Goedkoop! 7." KLANKBORD Tllen we soms meer abortussen en wegrottende melkgebitjes?' 3. Uitverkoop.de laatste stuks! &K<\ 'Gezondheid is meer dan alleen centenkakken over medicijngebruik' R5 99 1 99 ,ü,er 3 991 ibouw ilogeenspots Digitale wi 5 RW CD's 700 MB 6 Glazen 3 Loeney Tunes gigzen OpOrf WOENSDAG 27 AUGUSTUS 2OO3 •'pil en de tandarts kunnen I uit het ziekenfonds' luidde I lelling van afgelopen week, I ns werd 'ingefluisterd' door I [ter Hoogervorst van Volks- idheid. Nee, vindt een rui- leerderheid van de bezoe- van de website van deze Qt. Liefst 88 procent is het de stelling oneens. Een bty uit de reacties. Heijkoop, Koudekerk aan dijn: „De pil kan makkelijk et ziekenfonds. Eigenlijk is ÏH en genotmiddel. Het con- |i wordt ook niet vergoed, idarts moet in het zieken- blijven." fan iwerkerk, Leiderdorp: II rwij en onze ouders voor iecben gevochten - een goede 0 rging - moet niet door een Jj apitalisten .worden afge- n Broersen, Lisse: „Ik ben ',e mee eens. Want waar je p bezuinigt, er is altijd wel aa id die ertegen is. Dus e" je keuzes maken. En dit is vc Dede keuze." Vreugd, Katwijk: „Onze 0 t pil en de tandarts gunnen best uit het ziekenfonds huidige regering is bezig, onder leiding van de kapitalist Zalm, het gehele zorgsysteem uit te hollen. Eindelijk heeft iedereen een goed gebit en nu begint men dat weer af te breken. Het wordt tijd dat men eens flink gaat korten op de salarissen van ministers, staatssecretarissen, Kamerleden, provinciebestuur ders en al dat soort zakkenvul lers." Sharron Vaessen-Burgmeijer, Noordwijkerhout: „Als dit ge beurt, gaan we terug naar voor oorlogse praktijken. Je krijgt te maken met veel meer abortus sen en naar de tandarts gaan we natuurlijk helemaal niet meer. Een schande is het." M. van Duijvenboden, Kat wijk: .Allebei zijn niet te be schouwen als luxe. De pil wordt niet alleen gebruikt als anticon ceptiemiddel maar ook tegen hevige menstruatie. Dit zijn geen secundaire behoeftes dus vind ik dat de pil in het zieken fonds moet blijven. Als de tand arts uit het ziekenfonds gaat, moet je ineens voor een behan deling veel meer betalen. Maar wat als je dat geld niet hebt? Moet je dan je tanden maar la ten wegrotten? Hier worden de minderbedeelden in ons land weer mee getroffen en dat vind ik een kwalijke zaak." Margriet Bouwman-Janszen, Oegstgeest: „Nee. Gezonde tanden zorgen mede voor een gezond lichaam. De minister drinkt misschien een flesje wijn van 100 euro bij een dineetje, maar voor veel mensen is 100 euro het bedrag om de bood schappen voor de hele week van te doen. Met een gezin van vijf personen kost een bezoek aan de tandarts ook ongeveer 100 euro en dan moet je geen gaatjes hebben of iets anders. Je begrijpt natuurlijk wel waar mensen die niet zo'n wereldin komen hebben op gaan bezui nigen. Niet op de boodschap pen, nee. Beter is het om men sen die het wel kunnen betalen te laten betalen." H.J. Hendriks, Leiden: „Hier door kunnen grote problemen ontstaan. Waar zijn wij in gods naam mee bezig? Moet dan de gehele, moeizaam opgebouw de, verzorgingsstaat op de schop? Waar blijft de minima dan met zijn rotte tanden en twintig 20 kinderen?" H. Ouwersloot, Katwijk: „De combinatie van deze stelling maakt stemmen moeilijk. Wat de tandarts betreft, zeg ik abso luut nee. De pil is een ander verhaal. Wordt die verstrekt op medische gronden, ook ak koord. Maar is het bedoeling van gebruikers om zonder risi co maar aan te rommelen op kosten van de gemeenschap dan zeker eruit." E. de Bes, Leiden: „Natuurlijk is het heel onverstandig om de pil en de tandarts uit het zie kenfonds te halen. Denk eens aan ongewenste zwangerschap pen die zullen volgen. En wat kost dat weer niet om dat terug te draaien. Als de tandarts uit het pakket gaat, denk ik dat veel mensen niet meer naar de tandarts gaan en dan met name de mensen met een minimum inkomen. De gevolgen daarvan kun jewel raden." W. Akerboom, Ter Aar: „Zon der de pil veroorzaak je meer kindmoedertjes. Die genereren meer maatschappelijke onrust