rS' De viruswacht slaapt nooit GESPREK VAN PE PAG Connies kinderen bieden vuile was te koop aan Waarschuwingsdienst speurt het net af naar virussen Horizon en slurf Hoo NIETGHAN WI/IL£AJ,W/*NTMM IK Nier rccjEJ^ MENSELIJK De Belgische PRINSES CLAIRE, de echtgenote van prins Laurent, is drie maanden in verwachting. Het koninklijk huis heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het wordt het eer ste kind van het echtpaar en het achtste kleinkind van koning Albert II en koningin Paola. Laurent en de in Groot-Brittannië geboren Claire trouwden in april. Afgelopen woens dag kregen kroonprins Filip en prin ses Mathilde hun tweede kindje, prins Gabriël. Foto: AFP De Amerikaanse telefoonmaat schappij Sprint gaat zijn TELE FOONBOEKEN in Midden-Florida van een nieuwe omslag voorzien. De oorspronkelijke cover was versierd met de rode blaadjes van de PAPA VER, de bloem die wordt gebruikt voor de productie van heroïne. Vol gens een woordvoerster van Sprint werd de foto gekozen omdat ze kleurrijk en aantrekkelijk was. Een krant maakte de telefoonmaat schappij erop attent dat het om blaadjes van de opiumplant ging. Duizenden telefoonboeken met de bewuste foto waren inmiddels ver spreid bij bewoners van het district Lake County. De boeken worden niet teruggevorderd. Een poging om een BIGGETJE uit een gierput te redden heeft vijf Chi nezen het leven gekost. Het drama speelde zich af in Dayi in de provin cie Sichuan. Nadat het biggetje in de gierput was gevallen, sprong een buurman van de boer in de put om het diertje te pakken. Een poging om het diertje aan de boer aan te reiken mislukte. Vier andere buren probeerden de redder uit de gierput te halen, maar vielen er zelf in, ver moedelijk omdat zij onwel waren ge worden door de gassen uit de mest. Toen de politie arriveerde waren alle vijf redders dood. Het is niet bekend hoe het met het biggetje is afgelo pen. De favoriete BOOM van de Franse koningin MARIE-ANTOINETTE is bezweken aan de hittegolf die Frankrijk de afgelopen weken trof. De eik werd rond 1682 in Versailles geplant, toen koning Lodewijk XIV zijn hof daar vestigde. Marie-Antoi nette zat graag in de schaduw van de boom. Volgens hoofd-hovenier Alain Baraton had de eik zonder de hittegolf van begin augustus nog dertig tot veertig jaar meegekund. De 321 jaar oude boom had nog maar een paar takken, maar was nog redelijk gezond. De loofboom was dertig meter hoog en de stam had een omtrek van 5,5 meter. Marie- Antoinette (1755-1793) was de dochter van keizer Frans I en keize rin Maria-Theresia van Oostenrijk. Zij trouwde in 1770 met de latere koning Lodewijk XVI van Frankrijk. Evenals haar man werd zij tijdens de Franse Revolutie ter dood veroor deeld en onthoofd. Hoe goed kermen Nederlanders hun eigen HUISDIEREN eigenlijk? Om een antwoord op die vraag te krijgen huurt de AVRO komend tv-seizoen (vanaf september) medium Cecilia van der Drift in. Zij communiceert met levende en overleden dieren, zo maakte de omroep gisteren op zijn winterpresentatie bekend. In het nieuwe programma De Dierentolk kunnen dierenliefhebbers vanaf 21 november advies inwinnen over de relatie met hun huisdier. ,,Want zo lang de dieren niet kunnen praten, blijft het een raadsel wat er écht in hun hoofd omgaat en waarom ze be paalde dingen juist wel of niet doen", zo meldt de AVRO, die nooit onder stoelen of banken heeft gesto ken een voorliefde voor dieren te hebben. De 42-jarige Amerikaanse Kelly Perkins heeft maandag de top van de MATTERHORN bereikt. Zo bij zonder is dat niet, zou men denken, maar Perkins onderging acht jaar geleden een