KUNST CULTUUR Godsdienstwaanzin is van alle tijden en culturen Altijd uit op een leuke witz 'Stromingen herken je, bewegingen ontstaan, scholen maak je' Filmfestiv Venetië 1 geopend T donderdag 28 augustus Eros Ramazzotti. Foto: AP/Franco Greco Eros Ramazzotti naar Ahoy' Rotterdam - De Italiaanse pop ster Eros Ramazzotti komt op maandag 1 maart naar Rotter dam Ahoy' voor een eenmalig concert. De kaartverkoop voor het concert begint zaterdag. Ra mazzotti trad voor het laatst op in Nederland in mei 2001 in een uitverkocht Ahoy'. Nieuwe jazz-prijs voor saxofoniste laren - De eerste Singer Laren Jazz Award voor een jonge, ta lentvolle, Nederlandse jazzmu sicus is voor saxofoniste Tineke Postma. De uitreiking heeft plaats tijdens Laren Jazz, een evenement dat de aloude jazz- cultuur van die plaats nieuw le ven moet inblazen. Volgens de jury is Postma een „originele musicienne die zeer goede composities en arrangementen aflevert." Musical over val Muur berlun - Joop van den Ende heeft met de Duitse rockgroep The Scorpions afspraken ge maakt over een musical met als thema de val van de Muur van Berlijn. The Scorpions scoor den rond de val op 9 november 1989 hit na hit, waarvan Wind of Change de bekendste is. Wind of Change wordt ook de titel van de musical The Scor pions stellen hun hits van tóen voor de musical ter beschikking en leveren ook vijftien nieuwe liedjes aan. De première is in het najaar van 2004 voorzien, waarschijnlijk in Berlijn. Sandra den Hamer baas filmfestival Rotterdam - Sandra den Hamer wordt de nieuwe algemeen di recteur van het International Film Festival Rotterdam (IFFR). Den Hamer volgt per 1 maart volgend jaar de Brit Simon Field op, die het IFFR acht jaar lang leidde. Den Hamer is al sinds 1986 verbonden aan het drukst bezochte filmfestival van Nederland; de laatste drie jaar als co-directeur. Simon Field neemt na de 33ste editie van het IFFR (21 januari -1 februari 2004) afscheid van Rotterdam; hij gaat zich dan weer wijden aan 'de onafhankelijke film.' Muzikale lezing in Schouwburg leiden - In de Leidse Schouw burg wordt zondag een muzika le lezing gehouden. Onder de titel Van Caribisch klassiek tot dushi muziek' nemen de spre kers het publiek mee op reis door de Antilliaanse en Arubaanse muziekgeschiede nis. Het muzikale gedeelte is in handen van een speciaal voor dit evenement samengestelde band. Voor tickets of meer in formatie: 06-48713354. door Herman Joustra NOORDwiJK - Kun je zomaar een nieuwe kunststroming op poten zetten? Zoals een Noord- wijkse stroming, waar alle schilders de natuur van en rond het dorp op het doek zet ten? Vergeet het maar, kunst laat zich niet dwingen. Je kunt hooguit proberen van Noord- wijk een aantrekkelijke plek te maken, waar kunstenaars graag naartoe komen. Daarover wa ren de sprekers tijdens de con ferentie 'Naar de natuur in Noordwijk' het gisteren eens. Het creëren van een kunststro ming was één van de thema's. De conferentie in de kapel van Conferentie Naar de natuur in Noordwijk: 'Kunst laat zich niet dwingen' de N.H. kapel aan de Hoofd straat, ter markering van het vijfjarig bestaan van het Zo merschilderfestival, kende wat dat betreft grote eensgezind heid. Maar om de discussie zuiver te houden, was enige nuancering vooraf wenselijk, betoogde de directeur van het Groninger Museum, Kees van Twist. Hij maakte onderscheid tussen stromingen, bewegin gen en scholen. „Stromingen herken je, bewegingen ont staan en scholen maak je. Een school veronderstelt dat er een verhouding meester- leerling is. Het veronderstelt ook dat men erin investeert. Wil je zo iets in Noordwijk dan moet je erin investeren." Dat lukt met een beetje goede