en kosten dus meer geld dan die paar pillen." Jeannette Juffermans, Oegst geest: „Hoe kan de minister dit Marije van den Berg (29) uit Leiden, bedrijfsjoumaliste PvdA-raadslid: „Nee, nee, driewerf nee! Huisartsen in de minderbedeelde buurten kunnen je nu al vertellen welke nare kaakontste kingen en weggerotte melkgebitjes zij langs zien komen omdat mensen de tandarts niet kunnen betalen en ze dus maar wachten tot de kaakchirurg er aan te pas moet komen. Want die zit namelijk wél in het ziekenfonds. En je kunt er donder op zeggen dat het aan tal ongewenste zwangerschappen zal toenemen als de pil te duur wordt. Hoogervorst moet zich eens gaan rea liseren dat gezondheid meer is dan al leen centenkakken over de kosten van medicijngebruik. En dat voorkomen - de tandartscontrole, de pil - altijd beter is dan genezen. En ja, dat kost geld. Maar daar betalen we nou belas ting voor. Dus hup, de belastingverlaging van een paar jaar geleden terug draaien en deze proefballonnetjes lekschieten." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, in- tensive-carespecialist actief VVD'er: „De diepere achtergrond van een ver zekering is niet dat alles - pseudo - gratis gedekt is. Het is wel de bedoe ling dat niet te dragen risico's gedekt zijn. Eigenlijk gaat het om de eigen verantwoordelijkheid voor een goed dekkingsplan. Is de pil nu echt niet zelf te bekostigen? Allerlei andere vreugde volle zaken des levens komen toch ook uit het eigen budget. En zou goed poetsen de tandartsrekening ook niet wat verminderen? Eigen verantwoor delijkheid binnen zekere grenzen rechtvaardigt dat de pil en de tandarts uit het ziekenfonds gaan. Een goed dekkingsplan zorgt ook voor minder kindjes en minder gaatjes. Heel sim pel." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting, actief in Lijst Nieuwe Poli tiek: „Waanzin! Ik was razend toen ik het hoorde. De tandarts en de pil zijn naar mijn mening basisvoorzieningen waar elke burger te allen tijde recht op heeft. Het uit het ziekenfonds halen van de pil zal leiden tot een toename van het aantal ongewenste zwanger schappen met alle (financiële) gevol gen van dien. De winst van die maat regel is dus nul. En dan de tandarts: het is zo belangrijk je gebit goed te on derhouden en je eigen tanden te be houden zolang het mogelijk is! Als mensen de tandarts zelf moeten gaan betalen, durf ik te stellen dat een groot deel van de Nederlanders de tandarts niet meer zal bezoeken. Als jffl|fc^je niet oppast, worden straks die 'ongewenst' ge- T g— ^1 boren kinderen nog met een kunstgebit geboren. Dat zou minister Remkes overigens niet misstaan. Ik ben het absoluut niet eens met de stelling." Nancy Knijnenburg (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster, train- ster damesselectie SJC: „Het leven is aan alle kanten steeds duurder gewor den. Is het nu een keertje genoeg met alle prijsstijgingen, belastingverhogin gen en allerlei andere zaken waar we voor moeten opdraaien? De meeste mensen 'gebruiken' (in de positieve zin van het woord) alleen maar de tandarts vanuit hun ziekenfonds. Moe ten zij dat nu ook weer extra gaan be talen dan gaan we vermoedelijk naar de situatie waarin men zelf gaat bezui nigen: minder naar de tandarts dus. Voor de pil geldt hetzelfde. Als we die ook zelf betalen, levert dat dan echt zoveel financiële voordelen voor de overheid op. Want het hele gebeuren is en blijft natuurlijk weer een politieke zaak. Die twee genoemde zaken kunnen toch niet de ba kermat van ons financi ële huishouden beteke nen: gaat deze maatregel echt ons landje redden? Geloof er niks van." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/ beleggen „De pil en de tandarts voorkomen zaken die in de regel ongewenst zijn. Wat nu als de ze zaken niet meer vergoed worden en ziekenfondspatiënten (lees: het leeu wendeel van Nederland) dit zelf moe ten betalen? De kans is groot dat deze groep uit financiële overwegingen niet meer regelmatig van deze 'diensten' gebruik maakt. De gevolgen laten zich raden. Meer ongewenste zwanger schappen, met alle emotionele en fi nanciële consequenties van dien. Wat nu als een gebit volkomen verrot is? Dient deze patiënt dan ook de kosten voor een kaakchirurg zelf te betalen of laten we hem, zoals in de Middeleeu wen, op straat lopen met een zwart gat in zijn mond. Puur uit fi nancieel perspectief moet men zich af vragen wat nu het meeste oplevert. Zo lang de neveneffec ten niet onder zocht/afgedekt zijn kan ik me in dezé stelling niet vinden." nu doen? Mensen die deze ver goedingen niet kunnen betalen, komen hierdoor in grote pro blemen. Het gevolg: ongewens te zwangerschappen en verrot te tanden en kiezen. Deze rege ring verzint van alles. Als het maar niet hun eigen portemon nee of gezin raakt." J.C. Wassenaar, Bergen op Zoom: „Nee. De tandarts en de pil zijn zaken waarmee vrijwel iedereen te maken heeft; kosten die onontkoombaar zijn. Als er dan zonodig iets uit het vergoe dingenpakket moet, laten ze dan eens nadenken over het nut van levertransplantaties bij alcoholisten, longoperaties bij rokers, hartoperaties bij kont- zittende dikzakken en begelei ding van drugsverslaafden. Dat zijn allemaal kosten die bij een redelijk denkend mens overbo dig zijn en met zelfdiscipline hersteld kunnen worden." Ed van Vliet, Leiden: „Kan die minister een flinke kiespijn krij gen die nooit meer over gaat. Hij moet eens flink aan de tand worden gevoeld. Zeker een VVD'er." P. Wïersma-Rosendal, Eelde: „Ik ben 71 en heb mijn gebit nog. Maar als dit er door komt zal ik alles moeten laten trek ken, want van mijn AOW kan ik de tandarts niet betalen." De nieuwe stelling gaat over de vele drijvende terrassen in Lei den. Behalve dat ze niet onge vaarlijk zijn, zoals vrijdag bleek bij Annie's Verjaardag, zijn ze volgens veel mensen ronduit le lijk. De stelling luidt: Alle drijvende terrassen moeten de Leidse grachten uit Reageren? www.leidschdag- blad.nl of De Stelling, postbus 54, 2300 AB Leiden. (advertentie) Materiaal: 100% katoen of 85% katoen en 15% viscose. Met knopen of met een druksluiting Maten: M t/m XXL Verschillende stijlen, kleuren en modellen al: 98% katoen en 2% elasthan tonder bandplooien M t/m XXL j11 ende kleuren en modellen Jip/String il: 90% micropolyester en 10% elasthan St/m XL. Verschillende modellen, o.a. lip. Zwart of wit. Effen of ribstructuur Paar berMuekkea Materiaal: 87% katoen en 13% polyamide Maten: 391/m 46. Verschillende kleuren Jongensslip of short Hemd met boxershort of slip. Materiaal: 100% katoen gekamd single jersey. Verschillende kleuren en dessins Maten: 1.04 t/m 164 Meisjesondergoed Hemd met onderbroek of korte broek Materiaal: 100% gekamd katoen Egaal of ribstructuur Maten: 104 t/m 140 WC verfrisser Voor een automatische reiniging van het toilet Voorkomt urine- en kalkaanslag. In de geuren: citroen of oceaan Inhoud: 4 x 50 gram wasmiddel Voor de witte of zwart- gekieurde was Inhoud: Materiaal: metaal, kunststof en ABS. Afm.: 32.5 x 9.5 x 10 cm. Max. draagkracht: ca. 150 kilo Badhoevedorp, Lorenzplein 31 ■Haarlem, Prof. Donderslaan 1 ■Katwijk, Bosplein 4-5 Leiden, Standerdmolen 1-17 •Mijdrecht, Pr. Margrietlaan 44-52 ■IJmuiden, Velserhof 83-94 ■Zaandam, westzijde 59 100 programeerbare plaatsei ei automatische zeiderioeker vlakke 55 cm. Black Matrix beeldscherm, woarvai 51 cm. zichtbaar hyperbamttabeltaier, sleeptimer ei teletekst met 7 pagina's fasttekst hoofdtelefooflaamsliHhg en 2 scartaanslvitingen virtiele dolby svnovid, 2 luidsprekers van 2 x 8 Watt RMS gezondheidsslippers Veel verschillende modellen, materiaalsoorten en kleuren. Maten: 37 t/m 41 Materiaal: 100% polypropyleen Afm.: 100x60 cm. Verschillende QO dessins met franjesaai zijkanten l^-Bench Display duidt aan: tijd, datum, wereldtijden en kalender. Ook te gebruiken als wekker Met lichtknopje voor de LCD display Kleur: zilver of zwart Incl. handleiding Verschillende motieven o.a. Tarzan en The Lion King Inhoud per glas: 16 of 27 cl. Verschillende dessins

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15