In de voetsporen van meester Tibeau Spaanse Liga: competitie der tegenstellingen Parker 1978 Coach Robb van Winden wil van Leiden weer een voorname schermstad maken V.L.N.R. SPORT zaterdag 30 augustus 2003 |r Loman Leefmans )en - Meewarig kijkt hij door de in wand in de kantine naar een ipje studentes dat volleybalt. Al- is, er hangt een net en er stuitert bal ongecontroleerd door de zaal. is geen uitzonderlijk beeld, in het •rsitair sportcentrum wordt im- breedtesport gepredikt. Met die is|itie wil schermtrainer Robb van len op zijn onderdeel rigoureus ten. Een jaar na zijn aanstelling tLUSV richting de top van Neder- Leiden moet weer een voorna- chermstad worden", vindt de h. Touché. natiek baasje, die Van Winden", rschuwt een van de andere rttrainers bij aankomst op het ium achter de Einsteinweg. Dat t niet overdreven. De 50-jarige Jit gedreven, gebruikt daarbij eigen methode en hij zit boorde- deeën, anekdotes en opmerkelij- pvattingen. „Seniorensport, voor tigplussers, vijftigplussers enzo- rt, dét gaat de komende jaren »norme vlucht nemen. Let op woorden. En dan heb ik het over gezelligheidstoemooitjes n biertje of een wijntje erbij." an het weten. Over twee weken nt hij in het Franse Limoges deel jeen internationaal toernooi, een aeus WK zelfs, voor schermers de veertig jaar. „Op mijn was ik lichamelijk top. Dat :nseer ik nu met routine en er- Als je het eenmaal begrijpt, is len een spelletje met oneindig logelijkheden." rainer finden is een geboren Am- ler. Zijn vader was schermle- Zoon Robb („met dubbel b, dat soort handelsmerk van me") liep zowel het CIOS als de [academie. Hij was onder meer indscoach en Nederlands lioen zowel op sabel, degen als „Ik ben ook zwemtrainer ge- bij de Dolfijn in Amsterdam. |la de Rover, goud op de Spe- ffls een van mijn pupillen", zegt et zonder trots. beroep is hij leraar lichamelijke eding in de Sassenheimse gevangenis. „Een zware baan, 1 emotioneel. Daardoor was ik naai niet meer van plan iets met men te gaan doen. Het is niet akkelijkste sport om te doceren, ird gevraagd om de vacature bij rartcentrum op te vullen en na bedenktijd wilde ik het voor Robb van Winden: „Nederland telt ongeveer tweeduizend wedstrijdschermers. Dat is weinig, maar het niveau valt mee. Enkele schermers hikken tegen de wereldtop aan, heel bemoedigend. Wat we vaak missen, is een gedegen ondergrond. Dié wil ik hier bieden. Ik wil topsport, als de studenten in die ambitie willen meegaan." Foto: Mark Lamers een jaar op me nemen. Om te kijken of mijn methode aanslaat. Mijn da dendrang is ingegeven door de liefde voor de sport en de wil die ook goed en professioneel te bedrijven." Het universitair sportcomplex biedt een breed scala aan mogelijkheden voor studenten op zoek naar li chaamsbeweging. Het centrum is verouderd, maar gaat wel nadrukke lijk met zijn tijd mee. Er ligt een beachvolleybalveld voor de ingang en in de hal staat zelfs een zonne- bankje. Het beleid is erop gericht fa ciliteiten te bieden, niet om toppres taties neer te zetten. Trainers zijn vooral begeleiders die de beginselen bijbrengen. En dan is daar plotseling Van Winden, die rond zijn beste schermpupillen het liefst een top sportklimaat wil creëren. Op de vraag of hij geen roepende in de woestijn is - schermen is sowieso een kleine sport - reageert hij als door een floret gestoken. „Ik ga naar de honderd. Honderd leden haal ik dit seizoen. En ik weet nog niet of dat het einde zal zijn. Kijk eens naar de volle schermzaal. Daar zag je vroeger toch nooit meer dan drie mensen tegelijk. De vier uur die