100 JAAR LUCHTVAART Vliegen is voor iedereen bereikba; Spotter David houdt van alle vog: Boeing 747 HOOG vliegers Wubbo Ockels: dat zit wel snor De democratisering van de luchtvaart Presentatie van de eerste Boeing 747 op de Paris Airshow. Foto: Aviodrome Sinds de eerste gemotoriseerde vlucht in 1903 zijn duizenden verschillende vliegtui gen ontworpen. Een overzicht van acht markante toestellen uit een geschiedenis van honderd jaar luchtvaart. Vandaag: de Boeing 747 De Boeing 747 is het grootse commerciële vliegtuig ter wereld. Zelfs iemand die geen verstand heeft van vliegtuigen herkent dit toestel onmiddellijk. Niet alleen is de kist imposant groot, de 747 heeft ook een zeer kenmerkende bult op z'n rug. Halverwege de jaren zestig groeide de luchtvaart explosief. Door de introductie van grotere passagiersvliegtuigen werd vliegen betaalbaar. En dat was te merken op de luchthavens. Het werd er steeds druk ker. Bouwkundige ingrepen en verbouwin gen waren noodzakelijk om de groeiende passagierstromen te kunnen verwerken. Een andere oplossing was het ontwerpen van grotere passagierstoestellen. Boeings oplossing was de 747. Een immens viermotorig toestel waarvan het staartstuk even hoog is als de zesde verdieping van een flatgebouw. Op 9 februari 1969, onder grote belangstelling van honderden Boeing- medewerkers, journalisten en vertegen woordigers van luchtvaartmaatschappijen, denderde de 747 over de startbaan van Boeing op Paine Field in Everett in de Ver enigde Staten. Tot grote verbazing van veel toeschouwers kwamen de wielen van het toestel los van de grond en vloog de enor me kist! En daarmee werd de wereld op nieuw een stukje kleiner. Nog geen jaar la ter maakte de 747, die inmiddels de bij naam Jumbo Jet had gekregen, in dienst van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Pan Am zijn entree in de commerciële luchtvaart op de route New York-Londen. De Boeing 747-100 was de eerste versie van de Jumbo Jet. Later ontwikkelde Boeing de 747-200 en -300. De laatste heeft een ver lengd bovendek. Het nieuwste model van het toestel is de 747-400; een nog langer bovendek voor het vervoer van nog meer passagiers. Zeer kenmerkend voor dit type zijn de opstaande vleugeltjes, zogenoemde winglets, aan het einde van de vleugels. Het toestel vliegt daardoor nog efficiënter. Op de kortere afstanden kon de 747SP, een verkorte Jumbo Jet, worden ingezet. Tot nu toe zijn er in totaal ruim 1.300 Boeings 747 gebouwd. Hoewel er tot op heden geen serieuze con currentie is voor de 747 werkt concurrent Airbus aan een vliegtuig dat maximaal dui zend passagiers kan vervoeren: de A380. Boeing hoopt Airbus af te kunnen troeven met een nog grotere uitvoering van de 747. Coen Springelkamp Wubbo Ockels heeft met de naar hem vernoemde planetoïde 9496 Ockels zijn naam voorgoed gevestigd. Archieffoto: United Photos De Boer/Poppe de Boer Wubbo Ockels. Wat waren we niet trots toen we in 1985 deze eerste Neder landse astronaut traag zijn salto's zagen maken in de Space Shuttle Challenger. Na zijn ruimtereis met het luchtveer kon er geen tele visieprogramma verschij nen of de ruig besnorde Oc kels was wel van de partij. Talloos zijn de foto's waarin wij hem ais een Michelin- mannetje in de simulator zien staan. Zijn hoofd ging over de gehele wereld, van IJsland tot aan Japan. Ocke ls was de naam. Met een c. Hij hield er ooit een villa in Aerdenhout aan over, maar ach, die is vanuit de ruimte net zo onzichtbaar als de rest van de huizen op de wereld. Ockels kon boeiend vertel len over zijn reis. 'Ik zag als een klein, eenzaam manne tje, met in m'n hand slechts een taperecordertje, de aar de gedurende anderhalf uur voorbijdraaien, dan ben je namelijk rond. Kreeg kip penvel. Ik denk dat dat te maken heeft met een heel diep geworteld biologisch gevoel. Dat zweven, dat kij ken naar die aarde, dat raakte me zo diep, daar is geen goede naam voor." Drie maanden na zijn ruim- tevlucht verongelukte die zelfde Challenger. Nasa be sloot om voortaan niet meer dan zeven astronau ten in het ruimteveer mee te laten gaan en Ockels viel af als ladingsspecialist. Voortaan geen sterren meer, maar Sterrenslag voor Ockels. Als in Nederland je hoofd boven het maaiveld uit komt, moet het eraf. Toen hij op 5 december 1989 in zijn zakenvliegtuigje op een startbaan in Lille tegen een Airbus aanbotste, stonden de kranten meteen vol. Brokkenpiloot. Spookvlie- ger. Noem het maar op. In Maastricht zou steevast de brandweer worden