KUNST CULTUUR 'Rare snuiters' bij elkaar in De Nieuwe Kerk Lowlandscamping Biddinghuizen stroomt weer vol Hypermoderne dans op klanken uit de Middeleeuwen R6 terser eist l ïiljoen van 'ïens museum Spectaculaire opening MTV Video Music Awards P oiset uit leiding (t Toneel Speelt piBDAM - Acteur en regis- Hans Croiset (67) vertrekt januari 2005 uit de leiding theatergezelschap Het To- Speelt. Hij stopt dan als ar beider van het gezelschap hij in 1996 met Ronald Kla- oprichtte. Klamer neemt if2005 zowel de artistieke akelijke leiding op zich. Na vertrek blijft Croiset op ance basis actief voor HTS cteur en regisseur. Het ko- de theaterseizoen viert set zijn vijftigjarig toneelju- im met 'Het licht in de Zijn tegenspeelster, An- Jieuwenhuijzen, staat ook halve eeuw op de planken, et stuk spelen zij een ouder elechtpaar dat thuis zit weg rijnen. De productie gaat !8 september in première in «Jieuwe de la Mar Theater nsterdam. ote toeloop iisje van Yde WA - De Canadese bevol en geen genoeg krijgen iet Meisje van Yde. Het uit Nederland, met het schilderij De Turfboot tcent van Gogh op tour- ir Noord-Amerika, trok al meer dan 300.000 ters. Het Meisje van Yde [zien in het grootste en po- te museum van Canada, de grote toeloop spreekt um inmiddels over de succesvolste ten- iellingen van de afgelopen Het Meisje van Yde werd 197 bij het gelijknamige itse dorp gevonden. Uit izoek bleek dat zij zo'n I jaar geleden op 16-jarige jjd door wurging om het le- moet zijn gebracht. Ic tuurboekendag laturalis V M- Naturalis houdt op ag 14 september voor het J de Natuurboekendag. Au- uitgevers, boekhandela- fotografen en illustratoren llen op deze dag over hun .laten materiaal zien en ihet gesprek aan met de ekers. Zo vertelt Bas Ha- over wetenschapspopulari- onthult fotograaf Dirk ima de pracht van minera- itoont plantenfotografe van Crevel de kneepjes iet vak. Annemarie van jenbeek, auteur van Veld- sporen, neemt de be- ps zelfs mee het veld in kr werk op locatie te de- meren. ottochtje met nas Lieske kond - Boekhandel Van leer houdt op zondag 21 mber een literaire boot- onder leiding van schrij- omas Lieske. De auteur rij die gelegenheid voor n nieuwe roman Grand Boulevard. Het verhaal zich af in Parijs, Spanje els in de Zuid-Hollandse i, waardoor het boot je voert. Reserveren kan lekhandel Van der Meer: 613073. De boot vertrekt .00 uur bij Rederij Van te Warmond. vrijdag 29 augustus 2003 amsterdam/anp - Driehonderd 'rare snuiters' zijn vanaf vandaag bij elkaar in De Nieuwe Kerk in Amsterdam. Niet in levende lijve, maar op een gelijknamige tentoonstelling van vreemdelingen die sinds 1839 door Nederlanders overal ter wereld op de plaat zijn vastgelegd. Bioloog Mi- das Dekkers stelde de expositie samen. Hij mocht als gast conservator uit tienduizend foto's uit de Nederlandse col lecties de meest markante snuiters kiezen. Dat ging helemaal vanzelf, zei Dekkers gisteren. „Ik voel de me als een god om de mooiste eruit te halen." De bio loog heeft de historische en hedendaagse beelden van be kende fotografen als Ed van der Elsken, Catrien Ariëns en Kadir van Lohuizen ingedeeld in zes categorieën. Zoals de 'gewone' rare snuiter, die een bizarre indruk maakt bij een eerste kennismaking. Op de expositie, die duurt tot en met 26 oktober, zijn bijvoorbeeld inwoners van Burkina Faso te zien met enorme schotelvormige lippen. Een andere categorie is lelijke beesten. Volgens Dekkers vonden sommige fotografen 'boschnegers' bij de eerste ontmoeting zo lelijk, dat