Twee theaterdirecteuren in de race om Zilveren Veei KUNST CULTUUR 'Leidse muziekverenigingen zorgen voor vorming jeugd' Lowlands: regenlaarzen aan en gaan Maarten Asscher wordt nieuweÈ directeur boekhandel Athenaei] Rubens in Rotterdam WOENSDAG 27 AUGUSTUS 2| Stichting Tegen-Beeld voor de vierde keer genomineerd voor cultuurprijs Foto: EPA/Mike Nelson Egypte is museum rijker alexandrië - Een plastic doek moet deze buste van de rebelse farao Achnaton stofvrij houden, zodat hij er op 1 september op zijn best uitziet. Op die dag opent het National Museum in Alexandrië namelijk voor het eerst zijn deuren voor het pu bliek. In het museum wordt aan de hand van Egyptische over blijfselen en schatten de ge schiedenis van deze stad aan de Middellandse Zee verteld. Van zijn stichting in 331 voor Chris tus door Alexander de Grote tot aan de lawaaiige, moderne stad die het vandaag de dag is. Jeugdorkest in Hartebrugkerk leiden - Het jeugdorkest van het Duitse Bundesland Nord- rhein-Westfalen geeft maandag om 20.00 uur een concert in de Hartebrugkerk. Het jeugdsym- fonie-orkest telt ruim 100 leden en is samengesteld uit de beste jonge musici uit Keulen, Bonn, Düsseldorf en Krefeld. De ge middelde leeftijd ligt tussen de 15 en 16 jaar. Hoogtepunten in het programma zijn de symfo nie van César Franck, de roma- tische ouverture 'Romeo en Ju lia' van Tsjaikowsky en het on stuimige 'La Mer' van Débussy. Tijdens de Beneluxtoumee worden vijf concerten gegeven waarvan twee in Nederland. Tijdens deze Nederlandse con certen speelt ook Marieke Goedhart uit Oegstgeest mee. De opbrengst van het concert komt ten goede aan het restau ratiefonds van de kerk. De Waart eerder weg Hilversum - Edo de Waart stapt eerder op als chef-dirigent van het Radio Filharmonisch Orkest Holland dan was afgesproken. De Waart wordt de nieuwe ar tistiek directeur en chef-diri gent van het Hongkong Phil harmonic Orchestra. Hij heeft weliswaar een contract met het Radio Filharmonisch tot 2007, maar wil zich zoveel eerder aan zijn werk in Hong Kong wijden als mogelijk is. Wanneer hij ver trekt, is nog niet bekend. De Waart wil het orkest niet zo maar in de steek laten en wach ten tot er een vervanger voor hem is gevonden. door Theo de With leiden - Twee theaterdirecteu ren nemen het tegen elkaar op in de strijd om de Zilveren Veer 2003: Roland Helmer en Guido Creuwels. Opmerkelijker is wel licht dat de Stichting Tegen- Beeld opnieuw genomineerd is voor de cultuurprijs van de Leid se regio. Drie keer eerder had de ze stichting, die verantwoorde lijk is voor de muurgedichten in Leiden, een nominatie op zak, maar telkens greep zij mis. De bevolking van Zuid-Holland Noord droeg dit jaar 52 kandi daten aan voor de regionale cultuurprijs. Een zevenkoppige jury heeft ze één voor één ge wogen. Juryvoorzitter Frans Struben uit Alphen aan den Rijn: „Omdat alle juryleden kennis hebben van het culture le leven in de regio, waren de kandidaten vaak bekend bij hen. In feite verdienen de vijf geselecteerden allemaal een Zilveren Veer." De keuze viel onder meer op de stichting Tegen-Beeld. Deze in stelling bracht in 1992 een ge dicht van de Russische dichte res Marina Tsvetajeva aan op een muur in de Leidse binnen stad. Het werd het begin van een lange reeks muurgedichten De Tweeling dingt naar Oscar amsterdam/anp - De film De Tweeling van regisseur Ben Sombogaart is gekozen als Ne derlandse inzending voor de Oscars in 2004. Dat maakte Holland Film, die zich bezig houdt met de promotie van Ne derlandse films in het buiten land, gisteren bekend. De Tweeling is de verfilming van het succesvolle boek van schrijfster Tessa de Loo over een Duitse tweeling die eind ja ren twintig wordt gescheiden. Het ene meisje gaat bij haar tante in Nederland leven, het andere blijft bij een oom in Duitsland wonen. Door de Tweede Wereldoorlog worden de meisjes definitief van elkaar gescheiden. Vijftig jaar later, vlak voor hun dood, ontmoeten ze elkaar nog een keer. Regisseur Ben Sombogaart rea geert enthousiast op de verkie zing. „De Amerikaanse distri buteur Miramax heeft veel ver trouwen in de film. Bij proef- vertoningen in Amerika wekte de film bij het publiek dezelfde positieve reacties als in Neder land." In