ik tot mijn beschikking had, zijn al twee hele avonden geworden en ik moet vrijwel zeker een derde trai ningsavond aanvragen. We zijn een samenwerkingsverband aangegaan met zaal Desvüliers in Den Haag, zo dat we ook daar kunnen oefenen. In Leiden werd al in 1579 geschermd. Door de legendarische meester Ti beau was de stad daarin toonaange vend. Dat moet terugkeren." De in Voorschoten woonachtige coach denkt dat ook binnen afzien bare tijd te kunnen bereiken. „Ne derland telt ongeveer tweeduizend wedstrijdschermers. Dat is weinig, maar het niveau valt mee. Enkele schermers hikken tegen de wereld top aan, heel bemoedigend. Wat we vaak missen, is een gedegen onder grond. Dié wil ik hier bieden. Ik wil topsport, als de studenten in die am bitie willen meegaan", aldus Van Winden. Om zijn doel te bereiken heeft hij een eigen trainingsmethode ontwik keld. Die is lastig uit te leggen aan een leek, maar hij doet een poging: „Het heeft geen zin om bepaalde oe feningen tot in den treuren te herha len. Geen motorisch programma, ik wil geen levende oefenpoppen. Niet een actie inzetten en helemaal door voeren. Daar gaat een tegenstander tijdens een wedstrijd ook niet op wachten. Natuurlijk is er een aantal basisvaardigheden nodig, maar ik wil trainen op wedstrijdachtige situ aties." Het voert te ver om Van Winden voor alle vooruitgang bij de Leidse Studenten Scherm Vereniging ver antwoordelijk te houden. Bij zijn aantreden trof hij al een handvol re delijke schermers aan. Maar door zijn methode, vakkennis en zijn aan stekelijke enthousiasme is de stu dentenclub in relatief korte tijd kwantitatief en kwalitatief behoorlijk gegroeid. „Sonja Tol trainde vroeger hier onder mijn voorganger Kardo- lus. Zij ging in het leger verder en ze heeft een olympische nominatie op zak. Sonja heeft toegezegd dat ze weer een avond in de week bij ons komt trainen, omdat het niveau weer dusdanig is dat ze er wat aan heeft. Dat lijkt me toch een duidelij ke indicatie." Schermvoorstelling Wat hij bij het schermen in gang heeft gezet, hoeft van hem geen na volging te krijgen bij de andere spor ten in de bunker tussen Plesman- laan en A44. Hij roept niet en garde tegen de rest. Wat hij wel zou willen, is een geleidelijke verandering, een andere benadering. „Een beleid zo als in Rotterdam, waar de Erasmus Universiteit actief aan topsportsti mulering doet, dat zie ik in Leiden niet gebeuren. Hoeft ook niet. Een wisselwerking tussen de sport en de diverse faculteiten zie ik wél zitten. Het sportcentrum zou ook een ken niscentrum moeten zijn. Biologie of psychologie heeft toch raakvlakken met sport waarvan wij gebruik kun nen maken. Laatst heb ik een schermvoorstelling gegeven bij thea terwetenschappen. Het kan dus over en weer." De resultaten van LUSV blijven niet onopgemerkt. „We zijn tijdens het NK tweede geworden met het team op het onderdeel degen. Daar ston den we zelf ook een beetje van te kij ken, maar het was zeker goed voor het verenigingsbelang. Bij de natio nale studentenkampioenschappen verwacht ik dat we bijna alles win nen. Ik denk zelfs dat een paar schermers binnenkort bij toernooien voldoende punten halen om aan we reldbekerwedstrijden mee te mogen doen." Van Winden noemt in dat opzicht twee namen om te onthouden: Carlo Rutjes en Ammarentie Luteijn. Met hen reist hij komend weekeinde naar Berlijn om aan een internatio naal evenement mee te doen. „Wan neer ik tevreden ben? Als mijn me thode blijkt aan te slaan, ook bij re creanten. Als het een garantie blijkt te zijn om - niet incidenteel - goede schermers