BINNENLAND Balkenende had inzage in Irak-rapport 'King of the road' kan niet alles zien Interactief internetinterview moet kloof met 'de burger verkleinen Blair vroeg om geheimhouding Wilnis wil een rustig weekend Ooglaseren minder veilig dan klinieken aangeven Medicinale wiet niet in ziekenfonds Broedgebied geopend Het openbaar ministe- gisteren voor de recht- Zwolle 2,5 jaar cel plus dwangverpleging geëist |een 34-jarige man uit Le- Hij wordt verdacht van doodschudden van :n maanden oude op 27 juni 2002. De ba- volgens artsen een sha- -syndrom op. De man lij dat het een ongeluk ij werd eerder al tot vier :n cel veroordeeld. Toen in paniek zijn andere zo hard heen en weer ield, dat die overleed. te Defensie »m-affaire lag - De bommeldingen ja december vorig jaar In nog een staartje voor pisterie van defensie. De nspectie heeft het de tent gisteren een boete fegd van ruim 3300 euro, jlteen medewerker van de iven Opruimingsdienst geen 'bompak' droeg bij ptage van een bom op ^bureau in Sliedrecht. fe daarbij gewond. Het ntwoordelijkheid van 'ever om erop toe te de werkgever de juiste intrekt, aldus een zegs- i de Arbeidsinspectie. ie boos over Voeringsgrap Tot grote woede van tie in Groningen hebben identen van de Vrije siteit woensdagmiddag e van grap een ontvoe- n een meisje in scène ge- d ooggetuige had de po- ve tipt dat er bij een benzi- on in Kolham een meisje d in een auto zou zitten, ontvoering in Oldeber- het achterhoofd sloeg Ij ct groot alarm. Volgens pman heeft de politie ^de nodige risico's geno- et gebruik van zwaai en sirenes van de poli- ens. Het is nog niet be- f de politie de kosten op £t >penmakers verhaalt. de xima moet og vervolgd' Prinses Méxima ilgens advocaat Loon- iog strafrechtelijk wor- ilgd voor haar rol bij ral op 18 oktober 2001 [Haag. Loonstein stapt als advocaat van Was- ir Van der Bent, de an- rokkene bij de aanrij- laar het gerechtshof in ig. Het openbaar minis- in november 2001 af strafrechtelijk vervolgen pxima, omdat haar geen (zou treffen. De recht- h Den Haag oordeelde juli in een civiele zaak 'dat Maxima voorrang neten verlenen aan Van ht en achtte haar mede- jakelijk voor het ongeval. ers vast na I zoontje (2) De politie in Hel- leeft de ouders van een peuter aangehouden, lun kind is overleden ïrwaarlozing. Justitie ver- Ie 45-jarige vader en de 5e moeder ervan hun niet de benodigde ver- J te hebben gegeven, lor overleed het jongetje, lere kinderen uit het ge- onder de hoede van de lescherming gebracht. ;ier van justitie laat on een hoe de verwaarlo- !eft kunnen gebeuren. fn eer animo voor arenopleiding ,en - Het aantal studen- |at later voor de klas wil 1 groeit. Dat blijkt uit de te telling van inschrijvin- iij lerarenopleidingen en ,'s voor het studiejaar oré/2004. Dit jaar beginnen an 14 studenten aan de oplei- rni tot docent op een basis- it 1 ol. Vorig jaar waren dat er Op de andere lerarenop- ko igen stromen volgende 4.184 nieuwe leerkrachten binnen, tegen 3.596 vorig De nieuwe instroom is nog Oltoldoende om het leraren- bli t op te lossen. rdere aanpak >rgiebedrijven' u| ntjnjK - Energiebedrijven die potje van maken, moe rekening mee houden jnister Brinkhorst (econo- 0 he zaken) hard ingrijpt. Hij itai jgt vandaag in de Volks- 1 Maan dat hij in geval van Fit ieheer het economisch ei- ng |om en het beheer van de nvan het falende bedrijf t. Volgens een woordvoer- p Brinkhorst is het het pijnlijkst dat hij het be an overhevelt naar Ten- l beheerder die volledig den is van de overheid, jan de boetes voor falen- •rgiebedrijven omhoog. en tbs voor lidden baby' den haag/gpd - Zonder dat de andere ministers het wisten, heeft minister-president Balke nende vorig jaar september stukken