ze eigenlijk niet als mensen maar als dieren werden gezien. De samensteller ziet dat ruim, en heeft niet alleen indianen of Afrikanen uitgekozen voor de tentoonstelling. Ook Nederlandse immigranten in Nieuw-Zeeland vallen in deze groep. De overige variaties zijn edele wilden, werkvolk, arme schepselen en lustobjecten. Het is een manier hoe wij naar vreemdelingen kijken, aldus Dekkers, en dus ziet el ke fotograaf de vreemdeling anders. „De ene denkt bij het zien van een neger: 'Wat is dat een rare aap', en ziet hem als een lelijk beest. De andere ziet hem als onbedorven, als een edele wilde." Dekkers noemt het een gouden greep een bioloog een tentoonstelling over mensen te laten samenstellen. „Vroe ger dachten wij allemaal te weten hoe de mens eruitziet. Het was een hele schrik toen ons soort mensen opeens negers en gele mensen tegenkwam." Daarvan werden veldgidsen gemaakt, net zoals voor bijvoorbeeld vogels. Naarmate de tijd verstreek en fotografen anders tegen vreemdelingen aankeken, veranderde ook het cliché beeld. „Vroeger werden mensen gefotografeerd als verte genwoordiger van een groep. Nu worden die stereotypen steeds meer individuen." Je kunt het volgens hem verge lijken met dieren. „Ga je naar de tijgers in Artis, dan zie je één soort beesten. Totdatje ze in huis haalt. Dan verschilt elke kat van een andere kat." De indeling in zes variaties kun je volgens Dekkers nog steeds maken. Edele wilden zijn bijvoorbeeld kinderen die naar moderne muziek luisteren, lustobjecten zijn de vrou wen in alle soorten en maten die de Amsterdamse Wallen bevolken. De bioloog vindt ook dat iedereen zoveel mogelijk naar andere mensen moet kijken. „Dat is de enige weg om de enige mens te leren kennen die je in elk geval interesseert, de raarste snuiter van allemaal: jezelf. Alle foto's van een ander samen zijn niets anders dan je zelfportret." new York - Niemand minder dan Madonna, Britney Spears én Christina Aguilera openden gisteravond het spektakel van de 2003 MTV Video Music Awards in de Radio City Hall in New York. De dames kusten elkaar in nig alvorens ze Like a Virgin ten gehore brachten. Ma donna, genomineerd voor een onderscheiding, won overigens geen Award. Justin Timberlake, Coldplay en Beyonce kregen elk drie onderscheidingen. Timberlake won onder andere in de categorie popvideo, voor Cry me a River, waarin hij countrygrootheid Johnny Cash voorbijstreefde, die was genomineerd voor Hurt. „Ik eis dat de stemmen op nieuw worden geteld", zei Timberlake toen hij de on derscheiding in ontvangst nam, „Mijn opa heeft me grootgebracht met Johnny Cash en ik vind dat hij deze prijs meer verdient dan wie van de aanwezigen ook." 'Hurt' won wel in de categorie cinematografie. De 71-ja- rige Cash nam de prijs niet zelf in ontvangst. Hij ligt in het ziekenhuis met maagklachten. Work It van Missy Elliot won bij de uitreiking Video Mu sic Awards van MTV de prijs voor de beste clip van het afgelopen jaar. De clip won ook in de categorie hiphop video. Hip-hop-artiest 50 Cent werd onderscheiden als beste nieuwkomer. Beyonce Knowles ontving een Award voor de Best Female Video, voor Crazy in Love. The Lifetime Achievement Award ging naar de heren van Duran Duran. Foto's: Reuters Festival Oude Muziek in Utrecht door Joke Dame utrecht - Het Festival Oude Mu ziek in Utrecht begint vanavond met een opzienbarende voorstel ling. Op de oorstrelende middel eeuwse klanken van Capilla Fla- menca schuren de dansers en ac teurs van Les Ballets C de la B de ogen