Sollicitatieplicht verdeelt coalitie Actie BINNENLAND V Fractieleiders proberen Godett te vergeten bij kustwachtshow Bijstandsmoeders met jonge kinderen niet langer vrijgesteld Ministerie wist niets van inlaat IJsselmeerwater Woonbootbewoners: We zijn meters gezakt Spooren mag naar huis en gaat in relatietherapie Vrouwen blijven ontkennen voor Turkse rechter Privérijder dokt voor leaserijder in eigen buik Jtest in Tweede Kamer V d zwanger van Iers vriend aioEN - Al op twaalfjarige ïkreeg een meisje uit Wden haar eerste kind. ^iderzoek wees de nu 33- tiend van haar moeder, ai op elfjarige leeftijd drie bd misbruikt, aan als de fcche vader. Hij mis- Ehet meisje opnieuw I dertien was. Wederom fejj een kind. Gisteren •eëneenhalf jaar cel, zes maanden voor- jjk, geëist tegen de man _ende met het kind ge- chap te hebben gehad, jn zeggen wist hij niet itrafbaar was. Gedrags- digen achten hem ver- d toerekeningsvatbaar. ehoekspiegel: en beter zicht' dam - De sinds dit jaar ite dodehoekspiegel ichtwagens geeft in veel n nauwelijks beter zicht, rocent van de vrachtwa- jkt de spiegel niet goed d of niet aan de eisen te Dit blijkt uit controles verkeerspolitie in Am- l De dodehoekspiegel et zicht van de vracht - hauffeur verbeteren. De >ek die ontstaat als deze f slaat, leidde tot veel, idelijke, ongelukken. telonen tip landeling )rn De Nederlandse egen loven een belo- 2500 euro uit voor de idt tot de aanhouding ;ende die een conduc- ft mishandeld. Op sta- ldoom ging op 22 juli rtrijder volledig door oen een conducteur droeg alsnog een kaartje De NS-beambte kreeg i en werd geschopt en De conducteur en een mstanders die probeer- lader tegen te houden gewond. dzaakin mber herzien t - Het herzienings- de zogeheten Deven- rdzaak zal op 8, 9 en 10 >er plaatsvinden voor chtshof in Den Bosch, de advocaat van de ;lde fiscaal-jurist Lou- gedeeld. De man werd nber 2000 door het ge- |in Arnhem veroor- hvaalf jaar cel wegens lop de 60-jarige we- ïenberg. Louwes heeft af aan ontkend. Hij erde door tot aan de id, die in juli een ver- herziening toewees. lander wacht test niet af Een buurtgenoot van ige vrouw die begin in haar woning in Bor- igwerd mishandeld en igerand, heeft zich bij gemeld en een ge- ;e bekentenis afgelegd, justitie gisteren be- laakt. De vrouw werd toegetakeld, dat zij ziekenhuis moest. De 1de zich na een op- -n^r een dna-test. ei usconi moet an over Erkel' lira De mtemationale pre- Artsen Zonder Gren- ten Rostrup, wil dat de premie Berlusconi als itter bij de Russische Poetin opkomt voor n'|gestan ontvoerde Ne- AzG-medewerker Ar- ie|l Berlusconi ontvangt ijdag voor topoverleg. nog geen reactie van gekregen. woensdag 27 AUGUSTUS 2003 den haag/anp - De regeringsfracties zijn verdeeld over de vraag of bijstandsmoe ders met jonge kinderen een sollicitatie plicht moeten krijgen. In de huidige bij standswet zijn alleenstaande ouders met kinderen tot vijfjaar daarvan nog vrijge steld. Maar volgens de nieuwe wet, die de Tweede Kamer deze week behandelt, gaat de sollicitatieplicht voor iedereen gelden. Grootste regeringsfractie CDA vindt dat de huidige vrijstelling moet blijven, net als de SP, de Christenunie en de SGP. Maar coalitiepartners WD en D66 wil len wel een sollicitatieplicht voor ieder een, mits aan een aantal voorwaarden, zoals kinderopvang, is voldaan. Zij steu nen een voorstel van PvdA-Kamerlid Noorman, zo kondigden zij gisteren aan. Ook Groenlinks staat achter het PvdA- voorstel. Kern van de nieuwe bijstandswet is dat gemeenten voortaan volledig verant woordelijk worden voor de kosten van de bijstand. Nu mogen zij nog 75 pro cent daarvan bij het rijk declareren. De gedachte achter de nieuwe wet is dat ge meenten beter hun best zullen doen bij standsgerechtigden aan de slag te hel pen, als ze voor de kosten van de uitke ringen moeten opdraaien. De oppositiepartijen hebben scherpe kritiek op de nieuwe aanpak. Zij wezen er gisteren onder meer op dat gemeen ten wel bijstandsgerechtigden aan de slag moeten helpen, maar dat op de budgetten die ze daarvoor van het rijk krijgen, fors is bezuinigd. Bovendien worden gemeenten geconfronteerd met een forse bureaucratie bij de arbeidsbe middeling. De