TOERISME Noorse fjorden te mooi om waar te zijn Met Benjaminse op de fiets in een week naar Parijs Smullen van lamskop MDC303 VRUDAG 29 AUGUSTUS 200 door Joep Trommelen „Noorwegen duur? Ja, dat is zo. Maar je krijgt wel waar voor je geld. Wat zeg ik: je krijgt twee keer waar voor je geld. Eén keer zie je Noorwegen écht en dan krijg je nog eens een blik via de spiegeling in het water." Voor de Amsterdamse Linda (71) is haar achtdaagse busreis door het fjor- dengebied van Oslo naar Bergen en terug een betoverend sprook je. Op een zonnig terras in de door bergen omgeven haven van het dorpje Flam drinkt ze samen met stadgenote Thé Huizinga een glaasje fris, nadat ze 's och tends vanuit Gudvangen een twee uur durende cruise heb ben gemaakt door een stuk van de Sognefjord en de Naeroyf- jord. Thé weet het ook: „Van morgen moest ik op een gege ven moment goed kijken om te zien wat nou echt was en wat een spiegeling. Die gingen zó mooi in elkaar over." Ook over de vermeende stug heid van de Noren heeft zij een mening. „Het zijn net Gronin gers. In het begin wat gesloten, maar als je ze leert kennen doen ze ólles voor je en zijn ze vrienden voor het leven." Kortom: Noren zijn niet stug maar eerder verlegen. Een mens voelt zich ook nietig te midden van de overweldigende natuur in zo'n groot, leeg land (van noord naar zuid is het he melsbreed 1725 kilometer) met slechts 4,5 miljoen inwoners. Thé is al vaker in Noorwegen geweest: „De natuur is majes tueus. Dit land boeit me ontzet tend, die houten huisjes, de he le sfeer. De fjorden zijn voor mij de absolute topper. Mét zon krijgen ze van mij een 10, zon der zon een 5." En daarmee stipt ze onbedoeld een tweede cliché aan over het land van de trollen en de lange zomeravonden: het slechte weer. Ook daarin is Noorwegen extreem. Eén dag kan zowel zon als regen brengen en er zijn lokaal grote verschillen. Zo re gent het in Bergen aan de kust 2000 millimeter per jaar. Maar in de streek rond het fruitteler centrum Lofthus, bij de iets ver der landinwaarts gelegen Har- dangerfjord, regent het vier keer zo weinig. Wie geluk heeft, waant zich op een warme zomeravond in de Pyreneeën in plaats van op 60 graden noorderbreedte. Boeren sproeien zelfs hun akkers. Bij zonder is het zonlicht op zo'n lange zomeravond. De groene berghellingen krijgen een gou den gloed. Net als de houten huisjes in die typisch Noorse tinten wit, okergeel en rood bruin. Een derde cliché: Noorwegen trekt louter bussen en campers met vermogende bejaarden. Dat is grotendeels waar. Maar het fjordengebied biedt niet al leen bustochten, cruises en be zichtigingen van oude staafker- ken uit de twaalfde eeuw, toen de Vikingen zich met het zwaard tot het christendom lie ten bekeren. Sterker nog: wie van hiking, mountainbiken, parasailen, raf- ten of andere vormen van ex treme sport houdt, likt er zijn vingers af. Het wilde water kan ook adrenaline sneller doen stromen. En niet alleen bij kicks zoekend jeugdig Yorin-publiek. Het fjordengebied is ook een paradijs voor wat ingetogener zalm- en forelvissers. De Noorse zalmvisserij heeft de afgelopen jaren echter een flin ke knauw opgelopen, dankzij een parasiet die jonge vissen doodt De parasiet is waar schijnlijk afkomstig uit een zalmkwekerij, waar vissen in grote bassins vetgemest wor den. Ziekten kunnen daar snel om zich heen grijpen; waar schijnlijk zijn er besmette vis sen ontsnapt en hebben de pa rasiet over het hele gebied ver spreid. De overheid probeert