ECONOMIE Bestuurders 'PayBack' vechtend over straat Fusie KLM/Air France kan Nederlandse belangen schaden EU eist 'gestolen' regionale productnamen terug Naheffing dreigt voor klanten van Energy XS Baan zet mes diep in afdeling ontwikkeling Pakketdienst TNT zoekt uitbreiding Ruzie verscheurt belangenclub leasebeleggers Eiermarkt Barneveld is weer open Slechte advertentiemarkt drukt winst De Telegraaf >t americain de winkels - Dumeco, het grootste .jncern in Nederland, gisteravond besloten om 0 bakjes met filet américa- de winkels te halen. Ver- igen die al zijn verkocht, ïrt het vleesbedrijf terug jen bij de consumenten, [roduct smaakt zuur en isselijkheid veroorzaken, Dumeco. De bakjes met léricain hebben een ver- zuurgraad, zo maakte Irijf bekend. De produc- jn eind vorige week en be- ize week verkocht via on- 175 supermarkten, inder vestigingen van de (s C1000, Dirk van den en Spar. Klanten die de méricain hebben gekocht, en het product terugbren- aar de supermarkt. lerlanders «ten geweerd idam - Het Italiaanse be- lassico Mobile moet haar te met plagiaatmeubelen jankelijk maken voor Ne- ders. Dat heeft de Am- mse voorzieningenrech- [eren besloten. Via de nkel van Classico worden Iwijd illegale reproducties eubeldesign aangeboden, drijven Cassina en Classi- jnden dit indruisen tegen eursrecht en zijn daarin gelijk gesteld. Het is de ;eer dat een rechter op geeft om een site onbe- iar te maken. Bovendien in rechter niet eerder ge ld dat een internetsite producten staan die zijn met het Nederlands irecht ongeoorloofd is. Jingsplan 1 der Giessen [en aan den ijssel- Be- r Van der Lit van vak- be Unie wil een reddings- or scheepswerf Van der ï-de Noord. De vak- nan heeft het idee dat [ken partijen er niet alles ibben gegaan om de Jjdende werf in Krimpen en Ijssel te redden. „Ie- pwas lamgeslagen. Er (lleen gezegd: de cijfers Iniet. Ik vind dat te mak- I, aldus Van der Lit. Hij ter weten of wel alles is ;erd. Van der Lit gaat |ief sturen aan de over- lok wil hij nader overleg Jciaal Economische R) en denkt hij aan nenwerking met de [en van FNV en CNV. lip Morris r rechter op zoom - Sigarettenfa- Philip Morris (Marl- igt de Nederlandse oor de rechter. Het be niet exact aangeven loffen er in een sigaret lat wil de staat wél we- rder al deed de concur- itish American Tobacco ie. De kern van de zaak et kabinet wil dat de ta- lustrie recepten van de merktypen (zoals Mal- »ht) openbaar maakt om n welke smaakstoffen er etten, shag en sigaren kabinet wil met de ken- r de inhoud nagaan wel- ediënten verslavend en welke effecten dat jezondheid heeft. De si- nfabrikanten willen zeg- t ze in hun producten ij maar weigeren de re- te geven uit concurren- vvegingen. vrijdag 29 augustus 2003 lomie VS it harder ng brussel/anp - De pakketjes bezorger TNT, onderdeel van het postbedrijf TPG, zoekt naar uitgekiende mogelijkhe den om marktaandeel in Eu ropa te vergroten. Zo moet het aantal vliegvelden in cir ca twee jaar van zestig naar 67 groeien. Verder wil TNT ook meer landen over de weg bedienen. Dat zei TNT-direc- teur A. Jones tijdens een bij eenkomst in Brussel donder dag. Het logistieke bedrijf heeft een uitgebreid Europees net werk. Het bedrijf heeft zich voorgenomen om niet te snel te groeien, maar wil dat doen op plaatsen waar het markt aandeel denkt te kunnen winnen. Zo wil TNT capaci teitsproblemen voorkomen. In september wordt de eerste stap gezet. Dan gaan TNT- toestellen vanuit Florence en Napels in Italië vliegen. Daarmee wordt de vervoer der marktleider in dit land. door Geert Dekker den haag - Vereniging PayBack, een club die opkomt voor belangen van gedupeerde aan- delenleasebeleggers, heeft oprichter J. We ber geroyeerd als lid en eist een bedrag tus sen de tien- en veertienduizend euro van hem terug. Dat heeft secretaris P. Koremans van de vereniging bevestigd. Weber noemt de beschuldigingen 'te gek voor woorden'. Volgens Koremans en de andere twee over gebleven