Harnas tegen vernieuwing van bestand BUITENLAND Democraten hopen op Iraaks gat in harnas Bush 'Gelederen Siciliaanse maffia worden weer gesloten' Feestdag minder voor Franse bejaardenzorg Geen onderling overleg VS en Noord-Koreanen Britse defensieminister ontkent complot Kelly Feest en droefenis voor hindoes Uitspraak over steniging komt snel chocola is I voor hart' IN - Pure chocolade is ge- Italiaanse en Britse on- ;ers hebben ontdekt dat ilheid anti-oxidanten bloed toeneemt na het de donkerbruine lek- Die stoffen beschermen bloedvaten. Wie denkt xhocolade ook gezond dat daar dezelfde stoffen en, komt bedrogen uit. ns de onderzoekers heft de beschermende werking flavonoïden in chocola- I Anti-oxidanten neutraii- in het lichaam zuurstof- luien die de cellen be igen. tieke mentor ^en overleden ;e - Pierre Poujade, de |ke mentor van de Franse echtse politicus Jean- Le Pen, is gisteren op 82- leeftijd gestorven aan een itand. Poujade werd in vijftig politiek actief, ij een opstand leidde van jondernemers en am- Üeden tegen de staat, itionalistische beweging Poujadisme genoemd, in de UDCA een eigen Pen was van het begin ihanger, en zei giste- dood van Poujade te be- n. Nadat De Gaulle in iresident werd, verdween Ie uit het openbare leven. iA-directeur it in het stof dCTON - De directeur van >A heeft vergaande ver- ïgen beloofd binnen de satie en cultuur van de vaartorganisatie. Sean e zei de boodschap van ;dag gepresenteerd on naar het ongeluk met mteveer Columbia 'goed en' te hebben, en dat hij ibevelingen zal uitvoe- uiterst kritische com- stelde dat de ramp niet e wijten was aan een ch probleem, maar ir aan de NASA zelf. Die ligheid geen prioriteit linden en niet leren van uit het verleden. donderdag 28 AUGUSTUS 2Óv ui ichen voor ort Canada U De Canadese autori- Blle n geen lach meer pas foto's. Volgens de pbe and Mail uit Toron- in C anadezen 'een neu- drul eking' te hebben als llaat je laten schieten n pa spoort: mond dicht in d'e lens kijken. De ichtlijn vloeit voort uit alinj:; van de Ameri- uchiivaartautoriteiten. ;en dat het zo makkelij- lt oni(i tijdens controles ludeir te identificeren, kom ende twee maan- t eer i overgangsregime: len g limlachjes mogen ar da n wel met de lip- ilkaai iki ian schiet ten sen dood - Een 36-jarige man teren in Chicago zes [a's dr lodgeschoten in bedri jf. De toegesnelde :hoot 'de schutter uit- dood De schutter was E malign e medewerker aak di«vermoedelijk jerd wé is over zijn ont- maam len gelden. De lie na c le eerste schoten plekke was, probeerde lergeefs. met de man te hdelen Daarna ging ze iover. iverdachten lag ci pgepakt - De In« ionesische po- it de arn 'statie van twee ten van i ie bomaanslag W Marrit >tt-hotel in Ja- festigd. 1' -Iet duo werd ferd in P adang, de van W est-Sumatra. tp weiger it de identiteit irdachtein prijs te ge- |r het zot t gaan om ene ene Jat »ir. Bij de aan- augusti. is vielen len, ond'.er wie een idse Rabi: ibank-direc- :tenT 17 anderen trimbakeshwar- Hindoes wonen een plechtigheid bij in de Indiase stad Nashik, waar het hindoefeest Kumbh Mela wordt gevierd. Dat kreeg gisteren een droevig tintje, toen zeker 45 doden en 70 gewon den vielen. Dat gebeurde toen naar schat ting 400.000 tot 500.000 pelgrims door een smalle straat naar de rivieroever wil den, waar voor de tweede achtereenvol gende dag een rituele badplechtigheid zou worden gehouden. De slachtoffers zouden vooral vrouwen zijn, aldus de po litie. De Kumbh Mela wordt eens in de twaalf jaar gehouden. Het feest trekt mil joenen gelovigen uit India en het buiten land. Tijdens het vier weken durende feest baden de gelovigen in rivieren om dat een dergelijk bad de zonden zou