de para siet nog steeds onder controle te krijgen, onder meer door strenge regels voor vervoer en door niet besmette rivieren af te sluiten van water waar de para siet welig tiert Het laatste mid del is het uitstrooien van alumi- niumpoeder; de parasiet schijnt daar niet tegen te kunnen. „We doen wat we kunnen, maar de streek lijdt hier erg onder", ver zucht Helene Maris tuen van het Noorse Wilde Zalm Cen trum in Laerdal. Maar volgens de in Nederland geboren Marco Neven, bos wachter, imker en parttime wandelgids in het Laerdal, is de forelvangst een uitstekend al ternatief. Ach, iedereen heeft het altijd over zalm. Maar dat is vooral een vis met veel status. Forellen vangen is minstens zo leuk En je vangt er meer. Wie veel geld betaalt voor een pas om zalm te mogen vangen, loopt kans niet eens iets te van gen." Wie in no-time veel van het fjordengebied wil proeven, kan kiezen voor een vorm van 'zap- toerisme': Noorwegen in een Notendop. In Nederland onder meer te boeken via de Trein reiswinkel in Leiden. Voor wie als een Japanner alles zo snel mogelijk wil meemaken. Vanuit Bergen of Oslo eerst met de trein naar Myrdal. Daarna wordt de rust van Noorwegen even ingeruild voor massatoe risme aan boord van het be roemde Flamsbanen-treintje. Over een afstand van 20 kilo meter daalt dit groene treintje in een uurtje boemelen langs acht stationnetjes, door twintig tunnels en langs kletterende watervallen van 866 naar 2 me ter boven de zeespiegel. Het uitzicht is adembenemend. Beneden in het dal in Flam stappen de Notendop-toeristen over op een pontje dat in de zo mer vooral als minicruiseschip dienst doet. In twee uur wordt er naar Gudvangen gevaren door de smalle Naeroyfjord, waar zeehonden op zandban ken langs de oevers liggen te zonnen. Vanuit Gudvangen gaat het ver der per bus naar de winter sportplaats Voss, van waaruit de trein weer terugrijdt naar Bergen of Oslo. De Notendop kan in één dag, maar het is aan te raden er een dag langer over te doen. Vanuit Gudvangen is het de moeite door te reizen naar het idyllische Laerdal, ontsloten door de langste autotunnel ter wereld van 24,5 kilometer leng te. Wie al dat donker maar niets vindt, kan nog steeds over de 'oude' weg van Oslo naar Ber gen rijden. Een smalle twee- baansweg met veel haarspeld bochten. Op de top, boven de boomgrens, ligt ook 's zomers nog sneeuw. En, over tunnels gesproken: wie van Voss naar Bergen rijdt, passeert 33 tun nels in een uur. Voor wie hotels te duur vindt, is kamperen in Noorwegen een uitstekend alternatief. Er mag in Noorwegen vrij worden ge kampeerd, al gaan er door de groei van het toerisme steeds meer stemmen op om het wild- kamperen in te perken. Het land telt ook vele goede campings, waar vaak relatief goedkoop een trekkershut te huur is. Wie aan boord van zijn caravan uit Nederland ook nog eens eigen proviand meeneemt, beperkt de kosten van een Noorse vakantie nog verder. 'Typisch Nederlands' wordt dat al snel genoemd, maar ook Duitsers kunnen er volgens de Noren wat van. Nog een mee valler een liter benzine kost ongeveer evenveel als in Neder land, wat een tocht door het uitgestrekte land betaalbaarder maakt dan menige andere acti viteit. Zoals het drinken van een pils je. Een halve liter ♦an de tap kost meestal zo'n 50 kronen (ruim 6 euro). Een glaasje wijn gaat voor zo'n 45 euro over de bar, een glas fris voor zo'n 18 kronen, net als koffie en thee. Noorwegen is geen land om eens uitgebreid te gaan stap pen. Informatie