Verhuizing Zwarte Tul nog onzeke DUIN BOLLENSTREEK Noordwijk zoekt vooral daadkracht in de nieuwe burgemeest Ondernemers steunen vakonderwijs voor jonge Ethiopi Foutje: kinderfeest zonder kinderen Stoppen na twee glazen bier? Ligt eraan hoe groot 'Maak van vliegkamp een waterberging' door Saskia Buitelaar katwijk - De kinderfestiviteiten in Katwijk aan den Rijn gaan morgen en vrijdag waarschijn lijk niet al te uitbundig van start. Voor het eerst sinds jaren zitten de kinderen gewoon op school als om twee uur het feest begint. Miscommunicatie tussen de Oranjevereniging en de schooldirecteuren leidde tot enige wrevel. De afgelopen jaren viel de feest - week in Katwijk aan den Rijn nog net in de schoolvakantie. Herder regelden de scholen met een samengeperst rooster nog wel eens een vrije middag. Maar aan dat verzoek gaf het directeurenconvent dit jaar geen gehoor. „Wij zijn wettelijk verplicht om ons de eerste veertien schooldagen strikt aan het rooster te houden", zegt voorzitter A. Boer van het direc teurenconvent. „Na de weken van vakantie en vrijheid is het belangrijk voor de kinderen om te beginnen met rust en regelmaat. We heb ben juist nog een brief van de leerplichtambtenaar gekregen: er wordt streng op gecontro leerd." Voorzitter J. de Winter van de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn heeft begrip voor dit standpunt. Maar hij kende het niet toen de feestgids moest worden gedrukt, want door on duidelijke oorzaak is het mailtje met dit antwoord van Boer niet bij de OV aangekomen. De Winter ging er door de eerdere ervaringen van uit dat het wel in orde zou zijn en schreef aan de kinderen in de feestgids: „Misschien mogen jullie van de juffrouw of meester 's morgens wel wat later komen, of in de middag eerder naar huis, zodat je toch aan alle spelletjes kan meedoen." De Winter vond dat een chique manier om het onderwerp, waar geen duidelijkheid over was, onder de aandacht te brengen. De schooldirecties niet. Eén van de vijf scholen in het feest- dorp - De Winter zegt niet wel ke - heeft bij hem de ergernis over de oproep in de feestgids kenbaar gemaakt. Directeur Boer wil er geen woorden aan wijden en zegt alleen de mis communicatie te betreuren. Hij heeft nog niet gehoord dat ou ders vrij hebben gevraagd voor hun kind. De Winter vindt het vooral ver velend voor de circa zestig vrij willigers die straks staan te wachten totdat rond half vier de kinderen een keertje komen. Als inderdaad blijkt dat er tot die tijd niemand komt, moet de programmering volgend jaar worden aangepast, zegt hij. woensdag 27 AUGUSTUS, door Saskia Buitelaar katwijk Burgemeester Wie- nen, die nooit een druppel drinkt, heeft makkelijk praten. „Met minder alcohol, is uitgaan gezelliger", houdt hij een me nigte Katwijkse jongeren op het Andreasplein voor, sprekend vanaf een podium met bierva ten. Een groep jongens vooraan steekt protesterend meteen de rode kaarten omhoog. Oneens, wil dat zeggen en één van hen, Koos, legt uit waarom: „Het is gewoon hartstikke gezellig om onder mekaar een biertje te drinken. Hoe meer hoe gezelli ger." Simpel. Het Platform Verslavingszorg Katwijk en de jongerenorgani satie B-Involved organiseerden gisteravond de actie Biervaten praat. Katwijkse politici gingen in discussie over alcoholge bruik met een tiental Katwijkse jongeren en wat bezoekers van de Toeristenmarkt, die het An dreasplein passeerden. Katwijk hoeft niet droog te lig gen, wordt steeds benadrukt. Maar tien tot vijftien glazen al cohol op een zaterdagavond - het Katwijks gemiddelde - is wel een beetje veel, is de in steek van de discussie. Mensen worden er agressief van, stelt Wienen. Maar volgens Koos kunnen de meeste Katwijkers best tegen drank. En wie er niet tegen kan, moet niet drinken. Presentator W. ter Haar van B- Involved laat het publiek reage ren op stellingen van hemzelf en Katwijkse politici die het po dium betreden. Strenge leef tijdscontroles voor jongeren onder de zestien? Dan gaat de jeugd gewoon op straat