Gedupeerden van dijkbreuk krijgen geld Veertien jaar cel geëist voor moord in Van Riebeeckhof 'Valkenburg kan helemaal niet dicht per 1 januari' 'm n Pudding met uitjes. Eerder in Oldeberkoop meisje lastig gevallen Leidsch Dagblad .gemeen een brandstichter in Voorschoten Actiecomité ondanks toezegging Velden in Leiden komend weekeinde weer bespeelbaar Schijnbaar vandalisme Nominaties voor Zilveren Veer bekend Leidsch Dagblad nnies kinderen 13 den vuile was koop aan u Icitatieplicht e. tandsmoeders deelt coalitie heffing Londen kt opeens een [root succes JA-leiden wil pelde ring over jtorten brug gang van t water naar 1| Groene Hart bezwaren pn plan voor psstraat I i Kempis J is het ikelijke schatten rgaren en daarop ichtingen Een enkele bui IMENTAAR ijkt vanzelfs] Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43319 LOS woensdag 27 AUGUSTUS 2003 ^Dagblad NR. 43319 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 den haag/leiden - Volgens de 26-jari- ge man uit Hazerswoude hadden twee vage figuren uit het Leidse drugsmilieu zijn goede vriend en hasjpartner Fred van Staveren (42) met vijfentwintig messteken om het leven gebracht. Maar officier van justitie mr. R. Steen was er rotsvast van overtuigd dat de Hazerswoudenaar zelf de 'berekenen de' moordenaar is. De man hoorde gisteren bij de Haagse rechtbank veer tien jaar gevangenisstraf tegen zich ei sen. Het lichaam van de door bruut geweld om het leven gebrachte Leidenaar werd op maandagmiddag 17 februari in de slaapkamer van de woning aan de Van Riebeeckhof aangetroffen door zijn zus. De vondst was gruwelijk. Het hele huis zat onder het bloed. Nog geen week later werd de Hazerswou denaar aangehouden, die die zondag nacht bij het slachtoffer had gelogeerd. De man vertelde aanvankelijk dat hij helemaal niks met de moord te maken had, maar kwam toen - in enigszins wisselende versies - met een verhaal dat hij na een gezellig avondje video kijken in de logeerkamer wakker was geworden van gestommel. Daarna zag hij hoe twee mannen zijn goede vriend Fred afslachtten. Hij zou er nog tussen gesprongen zijn, maar had toen zelf ook een steek in zijn been gekregen van een van de mannen die ook nog over een pistool beschikten, beweerde hij. Hij had zelf maar ternauwernood aan de slachtpartij weten te ontvluch ten. De officier van justitie geloofde niets van dit verhaal. Volgens de aanklager was de verdachte boos omdat Van Sta veren niet langer met hem wilde sa menwerken bij de hasjteelt, en omdat het slachtoffer hem had 'verraden' door tegenover de vriendin van de Ha zerswoudenaar te verklappen dat de laatste vreemd ging. Na de maniakale moord had de Hazerswoudenaar ge probeerd de sporen uit te wissen. De steekwond in het been van de ver dachte, had de aanklager door een ge specialiseerd Engels forensisch insti tuut laten uitzoeken, zou heel goed - en zelfs waarschijnlijk - door hemzelf kunnen zijn toegebracht. Hij zou zich zelf hebben geraakt toen hij als een gek instak op zijn vriend, die lag te sla pen toen hij werd belaagd, aldus de aanklager. Pagina Ri: Verdachte komt met rammelend verhaal wilnis/gpd - De ongeveer twee duizend gedupeerden van de dijkdoorbraak in Wilnis krijgen de schade waarschijnlijk ver goed. Dijkgraaf De Bondt van het verantwoordelijke hoog heemraadschap heeft gister avond toegezegd dat 'redelijke schade' wordt vergoed. Volgens minister Remkes (binnenlandse zaken) kunnen bewoners daar naast mogelijk ook gebruik ma ken van de Wet tegemoetko ming schade bij rampen (WTS) van het Rijk. Ondanks de toezegging van De Bondt willen de gedupeerden een actiecomité oprichten om de schade te verhalen. Zij gaan hiervoor juridisch advies inwin nen. Volgens De Bondt is dit 'eigenlijk niet nodig'. Of het hoogheemraadschap genoeg geld heeft om de schade te ver goeden, is overigens nog ondui delijk. Voorzichtige schattingen wijzen op een schadepost van enkele tientallen miljoenen eu ro's. De dijk van de Ringvaart brak in de nacht van maandag op dins dag over een lengte van zestig meter. Het water spoelde enke le woonwijken in. Op sommige plaatsen stond het water een halve meter hoog. Vijftienhonderd