DUIN BOLLENSTREEK Ouderenregeling Valkenburg onzeker 'Regel het maar, het is jullie toko Joodse begraafplaats in Katwijk gaat open op Monumentendag R5 pw clubhuis loerie i beginnen Cape Zanderij bijna klaar voor raket 'Kortingspas De Schelft voor Noordwijkerho liters' donderdag 28 augustus 2003 brommers (en frontaal wijk - Een Katwijkse (24) 30-jarige Hillegommer >t onbekend letsel naar kenhuis gebracht nadat lun brommers frontaal ■lkaar waren gebotst. Het al gebeurde gistermiddag rier uur op het fietspad le provinciale weg tussen wijk en Katwijk, ter hoog- ndustriegebied Klei )e oorzaak van de fornta- ing is nog niet bekend. aak mislukt r alarm <- Een inbraak in een aan de Ambachtsweg in 'c is gisteravond mislukt it het alarm afging. Rond raalf waren de inbrekers gekomen door een inge- ruit, maar zij staakten pn om binnen een deur t krijgen, vermoedelijk het alarm begon te loei- iwijs kwijt Ir veel drank wijk - Een 54-jarige ivijker is gistermiddag bewijs kwijtgeraakt om- veel te veel had gedron- e man werd rond 15.00 de Molenstraat aange- n in zijn auto. Hij blies g/1, bijna vijf keer de toe- i hoeveelheid. Hij kreeg rerbod en een proces- 1. missing raarschijnlijk k - De zwemmer waar - ugustus met man en naar is gezocht voor de se kust, is waarschijnlijk et vermist. De politie in gaat er, nu nog steeds irmissing is gemeld, van de man op eigen kracht aan de kant is gekomen niet heeft gemeld. houder liternet - De Katwijkse wet- :Van Duijn gaat op in- en dagboek bijhouden n werkzaamheden op ïeentehuis. De SGP wil 1 imanier een inkijkje ge- het Katwijkse bestuur en fijkse belevenissen van I thouder. Gisteren is Van L legonnen. Zijn beslom- en zijn te volgen via vethouder.sgp-kat- dend mmen c - De Katwijkse Red- rigade begint vanaf lavond met lessen red- vemmen voor kinderen es jaar. In verschillende igroepen en op diverse ren deelnemers weke- oefeningen die nodig zwemmers in nood te Naast het lesprogram- It de KRB ook diverse activiteiten voor jonge fleer informatie bij C. ïlt, 4075364. - Als alles meezit hoopt De Goerie over een half nieuw clubhuis te kun- rekken, samen met de Sport en Recreatie Ge- ipten Katwijk. De Kat- :renigingen hebben de- de benodigde bouw- dng gekregen, lorzitter G. van Beelen it de aannemer binnen ;en aan het heien kan Weliswaar moet de irgunning nog zes we- inzage liggen, maar be- I tegen het plan zijn nog ligediend. „Dat verwach- nu niet meer." Van Bee- prg blij dat de zaak nu i en is druk doende om ;n met de aannemer te die het casco neerzet. ;ers van beide vereni- naken het werk vervol- Hoe snel het gebouw kan worden opgeleverd f van de planning van lemer, de beschild>aar- i materiaal en de weers- ligheden. Schaatsweer ijsclub deze winter dus t slechter uit. er J. van Nieuwkoop gehandicaptenstichting erheugd. Hij wil probe- l kroonprins Willem- er te strikken voor de handeling volgend it is een uniek project in nd: een schaatsclub en "hting voor gehandicap- één clubhuis. Het zou stastische opsteker zijn kan komen. Ik ga het heren te regelen." katwijk Bij uitzondering gaat de Joodse begraafplaats in Katwijk aan den Rijn een middag open voor het pu bliek. Tijdens de Open Monu mentendagen kunnen bezoe kers de begraafplaats bezoe ken. Mét hoofddeksel en al leen op zondag 14 september, na de zaterdagse Sabbatdag, van 13.00 tot 17.00 uur. De begraafplaats, voor joden uit Leiden en omgeving, da teert van 1758 en volgens Joodse traditie mogen de gra ven nooit worden geruimd. Een hoek van de begraafplaats is in 1807 gebruikt om acht tien Leidse schoolkinderen en hun juf te begraven die om kwamen bij de explosie van een kruitschip in de Leidse binnenstad. Op zaterdag 13 september zijn