Kamer blij met pardonregeling stichtins §aat mesaal BINNENLAND De Hoop Scheffer gooit hoge ogen bij de NAVO wiet leveren aan zieken Gokker legt zich niet neer bij casinoverbod IVF toch vanaf tweede behandeling vergoed 0 r uit de cel Oppositie en vluchtelingenorganisatie noemen besluit teleurstellend Nattig begin Lowlands 'Albert Heijn ontslaat honderden werknemers' Fraudeteam slaat grote slag op Utrechtse Bazaar to's flitspalen j: racers vrijuit r - Ruim drieduizend weg- ;ers die de afgelopen tijd _3urg zijn geflitst, hoeven Ertemonnee waarschijnlijk [te trekken. De vier rolletjes de overtredingen op Ji, zijn donderdagnacht ge- De rolletjes lagen in de {van een 41-jarige koerier pt Belgische Neerpelt. •verdachte gaat iten studeren INGEN - Richard Kelly, eind jaar vrijgesproken van de d op Andrea Luten uit en, begint deze maand aan echtenstudie in Gronin- De ex-verdachte behoort e eerste lichting studenten le nieuwe hbo-opleiding en van de Hanzehoge- ol. De 28-jarige Kelly zat naanden in voorlopige tenis. De rechtbank sprak echter vrij en kende hem I chadevergoeding van 0 euro toe. egje verlamt ort paprika uk - De vondst van een ellandse-Zeevlieg in een het Westland, heeft de van paprika's naar Japan iwan vanuit dit deel van land lamgelegd. Vooral •rs die zich hebben gespe rd op de export naar Ja- fcrijgen te maken met een iStrop. Het vliegje dat be- (ijk huis kan houden onder ;ewassen, werd vorige igetroffen. De vondst jop een uitermate onge- moment, omdat het mo- hoogseizoen is. er eczeem door thebezoek ingen - Kinderen die naar ^Jjèche of kinderdagverblijf Ppebben op 1-jarige leef eer last van eczeem dan Dat [uit het onderzoek. Crè- izoekertjes hebben twee jje maal vaker last van de andoening dan andere !e ren. Baby's die al eczeem fj1 in voordat ze naar de op- [ingen, hebben nog vaker n huiduitslag, zo blijkt uit iderzoek. i< ser Tuur 1 mm - egilioTuuris 1 en vrij man. De Rotter- 1 lbokser werd gistermor- ltslagen uit gevangenis e lie, bevestigde zijn advo- oethof. Tuur zat sinds vo ir vast wegens het mis- len van zijn vriendin, is zijn raadsman zal Tuur tikort 'op positieve wijze' uiten treden om over zijn 10 nstplannen te vertellen. v ten dat Tuur zijn inmid- 10 -vriendin nog steeds zou m gen doet hij af als 'de t mogelijke onzin'. 1 Helder krijgt itisch pretpark IER - Den Helder krijgt iw attractiepark. De ige Rijkswerf Wïllems- Jrordt getransformeerd in 11 emapark over de nauti- eschiedenis van Neder- j moet jaarlijks 800.000 ters trekken. Het park is j tiatief van Libéma, het dat onder andere safari- e Beekse Bergen in Hil- leek en het Autotron in den exploiteert. Op de alige werf van de Ko- .1 ke Marine moet alles 1 raaien om de sfeer en d van de eeuw van de °.e neldt Libéma. Je lervragen na e fi beantwoord ag - Dat niet elk Tweede lid ook echt zit te wach- antwoord op zijn vragen, afgelopen week toen minister Donner met twoorden kwam op vra- dik 2,5 jaar geleden wa- ;ediend. De vertraging m niet zozeer in de moei- van de vragen of luiheid ministerie. Ze waren ge- oekgeraakt, zo blijkt uit ïlichting bij de antwoor- en griffier kwam in mei vragen op de proppen. werkplekken ;e werklozen ag - De ministeries krij- 2006 achthonderd stagi- tra. Op die manier be- le rijksoverheid in het ersoneèlsbeleid aan- lan de jeugdwerkloos- erder werd al met het en kleinbedrijf een af gemaakt om de komen- jaar 10.000 leerwerk- te scheppen voor leer- n het voorbereidend baar beroepsonderwijs dijkonderwijs. In totaal "i er in het bedrijfsleven •000 plaatsen beschik- >men. zaterdag 3O AUGUSTUS 2003 den haag/anp - Een meerder heid van de Tweede Kamer staat achter de pardonregeling voor asielzoekers die