tot 2000 men sen werden geëvacueerd en de gemeente stelde een noodver ordening in. Inmiddels is een begin gemaakt met het herstel van de doorgebroken dijk. Dit moet volgens deskundigen snel gebeuren, omdat de nog intacte delen van de ringdijk dreigen uit te drogen en te verzwakken. Om de dijk nat te houden, zal het deel van de ringvaart waar de doorbraak is geweest wor den afgedamd, zodat de rest weer kan vollopen. De dijken in het veenweidege- bied rond Mijdrecht, Vinkeveen en Amstelveen zullen de ko mende dagen op stevigheid worden gecontroleerd. Volgens dijkgraaf De Bondt lopen de be woners van het gebied geen ge vaar. „De dijken bevinden zich DORBRAAK 1 is een dijk doorge- Heel vervelend voor tweeduizend inwoners Maar om van een t spreken, is wat over- lellijk na de dijk- c is naar goed Neder- het grote vinger- Er moet im- 1 een schuldige wor- n. sinds gisteren ook •n nieuwe deskundige rijtje toevoegen: de dijk- fcoloog, en wel in twee "fen: de amateur en de bnaL Volgens de ama- {t de diepere oorzaak van Jjerschuiving aan de mus- en, de kabelbedrijven of _j_{ht onderhoud. Ze zijn er 1 helemaal uit. ionals houden de verantwoordelijk, en -j-kklaring lijkt ook heel U Hoewel de leek tot dacht dat dijkdoorbra- alleen voordeden bij iteroverlast, blijkt nu ^dijk ook te kunnen uit- Veen is niet meer dan W water en als je het wa- haalt heb je niets over, i directeur van een wa- te melden, lijkt een lo- haal. |ker dan het vingerwij- vraag hoe het met de Duizend kilometer lange dijken is gesteld. Na bit een gewaarschuwd lor twee. Zaak is dat de leid van deze dijken in Ordt gebracht - daar is k al mee bezig - en dat zwakke plekken leiden - Voetbalclubs in Leiden mogen komend weekeinde weer wedstrijden spelen. Deze week is het de clubs alleen nog maar toegestaan om te trainen. Zaterdag en zondag staan er al leen bekerwedstrijden op het programma. Door de droogte was het clubs twee weken lang niet toegestaan om wedstrijden te spelen. In de omliggende gemeenten zijn de problemen nog niet voorbij. Voetbalvereniging Kat wijk stuurt vandaag nog een fax naar de KNVB met de medede ling dat er dit weekeinde nog niet gespeeld kan worden. „De wortelgroei is te ondiep", zegt J. van der Bent van Katwijk. „Er moet eerst een lading kunst mest overheen, na een flinke regenbui." Op de Noordwijkse velden mogen de hoogste teams al voetballen, maar de (advertentie) t vanzelfsprekend dat •duizend gedupeerden schadeloos worden ge- de regering de Wet Te aming Schade bij 'ram- t dit geval een wat onge- ordkeus - van toepas- kan een deel van worden verhaald. Het 1 moet de rest voor 5 nemen. De burger r ajn bijdrage van 5,5 aan de begroting schappen - nota be- één van de ergste looit - zich toch wel van n verzekerd weten! Gratis uitjes naar het zwemparadijs met Mona Pudding. Woensdag is de lekkerste dag van de weekI Want met Mona kan iedereen alle woensdagen in september grabs zwemmen. In Tikibad, Tropicana en nog veel meer zwembaden. Voor twee actiezegels die je op de Mona Puddingen vindt! Check delekkerstedag.nl voor een zwemparadijs bij jou in de buurt. /ant met Mona kan iedere* ft Door de dijkbreuk in Wilnis liep de wijk Veenzijde volledig onder water. Foto: ANP/Koen Suyk in uitstekende staat." Gisteren kondigde burgemeester Burg man van de gemeente De Ron de Venen (waar Wilnis onder valt) aan dat er een onafhanke lijk onderzoek komt naar de doorbraak. Veel inwoners van Wilnis wijten de dijkdoorbraak aan het slech te onderhoud. De verantwoor delijken zijn nalatig zijn ge weest, vindt de groep. Volgens deskundigen is de droogte waarschijnlijk de oorzaak van de dijkdoorbraak in het Utrechtse Wilnis. De dijk in Wilnis bestaat voor een groot deel uit veen en dat heeft een zuigende werking. Veen zuigt water op als een spons. Door uitdroging door zon en warmte is het dijklichaam waarschijn lijk te licht geworden, waardoor het wegspoelde. Pagina Binnenland: Woonbootbewoners: We zijn meters gezakt Problemen in regio nog niet voorbij jeugdwedstrijden liggen eruit. In Oegstgeest blijft het 'pran gende advies om niet te spelen' van kracht. Er is geen verbod om de sportvelden te gebrui