REGIO Een virus is eigenlijk een reclameborc willen weer voor de klas' ZATERDAG 30 AUGUSTUS 2( NAVRAAG Een baan in het onderwijs is weer in trek. want het aantal pabo-stu- )TT 7 denten en deelne- Hoogopgeleide vrouwen mers aan leraren- uit de laatste telling van inschrijvingen voor het studiejaar 2003/2004. De pabo in Oegstgeest signaleert vooral een spectaculai re stijging in het aantal aanmeldingen voor de tweejarige deeltijdop leiding, zegt opleidingsmanager ANCELIOUE REICHERT van de Hoge school InHolland (waar de Oegstgeestse pabo deel van uitmaakt). Hoeveel extra studenten krijgt de pabo Oegst geest dit jaar? ..Bij de voltijds- opleiding heb ben we een groei van 19 procent; daar zitten we zelfs boven het landelijke ge middelde van 15 procent. Bij de deeltijdopleidingen is er een verschuiving: bij de vierjarige oplei ding zien we geen groei, maar bij de tweejarige opleiding nemen de aantallen eerstejaars spectaculair toe. Daar zien we bijna een verdubbeling. En we hebben ook nog een digitale opleiding; daar hebben we ook een verdubbeling van het aantal inschrijvingen." Heeft u de stijging van het aantal studenten zien aankomen? „Nou, van die tweejarige deeltijdopleiding niet. Bij de andere op leiding verwachtten we het wel. Het afgelopen jaar zagen we daar ook al een stijging van het aantal inschrijvingen. Alleen was dat toen nog niet zo hoog als voor komend studiejaar. We hadden de laatste jaren een vrij stabiel aantal studenten. Dit seizoen merken we voor het eerst dat er sprake is van een duidelijke stijging." Leidt de toeloop van studenten tot personeelsproblemen bij de pabo? „Nee, wij ondervinden daarvan geen problemen. Gelukkig niet. We hebben voldoende medewerkers. We hebben veel parttimers die graag meer uren willen werken." Hoe verklaart u de enorme belangstelling voor de tiveejarige deeltijdopleiding? „De tweejarige deeltijdopleiding is alleen toegankelijk voor stu denten die hbo- of wo-opleiding hebben voltooid. Er komen veelal hoogopgeleide vrouwen op af, die er een tijd zijn uit geweest. Je ziet dat zij nu kiezen voor de zekerheid van een baan in het onder wijs. En het is ook niet zo dat je daarmee heel weinig verdient, zo als menigeen nog steeds denkt. Aan de deeltijdopleidingen doen overwegend wat oudere studenten mee. zo tussen de 30 tot 50 jaar." Voor wie is de digitale opleiding bedoeld? „We beginnen aan het vierde jaar en oorspronkelijk was het be doeld voor studenten in het buitenland. Nu zie je dat het aantal Nederlandse studenten groeit. Ongeveer de helft van de deelne mers woont nog maar in het buitenland, de rest in Nederland. Dat kunnen bijvoorbeeld gehandicapten zijn of personen die het om andere redenen praktisch vinden om thuis te studeren." tekst: Ema Straatsma Archieffoto: UP De Boer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 30 augustus LEIDEN - Bewoners van de wijk Meerburg hebben vanmorgen om kwart over acht het verkeer op de Hoge Rijndijk een kwartier lang vast gezet. Uit drie richtingen ontstonden direct kilometers lange files. Door het uitdelen van stencils aan luid toeterende automobilisten en het ophouden van spandoeken maakten de bewoners het doel van hun actie duidelijk. Met hun daad wilden ze kracht bijzetten aan de eis dat er maatregelen genomen moeten worden tegen de gevaarlijke voetgan gersoversteekplaats bij de Leiderdorpse Brug. De bewoners zeggen voor wat voorzieningen als scholen betreft op Leiderdorp te zijn aange wezen, waardoor kinderen vier keer per dag de Hoge Rijndijk moeten oversteken. In afwachting van de aanleg van een tunnel en daarop vooruitlopend tijdelijk de plaatsing van stoplichten eisen ze politiebe scherming op de tijden dat de kinderen van en naar school gaan. Na het beëindigen van de barricade verklaarden de bewoners met hun actie te willen doorgaan. Al in juni hebben zij een petitie aangeboden aan de gemeenteraad van Leiden en Leiderdorp, Rijkswaterstaat en Provinciale Staten. Desgevraagd verklaarde een woordvoerder van de politie dat het onmogelijk is de kinderen vier maal per dag over de Ho ge Rijndijk te loodsen, in verband met de geringe korpssterkte. ANNO 1978, woensdag 30 augustus LEIDEN - Bewoners van de wijk Meerburg hebben op de Hoge Rijn dijk het verkeer vastgezet. