Afkeer van 'Advocaat kan beter spelers van Haarlem of TOP Oss opstellen' 30 AUGUSTUS 2003 Oranje De Nederlandse voetbal liefhebber is de sterallures van Oranje moe. Want zo goed als in 1998 is het niet meer. De spelers zijn 'verwende miljonairs die zich als prima donna's gedragen'. „Die gasten kauwen kauwgum tijdens het volkslied. Hoe wil je nou dat Duitsland dan bang wordt?" door Wilko Voordouw De 'heren van Oranje' moesten voor de vriendschappelijke wed strijd per vliegtuig van Amster dam naar Brussel. Hobbelen op het asfalt via Breda zou niet goed zijn voor de dure benen. In Brussel aangekomen verlang den de spelers een bus aan de vliegtuig trap. Lopen door de aankomsthal zou de broodnodige concentratie maar verpes ten. In het Koning Boudewijnstadion ver zorgden de heren een wanprestatie. Ze zaten de eerste helft niet helemaal in de wedstrijd, zei Frank de Boer na afloop. Nee, dat had de voetbalfan, die in al zijn naïveteit hoopte op een mooie wedstrijd, al na tien minuten gezien. Een enquête, uitgevoerd door het NIPO in opdracht van deze krant, bewijst dat de ergernis tot grote hoogte moet zijn geste gen, op woensdag 20 augustus. Nog maar 29 procent van de Nederlanders vindt dat de spelers van Oranje zich met hart en ziel inzetten. De voetballers van Oranje hebben zich een veel te grote broek aangemeten. Er is een breuk tussen de voetballende elite en de Nederlandse bevolking. 'Het zijn di va's, die hun sterstatus niet waarmaken. Ze hebben zulke dikke nekken dat ze niet meer door een normale deuropening kunnen', meldt iemand boos op internet. 'Eigenlijk rekenen ze op een erehaag, die omhoog wordt gehouden door topmodel len, waarachter het volk zich in devotie schuil houdt'. Op het internet heerst de discussie over Oranje en de toekomst al maanden. Er zijn tientallen websites waar voetbalfana ten hun sporen nalaten. De ergernis spat van het scherm. Ene 'Joep' doet een po ging om het Nederlands elftal opnieuw in te richten: volgens hem moeten 'Seedorf, Zenden, Van Bronckhorst en dergelijke' eruit. Hij pleit voor een elftal met De Jong, Hofland, Bouma en Sneijder. Spe lers die volgens hem wel de longen uit hun lijf willen lopen. 'Boudewijn' denkt dat er meer moet gebeuren. 'Het pro bleem van Oranje is, dat het gewoon niet goed genoeg is'. Hij laakt ook het karakter van de huidige generatie. Weer anderen stellen voor om Kluivert maar enkele keren niet te selecte ren. „Misschien dat dit hem wakker schudt." 'Panna' ziet het nog anders. „Er loopt voldoende kwaliteit rond in Oranje, alleen bestaat er bij te weinig spelers de bereidheid in dienst van een collega te spelen." 'Butcher' legt de vinger op de ze re plek. „Uit marktonderzoek is gebleken dat de helft van de kijkers thuis in slaap is gevallen. Hebben die prutsers, luilakken, lapzwansen, miljonairs door dat het ze Nederlandse volk vertegenwoordigen en niet in slaap moeten sussen." Hij ziet Paul Bosvelt als enige remedie tegen het verval. 'Als er iemand is die met zijn werklust het boeltje kan wakker schudden dan is hij het wel'. Plichtmatig Hockeycoach Joost Bellaart begint dins dag met het 'andere Oranje' aan het Eu ropees Kampioenschap in Barcelona. De hockeycoach keek vorige week, net als 2,4 miljoen andere Nederlanders, naar de wedstrijd. Maar of hij zich vermaakt heeft? „Nou nee." Voetballers moeten het volgens hem weer als een eer zien om Illustratie: GPD/Paul Kusters voor het nationale team te spelen. „Wie plichtmatig voetbalt, verzaakt. Wie plicht matig toneel speelt, krijgt tomaten naar zijn hoofd. Vriendschappelijke wedstrij den bestaan niet! Het zijn wédstrijden! En iedere keer moet je voor de volle winst