vertrouwen in Blair kwijt BUITENLAND 1 Rivaliteit tussen geestelijken overheerst in Najaf n op nucleaire arte markt Britten raken Campbell: de echte Britse vice-premier Ayatollah al-Hakim, de Iraakse Khomeiny 'Stroomuitval door te weinig investeringen' Evacuatie na bosbranden aan Spaanse Costa Brava Vuurgevecht Westoever, joodse kolonist gedood Japan koopt schild tegen raketaanval Noord-Korea evig noodweer Midden-Europa zaterdag 30 augustus 2003 ifort Het midden en oosten Frankrijk en Zwitserland bben gisteren te kampen ge- d met hevig noodweer. In met-la-Varenne kwam een •jarige Fransman om, toen werd getroffen door de blik- n. Op veel plaatsen viel de ktriciteit uit. Door een indverschuiving in Zwitser- id moest de A2 tussen de St.- hardtunnel en Bellinzona len afgesloten. jhaanse volk ag goud zien ul - Een kluis met de Af- anse goudvoorraad onder presidentiële paleis in Ka- is gisteren voor het eerst s veertien jaar geopend, gerucht ging dat een van de partijen die tijdens de bur- jorlog de hoofdstad in han- hadden er met het goud door was gegaan. President nid Karzai liet de kluis in urezigheid van de media nen om de geruchten te «nuwen. De goudvoorraad iO miljoen dollar waard. ouw overleefde issaverbranding haag - Een Bosnische mos- vrouw heeft gisteren tijdens Milosevic-proces verteld zij in juni 1992 een massa- fcranding van tientallen ^lims overleefde in Visegrad. e Oost-Bosnische stad gre- Serviërs in het voorjaar van de macht. De plaatselijke Slims werden vernederd, be- fd en deels vermoord. De uw werd met zo'n zeventig lere moslims opgesloten in ihuis. dat in brand werd ge len. Met haar toen 13-jarige )Qn wist ze door een raam te Snappen. lelaarsveer erior Castro iana - De Cubaanse presi- ,m t Fidel Castro krijgt van de 3Q irikaanse Beweging voor ve irikaanse Indianen een ade- )ai sveer toegekend. Castro (77) tegt de veer uit handen van ,ei tiel Yang. Yang kwam don- dagavond aan in Havana, ne Yeer is een symbool van er en ning voor een strijder. Yang ïgt ook een boodschap van nard Peltier, een Ameri- ise Indiaan die 28 jaar in de ;enis heeft gezeten voor oorden van een FBI- are strijd in lianistan ii - Afghaanse soldaten le- ti gisteren in de zuidelijke fincie Zabul zwaar slag met ban-strijders. De gevechten fen zich af in de bergen van district Dai Chupan, dat in lacht van donderdag op lag werd gebombardeerd [Amerikanen. Daarbij zou- zeker 35 Taliban zijn ge il. Een Amerikaanse militair m om toen hij tijdens een itelijke operatie een dode- val maakte. In de bergen Dai Chupan wordt al vier m gevochten. shandelde ideren gered fc - De Italiaanse politie tvier mishandelde kinde st een woning gered. De Irige moeder had van de febedjes met prikkeldraad ien gemaakt waarin ze haar leren had opgesloten. De leren waren tussen 1 en 7 oud. De vrouw had ze al- gelaten. Een maatschappe- rerker hoorde de kinderen in en waarschuwde de po- Die trof het jongste kind in loos aan. De kinderen wa- atgehongerd en onder- lliaanse politie kt maffialeider i - De Italiaanse politie [gisteren de 52-jarige Fran- 0 'Ciccio' Mallardo gearres- Hi Mallardo gold als een van jeestgezochte misdadigers Italië en was leider van een jvloedrijkste Camorra-fa- js, de Napolitaanse maffia. ZÜrdo werd na een korte irvolging op de snelweg in lurt van Napels aangehou- h het bijzijn van zijn Kr en kinderen. qtAN - Het hoofd van het In- •^ttionaal Atoomenergie [schap van de Verenigde (IAEA), Mohammed el- Bei, heeft Iran ervan be- Idigd dat het heeft gewin- op de zwarte markt voor aire apparatuur. De Egyp- r deed zijn uitspraken in [raaggesprek, dat de BBC en uitzond. De Iraanse oede bestaat bovendien iger dan de organisatie dde. londen/gpd-anp - De zaak-Kelly berokkent de Britse premier Blair en zijn Labourregering