oppositie heeft er ook bezwaar tegen dat gemeenten volgens de nieuwe wet geen extraatjes meer mogen geven aan hele groepen bijstandsgerechtigden. Al leen het helpen van individuele huis houdens, bijvoorbeeld als de wasmachi ne stukgaat, is nog toegestaan. De PvdA, Groenlinks, SP en Christenunie willen dat extra steun voor groepen mogelijk blijft, bijvoorbeeld voor chronisch zie ken. De scherpste kritiek op de nieuwe wet hebben Groenlinks en de SP. SP-Ka- merlid De Wit pleitte voor uitstel met minstens een jaar, mede wegens de maatschappelijke weerstand tegen de wet, die volgens het kabinet op 1 januari moet ingaan. den haag/gpd - Het ministerie van verkeer en waterstaat was niet op de hoogte van de moge lijkheid zoet water vanuit het IJsselmeer binnen te laten op het moment dat werd begon nen met de inlaat van zilt water. Dat heeft staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer en waterstaat) gisteren tijdens een Kameroverleg toegegeven. Dit tot groot ongenoegen van de Tweede Kamer. Verkeer en Waterstaat was op zoek naar een manier om het lage waterpeil van de afgelopen weken te bestrijden. Het voor stel om via de Hollandse IJssel brak water toe te laten, kwam van de waterschappen. Het mi nisterie heeft dit advies, dat schadelijk is voor natuur en landbouw, vervolgens opge volgd. Met name de Kamerfracties van PvdA, SP, Groenlinks en de LPF toonden zich ontstemd over de opstelling van het mi nisterie. PvdA-Kamerlid Boel houwer vond het een 'onthut send beeld'. „De staatssecreta ris heeft het echt slecht ge daan.'' Het ministerie zou zich onvoldoende hebben voorbe reid op de huidige droogtepe riode. Kamerlid Duijvendak (Groenlinks) sprak van een zig- zagbeleid en paniekvoetbal. De fracties verwijten Schultz van Haegen te laat informatie te hebben ingewonnen. Volgens een TNO-rapport brengt het huidige lage waterpeil geen schade toe aan de funderingen van woningen, voor het minis terie juist een van de argumen ten om met de inlaat van zilt water te beginnen. Als het mi nisterie beter vooruit had geke ken, was de inlaat van (schade lijk) brak water niet nodig ge weest, menen PvdA, SP, Groen links en LPF. De partijen vin den dan ook dat het ministerie moet opdraaien voor de scha de. Boten liggen op de bedding van de leeggestroomde Ringvaart. Foto: ANP/Willem ten Veldhuys door Rudi Buis wilnis - In het holst van de nacht schrik ken Arie en Willy Kooijman wakker. Ze horen knallen. En ze horen ergens water borrelen. Een blik uit het keukenraam brengt grote schrik teweeg: de woonboot zakt weg. Sterker nog, vrijwel alle negen woonboten in de Heinoomvaart zakken langzaam schuin weg. „Iedereen in Wilnis is de dupe van het opkomende water, wij zitten in de pro blemen door het weggestroomde wa ter", zegt Willy emotioneel. De booteige naren hebben een burgerwacht ge vormd. Met honden. Niemand komt het smalle, half weggezakte paadje op dat leidt naar de boten. „Wat denk je? Alle deuren zijn nog open. We hebben ge hoord dat er al geroofd is in de wijken, dat willen we voorkomen." Het is een trieste aanblik. Terwijl de zure sliblucht in de lucht hangt, stapt Arie over het paadje. Schuurtjes liggen bijna omver en de woonboten liggen schuin. Een omgevallen bloempot, losgetrokken riolering en gebroken tegels maken het beeld compleet: het lijkt wel alsof er een aardbeving is geweest. Aan de overkant van de Heinoomvaart, vlakbij het cen trum van het dorpje, drommen kijkers bijeen. Nadat Arie de verzakking van de boten 's nachts opmerkte, is hij onmiddellijk de eigenaren uit bed gaan halen. Sommi gen waren niet wakker te krijgen. Na veel kabaal kregen ze de schrik van hun leven. Meteen hebben ze zelf de gaslei dingen afgesloten. „Een sigaret en er vliegen negen boten de lucht in." Na een kort verblijf in wijkgebouwen, keerden ze halverwege de ochtend, bij daglicht, terug bij hun drijvende huisjes, zoals ze dat noemen. „Dan schiet je vol", zegt Willy. „Ik heb staan janken, wilde even alleen zijn." De bewoners zijn boos op de burge meester Burgman van de gemeente Ronde Venen. Niemand kwam in eerste instantie kijken, terwijl de ondergelopen wijken volop in de aandacht stonden. „Pas na een telefoontje van ons kwam