Assistent schrijft vaak recept uit BINNENLAND Geen rampscenario te gek voor festivals Arts raakt zicht op dosering en schadelijke bijwerkingen kwijt Dijk Wilnis verschoof g door extreme droogte Politie Groningen komt PSV-aanhang oppakken Brand in Haagse toren Butagastank oorzaak van zware gasontploffing in Den Haag Omroepbazen goed betaald Bijstandswet haalt bijna ongeschonden de finish Sterilisatie binnen kwartier Actie bij Kamergebouw itvoerd' kind in Haag terecht kaag De politie heeft gis- jdag in het Haagse Zui- een grote zoekactie ge- naar een 11 -jarig jon- Getuigen belden de poli- de melding dat een man igetje met geweld het sleurde. Enkele uren la de jongen terecht, hij zijn weggelopen uit een voor begeleid wonen, iers gingen hem zoe- ïden hem bij het Zui- en brachten de hevig ibbelende jongen terug. lessor geeft iters college Een echte profes- een interactief bedrijfs- Tcollcge geeft aan een vierjarigen. Dit experi- vindt volgende week don- plaats in Groningen, raar Sanders van de ai iniversiteit Groningen geeft dan een uur lang vijftig piepjonge stu- i. De actie vindt plaats in Ier van het honderdjarig in van de Groninger bi- eek. n Kok nu 'baron' - Alsof eredoctoraten lee universiteiten en vier nssariaten bij grote on- mingen niet genoeg zijn, oud-premier Wïm Kok ag eens verheven in de and van Ooit. Themapark ran Ooit heeft hem uitge- als 15de 'Anderlander' titel Baron van Ooit De voormalige premier daarmee in de voetspo- i onder anderen Herman en, Monique van de Ven, Gaal en Dick Bruna. 14 september wordt de baron geïnstalleerd. errat slaat in Ooijse dijk leverratten hebben een de Ooijpolder bij Nijme- lemiijnd met lange tun- loor de lage waterstand ten rattenbestrijders van rschap Rivierenland iek de ingang van een de dijk ter hoogte van Waal. Op die plek wa- irder beverratten gevan- waterschap voert extra aan de dijken uit in met de droogte. De idijk is gisteren voor deel afgegraven om te hoever de beverratten veg in de dijk hadden De medewerkers ont- els tot 26 meter Ijk in. test voor hten moord - Van de twee ver van de moord op een uffeur uit Den Helder, is snomen. Het openbaar in Alkmaar wil niet if dit genetisch materi- ïnkomt met de sporen mgetroffen op het t. De 29-jarige taxi- ur werd in oktober vorig yd gevonden in zijn taxi. door het hoofd gescho- ii autosleutels, mobiele n en portemonnee met o waren ontvreemd en Cals het vuurwapen, iggevonden. onellagolf ischede oo /in H - Enschede wordt lu oeld dpor de legionella- ni e. In de douches van scl iefst elf sportaccommo- id is bij de jaarlijkse contro le hoge concentratie ge- rg Alle douches zijn on- mi Uijk afgesloten. Gevreesd iiji dat het nog maar het o! <i de ijsberg is, want op Bent zijn van de in totaal nomen watermonsters ar 300 uitslagen bekend, de maand worden de DÖPde uitslagen verwacht. fdrop-outs b eerd bezorgd ie Honderden jongeren ve emeente Noordenveld ;di een verkeerde brief van ;n eente in de bus gekre- ;d arin staat dat ze zonder r. a de school hebben ver- có ïtwijl ze net hun diplo- Tt sak hebben. Een woord- ra rvan de gemeente zegt TS pwraakte brief per on- Isf Bn alle 1800 jongeren v le 18 en 23 jaar is ge er De brief had alleen st iegtijdige schoolverla- eten worden verstuurd, eli af us aparte niet s' St. Maarten' wi S fee - De fractievoorzit- w 'de partijen in de Twee- in er zien niets in een sta- Ll rte voor Sint Maarten, ist 'riteiten eisten gisteren teiharde anti-Cura- daring hulp van de Ne- 'se politiek voor het ver van meer autonomie. donderdag 28 AUGUSTUS 20G den haag/gpd - Doktersassis tenten schrijven zelfstandig her- haiingsrecepten uit voor medicij nen ais slaapmiddelen en zware hoestmiddelen. Dat blijkt uit een onderzoek dat deze week in het huisartsenblad Medisch Contact wordt gepubliceerd. Beroepsorganisaties van huis artsen vinden het ongewenst dat doktersassistenten herha lingsrecepten