zitten drinken en overlast veroorza ken, reageert Michiel. „Er moet een jongerensoos komen waar jongeren van 15, 16 jaar onder toezicht kunnen drinken", is zijn suggestie. Na twee glazen stoppen, dan ben je pas cool, probeert ge zondheidswethouder Van Duijn. „Hoe groot zijn die gla zen?", klinkt het jolig. Marieke komt naar de microfoon. „Wat zijn nou twee glazen? Dat is wel erg weinig. Ik kan vijf bier drin ken en er niets van merken. En Ondernemers niet blij met Keukei „Kan er voor 15-jarige Katwijkers geen jongerensoos komen, waar ze onder toezicht een biertje kunnen drinken?" Een suggestie van een jon gere die tijdens het Biervatenpraat in discussie ging met de Katwijkse politiek over alcoholgebruik. Foto: Dick Hogewoning ik vind een wijntje nou eenmaal lekkerder dan een colaatje." De voorbeeldfunctie van ou ders dan, daar wil vader Arie Guyt wel op reageren. Met zijn 38 jaar is hij onlangs voor het eerst dronken geweest en hij hoopt het nooit meer mee te maken, die vernedering. „Mijn kinderen mogen dat best we ten, ik zal ze duidelijk maken dat het iets verschrikkelijks is." In sportkantines wordt ook door ouders veel gedronken, weet Marieke, vaak in het bij zijn van jonge kinderen. Dat vindt ze niet kunnen. Raadslid Van Kruistum (CDA) drinkt na het volleyballen ook lekker acht biertjes, vertelt hij voor de mi crofoon. Maar eigenlijk vindt hij dat de sportbestuurders af spraken moeten maken over al coholgebruik in kantines. Bij voorbeeld door rond etenstijd de tap een uurtje dicht te gooi en. „Zo n cooling down werkt heel goed, dan ga je effe naar huis om te eten." De gemeente moet de sportclubs dan wel compenseren, want ze kunnen niet zomaar hun inkomsten kraan dichtdraaien. Het jongste Katwijkse raadslid Vooijs (Gemeentebelangen) drinkt zelf het Katwijks gemid delde weg en denkt dat het met de risico's allemaal wel mee valt. „Het is gewoon een fase waar jongeren in zitten, ze moeten leren met alcohol om te gaan. Ze komen best op hun pootjes terecht." Wienen is het niet met hem eens en verwijst naar mensen die levenslang in alcoholisme blijven hangen en hun eigen leven of dat van an deren verwoesten. Die groep is volgens hem in Katwijk groot genoeg om je er zorgen over te maken. Na afloop van de discussie drinkt de organisatie nog een frisje. Maar dat is op zaterdag avond anders. De drie aanwezi ge bestuursleden van B-Invol- ved geven toe zelf ook richting de vijftien bier te drinken als ze uitgaan in Katwijk. Het gaat er niet om mensen van het drin ken af te krijgen, vergoelijken ze hun antwoord, het gaat erom de discussie op gang te krijgen. Daarom wil de organisatie dit najaar ook in Rijnsburg jonge ren bewust maken van hun ei gen gedrag bij het uitgaan. Voor zichzelf vindt voorzitter M. van der Plas het 'niet reëel' om na drie biertjes over te stappen op frisdrank. Tegen de klippen op, zo lijkt het, lichten de vrijwilligers van 3VO met hun dranksimulator de Katwijkers voor over de ef fecten van overmatig drankge bruik op het rijgedrag. De ene na de andere testrit in de simu lator eindigt met aanrijdingen en ernstige ongevallen. De deelnemers vinden het lachen geblazen. Maar vrijwilliger J. Budding lepelt bloedserieus de échte resultaten op. „Nog elk jaar zijn er tweehonderd doden en drieduizend zwaargewon den door alcohol in het ver keer." door Sjaak Smakman lisse - De verhuizing van muse um De Zwarte Tulp naar Keuken hof is bij lange na geen gelopen race. Voor het eind van het jaar moet er volgens Keukenhof dui delijkheid zijn, maar volgens voorzitter J. Zwetsloot kijkt het museum nog altijd 'zeer gereser veerd' naar het initiatief van de bloementuin. Inmiddels heeft de ondernemersvereniging Alverha zich uitgesproken tegen een ver huizing. „De gemeente moet nu gewoon eens het beleid uitvoe ren dat ze heeft vastgesteld", al dus voorzitter P. van Elburg. Op zoek naar mogelijkheden om de aantrekkelijkheid van het park te vergroten, benader de Keukenhof een poosje gele den bollenmuseum De Zwarte Tulp