er een delegatie. Om de schade op te ne men", zegt Arie, terwijl er nog een siga retje wordt opgestoken. Koffie en siga retten: daar hebben ze er vandaag al heel veel van op. Op wat gebroken kopjes na valt de scha de in de boten mee. Boosheid is er voor al, omdat 'iedereen dit zag aankomen'. Arie: „Er zit veel veen in de dijken. Als het lang droog is, zakt dat in elkaar. Waarom was er anders al zoveel kwelwa ter in de polder?" En nu? Wachten tot het water terugkomt, zeggen de woon booteigenaren. En dat kan nog lang du ren, vrezen ze. door onze correspondent Fidan Ekiz izmir/gpd - Twee Nederlandse vrouwen hebben ontkend dat zij op de hoogte waren van de 24 kilo heroïne die de Turkse politie begin juni in hun koffers aantrof. Zij deden dat op de eerste dag van hun proces voor de staatsveiligheidsrechtbank in Izmir. De rechter gelaste de onmiddellijke vrijlating van een derde vrouw. Volgens de magi straat had zij aantoonbaar niets met de zaak te maken gehad. Het drietal werd in op 10 juni in Antalya aangehouden na een politie-inval in de hotelkamer van de twee nog verdachte vrouwen. Dezelfde dag werd eveneens een aantal Turkse mannen, bevriend met de da mes, opgepakt. „We hebben Yavuz en zijn vrienden (de Turkse mannelijke verdachten, red.) het centrum van Antalya ontmoet", verklaarde een van de vrouwen voor de rechter. Diezelfde dag kregen ze twee koffers met cijferslot van Yavuz. „Yavuz zei dat er spijkerbroe ken in de koffer zaten en dat hij die later zou terugnemen. Ik heb het slot zelf ingesteld." De rechter zei niet te begrijpen dat de vrouwen niet achter dochtig werden. „Je voelde toch wel dat de koffer zwaar was?" Duidelijke antwoorden kreeg hij niet, mede door de Turkse tolk die erg gebrekkig Neder lands sprak. De mannen heb ben inmiddels hun aandeel in de smokkel bekend. den haag/gpd - Werknemers krijgen voortaan een lagere ki lometervergoeding voor het za kelijk gebrnik van hun privé- auto. Zij draaien op voor de lea se-rijders die vanaf volgend jaar hooguit 20 procent (was 25 pro cent) van de cataloguswaarde van hun auto hoeven op te tel len bij hun inkomsten. De be lastingdienst merkt vanaf vol gend jaar al het woon-werkver- keer aan als zakelijk verkeer. De fiscaal onbelaste vergoeding voor een zakelijke kilometer be draagt nu 28 eurocent. Het ka binet laat uitrekenen wat het voor werknemers betekent als dat wordt verminderd tot wel licht de helft. Want het geld dat de leaserijders straks niet meer binnenbrengen via de belastin gen, moet wel ergens anders vandaan komen. In juni kon digde minister Zalm (financiën) al aan dat leaserijders geen ad ministratie meer hoefde bij te houden van hun privé- en him zakelijke kilometers. MKB Ne derland schatte eerder dat de lease-maatregel de schatkist jaarlijks 200 miljoen euro scheelt. den bosch/gpd - De van on tucht verdachte oud-PSV-direc- teur Fons Spooren mocht van morgen, in afwachting van de behandeling van zijn rechts zaak, naar huis. Hij moet zich wel regelmatig bij de reclasse ring melden, mag geen contact zoeken met minderjarige pros- titués en moet met zijn vrouw in relatietherapie. Dat heeft de rechter gisteren bij de pro for ma zitting tegen Spooren beslo ten. De rechtbank sluit herhaling niet uit, maar heeft er volgens de persrechter voldoende ver trouwen in dat de 39-jarige in woner van Netersel zichzelf in de hand houdt. Zes weken gele den oordeelde de rechtbank nog wel dat de kans op herha ling te groot is. Het gisteren ge uite vertrouwen is gebaseerd op het gedrag van Spooren zelf, een nieuw psychiatrisch onder zoek en aanvullende verklarin gen, ook bij de zitting gisteren, van een reclasseringsambte- naar. Spooren heeft volgens de des kundigen geen seksverslaving of pedofiele stoornis, wel is er sprake van een 'hardnekkige gewoonte'. Hij leidde volgens de psychiater een uitgebreid dubbelleven waarbij hij een 'groot aantal vluchtige seksuele contacten had ter compensatie van de stress op zijn werk als directeur van PSV*. Het openbaar ministerie kan zich de schorsing, zo verklaarde de plaatsvervangend hoofdoffi cier na afloop, 'op humanitaire gronden' voorstellen. „Ik oor deel niet over het idee om het huwelijk te redden. Dat