CNV komt kabinet tegemoet ECONOMIE Frankrijk stevent af op miljardenboete van EU Verzekeringspoot winstmaker Fortis KLM stopt overleg met BA Shell: geen activiteiten binnen werelderfgoed Kleine industrie ziet toekomst zwart in Coalitie verdeeld over suggestie eenmalige loonsverhoging, werkgevers positief Bijenkorf in Maastricht geopend Akkoord over goedkope medicijnen Derde Wereld donderdag 28 augustus 20c e voor wYork Coca-Cola heeft 1 eciaal flesje uitgebracht stad New York te promo- opbrengst van de fles je bij voorbaat als verza- i; eet gelden, komt ten [5 aan de stichting NYC iny. Die organisatie is om de economie van te stimuleren en richt ;t name op toerisme en aniseren van congres- jwe zak f mobieltje - - TPG gaat oude mo lt inzamelen voor het VN- programma in de Derde aVanaf 8 september valt a deurmat een blauwe t oude mobieltje kan er- 5 rvolgens gratis in de .9 ibus. Het is de bedoeling °j e mobieltjes te demonte- .9 inderdelen te herge- i.De opbrengst gaat naar o ld Food Program van .3 nigde Naties. Het post- 21 sponsort deze organi- '5 e kinderen op school te 6 ;ft. .41 ikie nieuw •uurslid Ahold - Ahold heeft de jurist i'2stie benoemd tot lid van i.ooivan bestuur van het su- [•3 ttconcern. Vanaf 15 ok- (ji 1 Wakkie zich op het bestuurlijke niveau be- j'J en met het verbeteren ondernemingsbestuur upermarktconcem. 13 rerkte 31 jaar bij het 1,4 nkantoor De Brauw ie Westbroek, waarvan i\ als bestuursvoorzitter, u we voorzitter ;:i OR bij KLM 7.! 7.1 een -De ondernemings- de luchtvaartmaat- KLM heeft een nieuwe t gekozen. T. Delnoij, ge secretaris, volgt J. )p, die begin juli met trok. Bulters lag met de J0 loop over de ontslagre- 37 por de werknemers die 39 eten verlaten. Hij wilde de rechter stappen 15 Dciaal plan te voorko rt ^ar de rest van de OR wel. 's ook e muur De Italiaanse delica- 8i inkel A'Putia in Tilburg go ir eigen zeggen als eer- 44 ropa een pizza-auto- 30 nnen drie minuten 54 lutomaat een pizza. Er 00 len gekozen uit een ita, een Salamino, een Miste en een Tonno. 05 eling is automaten te in benzinestations, 60 s en schoolkantines. ,55 verzekeringen sink Korea 3 §2 Ie Koreaanse Kookmin t verzekeringen verko- £0 lankverzekeraar ING. 20 om producten van een lijke onderneming van !oo ookmin, ING Life Ko- 35 icember kondigde ING 50 al aan. Toen ging het 30 iog uit van een exclu- reenkomst waardoor 01 dleen ING-producten 79 verkopen. Nieuwe Ko- 35 egels staan dat echter prieel betaalt !^k collega's e fabrieksarbeiders j! gtankfabriek Holvrie- in Sneek betalen gro- "ie afvloeiingsregeling ïllega's op kantoor. 3.91 ejaarsuitkering van 3 7ordt gebruikt om de >71werknemers een half ',5( laris per dienstjaar :ven. orderportefeuille. 1 personeel van 55 jaar krijgt tot aan de VUT- procent van het loon. ontslagen werken bij jfnog 148 mensen. den haag/gpd-anp - De vakcentrale CNV is bereid de looneisen voor volgend jaar te matigen tot een eenmalige uitkering. Voorwaarde is dat het kabinet wil praten over de invoering van deeltijdpensioen en deeltijdontslag. Dat heeft CNV-voorzitter Doekle Terpstra gisteren meegedeeld aan premier Balkenende. Ook de FNV ziet wel iets in een loonsverhoging die bestaat uit een vast bedrag in plaats van procenten. Het voorstel van het CNV is bedoeld om het overleg met het kabinet op gang te houden. Wil het kabinet niet praten, dan gaat het CNV alsnog over tot een looneis die minimaal de inflatie bedraagt. Terp stra omschrijft het voorstel als 'een ul tieme handreiking'. Volgens Terpstra zou het 'buitengewoon dom' zijn van het kabinet als dit de handreiking van zijn bond terzijde schuift. Hij wijst erop dat een eenmalige uitkering verder niet doorwerkt in de loonschalen en de pen- Bovendien wordt de koppeling tussen lonen en uitkeringen in stand gehouden. De uitkering zou voor zowel werkne mers als uitkeringstrekkers gelijk moe ten zijn. „Dat betekent dat mensen die het wat beter hebben wat zwaarder ge troffen worden, maar dat past in