De echte schade komt later GESPREK VAN DE DAG 'Ik dacht: Ik doe niets verkeerd' Limburgers ondervinden nog steeds gevolgens van dijkdoorbraak in 1993 Niet alles is te verzeker 0 DONDERDAG 28 AUGUSTUS, DAGELIJKS LEVEN Graag, heel graag wil oud-PSV-di- recteur Fons Spooren zijn verhaal kwijt. Verdacht van ontucht met vijf jongens van dertien tot zeven tien. Een dagvaarding voor zware mishandeling, het willens en we tens besmetten van anderen met het HIV-virus. Gisteren kwam hij in afwachting van het proces op 19 november voorwaardelijk vrij. U bent jarenlang vaste bezoeker geweest van het als homo-ontmoe tingsplaats bekendstaande Anne Frankplantsoen. Waarom bent u nooit gestopt? „Ik vind nog steeds dat ik geen strafbare feiten heb begaan. Maar ik ben geen heilige, moreel en so ciaal gezien heb ik fouten ge maakt. Ik heb bij de eerste verho ren al direct verklaard dat ik de jongens nooit om een paspoort heb gevraagd. Ik viel niet op jon gere jongens. Ik weet alleen inder daad niet zeker of de jongens met wie ik contact had achttien wa ren." Wist iemand, bijvoorbeeld uw vrouw, dat u biseksueel benten een dubbelleven leidde? „Nee. Niemand wist dit. Het was een schok voor mijn omgeving. Ik heb mijn vrouw alles op de dag van mijn aanhouding verteld. In deze drie maanden gevangen schap ben ik pas gaan beseffen wat ik heb gedaan. Ik realiseer me nu pas de gevolgen. Ik miste door mijn aanhouding de eerste com munie van een van mijn kinderen en een belangrijke tijd voor PSV." Maar er zijn geruchten geweest, enkele jaren geleden. „Eén zakelijk contact heeft mij eens bij zich geroepen. Dat was ongeveer twee jaar geleden. Die persoon zei dat mensen mij wil den chanteren. Ik ben kort daarna even wat minder vaak gegaan. Maar later kwam ik er toch weer regelmatig. Ik kan niet omschrij ven hoe dat komt." Het Anne Frankplantsoen ligt midden in het Eindhovense cen trum. Heeft u echt nooit nage dacht over de kans op ontdekking? „Nee. Ik vraag me nu ook af waar om ik dat niet deed. Ik had het be ter elders kunnen doen. Maar ik was te naïef, ik dacht: 'Ik doe niets verkeerd'. Maar nu, na drieënhal ve maand, kan ik mezelf voor mijn kop slaan. Ik denk: 'Hoe kunde toch zijn doorgegaan'?" U heeft nu gezegd graag in thera pie te gaan. Waarom hebt u dat niet eerder gedaan? „Ik weet het niet. Ik kan dat niet omschrijven. Na mijn aanhouding zijn er twee psychiatrische rap porten over mij gemaakt. Daar ben ik blij mee. Nu is er bij wijze van spreken een heel boek over mijn dubbelleven, mijn seksleven. Als ik kijk naar wat ik allemaal heb in mijn leven - mijn gezin, mijn werk, mijn vrienden - dan komt de biseksualiteit op de laatste plaats. Ik zou er direct al afscheid van willen nemen. Het is geen verslaving, ik wil er een einde aan maken." U bent HlV-besmet. Het openbaar ministerie zegt dat u anderen in gevaar heeft gebracht. „Dat is iets voor de rechtszitting. Dit alles heeft voor mij ook een keerzijde. Ik heb de afgelopen we ken veel brieven gehad van des kundigen, over hoe ik met de be smetting om moet gaan. HIV Fons Spooren. Foto: CPD/Jurriaan Balke krijgt nu door mij weer veel aan dacht. Duidelijk is dat ook ik te weinig wist. Nu ben ik in de posi tie om anderen te waarschuwen." Hoe gaat u nu de komende weken tot aan de rechtszitting doorbren- gen? „Ik blijf bij mijn vrouw en kinde ren wonen. Ik ga met hulpverle ning aan de slag. Mijn vrouw is een hele grote steun geweest. Heel veel van mijn vriendschi pen zijn overeind gebleven. Q vind dat iedereen over de zaa mag denken wat hij wil, maai