voor riskante me dicijnen uitschrijven. Op die manier kunnen artsen geen in vloed uitoefenen op de te ge bruiken dosering en kunnen zij niet controleren of er schadelij ke bijwerkingen optreden, bij voorbeeld in combinatie met andere medicijnen. Volgens onderzoek van het Ni- vel (een instituut voor onder zoek van de gezondheidszorg) mag het merendeel van de as sistenten herhalingsrecepten voor 'zware medicijnen' als slaapmiddelen en hoestrem- mende middelen uitschrijven. Het Nederlands huisartsenge nootschap (NHG) adviseert in zogenaamde NHG-standaarden dit juist niet te doen. Afwijken van de door de NHG opgestelde regels is overigens niet straf baar. Wel is de arts aansprake lijk als er iets mis gaat. De onderzoekers constateren dat artsen sowieso niet altijd goede afspraken maken over de vraag wanneer de assistent al dan niet herhalingsrecepten mag uitschrijven. Dergelijke af spraken worden vaak monde ling gemaakt en niet op papier gezet. Een kwart van de artsen maakt bovendien niet duidelijk welke recepten de assistent in elk geval niet mag herhalen. De assistent hoeft van de arts ook niet altijd te controleren of het nog wel noodzakelijk is om het geneesmiddel te verstrekken. Drie op de vijf assistenten heb ben opdracht te controleren of de diagnose nog geldig is en slechts 37 procent van de art sen laat controleren hoe vaak een recept al is herhaald. De NHG wil dat de aangesloten wilnis/gpd - De dijkdoorbraak in Wilnis is veroorzaakt door een combinatie van droogte en slechte fundering. De dijk is bo vendien niet zozeer doorgebro ken maar verschoven, zei dijk graaf De Bondt van het hoog heemraadschap Amstel, Gooi en Vecht gisteren. Onbekend is welke ondergrond als 'glijbaan' heeft dienst ge daan. „Dat moeten we verder onderzoeken. Het gaat om een zeer gevarieerde bodemgesteld heid", aldus de dijkgraaf. De experts van het hoogheemraad schap sloten andere mogelijke oorzaken uit, zoals het aanvre ten van de dijken door muskus ratten en een extreem hoge wa terstand in de Ringvaart. Het hoogheemraadschap laat niet alleen de plek van de ramp onderzoeken. Ook worden steekproeven genomen op de in totaal 250 kilometer aan veendijken die het waterschap rijk is. Veendijken zijn zeer kwetsbaar voor extreme droog te. Nederland heeft in totaal 10.000 kilometer veendijk. Het waterschap bestrijdt de kri tiek van omwonenden, die stel len dat nooit werk is gemaakt van de slechte staat van de dijk in Wilnis. Ook niet na de hoog waterproblemen van vorig jaar augustus. Door de aanhoudende droógte zijn in Nederland meer dijk doorbraken zoals bij Wilnis mogelijk. „Zware regen kan rampzalige gevolgen hebben zei een woordvoerder van de Unie van Waterschappen giste ren. Een droge dijk neemt bij plensbuien veel minder water op. Door drukverschillen in de ingedroogde dijk kan de dijk gaan schuiven. Supporters verdacht van rellen groningen-eindhoven/gpd - De politie in Groningen ver wacht de komende dagen in de regio Eindhoven diverse PSV- aanhangers aan te houden. De voetbalsupporters zouden be trokken zijn geweest bij rellen in de Groningse binnenstad op de avond voor de kampioens wedstrijd van PSV op 29 mei. Bij de ongeregeldheden raakten twee politieagenten gewond, onder wie een Drentse agente. Zij mist sindsdien blijvend ne gentig procent van haar ge zichtsvermogen. Aan de hand van verhoren, on derzoeksinformatie en beelden van binnenstadscamera's is de Groningse politie tot de conclu sie gekomen dat ook PSV-aan hangers zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten. „Ze worden verdacht van open lijke geweldpleging en mishan deling", aldus een woordvoer der van de Groningse politie. Of er ook PSV-supporters betrok ken zijn geweest bij de mishan deling van de Drentse agente, kon hij niet aangeven. Voor de politie is duidelijk dat 'de grootste agressie bij de FC Groningen-aanhangers lag' en 'dat