gewaar schuwd als hij met zijn vliegtuigje aan kwam zwab beren. Allemaal sterk over dreven, maar zijn vliegbre vet werd hem wel afgeno men. Naast de bak met eer stond een nog grotere bak met modder en die werd met scheppen vol over hem uitgestort. Pikant, hoor, een astronaut die niet kan vlie gen. Maar goed, Ockels kwam er glanzend doorheen. Hij is nu hoogleraar in de ruimte vaarttechniek en weet daar enthousiast over te vertel len. Hij heeft gezien wat maar een handjevol men sen hebben gezien: de on metelijkheid van de ruimte. Zij nemen het gevoel daar bij straks mee in hun graf en wie weet ligt het daar dan toch een tikje ruimer. Ockels heeft nog niet zo lang geleden een eigen pla netoïde gekregen in de ruimte, een hemellichaam dat cirkelt tussen Mars en Jupiter. Het heet: 9496 Oc kels. Daarmee vestigde de astronaut zijn naam nog eens daarboven. En nu voorgoed, zoals de brenger van dit bericht noteerde. Dat zit dus wel snor, Wub bo. Dit is het achtste en laat van een serie over een e luchtvaart. Prijsstunters als EasyJet maken vliegen mogelijk voor een groter publiek. Foto: Archief lopig onvervuld blijven. Pas in de jaren vijftig en zestig stapte ook Jan-met-de-pet steeds ge makkelijker in het vliegtuig voor de zogenoemde 'emigranten- vluchten'. Volle charters vlogen hele families naar hun nieuwe toekomst in Canada. Bezoeken de familieleden pakten in de ja ren daarna ook het vliegtuig. Roos: „Ze kochten stoelen in op normale lijnvluchten. Daarmee ontstonden ook reisverenigin- gen, de voorlopers van de tour operators." De grote doorbraak van het vliegtuig volgde na de loongolf van 1964, waarbij ie dereen in Nederland fors meer ging verdienen. Roos: „Het eer ste wat men kocht was een klei ne auto, maar daarna volgde snel een reis met het vliegtuig. Spanje kwam als eerste bestem ming in beeld van velen. Men reisde met chartermaatschap pijen die alleen op zonbestem- mingen vlogen. Daar is Transa- via uit voortgekomen en Mar tinair groot mee geworden. Er was een strikte scheiding tussen de dure lijnvluchten en de goedkope chartervluchten. Charters mochten de lijndien sten geen concurrentie aan doen. Geboekt kon er alleen worden via een reisbureau en voor een minimaal aantal da gen." De komst van het straal vliegtuig zorgde eind jaren zes tig voor een verdubbeling van de snelheid waardoor veel snel ler heen en weer kon worden gevlogen en nog meer mensen konden worden vervoerd. Daarvoor waren echter wel pas sagiers nodig. Roos: „De prijzen per stoel moesten dus omlaag om mensen te trekken. Maar de prijs kon alleen omlaag als het nieuwe vliegtuig altijd vol zou zitten. Dat was een compleet nieuw idee." In de jaren zeventig daalden de tarieven van de intercontinen tale vluchten toen steeds meer reizigers vertrokken naar India en het Verre Oosten, op zoek naar andere culturen en reli gies. Begin jaren tachtig daal den ook de tarieven voor trips naar de Verenigde Stal de komst zo'n vijf jaar van maatschappijen a en Basiq Air is vliegen spotgoedkoop gewon „Mensen staan voor rieven in de rij. Steeds pen mensen een heel goedkope tickets. Ze I pas later wanneer ze rest laten ze verlopen De prijsgevoeligheid 1 ziger is van enorm be Roos: ,,Als de prijs 1% dan krijg je 2% meer j De prijsgevoeligheid 1 de servicegevoeligheii af." Roos verwacht da komst van de low cost er goed uitziet. „Er koi steeds meer passagier steeds meer bestemm Regionale luchthavens komende tijd fors gro< touroperators zullen 1 vluchten steeds meer daan aanbieden. Schi uitkijken dat het zich 1 markt prijst." De traditionele maats als KLM zullen zich - q nere vliegtuigen - ten in de zakelijke markt, Roos. „Ze gaan zich ri e de veel betalende zak niet naast een uit een etende toerist wil zittt ken man krijgt meer si k kortere wachtrijen. Di steekt nu al de kop of ditionele maatschapp op dit moment benai hebben grote moeite nieuwe rol. De zakelij ;J is kleiner, dus moet ie maatschappij samem 1! met andere. En dan h nog het fenomeen da ij steeds meer zakenreis n goedkope vlucht pak! ei Of de prijzen op de ir nentale vluchten oml is volgens Roos moei voorspellen. „Misschi r low cost carriers naar bestemmingen gaan misschien gaan tradit maatschappijen chai schappijen overneme jj goedkopere intercont j. vluchten aan te biedefc het blijft zeer specular11 zeer benieuwd wat err gaat gebeuren." V.