januari wordt bekendge maakt of De Tweeling tot de vijf genomineerde films behoort. De vijf genomineerden op een rij (van links naar rechts): Roland Helmer (LAKtheater), Piet van Veen (Tegen-Beeld), Eylard van Hall (Zomer Schilder Festival), Pirn Perquin (LVSL) en Guido Creuwels (Parktheater). Foto: Hielco Kuipers in uiteenlopende talen, waar mee Leiden zelfs internationaal faam verwierf. Daarnaast orga niseert Tegen-Beeld poëziema nifestaties in de openlucht. En kele maanden terug werden een avond lang gedichten van Kavafis voorgedragen. Struben: „Van een lastig thema als poë zie weet deze stichting een pu bliekstrekker te maken." De tweede genomineerde uit Kaarten festival niet uitverkocht BiDDiNGHuizEN/GPD - Het festi val Lowlands is dit jaar voor het eerst sinds lange tijd niet uit verkocht. Van de 60.000 kaarten zijn er dit weekeinde 50.000 verkocht. Opmerkelijk, maar bij organisator Mojo liggen ze er niet direct wakker van. Dat nu ook de weermannen onheil voorspellen voor het komende weekeinde mag de pret even min drukken. „Bij twintig gra den wordt er sowieso meer bier gedronken dan als het snikheet is, want dan gaat iedereen over op water", analyseert woord voerder Hans van Rompaey droogjes. „Die paar buien? We zien het wel." Toch het is zonder meer een te genvaller, die 10.000 niet-ver- kochte kaarten, erkent Van Rompaey. Het festival kon in voorgaande jaren het bordje 'uitverkocht' al ophangen nog voor er ook maar iets over het programma bekend was. oe het kan? „Tja, dat is de vraag van één miljoen. Je kunt de slechte economische situatie aanvoe ren. En ik denk ook dat het be duidend grotere aanbod van festivals deze zomer ons niet geholpen heeft. De kaarten te duur? Die kosten 107 euro voor drie dagen. Ik geloof dat dat nog steeds een acceptabele prijs is voor wat we bieden. Wat mogelijk wel een rol speelt, is dat we dit jaar een week later zijn. Voor een hoop mensen is de vakantie alweer afgelopen." Voor die verschuiving van een week is desalniettemin bewust gekozen - en wel in overleg met het Belgische festival Pukkelp op en het Duitse Terremoto, die beide eveneens dit weekeinde zijn. „Daarmee omzeilen we met zijn drieën de grote Engel se festivals, wat het gemakkelij ker maakt bepaalde acts te boe ken", legt Van Rompaey uit. Ook daarin werken de drie sa men. De programmering van Lowlands, Pukkelpop en Terre moto kent goeddeels dezelfde bandnamen. Aan de programmering van dit jaar kan het volgens Van Rom paey niet liggen dat er dit jaar minder mensen op Lowlands afkomen. „Vorig jaar was het programma beduidend minder - dat was een niet al te best jaar." Het festival kent dit jaar optredens van onder meer The Mars Volta, Calexico, Eels, Leiden is de Leidse Video en Smalfilm Liga (LVSL). Met 150 leden is zij de grootste vereni ging van video- en filmhobbyis ten in Nederland. Ter gelegen heid van haar zestigjarig be staan werden vorig jaar de be langrijkste gebeurtenissen in Leiden gefilmd. Deze 'Leidse Spiegel' legde een uniek tijds beeld vast. Ook werden gistermiddag in restaurant De Beukenhof in Oegstgeest twee theaterdirec teuren met een nominatie ver rast. Guido Creuwels leidt het Parktheater in Alphen aan den Rijn. Volgens de juryvoorzitter heeft hij een brede laag van de bevolking warm gemaakt voor theater en daarmee de basis ge legd voor het nieuwe theater- complex dat in Alphen wordt gebouwd. Zijn collega Roland Helmer wordt tijdelijk een concurrent van hem. Helmer staat al 25 jaar aan het hoofd van het Leid se LAKtheater. De jury is van mening dat hij dit van een be scheiden studentenpodium heeft ontwikkeld tot een mid delgroot theater voor een breed publiek. Toch schuwt hij in zijn theater het experiment niet. De laatste genomineerde is Ey lard van Hall uit Noordwijk. Hij nam vijf jaar geleden het initia tief voor het Zomer Schilder Festival in zijn woonplaats. Het festival is uitgegroeid tot een evenement waaraan inn\ meer dan honderd kunst uit binnen- en buitenlani doen. Van Hall wil hiern traditie in ere herstellen kustplaats als vestiging! van beeldend kunstenaar Met ingang van morgen k publiek een stem uitbrenj de vijf kandidaten. Da door middel van een bo geregeld in het Leidsch blad wordt geplaatst, website