'Problems'? Hoezo 'problems'? KUNST CULTUUR 'Donkere lucht zie je niet in mijn werJ Veredelde pulpfilmer Robert Rodriguez amuseert 'Venetië' Salsascha voert actil Oud Gotcha!-man met OLaBOLA meer gefocust dan ooit Kunstschilder Niek van der Plas nu ook in zijn woonplaats Katwijk een bekendheid Foto: Reuters Nieuwe Jeepers Creepers hollywood - Nee, dit is nu uit gerekend niet het type dat je te gen het lijf hoopt te lopen wan neer je met panne langs de kant \-an een verlaten snelweg staat. Dus natuurlijk gebeurt dat nu juist wel in 'Jeepers Creepers 2', een nieuwe horrorfilm met ac teur Ray Wise in de rol van de grote creep. De film draait vanaf 30 oktober in de Nederlandse bioscopen. Kinderkoor Flits! zoekt leden leiden - Kinderkoor Flits! is op zoek naar kinderen die het leuk vinden om in een musical te zingen en spelen. Gerepeteerd wordt er iedere maandag in buurthuis De Stevenshof aan de TrLx Terwindtstraat 4 in Lei den. Kinderen van 4 tot en met 7 zijn van 16.30 en 17.15 uur welkom, kinderen vanaf 7 jaar kunnen tussen 17.15 en 18.00 uur terecht. Voor meer infor matie kan contact opgenomen worden met Simone Goud zwaard, tel. 071-5766776. Concert Ozzy uitgesteld Rotterdam - Het concert van Ozzy Osboume dat zou plaats hebben op dinsdag 9 septem ber wordt verplaatst naar dins dag 4 november. De plaats, Ahoy' in Rotterdam, blijft onge wijzigd. De gekochte kaarten voor het concert op 9 septem ber blijven geldig voor de nieu we datum. Kaartverkoop Trefpunt van start warmond - De losse kaartver koop voor voorstellingen in SCC Het Trefpunt in Warmond begint vrijdag. Kaarten zijn van af die dag verkrijgbaar bij de VW, Dorpsstraat 4a in War mond. Ook worden er kaarten verkocht tijdens de Uitmarkt op 7 september in Het Trefpunt. Bovendien bestaat nog steeds de mogelijkheid om een thea terabonnement te nemen door middel van het formulier ach terin het programmaboekje. Ook is dit te downloaden op de website www.warmond.nl. Udo Jürgens naar Nederland Amsterdam - De Oostenrijkse zanger Udo Jürgens komt begin 2004 naar Nederland voor een optreden. Jürgens staat op dinsdag 20 januari op het podi um in de Heineken Music Hall in Amsterdam. De in Oostenrijk geboren zanger is een geliefde artiest in het Duitse taalgebied en geniet ook in Nederland een grote populariteit. Twee jaar ge leden trad de zanger ook op in Nederland en waren zijn twee concerten binnen de kortste ke ren uitverkocht. Sempre Avanti zoekt koorleden leiden - Na een zomerstop van twee maanden begint muziek- en showgezelschap Sempre Avanti dezer dagen weer met repeteren. Niet alleen staat het opnemen van een eigen cd op het programma, ook werkt het gezelschap weer aan een nieu we show. Daarin is nog plaats voor een soliste en enkele koor leden. Geïnteresseerden kun nen contact opnemen met Wil van den Bosch, teL 0172- 430425, of een repetitie bezoe ken. Gerepeteerd wordt er op donderdagavond van 20.00 tot 22.30 uur in het gebouw van K &G, J.C. de Rijpstraat 29 in Lei den. Voorverkoop Parktheater alphen aan den rijn - De loSSe voorverkoop voor voorstellin gen in het Parktheater in Al phen aan den Rijn begint op zaterdag 6 september. Die dag is de kassa van het theater aan de Comelis Geellaan 2 van 10.00 tot 13.00 uur geopend. Hoewel Youp van 't Hek, Niet uit het raam en Acda en de Munnik al zijn uitverkocht, zijn er nog steeds meer dan