veel scha de. Uit een enquête van de krant The Daily Telegraph, die gisteren is gepubliceerd, blijkt dat slechts 27 procent van de Britten vindt dat Blair kan worden vertrouwd. Vijfjaar geleden was dat nog 74 procent. Voor de Labourregering in haar geheel pakte de peiling nog slechter uit. Van de deelnemers aan de enquête vindt slechts 22 procent de regering 'eerlijk en betrouwbaar'. Opvallend is dat de Britse Conservatieven, de Tories, niet of nauwelijks profi teren van de zaak-Kelly. Juist gisteren werd bekend dat Alastair Campbell, de rechter hand van premier Tony Blair, zijn functie neerlegt. De om streden 'spindoctor' hield de afgelopen weken vol dat hij pas zou vertrekken als 'zijn naam is gezuiverd' in de affaire-Kelly. Nu loopt hij daar ver op voor uit. Volgens Campbell had hij op 7 april van dit jaar met Blair afge sproken dat hij uiterlijk deze zomer zou vertrekken. Gisteren heeft hij officieel zijn ontslag brief gepost. De aankondiging komt een week nadat de woordvoerder moest getuigen in het Hutton-onderzoek naar de dood van David Kelly, de wapenexpert die 17 juli ver moedelijk zelfmoord pleegde. Van Campbell werd gezegd dat hij 'bloed aan zijn handen heeft' omdat Kelly mede door zijn toedoen in een zware de pressie was geraakt. Kelly bleek de geheime bron van een BBC- verhaal waarin de regering, en Campbell in het bijzonder, zijn beschuldigd van verregaande inmenging in rapporten over Iraakse wapenarsenalen. Tijdens zijn verhoor eerder de ze week zei Blair verantwoorde lijk te zijn voor het lekken van de naam van Kelly naar de pers. Daarmee nam Blair de wind uit Campbells zeilen. Wellicht zag hij, vermaard om zijn perfecte timing, daarom nu de kans schoon om zijn ontslag bekend te maken. De beschul digende vinger wijst tenslotte niet naar hem, maar naar zijn baas. londen/anp - Alastair Camp bell, de terugtredende media- adviseur van premier Tony Blair, stond in eigen land be kend 'als de echte vice-premier en de op een na machtigste man van Groot-Brittannië'. De band tussen Campbell en zijn baas was zo hecht, dat politieke commentatoren zeiden dat ze de „stem van de media-advi seur hoorden wanneer Blair aan het woord was". De premier stelde de 46-jarige Campbell in 1994 aan als zijn perswoordvoerder. Campbell had toen al een carrière achter de rug als schrijver van porno grafische verhalen voor het mannenblad Forum en als poli tiek redacteur bij de.krant Daily Mirror. In die periode was hij tevens een van de belangrijkste adviseurs van de toenmalige Labourleider Neil Kinnock. Na dat Blair Kinnock had opge volgd als voorman van Labour, ontpopte Campbell zich tot rechterhand van Blair. Na de zege van Labour in de verkiezingen van 1997 werd hij de belangrijkste media-adviseur van de nieuwe premier. Vol gens critici bepaalde Campbell in die functie wat wel en wat niet in het nieuws kwam in de Britse media. Journalist Peter Obome schetste in een niet-ge- autoriseerde biografie van Campbell het beeld van een man die zo nauw betrokken was bij Blair dat ministers het als vanzelfsprekend achtten dat de perschef voor al zijn activi teiten de volledige steun van de premier had. In zijn boek suggereert Obome tevens dat Campbell er niet voor terugdeinsde in te grijpen toen het huwelijk van de toen malige minister van buiten landse zaken Robin Cook op springen stond. De perschef zou de telefoon hebben gepakt en Cook hebben toegebeten dat hij moest kiezen tussen vrouw en minnares om een eind te maken aan alle schandaalver- halen in de media. In 2000 zette Campbell een punt achter zijn dagelijkse pers conferenties voor de Britse par lementaire media om zich meer te kunnen richten op de com municatiestrategie voor de lan ge termijn van de regering- Blair. Campbell werd betrokken bij de