onder ogen gehad van de Britse geheime dienst die over Irak gingen. Hij mocht die uiterst geheime papieren inzien van de Britse premier Blair op voorwaarde dat hij er zijn mond over zou houden. Een verbijsterde Tweede Kamer kreeg dit gisteren te horen van minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken. Het ging volgens hem om gegevens die gebruikt werden bij het nu ge wraakte rapport van de Britse geheime dienst dat concludeer de dat Irak binnen drie kwartier Londen kon aanvallen. De Hoop Scheffer en minister Kamp (defensie) vinden het niet raar dat de minister-presi dent hen onwetend hield terwijl zij het meeste met het Irak-dos sier te maken hebben. „Zo hoort dat in het diplomatieke verkeer tussen ministers onder ling en tussen premiers onder ling", zei De Hoop Scheffer na het debat over de Nederlandse steun aan de oorlog tegen Irak. Balkenende benadrukte later zelf tegenover de pers dat zijn geheime informatie geen rol heeft gespeeld bij het kabinets besluit de Amerikaans-Britse oorlog tegen Irak te steunen. „Ik heb het ingezien in septem ber. Toen werd de resolutie van de Veiligheidsraad voorbereid." Daarin werd Saddam Hussein opgeroepen informatie over zijn massavernietigingswapens te geven. Een poging van de op positie om Balkenende naar de Kamer te halen zodat hij tekst en uitleg kon geven, strandde bij gebrek aan een meerder heid. Pas afgelopen woensdagavond vernam De Hoop Scheffer van Balkenende dat deze inzage had gehad. De premier stelde hem hiervan op de hoogte na dat de Britse krant The Finan cial Times had gepubliceerd dat Nederland inzage had gehad in een kopie van het rapport. Kamp hoorde er pas gistermid dag van. Volgens beide bewindslieden is het niet relevant dat Balkenen de geheime stukken inzag en dit verzweeg. „Nederland steunde de oorlog tegen Irak omdat Saddam Hussein zich niet hield aan de VN-resolutie. Niet de Britse informatie was reden voor de steun." De in houd van het Britse rapport stond eind september 2002 op het internet. Het Nederlandse parlement krijgt op zijn beurt geen inzage in rapporten en conclusies van de Nederlandse inlichtingen diensten over Irak. De oppositie meent dat zij nu niet kan con troleren waarop de regering haar steun aan de oorlog tegen Irak baseerde. den haag/gpd - De sollicitatieplicht voor bijstands moeders met jonge kinderen wordt door ingrijpen van de Tweede Kamer versoepeld. Bijstandsmoeders met kinderen tot 12 jaar hoeven alleen te gaan werken als de gemeente garandeert dat er kinderopvang is. Moe ders (of vaders) die vinden dat het noodzakelijk is voor de kinderen te zorgen kunnen bovendien ontheffing van de sollicitatieplicht vragen. Het kabinet wilde alle bijstandsmoeders verplichten te solliciteren. Staatssecretaris Rutte (sociale zaken) zwichtte gisteravond echter voor het aandringen van de Kamer om een aantal uitzonderingen toe te staan. Ook mogen bijstandsgerechtigden een bijbaantje heb ben waarmee ze naast hun uitkering maximaal 150 eu ro per maand verdienen. De sollicitatieplicht verdeelde aanvankelijk de coalitie partijen WD, CDA en D66. Het CDA hamerde op de zorgplicht voor moeders met jonge kinderen. De chris ten-democraten wilden daarom dat bijstandsmoeders met kinderen tot vijf jaar geen sollicitatieplicht zouden krijgen. WD en D66 waren het daar niet mee eens. D66-kamerlid Bakker ondertekende echter wel een amendement van PvdA-Kamerlid Noorman-Den Uyl waarin wordt voorgesteld dat bijstandsmoeders met kinderen tot twaalf jaar alleen hoeven te gaan werken als er voldoende kinderopvang is. De drie coalitiepartners vonden elkaar uiteindelijk in een compromis, waarbij de sollicitatieplicht wel over eind blijft. Bijstandsmoeders, of -vaders