tiendui zend kaarten verdeeld over zo'n negentig voorstellingen be schikbaar. leiden - Dansschool Sal heeft gistermiddag tijda sportcafé actie gevoeri behoud van de huisves kunstcentrum Haagweg fael Rodriguez gebruikt d zaal in dit gebouw sind jaar voor zijn salsalessi dreigt er nu uitgezet te u omdat het bestuur van h stencentrum de zaal voc411 re doeleinden wil gebn Bij het sportcafé zijn i pamfletten uitgedeeld 4 ben leerlingen van een dansdemonstratie fj Jacqueline Borg zegt nai dansschool: „Toen Raf trok, stond de gymzaall leeg. Hij werd zelf benf'J hij niet hier zijn intrek \i men. De toenmalige befno' van de gymzaal ging f met het opknappen ruimte en gaf mondeüèis i dat Salsiando langdurj kunnen blijven." £ei Het beheer van de gynl inmiddels overgenomec Stichting De Leidse Schot2 gens Borg gaf deze sf geen toestemming voorl leg van fatsoenlijke toil! ten en een gedegen gelik, latie. „Het gevolg is da 1 geklaagd wordt door L/ naars, die zelf illegaal i pand wonen." De Cubaan Rafael RoL. woont ruim acht jaar inp* land. Hij heeft zang en d studeerd aan het consef um van Havana. Zijn sHii- om mensen in Nedeif contact te brengen met tieke Cubaanse dans ziek. Hij heeft van Stiel Leidse School de toezt kregen dat hij het huil zoen nog op deze plek tooien. Rodriguez wil zi bij niet neerleggen. lel door Rick Treffers Amsterdam - Aan passie heeft, het rasmuzikant Ro Krom nooit ontbroken. Maar hoe kanaliseer je je onbedwingbare muzikale oerdriften op een gezonde en ef fectieve manier, zodat zij ook nog naar roem en misschien zelfs naar een solide pensioen leiden? Na vaak jammerlijk schipbreuk te hebben geleden lijkt hij daar op zijn 34ste einde lijk een manier voor te hebben gevonden: met de organische en vrolijk eclectische breakbeat-unit OLaBOLA en het daaraan verbon den eigen muziekmaatschappij- tje Pick-a-Finga Records/Draw bar Music. 'With a little help from Calvé', dat wel. Via de vriendin van OLaBOLA-partner Nico Brand- sen kwam de mini-cd uit 2002, Breakbeat Soul, namelijk op de burelen van het bekende saus en pindakaasmerk terecht. Vooral het nummer Problems - met het aanstekelijke zinnetje 'blinka blinka, pick-a-finga' - sprong in het oor van reclame mensen. Luttele dagen later was de commercial voor een nieuwe, blauwe ketchupfles al op de buis te zien. En inmid dels staat er al een pot geld klaar voor de twee makers. Kortom: Ro Krom (ex-Gotcha!, ex-Paradise Funk) is meer gefo cust dan ooit. Krom: „De afgelopen jaren wa ren Nico en ik vaak betrokken bij acht of negen bands tegelijk en ineens kwam OLaBOLA dui delijk bovendrijven vanwege die tv-commercial. Toen zijn wij eens diep gaan nadenken over wat wij eigenlijk willen. Ni co heeft vervolgens besloten om toch niet als vast bandlid bij Kane te gaan spelen. Wij willen nog één keer helemaal voor een eigen project gaan. Wij hebben de agenda's voor september en oktober helemaal leeg gemaakt voor OLaBOLA Dat is een groot risico, maar ook spannend." Behalve in de schat aan muzi kale ervaring en talent zit de kracht van de gitaarloze zes- mansgroep OLaBOLA hem in het ontbreken van democratie en de resolute gedrevenheid van de twee bandleiders. „Onze muzikanten zijn niet zomaar inwisselbaar, maar dat Neder landse vergadercultuurtje werkt niet als je vooruit wilt. Wij zet ten de lijnen uit, bewaken het geheel en belonen iedereen zo veel