van het publiek met rauwe beelden uit de hedendaagse werkelijkheid in Foi. Het Festival Oude Muziek durft. Terwijl de discussie over zijn bestaansreden en de bijbeho rende financiën dit jaar op het scherp van de snede werd ge voerd, opent het met een hy permoderne dansvoorstelling. Het oude-muziekpubliek zal er van opkijken. Choreograaf Sidi Larbi Cherkaoui (27) lacht een beetje. „Tja, ik weet het niet hoe het publiek van het Festival Oude Muziek reageert. Ik hoop dat de toeschouwers verrast zijn. En ik hoop dat de mensen een beetje kunnen instappen in de voorstelling." 'Foi' (geloof) is geen concert, er wordt gesproken terwijl er ge zongen wordt en er worden ook allerlei muziekstijlen gemixt. Cherkaoui: „Meestal zingen de zangers, maar soms ook de dansers. Voor mij is dat even veel waard. Die zangers hebben er langer op gestudeerd, maar beide groepen gebruiken hun stem om iets te ver tellen. Punt uit. Hetzelf de geldt voor het be wegen. De één heeft een betere techniek dan de an der, maar dat is niet belangrijk. Belangrijk is het ver haal en de intenties van bin nenuit, de emoties. Ik ben ei genlijk heel benieuwd hoe mensen die gefocust zijn op het oor dit ervaren." In Foi bewegen de dansers van Les Ballets Contemporains de la Belgique (kortweg C de la B) op middeleeuwse muziek die li ve wordt gemaakt door Capilla Flamenca. De nieuwste bewe gingen op de oudste muziek. Cherkaoui: „Ik ben geïnteres seerd in gelijkwaardigheid, één van de thema's in Foi. Tegen stellingen en hiërarchieën als geschreven en orale tradities, popmuziek en kunstmuziek, oud en jong, maar ook heden en verleden, die wil ik nivelle ren. Ik ben ervan overtuigd dat er tussen de Middeleeuwen en nu niet zoveel veranderd is. Je had toen de pest, je had de kruistochten. Nu hebben we SARS en aids, en de oorlog in Irak, wat op een bepaalde ma nier ook een kruistocht is. Die dingen zeggen mij dat er geen vooruitgang is, alleen herha ling; herhaling van steeds weer dezelfde stadia." De jonge Vlaams/Marokkaanse choreograaf heeft een wild groepje verschillende dansers voor zijn productie bij elkaar gebracht, die de grote onder werpen van het leven met vlijmscherpe beelden aan de Ook dansers mogen zingen in Foi orde stellen: oorlog, geweld, schuld, angst, eenzaamheid en de behoefte aan menselijk con tact. Zijn visie op die grote le venszaken: „Onze identiteit is meervoudig, bestaat uit deeli dentiteiten. Als ik naar jou kijk zie ik een vrouw, blank, Neder lands, journaliste; al die dingen bepalen jouw identiteit. Ik las in het boek 'Moorddadige iden titeiten' van Amin Maalouf hoe een element uit die samenge stelde identiteit plotseling veel meer waarde kan krijgen. In een redactie met uitsluitend mannen wordt jouw vrouwzijn ineens belangrijker." „En ik las hoe dat in een be paalde situatie tot fundamenta lisme kan leiden, bijvoorbeeld tot moslimfundamentalisme. Hoe ineens het moslim-zijn, naast het feit dat iemand man is, uit een bepaald land komt en niet begrepen wordt, zijn be langrijkste identiteit wordt. Dat was verhelderend. Maar om te kunnen communiceren met de ander moeten alle deelidenti teiten in een persoon gerespec teerd, maar ook gelijkgesteld worden. Ook door hemzelf. Het is even belangrijk dat hij een zoon is van zijn moeder als dat hij moslim is. Pas dan kun je zoeken naar gemeenschappelij ke deelidentiteiten, is er com municatie mogelijk die verder gaat dan tolerantie en kunnen er mooie dingen gebeuren." Zijn dansers en spelers komen uit alle windstreken. We