gaan. Elke nieuwe wedstrijd is een hoofd prijs." Nog maar enkele jaren geleden klonk in menige Nederlandse straat 'Only Oranje'. Huizen werden omgetoverd tot altaren voor de Oranje-hoogmis. Het was bon ton om getooid met een oranje pruik en an dere parafernalia over straat te gaan. Hoe anders is het nu. Het WK in Korea werd niet gehaald en kwalificatie voor het EK in Portugal verloopt ook moeizaam. Hoewel het Nederlands elftal onder bondscoach Dick Advocaat al dertien wedstrijden ongeslagen is, krijgen de fans van Oranje genoeg van wat 'sterallures en de arrogantie van de internationals' wordt genoemd. Steeds minder Nederlanders blijven thuis voor het Nederlands elftal. De fans gaan niet meer naar het café om de internatio nals collectief naar een overwinning te schreeuwen. Er is sprake van 'afkeer van Oranje'. Zoals Jan Mulder al eens zei: 'Het Nederlands elftal heeft vooral het talent mij te vervelen'. Voor cabaretier Dolf Jan sen, toch een erkende sportfanaat, heeft Oranje ook afgedaan. „Ik kijk pas weer naar het Nederlands elftal als mijn zoon tje Cian erin staat. Hij is bijna vijf. Dick Advocaat verhoudt zich tot inspirerend als K3 tot poëzie." De cijfers uit de NIPO-enquete liegen niet. Reisden in 2000, aan de vooravond van het EK in Nederland en België, zo'n zeventienduizend Nederlanders naar het Koning Boudewijn-stadion in Brussel voor de oefenwedstrijd: vorige week wa ren het nog maar drieduizend. In totaal 2,4 miljoen Nederlanders schakelden toch nog in op Oranjezender SBS6, tegen 2,8 miljoen voor de wedstrijd tegen Por tugal, 3,1 miljoen voor Moldavië-Neder- land en 3,3 miljoen voor Nederland-Tsje- chië. In het Haagse café Het Proeflokaal ging tot voor kort bij iedere wedstrijd van Oranje het geluid op tien. Alle bezoekers wilden de wedstrijd volgen. Maar volgens uitbaatster Liesbeth Backus is die tijd voorbij. „Bij de laatste interland ging de tv wel aan, maar bleef het geluid uit. Er is nu een meerderheid van klanten die niet ver veeld wil worden met het voetbal. Vroeger kwamen mensen naar het café voor een wedstrijd, nu niet meer." Jules Deelder, nachtburgemeester van Rotterdam alsmede voetballiefhebber (Sparta en in iets mindere mate Oranje) heeft het helemaal gehad met het Neder lands elftal. „Ik heb tien minuten van Bel- gië-Nederland gezien, toen ben ik iets an ders gaan doen. Ze speelden slechter dan een krant. Een wedstrijd in de Nederland se eerste divisie is beter en leuker dan het spel van dit arrogante zooitje." 'Bonds coach' Deelder zou het wel weten. „Zen den eruit, Reiziger, Van der Sar, De Boer. Van Kluivert weten we het ook wel. Hij mist er vijf voordat-ie er één maakt. Van Nistelrooij is ook niet goed. Die Davids en Seedorf lopen ook alleen maar de ande ren in de weg. Ze lopen allemaal geen meter harder voor de ander. Zelfs een nieuweling, zoals die Van der Vaart, deelt in de malaise." Deelder vermoedt dat de privé-sponsors van de voetballers tegenwoordig meer in de melk te brokkelen hebben dan de bondscoach. „Het is toch allemaal een kwestie van poen. Ik vind het jammer dat die Belgen niet gewonnen hebben. Als het aan mij ligt, gaan we volgend jaar niet naar Portugal. Niet met dit zooitje." Clementie Judo-bondscoach Cor van der Geest vraagt om wat meer begrip. „Het is moei lijk om altijd het ultieme uit je grote teen te halen. Voor een coach is altijd de vraag of hij het grootste talent moet opstellen, of dat hij iemand selecteert die het gras onder zijn kont vandaan vreet. „Voetbal lers die 28 zijn, grote successen hebben geboekt en een anderhalf miljoen euro opstrijken, zijn moeilijk nog optimaal te motiveren. Het zijn ook maar mensen. Als je