ken, zegt een woordvoerder van de gemeente. Spelen is wel voor eigen risico. „Het gebruik wordt gecontroleerd. Als een vereni ging schade aanricht, verhalen we dat. We bekijken de situatie van dag tot dag. Het is niet zo dat het probleem met één buitje over is. En als het nou vrijdag en zaterdag gaat hozen, zijn de velden drassig. Dan kunnen ze ook beschadigd ra ken." In Alphen aan den Rijn werd afgelopen weekeinde ge speeld op de velden. Dat kan ook dit weekeinde weer. Pagina Sport: 'De gemeenten praten elkaar na' Open brief burgemeester Van der Reijden aan Balkenende Illustratie: Stichting tegen Zinloos Geweld NOORDWUK - De zoveelste ver nieling in een bushokje? Nee, in dit geval lijkt het maar zo. De nieuwe campagne tegen vanda lisme van de Stichting tegen Zinloos Geweld bestaat uit pos ters met het lieveheersbeestje- logo, waarbij het net lijkt alsof er een steen tegen de kunststof plaat van het hokje is aange gooid. Alleen wie er vlak bij staat, ziet dat de grote ster er bij de poster op is gedrukt. De actie heeft volgens woord voerder M. Wisbrun al de nodi ge reacties opgeleverd: mensen die bellen of mailen dat vanda len de poster hebben vernield en de rest van het bushokje on gemoeid hebben gelaten. „Met deze poster willen we mensen aan het denken zetten over vandalisme. Bushokjes zijn daarvoor heel geschikt. Ze zijn vaak het doelwit van vandalis me. Natuurlijk worden er ook bloembakken omgekeerd, plan ten uit tuinen gerukt, tuinka bouters en vuilnisbakken in winkelcentra vernield, maar daar kun je moeilijk een poster bij zetten." Met drie van de vier bedrijven die posters plakken- waaronder Viacom dat de Leid se regio bedient - heeft de stichting afgesproken dat die een jaar lang gratis de posters ophangen op advertentieruimte in bushokjes die op dat mo ment niet is verkocht. Wisbrun vindt dat moedig, zegt hij. „Want hoe dichterbij een pro bleem komt, hoe enger het voor de betrokkene wordt." valkenburg - Valkenburg kén waarschijnlijk helemaal niet dicht per 1 januari. Het is vrij wel onmogelijk in de komende maanden te regelen dat het werk van de tien Orions wordt voortgezet. Dan gaat het niet al leen om internationale ver plichtingen die Nederland moet nakomen, maar ook om de kustwachtfunctie die de Orions nu voor de directe omgeving vervullen. De Valkenburgse burgemeester Van der Reijden schrijft dat in een open brief die hij gisteren heeft gestuurd aan minister president Balkenende en minis ter Kamp van defensie. Hij zegt dat het 'plotselinge besluit en de onomkeerbaarheid ervan' tot 'grote onrust' in zijn dorp heeft geleid. Bovendien vragen volgens hem veel marinemen sen zich af of ze zich niet jaren lang 'in een aantal gevallen met gevaar voor eigen leven' eigen lijk voor niets hebben ingezet. Het kabinet besloot immers van de ene op de andere dag de Orions af te danken en de basis te sluiten, met geen enkele an dere reden dan de noodzaak om te bezuinigen. Hij vraagt het kabinet in het uiteindelijke besluit duidelijk te maken dat de taken van de Orions wel de gelijk een inhoudelijke waarde hebben. Verder wil hij van het kabinet horen hoe het denkt de niet- militaire taken straks te waar borgen: de luchtverkennings- en reddingstaken en de opspo ring van olielozingen. Daar heeft de bevolking van de kunstplaatsen een direct belang bij, stelt hij. Hij wijst erop dat het kabinet met de Orions ook een aantal internationale ver plichtingen nakomt, de zogehe ten Marpat-functies. En hoewel hem dat niet aangaat, schrijft hij, vraagt hij zich toch af hoe het kabinet die straks gaat na komen. In een toelichting zegt Van der Reijden tot het laatste moment te blijven vechten voor het open houden van de basis. „Want er is nog altijd geen be sluit van de voltallige minister raad." De komende weken wil len hij en de diverse actiegroe pen de druk op Den Haag zo hoog mogelijk opvoeren. De Katwijkse arts H. Moolenburgh, een van de onvermoeibare voormannen van de Vrienden van de vliegbasis Valkenburg, denkt deze week met de con crete plannen te komen. In elk geval is er op 13 september een grote manifestatie. Pagina R4: 'Maak van vliegkamp een waterbuffer' voorschoten - Sinds gister avond leeft Voorschoten met de angst dat in het dorp opnieuw een brandstichter is opgestaan. Rond half negen ging bij het John F. Kennedyplantsoen een auto in vlammen op. De politie heeft sterke aanwijzingen dat het vuur is aangestoken. De Voorschotenaren hadden juist gehoopt dat de rust was weergekeerd met de arrestatie begin juli van een 26-jarige in woner. Deze man wordt door justitie verdacht van het veroor zaken van 59 branden die de af gelopen jaren in het dorp heb ben gewoed. De 'pyromaan van Voorschoten' zit nog steeds in voorarrest, aldus een politie woordvoerder. Zij hoopt dat de brand van gisteravond een 'in cident' is. „Maar we zijn er erg alert op. En we maken ons, net als de buurtbewoners, zorgen." De brand ontstond aan de ach terzijde van de auto, die aan het John. F. Kennedyplantsoen stond geparkeerd. Omstanders probeerden nog vergeefs het vuur te blussen, maar de brandweer moest bijspringen. Onderzoek moet definitief uit wijzen of er opnieuw sprake is van brandstichting. leiden - De vijf nominaties voor de Zilveren Veer zijn gistermid dag bekendgemaakt in restau rant De Beukenhof in Oegst geest. De culturele prijs voor de Leidse regio wordt in november voor de negende keer uitge reikt. Uit Leiden zijn directeur Ro land Helmer van het LAKthea- ter, de Leidse Video en Smal film Liga en de Stichting Tegen- Beeld (bekend van de muurge dichten) genomineerd. Eén no minatie ging naar Eylard van Hall uit Noordwijk, de initiatief nemer van het Noordwijk Zo mer Schilder Festival. Als vijfde is Guido Creuwels, directeur van het Parktheater in Alphen aan den Rijn, genomineerd. Met ingang van morgen kan het publiek een stem uitbrengen op deze vijf kandidaten. Ook de jury heeft nog punten te verde len. De winnaar wordt op 11 november op een gala in de Leidse Schouwburg bekendge maakt Pagina R6: Twee theaterdirecteuren in de race voor Zilveren Veer Baby geboren na ongeluk op A16 moerdijk - Een zwaargewonde vrouw heeft gistermiddag na een ongeluk op de A16 in een ambulance een baby ter wereld gebracht. De vrouw, een 30-ja- rige inwoonster van Rotterdam, is kort daarna in een ziekenhuis in Dordrecht aan haar verwon dingen overleden. Het slachtof fer zat in een auto die betrok ken was bij een gecompliceerde aanrijding tussen een vracht wagen en twee personenauto's. De politie heeft de vrachtwa genchauffeur uit Lisserbroek in overleg met de officier van jus titie in verzekering gesteld van wege de ernst van de aanrij- ding. Gouden tip levert 25.000 euro op oldeberkoop/anp - Een onbe kende man heeft afgelopen weekeinde een meisje op de zelfde wijze als de vermiste Lusanne van der Gun aange sproken. Directeur Nijboer van basisschool De Tjongeling in Oldeberkoop liet dat vandaag weten. De politie heeft het meisje inmiddels gehoord, maar verder nog geen medede lingen gedaan. Voordat de vermissing van Lus anne maandagochtend bekend werd, kwam een meisje bij een leraar met eenzelfde soort ver haal. Toen directeur Nijboer van de vermissing van Lusanne hoorde, heeft hij het meisje naar de politie gebracht. De 11-jarige Lusanne is inmid dels al twee dagen zoek. Maan dagochtend nam een man haar in zijn auto mee. De politie her vat vandaag de gestaakte speur tocht naar de vermiste Lusanne van der Gun. De stichting Kooilust Vermist heeft gisteren 25.000 euro uit geloofd voor de gouden tip die leidt tot het vinden van Lusan ne. De stichting uit Montfoort is een initiatief van Anneke en Jos Geerts. Het miljonairsgezin, dat in Spanje resideert uit angst voor ontvoering, is erg begaan. „Ik zag het gisteravond op tele visie en heb meteen met Tros Vermist gebeld. Ik heb zelf twee dochters en zoiets maakt elke moeder bang", aldus Anneke Geerts. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V „N no Telefoon n controle nabezorgng) Wi| gaan zorgvUdg om ma persoonsgegevens. In hel cdoton van de taart treft u nattere rtonna»e aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro O 55,00 Handtekening: TIZHIHOOIH1 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi autcmateche betakng b mjn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1