over vakanties in het Noorse fjordengebied is onder meer te krijgen bij het Noors Verkeersburo Benelux, Postbus 101, 2460 AC Ter Aar, tel 0900 8991170 (35 ct. per mi nuut), e-mail holland@ntr.nl Op internet zijn voor wie zich wil oriënteren goede websites te vinden: www.visitnorway.com- Inl; www.jjordnorway.com; www.visitbergen.com; www.vi- sitflam.com; www. hardangerf- jord.com; www.sognefjorden.no en www.stavechurch.org. REISBERICHTEN Campervakantie Aan het dromen over een camperreis door Amerika of Can en wordt een definitieve beslissing daarover steeds uitgest) omdat dit avontuur toch wel erg ongewis lijkt? Dan is hetl zoeken van een van de informatiedagen die Travelhome nenkort houdt misschien wel het beslissende duwtje in rug. Op deze dagen worden alle aspecten van een camp«j kantie belicht en krijgen de bezoekers antwoord op alle 1 gen. De voorlichtingsdagen over Amerika zijn op 20 septi oer, 18 oktober en 15 november; die over Canada op 27 j tember, 4 en 25 oktober en 22 november, steeds in het I der Valkhotel in Eindhoven. De bijeenkomsten beginnen! tien uur en duren tot twee uur. Daarna is nog gelegenheid individuele basis een gesprek te hebben met een Travelhoi medewerker. Toegang kost 5 euro per persoon (inclusief kq en gebak). Voor gezelschappen van meer dan drie persoi geldt een maximumbedrag van 15 euro. Op zaterdag 201 tember is ook een camper van het type C-25 te bezichtij Aanmelden via tel 040 2113 938 of e-mail info@travelhomq Wandelen over grens Wandelliefhebbers die hun hobby over de grens willen b fenen, kunnen sinds kort terecht op een speciale interne van de Duitse Wandelbond. Daarop zijn onder andere all grote wandelroutes van Duitsland te vinden, waarvan deel vlak over de grens met Nederland ligt. Bezoekers va site krijgen een kaart van Duitsland te zien, waarop alle ro staan aangegeven. Door deze aan te klikken is allerlei ii matie over de gekozen route te verkrijgen. De site (www.i derbares-deutschland.de) geeft ook informatie over bo die gewijd zijn aan wandelen en die via internet besteld nen worden. Wijnfeesten Dat onze oosterburen leuke feestjes kunnen bouwen rond glas bier is algemeen bekend. Minder bekend, maar zeker minder in omvang zijn de wijnfeesten die in Duitsland gei worden. Duitsland kent dertien wijnstreken, maar daartoe perken deze zogenoemde Winzerfeste zich niet. Overal in land worden ze gehouden en niet alleen in oogsttijd, r van voor- tot en met najaar. Wie plannen heeft om 1 Duitsland te gaan en wel eens zo'n feestje wil meemaken een nieuw gidsje van het Duitse Weininstitut raadple Daarin wordt een overzicht gegeven van de feesten in de schillende wijnregio's en daarbuiten. Het boekje Deut Winzerfeste 2003 kan worden aangevraagd bij het Duits keersbureau, tel. 0900 1091 029 of e-mail duitsland@d .com. Er wordt alleen een bijdrage in de verzendkosten vraagd. De informatie is ook via de website van de organii op te zoeken (www.deutscheweine.de). Duidelijk Club Med Je zult maar met je gezin met vier jonge, luidruchtige k( voor de vakantie belanden in een clubdorp van Club waar de meerderheid van de gasten uit oudere rustzoe bestaat. Oeps, even niet goed opgelet. Aan dit soort kl misverstandjes met grote gevolgen wil Club Med een maken door al haar dorpen van een duidelijk kenmerk te\ zien. Straks zie je in één oogopslag of een clubdorp gesch voor familie, ontdekking, zen, feest of sport. Dat maak keuze eenvoudiger, zo denken ze bij Club Med. Overi