weet dat ik het bij het goede i heb. Ik ga me storten op mijn dediging. Ik ga mijn onsf huid wijzen. Het laatste woord isl nog niet over gezegd." Fleur Besters P IT kAW VA*EL £V£M (rr/^M MENSELIJK Oud-pol itiewoordvoerder KLAAS WILTING gaat de Amsterdamse middenstand een handje helpen bij het voorkomen van misdaad. Vanaf september verzorgt Wilting, jaren lang het gezicht van de Amsterdam se politie, samen met adviseur cri minaliteitspreventie John van Dijk een cursus die de winkeliers moet bijbrengen hoe zij dieven en overval lers de wind uit de zeilen kunnen nemen. „Winkeliers hoeven niet bang of gestresst in hun winkel te staan", aldus Wilting, die eind 2000 de politie verliet. „Ze kunnen met hele goedkope middelen ervoor zorgen dat ze zich weer een stuk prettiger voelen." De Belgische CHEF-KOK Bart Vandaele heeft het proces tegen de Nederlandse Staat en de Neder landse ambassadeur in Washington, Boudewijn van Eenennaam, verlo ren. De kantonrechter in Den Haag wees gisteren de eisen van de Belgi sche kok af. De kok wilde betaling van achterstallig salaris en een schadevergoeding van in totaal 15.000 dollar. De rechter meent dat het conflict meer een zaak is die beoordeeld moet worden volgens het recht van het Amerikaanse Dis trict Columbia, waar de kok en de ambassadeur wonen. De ambassa deur ontsloeg de kok op 9 mei. Vandaele zou te veel nevenactivitei ten in de vorm van catering voor Amerikanen hebben ontplooid en daarvoor uit de koelkast en voor raadkast van de ambassadeur heb ben geput. Vandaele beweerde ech ter dat hij is ontslagen omdat hij had geklaagd over de nieuwe vrouw van de ambassadeur. Die zou een ernstig eetprobleem hebben en tel kens etenswaren uit Vandaele's koelkast hebben ontvreemd. De Amerikaanse zanger BOBBY BROWN is gisteren dooreen rechter in de staat Georgia veroordeeld tot twee weken celstraf. Hij kreeg bo vendien zestig dagen huisarrest. De echtgenoot van Whitney Houston werd afgelopen vrijdag opgepakt. Hij had zich niet gehouden aan de bepalingen van zijn voorwaardelijke invrijheidsstelling, die weer volgde op een veroordeling in januari we gens rijden onder invloed. Volgens de bepalingen had Brown zich moe ten melden voor dienstverlening en voor een programma om hem te hel pen van zijn verslavingen af te ko men. Hij liet het evenwel afweten, waarop hij weer met politie en justi tie in aanraking kwam. JESSICA LYNCH, de Amerikaanse soldate die in Irak door commando's uiteen ziekenhuis werd bevrijd, is eervol uit het Amerikaanse leger ontslagen. Een woordvoerster van het leger meldde gisteren dat Lynch haar ontslag op medische gronden heeft gekregen. Door haar verwon dingen is de soldaat niet langer ge schikt voor actieve dienst. De 20-ja- rige Jessica Lynch werd de grootste held van de Amerikaanse oorlog in Irak. Zij raakte op 23 maart ernstig gewond toen haar onderhoudskon- vooi in een hinderlaag liep bij Nasi- riya in het zuiden van Irak. Op 1 april bevrijdden Amerikaanse com mando's haar op spectaculaire wij ze. Later werd vastgesteld dat de be vrijdingsactie grotendeels een show was. Het ziekenhuis, waar Lynch werd vastgehouden, was niet eens bewaakt. Lynch kan inmiddels weer met krukken lopen. Ze hoopt snel genoeg te herstellen om eind no vember Thanksgiving te vieren met haar verloofde en diens familie. Lynch wil kleuterjuf worden. Foto: Reuters De Amerikaanse popster PINK heeft een woedende brief geschreven aan de Britse PRINS WILLIAM. Ze deed dit naar aanleiding van de berichten dat hij in Kenya een antilope zou hebben