REGIO 'Geen sprake van vervuilde grond in Hoogmade' Effè'ti ALESSI iiÉ mn 4 i A4 schuift op bij Roelofarendsveen Leidsch Dagblad OUDSHOORN Ik ben bang dat ik weer mijn gezin verlies' s*- STUDIE EN BJROEP kagie Italiaanse Keukens \agie Italiaanse Keukens R3 lassiek wonen Van Waay Benthuizen blE ÏEAk 'Jacobswoude en Alkemade fuseren in 2008' LAAT U ZIEN OP DE BEURS Schrappen schoolzwemmen levert Alphen niets op zaterdac 30 augustus 2003 iraad tapt op Idirdorp - Heemraad Hans houffoer uit Leiden stapt uit I dagelijks bestuur van het terschap De Oude Rijnstro- u Hij doet dat om persoon- redenen. Schouffoer werd 4 juli 2002 met Aad Straathof Hanneke Velstra gekozen tot imraad (vergelijkbaar met 1 wethouder van een ge- ente). De opvolger van louffoer wordt op 17 sep- iber gekozen. door Marieta Kroft hoogmade - Projectontwikke laar Ben van Dinten van Ontwik kelingsmaatschappij Hoogmade ontkent dat de grond die hij van uit de dorpskom op zeven plek ken in Hoogmade heeft laten storten, ernstig vervuild is. Van Dinten verwijst naar een rapport van Kuiper en Burger Gemeente eist opheldering van projectontwikkelaar Van IVaoy interieurs staat foor stijl, kwaliteit en duurzaamheid. Wl/ bieden u naast klassieke meubels ook een ruime keuze In; modem wonen, slaapkamers, slaapcomfort en woningtextiel. Van Waay Benthuizen Vefbrtepirii 17 (gratis parkeren) tel. (079) S3i u 00, fax (079) 34a 5 openingstijden: ma 13.00-17.30 ui dl t/m do 9.30-17.30 uur vr 9.30-21.00 uur, za 9.3017.00 ut www.va nwaay I nt er leu r s com JS E&I 'aai 180/95 van 798 wm 249,200/95 vm 859 wx* 275, ■114 220/95 vm 999 wx* 299, 240/95 vm 1250 voo« 549. ,al] 5 5/5 5/42 va» 229 wx*€ 125 stoeIen van 169 wx* 99. .en ,vyiAAR, Diwdbwi 55 l_EidERdo«p 071 - 5899550.www.dmlelMR.wl ev3 tdi U bent van harte welkom in onze vernieuwde showroom, waar de ,'Jlernieuwste Italiaanse keukens staan van ontwerper Giancarlo Vegni CUCINE UNICHE Hoge Rijndijk 317, Zoeterwoude (Rijneke Boulevard) Tel. (071) 589 35 40 www.kagie.nl JLLES VOOR PF. GEDEKTE TAFEL Haarlemmerstraat 165 2312 DP Leiden Tel.: 071 - 514 08 92 Bla dat in opdracht van hem is ge maakt. De gemeente Ja- cobswoude eist maandagavond opheldering over de grondstort. Volgens de gemeente bevat de grond onder meer asbest, cad mium, arseen, puin en glas. De Ontwikkelingsmaatschappij Hoogmade moet dit afvoeren. Volgens Van Dinten blijkt uit het rapport van Kuiper en Bur ger dat de hoeveelheid asbest onder de landelijke normen ligt. „De conclusie van dat on derzoek was dat de grond ge schikt is voor hergebruik", al dus Van Dinten." Begin dit jaar was al bekend dat de grond waarop Van Dinten en Van Wieringen 39 huizen willen bouwen, ernstig vervuild was. „Als ze de grond toen had den afgevoerd naar de Grond bank was er niets aan de hand geweest", aldus wethouder Vink. „Maar nu is de grond naar een andere plekken ver voerd en valt hij daardoor on der een andere wet. Dat bete kent dat alle afval moet worden gescheiden en afgevoerd naar een afvalverwijderingsbedrijf." Voor die kostbare operatie stelt de gemeente de Ontwikkelings maatschappij Hoogmade aan sprakelijk. Gemeenteambtenaren gingen controleren, nadat ze in maart of april allerlei grondtranspor ten in het dorp hadden gezien. Donderdagavond tijdens de raadsvergadering antwoordde wethouder Vink op vragen van bezorgde raadsleden dat de projectontwikkelaar buiten zijn boekje was gegaan met de