zien een zwarte Ame rikaan, een IJslandse, een Kore- aan, een Zweedse, een Frans man, een Australische. „Ik heb geen audities gedaan. Met ieder van hen had ik al gewerkt, had ik al een band." En dan is er de man met het syndroom van Down. Hij hiphopt op de middeleeuw se muziek en schreeuwt met oerkreten zijn collegadansers naar alle hoeken van het podi um. Angstaanjagend. „Vorig jaar heb ik een hele voorstelling gemaakt met andersvalide, dus gehandicapte, acteurs. Ik heb er zoveel van geleerd, van hun manier van spelen, denken en kijken. En omdat ik plotseling ook mijn eigen vooroordelen zag. Eén van de jongens, Gert, vertelde hoe hij zijn familie eens huilend aantrof. Het bleek dat één van de nichten zwanger was van een kind met het Downsyndroom. Zijn ouders vertelden het heel eerlijk. Gert vroeg: hebben jullie ook zo ge huild toen ik werd geboren? Ja, zeiden zijn ouders, maar nu zijn wij heel blij dat je er bent. Toen zei Gert: ja, het is heel okay om mij te zijn. Dat gaat toch rechtstreeks naar je aders?" Festival Oude Muziek Utrecht, 29 augustus t/m 7 september 2003, www.oudemuziek.nl, Foi, choreografie Sidi Larbi Cherkaoui, Stadsschouwburg Utrecht vanavond 20.00 uur en morgen 16.00 uur. biddinghuizen/anp - De low- 1 andscamping in Biddinghui zen is gisteren aan de voor avond van het driedaagse mu ziekfestival volgestroomd. Voordat de poorten om 18.00 uur traditiegetrouw opengin gen, hadden ruim 3.000 mu ziekliefhebbers de weg gevon den naar het festivalterrein. Veel vroege vogels trekken, zo- als gewoonlijk, al op donderdag naar het festivalterrein. Ze ho pen daarmee de lange wachtrij en op de eerste echte Low- landsdag te voorkomen en kun nen bovendien de beste plek ken inpikken op de camping. Sommigen spijbelen daarvoor zelfs een dag. Hoewel de organisatie toegeeft dat een grote naam op het festi val ontbreekt, hebben veel be zoekers hun eigen favorieten. Remko Burger, Jorge Schel en Michelle den Outer uit Spijke- nisse noemen Moloko, Eels en the Foo Fighters. De Haarlemse tiener Ivo van Rijswijk en zijn vrienden Marcel Kleijn, Daphne Smit en Roel de Wit, uit dorpjes daar in de buurt, hebben pech. Z| komen speciaal voor Rancid en de Spaanse groep Ska-P. Die laatste formatie („onverstaan baar, maar erg goed") heeft echter op het laatste moment afgezegd. De vrouw van de zan ger bevalt eerder dan gedacht. De organisatie heeft na het fes tival van vorig jaar beslist om extra maatregelen te nemen te gen de regen. Volgens een woordvoerder bleek de afgelo pen twee edities dat er verbete ringen nodig waren. Zo is het voormalige open podium voortaan ook een tent. Twee jaar geleden ging het Dom- melsch-podium dicht wegens onweer. Bovendien zijn de as faltpaden op het Lowlandster- rein breder gemaakt. „Als het regent, loopt iedereen daarop. Zo houden we een betere door- stroming", legt de woordvoer der uit. Het officiële festival is vanmid dag om 15.00 uur begonnen met optredens van Ataris en Mars Volta. In totaal staan er ruim 250 muzikale en andere culturele acts op het program ma, waaronder straattheater, ballet en cabaret. Voor het eerst in jaren zijn er •8. K nog kaarten verkrijgbaar voor het muziekfestijn. De organisa tie gaat er vanuit dat ongeveer 10.000 kaarten niet worden ver kocht. Als mogelijke reden noemt de woordvoerder de minder rooskleurige economie, waardoor jongeren minder geld hebben. Ook zijn er vele goed kopere eendaagse evenemen ten deze zomer. t

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17