voort te brengen. Want ik kan wel een hoop roepen, je moet het toch eerst waarmaken." •V- f1978: v.l.n.r: Arthur Collins, Vic Bartholomew, Harry Kip, Tony Lamping, Peter Kop, Sid Bruinsma, Wim Weemhof, Mitchel Plaat, Roy Leysner en Peter Paulides. archief Leidsch Dagblad ^•ord nog altijd melancholisch als ik et kampioenschap van Parker Vooral omdat het eenmalig was en meer werd herhaald. In Den hebben ze veel minder nostalgi- 'achten bij die tijd want daar ze nog steeds eredivisie. In Lei- het eens, maar nooit meer. Ik nog dingen tot in detail herinne- halve finale tegen Groningen in tnoordhal waarin het laatste |van Donar in de schotklok werd t, anders hadden wij eruit gelegen. ;r clubs als DIOK tekort te willen Leiden had geen topsport en piot- was er basketbal. Wedstrijden ;eI in via de piraten-tv rechtstreeks Een hoogtepunt uit de Leidse sportgeschiedenis was het nationaal kampioenschap van Parker in 1978. De Leiderdorpse fysiotherapeut Peter Paulides maakte deel uit van die legendarische groep basketballers. uitgezonden, er kwamen tienduizend toeschouwers bij een Europacupduel en zelfs bij de trainingen zat er een trouwe groep van 250 man. We stellen het ons nu mooier voor dan het waarschijnlijk in werkelijkheid was. En het is al 25 jaar ge leden, daar schrik ik van. Maar nu nóg komen er mensen in mijn praktijk die vragen: 'Paulides? ben jij familie van die basketballer?' Met de meeste medespe lers van toen heb ik geen contact meer. Ze kwamen en gingen in die tijd. Sid Bruinsma woont in Voorschoten dus die zie ik nog geregeld. Sinds de uitvinding van e-mail heb ik een dun lijntje met Mitchel Plaat. Van Harry Kip weet ik dat hij spelersmakelaar is geworden en Ar thur Collins heeft het later in Amerika nog geprobeerd bij de Atlanta Hawks. Hij heeft maar één jaar bij ons gespeeld, maar hij is nog altijd topscorer aller tij den in de eredivisie. Ik weet niet wat er zaterdag bij de reünie van BS Leiden is geregeld en wie er zijn uitgenodigd. Ik laat me verrassen. Laatst zijn mijn ou ders verhuisd en bij het uitruimen van de zolder vond ik nog een prachtige poster van Parker. Er zijn verschillende plannen geweest om een boek over ons kampioenschap te maken, jammer dat het er niet van is gekomen. De aanloop naar de reünie en het feit dat het precies 25 jaar geleden is, maakt weer veel bij me los. Het was héél bijzonder om dat als jongetje uit de buurt van dichtbij mee te maken." Dit is de eerste aflevering van de rubriek 'v.Ln.r.' over bijzondere, ludieke of aparte sportteams. Suggesties: sportredactie.ld@hdc.nl Loman Leefmans door Henk van den Boom Barcelona - Terwijl David Beckham en echtgenote Victo ria met hun gevolg van tien mensen in het duurste hotel van Madrid de aankoop van hun nieuwe droomhuis af wachten, wachten andere voet ballers nog altijd op hun ach terstallige loon van vorig sei zoen. De Spaanse Liga, die dit weekeinde begint, is de compe titie der tegenstellingen. Grote schulden en grote namen strijden om voorrang. Een be drijfstak waarin drie miljard eu ro omgaat, één procent van het nationaal product, het bedrag wat de Spanjaarden met elkaar verdienen. Een bedrijfstak ook die door wanbeleid van de be stuurders en de astronomische transfersommen een gezamen lijke schuldenlast heeft laten oplopen tot 1,6 miljard euro. Bijna zou de start van de 'beste competitie ter wereld' dit week einde niet doorgaan omdat de dertig kleinere clubs uit de eer ste en tweede divisie niet ak koord gingen met de verdeling van de 300 miljoen euro aan te- levisiegelden. Maar de enorme