bestuursleden van PayBack heeft Weber 'een geweldige puinhoop qua finan ciële huishouding' achtergelaten. Er is sprake van 'dubieuze uitgaven'. Inmiddels is een faillissement afgewend. „Er was sprake van behoorlijke schulden, maar daar staat er nog maar één van open", al dus Koremans. „Te gek voor woorden", re geert J. Weber. „Iedereen die mij maar een beetje kent, snapt dat ik de boel nooit zou belazeren. „Weber kwam woensdag terug van vakantie en hoorde toen van de leden vergadering die afgelopen zaterdag werd gehouden. Daar waren ongeveer 25 van de 720 betalende leden aanwezig. Op de internetsite van PayBack staat een verslag van die vergadering. „Werkt Weber op korte termijn niet mee aan een oplos sing, dan zal PayBack via de rechter probe ren hem te dwingen tot teruggave van de overgebleven (elektronische) administratie en ten onrechte gedeclareerde bedragen uit de verenigingskas", aldus dat verslag. Weber vindt het vreselijk. „Ben ik een jaar lang zestien uur per dag voor de vereniging in touw geweest, word ik zo aan de kant ge zet. „Hij is deze zomer teruggetreden als voorzitter, maar niet vanwege de financiële perikelen. „De rest van het bestuur wil met de vereniging een andere kant op dan ik. Ondertussen is Weber bezig met het opzet ten van een andere stichting, die zich ook wil richten op gedupeerde beleggers. PayBack werd in 2002 opgericht, in het kielzog van de stichting Leaseverlies, die 100.000 beleggers wist te verenigen rond een eis tot schadevergoeding van Dexia. PayBack maakt zich met name druk om het zogenoemde SprintPlan van Aegon en heeft nu 720 leden, die ieder 40 euro per jaar contributie betalen. De vereniging overlegt nog met een advo caat over de exacte hoogte van het bedrag dat van Weber teruggeëist wordt. Dat hangt ook af van de toelichting die de gewezen voorzitter kan geven over de vermiste som men, stelt Koremans. „Maar ik heb helemaal geen geld uit de kas genomen", zegt Weber, die ook een advo caat in de arm zal nemen. „Het enige dat ik heb gedaan, is dag en nacht werken voor gedupeerden." barneveld - De enige eiermarkt ter wereld is weer open. Op de Barneveldse eiermarkt lijk laag. Naar verwachting wordt in december de normale hoeveelheid van anderhalf werd gisteren voor het eerst sinds 6 maart weer gehandeld. De markt sloot toen van- miljoen wordt bereikt. De eieren worden op de markt verhandeld op basis van loven en wege de vogelpest. De aanvoer was gisteren met een half miljoen eieren nog betrekke- bieden. Kopers en verkopers komen uit heel Nederland. Foto: ANP/Vidiphoto icton - De Amerikaanse lie is in het tweede il van dit jaar harder ge- 3an eerder berekend, een nieuwe raming it bruto binnenlands op jaarbasis toe met cent. Een maand gele- am het Amerikaanse mi- van Handel in een eer- is.fetting over het tweede ïl uit op een groei van cent. Analisten hadden id op een bovenwaarts ilde herziening van het »t 3 procent. De stijging ti vergelijking met de lrie maanden van 2003. edroeg de groei op jaar- in relatief magere 1,4 it-" lenwerking led en China - United Airlines en Air lebben samenwerking 0 waarbij de Amerikaan- hinese luchtvaartmaat- n ij vanaf 31 oktober on- tars vlag gaan vliegen. 1 overeenkomst krijgt er naast Peking en ai in China 5f bestem- 1 bij en Air China in de )e overeenkomst past in ID 'aliseringstrategie' en - - ven van Air China om -11 de belangrijkste lucht- )'®atschappijen ter wereld eWen, aldus president Li E in een verklaring. door onze correspondent Hans Gertsen brussel/gpd - De Europese Unie eist bij de onderhan delingen in de Wereldhandelsorganisatie (WTO) 41 na men van landbouwproducten terug. Het gaat om pro ducten als port, beaujolais, rioja, ouzo, parmaham en feta. Volgens de EU zijn dat kwalitatief hoogstaande producten waarvan de naam verwijst naar een stad of regio. Misbruik van dit soort namen door producenten in andere werelddelen is volgens commissaris Franz Fischler (landbouw) oneerlijk en schadelijk