grondtransporten dit voorjaar. De grond midden in de dorps kern van Hoogmade was ver ontreinigd vooral omdat de scheepswerf Colijn er vlakbij heeft gelegen. In het vertrouwen dat het om schone grond ging, heeft nie mand om een schone-grond- verklaring gevraagd. Ambtena ren van de gemeente Ja- cobswoude gingen af op de grondtransporten en namen monsters. Daaruit bleek de ver- vuiliing die zo ernstig was dat het afval ter plaatse moet wor den gescheiden en moet wor den afgevoerd naar een afval verwijderingsbedrijf. Van Dinten beweert dat hij de vervuilde grond die in de dorpskern lag conform het sa- neringsbesluit heeft laten af voeren. Het overige was volgens hem geschikt voor hergebruik en daarvoor waren er in het dorp genoeg belangstellenden. Maandagochtend praat wet houder Vink met de Ontwikke lingsmaatschappij Hoogmade over de situatie. Wethouder Vink heeft nog geen kennis genomen van het rap port waarop Van Dinten doelt. „Maar dat is ook niet zo be langrijk. Ik weet dat het binnen is. De ambtenaren moeten er nog een advies over geven." Volgens de wethouder ging het rapport in hoofdzaak over de asbestvervuiling, maar hij wil ook informatie over de andere verontreinigingen. Adjunct-directeur Ingeborg van den Ende van basisschool Ter Does heeft niets van onrust on der ouders gemerkt. Volgens CDA-raadslid Grovenstein maakten verschillende ouders Buurt voert actie voor met uitzetting bedreigde Hakkan Yetis door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Hij is in augustus 1999 bij de grote aard beving die de omgeving van Iz- mit in Turkije trof, zijn familie kwijtgeraakt. Lichamelijk en geestelijk draagt Hakkan Yetis dat trauma voor altijd bij zich, beseft hij. Nu dreigt hij opnieuw zijn dierbaren te verliezen. Hij wordt als ongewenste vreemde ling beschouwd. Yetis, die na de ramp een nieuw leven in Alphen aan den Rijn heeft opgebouwd, moet waarschijnlijk terug naar zijn geboorteland. Schandalig, vinden zijn buurtgenoten, vrien den en kennissen, die actievoe ren met slogans als: 'Hakkan moet blijven' en 'Ruk dit gezin niet uit elkaar'. Yetis was meer dood dan le vend toen het Rode Kruis hem na de grote aardbeving naar een Nederlands ziekenhuis overbracht. Eigenlijk hoefde het voor hem ook allemaal niet meer. Naaste familieleden van hem, onder wie zijn enige zoon, waren omgekomen. Hun licha men liggen nog steeds ergens onder het puin. ,,Als ze me te rugsturen naar Turkije ga ik met mijn blote handen graven tot ik er dood bij neerval. Iets anders heb ik daar namelijk niet meer te zoeken. Lichamelijk kwam Yetis er aar dig bovenop. „Al moet ik waar schijnlijk de rest van mijn leven pijnstillers slikken omdat mijn rug in de kreukels ligt." Psy chisch wordt hij nooit meer de oude. „Mijn psychiater is het met me eens dat ik hier in Ne derland de grootste kans maak op een behoorlijk bestaan. In Turkije draai ik zeker door." Ongeveer een jaar na zijn komst naar Nederland ont moette Hakkan Yetis de Al- phense Thea de Jong. Inmid dels zijn de twee, met toestem ming van de vreemdelingen dienst, getrouwd en wonen ze samen met de tienjarige Nadia, de jongste van de vier dochters van De Jong in een huurwoning in de wijk Kerk en Zanen. De drie volwassen dochters wonen inmiddels op zichzelf. „Die lo pen ook met hem weg", zegt De Jong, die, zo geeft ze aan, in haar leven ook het nodige heeft meegemaakt. „Maar nu ben ik eindelijk gelukkig en