harttransplantatie. Haar cardioloog Jon Kobashigawa sprak van een uitzonderlijke presta tie en noemde Perkins iemand aan wie iedereen met een ernstige ziekte zich kan optrekken. Perkins beklom de Matterhorn met haar man Craig, met wie ze de 4.476 meter hoge Zwitserse berg in 1992 tijdens een wandelvakantie voor het eerst aan schouwde. Drie jaar later onderging ze een spoedtransplantatie, nadat haar hart was geïnfecteerd door een virus. Het kan voor personen met een donorhart riskant zijn om grote lichamelijke inspanningen te leve ren, omdat er geen zenuwen naar hun hart lopen, waardoor de herse nen niet vanzelf doorgeven dat de bloedtoevoer moet worden opge voerd. De droom ligt aan barrels. Connie (Vanes sa) en Hans Breukhoven (Free Record Shop) zijn gebroken van verdriet. Twee van hun adoptiekinderen, Constanza (28) en Jordy (21) hebben geprobeerd de vuile was buiten te hangen in de roddelbladen en op de televisie. Er hing wel een prijskaartje aan: 15.000 euro. Voor dat geld hadden ze een bandopname te koop van de knette rende ruzie met hun ouders, die ontstond toen ze voor de zoveelste keer om geld kwamen vragen. Want ze schijnen torenho ge schulden te hebben opgebouwd. Het was Connie en Hans tijdens de ruzie in de Wassenaarse villa wel opgevallen dat Constanza voortdurend haar tasje op schoot hield, vertellen ze in dagblad De Te legraaf. Geen wonder: daar zat het bandre- cordertje in. In een persbericht schrijven Connie en Hans: „Wij weten voor onszelf dat wij aan al onze kinderen de liefde en aandacht hebben gegeven die, samen met het goede voorbeeld, passen bij een zorg zame, stabiele opvoeding. Zoals elke ouder hebben wij al het mogelijke gedaan om on ze kinderen voor te bereiden op hun eigen goede toekomst. Dat dit niet altijd lukt is helaas een feit." Het is inderdaad bij Constanza en Jordy kennelijk niet gelukt. Jordy vindt het bela chelijk dat hij zou moeten werken. Als bar man bij Le Garage van Joop Braakhekke kwam hij soms dagen niet opdagen. Con stanza mislukte bij Endemol. Ach, hun vrienden zeiden immers dat ze alleen maar op de erfenis hoefden te wachten. De schulden groeiden. En toen draaiden pa en ma de geldkraan dicht. Het gesprek daar over was kennelijk van dien aard dat 15.000 euro een leuk prijsje was. „Hans is tien jaar ouder geworden", zegt Connie. Ze hebben eigenlijk maar één troost. Met hun andere twee adoptiekinderen, Marvin en Shannah, afkomstig uit hetzelfde Costaricaanse ge zin, gaat het naar hun zeggen prima. „Ook omwille van onze twee andere kinde ren, die het hier erg moeilijk mee hebben, willen wij ons van verder commentaar ont houden", schijven de Breukhovens in hun persbericht. „In het leven wordt iedereen weieens geconfronteerd met een harde klap, bij ons is het dan direct publiekelijk." Connie en Hans: 'Wij hebben onze kinderen alle liefde gegeven'. Foto's: GPD Wie op vrijdag 5 september uit verschillende goede bronnen wil vernemen hoe de weersvooruitzichten luiden, moet die dag om 11.00 uur in het centrum van Paterswolde zijn. Daar verzamelen zich onder meer de weermannen Piet Pau- lusma, Jan Versteegt en Erwin Kroll voor de officiële opening van het JAN PELLE- BOERPLEIN, ge noemd naar de in 1992 overleden le gendarische Drentse weersvoorspeller. Te gelijkertijd wordt in een leegstaand win kelpand aan het plein een kleine ten toonstelling over Pel- leboergeopend. Foto: ANP Vanuit een zwaar beveiligd pand in Scheve- ningen verstuurt de landelijke waarschu wingsdienst voor computercriminaliteit, Govcert.nl, alarmberichten over virussen en andere dreigingen. Maar de massa scheurt nog steeds