minister Ver donk van vreemdelingenzaken en integratie heeft voorgesteld. De coalitiepartijen CDA, WD en D66 zijn tevreden, evenals de LPF-fractie. De linkse partijen zijn teleurgesteld. Het CDA vindt dat de regeling in de geest van het regeerak koord is. „We denken er goed mee aan de gang te kunnen. De minister heeft goed werk gele verd", zegt Tweede-Kamerlid Van Fessem. De WD wijst erop dat de rege ling in lijn is met eerdere mo ties die de Tweede Kamer heeft aangenomen. Ook D66 kan leven met de rege ling. „Het is meer dan in het re geerakkoord is afgesproken. Maar het is minder dan we en kele maanden geleden nog ge hoopt hadden", zegt Tweede- Kamerlid Lambrechts. Ook de LPF is blij met het besluit. „Ei genlijk gaat het om mijn voor stel", zegt woordvoerder Varela. Maar hij is wel boos dat het veel te lang heeft geduurd en daar door veel mensen onterecht op straat kwamen. De PvdA vindt het positief dat er nu een regeling is, gezien het jarenlange verzet van de kant van CDA en WD. Toch is Tweede-Kamerlid De Vries 'ernstig teleurgesteld' over de uitwerking. De PvdA wil ook een pardon voor 6000 tot 7000 asielzoekers die langer dan vijf jaar in Nederland verblijven. Ook de SP wijst erop dat deze pardonregeling voorbij gaat aan de duizenden asielzoekers die om verschillende redenen niet kunnen terugkeren naar hun thuisland. Volgens hem wachten velen buiten hun eigen schuld al zo lang op uitsluitsel over hun asielaanvraag. Juist in deze groep zitten volgens woord voerder De Wit de schrijnende gevallen die nu geen steek ver der komen. De pardonregeling is te be perkt, vindt Vluchtelingenwerk Nederland. Deze maatregel lost het probleem van duizenden asielzoekers die al lange tijd in Nederland zijn, niet op. Een ruimhartiger regeling was op zijn plaats geweest, meent di recteur Nazarski, omdat Neder land er zelf voor heeft gezorgd dat deze asielzoekers zo lang hier zijn gebleven. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wilde giste ren niet reageren op het kabi netsbesluit. Bekend is dat de VNG ook een ruimere regeling wil om de oude bulk op te los sen en eveneens uitkomt op pakweg 6200 mensen. biddinghuizen - De festivalgangers zijn gisteren neergestreken op het evenemententerrein van Six Flags Holland in Biddinghuizen voor de iide editie van Lowlands. Tot en met morgen kunnen de naar schatting 50.000 bezoekers genieten van muziek, dans, literatuur, film en theater. Foto: ANP/Robin Utrecht zaandam/anp - De super marktketen Albert Heijn heeft plannen om honderden werk nemers te ontslaan. De banen zouden zowel op het hoofdkan toor als onder het winkelperso neel verdwijnen. Dat meldt het financiële persbureau Dow Jo nes. Een woordvoerder van de supermarktketen wilde de ont slagronde niet bevestigen. Wel zei hij dat het winkelperso neel zeker niet voor zijn baan hoeft te vrezen. „Als er al banen op de tocht staan, dan is dat niet in de supermarkten zelf." Albert Heijn zou het perso neelsbestand met 3 tot 4 pro cent willen uitdunnen. Mo menteel werken er circa 55.000 mensen bij de supermarktke ten, onderdeel van het door boekhoudschandalen geplaag de Ahold. Bij Albert Heijn wor den al enkele maanden plan nen gesmeed om de efficiency te verbeteren. Deze kostenbe sparingen beperken zich tot het hoofdkantoor van de keten. De vakbonden zijn door Albert Heijn uitgenodigd om woens dag te komen praten. Tijdens dat gesprek legt de supermarkt keten volgens FNV Bondgeno ten plannen voor, die een dag later naar buiten worden ge bracht. Dan vindt ook een aan deelhoudersvergadering van moederbedrijf Ahold plaats. Al- bert Heijn bevestigt het geplan de gesprek met de vakbonden, maar ontkent dat die bijeen