weg wassen. Foto: Reuters/Roy Madhur toontjes uit iopenbaar - De Port Authority York heeft onder pu ik besloten vandaag icripties vrij te geven larmtelefoontjes vanuit Id Trade Center toen dit ptember 2001 werd llen en vernietigd door en. Bij de aanslagen bijna 2800 mensen v iigenaar van het terrein l iet WTC was gebouwd, totaal 260 uur aan ge- :c [i vanavond vrijgeven. - (t de organisatie de me- agd terughoudend te I iet publiceren van kiï, onnodige en per- e details, om de nabe- Bi niet te schokken. rome/ap - Na jaren van onenigheid over de te volgen strategie heeft de Cosa Nos tra, de maffia op Sicilië, haar gelederen weer gesloten. Dat komt naar voren uit het jaarrapport van het Italiaanse minis terie van binnenlandse zaken over de georganiseerde misdaad. De maffia be leeft volgens het rapport 'een periode van bezinning om een structurele crisis te overwinnen waarin zij zit sinds de ar restatie van een groot aantal topman nen', van wie velen informant van de politie zijn geworden. De Cosa Nostra doet er alles aan om 'haar; geloofwaar digheid en concurrentiepositie terug te winnen', aldus het rapport. De proble men zouden zijn ontstaan na de arresta tie in 1993 van 'peetvader' Salvatore 'To to' Riina. Na. diens veroordeling tot le venslang zou de leiding zijn overgeno men door Riina's voormalige partner Bernardo Provenzano (70). Hij is al sinds 1963 voortvluchtig en werd lange tijd dood gewaand. Provenzano is volgens het rapport voorstander van een onop vallende werkwijze van de maffia. Hierin botste hij echter met Riina, die ook van uit zijn cel nog invloed uitoefende. 'To to' liet de macht van zijn maffiosi juist het liefst zien door grootschalige acties uit te voeren. De uit het wereldberoem de maffiadorp Corleone afkomstige Pro venzano, wiens huidige uiterlijk zelfs bij de Italiaanse politie onbekend is, heeft de machtsstrijd volgens het rapport nu gewonnen, en is bezig de Cosa Nostra weer groot te maken. Zijn werkwijze zou gebaseerd zijn op eeuwenoude praktij ken als chantage en afpersing van Sicili aanse bedrijven. Hij zou het bescher- mingsgeld, ofwel il pizzo, hard nodig hebben voor de ondersteuning van de gezinnen van de tientallen maffiosi die de afgelopen jaren zijn gearresteerd. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs/gpd - De Franse regering overweegt een officiële feestdag te schrappen. De opbrengst van de doorgewerkte uren zou be steed moeten worden aan de fi nanciering van extra zorg voor de bejaarden. Volgens woord voerder Copé zal het idee met spoed door een werkgroep op zijn haalbaarheid worden beke ken. De regering-Raffarin staat on der zware druk van bejaarden organisaties en zorginstellin gen, die op korte termijn verbe teringen willen zien. De afgelo pen weken zijn in Frankrijk naar schatting 10.000 bejaarden bezweken aan de hittegolf. De helft van hen overleed in be jaardentehuizen waar als gevolg van bezuinigingen onvoldoen de personeel aanwezig was. Volgens staatssecretaris Falco is het doorwerken op een feest dag een kwestie van 'nationale solidariteit'. Grote vraag is evenwel welke feestdag van de kalender ge haald zal worden. Het schrap pen van een christelijke feest dag ligt in Frankrijk te gevoelig. De 14de juli (nationale feestdag ter herdenking van de revolu tie) opheffen is onbestaanbaar. Hetzelfde geldt voor de 1ste mei, de Dag van de Arbeid. Blij ven over: nieuwjaarsdag en de twee herdenkingsdagen van de beide wereldoorlogen: 11 no vember en 8 mei. De 11de november heeft voor Frankrijk te veel symbolische betekenis, hetgeen betekent dat de 8ste mei overblijft. Rege ringswoordvoerder Copé liet doorschemeren dat het schrap pen van die datum het