de andere monumenten in Katwijk geopend. Dit jaar zijn dat de Dorpskerk, de Oude en Nieuwe kerk, de R.K. kerk Jo annes de Doper, de Vredes- kerk, molen De Geregtigheid, de Vuurbaak en begraafplaats Zuidstraat, tenzij er die dag begrafenissen zijn. In het Prins Hendrikkanaal ligt het motorvrachtschip Knapzak uit 1931. Het Katwijks Museum is die dag gratis te bezoeken en in het gemeentehuis is een ex positie over het agrarische verleden van Katwijk. Op die manier zoekt Katwijk aanslui ting bij het landelijke thema van de Open Monumentenda gen dit jaar: 'in en om de boerderij'. Balkenende blokkeert afvloeingsregeling burgerpersoneel door Roza van der Veer valkenburg - De ouderenrege- ling voor Defensiepersoneel staat op de tocht. Deze zomer heeft minister-president Balke nende persoonlijk een regeling voor 58-plussers, die door de be zuinigingen bij Defensie overbo dig zijn geworden, geblokkeerd. Reden is het rijksbeleid om ou deren langer aan het werk te houden. De betrokken bond voor het burgerpersoneel, de Centrale voor Middelbare en Hogere Functionarissen (CMHF), is boos over het schrappen van de af spraken die ook gevolgen heb ben voor het burgerpersoneel op het Marinevliegkamp Valken burg. Defensie wil op 1 januari 2004 het Marinevliegkamp Valken burg sluiten. Dat betekent voor veel van de 750 werknemers ge dwongen ontslag. De betrokken bonden praten nog over een sociaal plan. Voor de zomer werd wel een akkoord bereikt over een regeling voor burger personeel van 58 jaar en ouder. Dat mag op gunstiger voor waarden vervroegd de dienst verlaten. Deze zomer zou het kabinet akkoord gaan met de regeling. Dat ging niet door omdat de minister-president persoonlijk ingreep. Minister Kamp heeft de afspraken echter nog niet helemaal in de prul lenbak gegooid. Hij wil de kwestie opnieuw aan de orde stellen in de ministerraad. Dat gebeurt hoogstwaarschijnlijk morgen. W. Cozijn van de CMHF houdt tot die tijd nog hoop. „We kij ken reikhalzend naar een be slissing uit, ook al was het niet zo'n hele goede regeling. Maar als dit niet doorgaat, betekent het dat er straks meer jongere mensen de deur uit moeten. En daar zijn wij heel erg tegen." Volgens Cozijn loopt Defensie een groot risico om sterk te ver grijzen. „Bovendien heeft De fensie jongere mensen nodig die ook fysiek wat aankunnen. Er worden hele administratieve afdelingen samengevoegd. En daar wordt ongelooflijk hard gewerkt en hele lange dagen ge maakt." Daarnaast wijst Cozijn op het menselijk aspect. „Je zult maar jaren bij Defensie hebben ge werkt en juist in een tijd van snel oplopende werkloosheid op straat worden gezet. Dan blijkt je cv niet helemaal up to date en je kunt heel goed aan de stuurknuppel van de Orion zitten maar verder eigenlijk niet zo veel. En dan moet je wel op eens meedoen aan de ratrace op de arbeidsmarkt. Daar word je niet vrolijk van." Cozijn vindt het op zich een lof felijk streven om ouderen aan het werk te houden. „Maar je moet ook denken aan al die ge zinnen die hier straks de dupe van worden. Tot je 57-ste heb je nog een sollicititatieplicht. Dat betekent dat mensen regelrecht de WW ingaan. En we weten wat de regering daarmee van plan is dus in feite betekent het gelijk de bijstand in. En dat voor mensen die 30 of 35 jaar bij Defensie hebben gewerkt. Daar mag je best oog voor heb ben." De situatie op het Marinevlieg kamp Valkenburg vindt Cozijn dan ook echt triest. „Ik was er onlangs nog maar dat is echt verschrikkelijk. Iedereen is daar behoorlijk om zich heen aan het kijken. Er wordt veel ge praat over bescherming van de ambtenaren maar soms denk ik dat de tucht van de markt toch heel wat eerlijker is dan de rijksoverheid." katwijk - Als Katwijk morgenochtend uit de veren gaat, dan staat 'ie er: de vijftien meter hoge raket die vrijdagavond het spectaculaire hoogtepunt van de feestweek in Katwijk aan den Rijn moet verzor gen. De Oranjevereniging belooft de feestvierders een lancering van af de Zanderij. Daar wordt inmiddels met man en macht gewerkt aan de opbouw van een lanceerplatform. Gisteren zetten de vrijwilli gers van de OV Katwijk aan den Rijn het platform van tien bij tien meter in elkaar, vandaag gaat de lanceertoren de hoogte in. De hele stellage meet straks zo'n twintig meter, waarmee het maar net on der het dak van de achterliggende flats blijft, zegt coördinator D. van der Plas (links). Met de hulp van deskundige licht- en geluidstechnici werken er nu zo'n twintig mensen om de opbouw vanavond klaar te krijgen. Bij het krieken van de dag kan dan met medewerking van Space Expo uit Noordwijk de raket worden geplaatst, legt Van der Plas uit. „Het wordt nog even spannend, .desnoods werken we van nacht door. Want de raket moet er staan, zodra het hier licht wordt. Ook in het dorp loopt de spanning al op. We hebben heel de dag be kijks, vanuit de flats en vanaf de provinciale weg. De lancering wordt het gesprek van de dag." Foto: Henk Bouwman NOORDWUKERHOUT - Noordwij- kerhout moet gaan bekijken of de eigen inwoners geen kor tingspasje kunnen krijgen voor De Schelft. Zo'n pasje kan er aan bijdragen dat de 'relatief veel te hoge' subsidie aan het sport- en recreatiecentrum aan meer inwoners ten goede komt dan nu. Op dit moment heb ben de gebruikers 'onevenre dig profijt' van de tonnen aan euro's die de gemeente jaar lijks in De Schelft pompt, oor deelt GroenLinks in een nota waarin de partij aangeeft wat ze de komende jaren wil berei ken. GroenLinks kwam bij de raads verkiezingen vorig jaar onver wacht met twee zetels in de raad. Tijd om te kijken hoe dat is gegaan en wat de partij ver der wil, vindt GroenLinks. De partij wil op een aantal terrei nen het roer wat omgooien. Zo moet bij huisvesting het idee van bouwen voor speciaal jon geren of ouderen worden los gelaten, maar moet de ge meente naar een 'design for all' waardoor buurten een meer gemengd karakter krijgen. De partij wil ook dat jongeren van af 20 jaar een reële kans maken op een eigen onderkomen. Het nieuwe dorpscentrum moet verder autovrij worden en er moeten meer fietspaden ko men. Voor de bestuurlijke toekomst van het dorp kiest GroenLinks niet langer voor volledige zelf standigheid, maar voor een fe deratie met buurgemeenten. Daarbij kunnen de deelnemers de belangrijkste beleidsbeslis singen zelf blijven nemen, maar worden de ambtenaren apparaten geheel of gedeelte lijk samengevoegd. De ambte naren gaan dan voor alle ge meenten werken. Lisse, Hille- gom en Noordwijkerhout gaan de komende tijd de mogelijk heden daarvoor onderzoeken. Eindelijk onderkomen voor jongeren in Noordwijk Buurt nog steeds niet blij noordwijk - Tsja, het is nog wat kaal. Je kunt hier op dit mo ment misschien het beste een bridgeclub beginnen", zegt Ben van Stijn, een van de jongeren werkers van Noordwijk. Toch zijn ze trots op hun nieuwe onderko men, een aanbouw achter de Northgohal aan de Duinwete ring. Na jaren wachten en over leggen, is er vanaf morgen ein delijk weer een ruimte voor jon geren van boven de 16. Sinds jongerencentrum Join in 2001 noodgedwongen moest sluiten, is het Noordwijkse jeugd- en jongerenwerk op zoek geweest naar een plek voor de oudere jeugd. Uiteinde lijk is in overleg met de ge meente gekozen voor een tijde lijke oplossing achter de sport hal, protesten van buurtbewo ners ten spijt. Die vrezen over last van de jongeren in brom merleeftijd. Ze hebben