REGIO Autobrand werk van jonge vandalen k Rijkswaterstaat maait bermen rijksweg 11 selectief Hoornpolder wellicht onder water voor woonboten Muziekpaviljoen in Rijnstroom óg vijftien steigers Me Dwarswatering Bob de Bouwer in Hazerswoude Geld voor bedrijfsterrein in Groene Hart Iderdorper dood - Een 68-jarige Lei ier is gisterochtend den nadat hij aan het Van nplein van een ladder was jen. Vermoedelijk kreeg i zijn hart toen hij op de stond en raakte hij bui- ustzijn. Twee voorbij- Iters uit Leiderdorp heb- ]og geprobeerd de man te meren. DONDERDAG 28 augustus «t gemist, :o te water wetering - Een 51-jarige Jiobilist uit Roelofarends- js gisterochtend met zijn jii het water gereden toen beerde het pontje aan de lat te halen. De pont onderweg naar de over- vaardoor de man met zijn het water belandde. De in zichzelf in veiligheid •n. Zijn auto uit het water ld. tieldagen rcheon aan den rijn - Van tex- Ideding in historisch lef. Onder dat motto ;van 29 tot en met 31 au- "textieldagen' plaats in do. Medewerkers - de ar- >lken en vrijwilligers de- reren hoe vroeger met en andere materialen igegaan om kleding te nbrand phen aan den rijn - Een ;en en een handvol eerlieden rukten dins- Idag laat uit om een d te blussen bij de Keerkring in Alphen. was ontstaan op een •ebouwd terrein, op waar kinderen van ste- takken hutten bouwen, een half uur was het ider controle. Tientallen :n keken naar het blus- jnten ondervroegen een van hen. door Wim van Wanrooy voorschoten - De bewoners van de wijk Bosgeest hoeven zich geen zorgen te maken dat er in Voorschoten een nieuwe pyro maan is opgestaan. Uit buurton derzoek blijkt dat de dinsdag avond in brand gestoken auto bij het John F. Kennedyplantsoen op het conto komt van twee jeugdi ge vandalen. De bewoners van de aangrenzende flat hebben dat zelf geconstateerd. Eén van hen - een gepensio neerde man - vertelt dat hij zelf naar beneden is gegaan omdat zijn auto naast de brandende auto stond. „Ik ben hem weg gaan halen. Toen waren er al twee te hulp geschoten jongens met emmers water uit de sloot bezig het vuur te doven. Een paar tellen laten kwam de brandweer. Het was geen grote brand." Een meisje dat rond de tijd dat de auto in vlammen opging thuis kwam. alarmeerde de be woners. „Zij heeft ook gezien dat twee jongens van tussen de 12 en 14 jaar de auto in brand staken. Die jongens zijn natuur lijk weggerend. Nee, dit is geen werk van een pyromaan ge weest." De man prijst zich gelukkig. „Dat moeten we hier niet heb ben." Meer zorgen maakt hij zich over het vandalisme dat bij zijn flat opnieuw de kop op steekt. „Het is hier een half jaar rustig geweest. Daarvoor was het vaak prijs. We zitten hier te genover het station. Jongens komen 's avonds van de trein en richten vernielingen aan. Of ze komen van een feest uit het jongerencentrum en vertrekken met de trein, nadat ze nog even iets 'leuks' hebben gedaan." Een andere bewoonster van de flat was ten tijde van de brand niet thuis. „Maar eerder in de week zijn de ruiten van de auto van mijn buurman ingeslagen. Het is puur baldadigheid en vernielzucht." „En ze weten niet eens wat voor schade ze aanrichten", zegt de man weer. „Vroeger wisten ze wat een gulden waard was. Te genwoordig telt een euro niet eens meer mee. Het interes seert die gasten niet. Terwijl jij als slachtoffer zo duizend euro kwijt bent om de schade te re pareren." Anderen knikken. Of de politie er wat aan doet? „Nou, die heb ben hier geen tijd voor. Ze ko men als er wat gebeurd is. Maar niet om de boel vooraf te con troleren. Je denkt toch niet dat er iemand komt als ik bel om te vragen een oogje in het zeil te houden? Schiet nou toch op." De meeste bewoners hebben, zoals zo vaak, ook dinsdag niets gemerkt van de consternatie. „Brandweer? Rond half negen? Niks van gemerkt. Er gebeurt hier natuurlijk wel eens wat, maar nee, ik heb niets gezien of gehoord." 