SERVICE OO Mascarpone met olijven Zomer neemt afscheid (2^ (2b C3 0 Cryptogram HDC160 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 2 CD VAN DE DAG Genre: dance/dj Laidback Luke Windmill Skill United Recordings UTD7002 Bep van Klaveren, de fameuze vooroorlogse bokskampioen, had de bijnaam The Dutch Windmill. De vuisten van de pugelist maai den zo snel rond dat 't zijn tegenstanders duizelde. Laidback Luke, een van Nederlands beste dj's, doopte zijn eerste live-mix album Windmill Skill en draait al zijn collega's in het vak een loer. Alles bij LL komt tot stand volgens het motto snel, sneller, snelst. In krap 70 minuten passeren 35 tracks de revue, want aan verveling heeft deze producer-dj een broertje dood. De vaste draaier in Nighttown en Dance Valley is een heftige knutselaar. Hij vervormt zijn basistracks zover dat er van zangpartijen niets overblijft. In Respect The Boss van Morgan komt de zangeres niet verder dan een, twee lettergrepen: „I, I-I, I just". Zo bouwt Luke spanning en irritatie op en rolt hij dwars door genres heen en kan hij bijvoor beeld moeiteloos Jahmirrahman en The Jungle Brothers (in een prachtige remix van Freakin' You) combineren. Dit ADHD-ventje zoekt in september speciaal zalen uit het reguliere popcircuit op tijdens de Windmill Skill Tour. Daar is-ie op z'n plek. BOEK VAN DE DAG Genre: roman Geerten Meijsing Malocchio uitg. Arbeiderspers Prijs: €17,95 Temidden van de stroom aan sentimentele damesromans die de heerlijkheden van Toscane bezingen, wilde Geerten Meijsing een tegenaccent plaatsen. De schrijver had na twintig jaar in Lucca te hebben gewoond - de mazzelaar - behoefte aan een balorig, grim mig boek om de andere kant van Toscane te laten zien. Werd dat het ook? Nou, nee. Sla een willekeurige pagina van Malocchio open en lees hoe de schrijver zich na een lange reis vanuit Neder land weer met lokale sigaren en whisky in zijn buitenhuis instal leert. Lees hoe de lentegeuren van het Italiaanse land de woonver trekken binnenzeilen, of hoe de schrijver op paddestoelenjacht gaat. Héérlijk. De enige sores die de schrijver treft is van privé- aard. Zijn wispelturige dochter die geacht wordt een gedegen Itali aanse opvoeding te krijgen, ligt voortdurend dwars. En met de huisbaas treft de hoofdpersoon het ook al niet veel beter - maar wat schrijft Meijsing het allemaal weer goddelijk op. KOKKERELLEN Lunchgerecht voor 2 personen Mascarpone is een volvette, ro mige verse kaas uit Italië. De smaak is uitgesproken mild en ze wordt daardoor waarschijnlijk vaker als room dan als kaas ge bruikt. Mascarpone wordt veel in nagerechten (tiramisu) verwerkt. Mascarpone in tomatensaus is een specialiteit van een in ons land woonachtige Itali aanse familie die mij het idee voor het gerecht toe speelde. De mascarpone voor het gerecht van vandaag is in de betere supermarkten en in spe ciaalzaken verkrijgbaar. Ingrediënten 200 - 250 gram mascarpo ne; 12 zwarte olijven, ont pit, grof gehakt; zout; wit te peper uit de molen; voor de saus: 600 gram rij pe Italiaanse tomaten; 2 eetl. olijfolie, traditioneel; 2 sjalotten of 1 kleine ui, gesnipperd; 2 knoflookteentjes, gesnipperd; 1 bleekselderijstengel, gesnip perd; 1 aardappel, geschild, grof geraspt; 3 eetl. rode wijn, zoals Chianti; 1 klein laurier blad; 1 takje verse tijm; voorts: 4 verse basilicumblaadjes, in ui terst smalle reepjes (draadjes) gesneden. Bereiding Vermeng mascarpone met ge hakte olijven en voeg wat zout en peper toe. Werk alles goed door elkaar (bv. met de toppen van de vingers). Vorm er met behulp van 2 eetlepels 6 ovaal vormige ballen (quenelles) van. Leg ze op een plat bord. Dek al les af met plastic folie. Plaats het bord een uurtje in de koel kast. Maak intussen de tomatensaus. Spoel de tomaten in ruim koud water. Verwijder de kroontjes. Snijd de tomaten in stukken. Verhit een pan met dikke bo dem en laat de olie er even in rondwalsen. Laat sjalotten of ui, knoflook, bleekselderij en aard appel er, onder voortdurend roeren en omscheppen 2 minu ten in fruiten. Schep de toma ten er door en voeg de wijn toe. Voeg het laurierblad en het tijmtakje toe. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Temper de warmtebron. Leg het deksel op de pan en laat alles 20 minuten zachtjes sudderen. Stort daarna de gehele in houd van de pan in een bolzeef die boven een schone pan is ge plaatst. Verwijder lau rierblad en tijmtakje. Wrijf zoveel mogelijk vaste bestanddelen door de zeef. Breng de nu verkregen saus op smaak met wat zout, pe per en wellicht een mes puntje suiker. Laat de saus enkele minuten zachtjes pruttelen. Neem daarna de pan van de warmte bron en laat de saus tot lauw warm afkoelen. Presentatie Verdeel de mascarpone- quenelles over de borden. Schep over elke quenelle 2 eet lepels lauwwarme saus. Be strooi de quenelles en de saus met basilicum-'draadjes'. Geef er sneden licht geroosterd cia- battabrood bij. Zet in plaats van het traditionele schaaltje met boterballetjes een karafje met de allerfijnste Italiaanse olijfolie (extra vergine) op tafel. Tip Voeg bij gebruik van de in ons land gekweekte tomaten 1 eet lepel tomatenpuree aan de saus toe. De smaak van de saus komt daardoor min of meer overeen met de saus die van échte in de zon gerijpte Itali aanse tomaten wordt gemaakt. Hans Belterman VERKEERSCONTROL ES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Jfenptf€htlng voor HET WEER door Jan Visser Eind mei raakte het kwik op dreef, begin juli was er even crisis, maar daarna werden de zaken voortva rend aangepakt met als klapstuk een zinderende hit tegolf. De komende dagen zal moeten blijken of de zomer qua gemiddelde temperatuur gelijkwaardig zal zijn aan de kampioen der zomers: 1947. In het zuiden van het land is het nu al zeker dat 2003 de concurrentie het nakijken geeft. De gemiddelde temperatuur op de luchthaven van Maastricht be droeg tot en met afgelopen zondag 20,4 tegen nor maal 17,0 graden. Dat betekent dat de toppers uit het verleden (1947,1976,1994 en 1995) met meer dan een hele graad worden verslagen, want de warmste zomer in de regio Maastricht, 1994, bracht het tot gemiddeld 19,0 graden. Inmiddels is het moment daar dat we afscheid moe ten nemen van de grote zomer, want tijdens de slot fase van augustus wordt uit een ander vaatje getapt. Een uitdiepende depressie boven de Golf van Biskaje en een op hoogte zuidwaarts uitzakkend Scandina visch lagedrukgebied (ook wel hoogtetrog genoemd) staan aan de basis van een fase met lagere tempera turen en toenemende neerslagkansen. Regen is zo langzamerhand dringend gewenst: Rotterdam- Delfshaven heeft over de periode vanaf 5 juli tot he den nog maar 7 mm opgevangen: in augustus slechts 0,3. Uiüopers van het Biskajelaag veroorza ken morgenmiddag van het zuiden uit regen. De temperatuur komt uit op 18-19 graden en de wind is meestentijds zwak en veranderlijk. Vrijdag een grote kans op regen van betekenis (5-15 mm). In het weekeinde draait het voornamelijk om buien, er staat een sterke noordwestenwind en met 17-18 gra den is het koel. Gisteren in het zuiden van het land zowaar nog een zomerse dag. In Arcen bij Venlo werd het 26,6 graad, bij ons kwam Hoofddorp uit op maximaal 22,6, Valkenburg 22,1 en Wijk aan Zee 21,0 d d d d d 00$ zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Waterstanden morgen Temperatuur min/max Uitluiden 1 Rotterdam Scheveningen Katwijk Umuiden Egmond 1 hoog hag 05:09 -17:36 10:40 - 22:39 04:21 - 16:48 12:25 04:31 - 16:53 00:15 - 12:45 04:59 - 17:21 00:45 -13:20 06:19 - 18:35 01:55-15:26 O Haarlem ,:0 Hoofddorp vandaag morgen Weertype hewnlkt half hewolkt Zon 20 30 Middagtemperatuur 18 19 Windkracht In Beaufort NW 4 NO 3 Gevoelstemperatuur 20 22 UV Index (0-10) 3 2 Watertemperatuur Terrasindex (0-10) 5 5 Strandindex (0-10) STRIPS O Sassenheim Katwijk Leiden 3 Alphen a/d Rijn Purmerend Zaanstad O I Amsterdam PUZZEL DIRK JAN DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Horizontaal: 4. De ontwikkeling van een marathon (7); 5. Verharde sü juist niet meer (8); 7. Niet voor de mond van een flapuit Een schreeuw van bekendheid (4); 10. Een melodie com] ren is niet eerlijk (8). Verticaal: 1. In zijn totaliteit wordt het beter (6); 2. Vluchtige stof vervoerd te worden (6); 3. Flinke constructeur? (9); 6. Vc die plezier hebben (6); 8. Eerste wezen dat zuur smaakt Oplossing van dinsdag: nota-rotan-natron lies-salie-Israël does-sonde-edison poel-Polen-slopen plat-palet-placet krot-kroet-orkest egel-gesel-Engels idee-dieet-diepte geer-serge-ergens reet-rente-regent Eindoplossing: NIESPOEDER

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20