voorlichting over Irak en raakte in het nauw door de af faire rond de zelfmoord van de Britse regeringsadviseur en wa pendeskundige David Kelly. Een officiële regeringswoord voerder verklaarde voor de commissie-Hutton, die de dood van Kelly onderzoekt, dat Campbell had gesuggereerd de naam van de wapendeskundige naar de media te lekken. De geruchten dat hij zijn ont slag zou indienen naar aanlei ding van de affaire-Kelly wer den steeds hardnekkiger. Gis termiddag was het eindelijk zo ver. Campbell maakte bekend dat hij binnen enkele weken zijn taken neerlegt en dat hij dat besluit al had genomen voordat hij in opspraak raakte. Over een nieuwe baan wil hij Alastair Campbell, de rechterhand van Tony Blair. Foto: EPA/Matthew Fearn nog niet nadenken. Met het schrijven van boeken, het hou den van speeches en zijn grote passie hardlopen denkt Camp bell voorlopig genoeg om han den te hebben. Ontreddering net na de explosie van de autobom voor de moskee in Najaf. Foto: EPS/Jamal Wilson najaf/anp - De aanslag met een auto bom gisteren is slechts een van de ge welddadige voorvallen in Najaf sinds de Amerikanen en Britten het regime van Saddam Hussein verdreven. Door de BBC opgevoerde waarnemers vermoe den dat veel daarvan worden veroor zaakt door lokale rivaliteit binnen de Hawza, de leiding van de geestelijkheid in de heilige stad. Sinds het einde van de Amerikaanse oorlogshandelingen in Irak is het onrus tig in Najaf. Aanslagen en gewelddadige betogingen lijken aan de orde van de dag te zijn. Afgelopen weekeinde nog kwamen drie mensen om bij een aan slag die waarschijnlijk de vooraanstaan de ayatollah Mohammed Said al-Hakim als doelwit had. De drie kwamen om, toen onbekenden een gasfles lieten ontploffen bij het huis van de ayatollah in Najaf. Twee slachtof fers waren lijfwachten, de ander was een geestelijke. De geestelijk leider zelf liep enkele lichte verwondingen op. Veel aanhangers van Al-Hakim wijzen met de beschuldigende vinger naar vol gelingen van een rivaliserende sjiitische radicale geestelijke, Muqtada al-Sadr. Hoe groot zijn invloed binnen de sjiiti sche gemeenschap is, is niet duidelijk maar hij geniet door zijn afkomst wel veel aanzien. Hij is de zoon van de zeer invloedrijke ayatollah Mohammed Sadiq al-Sadr, die in 1999 door het regime van Saddam Hussein werd vermoord. De bomaanslag van gisteren lijkt gericht tegen de vooraanstaande ayatollah Mo hammed Baqir al-Hakim, een neef van Mohammed Said al-Hakim en leider van de sjiitische Opperste Raad voor de Isla mitische Revolutie. Volgens het hoofd kantoor van zijn organisatie in Teheran zou hij door de explosie de dood heb ben gevonden. In april vond de Iraakse sjiitische leider Abdul Majid al-Khoei in de belangrijke Imam Ali-moskee in Najaf de dood. Ook een geestelijke die trouw aan Saddam was, kwam daarbij om. Beiden zouden met messen en zwaarden zijn omge bracht. De moord op Al-Khoei kan tot spannin gen bij de sjiitische meerderheid in Irak leiden. Hij gold als gematigd en als een mogelijk nieuw bestuurder van een na oorlogs Irak. Hij was de zoon van wijlen grootayatollah al-Khoei, die de spirituele leider van de Iraakse sjiieten tijdens de Golfoorlog van 1991 was. Dit voorjaar keerde hij naar Irak terug om onder anderen de Amerikanen te adviseren over de manier waarop ze moesten handelen in de heilige sjiitische stad Najaf. Khoei stond de opvolger van zijn vader, de door de Amerikanen uit huisarrest vrijgelaten grootayatollah Said Ali al-Sistani bij. Door de inzet van beide leiders leek aanvankelijk de explo sieve situatie in de stad in de kiem te kunnen worden gesmoord. Dagen na de dood van Khoei zouden boze aanhangers van een rivaliserende geestelijke het huis van de sjiitische grootayatollah Mirza Ali Sistani in de stad