'Geen reden voor paniek' Burgemeester Verver van Voorschoten is geschrokken van de autobrand die afgelo pen dinsdagavond in het John F. Kennedyplantsoen heeft ge woed. „Maar ik zie voorlopig geen enkele aanleiding voor paniek", zegt ze. De burge meester wenst het jongste ge val van - waarschijnlijk - brandstichting niet anders te bestempelen dan als 'inci dent'. Ze gaat er niet van uit dat er in Voorschoten op nieuw een pyromaan is opge staan. Begin juli arresteerde de politie een 26-jarige Voor schotenaar die verdacht wordt van een grote reeks branden in het dorp. „We hebben de afgelopen zo mer, na die arrestatie, mogen ervaren dat de branden zoals ze er voorheen in Voorschoten waren tot stilstand zijn geko men", aldus Verver. Zij toon de grote betrokkenheid bij de jacht op de pyromaan. Ze schafte een camera aan voor de brandweer, zodat die bij el ke brand de omstanders kon vastleggen. En als het weer raak was, was ze zelf altijd snel op de plaats des onheils. „Niet om de brandweer te controle ren, maar om te kijken of ik de gedupeerden een hart onder de riem kon steken", verklaar de ze vlak na de arrestatie van de man, die ervan wordt ver dacht de 'pyromaan van Voor schoten' te zijn. ninistratie huis nÉHOTEN - Bij Zorggroep ijren Vlietstreek, die onder ai i Voorschoten en Wasse- e irg aanbiedt, is het sinds ct igelijk administratieve ijl bestellen. De zorggroep ii dan een medewerker van ioj istratiekantoor CAV langs c c helpen met het beheren lanciën. Voor meer infor- 070-3075246. door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Het park Rijnstroom is de meest aange wezen plek om een muziekpa viljoen te vestigen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de gemeente heeft gedaan. Om verschillende redenen vielen het Bospark en het Burgemeester Visserpark af. Naar aanleiding van een door het CDA ingediende motie be sloot de raad naast de door B en W en schenker de Lionsclub gewenste stek in Rijnstroom ook andere plekken te onder zoeken. Het nieuw aan te leg gen Rijnplein en het Thorbec- keplein vielen al in een vroeg stadium af door woningbouw in de directe omgeving. Rijnstroom, Bospark en Burg. Visserpark werden serieus in het onderzoek betrokken. Park Rijnstroom kreeg de voorkeur. Het muziekpaviljoen kan er het verdwijnen van het Parktheater compenseren. „Park Rijn stroom voldoet, ondanks het nadeel van een lange planologi sche procedure, aan de voor waarden voor een langdurig succesvol gebruik. Het heeft nu al de culturele status en uitstra ling, waarbij de horeca een rol kan vervullen en de afstand tot bestaande woningen accepta bel is", schrijven de onderzoe kers. hazerswoude-dorp - Hazerswoudse kinderen wa ren gistermiddag helemaal in de ban van Bob de Bouwer. De televisieheid schudde menig uitgesto ken kinderhandje op het kermisterrein aan het Raadhuisplein in Hazerswoude-Dorp. De kermis begon gisteren en draait nog tot en met zaterdag. Vanwege de jaarmarkt is er vanavond vanaf 18.45 uur boegsprietlopen en een gondelvaart bij de Warnaarkade. Vrijdagavond is er een Jaarmarkt Popfestival en zaterdag