zouden echter om ontheffing kunnen vragen. De beslissing over de sollicitatieplicht zou dan liggen bij het college van B en W. Voor beide wijzigingsvoorstellen (zowel het com promis van de coalitiepartijen als het voorstel van PvdA en D66) bestaat een Kamermeerderheid. De coa litiepartijen werden het verder eens over de mogelijk heid voor bijstandsgerechtigden om naast de uitkering een kleine baan te hebben. De coalitiepartijen stellen voor om mensen met zo'n uitkering maandelijks maxi maal 150 euro bij te laten verdienen. De periode waar in bijverdiend mag worden is maximaal een half jaar. Als voorwaarde geldt wel dat de kleine baan na dat half jaar wordt omgezet in een vaste baan. wiLNis - Nog geen plannen voor het weekend? Doe een dagje dijkdoorbraak! Uit angst voor een stroom ramptoeristen heeft Wilnis extra bijstand gevraagd om de zaken in goede banen te leiden. De burgemeester heeft al gezegd dat als het te gek wordt het hele dorp voor buitenstaanders zal worden afgesloten. Desnoods wordt daarbij de ME ingezet. Foto: GPD/Jaap de Boer door Erwin Tuil den haag - „Het gaat wel op zijn ko nijntjes", zegt minister van binnen landse zaken Remkes als een chatter onder de naam 'user 1272' een vraag stelt. Het is de vierde vragensteller on der de naam 'user' die wil weten wat Remkes en zijn collega-minister De Graaf (bestuurlijke vernieuwing) vin den van de Antillen en de invloed van Pim Fortuyn. 'Komen de ministers nog wel eens toe aan een bezoek aan de laoeg om de hoek?', luidt een andere vraag. 'Nauwe lijks' antwoordt De Graaf, maar Rem kes zegt gelukkig dichtbij een paar stamcafés te wonen. De interactieve live televisie-uitzending onder de naam 'De Publieke Verant woording' van de bewindslieden is nog wat lauw, maar het is dan ook een eer steling. Vanuit de eigen studio op het ministerie van binnenlandse zaken wordt eenenveertig minuten lang ge antwoord op vragen die internetters gepost hebben. De ministers hebben bij aanvang bei den hun handen gevouwen alsof ze een schietgebedje doen. De Graaf is het eerst op zijn gemak, Remkes heeft wat meer tijd nodig. Presentator Han Siepel maant de bewindsman fluisterend dat de vragensteller in de camera zit en niet in de presentator. Doel van het interview is de kloof tus sen de burger en overheid te verklei nen. Maar Remkes reageert al snel met de sonoor uitgesproken woorden: „'De burger' in Nederland bestaat niet. Er is altijd een burger die wordt getroffen, er is altijd een burger ontevreden." Met andere woorden: de overheid kan het in de ogen van 'de burger' toch nooit goed doen. Dan maar goed in de ogen van velen en uitleggen wat je doet en beweegt. Het idee van een interactief internetin terview is niet nieuw en het slaat aan. Volgens een voorlichter van het minis terie hebben ook de ministers Zalm (fi nanciën) en Veerman (landbouw) in middels interesse getoond. Andere mi nisteries denken er nog over na. De tevredenheid van de organisatoren wordt niet gedeeld door de chatters. De meesten, onder schuilnamen als 'Trotski', 'Méxima', 'Pim F.' of'user' met een nummer, krijgen gedurende de uitzending toch wel sterk de indruk dat het allemaal niet interactief is. Een chatter meent dat alles eerder is opge nomen. Echt netelige politieke vragen komen in het geheel niet aan bod. Over twee weken krijgen de ministers een eerste herkansing. den haag/gpd - Het laseren van ogen is niet zonder risico's, maar veel klinieken ge ven daarover te weinig of geen voorlich ting. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Consumentenbond vandaag heeft gepubli ceerd. De bond raadt mensen aan niet in zee te gaan met klinieken, die de gevaren bagatelliseren. De Consumentenbond stelt dat het niet eenvoudig is een goede kliniek te vinden. Folders en websites geven volgens de bond een te rooskleurig beeld van de behande ling en zeggen te weinig over de risico's van het ooglaseren. „Meestal gaat het goed", weet een woordvoerster van de bond. „Maar dat betekent niet dat je cliënten niet moet wijzen op de risico's." De bond zegt dat complicaties tijdens de behandeling niet uitzonderlijk zijn, maar kan geen cijfers geven over hoe vaak het mis gaat. „Vaak gaat het dan om een flap hoornvlies die niet goed wordt gesneden of loslaat", schrijven de onderzoekers. Na de operatie kan het hoornvlies verschuiven, waardoor er infecties ontstaan. Daarnaast hebben sommige mensen na de operatie een slechter zicht dan ervoor. An deren zien bij vlagen wazig. Veel mensen hebben bovendien last van hun ogen bij nacht of fel licht. Volgens de Consumen tenbond scharen artsen dat onder de nor male bijeffecten van het genezingsproces, maar veel klinieken zwijgen erover. De Consumentenbond heeft 38 klinieken benaderd om aan het onderzoek mee te werken. Negentien deden dat. Die konden de bond maar weinig duidelijkheid ver schaffen over hun werkwijze. „De protocol len schieten tekort", zegt een woordvoer ster. „Als de klinieken echt veilig willen werken, moeten ze toch op papier hebben staan wat ze precies doen." door Ferdi Schrooten den haag/gpd - De medicinale cannabis die duizenden zeer zieke patiënten vanaf maandag legaal bij de apotheek kunnen krijgen, wordt niet vergoed uit het ziekenfonds. Gebruikers van wiet op doktersrecept moe ten zelf de acht k tien euro per gram betalen. Dat blijkt uit het standpunt van het College voor Zorgverzeke ringen (CvZ). Maandag stuurt het CvZ hierover een brief naar minister Hoogervorst van volksgezondheid. Het CvZ ba seert zich op onderzoek van de Commissie Farmaceutische Hulp (CFH), die concludeert dat de werking van cannabis als pijnbestrijder en spierverslap per onvoldoende wetenschap pelijk is bewezen. Door het standpunt van het CvZ is het de zorgverzekeraars verboden om de medicinale wiet te vergoeden uit het zie kenfonds. Wel mogen ze beslui ten om aanvullende pakketten aan te bieden. Daardoor kun nen mensen zich bijverzekeren voor vergoeding. Het is nog niet duidelijk hoe de diverse zorg verzekeraars hiermee omgaan. In sommige gevallen vergoeden verzekeraars uit eigen zak can nabisgebruik volgens eigen coulanceregelingen. Zo besloot verzekeraar Axa wiet als pijn- verlichting voor een Zutphense MS-patiënte te vergoeden, ook omdat de kosten voor andere medicijnen hoger zijn. De can nabis moet dan wel op dokters recept zijn en afkomstig zijn van een van de twee door het Rijk erkende kwekerijen. Apothekersorganisatie KNMP verwacht dat vanaf maandag nagenoeg elke apotheek canna bis verkoopt. Het gaat om twee varianten. De goedkoopste kost 40 euro per zakje van vijf gram, de andere gaat 50 tot 55 euro per vijf gram kosten. Dat is duurder dan wiet in de coffee shop, waar een gram een euro of vijf, zes kost. Amsterdam - Artis heeft gisteren een nieuwe roofvogelvolière in gebruik genomen. De volière is maar liefst 70 meter lang en ingericht als broedgebied voor monninksgieren, vale gieren en aasgieren. Artis hoopt zo een bijdrage aan de soortbehoud te kunnen leveren. Foto: ANP/Evert Elzinga Verjaardagstaart verpleegkundige blijkt space-cake amsterdam/anp - Vijf wijkver pleegkundigen van de Thuis zorg Amsterdam zijn woensdag opgenomen in een ziekenhuis met hartritmestoornissen en braakneigingen. De verpleeg kundigen hadden taart gegeten waar, na later bleek, hasj in was verwerkt. De taart was bij een gewone banketbakker in Am sterdam gekocht. Een van de vrouwen was er dusdanig ernstig aan toe dat zij een nacht