blijft het aantal Drietanden bij de vermelding van de dc in de gids nog steeds een indicatie voor het comfort en d boden voorzieningen. door Paul Spapens Het regent, al bijna de hele dag. Een zuidwester pal op kop, al bijna vier dagen op rij. Op zulke momenten heeft de fietser het niet breed. Dat heeft de portier van de abdij van Scourmont goed in de gaten. Hij vraagt de fietser met fiets en al binnen te komen. In de wachtkamer kan een broodmaaltijd worden be reid, nodigt hij met een wijds gebaar uit. Het campinggazstel- letje suist, regen en wind slaan tegen tegen het raam. De abdij van Scourmont, beter bekend als Chimay van het ge lijknamige bier dat de trappis ten sinds 1850 brouwen, ligt op de nieuwe fietsroute van Ne derland naar Parijs. De route is samengesteld door Amster dammer Paul Benjaminse, die onder vakantiefietsers een bij zonder goede naam heeft. Benjaminse is de man achter de geslaagde fietsroutes naar Ro me en Barcelona. Kost het steeds een paar weken om deze steden met de fiets te halen, Pa rijs is met wat doortrappen in een week te doen. Dat maakt deze route tot een aantrekkelijk Een van de grootste verrassingen van de nieuwe fietsroute is dat de laatste tientallen kilometers over een prachtig vrijliggend fietspad gaan. Foto's: GPD/PR tussendoortje. Steeds meer mensen prefereren een paar korte vakanties boven een lange aaneengesloten vakantie. In de ze trend past deze route naar Parijs perfect Parijs, de eerste keer ging je er liftend naar toe. Toen met de bus, met de trein, met de auto. De wereldstad relatief dicht bij huis blijft trekken. Om er met de fiets heen te gaan, is weer eens wat anders en goed te doen. Al zou het advies van Benjaminse ter harte moeten worden genomen. Fietsend richting Parijs heb je grote kans op wind tegen. Daarom is er veel voor te zeggen met de trein naar het Gare du Nord te gaan en terug te rijden. Wind mee is bijna gegarandeerd. Benjaminse laat de route in Leuven beginnen, omdat er meerdere routes vanuit Neder land over deze eeuwenoude studentenstad lopen. Overigens valt in Leuven en in heel veel andere plaatsen onderweg op hoezeer toeristische fietsroutes door stad en ommelanden de bezoeker moeten behagen. Re creatief fietsen zit overal in de lift. Het startpunt voor deze fietsreis naar Parijs was Tilburg. Tot voor de deur van de Sacré Coeur was de afstand precies 545 kilometer. Geweldige kilo meters, waaraan ook zij die met behoorlijk wat zitvlees begin nen veel plezier kunnen bele ven. Door slim gebruik te ma ken van tot fietspaden omgeto verde oude spoorbeddingen, slaagt Benjaminse er in zonder noemenswaardige stijging Na men te halen. Terwijl Namen in de beeldvorming toch midden in de bergachtige Ardennen ligt. Dit perfecte fietspad begint in Hoegaarden, nog zo'n plaats die de roem te danken heeft aan bier. Het plaatsje ligt in een wolk van mout, de geur die zo kenmerkend is voor een brou werij. Op het dorpsplein wijst een man de weg met op zijn hoofd een petje van Hoegaar- den-ber. „Ik drink alleen Hoe- gaarden", zegt hij. „En af en toe een Jupieleke." Klimmetjes Niet de hele route is overigens vlak. Er zitten felle klimmetjes in, sommige van een dusdanig gehalte dat moet worden gelo pen. Het is de tol die wordt be taald voor het feit dat de door Benjaminse gekozen fietsweg zoveel mogelijk over fietsveilige weggetjes loopt. Dat staat steeds voorop, al het andere is daar aan ondergeschikt. Zoals bijvoorbeeld kastelen, ab dijen, bijzonder natuurschoon