een braderie. Ook is er een bailonnenoptocht, ringsteken met oldtimer-tracto ren en het jaarlijkse Hazerswoudse Dictee. De jaar markt wordt om 22.30 uur afgesloten met vuur werk. Foto: Eric Taal door Robbert Minkhorst alphen jlan den rijn - Alphen aan den Rijn heeft subsidie ge kregen voor twee bedrijfsterrei nen, waaronder een nog aan te leggen terrein in het Groene Hart. De gemeente ontvangt van de provincie Zuid-Holland 75.000 euro. Alphen krijgt 50.000 euro voor een project dat nog in de kin derschoenen staat. De provin cie subsidieert een haalbaar heidsonderzoek naar de 'Poort van Alphen'. Dat bedrijfsterrein zou, aansluitend op de contai- nerterminal bij de Gouwe, langs de Steekterweg kunnen komen. Alphen is blij met het bericht van de provincie. De gemeente diende de subsidie-aanvraag in mei in. Uit het onderzoek moet blijken wat de aanleg van het terrein kost en hoeveel ruimte er is voor bedrijven. In een verklaring laat Alphen weten dat het om 'een duur zaam, meerlaags, innovatief be drijfsterrein' gaat. „Het element duurzaam heeft betrekking op een wijze van bouw, inrichting en gebruik, die zo spaarzaam mogelijk omgaat met de nog beschikbare open ruimte en een zo beperkt mogelijke belas ting van het milieu met zich meebrengt." Het gebied rond de Steekterweg ligt in het Groe ne Hart. Een voorbeeld van een innovatief bedrijf is het plan van een Alphense ondernemer om een ondergronds kaaspak huis te bouwen. De andere subsidie is bedoeld voor de Rijnhaven. Al jaren wordt gewacht op het opknap pen van de oude industrieter reinen aan de Rijnhaven. De provincie honoreert het plan van aanpak voor de herstructu rering met een bijdrage van 25.000 euro. Zuid-Holland hecht veel waarde aan het op knappen van verouderde be drijfsterreinen. Zuid-Holland heeft de ambitie de komende vier jaar 'een stevige bijdrage te leveren' aan de aanleg van 500 hectare nieuwe bedrijfsterrei nen en de herstructurering van 500 hectare bestaand terrein. Een van de middelen die de provincie heeft om gemeenten en regio's te helpen bij 'een duurzame ontwikkeling en be heer' van industrieterreinen, is het project Duurzaam Econo misch Ruimtegebruik (DECOR). Voor 21 projecten in Zuid-Hol land kent de provincie in totaal bijna een half miljoen euro toe. >bbert Minkhorst 'ar orp - Er komen nog jnl füen aanlegsteigers in erdorpse Dwarswate- 0 it bleek gisteren tijdens )rP irzitting bij het hoog- 1 adschap van Rijnland, bezwaren tegen de hui- iec* steigers werden behan- en h® ;ers zijn zeer omstreden. i van de aanlegplaatsen 8 J >or rekening van én de n v »te, die de bouwvergun- n heeft verstrekt, én het w' emraadschap, dat over 'in meervergunningen' 5t 1 e vaart is boezemwater Ier verantwoordelijkheid hoogheemraadschap 5 d ïland valt. De onafhan- h® leroepscommissie van 1C^ d boog zich over de be- oeI De leden van de com- [ingen 's ochtends zelf "e' ilshoogte nemen, zetting van de aanwezi- tbewoners, die de vaart ïun tuin zien dichtslib- t boten, moest gemeen- ïnaar Post erkennen dat ^]|l voor 43 steigers een Ergunning is verleend. 