met het voorstel om te verhuizen naar een bollen schuur plus woonhuis vlakbij de westelijke (hoofd) ingang van het park. De Zwarte Tulp is nu gevestigd in een voormalige bollenschuur aan het Vierkant. Veel vrijwilli gers, die het museum draaiend houden, voelen er weinig voor om te verkassen naar 'the mid dle of nowhere', zoals Zwet sloot het uitdrukt. In dat laatste zou overigens verandering kun nen komen als de veilingen CNB en Hobaho verhuizen naar een locatie langs de Wes telijke Randweg. Het gemeente bestuur heeft dat aangeboden in een poging om de voorgeno men verhuizing van CNB naar Nieuw-Vennep te voorkomen. Maar ook met de veili de buurt staat De Zwaï volgens Zwetsloot niet pelen. Het museum ha kenhof voorgesteld a proef te nemen voor e jaar, waarbij het must vrijheid behoudt om h terug te gaan naar de plek. Daar voelt Ke weer niet veel voor, aa het aankopen en vei van de schuur en de wc het park veel geld gaat k Inmiddels heeft nu ooi nemersvereniging Alva in de discussie gemeng Actieplan Toerisme 01 de gemeente een paai den geleden het idee verhuizing. Alverha vi getuigen van een zwa beleid, zegt voorzitter P burg. Een paar jaar heeft de gemeente vt geld het pand Van der het Vierkant aangekoc aal voor het museum. I rig jaar aangenomen t plan wordt bovendien ken over een culturele een winkelas. „In die as kan het museum scheiden maar degel spelen. Met het pand Zaal kan de gemeente letterlijk en figuurlijk wen. Dan kun je aller wikkelde verhalen houi een verhuizing, maar den dat de gemeente gewoon eens moet hou het beleid dat ze heefl steld. Daarvoor is veeli gegeven en dat is oolj haalbaar", aldus Van I door Annette van der Eist noordwijk - „De perfecte overal in zetbare burgemeester bestaat niet", aldus voorzitter Van Nes van de ver trouwenscommissie van de Noord- wijkse gemeenteraad. In de door de vertrouwenscommissie opgestelde profielschets staan de eigenschappen vernieuwer en realisator bovenaan. De nieuwe burgemeester moet resul taatgericht en besluitvaardig zijn, een goed doorzettingsvermogen hebben en een visie uitdragen, zonder daarbij gevoeligheden over het hoofd te zien. „Hij moet zich ook in rampspoeden staande houden", zei Van Nes tijdens de raadsvergadering van gisteravond waar ook 'de Commissaris van de Ko ningin van Zuid-Holland Franssen bij aanwezig was. Voor Franssen leek de profielschets het begin van een zoektocht naar een naald in een hooiberg. „Ik begrijp dat hij moet prikkelen om vernieuwing in discussies naar boven te halen, maar hij moet tegelijk niet teveel op tenen staan. Dat zijn niet altijd eigenschap pen die in één persoon zijn te vereni gen." Volgens de commissaris is er boven dien het risico dat de nieuwe burge meester met de door de commissie voorgestelde eigenschappen zich - als voorzitter van het college en van de raad - in een moeilijke positie kan plaatsen. Franssen wil daarvoor wa ken We leven in een tijd waarin de neiging bestaat burgemeesters als kroketten uit de automaat te halen en snel weer van de hand te doen. Er zijn nu - met de onvoorspelbare ra den - weinig burgemeesters die zich op dat glibberige pad willen bege ven." Van Nes en de overige fractievoorzit ters zeiden zich bewust te zijn van het spanningsveld. „We vinden niet dat burgemeester nooit op tenen mag staan, Maar hij moet zich van de ge voeligheden bewust zijn. Dat de wet houders uiteindelijk politiek verant woordelijk zijn voor het beleid staat buiten kijf." Franssen concludeerde uiteindelijk dat hij een krachtige bestuurder moet zoeken. Een burgemeester voor de Noordwijkers in Noordwijk, maar ie mand die zich tegelijkertijd in (de Noordwijkse) internationale kringen kan bejegen. Verwijzend naar de vorige burge meester bedoelde hij daarmee niet een burgemeester met 'internationale belangstelling.' Net als de vertrou wenscommissie vindt Frai de burgemeester vooral Noordwijk moet zijn. De vacature staat morge Staatscourant en de solli mijn sluit op 18 september, tober hoopt de commissari uitspraak