www.mvkk.nl of folder die op tal van adre< de regio mee te nem Nieuw is dat de vijf gt neerden in volgorde van keur moeten worden gej Daardoor worden op elk didaat punten uitgel Daarmee wil de orga voorkomen dat genomin profiteren van een lob hun achterban en zo on< dig veel stemmen vergan De winnaar van de 2 Veer 2003 wordt op dins november bekendgema de Leidse Schouwburg, prijs zijn een oorkonde, 1 veren speld en een bedi 3.500 euro verbonden, ders van een volledig ii stembiljet maken kans 0 kaarten voor het Zilvere Gala. 1 Lamb, Kaizers Orchestra en Moloko (vrijdag); Beck, Turin Brakes en Live (zaterdag); en Suede, PJ Harvey en Foo Figh ters (zondag). Naast de pop concerten zijn er tal van thea terperformances, films en een flink aantal ludieke program maonderdelen als het 'grote concert des levens', een ode aan het levenslied waarmee het festival zondag afsluit, en een politiek café met SP-voorman Jan Marijnissen, Femke Halse- ma (Groenlinks) en rapper Def P. Tegen de dreigende regen zijn er maatregelen getroffen. Dat is een les van vorig jaar, toen het festival nog net niet in de mod der wegzakte. Van Rompaey: „Ik weet de technische term niet, maar de grasmat is dit voorjaar helemaal omgeploegd, waardoor ze meer water kan opnemen. Verder zijn de asfalt paden tussen de podiumtenten wat verbreed." Met tienduizend mensen min der moet het daarmee te doen zijn. Want verder is het natuur lijk een kwestie van: regenlaar zen aan en gaan. door Maaike Floor Amsterdam - Maarten Asscher (1957) wordt per 1 maart 2004 de nieuwe directeur van Athenaeum Boekhandel aan het Spui in Amsterdam. Zijn voorganger Guus Schut (1942) gaat na de inwerk- periode van Asscher op 1 november volgend jaar met pensioen. Hij werkt sinds 1973 bij Athenae um. Asscher is de zoon van de beroemde kort-ge- dingrechter B.J. Asscher. Na zijn rechtenstudie in Leiden, waar hij zich specialiseerde in het au teursrecht, ging Maarten Asscher in 1980 bij uit geverij Meulenhoff aan de slag. Hij werd er uitge ver van het vertaalde fonds, adjunct-directeur en ten slotte, in 1992, directeur. Zes jaar later verliet hij de uitgeverij om hoofd Kunsten te worden bij het ministerie van OCW, een functie die hij nog tot 1 november bekleedt. Asscher is ook auteur. Hij debuteerde in 1992 met de verhalenbundel 'Dodeneiland'. Daarna verschenen de poëziebundel 'Verbarium' (1994), de verhalenbundel 'Strindbergs dood' (1995), de novelles 'Julia en het balkon' (1997) en 'De ver stekeling' (1999), 'Nachtvraat' (2002, proza en poëzie) en 'Dingenliefde' (2002, verhalen). Voor Asscher aan zijn directeursfunctie begint, wil hij ook nog een boek en een vertaling voltooien. Hoe is hij aan de directeursfunctie bij Athenae um gekomen? „Een paar maanden geleden had ik de advertentie gezien in de krant. Rond die tijd kwam ik in de boekhandel met Guus Schut in ge sprek. De gedachte aan die baan viel bij mij goed. Athenaeum neemt een bijzondere plaats in als onafhankelijke, culturele en commerciële onder- i' neming. Dat is een bijzondere combin j turele ondernemingen zijn meestal niet kelijk omdat ze subsidie krijgen en con 'I ondernemingen zijn vaak niet onafhani dat ze onderdeel uitmaken van een cem." Is het geen vreemde carrièrestap? Ligt n r ge ambtenaarsfunctie een ministerspost der in de lijn der verwachting? „Dat vil a Een ministerspost is voor mij nooit aaiv geweest. Een overstap van een ambte een politieke functie is niet zo logisch al^ Het zijn twee verschillende lijnen. Ik bf partijpolitiek georiënteerd, eerder maatschappelijk. Al moet ik me in de iNÉ riode ook bekwamen in de internation^ nisatorische en logistieke kant van hel vendien, er zijn geen logische of onlogi èrepatronen. Ik sla het vak van boel hoog aan, het is een mooie culturele speelt een vitale rol in de culturele weris een bijzondere kans. Ik volg mijn hard keuze." Wat zijn de plannen met de boekhandJ1 te vroeg om die te hebben en als ik z^; het te vroeg om ze te vertellen. Ik wilP vember eerst netjes mijn werk op het afronden. Daarna heb ik een sabbatict maanden om voor de Arbeiderspers ee|^ van en een selectie uit Engelse gedf Fernando Pessoa te voltooien voor i meld-werkuitgave van August Willem, naast wil ik mijn