middel Ascal." Omdat de geschiedenis binnen de familie nog altijd heel gevoelig ligt, blijft de naam van zijn schoonvader buiten de openbaarheid. Jongejans: ,,Hij slikte trouw het middel dat de cardioloog had voorgeschreven. Maar hij kreeg het vaak benauwd. Na een dikke maand hebben ze hem op een zaterdagmorgen be wusteloos gevonden." Via de EHBO belandt de Breezan- der op de intensive care van het Gemini. De familie vraagt wat er aan de hand kan zijn met vader, maar het blijft een paar dagen stil. „Heel vreemd. De zusters mochten niks zeggen. Achteraf zeiden ze dat ze precies wisten wat er gebeurd was. Wij denken dat de artsen eerst hebben overlegd hoe ze de zaak nog konden redden zonder ge zichtsverlies te lijden." Maar de zaak is niet meer te red den. Het hoge woord komt eruit. De behandelend cardioloog heeft een vreselijke fout gemaakt. Hij heeft over het hoofd gezien dat het middel Ascal in geen geval gegeven mag worden in combinatie met een kunstklep. Rond de klep kunnen dan bloedstolsels ontstaan. En dat is precies wat gebeurd is. Daardoor werkt de klep nauwelijks meer. In een gesprek met de familie geeft de cardioloog zijn fout toe. „De dokter was zeer geëmotioneerd en zei dat hij de blunder van zijn leven had gemaakt", herinnert Jongejans zich. Het is december 2001. In Den Hel der kan men weinig meer doen. Vergissen is menselijk, maar kan in het ziekenhuis fatale gevolgen hebben. Foto: GPD/Joop Boek Met medicijnen zijn de stolsels bij de hartklep niet weg te krijgen. Va der wordt naar het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Am sterdam gebracht. Na veel wikken en wegen is besloten hem te opere ren. Zijn toestand wordt niettemin beroerder. Regelmatig moet hij een paar dagen naar de intensive care. Praten gaat bijna niet meer. Jonge jans: „In het AMC vonden ze nog vlekjes op zijn longen en zijn lever. Maar hij was zo zwak dat ze dat niet eens verder hebben onderzocht. De communicatie met de artsen in Amsterdam was goed. Dus wij ston den er als familie helemaal achter." Klachtencommissie De lijdensweg duurt al met al zeven maanden. Uiteindelijk kunnen ook de artsen in het AMC niets meer doen voor de doodzieke man. Hij wordt overgebracht naar een ver pleeghuis. Op 1 juli 2002 overlijdt hij, op 64-jarige leeftijd. In de over lijdensakte staat dat hij een natuur lijke dood is gestorven. Aantonen dat er verband bestaat tussen zijn dood en de verschrikkelijke fout in het ziekenhuis is heel moeilijk. De familie wil dat ook niet. Wel wil de familie dat duidelijk wordt wat in het Gemini Ziekenhuis precies is misgegaan. Al is het maar om te voorkomen dat in de toe komst nog meer patiënten de dupe worden. Nog ver voor de dood van vader brengt de familie de zaak on der de aandacht van de klachten commissie in het Helderse zieken huis. De commissie stelt de familie in het gelijk. Ook keert de verzeke ring van het ziekenhuis een bedrag uit. Jongejans: „We hebben dat mijn schoonvader niet verteld. Hij zou het niet gewild hebben. Hij was een man van de oude stempel. Zo van: fout gemaakt, kan gebeuren. Klagen deed hij niet. Als de dokter vroeg hoe het ging, zei hij altijd dat er niks aan de hand was, ook al had hij al drie weken zware hoofdpijn. Het ging er gewoon niet bij hem in dat hoofdpijn met zijn hart te ma ken kon hebben. Er zijn veel meer mensen als mijn schoonvader. Als de dokter zegt: slik die pil, dan slik ken ze die pil. Die mensen wil ik waarschuwen juist op hun hoede te zijn. De jongere generatie is mondi ger. Kijkt eens op internet, zoekt eens iets op in een boekje. Mensen moeten zelf alert zijn in een zieken huis en er niet klakkeloos vanuit gaan dat 'de dokter het wel zal we ten'." Woordvoerder Rob Mensinga van