Jaguar wordt wat 'gewoner' Beronja: houten monument op wielen Stilo Abarth een sportief bommetje In Verenigde Staten m auto's dan automobilis Panda blijft Panda heten Toyota Previa in het nieuw raamsdonksveer - Toyota heeft de derde generatie van de Pre via klaar. In september komt de grote ruimtewagen met een nieuwe neus en achterzijde en nieuwe uitvoeringen met stan daard remassistent en zijair bags voor een vanafprijs van 36.190 euro. Hij is er als 5-, luxe 6- en 7-zitter. De 8-zitter is uit het programma geschrapt Vijf-miljoenste auto van Rover vianen - De Britse fabrikant Rover heeft de 5-miljoenste au to gemaakt sinds de productie start van het merk, dat volgend jaar het 100-jarig bestaan viert. Rover, sinds het door BMW ge loosd werd MG Rover geheten, maakte in die eeuw 49 verschil lende modellen. Band voor suv's ridderkerk - Continental heeft een speciale band voor wegge bruik en lichte 'off road' toe passingen gepresenteerd. De band heet ContiCrossContact LX. mikt op comfort en hoge weerstand tegen aquaplaning en is dus bij uitstek geschikt voor zogenaamde sports utility vehicles (suv). De band is lever baar in twaalf maten. Vehikel-dagen utrecht - De Utrechtse Vee markt is tot en met zondag weer het toneel van de Vehikel Oldtimer Markt. Dat gebeurt gedeeltelijk in de open lucht. Oude auto's, brommers, moto ren en scooters, onderdelen en automobilia zijn er in groten getale. De beurs (afslag 30 op de A27, buslijn 5 vanaf Utrecht CS) is van 10 tot 17 uur open en de entree bedraagt 10 euro. KALENDER AUGUSTUS 29-30 Vrij rijden en HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl,www.harc.nl 29-31 Vehikel Auto en Motor, Veemarkthallen, Utrecht 030 2258 262. www. vehikel, com 29-31 Citroen Visa wereld meeting, SVR-camping De Victorie, Meerkerk. 30 Ruilbeurs Friese Modelbaan Club, Scan Tri Hal, Avondsterweg 10, Leeuwarden. 058 2161 540 of 061 4985 603. www.hobbycar.nl 30-31 Concours d'Elegance, Paleis Het Loo, Apeldoorn, www. concourselegance. com 30-31 Dutch Finals, dragraces, Vliegveld Drachten, www.lexjoonracing 31 Festival of Speed, Circuit Park Zandvoort. www.dodare.nl 023 5740 750. www.cpz.nl 31 Quatro Rit, motortoertocht met startplaatsen Alkmaar, Anna Paulowna, Krommenie en Nibbixwoud. 062 6394 235. SEPTEMBER 6 Modelspoor-beurs, Euretco Expo-center, Meidoomkade, Houten. www.euretcoexpocenter.nl 7 Trophy of the Dunes, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 12-14 VW Euro 2003, Six Flags Holland, Biddinghuizen (Flevopolder). 076 5968 146. www.vweuro.nl www.hobbycar.nl 13-21 Autotentoonstelling IAA Frankfurt, www.iaa.de 14 Auto- en treinbeurs, Spaamehal, Fie Carelsenplein, Haarlem (bij winkelcentrum Schalkwijk) 029 9640 354. www.eurospoor.nl 14 Modelbouw Hobbydag, Oude Markt, Enschede. 053 4305 727. www.hobbycar.nl 14 European Ford Event, evenemententerrein Megaland, Landgraaf. 032 1333 612. www.europeanfordevent.nl www.xrrs-club.nl 14 GP Italië, Formule 1, Monza. www.monzanet.it 19 Hot Street Night, legale straatrace. Vliegveld Drachten. www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl 21 All American Sunday 2003 tourrit, Wognum en omstreken. www.bigcityrollers.com 21 Deutsche Tourenwagen Masters (DTM), Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 27-28 Full Speed, IJsselhallen, Zwolle, www.full-speed.nl 28 British Race Festival, Circuit Park Zandvoort 023 5740 750. www.cpz.nl www.britishracefestivaLnl 28 Simca/Matra/Talbot-dag, Midlandcircuit, Lelystad. 