17,95 Oostvliet zorgt voor verkeersprobleem Vergunning vereist voor terras Annie's Tranen bij het Sterretjesveld romen van een reis naar Mars IMet bliifrt stunten IDSL SUPERSTUNT: jSEZHËon p/maand* *°~"rd'n I REGIO Christelijke scholen bl» Rh,'nhof vieren feest Dukdalf naar Leiderdorp Hoog bezoek met veel tamtam hi maanden ordiefstal n - Een 18-jarige bromfiet- jt Leiden is gisteren zwaar ind geraakt bij een botsing ei Rapenburg. Hij gaf daar Ionising met de Kloksteeg loorrang aan een auto die chts kwam en werd he ldoor een Tilburger (22). jmfietser is met hoofd- laafwonden naar het C gebracht. stocht ir de regio Bij het NS-station Lei- ammenschans staat za- om 10 uur een gids van de Leiden klaar om mee op een fietstocht van sr 30 kilometer. De tocht oor de Vlietlanden naar las Starrenburg en door •nwoudengebied naar trij 'Het Geertje'. Deelna- it 3 euro. Aangeraden eten, drinken en een ver- «rmee te nemen. jkfe erburg T- In de wijk Meerburg is lag van 12 tot 17 uur een est in en rond buurtcen- llatilo. Er is een rommel- I een creatieve hobby- len een kindervrijmarkt, pt Regionaal Unicef Co- leiden is met een stand g met artikelen uit de jtie van Unicef. Het buurt - n is te vinden aan de bat 126. feest in Regeling voor urgerpersoneel og onzeker imfietser 1st op auto feor Ligtvoet i van voorpagina |- Mars was ondanks zijn afstand tot de aarde - 55 miljoen kilometer - zware bewolking giste- t zichtbaar. Jammer voor irs. Maar met een Euro- peditie onderweg naar planeet, was er genoeg reken. Westenberg, woord- van Mars Society Ne- gaat een stap verder, s haar kan een bemande naar de rode planeet n jaar tot de mogelijkhe den behoren. „Door gebruik te maken van bestaande technie ken en van de grondstoffen die Mars te bieden heeft, besparen we op de kosten. Zo wordt het mogelijk om voor 20 miljard euro de eerste ruimtevaartreis naar Mars te realiseren." De droomwens van veel leden van Mars Society neemt vaste vormen aan. „De eerste proe ven met muizen zijn al gehou den. Op Mars bestaat namelijk minder zwaartekracht. De situ atie is nagebootst en muizen kunnen er prima tegen. Men sen minder, die krijgen last van hun spieren waaronder hun (advertentie) [dSL Voordeel Surfen van Het Net ■lijk dat maar eens met andere providers, i op www.hetnet.nl/adslvoordeel hart." Door middel van een techniek met een lange rond draaiende kabel wil Mars Socie ty de zwaartekracht in het toe komstige ruimteschip richting Mars opvoeren. „Maar daar zijn we nog druk mee bezig", geeft de Marsliefhebster toe. De eerste ontwerpen voor een mensvriendelijke ruimtecapsu le zijn al wel af. Het model dat inmiddels op IJsland is ge bouwd, is van alle gemakken voorzien: „Als mensen een half jaar moeten reizen moeten ze natuurlijk wel meer comfort hebben dan in een gewone ra ket", vindt Westenberg. Op een scherm toont ze het strak ont worpen interieur: „Kijk, er is voor alle zes bemanningsleden een eigen ruimte gebouwd, want we hebben allemaal zo onze behoefte aan privacy." De ruimtecapsule van 8 bij 9 meter bestaat uit drie etages. Naast onderzoek verrichten kunnen de Marsvaarders in de toe komst ook fitnessen en ont spannen voor de ingebouwde televisie. De bewoning op Mars zelf zal vanwege de weersomstandig heden in ruimtepakken moeten gebeuren, weet Westenberg. Toch zijn er wel mogelijkheden om het leven zoals hier op aar de na te bootsen: „We moeten dan de atmosfeer warmer en dikker maken door broeikas gassen op Mars los te laten. Dan smelt het ijs en hebben we water en dat maakt begroeiing mogelijk." Bij enkele aanwezi gen klinkt het toekomstbeeld dat Westenberg schetst nog erg onrealistisch in de oren. Maar voor anderen is het een fijn idee om op deze bewolkte avond bij weg te dromen. I-Een 20-jarige man zon- iste woon- of verblijfplaats fcren door de rechtbank in laag tot acht maanden cel Ideeld en tbs met dwang- ig. Tegen hem was een géist. De man beroofde op 3rt in de Kabeljauwsteeg inken cafébezoeker on- Ireiging met een mes i portemonnee. In april hij in Katwijk diverse 'an winkels in. De man der al veroordeeld voor I lichting, diefstal, en ver- ide bedreigingen, onder met verkrachting. LEIDEN leiden - Op tien scholen tegelijk gingen gisteren in Leiden dui zenden ballonnen de lucht in. De leerlingen vierden hiermee het 150-jarig jubileum van de Protes tants Christelijke Schoolvereni ging Leiden. Behalve ballonnen oplaten zoals hier op de Leidse Houtschool, is er volgende week vrijdag ook een viering in de Hooglandse kerk en worden de ongeveer 2500 schoolkinderen getrakteerd op een voorstelling van circus Renz. Ook gaan veel scholen terug in de tijd met een speciale jubileum lesbox. Daar zitten allerlei oude spelletjes in en lesjes uit leerboeken die opa en oma als kind kregen. De oud- leerlingen zal met name de foto tentoonstelling in de Hoogland se kerk aanspreken. Foto: Henk Bouwman leiden - Leiden trekt 1,2 miljoen euro uit voor een geluids scherm langs de A44 bij be graafplaats Rhijnhof. Dat heeft wethouder R. Hillebrand be kendgemaakt. „Het is een hoog bedrag", zei Hillebrand, maar burgemeester en wethouders vinden het de investering waard. Het scherm, 736 meter lang en 3 meter hoog, moet de geluidsoverlast bij de huizen aan de Valken- burgseweg en op begraafplaats Rhijnhof verminderen. Met de plaatsing van het scherm gaat een oude wens in vervulling. „We kunnen het leefklimaat in dit deel van de stad fors verbeteren", aldus Hillebrand. „Op een kerkhof is het geluid van een snelweg heel storend bij plechtigheden." Het geluidsscherm kost ruim 1,8 miljoen euroJJet ministerie van vrom neerm daarvan een derde voor zijn rekening, Lei den de rest. De raad moet nog instemmen met het voorstel door Wim Koevoet leiden - Annie's Verjaardag moet voor het waterterras en de nieuwe loopbrug een vergun ning aanvragen. Dat heeft woordvoerder F. Delemarre gis termiddag namens de gemeen te Leiden bekendgemaakt. Het horecabedrijf beschikt tot dusverre niet over een vergun ning voor het gebruik van de constructie op het water omdat het daartoe nooit was verplicht. Maar het instorten, zaterdag avond, van de loopbrug onder het gewicht van een dansende meute en recente jurispruden tie over zogenoemde drijvende objecten hebben de gemeente tot het inzicht gebracht dat de teugels maar beter strakker kunnen worden aangetrokken. Volgens Delemarre bestaat er jurisprudentie die erop wijst dat de rechter een constructie op het water zoals bij Annie's Verjaardag niet als drijvend ob ject aanmerkt. De terrasboot, de brug ernaartoe en de plan kieren tegen de walkant gingen tot dusverre wel door voor drij vend object en daarom was een vergunning geen vereiste. De jurisprudentie waarop Dele marre doelt, betreft een plat form op het water dat met sta len buizen aan de kant vast zit. „Daarvan heeft de rechter ge zegd: dit is geen drijvend ob ject. De constructie is vergelijk baar met die van Annie's Ver jaardag. Het lijkt de gemeente wijs om ervan uit te gaan dat er bij Annie's Verjaardag ook geen drijvende constructie ligt." Dat de horecaondernemers nu een vergunning moeten aanvragen, betekent dat de gemeente voor waarden kan stellen. Ook wordt het waterterras van het bedrijf regelmatig gecontroleerd. De gemeente heeft Annie's Ver jaardag al wel toestemming ge geven voor het tijdelijk gebruik van de nieuwe noodbrug. Dele marre wijst erop dat als het bouwsel er langer dan zeven weken ligt, alsnog een vergun ning is vereist. van B en W, die het scherm vol gend voorjaar willen plaatsen. Onderhoud van het scherm kost 22.000 euro per jaar. Het college heeft niet gepro beerd om de volledige aan schafprijs vergoed te krijgen. El ders in het land komt het vaak genoeg voor dat geluidsscher men voor rekening komen van rijkswaterstaat. Maar de A44 lag er eerder dan een deel van de bebouwing in de omgeving er stond, aldus Hillebrand, en dan hoeft het rijk geen geluids scherm te bekostigen. Daarbij is het eerder een wens van Leiden zelf dan van rijkswaterstaat. „We gaan nu meer doen dan wat wettelijk verplicht is." leiden - De bovenbouwleerlin gen van basisschool De Duk dalf, die deze week naar huis werden gestuurd omdat de de pendance aan de Zwartemeer- laan waar zij les zouden moe ten krijgen dit weekeinde af brandde, kunnen terecht in Lei derdorp. De school kan aan de Buitenhoflaan gebruik maken van drie