'Driehoek boven bil is prachtig' GESPREK VAN DE DAG Onderzoek naar fatale auto-ongeluk Lady Di Lingerie-ontwerpster Marlies Dekkers vindt naakt haar grootste concurrent Niet doen Roel ZATERDAG 30 AUGUSTUS 2( DAGELIJKS LEVEN ALT NOO EV£K/ K&cHTOp (TH A r £irr£Af \?HN KiEAAEK) WC/voer EE/V AilEKLAATST£_ MENSELIJK De 15-jarige IRAANSE REGISSEU SE Hana Makhmalbaf heeft tijdens het filmfestival van Venetië niet naar haar eigen film mogen kijken. Volgens medewerkers van de bio scoop was ze te jong. Makhmalbaf, dochter van een beroemde filmfami lie uit Iran, mocht woensdagavond niet naar binnen bij de persvoorstel ling van haar debuutfilm 'Joy of Ma dness'. De film van 73 minuten gaat over de pogingen van haar zuster Samira om een film te produceren in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Daar werd de film ook opgenomen. De blanke Zuid-Afrikaanse rugby-in- ternational GEO CRONJÉ (23) is uit het nationale team gezet omdat hij weigerde een kamer te delen met zijn zwarte teamgenoot Quinton Da vids. Dat heeft de Zuid-Afrikaanse rugbybond (SARFU) donderdag be kendgemaakt. Het incident deed zich voor tijdens een trainingskamp van het Zuid-Afrikaanse team ter voorbereiding op het WK-rugby dat in oktober en november in Australië wordt gehouden. Zes jaar na dato wordt op Britse bo dem een onderzoek gestart naar het tragische ongeluk waarbij Prinses Diana en haar minnaar Dodi Fayed het leven verloren. De gemeente Sur rey, waar Fayed is begraven, zal vol gende week beslissen wanneer de verhoren starten. Diana (36) en Dodi (42) werden sa men met hun chauffeur Henri Paul gedood toen de Mercedes waarin ze door Parijs reden tegen een muur botste. Dat gebeurde in een onver lichte tunnel nabij Point D'Alma, na dat de auto op hoge snelheid was achtervolgd door paparazzi fotogra fen. Ondanks de grote interesse in het achterhalen van de precieze toe dracht voor dit ongeval, is dat nooit gebeurd. Het onderzoeksrapport door een Franse rechter werd nooit gepubli ceerd en Dodi's vader Mohammed al Fayed, multimiljonair en baas van het beroemde Londense Harrod's, heeft sindsdien gepleit voor een openbare hoorzitting omdat hij niet geloofde dat het een ongeval was. Te veel vragen bleven onbeantwoord. Zo is onbekend waarom de Franse politie eventueel bewijsmateriaal verdoezelde. Enkele uren na het on geval waren de sporen gewist en was de tunnel heropend. Ook werd ach teraf gezegd dat chauffeur Paul, en één van de achtervolgende paparaz zi, lid waren van de Britse geheime dienst MI6. Dat is niet officieel be vestigd noch is een reden gegeven voor hun betrokkenheid bij een va kantie van Lady Di en haar minnaar. Volgens Mohammed heeft het Ko ningshuis willen voorkomen dat Do di, een moslim, zou trouwen met Diana. Een Franse rechter heeft chauffeur Paul aangewezen als schuldige, om dat hij drank en drugs zou hebben genuttigd voordat hij achter het stuur was gekropen. De hoge snel heid waarmee hij door de tunnel reed, was fataal. Maar de Mercedes is niet geflitst, terwijl andere automobi listen op hetzelfde traject wel wer den bekeurd voor snelheidsovertre dingen. Enkele minuten voor het on geluk gingen de lampen in de tunnel uit waardoor de camera's aldaar niet functioneerden. De paparazzi foto's die door de poli tie ter plaatse in beslag zijn genomen én een witte Fiat Uno die bij het on geluk betrokken was, zijn bovendien onvindbaar. Diana's bodyguard Tre vor Rees Jones heeft het ongeluk overleefd, maar zegt zich er niets van te kunnen herinneren. De Engelse rechtsgeleerde Michael Burgess uit Surrey krijgt de leiding over de heropende zaak waarvoor een miljoen pond (1,45 miljoen eu ro) is uitgetrokken. De prinsen Wil liam en Harry zouden grote interesse hebben in het onderzoek naar de dood van hun moeder. Net als Mo hammed willen ook zij, zo zeggen in siders, nog steeds de onderste steen boven krijgen. Volgens een woord- voerder'van de gemeente Surrey is het gpen kwestie van maanden maar van weken voordat het onderzoek begint. Esther Gotink Marlies Dekkers. Foto: Gl /Jean-Pierre