023 5356 587, 049 7572 696 www.simcamatrasportsclub.nl www.simcaclub.com 28 GP Amerika, Formule 1, Indianapolis Motor Speedway. www.usgpindy.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Weg Wiel vrijdag 29 AUGUSTUS 2Q| redactie: Peter L door Peter Lodewijks nes a/d amstel - Jaguar is in be weging. Steeds nadrukkelijker manifesteert het Britse elite- merk zich als concurrerend en verleidelijk alternatief voor de toonaangevende merken in de hoge middenklasse en topklasse. Het merk moet voor meer men sen bereikbaar worden, maar al les binnen de perken. Hoewel de verkoop door de ha perende economie negatief werd beïnvloed, wist Jaguar af gelopen jaar wereldwijd ruim 130.000 nieuwe auto's af te zet ten, een stijging van 29 procent ten opzichte van 2001. Zowel in Groot-Brittannië als in de Ver enigde Staten nam de verkoop met 37 procent toe en in Italië zelfs met 50 procent. In Neder land verkocht Jaguar jaren ach ter elkaar zo'n 300-500 auto's, maar in 2002 waren het er 1216 en in de eerste zeven maanden van dit jaar al 872. Jaguar wil graag meer auto's verkopen, tot zo'n 200.000 per jaar. Om de verkoop te stimule ren maakt de fabrikant zijn gamma steeds breder en aan trekkelijker, zodat klanten meer keus hebben. Daarbij valt het merk af en toe van zijn geloof. Zo komt er voor het eerst een dieselmotor beschikbaar en zal er ook voor het eerst een sta tionwagon in het gamma wor den opgenomen. Toppunt van de vernieuwing is natuurlijk de Estate diesel. De dieselmotor van vandaag is iets heel anders dan vroeger. Zo'n lawaaiig, walmend petro leumstel was voorheen 'not do ne' voor een auto van stand als de Jaguar. Maar de diesel is in middels uitgegroeid tot een mooie krachtbron die zeer goed presteert en niet meer onder doet voor een benzinemotor. En nu kan hij wel bij Jaguar. De Jaguar S-type is vanaf 2004 dan ook te bestellen met een 2.7 liter V6 diesel, afkomstig van moeder Ford en gebouwd sa men met Peugeot. Ford en PSA (Peugeot/Citroën) hebben sa men 380 miljoen euro in de ontwikkeling van de nieuwe diesel gestoken. De motor telt vier kleppen per cilinder, vol doet aan de Euro 4-emis- sienorm en levert 207 pk. Ford en PSA bouwen samen al com- Brits elitemerk krijgt diesel en stationwagon mon raildiesels met een inhoud van 1.4,1.6 en 2.0 liter. Van de nieuwe V6-diesel willen ze er 150.000 per jaar maken. Maar eerst komt er alvast een Jaguar X-type met dieselmotor. Deze lastig aan de man te bren gen 'kleine' Jaguar wordt vanaf september leverbaar met een 130 pk 4-cilinder 2.0 liter turbo diesel van Ford (Mondeo). Voor de X-type is deze krachtbron iets aangepast Hij manifesteert zich als een geruisloze, krachti ge motor, waarvoor Jaguar zich bepaald niet hoeft te schamen. De X-diesel kost 34.900 euro, dat is 1400 euro meer dan de goedkoopste X-type, de Busi ness Edition. Jaguar wil in Ne derland tot eind dit jaar 200 diesels verkopen en over heel 2004 duizend, de helft van het totale aantal Jaguars. Ook de komst van de Estate moet een gunstige uitwerking op de verkoopcijfers krijgen. Voor deze uitbreiding heeft Ja guar eveneens eerst de meest compacte serie X-type uitgeko zen. Daarbij is de Estate niet in de eerste plaats gericht op het vervoer van veel