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mall: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Drie computervirussen haalden de af gelopen weken de voorpagina's van de kranten, omdat ze wereldwijd mil joenen computers besmetten en doordrongen tot in de computers van bijvoorbeeld Belgische ministeries. De virussen worden steeds 'slimmer' en ze bereiken steeds meer computers. Wie maakt die dingen, wat doen ze, hoe gevaarlijk zijn ze en hoe voorkom je besmetting? Internetbeveiligings expert Tomislav Pavlovic van Syman tec, een vooraanstaand computerbe- veilingsbedrijf met vestigingen over de hele wereld en het Benelux-hoofd- kantoor in Leiden, licht een tipje van de sluier op. „Virusmakers zijn uit op naamsbe kendheid", zegt Pavlovic. In Blaster, dat in de recente reeks voor de Wel- chia-worm en Sobig als eerste we reldnieuws werd, stond in de code zelfs een persoonlijk bericht aan Bill Gates, de grote man achter Micro soft ("billy gates why do you make this possible? Stop making money and fix your software!'). „De moge lijkheid om veel schade aan te rich ten, was er met Blaster. Het gaf de maker van het virus de rechten rech ten om alles met de besmette com puter te doen wat hij maar wilde. Maar die mogelijkheid is niet benut, voor zover wij hebben kunnen na gaan." De verschuiving van virussen die di rect schade aanrichten door bijvoor beeld bestanden op de computer te wissen naar virussen die er vooral op zijn gericht zichzelf zo snel mogelijk over de wereld te verspreiden, kan het vermoeden dat het om naams bekendheid gaat, staven. Het virus als reclamebord voor de maker. „Vroeger moest je om het gesprek van de dag te worden veel schade aanrichten, want de verspreiding van virussen ging traag. Het moest via een floppy, of via het kopiëren en dubbelklikken van een bestand. Nu, met internet en de toename van al ways on-verbindingen, is het een voudiger grote aantallen computers te besmetten en daarmee het nieuws te halen." Anna Koernikova Het maken van een virus is overi gens geen heksentoer. Voor virussen als het Anna Koemikova-virus, dat een paar jaar geleden de computer wereld nog in een wurggreep hield, volstaat wat basiskennis en een paar gedownloade programmaatjes. An ders wordt het met de moderne, zo genaamde 'blended threats', gecombi neerde aanvallen van een hack en een virus ineen. Ze val len aan, kraken zich binnen en versprei den via de gekraak te computer het vi rus naar een vol gend slachtoffer. „Voor een virus als Blaster moet je echt wel iets kunnen. Daar is goed en lang over nagedacht. Je moet eerst de zwakke plek in de software vinden, dan moet je bedenken wat je daarmee kunt doen en dan moet je daar iets voor maken", zegt Pa vlovic. Dat is, naast de zucht naar naamsbekendheid, volgens hem dan ook een tweede kenmerk van de virusschrijver: hij heeft veel tijd. De onschadelijkheid van een virus als Blaster of de Welchia-worm moet overigens tussen aanhalingstekens gelezen worden. De programmaatjes genereren namelijk een gigantische De patch voor Blaster was al een week bij Microsoft te krijgen, toen het wormvirus wereldwijd toesloeg. Foto: AFP hoeveelheid verkeer op computers en netwerken, die leidt tot grote ver tragingen. Pavlovic vindt dat die op stoppingen niet onderschat mogen worden: „Voor een eindgebruiker thuis zal dat misschien niet meteen erg zijn, maar voor bedrijven is het rampzalig als de mailserver of de e- commerceserver waar je je geld mee moet verdienen niets meer kan ver werken. De Welchia-worm maakte op zich niet stuk. Hij beschermde zelfs tegen het Blaster-virus. Hij in stalleerde zichzelf, haalde de patch van Microsoft op en herstartte de computer. Veel bedrijven komen in grote problemen als hun servers zo maar uit en aan gezet worden. Het grote aantal besmettingen (hon derdduizenden computers in een paar dagen tijd) van de laatste virus sen is het gevolg van het toegeno men internetverkeer. En van de gro te vlucht die snelle en altijd open verbindingen als ADSL nemen. „Blaster en Welchia krijgen een kans, omdat pe's altijd aanstaan. De gebruiker hoeft zelf niets te doen, al leen zijn beveiliging verwaarlozen. Door ADSL bij iedereen wordt de speeltuin voor hackers groter. Vaak hebben mensen ook een thuisnet- werkje. Dat is leuk, dan kun je be- Archieffoto: UP De Boer standen uitwisselen. Maar dat net werk staat dan