zelfs een kort geding aangespannen te gen de komst van De Achter kant, zoals het nieuwe onder komen heet. De rechter stelde hen in het ongelijk. De jongerenwerkers zijn zich terdege bewust van hun verant woordelijkheid om overlast voor de buurt te voorkomen. „We blijven hen informeren over onze activiteiten door ge regeld brieven rond te sturen", zegt Marlijn Groen, een van de jongerenwerkers. „En natuur lijk staan we altijd open voor vragen, suggesties, klachten en zovoort." Van Stijn: „We hopen dat de omwonenden hier ook af en toe binnenstappen, twee richtingsverkeer is altijd beter dan dat wij alleen af en toe een brief in de bus gooien. In een wisselwerking met de buurt kunnen we de meeste proble men wel oplossen." Ook is er de maatregel van een pasjessysteem. De bezoekers moeten zich registreren, ze hebben een pasje nodig om De Achterkant binnen te komen en als ze problemen veroorzaken wordt hun pasje - eventueel tij delijk - ingetrokken. „Die pas- Dragan Tomas, Marlijn Groen, Ben van Stijn en Roel van den Berg (vlnr) staan te trappelen om hun nieuwe i6+-onderkomen in gebruik te ne men. Foto: Dick Hogewoning jes zijn overigens niet alleen om ze in toom te houden", verdui delijkt Roel van den Berg. „Als ze hun naam en e-maSadres opgeven, kunnen wij ze ook makkelijker bereiken. Als er een activiteit is, gooi je er even een mailtje of sms'je uit." Bij de eerste activiteiten die in De Achterkant gaan gebeuren, hoort het gezelliger maken van het interieur. Alles is gloed nieuw, hagelwit - en eigenlijk een beetje kaal. De bedoeling is dat er panelen aan de muur ko men, waarop de jongeren zelf decoraties kunnen aanbrengen. Graffiti, posters of wat dan ook. „Kijk, wij kunnen wel wat din gen gaan ophangen, maar dat is vast niet dezelfde smaak als zij hebben", zegt Dragan Tomas, jongerenwerker nummer drie. „Als we hier de kop van Jim of Jamai aan de muur hangen, dan gaat -ie binnen de kortste keren in de fik", voorspelt Groen lachend. De Achterkant opent morgen avond om 19.00 uur met een hapje, een drankje en mis schien een film. De eerste tijd blijft het low-key. Van 15.00 tot 17.00 uur kunnen jongeren op vrijdagmiddag binnenlopen om wat te hangen, te internetten of te poolen. Maximaal vijftig mo gen er naar binnen, op last van de brandweer. „Ik hoop op een gegeven moment aan de deur te moeten gaan staan om te zeggen: sorry, maar het is vol", zegt Van den Berg. Of dat er in derdaad van gaat komen, is af wachten. „We verwachten niet dat binnen een maand de hele doelgroep zich hier heeft inge schreven", zegt Groen. „Maar over een half jaar moeten we toch wel een goed beeld heb ben. En verschillende activitei ten trekken natuurlijk een ver schillend publiek. Op een cur sus streetdance komen andere mensen af dan op een cursus websites maken." Er staat in de hoek dan wel een bar - eigenhandig erin gezet door Van den Berg - maar dat betekent niet dat de jongeren laveloos De Achterkant uitwan- kelen. Alcohol wordt er name lijk niet geschonken. Van Stijn: „Als je een activiteit aanbiedt voor jongeren, dan is een van de eerste vragen: waar is het bier. Maar je kunt ook lol heb ben zonder 'stimulerende mid delen', vinden wij." Directeur van het jeugd- en jongerenwerk Anja Muller: „Als je tot elf uur een leuke activiteit hebt gehad en je hebt nog trek in een drankje, dan zit je vanaf hier trouwens zó op De Grent." Ook binnen roken mag niet. De Achterkant is per slot van reke ning een openbare ruimte. Maar verder mag er heel veel wél. En dat mogen de jongeren allemaal zelf bepalen en organi seren. Groen: „Als je 17 bent en je wilt dat er wat georganiseerd wordt, dan moet je dat zelf aan pakken. Niet verwachten dat wij dat