komst samenhangt met nieuws dat op de dag van de aandeel houdersvergadering wordt be kendgemaakt. Albert Heijn maakt zware tijden door. Eerder deze maand werd duidelijk dat het marktaandeel van de winkels terugvalt. Informatie die ik kreeg, was niet zo exclusief den haag/gpd - Premier Balke nende heeft niet meer informa tie over Irak gekregen dan mi nister De Hoop Scheffer (bui tenlandse zaken) en Kamp (de fensie). De gegevens die in het geheime rapport stonden dat de Britse premier Blair hem vo rig jaar september had laten zien, kwamen later via de in lichtingendiensten ook terecht bij beide andere ministers, zei Balkenende gisteren. De oppo sitie reageerde 'verbijsterd' toen bleek dat Balkenende die infor matie voor zich had gehouden. De Hoop Scheffer en Kamp hoorden pas deze week dat de premier een rapport had inge zien. Balkenende bleef er giste ren bij dat dat rapport alleen voor hem was bestemd. „Als ik afspreek dat iets vertrouwelijk is, dan houd ik mij daaraan." Marktlieden moeten tonnen terugbetalen Beurs geniet volgens de onder zoekers een uitkering. De belastingdienst stelde 21 onderzoeken in naar standhou ders die niet als ondernemer te boek stonden. In alle gevallen was er sprake van 'verborgen ondernemer schap'. Ze worden alsnog en verhoogd aangeslagen voor in komstenbelasting (opgeteld 235.000 euro) en omzetbelas ting (95.000 euro). Volgens directeur Van der Heij den van de Utrechtse Bazaar is de actie goed geweest voor het wegnemen van oneerlijke con currentie. ,,Als de ene standhouder alles keurig opgeeft en de ander er een uitkering bij geniet, dan is het geen eerlijk verhaal meer." utrecht/gpd - Het Fraudeteam Utrecht heeft een grote slag ge slagen op de Utrechtse Bazaar in Vleuten, ook bekend als de Zwarte Beurs. Bij een aantal standhouders werd bijna 300.000 euro aan ten onrechte genoten uitkeringen terugge vorderd. Andere marktlieden ontdoken de belasting voor een totaalbe drag van 350.000 euro. Het fraudeteam deed onder zoek naar de financiële handel en wandel van 468 standhou ders op de drukbezochte Ba zaar tussen januari 2002 en maart 2003. Ruim de helft van de marktlie den bleek niet ingeschreven als ondernemer. Bijna ëen derde van de verkopers op de Zwarte den haag/gpd - De Rotterdam se stichting PMM gaat illegaal marihuana verstrekken aan duizenden ernstig zieken die niet in aanmerking komen voor legale medicinale cannabis. PMM legt zich niet neer bij het staatsmonopolie op 'medi wiet'. Apothekers mogen vanaf maandag alleen nog wiet ver strekken bij vijf aandoeningen, waaronder Multiple Sclerose en chronische zenuwpijn. De activiteiten van PMM, dat al jaren 5000 zieken in Nederland, België en Duitsland van canna bis voorziet, zijn tot nu toe ge doogd. Maar vanaf 1 september wordt het Bureau Medicinale Cannabis (BMC) verantwoorde lijk voor de kwaliteit en distri butie van medi-wiet. Alleen twee telers in het West- land en Veendam mogen dan nog medi-wiet leveren. PMM is al schriftelijk gewaarschuwd te stoppen met de verkoop. Ook Maripharm in Rotterdam, dat via apothekers in heel Neder land medicinale cannabis le vert, moet de verstrekking sta ken. Volgens PMM-directeur De Zwaan valt driekwart van zijn cliënten straks buiten de boot. Mensen met glaucoom, reuma en de huidziekte psioriasis ko men niet in aanmerking voor de staatswiet. „Maar onze mari- huanacrème helpt bij psoriasis en reuma. Een joint vermindert bij glaucoom de oogdruk." Re geringsbureau BCM ziet daar voor te weinig aanwijzingen. PMM zegt de afgelopen dagen te zijn plat gebeld door klanten en apothekers, die gauw nog even flinke hoeveelheden wiet in willen slaan. Wiet van PMM kost 3,50 tot 4 euro per