te komen, zodat 1 per 1 januari van het volgent nieuwe burgemeester heeft, missaris van de koningin veel belangstelling voor de wijkse functie. Betrokken Ondernemers Katwijk en omgeving: een nieuwe club voor ontwikkelingshulp i vervolg van voorpagina valkenburg - De actiegroep Vrienden van vliegbasis Valken burg, die momenteel op elke manifestatie te vinden is, krijgt volgens oprichter H. Moolen- burgh vrijwel uitsluitend posi tieve reacties. „Negentig pro cent van de bevolking is het met ons eens." Hij benadrukt dat de basis meer functies heeft dan alleen het herbergen van de vliegtuigen. Het is ook een van de laatste open gebieden in de Randstad. „En de droogte van de afgelopen periode heeft ook geleerd dat de basis kan dienen als waterbuffer. Hoewel burgemeester Van der Reijden zich nog niet neerlegt bij de sluiting, denkt hij dat na een besluit tot sluiting open houden van het gebied als na tuurgebied geen reële optie is. „Daarvoor is de grond gewoon te kostbaar." Maar dat betekent volgens hem niet automatisch dat er dan maar gebouwd moet worden. Eerst moet er een dis cussie komen over de vraag of de woningbehoefte in de Leidse regio en de Duiin- en Bollen streek echt zo groot is, en dan moet nog maar eens worden gekeken of er nog andere bouwlocaties zijn. Hij wijst er op dat er ook nog veel water- berging nodig is in de streek en dat ook dét een toekomstige bestemming voor de basis kan zijn. Het Valkenburgse college gaat die 'tactiek' ook voorstel len aan de raad. „Dan zorgen we eerst voor voldoende water- berging op het terrein en kijken vervolgens of en hoeveel huizen er dan gaan kunnen komen." Van der Reijden kreeg eerder deze week gedeeltelijk bijval van de Delftse hoogleraar volkshuisvesting Priemus. In een gesprek met de Haagsche Courant zei Priemus dat er vol gens hem nieuwe bouwlocaties moeten komen tussen Haarlem en Den Haag, maar dat behalve Valkenburg ook de Bollenstreek en de Grote Polder daarvoor ook heel geschikt kunnen zijn. Onafhankelijke deskundigen zouden zich daar volgens hem moeten buigen. Van der Reij den kan zich wel vinden in die opvatting. „Rijnland heeft ook al eens gezegd dat de Bollen streek de beste bouwlocatie is. Maar dat hoort u mij niet zeg gen. Ik gooi mijn rommel niet bij de buren over de schutting." Onderzoek naar tekorten Noordwijk noordwijk - De Noordwijkse gemeenteraad trekt vijftigdui zend euro uit voor een extern onderzoek naar de financiële problemen van de gemeente. In de gemeenteraadsvergadering gisteravond zeiden de fracties unaniem dat het 'ontzettend veel geld' is, maar dat 'waar heidsvinding' zwaar weegt. „Vijftigduizend euro is veel, af wegend ook tegen de opofferin gen van de burgers, zoals het sluiten van het Bollenbad en de verhoging van de belastingen", zei fractievoorzitter Van Nes van Noordwijk Totaal. Maar een extern onderzoek is volgens hem noodzakelijk. De commis sie waarin alle fracties zijn ver tegenwoordigd kan het onder zoek niet zelf doen, vanwege 'gevoeligheden' en de com plexiteit van de zaak. door Saskia Buitelaar katwijk - „Je weet niet wat je meemaakt als je daar komt. Al les is zo dor en droog, mensen wonen in krotten, onder erbar melijke omstandigheden. Er is zoveel te doen, dat je moet op passen dat je niet teveel tegelijk aanpakt. Wij klagen hier over te weinig regenwater, maar ga eens in Ethiopië kijken." Op 26 september gaan ze. Ten minste negen ondernemers uit Katwijk, Rijnsburg en Valken burg, sinds vorige week ver enigd in de organisatie Betrok ken Ondernemerschap Katwijk e.o. (BOK). Ze gaan een actieve bijdrage leveren aan scholings- en werkgelegenheidsprojecten in Ethiopië, onder de vleugels van de stichting Woord en Daad. Die landelijke stichting is niet onbekend in deze regio. Hon derden gezinnen in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg doen al jaren mee aan het financiële adoptieproject van Woord en Daad. Bijna zevenhonderd kin deren in Ethiopië volgen onder wijs en krijgen kleding en eten op school dankzij