Jans Marlies Dekkers (1965) is ontwerp ster. Ze maakt spraakmakende lin gerie voor vrouwen en mannen. Deze maand zit ze tien jaar in het vak. Haar nieuwe show op 1 sep tember in Rotterdam is uitver kocht. Die dag komt ook 'Marlies Dekkers, 33 propositions' uit, een boek over beauty, erotiek, mode en 'de diepte van woorden'. Oosterhout „Ik kom uit een echt arbeidersmi lieu in Brabant, in de tijd waarin een kind van de dokter automa tisch mocht doorleren en je als ar beiderskind als vanzelfsprekend naar de huishoudschool ging. Ik kom nog steeds mensen tegen die dat niet willen gelo ven. Maar ja, die ko men meestal uit de grachtengordel. Ei genlijk is er nog steeds niks veran derd. De arbeiders kinderen van toen, dat zijn nu de kinde ren van allochtonen. Bij ons thuis was het niet gewoon dat je verder leerde. Je ging snel aan het werk, geld verdienen. Dat ik wilde doorleren, vonden mijn ouders in het begin helemaal niks. Of misschien was het wel meer het milieu om hen heen. Ik bezat in die dagen een heel beperkte vocabulaire. Die heb ik inmiddels wel verrijkt, puur op mijn gevoel de verschillen geleerd tussen kun nen en kennen, liggen en leggen. Ik ben nooit rancuneus geweest, maar ik heb wel doorgezet, mezelf opgewerkt. Een poosje op de la borato riumschool en vervolgens naar de avondschool, de mavo, de havo. En dat betaalde ik zelf, met bijbaantjes. Ik verheug me erop dat mijn dochtertje straks naar school gaat, en ik haar kan helpen leren. Dat is voor mij een soort in haalslag." Kunstacademie Sint Joost „Ik heb wel eens gezegd dat ik lie ver wis- en scheikunde had ge daan. Omdat ik hoe dan ook wilde bewijzen dat ik hersens had. Maar het werd de kunstacademie, een compleet andere wereld. In mijn oude milieu ging alles recht voor zijn raap. Je wist meteen waar je aan toe was. Hier werden allerlei psychologische spelletjes ge speeld. Er studeerden veel kunste naarskinderen die fluitend door het atheneum waren gefietst. Behalve ik was er nog één jongen uit de arbeidersklasse. Hij doet nu nog steeds de styling voor mijn shows. Voor de meesten was die studie een aardigheid, ik heb me er echt een bult voor gewerkt. Het enige wat ik zeker wist, was dat ik iets met mode wilde. Ik was dan misschien niet goed in taal, maar kon me wel uitspreken door din gen te maken." Blotebillenjurk „Die blotebillenjurk, pfff, dat is al weer vijftien jaar terug. Cum lau- de geslaagd, ja. Maar veel mensen op school vonden het echt hele maal niks wat ik maakte. Het was geen trend, het had niks met de mode te maken. Ik vond het ge woon mooi een verrukkelijk li chaam te laten zien, vormen te to nen, 'verhullend te onthullen'. Die kleertjes waren slechts een hulpmiddel. In die blotebillenjurk heb ik overigens nog eens door Amsterdam gelopen, met een paar vriendinnen. Op het Leidse- plein kreeg ik een staande ovatie, van vrouwen én mannen." Dagboeken „Mijn kleren zijn mijn dagboek. Omdat ik niet zo goed met woor den uit de voeten kon. stopte ik daar alles van mezelf in, al vanaf mijn vijftiende. Ik heb ze ook be waard. Soms trek ik nog wel eens een doos open. Dan komen alle herinneringen heftig weer boven. Alles wat ik nu maak, is gebaseerd op die oude dagboeken: complex, diep, met de jaren ook steeds rij per. verfijnder. Maar wel met het zelfde handschrift. En het blijven mijn eigen verhalen, al vertel ik die er niet bij. Iedereen moet er zijn eigen gevoel bij kunnen heb ben. Zoals je dat ook hebt bij een goede popsong." Zilver „Mijn dochtertje. Ze is vijf, maar zegt nu al, als ze mooie lingerie ziet: 'Mam, wil je dat bewaren tot ik zestien ben?' Net zoals ik als klein meisje al stond te popelen. Dat vind ik nog steeds een leuk gevoel; ergens naar verlangen. In mijn jeugd lag er natuur lijk nog geen geraffi neerde lingerie in de winkels. Het was ge woon, functioneel ondergoed en toch had ik er al iets mee. In mijn nieuwe show kom ik nu ook met een meisjeslijn - nou ja, jonge-vrouwenlijn. Ik kom nu in de leef tijd dat ik vrienden heb met dochters van vijftien, zestien jaar. Die zien hun