geldt natuurlijk voor veel verdachten, maar duidelijk is dat Spooren door zijn voormalige werkgever PSV en de media hard is aange pakt." Spooren wordt ook verdacht van het willens en wetens be smetten van anderen met het hiv-virus. Hij is een van de tien verdachten in de omvangrijke ontuchtzaak rond het Anne Frankplantsoen in Eindhoven. Het OM benadrukte gisteren dat er in geen geval sprake is van een georganiseerd verband tussen de verdachten. (advertentie) BAAS £AAS P Kamerleden Femke Halsema, Eveline Tonkes en Ineke Ivan GroenLinks hebben gisteren in de Kamer geprotesteerd binetsplannen om de anticonceptiepil uit het ziekenfonds te I droegen shirts met daarop de tekst Baas in eigen buik. vangend Kamervoorzitter Verburg zal de GroenLinks-fractie ^spreken. Het is namelijk verboden om in de grote zaal van 'b Kamer actie te voeren. Foto: ANP/Hans Kouwenhoven l' 4 door Paul Koopman Willemstad - Tussen de golven verschijnt een zware rookpluim die al snel groter wordt. Met grote vaart passeert een verve loos bootje, met onduidelijke lading en nog mistiger beman ning. „Vermoedelijk een Vene zolaanse fruitbarkzegt kapi tein Walraven. „Die kunnen we niet allemaal controleren, maar steekproefsgewijs gaan we wei eens aan boord. Soms cocaïne, soms marihuana. Maar meestal mango's en bier." Het bootje wordt in elk geval met rust gelaten, want de kust wacht heeft het te druk met de eigen bemanning en de passa giers: Nederlandse fractielei ders op werkbezoek aan de An tillen, en daarbij mag de kust wacht niet ontbreken. Voor hen wordt een complete show op gevoerd: vol gas met de cutter 'Jaguar' eèn bocht draaien, een marinehelikopter die een loop ing maakt, snelle onderschep pingsbootjes die in volle vaart worden gelanceerd en weer aan boord getrokken, twee Antilli aanse acteurs die zogenaamd ter plekke gearresteerd worden. Vooral LPF-leider Herben, in een vorig leven defensieambte naar en vliegtuigspotter, raakt in vervoering. Maar ook de an dere fractieleiders halen hun hart op. De marineshow biedt de fractieleiders even de gele genheid afstand te nemen van het Godett-circus van een dag eerder. De populistische FOL- fractieleider had hen in de Sta tenzaal in het papiaments de oren gewassen. Vervolgens troonde hij een aantal journa listen mee naar 'zijn' achter standswijken, terwijl de fractie leiders hun officiële bezoek aan een vrijwilligersorganisatie moesten afronden. De bood schap van Godett: Nederlandse politici zijn blind voor de ar moede, zij kijken liever vanuit een airconditioned bus naar fris geschilderde huizen en een aangeharkt natuurparkje. Deze ervaring ligt nog wat zwaar op de maag. Godett heeft handig misbruik gemaakt van de situatie, is het algemene ge voelen. „Ik heb het wel een beetje gehad met de Godett- show", verzucht André Rouvoet (Christenunie). „Wij konden daar niet weg, en dan neemt hij de pers op sleeptouw." Marijke Vos (GroenLinks): „Godett zoekt steeds de confrontatie. Dat vind ik echt jammer. De manier waarop hij optreedt, daar lusten de honden geen brood van." En Boris Dittrich (D66) meent: „Hij heeft mij niet in verlegenheid gebracht, maar wel de organisatie die ons had uitgenodigd." Mat Herben (LPF) vindt het wel grappig. „Godett kickt op publiciteit. Partij Sint Maarten stapt uit regering De Democratische Partij van Sint Maarten is na een maand uit de Antilliaanse re- gering-Godett gestapt Het vertrek heeft geen gevolgen voor de regering onder lei ding van Mima Godett, die op 22 juli werd beëdigd. De coalitie bestaat nu nog uit zes partijen en heeft nog de steun van 14 van de 22 zetels in de Staten (het parlement). Aanleiding voor het vertrek van de DP is dat de partij het niet eens is met het regeer akkoord. Struikelblok was volgens Marcel Gumbs, par lementslid voor de DP, dat daarin te weinig rekening wordt gehouden met de wensen van Sint Maarten. Net als Fortuyn heeft hij zijn 'minutes of fame'. Hoewel hij wat, eh, minder veelzijdig ont wikkeld is." Pers sinaas appels net a 2 kilo prijs per kilo 75 Blond, dubbel of tripel, 6 flesjes a 300 ml, vanaf i» Aanbiedingen geldig van 25 dm 31 augustus 31 Dat is gewoon Edah

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3