0 door mazen in de re in mg van zowel de ge- 08 is het hoogheemraad- chteo werd gistermiddag t vvjk. Inmiddels heeft de indlorpse gemeenteraad ;unl speciaal besluit het entinen dichten. Iedere ge Je vergunningaanvraag jk gemeente nu met succes teln - voor een jaar lang. joegen omwonenden Iroöf er wel plaats was voor ingertig aanlegsteigers, n daar Post beaamde dat hel lastig zal worden, an ld gistermiddag een bi- ontmoeting tussen om binden, de gemeente, verte lt ujrdigers van Rijnland, .naren en studenten- iging Asopos. Eigenlijk d gelukkig met de zaken - ook de eigena- de aanlegsteigers niet. •rp blijkt bijvoorbeeld te hebben aangete- ;en de vergunningen oogheemraadschap heeft moeten afgeven voor de aanlegsteigers. Oftewel, zoals een omwonende scherp op merkte, de gemeente maakt be zwaar tegen iets waar ze zelf aan meewerkt. Noodgedwongen dus, zei Post, omdat er aanvankelijk geen gronden waren om bouwver gunningen voor steigers te wei geren. Dat Leiderdorp nu zelf een bezwaarschrift heeft inge diend, is evident, volgens de ambtenaar. „De Dwarswatering is een mooie groene sloot. Dat hadden we graag zo gehou den." Ook het hoogheemraadschap erkende dat het omhoog zit met de steigers. „Het is natuurlijk een ongewenste ontwikkeling is", zei medewerker Van Loen. „De mogelijkheden om het te gen te gaan, zijn heel beperkt." Aangemeerde boten mogen geen schade toebrengen aan de waterkwaliteit en de oevers. De doorvaarbaarheid mag er niet onder lijden. Daarvan is op de Dwarswatering allemaal geen sprake. Preses Doomink van roeiver eniging Asopos, rechtenstuden te, bestreed dat trouwens. Zo veroorzaakt de golfslag zowel schade als problemen voor de roeiers. Rijnland redeneert dat het 'een afgeleid belang' is: niet de steigers veroorzaken golf slag, maar de aanmerende bo ten. Dat is een fraaie catch 22: zonder steigers immers geen aanleggende sloepen. Boven dien, zo had Doomink uit juris prudentie van de Raad van Sta te opgeduikeld, moeten ook af geleide belangen worden mee gewogen. Verder stelde Door- nink dat de veiligheid op het water in het geding is. Buurtbewoners zien de Dwars watering veranderen in 'een grote goedkope jachthaven'. Hun uitzicht is verziekt en de rust is weg. Daarbij voelen ze zich bedrogen, zei bewoner Eg berts. „We zijn door de ge meente en het hoogheemraad schap in het ootje genomen. Deze instanties hadden hierop kunnen anticiperen." De beroepscommissie doet dit najaar uitspraak. Alleen de distels zijn weg hazerswoude-rijndijk - IetS heeft boer Henk van Dorp van de Galgweg in Hazerswoude bereikt. Rijkswaterstaat heeft al le distels in de bermen langs rijksweg 11 die grenzen aan het weiland van Van Dorp tot een hoogte van twintig centimeter gesnoeid. Het gaat om een strook van twee kilometer. Maar de zuring en de beren klauw staan er nog, en kunnen nog volop uitzaaien. De rijksdienst kwam in actie nadat Van Dorp dreigde rijks waterstaat voor de rechter te slepen. Van Dorp stond sterk, omdat er een verordening be staat die beheerders verplicht distels bijtijds te maaien zodat ze niet kunnen zaaien. Tevreden is Van Dorp nog lang niet. „Het is gewoon een truc van rijkswaterstaat om onder het kort geding uit te komen. Ze voldoen nu wel aan de regels in de distelverordening. Maar jammer genoeg bestaat er geen zuring- en berenklauwverorde ning. Ik weet dus niet of ik nu nog gronden heb om een kort geding tegen ze aan te spannen. Maar belazerd voel ik me wel." De advocaten van Van Dorp voeren momenteel overleg met de advocaten van rijkswater staat. In een toelichting liet rijkswa terstaat te weten selectief te zullen maaien. „We doen het alleen op de plekken die over last geven. Geld om de bermen overal te maaien hebben we niet." Intussen heeft ook de ge meente Leiden opdracht gege ven aan een aannemer om Strengen en Tengnagel in War mond te maaien. Ook daar was het een paradijs voor akkerdis tels, meldde boer Piet van der Geest. „Het probleem is bekend bij ons", zei een woordvoerder van de gemeente Leiden van ochtend. „Maar de provincie moet de opdracht verstrekken. Wij hadden nog wat onenigheid met de provincie over de finan ciering. Hoewel we daar nog niet uit zijn, hebben we afgelo pen dinsdag toch een aanne mer opdracht gegeven te maai en. Want wij vinden ook dat het zo niet langer kan." 