wel even doen." Van Stijn: „Wij zeggen dan: regel het maar* het is jullie toko." noordwijk - „Wij zijn besode mieterd door de gemeente." E. Verweijmeren windt er geen doekjes om. Zij is een van de omwonenden van het nieuwe jongerencentrum in Noordwijk, en niet blij met de groep 16-plussers aan de overkant van de parkeer plaats. „Ze zeggen: je hebt in spraak, maar alles was al in kannen en kruiken. Begrijp me goed, ik ben niet tegen jongeren, die verdienen ook een plekje. En als ze zich ge dragen vind ik het prima dat ze daar zitten, dan is het fijn dat er iets voor hen is. Maar ik vrees het ergste." Dat er geen alcohol geschonken wordt, vindt zij een 'lachertje'. „Kof fie en thee, daar komen die jongeren toch niet op af? Dan nemen ze toch zelf stiekem wat mee?" Een paar huizen verderop woont G. Pijttersen. Ook zij heeft gemengde gevoelens over De Achterkant. „De in druk die ik op de inloopdag voor omwonenden heb gekre gen, was erg positief. De men sen die daar de leiding heb ben, hebben echt heel goede bedoelingen. Maar of ze de jeugd daarin mee kunnen krij gen is nog maar de vraag." Ze kent de ellende die jongeren kunnen veroorzaken. .Ais je alleen al ziet wat er kan ge beuren als De Grent leegloopt. We wonen hier op een door gaande route, en de herrie die er dan is van die paar tiental len jongeren... En de autospie gels die je dan moet vervan gen..." Zij vraagt zich af of de jonge ren ook weggaan als De Ach terkant sluit. „Dat is op een heel christelijke tijd, geloof ik. Maar de kans bestaat dan na tuurlijk dat ze nog even buiten blijven napraten. Met hun brommer alvast aan. De straat loopt hier in een U, al dat ge luid wordt nog eens versterkt. We hebben met zijn allen kei hard geknokt om geparkeerde vrachtwagens hier weg te krij gen, die de hele nacht met htm koeling aan de buurt wakker hielden." Ook dat pasjessysteem - als je je misdraagt, kom je er niet meer in - heeft zo zijn nade len. „Dan mag zo iemand er niet meer in. En dan?" vraagt Pijttersen zich af. „Gaan ze dan niet weer gewoon op straat hangen? We kunnen wel op die jongerenwerkers af stappen, maar je mag ook niet verwachten dat zij dag en nacht de hele boel in de gaten gaan houden." „Wat mij vooral tegen de borst stuit: het zijn de kinderen van mijn mede-Noordwijkers. Hun eigen kinderen. Vroeger sleutelde mijn broer ook aan zijn brommer, met vrienden, in onze eigen achtertuin. En als iemaöd anders beter ge reedschap had, gingen ze met zijn allen daarheen. Nu moet er speciaal een bus voor gaan rondrijden. Hoe kan dat toch? Vroeger speelden we ook bui ten, maar nu is er veel meer rottigheid. En als je er wat van zegt, krijg je ik weet niet wat naar je hoofd geslingerd." En een laatste opmerking naar de gemeente: „Waarom zet je zo iets midden in een woonwijk? Op die leeftijd houd je nu een maal van harde muziek. Da's normaal." Geluiden die ook in de rest van de buurt doorklinken. Slechts een enkajjing steunt de komst van De Acnterkant. Zo als Ph. en J. de Kloet. „We hebben er alle vertrouwen in. Het ergste wordt misschien het geluid van die brommers, als ze even blijven hangen en af en toe gas geven." J. de Kloet: „Laten we die jongeren en de coördinatoren in vre desnaam eens een kans ge ven. Zodra er overlast is, gaan we wel met ze praten. Het zijn per slot van rekening geen kinderen van twaalf meer." Iedereen is toch een keer zes tien geweest, zegt zij. „Mijn moeder draaide me ook wel eens de oren van mijn kop." Hij: „Maai- wij waren stakkers vergeleken bij wat ze nu uit spoken, hoor." Zij: „Toch heb ik liever dat ze daar binnen zitten, dan dat ze ergens los over straat moeten lopen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13