het Gemini Ziekenhuis wil om re denen van privacybescherming niet diep op de zaak ingaan. Wel zegt hij het jammer te vinden dat het ver haal in de openbaarheid komt. „Voorop gesteld: er is een fout ge maakt in het Gemini Ziekenhuis. Laat dat duidelijk zijn. De klachten commissie heeft de klacht gegrond verklaard. Maar er is nooit een di recte relatie aangetoond tussen de verkeerde medicatie en het overlij den van de betrokken patiënt. De familie kan wel zeggen dat verband niet te willen leggen, maar die sug gestie wordt wel gewekt. Dat vind ik erg bedenkelijk. De familie is met dat vermoeden niet naar het zie kenhuis gestapt, maar wel naar de pers. Ik vind dat onzuiver." Mensinga is zich ervan bewust dat de zaken over verkeerde medicatie de naam van het ziekenhuis geen goed doen. „We hebben na de re cente dood van een andere patiënt vorige maand bewust gekozen voor openheid. We wisten vooraf dat de emoties hoog zouden oplopen. Dat bleek ook. Er is veel losgekomen, begrijpelijk. Maar het is niet zo dat het Gemini Ziekenhuis het slechter doet of meer fouten maakt dan an dere ziekenhuizen." De Gemini-zegsman bestrijdt dat er sprake is van een doofpotcultuur in het Helderse ziekenhuis. „Nee, art sen moeten niet verplicht hun mond houden. In de klachtencom missie zitten onafhankelijke des kundigen. De voorzitter bijvoor beeld, Lex Noordhoek, is oud-mari nearts. De aanbevelingen van de MIP-commissie (die klachten regi streert, red.) worden in de regel overgenomen door de Raad van Be stuur." ZATERDAG 30 AUGUSTUS 2003 Fouten worden niet alleen in het ziekenhuis van Den Helder gemaakt. In alle ziekenhui zen laten medici en verpleging steken val len. De exacte omvang van het medicijnpro bleem is moeilijk te bepalen. Eveline Bogaard van het Regionaal Patiënten/Consumenten Platform Noord- Holland Noord: „Van alle klachten die bij ons binnenkomen, gaat ongeveer 1 procent over fouten bij medicatie. Dat lijkt niet veel. Maar niet elke misser gaat via onze organi satie. Veel gaat via de klachtencommissies van de ziekenhuizen en verpleeghuizen. Bo vendien: vergissingen met medicijnen, je hoort het hartstikke vaak. Vraag eens om je heen aan mensen die in het ziekenhuis heb ben gelegen. Je hoort bijna altijd klachten over de medicijnen." Recentelijk moest Bogaard worden opgeno men in het Medisch Centrum Alkmaar. „Daar lag ik aan het infuus. Toevallig keek ik op de nieuwe zak, die de verpleegkundige wilde aansluiten, en zag dat er een andere naam op stond. Ze liep met een rood hoofd weg om een ander te halen. We lagen met zijn vieren op een zaal. Twee anderen was het ook overkomen. Ik vond dat schokkend. Het verwisselen van namen komt nogal eens voor, is mij gebleken. Vooral bij men sen die een veel voorkomende naam heb ben, zoals De Boer, De Vries en Bakker." Shocktoestand Bogaard raadt patiënten aan, als ze daartoe bij machte zijn, om zoveel mogelijk zelf te checken. „Kijk naar de naam op de verpak king, onthoud de kleur van het doosje, het pilletje. Vraag het na als je twijfels hebt. Er zijn mensen die sommige medicijnen niet verdragen. Die kunnen bijvoorbeeld in shock raken als ze een bepaald middel toe gediend krijgen. Dan staat er met zulke let ters in hun dossier: GEEN PARACETAMOL. En dan krijgen ze het toch. Het gebeurt. Ik ken er praktijkvoorbeelden van." Districtsbestuurder Andr Agterberg van de verpleegkundigen vakbond NU'91 denkt niet dat ziekenhuizen lichtzinnig met de voorschriften omspringen. „In ziekenhui zen is de afspraak: een gediplomeerde ver pleegkundige zet de medicijnen klaar, een andere gediplomeerde verpleegkundige controleert vervolgens of alles klopt. Het kan ook zijn dat de ziekenhuisapotheker de medicijnen klaarzet. Ook in