Commissie kraakt cultuur NASA Extra bescherming DAKKAPELLEN BUITENLAND voor VN-personeel Eigen succes bedreigt tolheffing Londen Britse geheime dienst verdedigt Irak-beleid Ruzie over Europese defensie verdiept zich India eist van Pakistan uitlevering 'criminelen' 'Gebrek aan aandacht voor veiligheid werd ruimteveer Columbia mede fataal' Opnieuw poging tot liquidatie in Gaza 'Wederopbouw van Irak kost tientallen miljarden' IN ÉÉN DAG GEPLAATST ombiaanse gsbaas cel in - De Colombiaanse iaas Fabio Ochoa is in tot dertig jaar cel veroor- jens handel in verdo- middelen en witwas- jken. Ochoa (46) was in >n tachtig een van de lei- 'tyan het Medellin-kartel K)le vermoorde Pablo Esco- 1990 werd hij in Colom- ir zes jaar achter de tra- zet. Na zijn vrijlating in erzocht de Amerikaanse om zijn uitlevering om- gewoon door zou gaan ugstransporten naar de zware Amerikaanse druk e Colombia hem uitein- ii2001 uit. elzoekers ond na brand woensdag 27 augustus 2003 ■rafperser **kt in Praag ^)e Tsjechische politie 1» 29-jarige man aange- die had gedreigd de lervoorziening van vergiftigen met cya- I eiste 500.000 kroon furo). Begin deze verd een man opgepakt jïlfde bedreiging. VoUNCEN Bij een brand 'ertj asielzoekerscentrum in fitse plaats Bad Wildun- 1 in de nacht van maan- dinsdag 23 mensen ge braakt, van wie twee De brand is vrijwel ze- iorzaakt door een bran- iigarettenpeuk, maar of t in het spel is, weet de nog niet. Het gaat zeker 1 een daad van vreemde- laat, stelde de politie. roux breekt bij gevecht - Mare Dutroux is za nder zeer strenge vei- laatregelen in een zie- aan een gebroken pols leid. De vermoedelijke loordenaar had zijn iroken tijdens een ge it medegevangenen, ilitiemensen in zieken- ing hielden toezicht op ideling. Dutroux ont- ijf jaar geleden enkele •n hij naar het gerechts- werd gebracht. liumfabriek afield sluit - De uraniumfabriek in j[se Sellafïeld gaat in 2010 de fabriek wordt uit ^tte kembrandstof pluto- jn uranium gehaald. Het ix zal na 2010 worden ge- S 'oor opslag van nucleair e uraniumfabriek is B ingebmikname in 1994 eden. Het productieplan uur j lange na niet gehaald 3imland zegt dat de fabriek faa rater radioactief ver een jen 0 belegert "ien Karadzic NAVO vredesmacht in tieeft dinsdag in Pale de belegerd van de dochter rouw van de voormalige h-Servische leider Ra- aradzic. Hij is niet aan- m. Eerder deze maand e de arrestatie van ex-le- r Ratko Mladic. Beiden door het Joegoslavië- in Den Haag gezocht., eefeer wegens genocide na >20#m Srebrenica. ■ft n ime weer Ident Rwanda iZittend president Paul (een Tutsi) heeft met kn 95 procent van de }n de presidentsverkie- In Rwanda gewonnen, pngrijkste concurrent, nier Twagiramungu (een echt de uitslag aan. Ka- 15) greep tijdens de gen- in 1994 de macht. De rormen een minder- par bezetten wel de machtsposities in het iBouterse rije voeten Bibo - Dino Bouterse, (van de Surinaamse ex- fDesi Bouterse, is vrijge- lafwachting van een uit- fan de rechter in een Jgens illegaal wapenbe- jerse werd in juni vorig gehouden toen hij met [paspoort Curasao in oe te komen. ird Heath ekenhuis De Britse oud-premier Heath (87) is met ichten en een bloed de longen opgenomen iekenhuis. Onder conservatief premier tot 1974, trad Groot- ië toe tot de EG. Hij 1975 opgevolgd door Thatcher. door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - Het ongeluk met het ruimteveer Columbia op 1 februari was net zo zeer te wijten aan de manage- mentcultuur van de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA als aan het stuk isolatieschuim dat een bres sloeg in het hitteschild van de linkervleugel. Veiligheid had ten onrechte niet de hoogste prioriteit. Er werd te gemakke lijk voorbij gegaan aan signalen van pro blemen omdat