de Groningers de rellen waren begonnen'. „We nemen deze zaak zeer ernstig op, en niet alleen omdat er een collega bij gewond is geraakt. Wat er die avond in de stad is gebeurd, is onverkwikkelijk", aldus de woordvoerder. De Groningse politie heeft na de rellen een re chercheteam ingesteld dat een zoektocht naar betrokkenen is begonnen. Inmiddels zijn er 46 verdachten, voornamelijk uit Groningen, aangehouden en gehoord. Het onderzoeksteam, dat tussen de vier en acht re chercheurs telt, verlegt nu de aandacht ook naar PSV-aan hangers. Voor dit onderzoek werkt de politie in Groningen nu nauw samen met de regio politie Brabant Zuid-Oost. den haag - In het centrum van Den Haag heeft gistermiddag een grote brand gewoed in een kantoor-, woon- en winkelcomplex in aanbouw. Het vuur ontstond op de 15de verdieping van het 26 verdiepingen tellende pand en richtte volgens de brandweer voor miljoenen euro's schade aan. De brand ontstond toen dakdekkers aan het werk waren met een brander en het hout achter een zinken plaat vlam vatte. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - De zware gasexplosie op 29 juni in Den Haag is niet veroorzaakt door aardgas, maar door een butagastank die in het pand stond. Dat hebben verschillende bronnen bij het ministerie van volkshuis vesting en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) bevestigd. Bij de ontploffing raakten zestien mensen gewond en werd het pand zeer zwaar beschadigd. Het onderzoek naar de oorzaak is officieel nog niet afgerond. Eerder werd al wel duidelijk dat er tot aan de gasmeters geen lekkages of andere problemen waren aangetroffen. Dat niet aardgas, maar een butagastank de oorzaak van de explosie is, heeft bij het ministerie en de VNG niette min voor de nodige ergernis gezorgd. Burgemeester Deetman heeft zich volgens de bronnen in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de VNG beklaagd over de huisartsen voortaan op schrift vastleggen welke recepten de assistent mag uitschrijven. Ook moeten de huisarts en zijn as sistent goed registreren wat wanneer is voorgeschreven. Bij chronische zieke patiënten die jarenlang dezelfde medicijnen slikken moet de arts minimaal eenmaal per jaar de patiënt zien voor controle en eventuele bijstelling van medicatie of do sis. Hilversum/ANP - Directeuren van publieke omroepen wor den zeer goed betaald, zeker als de salarissen worden vergele ken met andere leidinggeven den die met publiek geld wor den betaald. Dat blijkt uit een overzicht van Publieke Omroep (PO) dat op verzoek van NRC Handelsblad aan die krant is verstrekt. De omroepbazen verdienen sa larissen die variëren van 180.000 tot ruim 205.000 euro per jaar, zo blijkt uit het over zicht. NRC berekende dat de tweekoppige TROS-directie zich goudhaantje mag noemen met een jaarsalaris van 205.664 euro. Een TROS-voorlichter zegt daarover dat het door PO verstrekte overzicht klopt, en dat hij geen commentaar heeft op de berekeningen van de krant. Een PO-woordvoerder zei gisteren dat de cijfers klop pen. Zo wordt bijvoorbeeld dui delijk dat de twee AVRO-direc- teuren samen in 2002 naar een gezamenlijk salaris van 362.000 euro klommen. De twee KRO- directeuren stegen naar 286.654 euro per jaar. De PO-zegsman geeft aan dat wat de salarissen van de Raad van Bestuur van Publieke Om roep betreft een extern bureau (Hay Consultancy) in de arm is genomen om marktconforme salarissen vast te stellen. „Dit zijn geen buitensporige salaris sen, zeker niet als je naar de tv- branche kijkt." De woordvoerder verwijst naar de nieuwe topman van de Hol land Media Groep (HMG), Fons van Westerloo (ex-SBS), die vol gens mediaberichten het drie voudige zou verdienen van de topsalarissen bij de publieke omroepen. In Hilversum woedt momenteel een discussie over hoe de opge legde bezuinigingen moeten worden verdeeld. Diverse om roepbazen zeggen nu dat hun salarissen