de tra ditie van de sterkste schouders die de zwaarste lasten moeten dragen", aldus Terpstra. Terpstra's collega Lodewijk de Waal van de FNV noemt het voorstel van een no minale loonstijging 'interessant'. Maar in tegenstelling tot het CNV wil de FNV dat deze loonsverhoging wel doorwerkt in de jaren na 2004. „Als het kabinet de deur openzet voor deze voorstellen, dan gaan wij samen met het CNV naar bin nen. Wij kunnen met het CNV door één deur", aldus De Waal. Het CNV pleit in een brief aan het kabi net ook voor het aanpakken van de hy potheekrenteaftrek. Volgens Terpstra is het 'ontluisterend' dat in een tijd waarin alles op de helling gaat, de renteaftrek op de hypotheek nog steeds als onaan tastbaar geldt. Hij wil naar een grens van rond de 250.000 euro, waarboven de rente niet langer aftrekbaar moet zijn. De regeringsfracties in de Tweede Ka mer hebben verdeeld gereageerd op de handreiking van het CNV. Het CDA toonde zich verheugd op het CNV-bod. Volgens vice-fractievoorzitter Verburg kan het gebaar 'niet onbeantwoord blij ven'. Als de andere sociale partners de lijn van het CNV overnemen moet vol gens haar de overheid ook bereid zijn iets te doen. WD en D66 zijn veel minder enthousi ast. Volgens vice-fractievoorzitter B. de Vries van de WD is de bereidheid van het CDA om nu al over concessies te praten 'voorbarig'. Financieel specialist Bakker van D66 meent dat CNV-voorzit ter Terpstra „echt niet in de gaten heeft hoe groot de problemen van ons land zijn". Het aanbieden van een eenmalige loonsverhoging in plaats van een struc turele noemt hij weliswaar een stap in de goede richting, maar die is niet vol doende. Vanuit het kabinet is terughoudend ge reageerd. CDA-minister De Geus van Sociale Zaken zal het voorstel 'heel goed bekijken'. Zijn WD-collega Zalm van Fi nanciën vindt het goed dat het CNV tot matiging bereid is. „Maar helemaal geen loonstijging zou nog beter zijn." De werkgevers zijn wel positief. „Het CNV zet de deur open om tot een ge sprek te komen tussen het kabinet en de sociale partners", aldus VNO-NCW. MKB-Nederland noemt de voorstellen constructief. Voorzitter L. Hermans: „Het is de eerste keer dat men uit de vakbeweging erkent dat er grote proble men zijn. Het is een opening." Maastricht - Met een modeshow in de openlucht heeft de nieuwe vestiging van De Bijenkorf gisteren haar eerste klanten verwelkomd. Zij konden tot na middernacht te recht in het warenhuis. De nieuwe winkel is gebouwd aan de Kersenmarkt en heeft een opvallende glazen gevel in een bouwstijl die herinnert aan de jaren twintig van de vorige eeuw. De nieuwe winkel is gezien de ligging van Maastricht, met zowel Belgisch als Duits achterland sterk internationaal georiënteerd. Foto: Capital Photos/Ruud Taal Begrotingstekort pas in 2006 onder grens van 3 procent door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Frankrijk lijkt af te stevenen op een miljardenboete van de Europese Unie omdat het er opnieuw niet in slaagt het begrotingstekort onder het maximum van 3 procent te krijgen. De Franse pre mier Raffarin liet gisteren in Brussel na een ontmoeting met voorzitter Prodi van de Europese Commissie doorschemeren dat zijn land het begrotingstekort moge lijk pas in 2006 weer onder die grens weet te krijgen. Dat zou betekenen dat Frankrijk niet al leen in 2004 met een hoger begrotings tekort te maken krijgt, maar ook in 2005. Volgens het zogeheten Stabiliteitspact, een serie afspraken tussen de eurolan den, mag een land niet drie jaar achter een een begrotingstekort van meer dan 3 procent hebben. Frankrijk overschreed die drempel al in 2002 en zal volgens alle voorspellingen ook in 2003 ruim boven de grens van 3 procent terecht komen. De Franse rege ring ging tot voor kort uit van een begro tingstekort van 3,6 procent dit jaar. Maai' in Parijse financiële kringen wordt al re kening gehouden met een tekort van 3,9 procent over 2003. Volgens het Franse financiële dagblad Les Echos, dat zich