gedood. De prins is volgens Britse media een fan van de zange res. Hij wilde zelfs dat ze zou optre den op zijn verjaardag in juni, wat ze overigens niet heeft gedaan. Pink trekt nu fel van leer tegen William. „Ik was blij dat ik de eerste keus was om op je verjaardagsfeestje te spelen, maar vol walging toen ik hoorde dat je voor de lol dieren doodt en onlangs een kleine antilo pe hebt gespietst in Afrika", aldus de popster. Een woordvoerder van de prins ontkent dat William een dikdik, een kleine antilopensoort, heeft gedood, „ledereen die hem schrijft, inclusief Pink, zal ervan worden verzekerd dat het niet is ge beurd." Net geboren, nauwelijks twintig centimeter groot en toch al een grote bek. Deze jonge Zuid-Amerikaanse DWERGKAAIMAN toont zijn tanden als hij door verzor ger Henk Zwarteporte van Diergaarde Blijdorp even uit zijn bak wordt gehaald. Het is voor het eerst dat in Nederland twee dwergkaaimannen zijn geboren. Blij dorp heeft zich daarmee gevoegd in een select gezelschap van wereldwijd zes dierentuinen die deze diersoort met succes fokken. Blijdorp heeft twee volwas sen dwergkaaimannen in het Oceanium. Van deze dieren zijn een aantal maan den geleden de eieren naar een broedmachine overgebracht omdat in het ver blijf de tempera tuur te veel ver andert. Met be hulp van een speciale hart slagsensor was eerst vastgesteld dat vier van de twaalf eieren niet waren be vrucht. Volwas sen dwergkaai mannen kunnen ruim anderhalve meter groot wor den. Foto: GPD De ringvaart bij Wilnis ligt bijna helemaal droog na de dijkdoorbraak. Pas najaren kan de schade aan de omliggende huizen duidelijk worden. Tien jaar na de overstroming in Limburg ten mensen alsnog hun vloeren vervangen en muren opknappen (foto's onder). Foto's: ANP/GPD De inwoners van Wilnis vragen zich af hoe de schade door de dijkdoorbraak wordt vergoed. In Limburg hebben ze daar ervaring mee. Veel schade wordt pas najaren zichtbaar. Ze wijst naar de scheuren, schuin onder het dakraam. De voegen tussen de bruine stenen lijken weggeslagen. „Die scheuren zijn er jaren na de dijkdoorbraak gekomen. En dan hoef je bij de verzekering of andere instanties niet meer aan te kloppen", zegt Paula Ratcliffe. Sa men met haar broer Martinus Smeets be woont ze een groot huis in het Limburgse ge hucht Visserweert, vlakbij de Maas. Kerst 1993 vergeten ze nooit meer in het dorp je. De rivier, die ze 's nachts al hoorden brul len, zette de dijk bij Grevenbicht opzij. Een halfuur later stond er ongeveer een halve me ter water in de woonhuizen. Een laag drab bleef achter in de woningen. „Heel erg natuur lijk, maar dat is nog schoon te maken. Veel la ter ontdek je pas de echte schade", zegt Paula. Bijvoorbeeld de vloer in de garage. Het vieze water heeft de vloer gesloopt; het cement is langzaam in stof veranderd. Een oude kast in de woonkamer, met authentieke jachttafere len, ziet er aan de onderkant dof uit. Je ziet precies hoe hoog het water heeft gestaan. „En sinds de dijkdoorbraak groeit er schimmel in. Ruik maar eens. Als ik mijn poetsdoekje er doorheen haal, wordt het meteen groen." Al snel na de wateroverlast kregen Paula en Martinus taxateurs op de stoep. Het dorp had geluk, want eigenlijk werd schade door na tuurrampen niet gedekt. Maar omdat de regio tot rampgebied werd verklaard en de landelij ke overheid een noodfonds in het leven riep, maakten de gedupeerden aanspraak op scha devergoeding. Ze ontvingen drieduizend gul den (bijna 1400 euro), zeker vijftienhonderd gulden minder dan opgegeven. Paula: „Maar dat