in het ziekenhuis moest blijven. De vijf hebben aangifte gedaan bij de politie. Die doet nader onderzoek naar de resten van de taart. De wijkverpleegkundigen aten de taart ter gelegenheid van de verjaardag van een van hen. Zij werden vrijwel meteen ziek. Twee collega's die niet van de taart hadden gegeten, mankeer den niks. (advertentie) door Sandra de Vliegh Rotterdam - Wat heb je aan de verplichte dodehoekspiegel op vrachtwagens als de chauffeurs hem niet goed afstellen? De Am sterdamse verkeerspolitie constateerde deze week dat 85 procent van de spiegels door verkeerd afstellen nog steeds geen goed zicht geeft. De chauffeurs zijn weinig in de 'dodespiegel'. „Vooruit kijken en rekening houden met elkaar werkt beter." Vorige week nog. Een vrouw met een klein kind achterop de fiets wurmde zich aan de rechterkant tussen zijn vrachtwagen en de stoep. „Het is dat ik stopte want was ik rechtsaf geslagen, dan had ik haar meege nomen', vertelt vrachtwagenchauffeur Ron Willemsen. „Dat is de nachtmerrie van ie dere chauffeur. Dat je iemand omver rijdt omdat je hem niet ziet. Nu hebben we die verplichte dodehoekspiegel, maar dat werkt niet echt. Als iemand pal naast je ca bine staat, valt-ie helemaal weg. En ik ge loof niet dat het een kwestie van verkeerd afstellen is. Je blijft gewoon altijd een dode hoek houden." Willemsen brengt vandaag goederen van groothandel Sligro rond. „Ik rij in alle mer ken vrachtwagens en over geen enkele spiegel ben ik tevreden. Het blijft nog steeds een kwestie van heel goed opletten. Al ver vooruit kijken als je gaat afslaan." Chauffeur Dick de Jonge van de Techni sche Unie is ook niet enthousiast over de dodehoekspiegel. „Dat is echt verschrikke lijk. Je hebt nooit honderd procent zicht omdat altijd het stuk auto tussen de voor ruit en het zijruit in de weg zit. Ik heb iets veel beters. Een camera die de ruimte rechts naast me in de gaten houdt. Prima." Trots toont hij op het dashboard binnen in de cabine de kleine televisie. Daarop is dui delijk de weg aan de rechterzijde van de vrachtwagen te zien. „Als ik aangeef dat ik rechtsaf wil slaan, gaat het schermpje auto matisch aan. Kijk maar. Dat kan niet mis sen. Je moet bijna wel blind zijn om dat niet te zien." De Jonge heeft nog nooit ie mand geschept, maar dat komt, zegt hij, omdat hij enorm goed oplet. „Weet je wat pas echt erg is? Moeders die met een kin derwagen oversteken van achter een gepar keerde auto. Eerst zie je een kinderwagen tevoorschijn komen en dat pas een koppie om te kijken of er niets aan komt. Onge looflijk. Dat overkomt me bijna dagelijks. Of fietsers die toch vlak naast je komen rij den. Blijf er toch even achter." De Jonge denkt ook dat veel chauffeurs erg makkelijk zijn. „Ze voelen zich 'king of the road' en iedereen moet maar rekening met ze houden. Dat kan dus ook niet. Je moet rekening met elkaar houden." Volgens David Bruinstroop, rij-instructeur voor het beroepsgoederenvervoer, is het goed mogelijk dat de 'dodespiegel' niet al tijd optimaal staat afgesteld. Zo makkelijk gaat dat stellen niet. „En dan nog. Een agent kan zeggen dat-ie niet goed staat, ter wijl de chauffeur veel groter is en wel dui delijk zicht heeft. Als de overheid werkelijk zoveel belang aan de dodespiegel hecht, gooi er dan een goeie campagne tegenaan. Geef chauffeurs de mogelijkheid om de spiegel te testen, bijvoorbeeld met een test vak bij tankstations. Zo van: als u hier staat, moet u het vak rechts naast u kunnen zien. En maak andere weggebruikers duidelijk dat ze beter afstand kunnen houden, om dat de kans altijd aanwezig blijft dat je niet alles ziet." Het woonblad waar je écht wat aan hebt!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3