moeders in mijn lingerie en vragen voor hun ver jaardag 'een eerste Marlies Dekkers-setje'. Spannend om te doen. Aan de ene kant zijn ze nog zo pril, maar het zijn ook al jonge vrouwen, die menstrueren en al heel wat meer weten dan wij vroe ger. Nee, ik doe niet aan marke- tingonderzoek. Het gaat gewoon op gevoel, terug naar mezelf." Erotiek „Pfff, complex hoor. Voor vrou wen is de laatste twintig jaar ont zettend veel veranderd. In de tijd van vóór de pil was seks er vooral om een kind te krijgen, en daar mee einde verhaal. Wilde je iets spannends, dan was je aangewe zen op de sekswinkel of op stereo tiepe kant-en-bonbonlingerie. Niks aan, en je was ook nog met een een slechte vrouw. Lingerie moet spannend zijn, per soonlijk, je moet je er lekker in voelen. Het is je eigen geheimtaal onder je kleren. Het komt het dichtst op je huid, het dichtst bij je persoonlijkheid, je fantasieën en ook je .onzekerheden. In deze tijd, waarin op alle mogelijke ma nieren met seksualiteit gespeeld wordt, kunnen vrouwen eindelijk eens zelf bepalen hoe mooi ze er uit willen zien. Zelf voel ik me op en top vrouw als ik in mijn jarre tels en op hoge hakken door het huis loop. Het voelt prettig, het is mooi. Werk van Dekkers: „Lingerie moet spannend zijn, persoonlijk, je moetje er lekker in voelen. Het is je eigen ge heimtaal onder je kleren. Het komt het dichtst bij je huid." Foto/Henk Bouwman "Ja, ik geloof dat ik met mijn werk zeker wat opengebro ken heb. Eens per jaar sta ik in de winkel, om te helpen en natuur lijk, te luisteren. Er zijn nog altijd vrouwen die wel willen, maar moeilijk durven. Het is fantastisch als je dan iemand over de streep kunt trekken. Als vrouw ben je heel veel: moeder, minnares, ma donna en hoer. „Kinky? Nee, dat heeft niks met mij te maken: te stoer, grof, zwaar, macho. Mensen die zich daarmee bezighouden, vinden mijn werk meestal ook spuuglelijk." Lustobject „Dat woord is in het begin veel gevallen. Ik zou vrouwen als lust object neerzetten. Misschien heeft dat te maken met de tijd waarin je als vrouw je bh moest verbranden en verhullende kleding moest dragen. Het is goed hoor, dat die feministische golf er is geweest. Anders had ik hier misschien he lemaal niet gezeten als zelfstandi ge vrouw. Maar ze pakten ons toen wel een stuk van onze vrou welijkheid af. De laatste zes, zeven jaar hoor ik er overigens niks meer over. Jonge meiden van nu hebben heldinnen zoals Britney Spears en kleden zich daarnaar. Zelfverzekerd. De mensen zijn vrijer geworden. Ik ga veel uit, en ook in de uitgaanswe- reld zie je hoe expliciet seksuele codes worden gebruikt zonder dat er vervolgens echt iets gebeurt. Men gaat gewoon weer naar huis. Je kunt je wel afvragen waar het breekpunt ligt. Hoe jong zit seksu aliteit in de mens? Daar ben ik zelf nog niet echt uit." Grote maten „Niet makkelijk hoor. En door ontwerpers vaak vreselijk onder schat. De eerste paar jaar maakte ik me boos als die klanten zeiden: 'Jij bent er om onze problemen op te lossen.' Zij wilden ook wel eens iets moois, logisch, maar toen was ik net begonnen, met veel gepie ker en zorgen om niet failliet te. gaan. Bijna iedereen ging failliet. Uiteindelijk heb ik er acht jaar aan gewerkt en nu gaan we echt tot maat 95E. Wil je er alsjeblieft wel bij zetten dat ik ook maatje AA doe? Want die vrouwen hebben het vaak ook niet gemakkelijk. Ach, waar het allemaal om gaat, is jezelf trots en met flair te presen teren. Of je nou Kate Bush bent, met niks, of Karin Bloemen." Mooiste pli „Daar ben ik noj steeds naar op zoe De driehoek zo vlak ven de bil is prachtig, wel bij mannen als bij vro wen. En de nek. Helemaal bl< niks voor mij. Al ben ik, toen nog niet exact wist wat ik wili tijdens een modeshow ook w eens naakt verschenen. Bloot eigenlijk mijn grootste concu rent. Daar moet ik het van wi nen." Markies De Sade „Ik vind hem interessant, nie door het geweld, maar omda een wereld creëerde die buit het normale patroon ligt. Wï( dat het porno is, begrijpt het Mannen zoals De Sade, Bau< re, Battaille zijn mijn