baseert op bronnen in de regering, zal het tekort ook volgend jaar ruim boven de drie procent uit ko men. Raffarin weigerde concrete cijfers te noemen. „Ik kan pas cijfers geven als die zijn bevestigd", aldus de Franse pre mier. De regering komt eind volgende maand met de concept-begroting voor 2004. Als Frankrijk inderdaad in 2004 ruim over de 3 procentsgrens heen gaat, kan het land op grond van het Stabiliteits pact verplicht worden 4 miljard euro in deposito te zetten bij de Europese Cen trale Bank (ECB). Volgens het Verdrag van Maastricht heeft een land vanaf dat moment nog een jaar de gelegenheid het tekort onder de drie procent te bren gen. Als het tekort na dat jaar nog te hoog is, krijgt het land in kwestie een boete die even hoog is als het bedrag dat in deposito is gegeven. Het besluit om een dergelijke boete op te leggen wordt overigens niet genomen door de Euro pese Commissie, maar door de lidsta ten. Frankrijk is niet het enige land dat wor stelt met het Stabiliteitspact. Ook Duits land, de grootste economie van de EU, dreigt volgend jaar voor het derde ach tereenvolgende jaar boven de 3 pro centsgrens uit te komen. Frankrijk en Duitsland lobbyen samen voor een ver soepeling van het Stabiliteitspact. Ze willen onder andere de uitgaven voor defensie en wetenschappelijk onderzoek buiten de berekeningen voor het tekort houden. De Europese Commissie voelt daar tot nu toe weinig voor. Prodi liet eerder weten dat de Commissie geen andere keus heeft dan boetes op te leg gen als de twee landen de limiet van 3 procent drie jaar achtereen overschrij den. den haag/anp - Shell heeft zich vastgelegd op de belofte om niet te zoeken en te boren naar olie en gas binnen natuurgebie den die door de VN-organisatie Unesco zijn erkend als een we relderfgoed. Het Nederlands- Britse concern maakte dit gis teren bekend. Naar eigen zeg gen is Shell het eerste energie concern dat dit publiekelijk doet. De belofte is door Unesco verwelkomd. In een toelichting wees een woordvoerder van het concern erop dat het puur gaat om acti viteiten in de gebieden zelf. Shell sluit daarmee niet uit dat het in voorkomende gevallen 'van buitenaf onder de betref fende gebieden overgaat tot het zoeken naar en het winnen van gas en olie. Daarmee wordt door Shell ook de mogelijkheid opengelaten van het ontwikkelen van gasvel- den onder de Waddenzee, ook als dit natuurgebied door de Unesco zou worden erkend als werelderfgoed. De Unesco is de organisatie voor cultuur, onder wijs en wetenschap van de Ver enigde Naties. Twee jaar geleden besloten Ne derland, Duitsland en Dene marken de Waddenzee voorlo pig niet aan te melden bij de Unesco als werelderfgoed om dat er sprake was van te veel weerstand in Denemarken en Noord-Nederland. Onder de bevolking bestond de vrees dat de status van werelderfgoed de economische activiteiten be perkt. Steun van de bevolking is een vereiste van de Unesco om een aanmelding te honoreren. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM), eigendom van Shell en Esso, wil nog altijd graag overgaan tot het winnen van gas uit de Waddenzee. „Onze eerste prioriteit is niet het boren naar nieuwe gasvel- den, maar het winnen van gas uit al aangetoonde velden", zegt een woordvoerder. Volgens de NAM kan dat van buitenaf, 'vanachter de dijken'. Op de werelderfgoedlijst van de Unesco staan momenteel 754 zogenoemde locaties, verspreid over de hele wereld. Het gaat om monumenten, gebouwen complexen en natuurgebieden die wegens hun bijzondere waarde behouden moeten blij ven voor de mensheid. De lijst telt 149 natuurgebieden, zoals het koraalgebied Great Barrier Reef in Australië en de Grand Canyon in de Verenigde Staten. In Nederland gelden na tuurgebieden de Beemster en Schokland als werelderfgoed. delft/gpd - De helft van de on dernemers in het industriële midden- en kleinbedrijf gelooft niet dat hun bedrijf groei zal realiseren in de komende twaalf maanden. Vooral de kleine in dustriële