Frans- Duitse vriendschapsverdrag, af gelopen januari nog uitbundig bewierookt, alleen maar ten goede zal komen. Maar verzets organisaties en de communisti sche partij hebben al laten we ten dat het opheffen van de herdenking van de 8ste mei 'onbespreekbaar' is. katsina - Amina Lawal, de alleenstaande Nigeri- aanse moeder die wegens vermeend overspel tot dood door steniging werd veroordeeld, komt met haar kind aan bij een gerechtshof in Katsina. Een hogere islamitische rechtbank daar bepaalde giste ren dat er binnen een maand een uitspraak komt in het hoger beroep. Lawal had volgens de lagere rechters te kort na haar echtscheiding een kind van een andere man gekregen. Als het hoger beroep wordt afgewezen, zal het doodvonnis van Lawal waarschijnlijk worden bekrachtigd. De islamitische rechtspraak geldt in twaalf van de 36 staten van Nigeria. Foto: AFP/Jacob Silberberg gaza-ramallah/afp-anp-rtr - De radicale Palestijnse groepe ring Harnas heeft donderdag de oproep van de Palestijnse presi dent Arafat verworpen om het bestand in het Midden-Oosten in ere te herstellen. Arafat deed de oproep aan groepen als de Ha rnas en de Islamitische Jihad gis teren. „Harnas verwerpt de oproep, omdat de zionistische bezetters (Israël, red.) het bestand heb ben getorpedeerd met hun moorden op vrouwen, kinderen en Palestijnse leiders", aldus een verklaring van Hamas-lei- der al-Rantissi. Harnas en Jihad verbraken het bestand nadat Is raël een voorman van Hamas in Gaza-Stad had geliquideerd. Daarop blies een Palestijn zich op in een volle bus in Jeruza lem, waardoor 21 mensen de dood vonden. Beide groeperin gen eisten die aanslag op. De Palestijnse premier Abbas heeft het parlement intussen gevraagd maandag bijeen te ko men. Hij wil dat de vergadering dan het vertrouwen uitspreekt in zijn beleid om op te treden tegen Harnas en Islamitische Ji had, aldus de Israëlische krant Ha'aretz. Abbas' gang naar het parlement komt op het moment dat hij in strijd is verwikkeld met Arafat over de zeggenschap over de veiligheidsdiensten. Die vallen nu deels onder de Palestijnse leider, terwijl Abbas wil dat alle diensten onder één bevoegd gezag gaan vallen. Abbas be sloot gisteren alvast dat alle vei ligheidsfunctionarissen uit de zelfde kas worden betaald, en onder één post op de begroting komen. Een deel van de .func tionarissen ontving tot voor kort geld rechtstreeks van het bureau van Arafat. Arafat trad gisteren plots na drukkelijk op de voorgrond. Hij zei dat hij bereid is extremisti sche groeperingen aan te pak ken, maar alleen op voorwaar de dat Israël ophoudt met het elimineren van radicale Pales- tijnen. In een gesprek met het persbu reau Reuters voegde hij daar ook nog aan toe dat hij niet be reid is het risico te nemen dat er een Palestijnse burgeroorlog ontstaat. Eerder had Abbas de vrees geuit dat hard optreden tegen radica le groeperingen tot zo'n burger oorlog zou kunnen leiden. Hij voerde die vrees aan als verkla ring voor zijn huivering radicale groeperingen aan te pakken. Nu wil Abbas wel optreden om het 'vredesproces' nog enige kans van slagen te geven. Arafat vindt dat Israël verant woordelijk is voor het falen van het staakt-het-vuren. Hij vindt dat dat land met zijn aanslagen op Palestijnse radicalen wraak acties over zich afroept. Hij vroeg zich af of de 'routekaart', het internationale vredesplan, wel voor Israël geldt omdat de politieke en militaire leiding van dat land de gemaakte af spraken 'vele malen hebben ge schonden'. peking/rtr-anp - Diplomaten van de VS zullen tijdens de on derhandelingen in Peking geen formele één-op-één-gesprek- ken houden met afgevaardig den van Noord-Korea. Dat zei een Amerikaanse