het in het verleden 'ook goed afgelopen was'. Die conclusie trekt de onafhankelijke onderzoeksraad (CAIB) onder leiding van oud-admiraal Harold Gehman, na bijna zeven maan den onderzoek. Het CAIB-rapport werd gisteren aan de Amerikaanse regering, het Congres, NASA, de astronautenbond en de familieleden van de zeven omge komen bemanningsleden aangeboden. De onderzoeksraad meent dat reizen met een ruimteveer op zich niet onveilig is, maar er moet eerst aan een aantal voorwaarden worden voldaan voordat de ruimtevluchten kunnen worden her vat. NASA hoopt in maart weer een shuttle te kunnen lanceren. Ook wil Gehman een debat over de vraag wat de VS eigenlijk willen bereiken met ruimte reizen en hoeveel geld de natie daarvoor over heeft. Volgens de onderzoeksraad stond het ruimteveerprogramma onder continue geld- en tijddruk, en leed de veiligheid daaronder. Ook werden ruim tereizen te veel als routine beschouwd, terwijl het eigenlijk nog steeds experi menten zijn. Maar het grootste pro bleem was het structurele gebrek aan aandacht voor veiligheid. Toen een dag na de lancering uit foto's bleek dat een stuk afgebroken isolatiemateriaal van de brandstoftank het ruimteveer had ge raakt, werd nauwelijks actie onderno men omdat 'zoiets al eerder was ge beurd'. Er heerste bij NASA bovendien 'een cultuur waarin afwijkende menin gen niet werden aangemoedigd'. De Columbia spatte op 1 februari boven Texas uiteen, nadat het ruimteveer de dampkring bereikte en hete lucht door de breuk in het hitteschild de vleugel zwaar beschadigde. De bemanning stierf binnen enkele seconden. De onder zoeksraad werd al enkele uren na het ongeval ingesteld, en beperkte zich niet tot de fysieke oorzaak. Volgens de raad is het bijzonder belang rijk dat een cultuurverandering op gang komt bij NASA, omdat klaarblijkelijk on voldoende geleerd is van een eerder fa taal ongeval in 1986, met de Challenger. De kritiek is volgens Gehman hard aan gezet, omdat bureaucratische organisa ties erg moeilijk te veranderen zijn. „De veranderingen die we voorstellen, zullen moeilijk te bereiken zijn en er zal interne weerstand ontstaan", zo waarschuwt de raad. gaza-stad - Woedende Palestijnen schreeuwen anti-Israëlische leuzen rond het wrak van de auto van twee leden van de extremistische Hamas-beweging. Met een raket- aanval vanuit helikopters probeerde Israël hen gisteren buiten Oaza-stad uit te schake len. Volgens ooggetuigen en medici slaagden de mannen erin te ontkomen. Een van hen raakte lichtgewond. Een oudere passant kwam wel om. Omgeveer twintig om standers raakten gewond. Het gaat om de derde Israëlische luchtaanval op de Gaza- strook in vijf dagen. Israël wil zo veel mogelijk militanten liquideren na de aanslag op een bus in Jeruzalem. Daarbij kwamen 21 mensen om. Foto: AFP/Mohammed Abed door onze correspondent Esther Gotink londen - De Congestion Char ge, de tolheffing voor autover keer in de binnenstad van Lon den, dreigt ten onder te gaan aan zijn eigen succes. Het plan is zó effectief dat het verkeer met 38 procent is afgenomen. Dit betekent een enorm verlies aan verwachte inkomsten, geld waarmee het openbaar vervoer en het wegennet zouden wor den verbeterd. Burgemeester Ken Livingstone wil de bus en de metro nu dan ook flink duurder maken. Automobilisten in hartje Lon den moeten in de spitsuren op werkdagen sinds februari 7 eu ro 20 betalen. Er blijven daar door zó veel voertuigen weg, dat Londen geen 175 miljoen euro, maar slechts de helft van dat bedrag aan tol binnenhaalt. Een maand geleden zag Li- vingstone de bui al hangen, en besloot hij de aankoop van nieuwe treinstellen voor de Docklands Light Railway uit te stellen. In een eerder stadium had hij toegezegd dat elke trein op deze verbinding vóór 