wil nog wel. Noordwijk moet zorgen dat er ruimte is waar de kunstenaars kunnen werken en voor onderdak zorgen. Maar dat zijn slechts randvoorwaar den, volgens Van Twist. „Vul het verder niet allemaal in. Zeg niet dat ze allemaal de natuur moeten schilderen, laat het aan de kunstenaars. Wie weet, na vele decennia wordt het mis schien herkend als stroming." Ivo Bouwman, kunsthandelaar, kon zich wel vinden in deze vi sie. „Ook al voel ik me wel een vreemde eend in de bijt, omdat ik niet actief ben in de heden daagse kunst. Ik ben gespecia liseerd in negentiende- en twintigste-eeuwse kunst. Maar ook ik kan geen voorbeeld noe men van een gemaakte stro ming. En ik heb helaas ook geen handige tips. Ik geloof in elk geval niet dat een stroming gemaakt kan worden." Een stroming is sowieso opval lend, volgens Bouwman. „Want bij een kunstenaar denk je in eerste instantie toch aan een eenzaam zwoegende ar tiest, niet aan een groepje dat om de tafel zit om het gemeen schappelijke gedachtegoed over de te volgen richting op papier te zetten. Nee, een stro ming is te danken aan de kunsthistorische wetenschap. Die ordent om inzicht te ver werven. Zo kom je tot groepjes die overeenkomstige kenmer ken hebben. Natuurlijk zijn er altijd kunstenaars geweest die verwantschap voelden en el kaar opzochten. Maar het eti ketje stroming is er louter op geplakt door de buitenwacht, om ordening aan te brengen." Hans den Hartog Jager, I criticus en auteur van 'Ze{ worden', kwam tot slo^ met een voorbeeld op dei pen. Hij verhaalde van d£ lukte poging een nieuwe Ij stroming aan de man tel gen. „Ik liep in een t\s(, hands boekenzaak wat rq neuzen en kwam een bof] gen over New Neurotici fism. Een boek met kj naars als Hays en Malontf men die me niets zeiden.], les Saatchi, de beroemde meman, had geprobeerd New Neurotic Realism t? moten, maar dat was m Kunst onttrekt zich dus wetten van de reclame." Marokkaanse acteurs spelen hoofdrol in toneelstuk over Katwijks vissersdrama uit 1915 door Rody van der Pols katwijk - Een vissersdrama mid den op de Noordzee. Grauwe wolkenluchten en een godvre zende bemanning. Hollandser kan het bijna niet, zou je zo den ken. Toch vormen Marokkaanse acteurs de bemanning van de Katwijkse haringlogger in Waan- zee, een toneelstuk gebaseerd op de gelijknamige roman van Rijnsburger Robert Haasnoot. „Bij het betreden van de repeti tieruimte werd net psalm 68 in gezet. In het Marokkaans. Dat was wel eventjes wennen." De afgelopen week is de schrij ver een kijkje wezen nemen in het theater van Onafhankelijk Toneel in Rotterdam. Daar wor den de laatste repetities gehou den, voordat het stuk zaterdag in première gaat en aansluitend een tournee langs de Neder landse theaters maakt. „De eer ste tien minuten zat ik met een grijns op mijn gezicht. Staat daar een stel Marokkaanse ac teurs in oer-Hollandse vissers- kledijzegt de schrijver. „Maar toen ik eenmaal over mijn ver bazing heen was, moest ik vast stellen dat ze het enorm goed deden." Een toneelversie met Marok kaanse acteurs in de hoofdrol: het is wel het laatste wat Haas noot had kunnen vermoeden ten tijde van de verschijning van zijn roman in 1999. Meteen al leidde het boek tot commotie in Katwijk, het dorp waar hij een groot deel van zijn jeugd doorbracht. Want met de ont hulling van de drie gruwelijke moorden die in 1915 onder lei ding van een godsdienstwaan zinnige matroos op een Kat wijkse haringlogger werden ge pleegd, schond de auteur een decenniaoud taboe. Reacties op het boek had hij wel verwacht, vertelt de schrij ver op het terras van een Kat wijkse strandtent Maar dat het boek zo'n stortvloed aan emo ties zou losmaken, had hij nooit kunnen