bedrijven zijn uiter mate somber. Daar lopen de omzetten het sterkst terug en wordt op veel plekken momen teel geen cent meer geïnves teerd. Het gebrek aan vertrouwen bij het middelgrote en kleine indu striële bedrijf blijkt uit een nieuwe index die gisteren is ge presenteerd door werkgevers vereniging MKB Nederland en de Rabobank. De index stond in de maand juli op 50,4. Dat betekent dat net iets meer dan de helft van de ondernemers in de industrie (het grootbedrijf niet meegerekend) vertrouwen heeft in groei in het komende jaar. Berekeningen laten zien dat het vertrouwen de afgelopen jaren steeds verder is afgebrokkeld. De industrie is massaal bezig productie over te hevelen naar goedkopere landen of over weegt dit. MKB Nederland telt 2200 bedrijven die zeker pro ductie verplaatsen naar elders, een verdrievoudiging ten op zichte van nog maar een half jaar geleden. Nog eens 2700 be drijven overwegen dit. Er wor den in het MKB nu meer banen vernietigd dan geschapen. geneve/anp - Ontwikkelingslan den krijgen de beschikking over goedkope medicijnen tegen le vensbedreigende ziekten als aids, malaria en tuberculose. De vijf belangrijkste onderhan delingspartners in het overleg daarover, de Verenigde Staten, Brazilië, India, Zuid-Afrika en Kenia, bereikten gisteren in Ge- nève, het hoofdkwartier van de Wereldhandelsorganisatie (WTO), een akkoord. De onderhandelingsdelegaties van de 146 WTO-leden krijgen de ontwerptekst nog voorge legd. De WTO-landen, waaron der Nederland, bekrachtigen de overeenkomst naar verwach ting komende maand, als hun ministers van Handel bijeenko men in de Mexicaanse bad plaats Cancün. Ze praten dan vijf dagen over de toekomst van de wereldhandel. Over de medicijnen is lang on derhandeld. In november 2001 lag er al een voorlopig akkoord, maar toen was nog niets gere geld voor ontwikkelingslanden die niet over een farmaceuti sche industrie beschikken. Vol gens de woensdag uitgelekte ontwerptekst kunnen zij nu via licenties de import van goedko pere generieke medicijnen uit landen als India en Brazilië af dwongen. De VS hebben de goedkope im port lang tegengehouden. Ame rikaanse farmacieconcerns vreesden dat op grote schaal patenten zullen worden ge schonden, ook op populaire medicijnen als Viagra en Pro zac. Sinds 1995 beschermt de WTO patenten via de Trade-re- lated Intellectual Property Rights (TRIPS), maar de licen ties dreigen nu dit hardbevoch- ten verdrag uit te hollen. Om de zorgen van de VS, en de farmacielobby, weg te nemen, beloven industrielanden en de rijkere ontwikkelingslanden om de WTO-concessies niet com mercieel uit te buiten. Landen als Zuid-Korea, Mexico, China en Turkije geven aan dat ze al leen in noodgevallen gebruik zullen maken van de licenties. Ook moeten de WTO-lidstaten voorkomen dat de goedkope medicijnen via parallelimport op de westerse markt verschij- Aandelenportefeuille fors in waarde gestegen den haag/gpd - Het herstel op de aande lenmarkten heeft gezorgd voor duidelijk winstherstel bij bankverzekeraar Fortis. Het concern zag haar aandelenportefeuille net to een half miljard in waarde stijgen. In het eerste kwartaal moest het effectenbezit nog met 1,2 miljard worden afgewaardeerd, waardoor het bedrijf diep de verliezen in dook. Vooral het verzekeringsbedrijf van Fortis draaide erg goed. In april, mei en juni werden weer zwarte cijfers geschreven en liep de winst op tot 1,1 miljard euro. Dat was ook te danken aan een verdere daling van de bedrijfskos ten (min 2 procent) en hogere opbrengsten uit obligaties. De Fortis-top wijst er op dat er de stijging van het netto operationeel re sultaat (plus 2 procent in vergelijking tot de eerste helft van 2002) tot stand kwam in moeilijke marktomstandigheden. Niet alleen de aandelenmarkten, die on danks herstel nog laag staan, maar ook de lage economische groei en de toestand op de rentemarkt spelen de bankverzekeraar parten. Het bedrijf claimt zijn solvabiliteit te hebben versterkt. Deze