2007 drie wagons zou tellen. Ook stelde hij plannen uit om geld te pompen in de verlichting van de twee drukste wegen buiten de tolzone. Nu gaat Livingstone nog een stap verder. In januari gaan de bus- en metrotarieven in de binnenstad 25 procent om hoog. In zones daarbuiten wor den metrotickets tien tot acht tien procent duurder, en bus kaartjes plaatselijk zelfs 40 pro cent. De stadsraad hoopt daar mee 107 miljoen euro op te ha len. Tarieven worden alleen be vroren voor kinderen en voor de deelnemers aan een nieuw smart card-systeem, waarmee tickets vooruit betaald worden. Berekeningen leren dat de Lon- dense metro in vergelijking met de metro in andere wereldste den heel duur is. Een ticket van Notting Hill Gate naar Farring- don zal 2,89 euro gaan kosten. Voor een vergelijkbare afstand betaalt de reiziger 2,17 euro in Berlijn, 1,37 euro in New York, 1,27 euro in Parijs en 79 cent in Rome. Raadslid Tony Arbour reageer de woedend: „Ken beloofde de tarieven de komende vier jaar niet te verhogen, hooguit alleen met de inflatie. Hij breekt die belofte door met een ongeloof lijke verhoging. Waar zijn de verbeteringen van de service die deze prijsstijging rechtvaar digen? Bewoners van buitenwij ken moeten voor de zoveelste keer de financiële klappen van de binnenstad opvangen." De voorzitter van de stadsraad, Sally Hamwee, zei zich ernstige zorgen te maken nu de burge meester kennelijk niet voor een 'reddingsplan' heeft gezorgd. „Dat we in het eerste jaar slechts de helft van de geplande inkomsten uit de Congestion Charge tegemoet kunnen zien, is behoorlijk alarmerend. Voor dat deze cijfers bekend werden, dreigde voor het vervoersbedrijf Transport voor London al een gat van 814 miljoen euro in 2005 en 2006. Minder prestigi euze plannen als verkeersveilig heid voor voetgangers en fiet sers zullen als eerste sneuve len." Een woorvoerder van Li vingstone stelde in juni nog dat een negatieve opbrengst uit het tolproject geen weerslag zou hebben op geplande verbete ringen van het stadsvervoer. „Het programma is ontworpen om verkeer te verminderen, niet om meer inkomsten te ge nereren." Twee maanden later blijkt die belofte achterhaald, mede omdat de landelijke over heid - uitgaande van het succes van de Londense tol - veel sub sidies voor verkeer en vervoer schrapte. Een verzoek aan de regering om oude subsidies te herstellen is afgewezen. De Conservatieve partij en het bedrijfsleven vrezen dat hogere tarieven voor bus en metro niet genoeg opleveren. Zij voorspel len een forse stijging van de lo kale belasting. Livingstone gokt zelf op een hardere aanpak van 'zwartrijders' in het Londense centrum. De inning van tolgel den hapert nog steeds. Tot nog toe zijn 92.000 boetes niet be taald. (advertentie) londen/ap - De voorzitter van de Britse gezamenlijke inlich tingencommissie, John Scarlett, heeft gisteren gezegd dat de controversiële waarschuwing van de Britse regering dat Sad dam Hussein binnen 45 minu ten chemische en biologische wapens kon inzetten 'gerecht vaardigd' was. Scarlett, een van de meest voor aanstaande leden van de Britse veiligheidsdienst, zei dat in zijn verhoor door de commissie van Lord Hutton, die onderzoek doet naar de dood van de wa pendeskundige David Kelly en het regeringsbesluit om deel te nemen aan de oorlog tegen Irak. Scarlett, die nauw betrokken was bij het opstellen van het omstreden Irak-rapport van de Britse veiligheidsdienst, ont kende dat hij voorafgaand aan de oorlog tegen Saddam door de regering onder druk is gezet om belastende informatie over Irak naar buiten te brengen. Hij verklaarde dat de inlichtingen diensten zich konden vinden in de informatie van de regering over de aanwezigheid van mas savernietigingswapens in Irak. Hij ontkende