bevroeden. „Ik herin ner me met name een forum discussie in Katwijk, waarbij een geladen sfeer hing. De ene helft van de zaal hoopte dat ik eens flink met de dominee in Marokkaanse acteurs hijsen zich in traditionele visserskledij voor het toneelstuk 'Waanzee'. Foto: PR discussie zou gaan, de andere helft wilde het omgekeerde. De geschiedenis die in Waan zee wordt verhaald, speelt te gen de achtergrond van het be vindelijk gereformeerde geloof, dat nog steeds een flinke aan hang heeft in Katwijk. „Sommi ge mensen ervaarden mijn boek als een aanval op hun ge loofsovertuigingen, wat zeker niet het geval is. Ik ben in de eerste plaats een romanschrij ver die een mooi verhaal wil vertellen. Religie speelt daarin een belangrijke rol, omdat dat dat nu eenmaal de achtergrond is waartegen de gebeurtenissen zich afspelen. Aan de andere kant: het had ook een schip vol communisten kunnen zijn, on derweg naar een klasseloze maatschappij." Naast afwijzende reacties wa ren er echter ook steunbetui gingen, zegt Haasnoot. „Veel Katwijkers hadden het verhaal wel eens gehoord, maar wat er werkelijk was gebeurd, wisten ze niet. Destijds heeft een groepje Katwijkse notabelen al vrij snel besloten om de ge beurtenissen onder de pet te houden. En de bemanningsle den hebben er nauwelijks over willen praten. Zodoende had de geschiedenis mythische pro porties aangenomen. Naar aan leiding van mijn boek zijn de feiten eindelijk boven water ge komen." Toen de auteur in 2000 van re gisseur Gerrit Timmers een te lefoontje kreeg met de vraag of hij een toneelbewerking met een Marokkaanse cast zag zit ten, reageerde Haasnoot in eer ste instantie verbaasd. „Ik vond het een hele eer, maar ik moest er ook wel even over nadenken. Mijn eerste gedachte was: maar dit is toch een oer-Hollands verhaal? Pas later realiseerde ik me dat dat wel meevalt. Het is vooral een verhaal over de uni verseel menselijke eigenschap om je in woelige tijden achter een krachtige, charismatische leider te scharen. Vooral als die leider pretendeert de wil van God te kennen." In het stuk is dat Arend Falke- nier, een matroos die zijn colle ga's tot allerlei religieuze oefe ningen aanzet. Al snel overtuigt hij de bemanning ervan dat de wereld is vergaan en de haring logger maar beter koers kan zetten naar Jeruzalem. De drie bemanningsleden die zijn reli- Marisa van Eyle kruipt in de huid van Annie M.G. door Wljbrand Schaap utrecht - Ze schreef Pluk van de Petteflet en Minoes, en kreeg er nooit de P.C. Hooftprijs voor. Ton Vorstenbosch, die eerder al een opmerkelijk toneelstuk schreef over koningin Wilhelmina, brengt nu een toneelstuk over die andere koningin van Neder land: Annie M.G. Schmidt. Een toneelstuk over de schrijfster van nationaal erfgoed. Ga er maar eens aan staan. Vorsten bosch heeft het aangedurfd, en volgende week is de première van dit stuk. Opnieuw is de regie in handen van Mette Bouhuijs, en op nieuw verzorgt componist El mer Schönberger de muziek en is het licht afkomstig van tove naar Reinier Tweebeeke. Vol gens Vorstenbosch is dat een bewuste keuze: „Ik zie Annie M.G. Schmidt toch ook als een soort koningin. Het is in elk ge val, net als Wilhelmina, een ko- ninginnedrama: het drama van een belangrijke vrouw met een grote ambitie. Door met het zelfde team te werken maken we ook duidelijk dat het geen musical wordt en dat er geen vrolijke liedjes en dansjes in zit ten." Een groot verschil met de suc cesvolle voorstelling Wilhelmi na is de hoofdrol. Met Anne Wil Blankers, de koningin van het Nederlandse toneel in de rol van moeder des vaderlands, was succes eigenlijk al verze kerd. Voor 'Annie M.G., de dochter van de dominee' is