voor de Eu ropese producenten. De 41 producten op de lijst worden stuk voor stuk in één of meer landen buiten Europa nagemaakt. In som mige gevallen hebben lokale producenten zelfs de naam van een product gedeponeerd als handelsmerk. Dat is bijvoorbeeld het geval met parmaham in Cana da. Alleen in Canada geproduceerde ham mag daar onder die naam verkocht worden. „Het is niet accepta bel dat de EU haar parmaham niet in Canada kan ver kopen omdat de naam daar gereserveerd is voor lokaal geproduceerde ham", aldus Fischler. Volgens de Oostenrijkse commissaris is de lijst van 41 productnamen waarvoor de EU nu exclusiviteit claimt, geen poging tot protectionisme. Regionale kwaliteits producten moeten een betere bescherming krijgen. Dat geldt volgens Fischler ook voor niet-Europese pro ducten als darjeeling-thee uit India, antigua-koffie (Guatemala) en ceylon-thee (Sri Lanka). Binnen de EU bestaat een veel langere lijst van pro ductnamen die alleen gebruikt mogen worden door producenten uit een bepaalde regio. Die lijst bevat meer dan 600 verschillende producten met duidelijke geografische indicaties. De lijst zal binnenkort nog aanzienlijk uitgebreid worden, omdat ook de tien lan den die in mei volgend jaar lid worden van de EU een waslijst aan regionale producten hebben die ze be schermd willen zien. Fischler heeft steun van collega-commissaris Pascal Lamy (handel). „Geografische indicaties bieden de beste bescherming aan kwaliteitsproducten die op de markt worden gebracht vanwege hun oorsprong en re putatie. Ze belonen investeringen in kwaliteit van onze producenten. Misbruik van dit soort namen door pro ducenten in derde landen ondermijnt de reputatie van EU-producten en brengt de consument in verwarring. Dat moet nu maar eens afgelopen zijn", aldus Lamy. De lijst van 'gestolen' productnamen (waarop geen Nederlandse producten staan) ziet er als volgt uit. Dranken: beaujolais, bordeaux, bourgogne, chablis,, champagne, chianti, cognac, grappa (di Barolo, del Piemonte, di Lombardia, del Trentino, del Friuli, del Veneto, dell'Alto Adige), graves, liebfraumilch, Malaga, marsala, madeira, medoc, moselle, porto, ouzo, rhin, rioja, Saint-Emilion, sauternes, sherry. Kaas: asiago, comte, feta, fontina, gorgonzola, grana Padano, man- chego, mozzarella di bufala campagna, parmiggiano Reggiano, pecorino romano, reblochon, roquefort, queijo Sao Jorge. Andere producten: prosciutto di Par ma, prosciutto di San Daniele, proscuitto Toscano, saf- ron de la Mancha, jijona y turron de Alicante, morta- della Bologna. amsterdam/anp - De slechte advertentiemarkt heeft de winst van Holdingmaatschappij De Telegraaf afgelopen halfjaar on der druk gezet. De omzet uit advertentieverkopen daalde in de eerste helft van 2003 met 20 miljoen euro, ofwel bijna 10 procent. De nettowinst kwam uit op 6,7 miljoen euro, tegen 11,3 miljoen euro in dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit het halfjaarbericht dat het bedrijf gisteren nabeurs publiceerde. Onder de holding vallen onder meer het dagblad De Telegraaf, Leidsch Dagblad, Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, de Gooi- en Eemlan- der, het gratis ochtendblad Spits en weekblad Privé. De onderneming kon de winst val enigszins remmen door de kosten terug te dringen. De Te legraaf heeft het afgelopen jaar ruim tweehonderd banen weg gesneden. Daarnaast verbruikte het concern in de eerste helft van 2003 minder papier en pro fiteerde het van een lagere pa- pierprijs. Het bedrijf keek niet alleen naar bezuinigingen, maar stak ook geld in nieuwe activiteiten. Zo is er een regiokatern bij De Te legraaf als bijlage gevoegd in Twente. In Almere werd Almere Vandaag geïntroduceerd, een gratis blad dat vier keer per week huis-aan-huis wordt ver spreid. Ook zag een autogids het levenslicht. Het drama speelt zich vooral af bij de dagbladen. Het volume van personeelsadvertenties stortte met 45 procent in. De rubrieksadvertenties zakten 