hebben omsingeld. Ze gaven de geestelijk leider 48 uur de tijd om Irak te verlaten. Mohammed Baqr al-Hakim. Foto: EPA/Marcel Mettelsiefen najaf-teheran/afp-dpa - Aya tollah Mohammed Baqir al- Hakim, die gisteren op 64-jarige leeftijd bij de bomaanslag in zijn geboorteplaats Najaf om het leven kwam, is een veteraan van de strijd tegen het regime van Saddam Hussein. Hij werd vaak de Iraakse Khomeiny ge noemd, naar de geestelijk leider van Iran die in 1979 de islamiti sche revolutie in het buurland van Irak leidde. Al-Hakim wees een dergelijke vergelijking af. Bij zijn terugkeer in mei in Irak, na 23 jaar bal lingschap in Iran, bestempelde hij zichzelf als een 'eenvoudige soldaat' van de islamitische re volutie. Als leider van de door Iran ge steunde Opperste Raad voor de Islamitische Revolutie in Irak (Sciri) volgde Al-Hakim de laat ste tijd een gematige koers. Hij eiste een snel vertrek van de Amerikanen uit Irak, maar ac cepteerde ook het aanbod tot samenwerking met de interna tionale coalitie. Hij oogstte daarmee felle kritiek van rivali serende sjiieten, die hem colla boratie met de bezetter verwe ten. Als zoon van de grootayatollah' Muhsin al-Hakim vond hij in 1980 een veilig heenkomen in het sjiitische Iran. Zijn geestver want in de strijd tegen de soen nitische machthebbers in Irak, ayatollah Mohammed Baqir al- Sadr, was kort daarvoor ver moord door het kersverse Hus- sein-regime. Al-Hakim zelf was in de jaren zeventig twee keer gearresteerd. Eind 1982 richtte hij samen met anderen de Sciri op, die zich tot londen/ap - Burgemeester Ken Livingstone van Londen wijt de stroomstoring die don derdag het verkeer in de avondspits in het zuiden van de Britse hoofdstad en delen van het graafschap Kent ontre gelde aan 'te weinig investe ringen'. Livingstone zei gisteren dat de storing afschuwelijke gevolgen kon hebben gehad wanneer die zich tijdens de recente hit tegolf had voorgedaan. Nu veroorzaakte de storing alleen ontzettend ongemak. „Je vraagt je af waarom het op drie na rijkste land ter wereld niet genoeg in zijn stroomvoorzie ning kan investeren om die stroomvoorziening in stand te houden", zei Livingstone. Mark Fairbaim van National Grid, dat het landelijke elektri citeitsnetwerk beheert, zei dat de stroomuitval niet door ge brek aan investeringen, maar door twee technische fouten werd veroorzaakt. „Dat zich gelijktijdig, kort na elkaar, twee fouten voordoen, komt uitermate zelden voor", zei Fairbaim. Doordat de stroomstoring sa menviel met het hoogtepunt van de avondspits, kwamen duizenden metropassagiers onder de grond vast te zitten. Medewerkers van het metro- bedrijf waren uren bezig om passagiers te evacueren. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Spanje wordt op nieuw geteisterd door bosbran den. Aan de Costa Brava moes ten gisteren uit voorzorg 6.000 mensen worden geëvacueerd, onder wie Belgen en Nederlan ders. Bij Valencia ging ruim 500 ha pijnboombos in vlammen op. Het vuur werd aangewakkerd door een harde, strakke wind die het bluswerk door de brandweer vrijwel onmogelijk maakte. Bij Platja 'd Aro, in het centrale gedeelte van de Costa Brava ontstond gistermiddag een zeer gevaarlijke situatie, toen het vuur een gebied na derde waar een groot aantal va kantieoorden is gevestigd. Uit voorzorg ontruimde de politie acht van deze nederzettingen. Ook twee campings bij Patja 'd Aro moesten worden ontruimd. Een paar huizen brandden af. Een supermarkt en een benzi nestation konden door de brandweer worden gered door ze nat te houden. Bij Valencia woedt al sinds don derdagavond een grote bos brand. Ook daar moesten men sen uit hun huizen vluchten. Die brand werd vrijwel zeker aangestoken, aldus een woord voerder van de brandweer. Een derde brand brak uit bij