woordvoerder in de Chinese hoofdstad van daag. De Noord-Koreanen had den om dergelijk bilateraal overleg gevraagd. De Amerikaanse speciale ge zant James Kelly had gisteren, op de eerste dag van de bespre kingen, wel een informele ont moeting met Noord-Koreaanse gesprekspartners. Voor zover bekend werd er toen geen voor uitgang geboekt. De gesprek ken, waaraan ook diplomaten van Japan, Zuid-Korea, China en Rusland meedoen, zijn er op gericht een einde te maken aan de crisis over de nucleaire am bities van het regime in Py ongyang. Dat werkt, tot grote woede van met name de VS, in het geheim aan een kemwapenprogram- ma. Het stalinistische en geïso leerde Noord-Korea zegt de wa pens nodig te hebben als 'af schrikwekkend middel' tegen een Amerikaanse aanval. Ame rikaanse onderhandelaars ver zekerden de Noord-Koreanen er gisteren van dat Washington dat niet van plan is, en ook niet uit is op de val van het regime van Kim Jong-il. londen/anp-rtr - De Britse mi nister van defensie Hoon heeft gisteren ontkend dat hij heeft meegewerkt aan een 'samen zwering' om de naam van wa penexpert David Kelly open baar te maken. Die verklaarde in mei tegenover de BBC dat het Irak-dossier van de Britse regering misleidende informa tie bevatte. Hoon zei voor de commissie- Hutton, die de omstandigheden rond de dood van Kelly onder zoekt, dat de wapendeskundige binnen zijn ministerie altijd correct is behandeld. De beslis sing om Kelly's naam openbaar te maken is volgens Hoon ge nomen met goedkeuring van premier Blair, die vandaag zelf wordt gehoord. Downing Street hoopte zo de geloofwaardig heid van het BBC-verhaal te on dermijnen. Toen Kelly's naam eenmaal op straat lag, legde Hoon wel een advies om de wapenexpert bui ten de schijnwerpers te houden naast zich neer. Hij wilde de schijn vermijden dat hij de zaak in de doofpot probeerde te stoppen. Hoon verdedigde zo de beslissing om Kelly te laten getuigen voor een Lagerhuis commissie. Enkele dagen na die getuigenis, waarbij hij stevig aan de tand werd gevoeld, werd Kelly dood gevonden. Vermoe delijk pleegde hij zelfmoord. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Er is geen ander onderwerp dat het presidentschap van George Bush zo domineert als het gevecht tegen terrorisme. Nu het tegenzit in Irak, hopen de Amerikaanse Democraten dat het zijn achilleshiel zal worden. De Democratische presidentskandidaat Howard Dean denkt dat Bush te verslaan is op een tot nu toe onaantastbaar geacht terrein: zijn defensie- en veiligheidsbeleid. Bush pretendeert heel wat, maar heeft niks te bieden, schimpte Dean op campagne in Texas, de thuisstaat van Bush. Ook Dean's concurrenten in de strijd om de Demo cratische kandidatuur bekritiseren Bush omdat hij niet samenwerkt met andere landen, en maar wat aan lijkt te rommelen in Irak. Vorig week dinsdag was één van de slechtste da gen uit het presidentschap van Bush sinds 11 september 2001. De man die vóór zijn aantreden het buitenlands beleid een ondergeschikte rol toebedeelde, is dezer dagen voornamelijk met in ternationale viaagstukken bezig. Helaas voor Bush lijkt het op drie belangrijke fronten de ver keerde kant op te gaan. De bom bij de VN in Bag dad, de hervatting van het geweld in Israël en bloedige aanslagen van de Taliban in Afghanis tan onderstrepen dat vrede nog ver weg is in de regio's waar Amerika het voortouw heeft geno men in de strijd tegen terreur. Na Bush' triomfantelijke aankondiging op 1 mei dat de militaire klus in Irak er grotendeels op zat en het tij in het gevecht tegen terrorisme was ge keerd, moet er nu een andere toon worden aan geslagen. Het tot stand brengen van een vrij en vredig Irak is hoog nodig in