mogelijk. Drummer Greg Smith moet Greg Smith zijn, met zijn drum 'n' bass-opvat- tingen. Onze fantastische bas sist Patrick Kuschel is reggae en moet dat ook vooral blijven. Zo ontstaat er een unieke muzikale combinatie. Wij repeteren niet, maar voor elk optreden krijgen de bandleden een OLaBOLA- routebeschrijving, waarin staat in welke key een song staat en wie in welk nummer de cue geeft. Doordeweeks krijgen ze dan een briefing. Alles gaat ver der op basis van freestylen. De songs ontwikkelen zich zo van zelf." Bij het eenvormigere Ro Pa radise Funk werd er van tevo ren meer nagedacht over de liedjes en de vorm. Nadat die veelbelovende band in 1999 van ellende uit elkaar was ge vallen, ging Brandsen bij onder meer Ilse DeLange spelen. Krom werd geconfronteerd met problemen als hernia, geldge brek en diepe teleurstelling in de muziekindustrie. „Ik heb twee jaar buitenspel gestaan. Tijdens een etentje heb ik Nico toen kenbaar gemaakt dat ik mij definitief terugtrok uit de muziek Ik heb psychologen ge beld, maar die verwezen mij dan door naar kerkelijke instan ties. Ik kon nergens terecht. Toen ik daarna ook nog ging scheiden, ben ik pas weer de muziek ingegaan. Ik stond voor de keuze: ga ik weer aan de do pe (zoals in de tijd van Gotcha!) of ga ik het helemaal anders aanpakken? Ik ben toen al mijn grieven en verdriet eruit gaan zingen bij de nu-metalformatie The Killing Family. Een soort 'nu metal-therapie'. Daarmee kwam de lol in muziek terug." Inmiddels voeren zanger, beats-, samples- en loops-spe cialist Krom en organist Brand sen serieuze gesprekken met platenmaatschappij BMG over een distributie- en promotie contract. Het duo is niet van plan zich gemakkelijk te laten inpalmen door machthebbers in driedelig grijs, omdat de twee vrienden over de rechten op hun eigen muziek beschikken. Het op aanstekelijke wijze alle kanten op springende materiaal dat Nederlandse live-optredens - en zo ook op Lowlands - wordt gespeeld vormt de basis van het eerste echte OLaBOLA- album, dat volgend jaar moet uitkomen. „Wij zijn van plan dé zomerhit van 2004 te gaan ma ken." OLaBOLA, zaterdag 30/8,15.15 uur, India-tent, Lowlands. Ro Krom (links) en Nico Brandsen boeken succes 'with a little help from Calvé'. Foto: GPD/Roy Tee vrijdag 29 AUGUSTUS 200 V door Pieter van Lierop venetië' - In de Venetiaanse lagune is de al maanden du rende hittegolf nog ongebroken. Zelfs als je om twee uur 's nachts uit een filmzaal op het Udo naar buiten wankelt, springt onmiddellijk de tropische hitte als een klamme kat op je rug. De vraag waarom een fatsoenlijk mens op het middernachtelijk uur nog naar de bioscoop zou moeten, is gemakkelijk te beantwoorden. Het 60ste Festival van Venetië vond dat het meest geschikte tijdstip voor de eni ge voorstelling van Once Upon A Time In Mexico', de al lernieuwste film van Robert Rodriguez, de Spielberg van Texas'. De op een na nieuwste film van Rodriguez, 'Spy Kids 3', is trouwens eveneens opgenomen in het pro gramma van het festival, ook al voor een eenmalige voor stelling, maar op het heetst van de dag en uitsluitend toe gankelijk voor kinderen. In beide films spelen Antonio Banderas en Salma Hayek mee. acteurs die tot de Rodriguez-familie behoren welke in Once Upon A Time In Mexico' werd uitgebreid met Johnny Depp, Mickey Rourke. Willem Dafoe, Rubén Bla des en Enrique Iglesias. We