spullen, hij geldt meer als een modieuze 'li- festyle-combi' met extra ge bruiksmogelijkheden. Jaguar heeft terecht geconstateerd dat steeds meer autokopers in deze klasse (meer dan een kwart) voor een stationmodel kiezen. En omdat de X-type op het platform van de Ford Mondeo is gebouwd, was een combi re latief gemakkelijk te verwezen lijken. De X-type Estate krijgt de beschikking over dezelfde mo toren als de sedan. De drempel moet wat lager, vinden ze bij Jaguar. Nu is het zo dat iemand die in een Mer cedes of BMW rijdt, niet zo ge makkelijk overstapt naar het vooraanstaande Britse merk. De kosten zijn het niet meer, maar een Jaguar wordt nog al tijd gezien als een auto voor di rectie, raad van bestuur en suc cesvolle vrije beroepsbeoefena ren. Het vereist wat overtui gingskracht om dat te verande ren, aldus Jaguar. door onze correspondent Cees van Zweeden pruvor - ,,Het enige wat nog mooier is", grijnst Slavko Be ronja, „is een Hongaarse vrouw." Voor hem glanst een object dat hij afwisselend om schrijft als een kunstwerk en een monument, maar wat in feite een auto is. Als Beronja (52) echter in die auto door de straten van Budva rijdt, een drukke badplaats aan de Montenegrijnse kust, doet hij meer hoofden omdraaien dan welke vrouw ook. Dat komt omdat zijn voertuig uniek is in de wereld; het is vrijwel geheel van hout gemaakt. Liefdevol glijden zijn handen over het stuur. „Dit is van olijf bomenhout gemaakt, een soort die als zwak en vettig wordt be schouwd. Maar ik wilde bewij zen dat zelfs dat hout bruikbaar was. Elk natuurlijk materiaal is superieur aan kunststof. De Ro meinen veroverden de halve wereld in houten wagens." De auto heeft de motor van een oude Renault 19 en de vering van een Audi, maar is verder in hoofdzaak uit hout gesneden. De verbandtrommel is van hout, de sleutel-met-afstands- bediening is bekleed met hout, de autopapieren zitten in een houten hoesje. Meer dan een jaar had Beronja nodig om die papieren in orde te krijgen, omdat de lokale au toriteiten aanvankelijk geen houten auto wilden registreren. Trots laat hij het document zien. De motorinhoud is '1500 cc', het type 'Beronja', de kleur 'houtkleur'. Maar het opmerke lijkst is het automerk, dat in het officiële document als 'Krajis- nik' wordt geduid. 'Krajisnik' betekent in het Servisch 'af komstig uit Krajina', de streek in Kroatië van waaruit Beronja tien jaar geleden met honderd duizenden andere Serviërs werd verdreven. Slavko Beronja was in Oriovac, een Kroatisch dorp, de enige Serviër in zijn straat. „Op een dag kwamen ze me ophalen om me te executeren", zo herinnert hij zich. „Ik werd naar een heu vel gebracht, maar enkele uren later vrijgelaten. Toen ik terug kwam, was een van mijn buren Budva: zon, zee en een auto van hout, genaamd Beronja. Foto: GPD/Cees van Zweeden bezig mijn huis leeg te roven, denkend dat ik al dood was." Beronja besefte dat de tijd was aangebroken om te vertrekken. Een sympathiserende Kroaat bracht hem in de kofferbak van zijn auto naar Bosnië, van waaruit hij via Servië naar Mon tenegro reisde. Hij woont nu in Prijvor, een gehucht in de ber gen boven Budva. „De organisatie van een auto show in Zagreb (de Kroatische hoofdstad) nodigde me vorig jaar uit om mijn auto te tonen", zegt hij. „Maar de voorwaarde was dat ik de naam van mijn auto zou wijzigen. Dat heb ik geweigerd." De