echter niet dat er discussie is geweest over de stellige bewoording van de ver klaring daarover van premier Tony Blair in het Lagerhuis. Ook zei Scarlett dat hij 'advies' heeft gehad van de naaste advi seur van Blair, Alastair Camp bell, over het inlichtingendos sier. Scarlett is de eerste van drie ho ge functionarissen die deze week door de commissie-Hut ton worden ondervraagd. Van daag is minister van defensie Geoff Hoon aan de beurt en morgen wordt Blair zelf ge hoord. genève/gpd - Een aanval op een hulpverlener van de VN zal voortaan beschouwd worden als een oorlogsmisdaad. Dat heeft de VN-veiligheidsraad vannacht unaniem besloten. De resolutie moet VN-perso- neel beter beschermen. VN-se- cretaris generaal Kofi Annan zei te hopen dat regeringen hier door 'sneller tot vervolging zul len overgaan van de plegers van dergelijke misdaden'. Over de resolutie kon pas wor den gestemd nadat een verwij zing naar het Internationale Strafhof in Den Haag was ge schrapt. Dat op aandringen van de VS, die het hof niet erken nen. Washington wil niet dat Amerikanen ooit voor het Straf hof in Den Haag moeten ver schijnen. De door Mexico al in april inge diende resolutie werd weer ac tueel na de vernietigende bom aanslag op het VN-hoofdkwar- tier in de Iraakse hoofdstad Bagdad op 19 augustus, waarbij 23 doden vielen, onder wie 19 VN-medewerkers. Het veto dat de Amerikanen sindsdien over de ontwerp-re- solutie hadden uitgesproken werd door de Internationale Fe deratie voor de Mensenrechten (FIDH) als 'absurd' omschre ven. FIDH-voorzitter Sidiki Ka- ba zegt 'dat Washington niet schroomt de Veiligheidsraad te gijzelen' wegens haar afkeer van het Strafhof. „Het is onaan vaardbaar en absurd dat de re- gering-Bush na de aanslag in Bagdad zelfs weigert zich soli dair te verklaren met hulpverle ners van de Verenigde Naties", aldus Kaba. „Het gaat hier ten slotte om mensen die hun le ven wagen om de burgerbevol king in crisisgebieden te hulp te komen." door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Na maanden van stilte dreigt binnen de EU de eerste ruzie van het nieuwe seizoen. De Britse regering heeft de Duits-Frans-Belgische voorstel len voor een Europees leger on deruit gehaald met een eigen plan. Daarmee is de discussie over de toekomst van de Euro pese defensie op scherp gezet. De breuklijn loopt precies tus sen de voor- en de tegenstan ders van de Amerikaanse inval in Irak. Londen vindt dat iedere vorm van defensiesamenwer- king thuis hoort binnen de NAVO. Dat voorkomt dubbel werk en daardoor kunnen de aanwezige middelen zo goed mogelijk worden gebruikt, zo luidt de redenering. Frankrijk, een halfjaar geleden fel tegenstander van de Iraakse oorlog, wil zo veel mogelijk af stand nemen van de Amerika nen en dus van de NAVO. Eind april zette president Chirac zijn handtekening onder een Bel gisch plan voor een 'onafhan kelijke' Europese defensie, in clusief een zelfstandig militair hoofdkwartier bij Brussel. Duitsland en Luxemburg deden ook mee. De 'bende van vier' oogstte een storm van kritiek, vooral uit Nederland en Groot- Brittannië. Het offensief dat Blair nu is begonnen, laat van het werk van de vier weinig heel. Londen ziet niets in een Europees militair hoofdkwar tier, maar wil dat de Europese defensie letterlijk intrekt bij het NAVO-commandocentrum in het Belgische Mons. Zo kan de EU op eigen houtje in actie ko men zonder dat het bondge nootschap daar schade van on dervindt. Op de achtergrond speelt nog een ander belang. In de ont werp grondwet voor de EU staat dat een beperkt aantal landen samen militair in actie mag komen wanneer zij dat willen. Die passage betekent een victo rie voor Frankrijk. De Britten willen de zogenoemde 'ver sterkte samenwerking' weg hebben