hebben het over het laatste deel van een trilogie die Rodriguez tien jaar geleden, op 23-jarige leeftijd, begon met 'El Mariachi'. Die overrom pelende actiefilm draaide hij voor het luttele bedrag van 7.000 doUar. Columbia kocht de wereldrechten van dit op zes festivals bekroonde werkstuk, hield daar een fortuin aan over en bood Rodriguez een contract voor het maken van een ver volg: 'Desperado'. Dit keer speelde Banderas de rol van de Mexicaanse muzikant die dmgsbendes te lijf gaat met een dubbelloopsgitaar. De derde film in de reeks heeft hij nu voltooid voor een bedrag van 25 miljoen. Dat is veel geld naar Nederlandse normen. „Maar een Hollywood-regis- seur zou 100 miljoen nodig hebben gehad om dit te ma ken", weet de Texaan, die drastisch op zijn kosten pleegt te bezuinigen door zichzelf als producent in te hui als scenarist, cameraman, regisseur, editor en compi 'Once Upon A Time In Mexico', is te beschouwen a neo-western in de stijl van Sergio Leone en biedt opi superieur, zij het extreem gewelddadig amusemen fantastische stunts en vuurgevechten, rivalise drugsbendes, stokende CIA-agenten, een militaire en een moddervette knipoog. Rodriguez is in zijn specifieke domein, dat van de ve '5 de pulp, beter op dreef dan de tot dusver gepresenin 'film-auteurs' die festival-directeur Moritz de Hadefc een plek in de competitie waard had gevonden. door Rody van der Pols katwijk - In menig Amerikaanse huiskamer hing al een doek van zijn hand, maar in zijn woon plaats Katwijk was Niek van der Plas nagenoeg onbekend. Daar is verandering in gekomen dankzij een tentoonstelling in het Kat- wijks Museum, waar de schilde rijen van de voormalig huis- en decoratieschilder onder één dak hangen met zijn negentiende- eeuwse voorbeelden. „Dit is een mijlpaal. Een droom die uit komt." 'Een impressionist in Katwijk' luidt de titel van de expositie. En inderdaad, wie de tentoon stellingsruimte binnenwandelt, legt meteen associaties met het luchtige werk van Franse kun stenaars als Monet, Pissarro en Manet, de negentiende-eeuwse 'uitvinders' van het impressio- Schaatspret op het Leidse Galgewater. Publiciteitsfoto nisme. Frisse, heldere kleuren, met losse penseelstreken op het doek aangebracht. Levendige voorstellingen van mensen die plezier hebben: een jongetje dat een speelgoedbootje te water laat. schaatsers die over een be vroren gracht glijden, terrasbe zoekers op een zonovergoten plein. „Ik houd van levendigheid. Van gezelligheid", zegt de schilder (1954). „Een donkere lucht zul je in mijn werk niet aantreffen. Zo denk ik nu eenmaal niet. In mijn hoofd zitten lichte, helde re tinten. En die losse schilder- trant weerspiegelt mijn manier van leven, mijn karakter. Leven en kunst kun je nu eenmaal niet van elkaar loskoppelen." Juist die vederlichte toon spreekt veel mensen aan, denkt Van der Plas. „Laatst werd ik nog bedankt door een me vrouw. Ze had een doek van mij in huis, vertelde ze, dat haar al tijd opvrolijkte gedurende de donkere maanden. Zoiets doet mij goed." In de wereld van Niek van der Plas hebben mensen plezier. Ze vermaken zich op het strand, op de golfbaan of op het terras. En van de moderne techniek is geen spoor te bekennen. Geen auto's, geen vliegtuigen, geen waterscooters. „Ik ben op zoek naar authenticiteit", verklaart Van der Plas. Daarom houdt hij ook zo van zijn geboortedorp Katwijk, dat