amper beveiligd over de digitale snelweg. Er zijn veel redenen waarom een mens met vakantie gaat. Er even helemaal uit, de batterij opladen, op zoek naar nog feller brandende zon, niet onder willen doen voor de reislustige buurman met zijn caravan. De hele santenkraam past onder die ene parasol: de horizon verbreden. Daar gaat het om. Gebeurt het ook? Ik weet het nog niet zo net. Verbreden we die ho rizon, of juist niet, onderduikend in den vreemde, waar ze anders praten en eten? Ik huur een week een auto in Italië en reis erheen per vliegtuig. De combinatie heet fly and drive. Ik ver moed dat Dries van Agt die benaming taalverslonzing vindt. Ik ga per trein naar Schiphol en constateer dat de luchtreiziger geduld beoefent. Het verbreden van de horizon kost tijd. Om te beginnen veréngt die hori zon zich tot er een nauwe slurf resteert die naar een vliegtuig voert. De horizon vooralsnog gezien door een rietje. Kort tevoren heb ik mijn hele hebben en hou wen aan sleutels en andere ijzenvaren, dat ik op het lijf draag gedeponeerd in het bakje bij het doorlaat- poortje van de beveiliging. Het piepje volhardt in pie pen, zodat ik word gefouilleerd en betast in alle gehei- jneopeningen. Dan stijg ik op, maak de boze bewoners van het ooit verstilde dorp Spaamdam aan het schrikken en daal na tivee uur. De zon schijnt ineens ploertig. Het vlieg veld ligt in het midden van Italië, niet ver van Gross- eto dat weer tamelijk dicht ligt bij Porto Ercole, waar de koninklijke familie alle zomers de liefde bedrijft met een lachende olifant met ook een slurf. Ik denk aan een recente Mdxima in kloek badpak met slechts één schouderband. Eigenlijk is Grosseto een militair vliegveld. Fotograferen is verboden, net koningsver- knocht Wassenaar. Na de fly de drive. Acht dagen ronddartelen door Umbrië en omstreken in een diep blauwe Polo van Volkswagen meteen nummerbord uit de regio. Zelf had ik liever - gezien de verkilde Duits-Italiaanse verhoudingen - een Pun to van Fiat gehad met 'Roma' op het kenteken. Je kunt niet alles hebben. Elk avontuur kent zijn grenzen en achter elke horizon is er nog een. Mijn uitvalsbasis is het middel eeuwse Montefiascone, hotel Rondinella, dat 'kleine zwaluw'betekent in het Italiaans. Ontbijt, verrassend uitgebreid met kaas en cornflakes plus warm eten in de avond, zijn in de toch al ongewoon scherpe prijs stelling gecalculeerd. Een zwaluw zou ik het vrij ro buuste familiehotel gelegen aan een delta van luid ruchtig snelle wegen niet gauw noemen, maar la sig- nora is aardig en vol aandacht in bloemrijk Italiaans. Een dergelijk type dame gun ik die dolende club frac tievoorzitters op personeelsreisje op Curasao in plaats van eerste minister Mirna met haar koeter waals. Ontembaar trekt de Polo erop uit, bestijgt moeite loos de altijd gruizig groene heuvels van dit ver rukkelijke stuk Italië, gaat onvervaard met zijn airconditioning de strijd aan met de helse tempe ratuur en draait zijn kwieke pookje zelfs niet om voor Rome dat, omdat het de eeuwige stad is, nauwelijks aan wegbewijzering doet. Wie eeuwig is heeft alle tijd. Vroeg of laat vindt ieder- een de weg in Rome en daarmee ook die brede horizon waarnaar de vakantie, de fly en de drive allemaal zo koortsachtig zochten. Dit verhaal eindigt zoals het begon. Na acht dagen lever ik een bestofte Polo en de verbrede horizon weer in bij Grosseto. Nog twee uur vliegen en zie daar, hij is er weer, die krappe slurf op vaderlandse bodem, thans te betreden vanaf de andere kant. Vakantie, dat is de horizon verbreden en weer vernauwen. Helaas, het is zo Maar liefst vijf