niet in die discussie moeten worden betrokken. den haag/gpd - De oppositie in de Tweede Kamer is vergeefs te hoop gelopen tegen de nieuwe wet Werk en Bijstand. Staatsse cretaris Rutte (sociale zaken) gaf op een aantal onderdelen toe, zoals een versoepeling van de sollicitatieplicht voor bij standsmoeders met jonge kin deren. Ook krijgen gemeenten langer de tijd hun réïntegratie- bedrijven te privatiseren. Voor Rutte stond de vrijheid voor gemeenten om eigen be leid te maken centraal. Hij wei gerde toe te geven aan de eis van de oppositiepartijen PvdA, Groenlinks en SP dat uitke ringsgerechtigden recht hebben op hulp bij het zoeken naar een baan. „Dat is de vrijheid van een gemeente. Die moet via een verordening aangeven wanneer mensen recht hebben op een re'ïntegratietraject." Om die re den weigerde de staatssecreta ris ook in de wet op te nemen dat iedereen die in de bijstand zit, recht heeft op een per- soonsgebonderi budget voor reïntegratie. „Als een gemeente dat doet, is het prima, maar ik ga het ze niet voorschrijven." De eis van de oppositie dat gemeenten ge dwongen moeten worden chro nisch zieken en langdurig werk lozen aan een baan te helpen, wees Rutte af. Op het punt van de sollicitatie plicht voor bijstandsmoeder toonde Rutte zich iets soepeler. Het PvdA-Kamerlid Noorman- Den Uyl vroeg om de sollicita tieplicht voor bijstandsmoeders alleen door te voeren als de kin deropvang gegarandeerd is. Dat voorstel kon op sympathie van onder andere WD, Groenlinks en D66 rekenen. Ook Rutte wil dat de kinderopvang goed wordt geregeld. den haag/gpd - Vrouwen hoe ven binnenkort geen operatie met verdoving meer te onder gaan om te worden gesterili seerd. Een speciaal spiraaltje kan binnen een kwartier in de polikliniek worden ingebracht, waarna de vrouw voor de rest van haar leven onvruchtbaar is. Het spiraaltje, Essure geheten, is in de Verenigde Staten ont wikkeld en is het afgelopen jaar bij een kleine vijftig patiënten van het Rivierenland Zieken huis in Tiel getest. Volgens een woordvoerder is het de vrou wen 'uitstekend' bevallen. Het spiraaltje, een kleine twee centimeter lang en twee milli meter dik, wordt in de eileiders ingebracht. Daarbij is geen ver doving nodig, want de ingreep doet nauwelijks pijn. Bijko mend voordeel is dat de wacht lijsten voor sterilisatie zullen verdwijnen, aldus de woord voerder. (advertentie) kritische opmerkingen van het ministerie kort na de explosie. Toen verwees dat ministerie steeds naar een rapport waaruit blijkt dat de veiligheid van gasleidin gen niet wordt gecontroleerd. Nu de oorzaak van de explosie niet met aardgas te maken heeft, zou Deet man willen dat het ministerie de eerdere uitspraken nuanceert. 'Botte bezuinigingen helpen de economie er niet bovenop. De ideeën van het CNV bieden wél toekomst', Doekle Terpstra, voorzitter CNV. 0900-2684636 0,15 per minuut Kijk op www.cnv.nl en word lid C/V den haag - Actievoerders van Milieudefensie heb ben gistermiddag het Tweede-Kamergebouw be klommen. Ze protesteerden zo tegen het voorne men van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) om een akkoord te sluiten over investeringsregels. Aan de gevfl van de Tweede Kamer hing een gr$ot spandoek met de tekst 'Laat bedrijven niet rege ren'. Komende maand besluiten de 146 lidstaten van de handelsorganisatie op een grote conferen tie in Cancün (Mexico) of er een verdrag moet ko men. Veel ontwikkelingslanden zijn tegen. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Saskia Bonger den haag - Roskilde 2000 (acht doden) en Dance Valley 2001 (onderkoelde jongeren) zijn het schrikbeeld voor organisatoren van muziekfestivals. De beveiliging wordt steeds professioneler en uniformer. „Routine is ge vaarlijk." Voedselvergiftiging, vechtpartijen, drugs problemen, slechte weersomstandigheden, ontploffingenen zelfs neerstortende vlieg tuigen. De organisatie van popfestival Low lands (50.000 bezoekers) houdt, net als de organisatoren van andere muziekfestivals, rekening met de gekste 'rampscenario's. Veel dingen zullen nooit gebeuren, maar aan alles wordt gedacht om de schade te beperken als het toch misgaat. Want als organisatoren en gemeenten (die de vergunningen verlenen en eindverant woordelijk zijn voor de veiligheid) ergens bang voor zijn, is het een drama als in het Deense Roskilde, waar in 2000 tijdens het gelijknamige popfestival acht bezoekers werden doodgedrukt. Een ander schrik beeld is Dance Valley in 2001, waar ver kleumde en soms zelfs onderkoelde festi valbezoekers in het donker kilometers moesten lopen, doordat de klaarstaande bussen niet konden wegrijden. „We hebben de afgelopen jaren een paar wijze lessen geleerd", zegt Brian Bout van UDC, de organisator van vijftien dancefes- tivals, yjaaronder Dance Valley. „Een paar jaar geleden dacht iedereen dat ze wel ach terover konden leunen; ze dachten dat fes tivals toch elk jaar hetzelfde zijn. Maar rou tine is gevaarlijk." Elk jaar opnieuw wordt er daarom een nieuw veiligheidsplan opgesteld. Onder deel is de inrichting van een festivalterrein. In Biddinghuizen, waar morgen het drie daagse Lowlands begint, is de organisatie al weken van tevoren begonnen met de op bouw van het terrein. Al eerder is de inrich ting door organisator Mojo, de politie en beveiligingsbedrijf The Security Company helemaal uitgedacht. De festivalganger met hoge nood zal de toi letten niet bij de ingang van een danstent kunnen vinden, horecatenten en podia staan ver weg van de grote looppaden. Dat moet voorkomen dat de muziekliefhebbers gaan dringen en vervolgens in paniek raken of in de verdrukking komen. Door duidelij ke wegbewijzering, ruime parkeerplaatsen en vaste haltes voor het openbaar vervoer kan het verkeer netjes om het terrein circu leren. Op Lowlands is de politie met 120 man aanwezig. „Maar we blijven zo veel moge lijk in het aparte 'veiligheidsdorp' midden op het terrein", zegt politiechef Leo Dou- ven. Wel kan een zakkenroller of drugsdea ler door een agent in burger in de kraag worden gegrepen. De 'stillen' lopen vol gens Douven 'ongeschoren en in spijker broek' op het terrein, vooral om de beveili gingsmedewerkers niet in de weg te lopen. „Zij zijn voor de bezoekers het c.grste aan spreekpunt, niet wij. Zij dragen i>el de erg ste raddraaiers aan ons over." De beveiliging en de verzorging van zieken en gewonden wordt zo veel mogelijk over gelaten aan particuliere bedrijven. Beveili gingsmedewerkers staan bij de ingang, be waken de hekken rondom het terrein en pakken raddraaiers aan. In de EHBO-tent prikken verpleegkundigen blaren door en verbinden wonden. Elke twee of drie uur komen alle diensten samen o«i snel te kun nen reageren op eventueel veranderende omstandigheden. „Regent het bijvoorbeeld opeens, zoals nu op Lowlands wordt verwacht, dan zorgt de organisatie voor extra platen, houtsnippers en zand op de grond. Anders ontstaat er één grote modderpoel, die veel mensen leuk vinden, maar wel ongelukken kan ver oorzaken", vertelt Frank Schmitt van The Security Company, dat Lowlands en Pink pop beveiligt. „Bij droogte krijgen dorstige dansers juist gratis water of worden ze nat gespoten om oververhitting en uitdroging te voorkomen." De beveiliging van grote muziekevenemen ten wordt volgens Schmitt niet alleen steeds strenger, maar ook steeds unifor mer. En dat vindt hij een goede ontwikke ling. „Hoe meer we allemaal dezelfde maatregelen nemen, hoe meer de bezoe kers weten wat wel en niet mag. Een paar jaar geleden vonden festivalbezoekers het vreemd als ze gecontroleerd werden op het bezit van drugs, plastic flessen of blik. Nu niet meer. En iedereen weet ook dat crowd- surfen niet m»er mag. Het is allemaal een kwestie van wennen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3