ook open voor inter net en dat vergeet men snel." „Vaak zien computergebruikers het nut van beveiliging pas in als het te laat is. De patch voor Blaster was al een week voordat het toesloeg be schikbaar. Wij hebben ook gewaar schuwd: er komt iets aan! Maar ge zien het grote aantal besmettingen, hebben maar weinig mensen die waarschuwing ter harte genomen. Verantwoordelijkheid En dat terwijl de verantwoordelijk heid voor de beveiliging van compu ters en netwerken toch echt bij de eindgebruiker ligt. „Sommige inter- netproviders bieden als extra service virusscans aan. Vanwege Blaster en Sobig is dat de afgelopen weken standaard gedaan. En er zijn men sen die vinden dat de providers moeten zorgen voor virusvrije pro ducten. Maar er zijn nog altijd veel gebruikers die niet gescand willen worden. Zij willen de vrijheid om zelf te bepalen wat ze binnenhalen. Je zou zelfs fabrikanten als Microsoft verantwoordelijk kunnen houden, omdat veel virussen gebruik makeA van een zwakke plek in hun systeem. Het is een cirkeltje waarin je rond- draait. Misschien dat de overheid nog eens bepaalt wie er precies verantwoor delijk is, maar voor lopig moet de eind gebruiker voorko men dat hij besmet raakt. Sommige mensen maakt het niets uit of ze be smet raken. Zolang het virus geen scha de aanricht en al leen het netwerkverkeer wat vertraagd, vinden ze het niet erg. Maar zelfs als het jou niet uitmaakt of je bent besmet of niet, heb je toch verantwoordelijkheid. Want via jouw computer worden weer twintig an deren besmet. Bovendien kunnen hackers zonder dat jij het merkt jouw computer als spam relay ge bruiken, een doorgeefluik voor on gewenste mail. Daar zijn veel provi- Virussen en familie Een computervirus is een programma dat zich in een ander programma of be stand nestelt. De virussen verspreiden zichzelf via diskettes, e-mail en inter net. Sommige virussen zijn zo gepro grammeerd dat ze schade toebrengen. Andere zijn vooral gericht op versprei ding. Toch richt ook die categorie virus sen schade aan: ze belasten schijfruim te, geheugen en verbindingen. Behalve 'echte' virussen zijn er meer bedreigin gen voor uw computer, die vaak onder de noemer 'virus' worden geplaatst. Virus Een computervirus is een klein pro gramma, geschreven om de manier waarop een computer werkt te veran deren, zonder dat de gebruiker er van weet of er toestemming voor heeft ge geven. Een virus moet aan twee criteria voldoen: 1. Het moet zichzelf kunnen starten. Meestal plaatst het zijn eigen code in een ander startend programma 2. Het moet zichzelf vermenigvuldigen. Virussen worden ingedeeld naar de plek waar ze zich nestelen: bestandsvi russen, bootsectorvirussen, macrovi- Trojan Een Trojan Horse is een schadelijk be stand dat zich voordoet als iets on schuldigs. In tegenstelling tot een virus vermenigvuldigt een Trojan zichzelf niet. De computergebruiker moet zelf iets doen om de Trojan Horse op zijn computer te krijgen, zoals bijvoorbeeld een bijlage bij een e-mailbericht aan klikken, of een van internet geladen programma starten. Worm Een worm vermenigvuldigt zichzelf van systeem naar systeem zonder dat daar voor een 'gastbestand' nodig is. Dit in tegenstelling tot een virus, dat altijd meelift op een besmet gastbestand. De worm gebruikt vaak wel bestaande be standen - bijvoorbeeld Word- of Excel- files uit een computer - om zichzelf vermomd naar andere computers te sturen. Hoax Een 'hoax' is een nepbericht dat de ontvanger waarschuwt voor zogenaam de virussen. Het zijn een soort ketting brieven, die mailverkeer onnodig belas ten. Bovendien veroorzaken ze onnodi ge paniek. Vaak hebben ze onderwer pen als 'Viruswaarschuwing''Niet ope nen!' of 'Stuur dit door aan iedereen die u kent'. ders niet blij mee; je kunt er voor af gesloten worden van internet. En bij bedrijven schaadt het de reputatie behoorlijk als via jouw zakelijk ver keer een virus of spam (ongevraagde reclamepost, red) bij een ander bin nenkomt." Daarom hamert Pavlovic vanuit zijn kantoor aan de Leidse Schipholweg op een degelijke beveiliging. „De vi russcanner alleen is niet meer ge noeg. In deze always on-tijd moet je altijd zorgen voor een firewall (een digitale beschermingsmuur, red.) en je moet je software bijhouden. Ik zeg altijd: patchen, patchen. patchen.' Een patch is een soort 