keer hadden de computerex perts van Govcert.nl gewaarschuwd voor dat de Blaster-worm op 18 augustus defini tief uitbrak. Het wormvirus, dat tienduizen den computers binnendrong voor een aan val op softwarefabrikant Microsoft, stak op 17 juli voor het eerst de kop op. Meteen volgde een melding op de website waar- schuwingsdienst.nl, inclusief beveiligings- tips. „Mensen hadden dus een maand de tijd om ellende te voorkomen", zegt Nienke van den Berg. Ze is programmamanager van Govcert, het centrale meld- en coördi natiepunt voor computercriminaliteit via internet. De waarschuwingsdienst van de overheid is er met name voor bedrijfsleven en particulieren. Zo waarschuwt de dienst nu voor een fout in de RealOne player, een programma voor het afspelen van beeld- en geluidsbestan den. Kwaadwillenden kunnen daardoor op afstand programma's opstarten op ander mans pc. Bestanden worden aangepast, vertrouwelijke informatie verdwijnt. De Dumaru-worm is ook geen lieverdje. Die noteert welke creditcardgegevens, pinco des en wachtwoorden iemand intikt. Vorige week heeft Govcert.nl zijn eerste handboek gepresenteerd tegen intemet- misdaad bij bedrijven. Naast uideg over soorten aanvallen biedt het beschermings- tips en uitleg over hoe aangifte kan worden gedaan. Van den Berg: „Nu gebeurt dat nog weinig. Soms kun je beter pas na een half uur een besmette server schoonvegen, als Vanuit een zwaarbeveiligd pand verstuurt de landelijke waarschuwingsdienst voor computercriminaliteit alarmberichten over virus* Foto's: GPD/ANP De controlekamer is verboden gebie buitenstaanders. Van den Berg: 1KAU hier zeer zwaar beveiligd, fysiek em We zijn allemaal gescreend tot A-nii staatsveiligheidsniveau dus. Als er t buitenstaander in de controleruimt gaan de schermen op zwart. Govcert werkt niet als een schild, m alleen alarmeren. Via waarschuwinj dienst.nl en gratis alarmabonnemei voor e-mail en - sinds vrijdag - sms. laatste geval ontvang je - alleen bij z ernstige dreigingen - een kort tekstl op je mobiel. Het eerste sms-alarm nog verzonden worden, maar zou e volgt uit kunnen zien: „Waarschuw gebruikers van Microsoft: Indor wo spreidt zich via e-mail, peer-to-peei werken en het chatprogramma mIR Computerbeveiliging is nu vaak een dentenkwestie. „Bij alle commotie! Blaster of Sobig.F wordt onze websi gemak 10.000 keer per dag bekeken dat zou iedereen een paar keer per moeten doen. Kijken of je nog watj op veiligheidslekken moet plakken in luttele minuten geregeld. Een kw van computerhygiëne. Vergelijk hei handen wassen voor het eten." Ferdi Schrooten daar nog bewijsmateriaal op staat." Van den Berg spreekt van 'een enorme op bouw aan veiligheidsincidenten'. Virussen, zoals recent Sobig.F en Blaster, worden tal gaan er pomop- laatjes rond die een worm losla ten als je erop klikt?" De 'virus-wat- chers' onderhouden voortdurend contact met zusterdiensten in Australië, Amerika, en Groot-Brittannië. „Als wij sla pen, waken zij, en omgekeerd. Het begint in Azië en draait zo de wereld rond. Een vi rus kan binnen twee dagen bij ons zijn, het kan ook in tien minuten van het ene naar het andere continent overspringen." rijker en complexer. „De beveiliging van vooral particulieren en kleinere bedrijven en instellingen blijft achter. Mensen heb ben wel fire walls of virusscannertjes, maar dat volstaat niet." Juist daarom graast Govcert 24 uur per dag het internet af, op zoek naar signa len. Van den Berg: „Zijn er be richten over on gewenste e-mails uit Nigeria, waarin virussen verborgen kun nen zitten? Of

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2