de strijd tegen terreur maar vergt een 'substantiële investering van tijd en geld', waarschuwde Bush in een rede voor ve teranen in St. Louis. De strijd in Irak richt zich niet langer op een ver achtelijk regime - want Saddam Hussein is ver dreven - maar op terroristen, aldus Bush. Terro risten op wie Irak klaarblijkelijk als een magneet werkt. Maar zo erg is dat niet als je meegaat in de redenering van Bush en defensieminister Rums feld, want de coalitietroepen weten er raad mee in Irak en dan duiken 'ze' (de terroristen dus) tenminste niet elders op, zoals in de VS. Ondertussen begint de belofte dat de VS veiliger zouden worden door de invasie in Irak volgens sommige Amerikaanse commentatoren nogal hol te klinken. Ze wijzen op de risico's van blij vende onvrede onder het Iraakse volk en het ge vaar van Irak als broeinest van terreur. Ameri kaanse soldaten mogen nog niet met bosjes val len, maar inmiddels zijn er wel meer militairen omgekomen na 1 mei dan ervoor. Als het geweld er uit de hand loopt, dan komt de Amerikaanse regering echt in de problemen, zo wordt verwacht. De waardering voor Bush in de opiniepeilingen zit nu nog boven de 50 procent - wat historisch gezien hoog is - maar zal dan ver der dalen. Kiezers laten hun stemgedrag normaal niet door buitenlandse kwesties bepalen, maar als het volgend jaar nog een chaos is in Irak, kan dat Bush' herverkiezing in gevaar brengen. Daarover bestaat ook enige zorg in het Republi keinse kamp. Twee invloedrijke neo-conservatie ve denkers betoogden onlangs dat Bush meer moet investeren in Irak. Er zijn te weinig soldaten en dollars in Irak, en er moet nü iets gebeuren want volgend voorjaar kan het te laat zijn, aldus William Kristol en Robert Kagan. Het Pentagon vindt meer soldaten onnodig. Andere Republikeinen maken zich juist zorgen over de oplopende rekening in Irak. Senator Chuck Hagel wil dat de VN een grotere zeggen schap krijgen in Irak, opdat de kosten en risico's van de wederopbouw gedeeld kunnen worden met anderen. Want wat levert het als een terrier vasthouden aan controle eigenlijk op? Ameri kaanse bedrijven komen toch wel aan contracten in Irak. De financiële vooruitzichten van de VS zijn niet bijster rooskleurig. Het begrotingstekort loopt op tot 480 miljard dollar in 2004, exclusief de kosten voor Irak. De militaire bezetting van dat land kost bijna een miljard per week, en voor de civiele re constructie zijn tientallen miljarden dollars no dig, aldus Paul Bremer, de Amerikaanse bestuur der van Irak. De Iraakse olieopbrengsten bieden voorlopig weinig soelaas, en Bremer rekent op geld uit het buitenland. Maar de kans bestaat dat de nota's door onbuig zaamheid van de regering Bush bij de Ameri kaanse belastingbetaler terecht komen. In dat ge val zal de kritiek van Democraten dat Bush wél geld heeft voor stroomnet en onderwijs in Irak maar niet voor die zaken in de VS, meer weer klank vinden. Pentagon-adviseur erkent fouten Irak Richard Perle, een belang rijke adviseur #n het Ame rikaanse ministerie van de fensie, vindt dat zijn land fouten heeft gemaakt in Irak. In de Franse krant Le Figaro zegt Perle vandaag dat er een betere samen werking had moeten zijn met Iraakse oppositiegroe pen in de aanloop naar de oorlog. „Dan hadden we mensen gehad die direct het bestuur hadden kun nen overnemen", aldus de Amerikaan. Volgens Perle, nauw betrokken bij de voorbereidingen van de operatie in Irak, moeten de VS nu zo snel mogelijk de macht overdragen aan de Iraakse bevolking. Er is in middels een door de Ame rikaanse aangewezen tijde lijk regeringsraad, maar voor veel Irakezen is dat niet genoeg.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5