leraren dat ze erotiek boven het ban verheffen. Het gaat om scho heid, kracht, maar ook over slechte, het negatieve, over 1 ver een mens kan gaan. Dat geert me. En ik put er inspin uit. Ja, Baudelaire heb ik ooi werkt in een van mijn ontwe een dichtregel in het kruisje: ver (ever) be sober'." Seduced „Een lijn die ik ooit, heel, he« lang geleden, voor Hunkemö heb ontworpen. Misschien w een naïef missiegevoel. Ik ho dat er vrouwen zijn die daar< een stapje verder zijn gekom lag mijn lingerie er meer op grond dan dat ze netjes op d hanger hing." Zakenvrouw „Zakendoen is leuk én creati Het is nog steeds een echte 1 nenwereld. Ik vlieg veel naar den. in zo'n Cityhopper, om door alleen maar zakenmen: pak. Zelf zie ik er dan vaak hi subtiel sexy uit, maar dat val mannen helemaal niet op. D zijn zo gefocust op hun werk Soms is het wel een gek idee je, met je bedrijf, overal in d< ten wordt gehouden. Van N< York tot Moskou: er wordt o| gelet. Victoria's Secret heeft binnen willen halen. Gewelt Maar dan kun je zelf niets m opzetten. En volgend jaar b( nen we een eigen zaak in Ne York. Zelfs Nike heeft mijn tie in huis, heb ik gehoord. 2 gen de ontwikkeling van de op de voet." Corrie Verkerk Meghan Ferrll: Marlies Dekkers, 3 tlons, TOS Publishers, ISBN 90-5981-0 Euro 39,95 Houd het dan nooit op? Al die jongens die hun zakken gevuld hebben en niet weten wat ze met hun vrije tijd moeten doen. En die dan besluiten in de poli tiek te gaan. Vorige week stonden op pagina 3 van deze krant twee corres ponderende berichten. Het eerste: 'Ne telenbos wil Europa in'. Tineke wil lijsttrekker worden voor de PvdA in het Europees parlement. Ze krijgt concur rentie van Max van den Berg en Maar tje van Putten. Maartje, zij is ombuds vrouw bij de Wereldbank, ken ik niet maar Max en Tineke lijken mij prima kandidaten. Ambitieus volkje natuur lijk maar wel hun hele leven bezig met het algemeen belang. Max was als jon ge jongen al wethouder in Groningen, li ij is voorzitter van de PvdA geweest en directeur van Novib. En al die banen heeft hij netjes gedaan. Mijn stem krijgt hij. Tineke was wethouder van Haar lemmermeer, kamerlid, staatsecretaris en minister. Een fraaie carrière in het bestuurlijke. Toen ze nog in de Haar lemmermeer werkte, was zij te vinden in ieder zaaltje waar over het algemeen welzijn gediscussieerd werd. Ook zij kan mijn stem krijgen. Alle vertrouwen in. Andere krantenkop op dezelfde pagina: 'Pieper wil wel in de politiek'. Bij welke partij Roel zich wil aansluiten is nog niet bekend. Dat is het trouwens zelden met die rijkelui die naar Den Haag toe willen. Roel vindt dat Nederlatui ten onder dreigt te gaan aan middelmatig heid. Hij mist 'de juiste spirit om de maatschappelijke problemen aan te pakken'. Piepers carrière heeft de afge lopen tien jaar ook weer niet zoveel pieken gekend dus of hij de juiste spirit wel heeft, kun je je afvragen. Maar los daarvan: ik word een beetje treurig van al die middelbare mannen die te veel geld hebben en te weinig om handen en die dan 'wel iets in de politiek willen doen'. Heinsbroek die bonje maakt in kabinet en partij en die dan voor zich zelf begint. Is gelukkig niets van terecht gekomen. Mens, wel een aardige man lijkt mij, die al heel lang de politiek in wil. Maar die het wat dat betreft nau welijks verder heeft geschopt dan de ac tie 'Een tonnetje voor Pim'. Wat moeten we toch metal die lui? Natuurlijk er zijn vaak genoeg mensen uit het bedrijfsleven weggeplukt om minister te worden. Pieter Winsemius, Hans Weijers om er een paar te noe men. Maar die mannen de den vier jaar braaf hun best en keerden dan weer terug naar vrouw, kinderen en McKinsey. Maar zeg eens eerlijk: Kent u één gepensio neerde multimiljonair die 'wel de politiek in wilde' en waar iets van terecht is geko men? Ik niet. Roel, ga vrijwilli gerswerk doen, be storm de beurs, ga golf spelen, ga je moeder pesten, wees lief voor je vrouw. Maar een carrière in de politiek? Niet doen Roel, niet doen. Diana en Dodi. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2