een tamelijk onbekende, en nog vrij jonge actrice gekozen. Marisa van Eyle (1964) had dan wel een belangrijke rol in het to neelstuk en de film Familie van Maria Goos, en bijrollen in Minoes en Abeltje, zij is toch vooral bekend in de relatief kleine kring van mensen die haar carrière hebben gevolgd bij de tamelijk elitaire Toneel groep De Trust. Voor een ongesubsidieerde productie als 'De dochter van de dominee' is het een risico om zonder een beroemde hoofdrolspeler te werken. Toch lijkt Van Eyle bij voorbaat de enige actrice te zijn die de be roemdste grootmoeder van Ne derland geloofwaardig op het toneel kan brengen. Waar dat aan ligt? Haar stem? Haar uit straling? Van Eyle weet het ook niet precies. Vorstenbosch, die ruim twee jaar geleden begon aan het schrijven van 'De doch ter van de dominee', is al even tevreden met Van Eyle. Vor stenbosch: „Ik moet toegeven dat ik Marisa niet kende. Toen het stuk af was dacht ik ook in eerste instantie aan een oudere, bekende actrice als bijvoor beeld Ellen Vogel, of noem het lijstje maar op. Tenslotte speelt 'De dochter van de dominee' zich af tijdens de laatste 15 jaar van het leven van Annie M.G. Schmidt. Maar die zoektocht naar een oudere actrice leidde tot niets, en toen werd Marisa genoemd. Toen ben ik nog eens beter gaan kijken, en dacht ik: perfect. Qua uiterlijk lijkt Mari sa er natuurlijk helemaal niet op." „Dat had ze gewild," roept Van Eyle er lachend tussen door. Vorstenbosch: „Ja, Annie vond zichzelf altijd een zak aardappelen. Maar even seri eus: wat ik het meest bewonder aan Marisa is juist dat zij het vermogen heeft om te transfor meren. Zij kan iemand anders worden. Niet op zo'n nadoene- rige manier, maar wezenlijk." Dat leerde Van Eyle bij Toneel groep De Trust. „Dat was eind jaren tachtig een schoolverla tersgroepje. Toen hebben we geleerd om goed gebruik te ma ken van de mogelijkheden van schmink en buiken en pruiken. Ik heb vroeg geleerd om plezier te hebben in het gebruik van al lerlei hulpstukken bij het acte ren. Het is bijna een kinderlijke opvatting van toneelspelen, maar als je die goed beheerst kun je iemand anders worden op het toneel." Vorstenbosch: „Daar komt nog bij dat je nu ook een publieke figuur speelt. Annie M.G. Schmidt is van ons allemaal, we hebben allemaal een beeld van haar. moet perfect kloppen, an ders krijg je al gauw een paro die." En een parodie is 'De dochter van de dominee' zeker niet. Maar we moeten het ook niet zien als uitsluitend een hommage, volgens Vorsten bosch: „Hommages zijn niet zo interessant, daar zit geen dra ma in." Vorstenbosch heeft Annie MG Schmidt een paar keer per soonlijk ontmoet. Zijn levens partner Guus Vleugel was goed bevriend met de schrijfster. „Ik heb met Guus samen een paar keer met haar gegeten. Dat wa ren altijd bijzondere ontmoe tingen. Ik heb de kattige kant van Annie en haar emotionele uitvallen daardoor dus niet meegemaakt. Wel dat ze gere geld uit was op een leuke witz. Daar maakte ze showtjes van. Dan zat ze zo onderuitgezakt aan tafel, en dan kwam er van onder die stiff upperlip opeens een opmerking, waarover ze lang had nagedacht en die meestal ook erg geestig was." Veel is inmiddels wel bekend over Annie Schmidt, dankzij de grote biografie die onlangs ver scheen en de talloze interviews die de schrijfster tijdens haar leven gaf. Vorstenbosch voelde zich bij het schrijven niet ge roepen om daar nog veel aan toe te voegen of om al te veel in de inmiddels bekende details te treden. „Het drama is dat Annie Schmidt tot aan haar dood de regie in handen wilde houden van haar leven. Doe dat maar eens als ondertussen je lichaam en omgeving ermee ophouden. Ton Vorstenbosch