belangen, ook voor de kleintjes, én de dreiging van de 'groten' om zich af te scheiden, hebben uiteindelijk de doorslag gege ven. In alle stadions van Spanje klinkt vandaag het fluitsignaal voor de aftrap van negen maan den spanning en sensatie. In die turbulentie probeert een bedeesde, op dialoog gerichte nieuwe trainer van Barcelona vaste voet aan de grond te krij gen op de groene grasmat van het immense Camp Nou. Met ruim 160 miljoen euro schuld en een nieuwe voorzitter die de broekriem flink aantrekt moet Frank Rijkaard de strijd aanbin den met de met miljoenen smijtende Madrileense concur rent voor wie voetballen en commercie niet meer zijn te scheiden. Alleen al de komst van David Beckham vertegen woordigt een commerciële waarde van 25 miljoen euro voor de Madrilenen. De aankoop door Barcelona van de 23-jarige Braziliaanse ster Ronaldinho steekt daar schril bij af. Maar Rijkaard hoeft niet alléén de strijd aan te bin den met het team met vedetten als Figo, Ronaldo, Raul, Zidane en Beckham. In Spanje heerst dit seizoen een collectieve stemming tegen Madrid. Want clubjes als Osasuna en Murcia, waar de begroting net boven de zeven miljoen uit piept (Madrid 293 miljoen en Barcelona 170) willen maar wat graag dat de grootheidswaan van Madrid- voorzitter Florentino Pérez wordt afgestraft. Ook al zat heel Spanje twee maanden geleden voor de buis toen Beckham voet zette op Spaanse bodem, de miljoenen echte voetballiefhebbers vinden diep in hun hart dat dit soort mediahypes niet thuishoren in het Spaanse voetbal. Dat dege lijke spelers en trainers als Hierro en Del Bosque daarvoor het veld moeten ruimen is een gruwel in de ogen van veel commentatoren. Het toonaan gevende dagblad El Pais schil dert Beckham af als het idool van vijftienjarigen, die eerder vallen voor zijn roem dan het feit dat hij kan voetballen. Joan Laporta moest als kersver se voorzitter van Barcelona wel een daad stellen, en het lukte hem dit maal Manchester Uni ted af te troeven door Ronal dinho naar de Catalaanse hoofdstad te halen. Rijkaard laat zich er niet over uit of dat ook zijn eerste keuze zou zijn geweest. Van de tien wedstrij den die hij de afgelopen maand met Barga heeft gespeeld zijn er vijf gewonnen. Tot nu toe is niemand erg onder de indruk van wat dit nieuwe elftal heeft laten zien. Rijkaard vraagt om geduld. De roep om meer goals door het weinig scorende Barga wimpelt hij af door steeds maar weer uit te leggen dat een at tractief aanvallend elftal alleen maar kan bestaan als de verde diging staat als een huis. Net als de jonge voorzitter La porta krijgt Rijkaard het voor deel van de twijfel. Zijn stijl van werken staat in scherp contrast met Van Gaal en dat vergoedt al veel bij de lastige Catalaanse socios en media. De komst voor een jaar van Giovanni vaiHJronckhorst („Noem me maar Gio", zei hij woensdag bij zijn presentatie in Barcelona), maakt het Neder landse overwicht in Camp Nou weer compleet. Kluivert, Cocu, Reiziger en Overmars zijn voor de ex-bondscoach goede be kenden en dat maait het voor het trainersduo Rijkaard en zijn eerste assistent Henk ten Cate gemakkelijker om vandaag een homogeen elftal de eerste klap te laten uitdelen in Baskenland tegen Athletico de Bilbao. Het prille zelfvertrouwen van de vernieuwde Bargaploeg zal een overwinning in het San Mamés stadion bitterhard no dig hebben. Maar dat zal niet echt gemakkelijk worden, ook omdat Kluivert vanwege een er fenis uit de vorige competitie de eerste twee wedstrijden is geschorst.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23