lokalen en een multi functionele ruimte. „De lokalen zitten in het pand van een andere basisschool,* Het Bolwerk", zegt Dukdalf-di rectrice C. Schreuder. „We ver wachten dat we over een week of drie weer in Leiden terecht kunnen. We waren al van plan op de plek van die dependance semi-permanente nieuwbouw neer te zetten. Toevallig is de vergunning deze zomer afgege ven. De uitvoering wordt door de brand iets vervroegd." De leerlingen zullen vanaf maandag elke ochtend met een bus naar Leiderdorp worden gebracht en 's middags weer bij De Dukdalf worden afgezet. De groep leerlingen van basis school De Tweemaster, die ook gebruik maakte van het afge brande noodgebouw, wordt in tern opgevangen. leiden - Burgemeester H. Lenferink heeft gistermiddag een kennismakingsbezoek afgelegd aan de vrij plaats aan de Koppenhinksteeg. De afspraak hiervoor was reeds gemaakt ten tijde van zijn installatie als eerste burger. De vrijplaats moet wijken voor bouwplannen maar weigert dat tot op de dag van van daag. Lenferink heeft volgens een woordvoerster van de gemeente geen toezeggingen gedaan. Wel liet hij zien en horen dat hij raad weet met percussie-instrumenten. Foto: Dick Hogewoning door Robbert Minkhorst leiden - Het bedrijventerrein in de Oostvlietpolder in Leiden ver oorzaakt grote verkeersproble men. Oplossingen voor de voor spelde opstoppingen zijn pas over jaren gereed. De gemeente maakt zich zorgen, blijkt uit het nieuwe bestemmingsplan voor de polder. De plannen voor de inrichting van de polder langs de A4 lig gen sinds vanmorgen ter inzage op het Stadsbouwhuis. Van middag geven de wethouders Hillebrand (ruimtelijke orde ning) en Geertsema (economi sche zaken) een toelichting op het bestemmingsplan. Het industrieterrein Oostvliet wordt in eerste aanleg kleiner. Eerder deze week werd bekend dat Leiden geen gehoor geeft aan de dringende oproep van de provincie Zuid-Holland om meer dan 40 hectare aan te leg gen, nu blijkt zelfs die 40 hecta re te hoog gegrepen. Het be stemmingsplan staat maximaal 35 hectare toe. Leiden gaat op zoek naar een plek in de polder voor de resterende vijf. Als die is gevonden, wordt het bestem mingsplan aangepast. De zorgen over verkeersdrukte nemen echter niet af. Leiden kiest voor een 'gefaseerde aan leg' van het bedrijventerrein in de polder. Dat moet wel enig soelaas bieden. „De ontwikke ling van het bedrijvenpark houdt dan gelijke tred met de ontwikkeling van de infrastruc tuur", meldt het bestemmings plan. Het eerste deel dat wordt aangelegd, meet 27 hectare. De gemeente schat dat het aan tal motorvoertuigen met 8.000 per etmaal toeneemt. Dat ver keer moet grotendeels over de Europaweg. Die kan de ver keersstroom nu al niet aan, al dus Leiden. Oostvliet trekt vooral verkeer aan uit de regio en dat heeft ook nadelige gevol gen voor het Lammenschans- plein en de Churchilllaan. De gemeente noemt de ontsluiting binnen de stad 'problematisch'. Die via de A4 is prima. Nieuwe infrastructuur is 'hoe dan ook noodzakelijk', stelt Lei den, nog los van de realisatie van het bedrijvenpark. Het nieuwe bestemmingsplan houdt rekening met drie varian ten: een verdubbeling van de Europaweg, het doortrekken van de Churchilllaan, over sportpark De Vliet naar de A4 of de Europaweg, en de aanleg van de All /Nil tussen de A4 en de A44, door Voorschoten. Vooral voor de laatste oplossin gen zijn extra studies nodig, 'en daar kan de Oosviietpolder niet op wachten'. De eerste oplos sing vindt Leiden 'alleen reëel in combinatie met de Nil en aanpassingen aan het Lam- menschansplein'. De gemeente merkt verder op dat een ver lengde Churchilllaan het pro bleem van de bestaande Chur chilllaan 'niet oplost'. Rhijnhof richt terrein in voor overleden foetussen door Wim Wegman leiden - Een windvlaag ging er bijna vandoor met het witte doek, en onthulde een deel van een beeldje in een bed vol pa- chysander. 