gram. Staatscannabis gaat 8 k 11 euro kosten. Wie daar straks niet voor in aanmerking komt, moet naar de coffeeshop. Maar daar is vaak geen specialistische kennis voorhanden. door Pauline van der Mije haarlem - Holland Casino heeft het monopolie op gokken in Nederland en mag die macht niet misbruiken door gokkers te makkelijk de toegang te weige ren. Dat zei advocate Weski gis teren tijdens een kort geding in Haarlem. Ze vertegenwoordigt een Rotterdammer die al voor de derde keer een casinoverbod heeft gekregen. Hij is vijf jaar lang niet welkom in de gokpa leizen en accepteert dat niet. De Rotterdammer kampt met een gokverslaving en komt dus vaak in casino's. Hij ergert zich dood als personeel daar klanten onjuist behandelt. Als hij dat ziet, laat hij luidkeels weten hoe hij erover denkt. „Hij zegt er iets van", zei Weski. „Maar dat is nog geen reden om hem vijf jaar de toegang te ontzeggen." Volgens Holland Casino bele digt en bedreigt de man het personeel. Hij heeft zelfs een floormanager de ziektewet in gejaagd met zijn intimiderende gedrag, zei casino-advocaat Sa- gel. Die man werd met naam genoemd in een krantenadver tentie, waarin de Rotterdammer zijn woede over incompetente casino-medewerkers uitte. Holland Casino deelt steeds va ker entreeverboden uit, varië rend van enkele dagen tot le venslang. Van de ongeveer an derhalf miljoen bezoekers per jaar kregen er vorig jaar 1710 een toegangsverbod. Mensen die wapens hebben en dreigen te schieten, komen er nooit meer in. „Dat gaat om heel concreet geweld", zei Weski. „Maar moet dat ook gelden voor een gefrustreerde klant? Nee." Zij noemde het onwaar schijnlijk dat de Rotterdammer het personeel zo zwaar ge schokt heeft, 'in zo'n bedrijf met zulke klanten'. „Een casino is geen sacrale ruimte!" Uitspraak 12 september. den haag/anp - Het volledig schrappen van de vergoeding voor reageerbuisbevruchting (IVF) is van de baan. Het kabi net heeft hierover gisteren over eenstemming bereikt. Het wil nu de eerste behandeling niet en de tweede en derde behan deling wel vergoeden. Nu krij gen mensen die daarvoor in aanmerking komen drie behan delingen vergoed. De maatregel maakt deel uit van de bezuinigingen ter hoog te van 2,1 miljard euro die mi nister Hoogervorst (volksge zondheid) moet nemen. Het meeste geld haalt de bewinds man weg bij de apothekers. Zij moeten vanaf maandag een groot deel van de bonussen in leveren die ze van de farmaceu tische industrie krijgen. Dat le vert volgend jaar 432 miljoen euro op. Het kabinet wil verder dat mensen een eigen bijdrage gaan betalen voor elk dokters recept dat wordt uitgeschreven. Deze euro-variant van de medi cijnknaak bedraagt 1,50 euro per recept, ongeacht het aantal recepten een patiënt per jaar nodig heeft. Volwassenen moe ten zelf de tandarts betalen en fysiotherapie verdwijnt uit het ziekenfonds voor 18-plussers (met uitzondering van de chro nisch zieken). De vergoeding voor het ziekenvervoer per taxi verdwijnt en psychotherapie wordt boven de dertig behan delingen niet meer vergoed. (advertentie) Elke 1ste MAANDAG van de MAAND dan test uw 1 gemeente de J sirenes, voor het geval er écht Iets aan de hand Is. M 12:00:00 Meer weten? Neem contact op met uw gemeente, kijk op www.postbus51.nl of bel 0800-8051 I Qaat da sirene op een ander tijdstip, ga dan naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan. Weet wanneer de sirene gaat Jaap de Hoop Scheffer. Foto: GPD/Harmen de Jong door Jaco van Lambalgen den haag - Twee jaar geleden stapte Jaap de Hoop Scheffer na een hoog oplopende ruzie nog op als fractieleider van het CDA. Woensdag eet hij als minister van buitenlandse zaken een broodje in het