de maande lijkse bijdrage van 22,50 euro van hun 'adoptiegezin'. Nu de kinderen de basisschool ontgroeien, kan Woord en Daad ze niet laten vallen. Daar om hebben de bestuursleden van de lokale afdeling een nieuw initiatief op de rails ge zet, om ondernemers aan zich te binden die de vervolgprojec ten gaan financieren. Met geld en eventueel praktische onder steuning vanuit de KRV-ge- meenten, wordt in Gambella City een vakschool gebouwd. De kinderen die van de basis school komen, leren daar een vak zodat ze kunnen bouwen laten komen of zelf hif* tise uitwisselen." Maar dan praat Sch de toekomst, die nog jecten in petto heeft, de eerste jongeren school komen, moet opische detache zijn die bemiddelen kleine ambachtelijke Want pas dan is de en kunnen de Ethiop eigen onderhoud v Schaap uit. Het on platform van Woord Nederland is al be jecten om middelgr ne bedrijven op pote gerund door de lo king. Het BOK-initiatief b de doelgroep aan ting Dorcas Duin streek die ook lokal mers werft voor e aan ontwikkelin Voor samenwerking identiteitsverschillen groot, zegt Van der richt zich bovendien zaak op onderwijs volgens hem een ac trokkenheid van de doel - kleinschalige ontwikkelingshulp hetzelfde en de toe getwijfeld ook. Van zou zelfs de tickets betalen, om de o maar in Ethiopië Want als ze eenmaal zij aan die ellen doen, laat het ze noo is zijn overtuiging, leven. Ik ben hond afgekeurd, maar vo erg rijk. Ik zou kracht nog aan de geven." Meer informatie is http: bedrijven, wo .nl Ethiopische jongeren zijn aan het werk in een vak school in de stad Dessie, een vergelijkbaar project van Woord en Daad dat reeds anderhalfjaar loopt. Foto: Jan van der Boon aan hun eigen toekomst en die van het Oost-Afrikaanse land. Initiatiefnemers Jan van der Boon en Cor Schaap van Woord en Daad vertellen vol trots over het project. Het idee kwam bij de Katwijkse ondernemers Hans van Rhijn en Willem van der Plas vandaan, geven ze eer lijk toe, die iets meer wilden doen dan een paar adoptiekin deren steunen. De lokale be stuursleden van Woord en Daad, later aangevuld met Jo- han Démoed, richtten vervol gens BOK op. Een recente, kor te wervingsactie leverde al een aardige lijst nieuwe leden uit de regio op: Pearle Optici ens, A. den Breejen BV, Ver does Stuka doors, Pluvak Bloemen, Snoey BV, Blanksma Bouw, boekhan del Het Baken, Tiptoo W. Lange Schoenmode, Binnendijk Van Rijsbergen, Van Rhijn Bouw en W. van der Plas Bloemenexport. Woord en Daad heeft na 25 jaar Jan van der Boon (links) en Cor Schaap zoeken betrokken on dernemers voor projecten in Ethiopië. Foto: Dick Hogewoning in Katwijk en omgeving een vertrouwde naam opgebouwd, zegt bestuursvoorzitter Van der Boon. „We hebben steun van zon drieduizend gezinnen, steeds weer voor andere projec ten in diverse landen: naast on derwijs ook gezondheidszorg of bij noodgevallen zoals hongers nood. Die steun gaat door de hele breedte van de bevolking. We zijn een reformatorische stichting, maar deze projecten spreken ook katholieken aan. Mede omdat onze kosten min der dan tien procent van de op brengt bedragen. Dat is bijzon der." De rek voor nieuwe adoptieou ders onder particulieren raakt er langzaam uit, terwijl de markt van ondernemers nog bijna onaangeroerd is, merkten ze bij Woord en Daad in Kat wijk. De projecten waar onder nemers belangstelling voor hebben, sluiten bovendien goed aan bij de vraag die nu uit Ethiopië komt, legt Schaap uit. Als de vakschool klaar is, waar met geld van Woord en Daad Neder land momenteel aan wordt ge bouwd, moet hij nog volledig wor den ingericht. „Van leerboeken tot lasmachines en andere appa raten. Er komt binnenkort een hele lijst beschik baar zodat de be drijven kunnen kiezen wat zij fi nancieren. Ver volgens moet voor de leerlin gen jaarlijks een opleidingsplek worden betaald. Die adoptie kunnen de bedrijven ook op zich nemen. Helemaal mooi zou zijn als ze straks die jon gens voor stage naar Nederland

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14