is niet het ergste. Een paar jaar later kwa men we er achter dat het buitenste gedeelte aan de onderkant van de muur zo rot was als een mispel. Dat moesten we repareren, maar kregen we niet vergoed." Een kilometer of vijf verderop, in Illikhoven, heeft de dijkdoorbraak eveneens sporen ach tergelaten. „De spoorbielzen uit de tuinen spoelden met grote kracht door de straten", weet Jacques Mohr zich te herinneren. Tijdens en vlak na de ramp was iedereen bezig met 'beredderen', zoals Jacques dat uitdrukt. Met andere woorden: schoonmaken en water weg pompen. „Maar al snel was ook bij ons de vraag: wie draait op voor de schade?" Nog voor de zomer van 1994 stond het geld op de bankrekening, dankzij het rijk. Echt be kaaid zijn sommige inwoners er niet vanaf ge komen, stelt hij. „Ik heb slachtoffers van de ramp al snel met twee nieuwe auto's zien rondrijden." De taxateurs hebben niet moei lijk gedaan, mogelijk om de toch al verhitte hoofden in het Limburgse dorpje niet verder op de proef op te stellen. Jacques: „Ik heb de indruk dat ze de opdracht hadden om niet al te stevige discussies aan te gaan." In zijn huis valt de schade mee, ook tien jaar na dato. In grote tegenstelling tot de woning van Renate Ubachs, die verderop in de straat wat lager woont. Stof komt naar buiten als ze de deur opendoet. Achter haar rijden jongens met kruiwagens tegels en puin weg, de vloer van het hele huis ligt open. Er moet een nieu we in. Renate: „Met dank aan de dijkdoorbraak, bij na tien jaar geleden. Sinds het hoge water 'werkt het huis', zoals ze dat noemt. Er ont staan holle plekken in de vloer, tegels trekken om de zoveel tijd krom. „Ik durf rustig te stel len dat zonder de wateroverlast de vloer nog prima was geweest, tenslotte was het huis net voor de ramp helemaal opgeknapt. Als de jon gens nu één tegel loswrikken, gaat er gelijk een hele vierkante meter mee." Helaas geldt ook voor haar dat ze de kosten zelf moet opbrengen. Ze kan niks bewijzen. Een tip heeft ze nog wel, voor de slachtoffers in Wilnis: gebruik nu je mond. „Na zo'n ramp ben je in een shock. Maar let op, want de schade is later vaak veel groter dan je eerst denkt", zegt Renate. Rudi Buis In Nederland is schade doo overstromingen, aardbevin w oorlog, grootschalige onlui w en vulkaanuitbarstingen ni verzekeren. Alle overige sd d wel. Dat zegt het Verbond is Verzekeraars. le Oorlogsschade en natuurg A zijn niet te verzekeren, on Ij verzekeringsmaatschappij b kunnen uitbetalen. Als Ro dam zou overstromen lev! zo veel claims op, dat gee Do le verzekeringsmaatschap schade kan vergoeden. Voor terrorisme heeft Ned sinds 15 augustus een apar zekeringsregeling. Die is in f steld naar aanleiding van aanslagen van 11 september® in New York en Washingto Schade door terroristische 1 wordt tot i miljard euro ve P kerd. Komt het schadebedi'e daar bovenuit, dan krijgen ee gedupeerden een evenredi mi korting op hun uitkering. a« Voor onverzekerbare risico en staat sinds 1998 de Wet Te &J moetkoming Schade bij ra en zware ongevallen (WTS P minister van binnenlandse >n besluit wanneer de WTS v kracht wordt. Dat is onder f gebeurd bij wateroverlast zware regen bij tuinders. et peerden worden nooit heli schadeloos gesteld. |j Boeren kunnen zich vanaf gend jaar verzekeren tegel J terschade. Tot dusverre w schade vaak door de WTS goed, maar volgens een v» 'd voerder van Land- en Tuin ler Organisatie Nederland (LT len boeren in de toekomst Mil zelf moeten betalen. Uai Carel Grol ke va

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2