20 procent. Het ging daarentegen goed in de sector van nationale merken en diensten. Dagblad De Telegraaf zag zijn marktaan deel klimmen van 29 tot 32 pro cent. De Telegraaf heeft ook een fors belang in concurrent Wegener. Het belang werd in juni zelfs uitgebreid van 21,6 procent naar 23,9 procent. Omdat het slecht gaat in de dagbladwereld daalde het dividend met 1,1 miljoen euro. Een gezamenlijk project met Wegener om kran ten te bezorgen, kostte alleen De Telegraaf al 1,3 miljoen eu ro. Het beursgenoteerde bedrijf doet geen uitspraken over de winst voor het gehele boekjaar. De holding verwacht dat de verkoop van advertenties bin nenkort niet aantrekt. den haag/anp - Bedrijven die hun stroom afnamen van het inmiddels failliete energiebe drijf Energy XS krijgen mogelijk volgende week een forse nahef fing in de bus. Regionale netbe heerders eisen bij de klanten van Energy XS de kosten op voor het transport van elektrici teit naar hun bedrijf, zo beves tigden de netbedrijven van NUON en Eneco gisteren. NUON en Eneco stellen dat ze geld tegoed hebben voor het transport van energie. Klanten van Energy XS werd de moge lijkheid geboden om aan het in middels failliete energiebedrijf zowel de leverings- als trans portkosten te betalen. Energy XS zou dan de transportgelden doorspelen naar de verschillen de regionale netbedrijven. De vraag is nu of dat in alle ge vallen is gebeurd. Verder be staat de kans dat betaalde transportnota's door de curato ren van Energy XS in het faillis sement worden gehouden, waardoor de netbeheerders als nog hun geld mislopen. „De klant blijft verantwoorde lijk voor de transportkosten", leggen woordvoerders van NUON en Eneco hun dreige ment van naheffing uit. Bedrij ven die nog moeten betalen krijgen in de loop van volgende week een brief met het verzoek de openstaande rekening te voldoen. Voor grote afnemers kan de nabetaling behoorlijk oplopen. Per netbeheerder staan momenteel voor enkele miljoenen euro's aan niet be taalde rekeningen open. In de Tweede Kamer heeft de PvdA'er Crone inmiddels mi nister Brinkhorst (Economische Zaken) om opheldering ge vraagd. Hij wil weten hoe de bewindsman in de toekomst, bij een volledig vrije, energie markt, zulke problemen denkt, te voorkomen. Vppj^de ex-klanten van Energy XS begint ook de tijd te dringen om een nieuwe energieleveran cier te vinden. Bedrijven zoals NUON, Eneco en Essent treden tot 2 september op als noodle- verancier. Hebben bedrijven op die datum geen nieuwe leve rancier gevonden, dan dreigt afsluiting. barneveld/gpd - De vakbonden hebben een sociaal akkoord be reikt met de directie van het softwarebedrijf Baan. Van de 800 werknemers die de onder neming in Nederland telt ver liezen 240 hun werk. Bijna alle ontslagen vinden plaats in Bar neveld, waardoor de werkgele genheid in deze plaats een knauw krijgt. Vandaag wordt het personeel van het noodlijdende software bedrijf over het sociaal plan in gelicht. Dan worden ook de na men bekend van degenen die worden ontslagen. Op 1 januari 2004 moet de personele reduc tie voltooid zijn. Tijdens de nieuwe ingreep val len de hardste klappen in Ne derland bij de ontwikkelingsaf deling van Baan: ongeveer een derde van de 350 banen van de in Barneveld gevestigde afde ling vervalt. Bij Baan Internatio nal (eveneens gevestigd in Bar neveld) verdwijnt dertig pro cent van de 300 arbeidsplaat sen. Baan Nederland, met 95 werknemers in Barneveld, ziet een kwart van de werkgelegen heid geschrapt. De vestiging in Voorthuizen, nu nog het hoofd kantoor van de Baan-directie, gaat dicht. Twee Amerikaanse investeer ders hebben Baan in juni over genomen van het Britse Inven- sys en ingelijfd bij een branche genoot. In totaal schrapt de nieuwe eigenaar van Baan, het Amerikaanse SSA GT, wereld wijd 800 van de 2800 banen. De reorganisatie bij Baan hangt samen met de verliezen bij het bedrijf. In juni maakte Invensys bekend dat Baan in het boek jaar mei 2002-april 2003 32 