-fc*4p door Oscar Vermeer Voor 29 euro met EasyJet naar Nice. Of voor 59 euro met Basiq Air naar Faro. Terwijl het vlieg tuig vroeger slechts was wegge legd voor diplomaten en ambte naren, draaien tegenwoordig ook de bakker en de slager hun hand niet meer om voor een reisje door de lucht. „Vliegen is voor iedereen bereikbaar gewor den", zegt prof. H. Roos, lucht- vaarteconoom aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam. EasyJet en andere low cost car riers zijn met hun spotprijzen niet meer weg te denken uit de internationale reiswereld. Dat was vroeger wel anders. De commerciële luchtvaart kwam, na de Eerste Wereldoorlog, voort uit de militaire luchtvaart. Het is niet zo gek dat de com merciële luchtvaart aanvanke lijk een door de overheid be schermde bedrijfstak was. Vlie gen was een regeringszaak en moest geld opleveren. De eerste commerciële lijn vluchten vervoerden vooral post, ambtenaren en diploma ten. Een vol vliegtuig was een uitzondering. „Diplomaten hadden veel koffers en dus veel ruimte nodig. Dat kregen ze ook, want er was immers fors voor betaald. Krapte in een vliegtuig bestond niet", zegt luchtvaarteconoom Roos. De media hadden in de jaren dertig door het uitschrijven van luchtraces een grote invloed op de ontwikkeling van de com merciële luchtvaart. „De span ning en sensatie waren groot. De mensen leefden mee met de kampioenen van de luchtvaart. Alle Europese landen deden er aan mee." De Tweede Wereld oorlog betekende een nieuwe impuls voor de commerciële luchtvaart. Roos: „Tijdens de oorlog waren de vliegers een soort halfgoden, die voor de be vrijding hadden gezorgd. Na de oorlog wilde iedereen graag vliegen." Die wens zou voor velen voor- Vliegtuigliefhebber David Alders (tweede van links) hoopt dat hij en de andere spotters binnenkort een vaste kijkplaats aan de c de Uweg krijgen. Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart door Carlo Nijveen Haarlemmermeer - Brullend neemt een Boeing 747 van Northwest Airlines afscheid van het Polderbaanasfalt. Vliegtuigspotter David Alders heeft aan een blik genoeg. „Onlangs zat ik zelf nog in dat toestel, op de terugreis van San Diego naar Amster dam", roept de 30-jarige IJmuidenaar en thousiast, terwijl hij de vertrekkende 747 vanaf de oostkant van de IJweg nastaart. Daar, vlak tegen de Polderbaan aan, moet de nieuwe vaste vliegtuigspottersplek ko men te liggen. Althans, als het aan David Alders en de andere leden van de Schiphol Aviation Group (SAG) ligt. Met de SAG be kijkt de gemeente Haarlemmermeer inmid dels of de spotters daadwerkelijk een per manente stek kunnen krijgen bij de kleine rotonde waarop het oostelijke deel van de IJweg doodloopt. Het nieuwe spottersparadijs zou ook aan de noordelijke kop van de Polderbaan (bij het fietspad aan de Schipholweg) of bij de kruising van het taxibaanviaduct en de Hoofdweg kunnen komen te liggen. De ro tonde aan het einde van de IJweg is echter het meest geschikt, vindt David Alders. „Hier kun je bij mooi weer van 's ochtends vroeg tot een uur of twee 's middags prachtig spotten. De zon staat dan in onze rug, zodat we bij het fotograferen van vliegtuigen geen last hebben van tegen licht." Op de gedroomde vaste vliegtuigspotters- plek zouden in elk geval behoorlijk wat vierkante meters moeten worden vrijge maakt voor parkeerplaatsen, vindt de Schiphol Aviation Group. „Het zou mooi zijn als er ook een aantal toiletten zou worden gebouwd. En als er voor dagjes mensen een snackkraam of -bar komt te staan", bepleit David. Zo'n vijfjaar geleden raakte de medisch onderzoeker aan de Vrije Universiteit Am sterdam verslingerd aan het vliegtuigspot- ten. „Als ik van mijn werk naar huis reed, gebruikte ik de toenmalige weg langs de Zwanenburgbaan als sluiproutejó: raakte ik steeds meer gefascineej vliegtuigen. Ik registreer niet alia™ nummers, ik maak ook foto's vagjj kisten. Ik heb bijna altijd een scfes me, want ik vind het prettig oml S wat er rondom Schiphol zoal in I hangt", zegt David glimlachend. Inmiddels komt een Boeing 767L. tinair 'fluitend' naderbij. Vanaf <j neergezette driezitsbank slaan (f S tuigspotters het tafereel aandacPj „Het gaat mij niet zozeer om her de vliegtuigmotoren. Ik ben veel teresseerd in de verschillende t voorbij komen. Zo wil ik ooit ni Antonov 225 (het grootste vracl ter wereld, red.) zien landen of 1 filosofeert David hardop. Veel tijd om te dagdromen heel Een Dornier 328 - een klein pasf vliegtuig - kiest inmiddels het 1 JJï „Die gaat naar Southampton", f^3 gelliefhebber' na één ooghoekflL3 Fit

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16