was op 30 juni van dit jaar 7,2 miljard euro boven het wet telijk minimum, en 1,4 miljard boven een door Fortis zelf gehanteerde bodem. Fortis zag de solvabiliteit in het eerste kwartaal uitgehold worden, toen het aan delenbezit zeer sterk in waarde daalde. De concerntop besloot toen de financiële posi tie van het bedrijf wat minder afhankelijk te maken van de bewegingen op de aandelen markten. Fortis heeft in de eerste zes maanden van dit jaar voor ongeveer 2 mil jard euro aan aandelen verkocht. Dat lever de een verlies op van 647 miljoen euro. Fortis-topman Van Rossum wilde vanmor gen bij de presentatie van de halfjaarcijfers geen veiwachting uitspreken voor de rest van het jaar. Hij vindt de onzekerheden te groot met betrekking tot de ontwikkeling van de rente en aandelenkoersen. Het bankbedrijf van Fortis leed in het eer ste half jaar van 2003 onder de relatief slechte economische toestand, en zag het operationele resultaat met 8 procent dalen. Daarbij zijn de waardeveranderingen op de aandelenportefeuille niet inbegrepen. Sterk gestegen inkomsten uit obligaties hielden de winst hier overeind. Tegelijkertijd loop de bank meer kredietrisico's. Er moest 363 miljoen euro aan de stroppenpot worden toegevoegd, 104 miljoen meer dan in de zelfde periode vorig jaar. De verzekeringspoot (Amev, ASR) draaide veel beter. Het netto operationeel resultaat voor waardeverschillen op de aandelenpor tefeuille nam in het eerste half jaar van 2003 toe met 19 procent. Alle onderdelen van de verzekeringsactiviteiten droegen bij aan de stijging van de winst. door Richard Mooyman amstelveen/gpd - De KLM heeft de gesprekken met British Air ways opgeschort en praat al leen nog met Air France over samenwerking. Maar volgens woordvoerder B. Koster bete kent dit niet dat de KLM al een keuze heeft gemaakt voor de Fransen als alliantiepartner. „Er is geen sprake van exclusieve gesprekken met Air France. We zijn er nog niet uit. We blijven schaken op twee borden." De onderhandelingen met de Britten zijn volgens Koster tij delijk gestopt omdat inmiddels duidelijk is wat de partijen van elkaar willen als zij besluiten samen te werken. Daarbij speelt een rol dat de KLM en British Airways al drie keer eerder heb ben onderhandeld over een al liantie die overigens nooit tot stand kwam. Het laatste fusie plan strandde enkele jaren te rug omdat de KLM landings rechten dreigde te verliezen in een door de Britten gedomi neerde gezamenlijke onderne ming. De gesprekken met Air France hebben volgens Koster meer tijd nodig omdat de KLM voor het eerst aan tafel zit met de Fransen. Een complicerende factor is dat Air France in meer derheid in handen is van de staat. Hoewel de Franse rege ring het belang in Air France sterk wil terugbrengen - dit is ook een harde eis van de KLM - blijkt Parijs een aardig woordje mee te willen praten bij de on derhandelingen. Volgens Koster zijn er nog 'cru ciale kernpunten' op te lossen in de gesprekken met Air Fran ce. Zo wil de KLM garanties over het behoud van de main- portpositie van Schiphol. Voor komen moet worden dat veel aantrekkelijke vluchten ver dwijnen naar Parijs. Ook moet ran van 1 merk zeker zijn gesteld. Verder zijn harde toezeggingen nodig over het behoud van landings rechten en de voortzetting van de samenwerking die KLM heeft met het Amerikaanse Northwest Airlines. In luchtvaartkringen wordt de kans groot geacht dat de KLM uiteindelijk zal kiezen voor Air France. Een belangrijke factor daarbij is dat de wederzijdse Amerikaanse partners (Delta voor Air France en Northwest- Continental voor de KLM) in de VS een nauwe samenwer king zijn begonnen. Kiest de KLM toch voor British Airways, dan moet een van beide partij en de samenwerking met de Amerikaanse partner (in het ge val van BA American Airlines) opofferen. Als de KLM moet breken met Northwest kan dit resulteren in een boete van honderden miljoenen euro's.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7