of aparte plaatsen. Die kom je Noorse fjorden als een sprookje zo mooi. Foto's: GPD/Joep Trommelen Het begon zo'n tien geleden als een grap, die al snel uit de hand liep. Boer Ivar Lone kwam op het idee de koppen van lammetjes voor consumptie geschikt te maken. Hij bedacht op zijn boerderij net buiten Voss een procédé om het goedkope slachtafval te roken. Inmiddels maakt hij zo van 50.000 lieve lammetjeskoppen 100.000 maaltijden door de gerookte, gekookte en van hersenen ontdane schedels in tweeën te zagen. Te koop op zijn boerderij of in restaurants is de regio. De afschrikwekkende Smalahove (de ogen zitten er nog in) is een ware cult-hit binnen de toeris- me-branche. Bij voorkeur te nuttigen met sterk bier (Ivar serveert het zelf in een soort omgekeerd Viking-helm) en/of aquavit. Voor stoere mannen en vrouwen... Eigen reisgids maken Veel elektronische informatie kan 'on demand' wordei steld; de afnemer kiest en bepaalt Met de introductie 'ANWB In Detail Frankrijk' heeft onze grootste bond ingel op de moderne mogelijkheden. De reisbestemming wort koppeld aan persoonlijke wensen en interesses en uit de base van de ANWB wordt dan een zeer persoonlijke rei samengesteld. Kampeerprijzen, hotels, geschiedenis, s kennis, cultuur en vertier zijn tot een persoonlijk pakk breien via www.anwb.nl Uiteraard met routekaarten en dere nuttige zaken. Deze service is uitsluitend voor ANWI den, kost 6,95 euro exclusief 2,50 euro verzend- en adn stratiekosten. O O I House of England Marktleider willen ze worden; dé grootste op het gebied gespecialiseerde trips en reizen met als onderwerpen ki muziek, antiek, tuinen en festivals en dergelijke naar GJï Brittannië. Aad van Duivenbode en Ollie Berrevoets het< grote plannen met hun nieuwe reisorganisatie House ofe land. Berrevoets is ook al directeur-eigenaar van Thames| vel, ook een op Engeland en Schotland gerichte operatos zijn reizenpakket voornamelijk via internet aan de I brengt De bedoeling is dat in januari van het volgend». Thames Travel geheel opgaat in de nieuwe bv House of 1 tain, die in Vlissingen is gevestigd. Het bedrijf zal zich vt richten op verkoop via internet. Daarbij wordt ook geit aan andere uit Groot-Britannië afkomstige producten. Hi' drijf heeft inmiddels contracten afgesloten met een graafschappen en regio's in Engeland en gaat nauw werken met het magazine GreatlBritain en met en vervoersmaatschappijen als Visit Britain, Kent Aliance, Eurotunnel en Hoverspeed. Een fietser hoeft zich daa^ Ie V( Het retourtje NederlamP fluitje van een cent dan* gedetailleerde treininfoj in het routeboekje. Vijf F1 nen en je bent weer thd een weekje Parijs, met De volledige naam vanfa we fietsroute van Paul fa minse luidt 'Onbegrensfa naar Parijs of terug". H*° met handige spiraalbafa 15 euro. ISBN 90-8064 fa Meer informatie op www.cyclingeurope.nl p 'Weg afgesloten' staat op dit bord. snel door te laten weerhouden. wel tegen, meer dan genoeg zelfs, maar het gaat er in de eer ste plaats om met zoveel moge lijk fietsvreugde Parijs te halen. Én dan is daar de lichtstad. Meteen denk je aan die ver schrikkelijke Périphérique, aan getoeter en ander automobilis- tengedoe. De schrik slaat je om het hart. Maar dat blijkt ner gens voor nodig. De fietser den dert langs een autovrij kanaal over een vrijliggend fietspad door een schitterend natuurge bied tientallen kilometers lang tot in het hart van Parijs. Knap gedaan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22