dreigen ze me dat geluk af te pakken. Ze maken ons kapot." Het paar is in een vervelende juridische procedure terechtge- Alphenaren springen in de bres voor het gezin Yetis. Links staan Thea en Hakkan Yetis met Nadia. Foto: Eric Taal komen. Op 16 september is er een rechtszaak. Dan weet Hak kan Yetis of hij in Nederland mag blijven tot hij te horen krijgt of hij voorgoed mag blij ven. „Hoewel hij hier al vier jaar is, wordt hij volgens de nieuwste wet behandeld als een nieuwkomer", aldus De Jong. „Hij moet in eigen land afwach ten of hij een verblijfsvergun ning krijgt." Als haar man wordt terugge stuurd naar Turkije, weet Thea Yetis-de Jong zeker dat ze hem voorgoed kwijt is. „Ik ben ervan overtuigd dat dit zijn einde be tekent. Hij is een Koerd, dat is al een probleem op zich, en hij kan daar niet de psychosociale hulp krijgen die hij nu hier- heeft." Hoewel Hakkan lichamelijk en geestelijk niet in blakende ge zondheid verkeert, probeert hij zich verdienstelijk te maken in de maatschappij. Hij mag geen betaalde arbeid verrichten. Daarom zet hij zich als vrijwilli ger in voor het plaatselijke Rode Kruis. „Die organisatie heeft mij onder het stof vandaan ge haald, nu wil ik iets terugdoen." Verder staat hij dag en nacht klaar voor de vrienden en ken nissen die hij in Alphen heeft opgedaan. „Maar het allerbelangrijkste is eigenlijk wat hij aan het leven van Thea en Nadia heeft toege voegd", zegt Sandra de Jager, een vriendin van Thea. „Ik heb die twee weer zien opbloeien." Dat vinden de buurvrouwen Truida Vreeburg en Karin Gem- mink ook. Gemmink: „Nadia was een paar jaar geleden heel onzeker, ze was ervan overtuigd dat niemand haar lief vond. Haar eigen vader liet haar tel kens in de steek. Dan zat ze op hem te wachten omdat hij had beloofd te komen en dan kwam hij weer niet opdagen. Hakkan won haar vertrouwen en heeft zich ontpopt als een echte va der voor haar." Omdat vrienden en buren we ten dat de twee deze middag een interview geven, zit de klei ne huiskamer van het echtpaar vol bekenden die graag een ver klaring willen afleggen. Nadia zit daar met grote glanzende ogen tussen. Ze kruipt bij Yetis en zegt spontaan: „Deze vader is veel leuker dan mijn vorige. Hij maakt grapjes, stoeit met me en wordt niet snel boos. We doen ook veel dingen samen zonder marha." „Als Hakkan terug moet is dat kindermis handeling", zegt Gemmink. Na dia doet haar best om niet te huilen als ze dat hoort. Yelnats Bentura, schoonzoon van Thea de Jong: „Nadia is al eens een vader kwijtgeraakt. Hakkan is de beste papa die een kind zich zou wensen. Als ik hem kon in ruilen voor mijn vader zou ik dat doen. Ja, zet dat maar ge rust in de krant. Ik meen het en schaam me daar, ook tegenover mijn eigen pa, niet voor." Hakkan Yetis is chef-kok van beroep. Half Alphen heeft al kennisgemaakt met zijn culi naire talent. Hij kookt gratis 'voor het goede doel'. Zo heeft hij op scholen kookles gegeven. „Óp allerlei manieren probeert hij zich voor de wereld om hem heen in te zetten", benadrukt buurvrouw Vreeburg. „Ook voor ons staat hij altijd klaar. Als Yetis over ruim twee weken naar de Utrechtse rechtbank moet, gaat hij niet alleen. Vrien den, buren en kennissen verge zellen hemmet spandoeken. De advocaat neemt tientallen brie ven mee met positieve getuige nissen. Ook het resultaat van de handtekeningenactie die in Al phen wordt gehouden krijgt de rechter te zien. Een