carrosserie is gemaakt uit vier- tot vijfduizend houten de len, waarvan elk uit vijf lagen bestaat. Die delen zijn aan el kaar gelijmd met een product dat Beronja zelf maakte van de ingewanden van schapen. Het geheel werd afgewerkt met no te- en eikehout. Beronja, die een timmerbedrijf heeft, werkte met een tiental van zijn werknemers drie jaar aan de auto.Alleen al in het stuur zitten 300 verschillende onderdelen", legt hij uit „We werkten dag en nacht." In Budva is hij een bekende verschijning. Hij negeert alle parkeerverboden en rijdt achte loos over autovrije pleinen, zonder ooit een boete te krij gen. „De politie stopt het ande re verkeer als ik eraan komt", grijnst hij. Toeristen die voor het eerst in de badplaats zijn, kunnen htm ogen niet geloven. Als Beronja zijn monumentale auto bij de poort tot de middeleeuwse stad parkeert, wordt hij direct be sprongen door een vakantievie rende televisiejoumalist uit Bel grado die een afspraak wil voor een reportage. Seconden later wordt de auto omgeven door schaars geklede badgasten, die het gladde hout strelen. „Een keer is mij al eens 150.000 euro geboden, maar ik wil hem niet verkopen", zegt de fabri kant. „Dit is geen auto, maar lijnden/gpd - 'Zit er geen 6-bak in?' vraagt een jongen van net 18 ietwat teleurgesteld. Alsof een 6-versnellingsbak een ga rantie zou geven voor een snel le acceleratie. Nee, de nieuwe handgeschakelde Stilo Abarth doet het met vijf versnellingen en dat rijn er meer dan genoeg. Binnen de Stilo-reeks van Fiat neemt het model Abarth een bijzondere plaats in. De Abarth met gerobotiseerde Selespeed- automaat was goed voor een vijfde van de totale verkoop, vooral vanwege die tamelijk vriendelijke prijs van 24.595 euro. En dat voor een auto met 2.4 liter 5-cilinder benzinemo tor met twintig kleppen en een heel plezierig vermogen van 170 paardenkrachten. De nieuwe Stilo Abarth met De Stilo Abarth met handbak is alleen als 3-deurs te koop. Foto: Fiat handbak -alleen als 3-deurs te koop- kost evenveel als de Se- lespeed-versie. Er is een iets goedkopere versie (zonder on der meer het Connect-naviga- tiesysteem) voor 22.995 euro. Daar rijn 17 inch lichtmetalen wielen, airco, spoilers en skirts, elektrisch bediende zijruiten, radio/cd, abs met esp en zes airbags wel standaard. De kilo meteraanduiding op de witte plaat is trouwens wat wazig. Want de cijfers melden slechts 30, 60, 90,120 etc. De vitale snelheden 50, 80 en 100 moet men maar een beetje raden. De Stilo Abarth, genoemd naar de motorracende monteur die op basis van Fiats sportauto's bouwde, kan 215 kilometer per uur rijden en doet een sprint van 0 tot 100 km/uur in 8,5 se conde. Fiat zelf noemt het 'sportieve bommetje' zeer con currerend. Een Golf V5 met het zelfde vermogen is ruim vijf mille duurder, net als een Clio Sport. En een Focus ST170 kost zelfs 8000 euro meer. Europese auto's populair washington/rtr - Het gemid delde Amerikaanse huishouden kent voor het eerst meer auto's dan automobilisten. Dat blijkt uit een studie die het Ameri kaanse ministerie van transport woensdag naar buiten heeft ge bracht. Het gemiddelde huis houden in de VS telt momen teel 1,9 voertuigen en 1,8 men sen met een rijbewijs. Slechts 8 procent van de huishoudens bezit geen gemotoriseerd voer tuig, zo blijkt uit het onderzoek dat in 2001 en 2002 werd uitge voerd