en Marisa van Eyle: „ledereen heeft zijn eigen beeld van Annie Schmidt, maar dat is al leen maar gebaseerd op de boekjes, de musicals en die paar interviews. Foto: GPD/George Verberne Dat maakt haar als mens be wonderenswaardig. Van Eyle: „Iedereen heeft zijn eigen beeld van Annie Schmidt, maar dat is alleen maar geba seerd op de boekjes, de musi cals en die paar interviews. Hoe ze thuis op de bank zit, daar heeft niemand ooit van gewe ten. Dat geeft mij ook een grote vrijheid om die rol vorm te ge ven. We laten zien wat zich in haar huis afgespeeld zou kun nen hebben tussen de euthana sie van haar man in 1980 en haar eigen dood in 1995." Eén ding is wel duidelijk na le zing van de tekst: Annie M.G. Schmidt mag dan de leuke oma zijn die Jip en Janneke schreef, ze is voor Ton Vorstenbosch toch zeker ook de schrijfster die met het grimmig-grappige stuk 'Er valt een traan op de tom poes' euthanasie bespreekbaar maakte in het Nederland van de jaren zeventig. Want ook dat is Annie M.G.: een eigengereide dochter van een Zeeuwse do- 'Annie M.G. - de dochter van de dominee'. Première 3 sep tember, Stadsschouwburg Utrecht; 2 en 3 december in de Leidse Schouwburg. 'ai gieuze pretenties in twij ken, moeten dat spoe< een gruwelijke dood b Falkenier overtuigt de i de bemanning er name dat de dissidenten afg van satan zijn die moeten worden. Het stuk maakt aanschc wat religie in zijn meej me vorm allemaal kan ten. In dat opzicht is V ook hoogst actueel, zeg noot. „Kijk naar het 1 Oosten, waar het religie damentalisme voor slachtoffers maakt, net Taliban in Afghanistan.? wat daar is gebeurd, eeip tieve psychose." Ook voor de Marokkaa teurs was de thematiek) stuk herkenbaar. Onlang Casablanca nog opi door een bomaanslag, jjc door mensen uit de funi talistische hoek. De acteurs, afkomstig rakech, zijn overigens het eerst in Nederland.Jt speelden zij nog het stir' eveneens onder leidi Timmers. Naar verv" komt ook op deze p veel Marokkaans pub Desondanks heeft Hi die de toneelbewerking van den Kieboom daarmee bewust geen gehouden. „Het moest thentiek blijven. We he ook voor gekozen niet t verklaren, maar puur haal te vertellen." Voor de gelegenheid integrale tekst naar bisch vertaald. Wat de nog de nodige hoofd bezorgde, want in h. wordt veelvuldig de naans' gehanteerd, de len, bombastische taal Statenvertaling van d« 4' „Ik moet er maar op wen dat hij er iets van 1 maakt", zegt Haasn c chend. „De Nederlande® ten het namelijk met a boventiteling doen." rk Waanzee, gespeeld d( Onafhankelijk Toneel^P] terdag in het Nieuwe Ofp ater in Rotterdam in pi Op 28 september wo stuk in de Leidse Schol opgevoerd. Voor mefc= zie: www.ot-rotterdam, d d. venetië/gpd - Het Fi van Venetië is gisterai gonnen aan zijn zesti) jaardagsfeest. Als eei meldde zich Woody dat was bijzonder. H< Amerikaan sinds 1980 te van zijn films in V( wereldpremière had was hij nooit meegekoi dat hij vorig jaar ecl schuwheid had ovei om zich voor HolF ding in de heksenketel ven van 'Cannes', mi het meer serene en bi oudste filmfestival ter eer te moeten gunnen persoonlijk bezoek. Dat is nu gebeurd na« ding van de eerste vo< van Anything Else, ni< windendste film ovei het oeuvre van de N« komiek. Dit keer ziei jonge acteur Jason Bij beginnende tekstscl hept met al die nei frustraties die we van wend zijn. De regissei genoegen met de rol oudere vriend die Bigj wandelingen in Centr; zijde staat met de wij; zen van iemand die maal eerder heeft met. de moeilijke vriendin f meer wil vrijen (ChristL de dreiging van een 7^ ge schoonmoeder, ei ger die de boel tilt en chiater die nooit iets tel stc

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14