dat geval con troleert een verpleegkundige of de recepten in orde zijn. Een dubbele check geldt niet alleen voor pillen, maar ook voor de medi cijnen via het infuus." Waarom het dan toch fout gaat? Bogaard: „In het algemeen kun je stellen dat het me dicijngebruik in dit land enorm toeneemt. Als je bedenkt wat patiënten in een zieken huis allemaal binnenkrijgen: dat is niet nor maal meer. De kans op missen is dus groot. En een fout in een ziekenhuis valt nu een maal op, want het kan meteen fataal zijn. Ook zie je gebeuren dat het uitdelen van medicijnen gebeurt door mensen die dat ei genlijk niet mogen. Die handeling mag je pas doen als je voldoende gekwalificeerd bent. In ziekenhuizen, maar ook verpleeg huizen en instellingen voor zwakzinnigen zorg delen onvoldoende opgeleide mensen regelmatig de medicijnen uit. Het kan te maken hebben met een tekort aan perso neel. Maar gemakzucht speelt ook een rol. Zo van: "Wat maakt het uit, doe jij het maar een keer'. Die laat-maar-waaien-houding moet er uit." Afspraken Vakbondsman Agterberg weerspreekt de aantijging dat leerlingverpleegkundigen dik wijls medicijnen uitzetten. „Leerlingen we ten vanuit hun opleiding heel goed wat ze wel en niet mogen doen. Daar zijn bijzonder duidelijke afspraken over. Waar het dan wel fout gaat? Laat ik vooropstellen dat het niet heel vaak fout gaat, zoals veel mensen mis schien denken. Maar als er iets misgaat met medicijnen zijn de gevolgen soms fataal. Dat valt op. Natuurlijk worden er fouten gemaakt. Ook door verpleegkundigen", wil Agterberg wel toegeven. „Verpleegkundigen voeren de op drachten uit die, door de arts getekend en al, in het dossier van een patiënt staan. Soms heeft een arts daar in de hectiek geen tijd voor en gaat het mis. Ook kan het gebeuren dat er in de drukte geen collega te vinden voor een tweede check. Dat zijn momenten waarop er fouten in de procedure kunnen sluipen. Daar komt bij dat de zwaarte van de zorg de laatste jaren is toegenomen: er lig gen in de ziekenhuizen steeds meer patiën ten die steeds meer medicijnen moeten heb ben. Dat maakt het er niet eenvoudiger op." fekte speeltuin bleek een gat in de markt. Foto: GPD/Cees Zorn Zeven jaar geleden gingen de ondernemers Feike Vaartjes en Liesbeth Weinans in Almere van start met de eerste overdekte speeltuin. Inmiddels zijn er al veertien 'Bal-lorigen' in Nederland. „Als je je partijtje hier niet viert, hoor je er niet bij." door Sylvia Marmelstein Als een ware wildeman baant Yerke (4) zich een weg naar boven in de klim- rekken van Bal-lorig. Hij rent door speeltunnels en balanceert over touwen op 4 meter hoogte terwijl hij oergeluiden maakt. Zijn vader Tim van der Laan rent er achteraan maar houdt hem niet bij. „Maakt niet uit", zegt hij, nahijgend. „Hij kan toch nooit hard vallen. Overal hangen netten en liggen zachte kussens." Yerke is volgens zijn vader erg druk en de fa milie woont in een kleine bovenwoning in het centrum van Rotterdam. „Hier mag hij iedere woensdag uitrazen." Zelf komt hij er vooral om andere vaders te ontmoeten die ook op woensdag hun 'papa-dag' hebben. „Het is een vaste ontmoetingsplek. We geven elkaar advie zen over opvoeding en zo. Ideaal zo'n over dekte speelplaats. Ook bij slecht weer kunnen we hier naar toe." Bal-lorig is in 1996 opgericht door de onderne mers Feike Vaartjes en Liesbeth Weinans. Het echtpaar opende de eerste vestiging zeven jaar geleden in Almere. Inmiddels zijn er veertien overdekte speeltuinen onder deze naam. „We willen dat mensen Bal-lorig zien als een voor ziening waar ze vaak naar toe kunnen", zegt Vaartjes. „Zeven jaar geleden was het idee in Nederland compleet nieuw. In de VS en Groot-Brittannië zijn er wel veel overdekte