mil joen dollar verlies had geleden. De nieuwe Baan-president, de van SSA GT afkomstige Nieuw- Zeelander Greame Cooksley, zegt echter het bedrijf de afge lopen twaalf maanden 150 mil joen dollar meer uitgaf dan bin nenkwam. De betrokken vakorganisaties (RMU, VakGMV, CNV Dien stenbond, FNV Bondgenoten en De Unie) vinden het sociaal akkoord aanvaardbaar gezien de omstandigheden. Per 1 ja nuari 2004 moeten alle werkne mers die dezer dagen ontslag krijgen aangezegÉ, daadwerke lijk vertrokken zijn. door Richard Mooyman schiphol - Een alliantie tussen de KLM en Air France zal na delig uitpakken voor de positie van Schiphol, verwacht luchtvaarteconoom prof. H. Roos. „Als er netwerken worden samengevoegd, zal dit ertoe leiden dat er minder te doen is op Schiphol. Het zal niet dramatisch zijn, maar het zal wel degelijk impact hebben." Ook andere luchtvaartdeskundigen waarschuwen dat Schiphol zijn 'mainportpositie' kan verliezen aan de Parij- se luchthaven Charles de Gaulle. De exacte gevolgen zijn onduidelijk zolang de KLM en Air France nog geen akkoord hebben gesloten over de invul ling van de verwachte samenwerking^ die kan uitmonden in' een fusie. Tot die tijd is het gissen naar de consequen ties. Voor Roos is in ieder geval duidelijk dat de marktpo sitie van Schiphol zal verslechteren. „De luchthaven is straks niet meer de baas. Dat zijn de luchtvaartmaat schappijen." Air France is niet de eerste keuze van Schiphol, zo is wel duidelijk. President-directeur Cerfontaine van de luchtha ven verklaarde twee jaar terug onomwonden.een voor keur te hebben voor British Airways (BA) boven Air Fran ce. Een alliantie tussen de KLM en BA zou in de ogen van Cerfontaine leiden tot versterking van Schiphol omdat de Britten nauwelijks kunnen groeien op de thuisbasis Heathrow in Londen. Air France lijkt Schiphol veel minder hard nodig te heb ben. De overstapluchthaven Charles de Gaulle bij Parijs heeft immers wel groeimogelijkheden. Er bestaat een door de politiek vastgestelde limiet van 55 miljoen passa giers, maaihlie is niet spijkerhard. De vier startbanen bie den in ieder geval fysiek ruimte voor meer groei. De vraag is in hoeverre de Fransen bereid zijn om lucratieve inter continentale vluchten over te hevelen naar Nederland. Cerfontaine waarschuwde recentelijk op een symposium al voor mogelijke nadelige gevolgen van een toetreding van de KLM - zijn grootste klant - tot de alliantie SkyTeam van Air France. Maar Cerfontaine wees er tegelijkertijd op dat de Fransen baat hebben bij een groter belang op Schiphol, omdat er dan geen derde luchthaven bij Parijs hoeft te worden aangelegd. De verwachte groei in Frank rijk kan wat Cerfontaine betreft via Schiphol worden afge wikkeld. De rel over de te krap vastgestelde geluidszone bij Schip hol heeft de Nederlandse positie geen goed gedaan. Het kabinet heeft aangekondigd de gevolgen van de veelbe sproken 'rekenfout' te zullen herstellen, maar onduidelijk blijft hoeveel vluchtèjb Schiphol volgend jaar in de prakf^jk mag verwerken. De affaire heeft verder duidelijk gemaakt dat Schiphol met de Polderbaan minder riante groeimo gelijkheden heeft dan voorspeld. Voorzitter B. Baksteen van het Platform Nederlandse Luchtvaart maakt zich zorgen over deze ontwikkelingen. Er moet volgens hem meer moeite worden gedaan om de KLM op Schiphol gegarandeerde groeimogelijkheden te bieden. „Je hoort nu weer geluiden van: zo is het aantal vluchten op Schiphol genoeg. Dat is onverstandig. De KLM is een zakelijk bedrijf, dat straks ook vanuit Parijs Charles de Gaulle kan vliegen als het allemaal te moeilijk wordt op Schiphol. De KLM staat voor het eigen bedrijfs belang niet voor dat van Schiphol", stelt Baksteen. De luchthaven wilde gisteren niet ingaan op de jongste ontwikkelingen - het afbreken van de besprekingen tus sen KLM en British Ainyays - die duiden op een verdere toenadering tussen de^LM en Air France.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7