'pleister', die foutjes in programma's repareert. „Virussen maken vaak gebruik van de kwetsbaarheid van een systeem; dankzij tijdig patchen heb je vaak niet eens een virusscanner nodig." De beveiliging werkt, verzekert Pa vlovic. Symantec ontdekt wekelijks 10 tot 15 nieuwe virussen. „Je hoort er maar van een paar per jaar. De rest is door ons afgevangen." Bevei ligingsexperts als Symantec houden het internetverkeer op verschillende plaatsen in de wereld voortdurend onder de loep. „Daardoor zien we precies wat er aan komt." Om de laatste snufjes van de hackers en vi russchrijvers af te kijken, maken Pa vlovic en zijn collega's ook gebruik van een 'honeypot server', een soort lokdoos. „Dat is een lege server, die zich voordoet als een volle, belang rijke server van bijvoorbeeld een e- commercebedrijf. Die lokt hackers en dan kunnen wij precies zien wat ze proberen te doen op zo'n server. Het is een soort race." En zoals in elke race, verbeteren de deelnemers zich voortdurend. De vi russen worden steeds slimmer, de beveiliging steeds robuuster. „De vi russen worden ingewikkelder. Sobig kan zichzelf al updaten. Daardoor weet je nooit wat je binnen hebL Hij kan zich verspreiden als een onge vaarlijk bestandje, maar op een later tijdstip via internet nieuwe instruc ties ophalen en zo veranderen in iets destructiefs. Ook de verspreidings snelheid zal omhoog gaan. Virussen zoeken nu vaak nog willekeurige adressen uit om zich te verspreiden. In de toekomst zoekt een virus eerst uit of een computer al besmet is. Zo Hackersgereedschap Via virussen en wormen kun nen hackers vervelende ding uithalen met een computer. Dat doen onder meer via: Adware, programma's die in het geheim informatie verza melen over internetgedrag. ze informatie wordt doorge sluisd naar reclamebedrijven is vaak de oorzaak van grote hoeveelheden spam. Dialers, programma's die de computer laten inbellen naai een ander nummer dan ge woonlijk - meestal naar dun 0900-nummers, soms zelfs t< in Kazachstan. Het doel is h< opschroeven van de telefooi kerfing en van de bankrekeni van de eigenaar van het nun iner. Hack tools, gereedschap dat een hacker gebruikt om toe gang tot een computer te kri gen, zoals bijvoorbeeld een programmaatje dat precies bi houdt welke toetsen worden aangeslagen. Handig voor wachtwoorden. Remote access software, pro gramma's waarmee, als he' slachtoffer online is, vanaf andere computer toegang kar worden veriaegen om inform de te verzamelen of om uw computer aan te vallen. Jokes, 'grapjes', programma's die meestal niets kapot make maar vaak alleen afleiden of 1 riteren, zoals een screensavt die te pas en te onpas opdoei Spy ware, programma's die passwords en andere informi tie verzamelen, ook als het slachtoffer niet online is, en later doorsturen naar een re computer. ja, gaat hij meteen verder naar el andere, niet-geïnfecteerde. Dat I voorkomt doublures en verhoo{| dus de besmettingssnelheid. Ook mobiele diensten worden ii ressanter. Palm, Ipaq, GPRS, het allemaal mobiele snufjes waarin direct op internet zit. De tussen komst van een pc is niet langer noodzakelijk. En dus is het inten sant gebied voor virusschrijvers, als alles met een groot bereik. Voorlopig zijn we niet van de bel gingen af. Patchen, patchen, patr* chen, zegt Pavlovic dus nog maal een keer.Antivirussoftware allej is niet meer genoeg. Een firewall! antispam is ook broodnodig teg< woordig." Hij hoopt dat mensen ooit nog eens net zo normaal vii hun pc gesloten te houden als hi- voordeur. „Dat zou ons werk erf" stuk makkelijker op maken. Het V heeft jaren gekost voordat iedere^ doorkreeg dat virusscanners gee onzin waren. Het zal nog wel evi duren voordat iedereen beseft d een firewall ook onmisbaar is als altijd online bent." Dat Pavlovic heel wat opvoedend werk heeft verrichten, bleek de afgelopen vi ken maar weer: „Om Sobig te ac ren, moet je een mailtje openen het attachment dubbelklikken. 1 dacht dat bijna iedereen het wel afgeleerd om zomaar onbekendi tachments te dubbelklikken. Ma gezien de impact van Sobig is di nog niet zo" Eric de Jager Bill Gates, de rijkste man ter wereld en de trotse verkoper van Internet Explorer werd in de code opgeroepen zich meer te bekommeren om de beveiliging van zijn producten. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14