speciale website om het verhaal van Hakkan wereldkundig te maken en om nog meer steun te ver werven is in de maak. Yetis durft niet te denken aan de naderende rechtszaak, zegt hij. „Ik ben alleen maar angstig. Ik ben zo bang dat ik voor de tweede keer in mijn leven mijn gezin verlies." zich zorgen over de vervuilde grond bij de school die met roodwitte linten is afgezet. Maar volgens Van den Ende is er niet veel reden tot ongerust heid. „We kregen pas een brief van de Ontwikkelingsmaat schappij dat de vervuiling on der de grens blijft. Dat staat ook in het mededelingenblad dat vandaag mee naar de ouders gaat. Waarom de grond blijft af gezet met het lint, is voor mij ook niet duidelijk. We wachten wel af. Het is een kwestie tussen de ontwikkelingsmaatschappij en de gemeente." De school kon de grond goed gebruiken. „Net als heel Hoog made hebben ook wij last van verzakkingen", aldus de ad junct-directeur. door Ruud Sep alkemade/jacobswoude - Er is een kans dat de gemeenten Ja cobswoude en Alkemade per 1 januari 2008 vrijwillig gaan fu seren. In het voorstel van de ge zamenlijke colleges van burge meester en wethouders van de twee gemeenten wordt die da tum genoemd als mogelijk eindpunt van de intensivering van de samenwerking tussen de buren. Over drie weken bespre ken de twee gemeenteraden het voorstel in een gezamenlijke vergadering. De burgemeesters en wethou ders stellen voor om de samen werking de komende jaren steeds intensiever te maken. Op dit moment delen de twee ge meenten onder meer hun raadsgriffier. De planning is dat er maart 2004 een projectplan op tafel moet liggen waarin het naar elkaar groeien van de twee buren nader wordt uitgewerkt. Vervolgens geven de gemeen ten elkaar tot 2006 de tijd om de gezamenlijkheid zo veel mo gelijk te vergroten. Om de samenwerking ook in regionaal verband te vergemak kelijken, stapt Jacobswoude over van de Alphense regio (het 'Rijnstreekberaad'), naar het sa menwerkingsverband Leidse Regio (SLR). Alkemade maakt al sinds jaar en dag officieel deel uit van de Leidse regio. Begin 2006 moeten de twee ge meenten als het aan de geza menlijke colleges ligt een defi nitieve keuze maken: bevalt de samenwerking zo goed dat het logisch is om te gaan werken aan een volledige fusie, of is het toch beter om allebei zelfstan dig door te gaan. Het evenement in de regio voor: Studie, Opleiding, Branche, Beroep, Werk, Imago, Reïntegratie en Business to Business Voor informatie over beursdeelname bel Saskia Holterman of Rian Ramaekers 040-297 94 94 email: saskiaOogz.nl door Ruud Sep vervolg van voorpagina roelofarendsveen - BoUWCOm- binatie Hollandse Meren levert stukje bij beetje een nieuwe oostbaan van rijksweg A4 op. Bij de verdiepte bak onder de HSL is die sinds juli in gebruik, bij Roelofarendsveen, wordt opnieuw een deel geopend. Voorlopig rijdt het verkeer hier in beide richtingen over wat vanaf 2006 alleen de rijbaan richting Amsterdam is. Vanaf half september maakt het verkeer tussen Leiderdorp en het Ringvaartaquaduct twee maal een flauwe slinger om even over het nieuwe asfalt te rijden. Waarom heeft de bou wer niet het hele stuk van de verdiepte bak tot Roelofarends veen in één keer aangelegd? Ro nald Bode, manager design construct bij de bouwcombina tie, heeft een simpel antwoord. „Dat zou tot veel vertraging lei den. Dan zouden we pas vol gend jaar verder kunnen gaan met het werk." Tussen de twee