op veel van zijn doeken figureert. „Dit dorp heeft nog heel veel karakteris tieke plekjes. Zeker als je het vergelijkt met kustplaatsen als Noordwijk en Scheveningen." Zijn hele leven woont en werkt Van der Plas al in Katwijk. Als fulltime kunstenaar pas de laat ste twaalf jaar, daarvoor ver diende hij de kost als huis- en decoratieschilder, net zoals zijn vader deed. Diezelfde vader bracht hem de liefde voor de schilderkunst al op jonge leef tijd bij. „Ik herinner me nog dat mijn vader me meenam naar Panorama Mesdag. Zeven was ik. Een geweldige indruk heeft dat op me ge maakt." Aan talent ontbrak het hem niet, bleek al spoe dig. Op zijn elfde won de kunstenaar in de dop al een tekenwed strijd, uitge schreven door De Efteling. „Ik zou de prijs uit han den van Anton Pieck ontvan gen". herin nert hij zich. „Maar omdat de prijsuitrei king op zon dag werd ge houden, ging dat niet door. Mijn ouders vonden het niet goed. Wel heb ik nog een brief van An ton Pieck ont- Kunstschilder Niek van der Plas met op de achtergrond een Katwijks tafereel van zijn hand. Foto: Dick Hogewoning vangen, waarin hij me aanraad de om zeker met tekenen door te gaan." En dat deed de jonge Van der Plas. Op zijn twaalfde werd hij zelfs voorgedragen voor de Fa mous Artist School in de Ver enigde Staten. „Ik was al door de toelatingsexamens heen. Helaas konden mijn ouders het schoolgeld niet opbrengen." Dus ging hij naar de ambachts school. om vervolgens als huis- en decoratieschilder te gaan werken. Desondanks liet de schilder kunst hem niet los. „Soms had ik een klus in Wassenaar. Dan mocht je even binnenkomen voor een kopje koffie. Het eer ste wat ik altijd deed, was kijken wat die mensen voor kunst aan de muur hadden." Na werktijd deed hij pogingen zich verder te bekwamen op het artistieke vlak. „Maar dat werkt niet goed. Je kom thuis uit de bouw en het is eigenlijk alweer te donker om te schilderen. Bovendien heb je van alles aan je hoofd, terwijl je voor schilderen al je concentra tie nodig hebt." Zijn ontmoeting met de Rijns- burgse kunsthandelaar Theo Sanders markeerde een keer punt. „Ik had talent, h|eld hij me voor. Maar dat als ik verder wilde komen, moest ik me echt volledig op de kunst concentre ren. Met zijn hulp heb ik toen de grote stap gezet en mijn baan opgegeven." En met succes. Inmiddels heeft Van der Plas niet alleen een flinke schare liefhebbers van zijn werk in Nederland, maar ook in Duitsland, België en En geland. Zelfs in de Verenigde Staten zijn ze dol op zijn doe ken. „Juist dat authentieke spreekt ze daar erg aan", weet Van der Plas. ,Als ze een schil derij van de Oude Kerk van Kat wijk zien, kijken ze hun ogen uit. 'A church on a beach?', roe pen ze dan uit. Tja, in Miami kunnen ze zich dat niet voor stellen. Daar heb je alleen maar grote flatgebouwen langs de boulevard staan." En nu kennen ze dus ook in zijn woonplaats zijn naam. Meer dan dat: dankzij de tentoonstel ling is hij inmiddels tot een lokale vanaf dag één loopt vertelt een tijdens die warme het ontzettend druk. sen uit Katwijk, maa ver daarbuiten." „Ja, dit is wel een reageert Van der Plas heb ik wel zou het eens zou komen te nu is het nog gebeu dit is wel een droo komt." 'Niek van der Plas - Eei nist in Katwijk', tot en tember 2003 in het Kat\ um, Voorstraat 46 in Ka

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 30