Castell- defels, ten zuiden van Barcelo na, een druk bezocht toeristen gebied. Door de extreem hete zomer en het slechte onderhoud van de bossen tellen Spanje en Portu gal dit jaar een record aantal bosbranden. Daarbij lopen ook steeds woonwijken van vakan tiehuizen gevaar. Deze week heeft het Instituut ter voorkoming van bosbran den van Catalonië geklaagd dat projectontwikkelaars die deze vakantieoorden bouwen veel te weinig doen aan preventie. Ze bouwen de huizen tot pal aan het bos. Alleen al in de deel staat Catalonië, waaronder ook de Costa Brava valt, voldoen ze venhonderd woonwijken niet aan de veiligheidseisen. Jeruzalem/AP - Een joodse ko lonist is gedood en zijn zwan gere vrouw zwaargewond ge raakt toen hun auto gisteren in de buurt van Ramallah op de Westoever onder Amur werd ge nomen. De Al Aqsa Martelarenbrigade, die banden heeft met de Fatah- beweging van Yasser Arafat, eis te de verantwoordelijkheid voor de beschieting op. De Israëli sche minister van buitenlandse zaken Silvan Shalom zei dat „de Palestijnen nog steeds niet be reid zijn iets te doen om het ter rorisme in onze regio te stop pen". In de stad Jenin in het noorden van de Westoever leverden Isra ëlische militairen een hevig vuurgevecht met Palestijnen. Het gevecht brak uit toen Pales tijnen militairen beschoten die een uitkijkpost in een kantoor gebouw bemanden. Acht tanks en pantserwagens ontzetten de belaagde militairen, waarna de colonne de stad verliet, aldus ooggetuigen. Aan de rand van Nablus kam den Israëlische eenheden giste ren het vluchtelingenkamp Ba lata uit op guerrillastrijders. De militairen verplaatsten zich van huis tot huis door tussenmuren met mokers weg te slaan. Met die methode staan de militairen minder bloot aan mogelijke schutters op straat, maar de schade voor de bewoners is enorm. In de Gazastrook sloegen Israë lische bulldozers in de omge ving van Beit Hanoun een boomgaard kaal, zodat guerril lastrijders zich daar niet meer kunnen verbergen. De actie volgde op een raketbeschieting op de Israëlische stad Ashkelon. belangrijkste sjiitische verzets beweging tegen Saddam Hus sein zou ontwikkelen. In 1984 nam hij het leiderschap van de raad op zich. Hij zal als leider van de Opperste Raad mogelijk opgevolgd worden door zijn broer, Abdul Aziz al-Haim. Die is de 'tweede man' van Sciri, en heeft namens de beweging zit ting in de Iraakse Regerings raad. Ook hij staat een gematig de lijn voor ten opzichte van de Amerikaanse aanwezigheid in Irak. tokyo/ap - In navolging van de Verenigde Staten wil ook Japan de komende jaren een verdedi gingssysteem tegen raketaan- vallen bouwen. Dat heeft een woordvoerder van het Japanse leger gisteren bekendgemaakt. Japan wekt sinds 1999 al samen met de Verenigde Staten aan de ontwikkeling van een raket- schild op basis van lasertech nologie. Het ministerie van defensie wil de komende jaren ruim 142 miljard yen (1,1 miljard euro) uittrekken om moderne Ameri kaanse anti-raketwapens aan te schaffen. Japan wil een verdedi gingssysteem tegen raketten omdat het beducht is voor de dreiging die uitgaat van Noord- Korea. Dat is bezig met de ont wikkeling van een atoomwapen en heeft reeds de beschikking over raketten die Japan kunnen raken. Overleg tussen Noord-Korea, China, de VS, Rusland, Japan en Zuid-Korea in de Chinese hoofdstad Beijing over het af bouwen van het Noord-Kore- aanse kemwapenprogramma is deze week zonder resultaat ge ëindigd. De Verenigde Staten hebben gezegd niet te zullen zwichten voor 'chantage' van Noord-Ko- rea over kernwapens. Tijdens de multilaterale onderhande lingen die vrijdag werden afge sloten, zouden de Noord-Kore- anen 'onomwonden' hebben toegegeven over een kemwa- penarsenaal te beschikken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5