in de definitieve tekst. van een drinkwaternet zal de komende vier jaar 16 miljard opslokken, aldus Bremer. Het tijdelijke coalitiebestuur van Irak loopt op zijn laatste finan ciële benen en heeft zeer drin gend geld nodig. Het is een enorme onderneming om Irak weer op gang te krijgen, maar de situatie in het land is beter dan veel media melden, zegt Bremer. „Ik blijf verhalen lezen over een land in chaos. Dat is simpelweg niet waar. Het is geen land in chaos, en Bagdad is geen stad in chaos." De regering-Bush zal volgens ingewijden nog deze maand naar het Congres stappen voor noodfondsen. Verder hoopt Washington dat andere landen mensen en geld leveren. Ver scheidene landen hebben even wel al aangegeven dat alleen te zullen doen als de VN meer zeggenschap krijgen in Irak. Bremer wijst dat pertinent van de hand, net als president Bush. washington/anp - De weder- opbouw van Irak gaat 'tiental len miljarden dollars' kosten. Tot die schatting komt de Ame rikaanse bewindvoerder voor Irak, Paul Bremer, vandaag in een vraaggesprek met The Was hington Post. Met het geld moeten de gebrek kige infrastructuur en de kwak kelende economie worden op gevijzeld. In de ogen van Bre mer moeten Amerikaanse be lastingbetalers en buitenlandse regeringen de rekening gepre senteerd krijgen. De inkomsten van Irak zijn simpelweg niet groot genoeg. De olieopbrengsten zijn veel la ger dan verwacht en gehoopt. Door verouderde installaties en vernielde productiemiddelen komt het land momenteel niet verder dan een dagproductie van 1,7 miljoen vaten, tegen tussen de 2,5 en 3 miljoen voor de oorlog. Het voldoen aan de vraag naar elektriciteit kost al 2 miljard dollar, en het opzetten bombay/afp-rtr - De Indiase vice-premier Advani heeft giste ren van Pakistan geëist dat het negentien 'criminelen' uitleve rt, die worden verdacht van ter- reuractiviteiten die dateren van voor de aanslagen van maan dag in Bombay. Hij noemde de eerdere veroor deling door Pakistan van de aanslagen in Bombay 'een for maliteit'. Advani zei dat Pakis tan alleen door de negentien uit te leveren kan aantonen dat de veroordeling van de aanslagen, waarbij vijftig mensen omkwa men, oprecht was. India heeft Pakistan een lijst ge geven met personen die wor den verdacht van uiteenlopen de misdaden, waaronder een reeks bomaanslagen in Bombay in 1993. Daarbij kwamen onge veer driehonderd mensen om. Pakistan verwierp het Indiase verzoek. „Pakistan heeft al dui delijk gemaakt dat de verdach ten niet op zijn grondgebied zijn", aldus het ministerie van buitenlandse zaken. Pakistan, dat de aanslag maandag al ver oordeelde, zei gisteren er niets mee te maken te hebben. De is lamitische staat verwierp dan ook met kracht de beschuldi ging dat het ee#'terreuroorlog' voert tegen India. Islamitische leiders in Pakistan waarschuwen India er voor Pa kistan in verband te brengen met de aanslag in Bombay. „Dergelijke lichtzinnige be schuldigingen brengen enorm veel schade toe aan het vredes proces en aan alles wat al ge daan is voor de toenadering tussen onze landen", zo zei Ha- fiz Hussaum Ahmed, de leider van de radicale islamitische al liantie MMA. De betrekkingen tussen India en Pakistan zijn al vijftig jaar gespannen. De laatste maan den werd de relatie iets beter. Zo werd vorige maand de bus verbinding tussen beide kern machten hervat. India had alle verkeersverbin dingen verbroken na de bloedi ge aanslag op het Indiase parle mentsgebouw in 2001. Ken Livingstone. Foto: EPA showroom geopend; ma. t/m vrij. 9.00 - 17.00 uur DAKKAPELLEN zaterdag 10.00 - 14.00 uur Nijverheidsterrein 14 - 1645 VX URSEM tel. 0800 - kapellen 0800 - 5273553 www.ruiter-dokkqpellen.nl info@ruiter-dakkopellen.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5