'Flonker, flonker' was er eventjes te lezen, voor dat het witte doek weer snel werd teruggelegd. Oud-burge meester Goekoop sprak onder tussen mooie woorden van ver driet. Hij had het over het hou vast dat ouders zouden vinden rond het beeldje. Het leek wat overdreven voor een golvend stuk Belgisch hardsteen, maar toen ouders er na de onthulling bloemblaadjes strooiden, raak ten velen van hen hevig geëmo tioneerd. Met een sobere maar indruk wekkende plechtigheid nam begraafplaats Rhijnhof gisteren het Sterretjesveld officieel in ge bruik. Op dat veldje, een groot perk eigenlijk, kan de as wor den bijgezet van veel te vroeg geboren, niet levensvatbare kinderen. Meestal laten ouders die kinderen zelf begraven of cremeren. Maar vaak ook laten ze dat door het ziekenhuis doen. In veel gevallen blijken ze dan later een plek te missen om de overleden foetus te geden ken. Voor hen is er nu het Ster retjesveld. Directeur L. Bos van begraaf plaats Rhijnhof: „Het idee is ontstaan na gesprekken met mensen van het LUMC. Vooral maatschappelijk werkster Christine Geerinck-Vercammen speelde daarbij een belangrijke rol. Zij stuurde al geregeld ou ders direct naar ons om hun overleden foetus te laten cre meren. Tussenkomst van een begrafenisondernemer vinden mensen vaak toch te zwaar. Maar een aanzienlijke groep ouders kan of wil dit niet zelf doen en laat de crematie aan het ziekenhuis over. Na verloop van tijd beginnen ze zich dan toch af te vragen wat er met de as is gebeurd." Geerinck-Ver cammen: „Een plek om te ge denken is voor mensen een be langrijk onderdeel van de rouw verwerking. Er was wel een al gemeen strooiveld, ergens in Pijnacker geloof ik, waar deze as doorgaans naartoe gaat. Maar dat vind ik niet ideaal. Een plek in Leiden is natuurlijk het allermooiste." De prijs die Rhijnhof vorig jaar voor de umenmuur kreeg van de Koninklijke Vereniging voor Facultatieve Crematie, besloot het in te zetten voor de realisa tie van dit veld. Het liet kunste nares Marianne van den Heuvel een monument maken, een klein hardstenen beeld met aan de zijkant de tekst 'Flonker, flonker kleine ster, zo dichtbij en toch zo ver'. Van den Heuvel was het ook die de naam voor het veldje bedacht. „Het moest eerst Foetusveld heten. Maar ik vind het woord foetus veel te wetenschappelijk en afstande lijk. Ik merkte dat veel ouders aan hun overleden kind refe reerden als een naar de hemel gevlogen sterretje. Ik vond het leuk om dat in het beeldje te verwerken. Zo kwamen we ook op Sterretjesveld. En zeg nou zelf, dat klinkt toch veel sympa thieker?" Het monumentje, waarin inder daad talloze sterren zijn uitge hakt, heeft de zelfde golvende vorm als het dak van de enkele jaren geleden in gebruik geno men urnenmuur. Van den Heu vel: „Het beeldje staat er vlak bij. Ik vond het leuk om die vorm te laten terugkeren." Oud-burgemeester Goekoop, voorzitter van begraafplaats Rhijnhof, prees ook de samen werking die tot het Sterretjes veld heeft geleid. Het LUMC, Rhijnhof, maar ook begrafenis onderneming Monuta 't Leidse Huys en de Stichting Cremato rium Leiden werken alle gratis mee aan het vervoer en de cre matie van de foetussen. Maar hij was vooral blij voor de ou ders. „Groot verdriet om de dood van een ongeboren kind wordt soms als iets abnormaals gezien. Mensen hebben hun kind immers nauwelijks gezien en ook nauwelijks gezamenlijke ervaringen gehad. Maar het verdriet is er. Het is misschien kinderen wier as is bijgezet op het Sterretjesveld, strooiden na afloop van de openingsplechtigheid bloem- Enkele ouders van doodgeboren blaadjes. Foto: Henk Bouwman een ander soort verdriet, maar daarom niet minder intens en langdurig. Ik hoop dat deze plek hun enige steun kan bie den." Sigrid Evers en Edwin Wesse- link uit het Gelderse Heukelum, die op 9 mei hun zoon Thijs in het LUMC doodgeboren ter we reld zagen komen, beamen dat. „We hebben wekenlang tussen hoop en vrees geleefd nadat er complicaties waren opgetreden na een operatie, maar uitein delijk was Thijs niet te redden. We hebben hem daarna afge staan voor wetenschappelijk onderzoek, in de hoop dat ze iets te weten konden komen waardoor andere kinderen mis schien gered hadden kunnen worden. Ik denk dat als dit er niet was geweest, dat we daar toch op de een of andere ma nier spijt van zouden hebben gekregen. Nu hebben we een plekje waar we hem, op onze momenten, kunnen bezoeken. i.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9