onder 60.000 mensen. Volgens het gezaghebbende Amerikaanse autoblad Motor- week doen vooral Europese au to's het goed in de VS. Het blad heeft onlangs de -volgens hen- beste auto's van dit jaar geko zen. In twaalf categorieën scoorden vijf Europese, vijf Azi atische en slechts twee Ameri kaanse auto's het hoogst. De deelnemende auto's worden gekeurd op prestaties, ge bruiksmogelijkheden, techniek en prijs/prestatie-verhouding. De winnaars in elke catei kregen de Drivers Choia Award. Opmerkelijk gen$ zetten in de categorie va 'normale' auto's Europe ken dit jaar de eerste vie sen. Tot beste compacte aut het blad de Mini Coope zinsauto de Saab 9-3 er te cabrio werd de Volks New Beetle. Bij de luxe scoorde de Mercedes-B klasse het hoogst, bij d« tieve sedans de Mazda beste sportauto werd dl ternieuwe Nissan 350Z. Honda Element werd dl compacte suv, bij de mi suv's was de Kia Sorent lukkige en als grote gezi koos het blad de Ford E tion. Beste pick-up wen Dodge Ram, de ntilieuv lijkste was de Honda Ci als droomauto eindigde slotte de Lamborghini J lago en de Mercedes-Bi AMG als eerste. BLIK IN HET VERLEDE een kunstwerk dat ik heb opge dragen aan de vluchtelingen uit Kroatië. Als ik dood ben, hoort het thuis in een museum." Lange reizen heeft Beronja nog niet ondernomen met rijn voertuig, hoewel hij dit najaar naar de autoshow in Belgrado gaat, ruimt tien uur rijden. Hij beseft dat rijn 670 kilo zware auto in een botsing onherstel bare schade zou kunnen oplo pen, maar de verzekeringsagen ten bleken niet uit het juiste hout gesneden. „Na lang zoe ken had ik eindelijk een verze keringsmaatschappij gevonden, die mijn auto wilde dekken", zegt hij. „De jaarpremie was 75.000 euro." rome - Eerst was het Simba, la ter werd het Gingo en nu blijft de Panda gewoon Panda heten. Renault heeft namelijk bezwaar gemaakt wegens de sterke over eenkomst met de naam Twin- go, Renaults eigen mini. Overigens is het niet zo'n slech te ontwikkeling, want 'Panda' is een zeer bekende naam, al zal de nieuwe niet meer helemaal vergelijkbaar rijn met de oude. Hij wordt bijvoorbeeld lever baar met een ruime keus uit motoren en moderne opties. De prijs is nog niet bekend maar zal naar verwachting iets boven die van de Seicento rit ten. Die Seicento verdwijnt nog niet van het toneel, zoals aan vankelijk wel de bedoeling leek. Op de komende autotentoon stelling van Frankfurt staat de nieuwe Panda broederlijk naast een nieuwe sportieve uitvoering van de Seicento: de Sporting iq Abarth-uitvoering. Toppunt van de vernieuwing bij Jaguar is natuurlijk de X-type Estate diesel. Foto: Jaguar De grootste snoekenverzameling ter wereld was afgelopen zater dag te zien in Rotterdam. Op en rond de Erasmusbrug stonden ze opgesteld: de Citroëns van het type ID en DS, in totaal tussen de 500 en 600 stuks. De 'mooiste file van Nederland' stond er als onderdeel van het festival Wa- terlife Rotterdam. De DS of 'Snoek' is een van de beroemd ste auto's ter wereld. Zijn ver schijning sloeg in als een bom op de Parijse autosalon in oktober 1955. Futuristische vormgeving, toepassing van en dashboard, fort middels nieuwe matische vering, demvrijheid, grote te, panoramische v automatische het eerst in de in serie men met gen, wielaandrijving. ren er zoveel gelijk in één enkel gepast. Foto:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20