eigen boek afinaken. roman of een novelle wordt, weet ik nojf In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professio nele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, ringen, dansen, toneelspelen, fo tograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: de Federatie Leidse Amateur Muziekverenigingen (F.LA.M.). Bij de meeste leden van de Leidse drumfanfares, mar- chingbands, tamboergroepen en harmonieorkesten zal de F.LAM. geen lampje doen branden. En toch profiteren ook zij allemaal mee van de in spanningen van de Federatie Leidse Amateur Muziekvereni gingen, een 'lobbygroepje', 'ex pertisecentrum' en concertor ganisator in één. Dat de F.LAM. inmiddels al een kwart eeuw aan de weg tim mert, wordt morgenavond met een receptie in het clubgebouw van K&G gevierd. Van de oorspronkelijke oprich ters is alleen Reinier Zandvliet (73) erbij. De penningmeester kan zich nog goed herinneren hoe Henk van Hooven, Han Veeren, Henk de Zee - inmid dels alledrie overleden - en hij zelf op 28 augustus 1978 Mu ziek Show oprichtten, een overkoepelende organisatie van Leidse muziekverenigin gen. Toen een cultuurambte naar hun aanraadde om tot een stichtingsvorm over te gaan, zag in 1983 de F.LAM. het licht. Want aan zo'n stichting was behoefte, zo bleek. Zeker als het om subsidieaanvragen ging, de kurk waarop veel mu ziekverenigingen drijven, bleek het handig om met één mond te kunnen spreken. Dat de F.LAM. in dat opzicht tot een serieuze zakenpartner van de gemeente is uitgegroeid, bleek onlangs nog. Toen de muziek verenigingen in het laatste sub- sidievoorstel flink moesten in leveren, trokken Zandvliet en Chaudron meteen aan de bel. En met succes. Het voorstel werd ingetrokken en wordt herschreven. „Bij de subsidietoekenning aan muziekverenigingen wordt er veel te weinig rekening mee ge houden dat je langs die weg ook een stukje jeugdbeleid rea liseert", zegt Chaudron. „Je geeft al die jonge muzikanten toch een stukje vorming mee, wat een positieve bijdrage aan hun thuissituatie kan leveren." Behalve als 'lobbygroepje' heeft de F.LAM. ook een taak als 'expertisecentrum'. Want als het gaat om subsidieaan vragen of bestuurlijke perike len heeft de stichting heel wat ervaring in huis. „Laatst heb ben we bijvoorbeeld Trommel- groep West Nederland gehol pen bij de aanvraag van subsi dies", geeft Chaudron als voor- (links) en voorzitter Ton Chaudron, de drijvende krachten achter de Penningmeester Reinier Zandvliet F.LAM. Foto: Dick Hogewoning beeld. Ook assisteerde Zand vliet het bestuur van Werk- mans Wilskracht toen daar plotseling iemand wegviel. Tien muziekverenigingen zijn er bij de F.LAM. aangesloten, tezamen goed voor zo'n 700 le den: Amigo, De Burcht, Con cordia, Con Fuoco, Franciscus Band Leiden, K&G, Trommel- groep West Nederland, K&G 3, Nieuw Leven, Leidse Harmo niekapel en Werkmans Wils kracht. Al die verenigingen le veren geregeld een bijdrage aan de Anjerconcerten, waarbij F.LAM. nauw betrokken is. Evenals de zondagsconcerten in de muziektent in de Leidse Hout, waarvan de stichting medeorganisator is. Omdat er in het verleden nog wel eens sprake was van rivali teit tussen de verenigingen, heeft de F.LAM. ook een ge dragscode ingesteld. Die schrijft bijvoorbeeld voor dat als een muzikant van de ene naar de andere muziekvereni ging overstapt, de 'ontvangen de' vereniging een telefoontje pleegt naar andere partij. Maar meer dan een formaliteit is het eigenlijk niet, benadrukt de penningmeester. „In al die 25 jaar zijn er misschien twee of drie vervelende incidenten ge weest, meer niet", zegt hij. „Veel vaker gebeurt het dat je elkaar helpt. Dat een vereni ging een paar pauken nodig heeft bijvoorbeeld. Die worden dan even ergens anders ge leend. Dat is tekenend voor de onderlinge verstandhouding." De jubileumreceptie van de F.LAM. wordt morgenavond van 20.00 tot 22.00 uur in het clubgebouw van K&G, J.C. de Rijpstraat 29 in Leiden, ge houden. Rody van der Pols r ROTTERDAMln het Rotterdamse museum Boymans derij Thetis dompelt Achilles in de Styx' v4d van Beuningen gaat vrijdag de expositie 'Rubens - tentoongesteld. Het leven van Achilles' open. Onder meer dit schil- Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16