zoveel moet spelen, wordt het werk." Ook Olympisch schaatskampioen Erben Wennemars, revaliderend van een gebro ken pols opgelopen tijdens een fietstrai ning, pleit voor enige clementie. „We zijn ook nooit tevreden in Nederland. We doen moeilijk als we succes hebben, maar het is ook fout als we geen prijzen win nen. Hij doet het toch goed, Advocaat? Onder zijn leiding heeft Oranje nog geen wedstrijd verloren? Waar zeuren we nou over?" Voor voetbalkenner Henk Spaan is de tijd van begrip definitief voorbij. „Ik erger mij bijzonder aan Oranje. De eigendunk en het egoïsme strijden bij Nederland om voorrang. 1998 was het laatste jaar dat het elftal hartverwarmend speelde." Waar om? „De beste speler is in de kleedkamer niet de baas; dat zijn de langstzittenden. Als ik Van Nistelrooij was, pakte ik mijn biezen. Die jongen heeft een geweldige reputatie en eerzucht. Van der Vaart, Van Bommel, voor hen geldt hetzelfde: wat doen ze tussen die minkukels? Ze hebben bij die anderen niets te zoeken." Volgens Spaan moet de opvolger van Dick Advocaat al vóór het EK ('mocht Oranje zich door mazzel toch plaatsen, wat ik niet geloof) aantreden en met een jonge selectie afreizen. „Vergeet niet dat de kwalificatiewedstrijden voor het WK in Duitsland van 2006 al in september be ginnen. We moeten Portugal gewoon ver geten." Maar hij vreest dat dit alleen ge beurt wanneer sponsors als Nike zich gaan roeren. „Bij voorbeeld als Nike tot de ontdekking komt dat er geen enkel oranje shirtje verkocht gaat worden." LPF-kamerlid Joost Eerdmans pleit ook voor een andere aanpak. .Advocaat moet nu een psychologisch wonder verrichten. Hoe? Dat weet ik niet. Maar hij moet ze oppoken. Misschien een avondje totaal iets anders doen. Of wat Playboys uitde len." WD-coryfee Erica Terpstra, die door gaans nooit om een mening verlegen zit, wil 'op dit moment geen uitspraken doen'. „Daar vind ik wel wat van, maar dat is een precaire kwestie." De politica vlast op het voorzitterschap van NOC *NSF en wil, om de goede vrede in de fa milie van de sport te bewaren, niemand tegen zich in het harnas jagen. „De voet balwereld zit vol mannetjes." Heropvoeding Wie niet bang is om tegen haren in te strijken, is cabaretier Sjaak Bral. Zijn hart klopt niet meer voor Oranje, maar voor Groen-Geel. ADO Den Haag haalt volgens hem dit seizoen Europees voetbal. „Op zeker. We hebben al een punt en er zijn nog geen rellen geweest. Oranje? Die gas ten kauwen kauwgum tijdens het volks lied. Hoe wil je nou dat een tegenstander als Duitsland dan bang wordt? Nee, her opvoedingskampen voor spelers die niet willen deugen. Net als een paar jaar gele den met die Kalou van Feyenoord in Ivoorkust. En nieuwe spelers opstellen." Dat wil ook Vincent Bijlo. De visueel ge handicapte cabaretier houdt van Oranje, maar ergert zich aan de lamlendigheid. „Zoals van die verschrikkelijke Frank de Boer. Als die een penalty mist." Hij zet het typerende stemgeluid van de aan voerder van Oranje op. „Tjaaaa, hij zat er naast." Dan: „Het is zo slap allemaal, zo ongeïnspireerd, alsof het Nederlands elf tal een onwelkome afbreking is van het spelen bij hun clubs. En wat ik dan hele maal niet begrijp: ze verknallen de kwali- ficatie voor het WK en de bondscoach stelt ze gewoon weer op. Er staan blijk baar geen sancties op falen. Weet je wat ik nou leuk zou vinden? Dat Advocaat spe lers oproept van TOP Oss, of Haarlem. Misschien zou dat nog werken ook." „Bij het Nederlands hockeyteam werken we niet met full-profs," zegt Joost Bel laart. „En wanneer ik het voetballende Oranje zie, heb ik daar ook helemaal geen behoefte aan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1