'Er moet natuurlijk wel genoeg geld voorhanden zijn' door Ruud Sep RijpwETERiNG - Onder water zet ten van de Hoompolder bij Rijpwetering biedt wellicht een oplossing voor de illegale lig plaatsen van recreatieve woon boten in de gemeenten Al kemade, Jacobswoude én War mond. Een projectgroep, waarin be halve de provincie en de ge meenten ook agrariërs en woonbooteigenaren zijn verte genwoordigd, heeft zijn oog la ten vallen op de kleine polder ten noorden van Rijpwetering, die ingeklemd ligt tussen de Koppoel, de Kleipoel en de Poeldijk. De groep heeft een ad viesbureau opdracht gegeven de oplossing voor de woonbo ten verder uit te werken. De projectgroep is ongeveer an derhalf jaar geleden op initiatief van de agrarische natuurvereni- De Hoornpolder bij Rijpwetering wordt mogelijk onder water gezet. Foto: Henk Bouwman ging VanAde in het leven geroe pen in een poging een einde te maken aan een aantal slepende conflicten rond woonboten. Met name op en rond de Kager- plassen liggen meer dan hon derd recreatieve woonboten op plaatsen waar dat volgens het bestemmingsplan niet is toege staan. De provincie probeert al jaren de illegale woonboten aan te pakken, maar komt voorals nog niet veel verder dan het voortdurend verplaatsen van het probleem. De samenwerking tussen de partijen verliep aanvankelijk nogal stroef, vertelt wethouder Uit den Boogaard, die namens de gemeente Alkemade in de projectgroep zit. „Er zaten mensen bij die echt een hekel aan elkaar hadden. Maar onder leiding van Kurt van der Heden van VanAde lukte het toch om iedereen te laten inzien, dat alle partijen er baat bij hebben om samen op te trekken." De boten vormen voor boeren in het gebied vaak een interes sante bijverdienste. Vandaar dat het hen een lief ding waard is om de boten gelegaliseerd te krijgen. De woonbooteigenaren willen graag een eind aan alle juridische procedures, de ge meenten hebben er belang bij de boten naar één gebied te ha len, zodat ze op het riool kun nen worden aangesloten. En de provincie kan door het bieden van een legaal alternatief op een relatief soepele manier zor gen, dat de woonboten verdwij nen van de plekken waar ze het open landschap verstoren. Volgens Uit den Boogaard vol doet het idee om de Hoompol der onder water te zetten en ge schikt te maken voor woonbo ten in principe aan de verlan gens van alle partijen. Het plan verkeert nog in een zeer pril stadium. „Er is al wel contact geweest met de grondeigenaar, en die zei: werk het maar verder uit. Er valt in ieder geval over te praten. Maar er moet natuurlijk wel genoeg geld beschikbaar zijn." omnpld projectgroep nog wel meer ideeën voor de toekomst van de woonboten. Zo is de mogelijk heid geopperd dat boeren die nu nog woonboten in een lange rij langs de dijk hebben liggen, een inham graven en daar de boten onderbrengen. Zo'n con centratie van boten is minder storend in het landschap en brengt de aanleg van riolering en gas en licht een stuk dichter bij. (advertentie) Prp KUNSTSTOF KOZIJNEN MET iiihkd VKG-KEURMERK? kozijnen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11