speelplaatsen. In Bimingham heeft het echtpaar dan ook het idee opgedaan. „Maar toen we daar een speelhal bezochten dacht ik meteen: 'Dit gaan we in Nederland beter doen. Het zat in een oude leegstaande fabriek en zag er allemaal heel shabby en on veilig uit." De vestiging in Almere hebben ze helemaal zelf uit de grond getrokken. Het gebouw is ei genhandig neergezet en alle netten zijn zelf ge knoopt. Veel materialen zoals opblaaskussens zijn in hun opdracht speciaal ontwikkeld door bedrijven in Friesland. „Het was te kostbaar om speeltoestellen te laten verschepen vanuit Amerika." Bal-lorig is er voor kinderen van 0 tot 12 jaar. Voor de kleinsten zijn er ballenbakken, lage glijbaantjes, speelkussens, fietsjes en lage klimrekken. De oudere kinderen kunnen zich uitleven op grote springkussens, trampolines, mega-ballenbakken met kanonnen en meters hoge klimrekken die van zachte materialen zijn gebouwd en waar ze niet uit kunnen val len. Sommige Bal-lorigen hebben ook een bui tenspeelplaats voor de warme dagen. 'Almere' bleek een gat in de markt. „We waren verbaasd, want we zaten op een plek waar nie mand toevallig langsrijdt, zo aan de rand van de stad." De formule sloeg zo goed aan dat de ondernemers uitbreidingsplannen maakten voor heel Nederland. Dat kwam op het juiste moment. „Door nieuwe strenge wetgeving uit Brussel werden rond 1997 veel speeltuinen ge sloten. Die voldeden niet meer aan de veilig heidseisen. Speelruimte werd schaars." Inmiddels heeft elke regio wel een vestiging of wordt er binnenkort een geopend. Den Hel der, Zutphen en Houten openen binnenkort hun deuren. Vier vestigingen hebben de op richters zelf in beheer, de overige zijn in han den van franchise-ondernemingen. Die maken gebruik van het logo van Bal-lorig en doen sa men hun inkopen." Onlangs is de eerste vesti ging in Duitsland geopend en staat daar een tweede op de rol. Het grote succes dankt Bal-lorig aan het feit dat het - in tegenstelling tot deze zomer toen het binnen angstvallig stil was - vaak slecht weer is in Nederland en ouders ook dan graag uitjes maken met hun kinderen. Ook de lage prijzen lokken veel gezinnen. Zo is de entree per kind (ouder dan een jaar) 5 euro. Ouders en begeleiders betalen niets. Erg in trek zijn ook de verjaardagsfeestjes. Demie (7) viert haar feestje in Bal-lorig en zit net met haar vriendinnen aan de pannenkoe ken. Volgens haar moeder heeft haar dochter hier minstens een feestje per maand. „Ieder een in de klas doet het hier, het i$^en rage op haar school. Als je je partijtje niettiier viert, hoor je er niet bij. Maar vervelend vind ik het niet, heb ik tenminste geen troep in huis." Hoewel Vaartjes en Weinans veel meer zouden kunnen verdienen door de prijzen te verho gen, piekeren ze daar niet over. „Dan sluit je minder kapitaalkrachtige gezinnen buiten. En dat willen we niet. We willen dé ontmoetings plek zijn voor alle kinderen en hun familie van laag tot hoog in de samenleving. Wat dat be treft zijn we heel idealistisch." Ook moet Bal-lorig bijdragen aan een betere gezondheid van kinderen. „Veel kinderen zijn tegenwoordig te dik. Daarom richten wij ons op bewegen: rennen, klimmen, klauteren en springen." Vaartjes waakt ervoor dat er niet te veel mechanisch 'speelgoed' komt. „Ook al kunnen we veel verdienen met flipperkasten en andere apparaten waar jg geld in moet gooien." De idealistische inslag maakt Bal-lorig volgens Vaartjes bijzonder. De laatste tijd worden aan de lopende band overdekte speelplaatsen ge opend door concurrenten. Angst dat zij Bal-lo rig verdringen, heeft Vaartjes niet. De prijzen bij concurrenten zijn hoger en er staan meer mechanische speeltoestellen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9