nieuwe wegde- len in, wordt nog hard gewerkt aan de bouw van een nieuw vi aduct over de Rijpwetering. Pas als die klaar is, kan het tussen liggende stuk weg gereed wor den gemaakt en kan de weg over een grotere lengte recht worden getrokken. „We kunnen niet alles tegelijk bouwen", zegt Bode, om eraan toe te voegen dat de slingers in de A4 ook weer niet van dien aard zijn dat ze het verkeer in de weg zitten. „Ik wed dat de meeste automo bilisten het niet eens meer als slingers ervaren. Iedereen rijdt er op volle snelheid doorheen. Het is ook een eis van de weg- beheerder dat ze het verkeer niet mogen ophouden." De komende twee weekeinden wordt in principe hetzelfde re cept uit de kast gehaald dat in juni en juli al in de praktijk is beproefd. Tot tweemaal toe wordt de weg vanaf het knoop punt Burgerveen voor alle ver keer naar Den Haag afgesloten. Het verkeer naar Amsterdam kan steeds doorrijden: in het eerste weekeinde over de lin kerbaan van de oude weg, en daarna over de rechterbaan van de nieuwe A4. Tijdens de afslui tingen wordt de nieuwe weg aan twee kanten aangesloten op de oude. Dat klinkt eenvou dig, maar doordat de kruisin gen onder de nieuwe weg an ders liggen dan onder de oude, hebben de bouwers te kampen met flinke hoogteverschillen. Zo moet de weg ter hoogte van de kruising met de Alkemade- laan liefst dan twee meter wor den opgehoogd. Ook de afsluiting van de A4 in zuidelijke richting heeft nogal wat voeten in de aarde. Zo zijn er afspraken gemaakt dat de bruggen over de Ringvaart tij dens de afsluitingen minder frequent open gaan, worden de stoplichten op de N44 door Wassenaar anders afgesteld, en staan er tot en met Muiden borden waarop de omleidings routes worden aangegeven. Rijkswaterstaat heeft 30.000 fol ders verspreid en uitgebreid contact gehad met bijvoorbeeld de ANWB en luchthaven Schip hol. Onder het motto 'elk nadeel heb zijn voordeel' maakt de bouwer handig gebruik van de afsluitingen om twee moeilijke klussen te klaren. Zo wordt tij dens de afsluitingsweekeinden een aantal zware betonnen bal ken die nodig zijn voor de HSL- viaducten langs de snelweg naar zijnplaats gereden. En wordt de kuil in de snelweg in de noordelijke toerit naar de verdiepte bak meteen even her steld. Bode: „Die rimpel halen wij meteen weg. Want wij vin den hem ook heel vervelend." RO?* Lelden (({college wellantcollege Hollandse Dagbladcombinatie b.v. alphen aan oen rijn - School zwemmen blijft in Alphen aan den Rijn ook in 2004 mogelijk. Burgemeester en wethouders dachten met de afschaffing van de regeling 350.000 euro te be sparen. Maar volgens de ge meenteraad levert snelle af schaffing weinig op. Daarom vroeg een meerderheid van de raad het college donderdag om op zoek te gaan naar alternatie ven. Het college moet kijken of verhoging van de ouderbijdrage mogelijk is. /Alphen heeft al afspraken over de huur van de sportaccommo datie en met de busmaatschap pij voor 2004. Verder gaat een groot deel van 350.000 euro op aan het schoonhouden van de zwembaden. Groen Links had een motie tegen het punt schoolzwemmen ingediend die het niet haalde. Groen Links wil het schoolzwemmen handha ven zonder verhoging van de ouderbijdrage. Het schrappen van de subsidie aan de Stichting Internationale Samenwerking (SISA) is voorlo pig ook van de baan. Het gaat om een bedrag van 35.000 euro per jaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15