Witte Huis bij pre sident Bush. En als hij geen fou ten maakt, wordt hij misschien wel de nieuwe secretaris-gene raal van de NAVO. Hij maakt een goede kans, zeggen althans des kundigen in Nederland. Ineens dook zijn naam op. Tij dens een NAVO-bijeenkomst in juni in Madrid bleek dat minis ter van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer op het lijstje stond van mogelijke nieuwe se cretarissen-generaal. En hoe halsstarrig zijne excellentie sindsdien ook volhoudt dat hij 'geen kandidaat' is, hoe hard nekkiger de berichten worden dat hij een goede kans maakt. Sterker nog, het ontbijt dat hij woensdag met premier Balke nende bij de Amerikaanse pre sident Bush nuttigt, geldt als een verkapt sollicitatiegesprek. „De Amenkanen zullen dat na tuurlijk nooit zo noemen. Zo werken dat soort dingen niet", zegt de buitenlandwoordvoer-' der van de WD, Van Baaien. „Als De Hoop Scheffer over een paar maanden niet gevraagd wordt als secretaris-generaal is hij officieel nooit kandidaat ge weest. Maar ga er maar van uit dat Bush hem woensdag wel zo zal behandelen. En wat ons be treft is De Hoop Scheffer een uitstekende keus." De Hoop Scheffer is helemaal terug. Na een venijnige rel rond het leiderschap van het CDA leek bij twee jaar geleden op een zijspoor terecht gekomen. Hij maakte in het eerste kabi net-Balkenende echter een eer volle rentree als minister van buitenlandse zaken en bleef dat in het huidige kabinet. En nu is hij dan in de race voor een van de belangrijkste internationale topbanen. „Hij is een serieuze kandidaat," bezweert NAVO-deskundige Homan van het onderzoeksin stituut Clingendael in Den Haag. „Hij is een goede man voor de Verenigde Staten en die hebben een zeer zware stem in deze beslissing. Hij heeft hen voluit gesteund in de oorlog te gen Irak. Hij zei in september al dat hij een aanval op Irak des noods ook zonder mandaat van de Verenigde Naties zou steu nen en daarmee liep hij vér voor de muziek uit." ,,Als de VS voor De Hoop Schef fer kiezen, maken ze vooral een veilige keuze", schetst Van Mid delkoop. Hij was jarenlang bui tenlandwoordvoerder van het GPV in de Tweede Kamer. „Zij kiezen dan een loyale bondge noot." Het is traditie dat de po litieke topman van de NAVO uit Europa komt en de militaire lei ding in handen is van een Ame rikaanse generaal. „Dan kun je afstrepen. De lan den die kritisch waren over het Amerikaanse optreden in Irak vallen af: Duitsland, Frankrijk, België en Luxemburg. Groot- Brittannië heeft de huidige se cretaris-generaal Robertson ge leverd. Maar er is niets tegen een Nederlander of iemand uit Scandinavië", somt Van Mid delkoop op. Als de VS de nieuwe Oost-Eu- ropese lidstaten willen paaien, kunnen ze ook een Pool kiezen. Als Warschau met een goede kandidaat komt, kan dat een se rieuze concurrent voor De Hoop Scheffer zijn", verwacht Van Middelkoop. In NAVO- kringen in Brussel wordt hoog opgegeven van de Poolse presi dent Kwasniewski. De Polen waren een van de trouwste bondgenoten van de VS in Irak. „Maar dat lijkt mij nog wat vroeg", zegt deskundige Ho- man. „Zij zijn nog maar net lid. Over een paar jaar maken ze een goede kans. Bovendien: als Frankrijk al bezwaar zou maken tegen een Nederlander vanwe ge onze opstelling in Irak, dan geldt dat nog in veel grotere mate voor Polen." „De Hoop Scheffer zit in een prachtige situatie", vindt WD- 'er Van Baaien. „Hij heeft een uitstekend cv en hij staat op de lijst van kandidaten. Als hij woensdag geen fouten maakt, heeft hij een hele goede kans. Maar als hij het niet wordt, heeft hij al een prachtige baan. Nee, als ik hem was zou ik heel rustig slapen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3