Wachtlijsten voor zwemles lopen terug REGIO Goede afloop 'meer geluk dan wijsheid' Drenthe Leidenaars verruilen jachtig bestaan voor rust in Imarktgroep moet lader en - of niet? Verdachte bepleit onschuld met rammelend verhaal Wijkfeesten in Zuidwest en de Zeeheldenbuurt op Lammenschans dicht ppen na 2 sen bier? Ligt an hoe groot even als God ankrijk in de enstraat troof op lal Station I-Een 21-jarige man uit a is vanmorgen rond tdoor een aantal jongens K>fd. De man werd fe Centraal Station omver H en vervolgens ontdaan portemonnee en pin- Ide beroving gingen de fc er op de fiets vandoor. 1 avond lYoga IRaja Yoga Leiden, ge- ra de Thorbeckestraat fet morgen om 20.00 uur p avond voor mensen iga opleiding willen ?en. De opleiding be leen eenjarige basisop- p een driejarige verdie- pus. Naast de bekende ludingen is er aan- ir ethiek, voor mantra- lergiebeheersing. De jen beginnen volgende htingen bij Jolande :ente Raja Yoga, tele- grafie voor PvdA wil opheldering over controle op terrasboten Annie's door Wim Koevoet leiden - Het PvdA-raadslid M. van den Berg wil dat de ge meente nagaat hoe de loopbrug zaterdagavond tijdens de vie ring van het zestienjarig be staan van Annie's Verjaardag heeft kunnen instorten. Ook wil zij precies weten wie verant woordelijk is voor de controle van het terras op het water. Van den Berg is van plan de kwestie in de gemeenteraad aan de or de te stellen. Het raadslid benadrukt dat zij niet 'alle gemeentelijke inspec teurs' alle terrasconstructies en loopbruggen op het water wil laten nalopen. De bijna-ramp op Annie's zestiende verjaardag rechtvaardigt in de verste verte geen Volendam-achtige bena dering, zegt ze. Er viel immers niet één gewonde. Enkele tientallen gasten liepen een nat pak op nadat de brug, die de plankieren aan wal ver bindt met het drijvende terras, het begaf onder het gewicht van de hossende meute. De groot ste schadepost vormen 'verzo pen gsm's'. Maar de PvdA'er kan zich toch niet aan de indruk onttrekken dat de gunstige afloop van het incident 'meer geluk dan wijs heid is'. De uitlatingen van uit bater M. Lange in het Leidsch Dagblad versterken die indruk, zegt ze. De horeca-exploitante beantwoordde de vraag of de ongewenste tewaterlating van de bezoekers een kwestie was van 'eigen schuld, dikke bult', bevestigend. Van den Berg is van mening dat horecaonder nemers ervoor zorg moeten dragen dat hun klanten geen gevaar lopen 'als ze bij hen een biertje komen drinken'. De vraag wie waarvoor verant woordelijk is, blijkt een heel las tige. De gemeentelijke woord- Volgens de gemeente is de 'nieuwe' loopbrug een stuk steviger dan het ingestorte exemplaar. Foto: Hielco Kuipers voerder F. Delemarre heeft er twee dagen werk aan gehad om antwoord te krijgen. Hij komt tot de slotsom dat er geen on dubbelzinnige antwoorden voorhanden zijn. Voor drijven de constructies is 'in principe' geen bouwvergunning vereist. Dat betekent dat formeel ge sproken de gemeente ook niet is gehouden aan een contro leplicht. Maar dit wil volgens hem niet zeggen dat er niet wordt gecontroleerd. Om de kwestie nog ingewikkel der te maken is er volgens Dele marre jurisprudentie waaruit is af te leiden dat, hoewel de eige naar geen vergunning hoeft te hebben voor drijvende objec ten, er toch controle moet zijn. „En de muggenzifters onder ons zouden erop kunnen wij zen dat het terras op de boten als drijvend object kan worden aangemerkt maar de ingezakte loopbrug niet." Delemarre wil er maar mee zeggen dat, mocht Annie's zestiende verjaardag een staartje krijgen, dit wel eens een heel ingewikkeld staartje zou kunnen worden. Hij keert dan ook gretig terug naar wat volgens hem de kern van de zaak is: „Grote kans dat als een loopbruggetje wordt ge bruikt als dansvloer de kans op instorten groeit. En het is de kroegbaas en niemand anders die de bezoekers moet wijzen op de gevaren van hun gedrag." Volgens Delemarre is de 'nieu we' loopbrug een stuk steviger dan het ingestorte exemplaar. De gemeente heeft er dan ook mee ingestemd dat Annie's Ver jaardag het terrassenseizoen met dit gevaarte uitdient. LEIDEN de inkoop, spelen regelneef, doen onderhoud en reparaties, de administratie en de publici teit en runnen ondertussen ook de tent nog. We sjouwen van hot naar her, maar tot nu toe is het alleen maar mooi geweest. Nou heeft het weer ook meege zeten, want de korte broek is nog niet uit geweest." „De overgang is eigenlijk heel makkelijk gegaan. We zijn hier een compleet ander leven gaan leiden. Zo wordt er hier raar ge keken als je je fiets op slot zet en staan de auto's in het dorp geparkeerd met de sleuteltjes er in. En er stond laatst een be richtje in de krant dat er een autoradio was gestolen. Waar in Nederland haalt dat de krant nog? De mensen hier zijn vrien delijker, meer ontspannen en hebben meer tijd voor elkaar om een praatje te maken. Het gaat hier allemaal minder ge jaagd." „Het is hier één groot vakantie gevoel, ondanks het feit dat we continu aan het werk zijn. We komen eigenlijk staeds tijd te kort. Je werkt niet naar het weekeinde toe, hebt geen pro blemen meer met de opvang van de kinderen, want we zijn altijd thuis. We kunnen nu onze eigen tijd indelen en tussen de middag samen thuis eten. Eva en Kiki gaan in het dorp naar school, hebben al vriendjes en vriendinnetjes en bouwen bui ten lekker hutten, heerlijk." „Voorlopig zijn we bezig met onze eigen draai aan de zaak te geven. Het leuke is dat je het nu voor jezelf doet. Je gaat niet meer de deur uit voor je werk maar blijft thuis. Een buur vrouw zei laatst tegen ons 'ik ga morgen weer aan de slag'. Toen dachten we: dat hebben wij niet meer. We leiden hier een heel ander leven. Maar pas na een jaar kunnen we definitief zeg gen of het ons bevalt." door Marijn Kramp leiden - In de twee overdekte zwembaden in Leiden wordt hard gewerkt aan het wegwer ken van de wachtlijsten voor het zwemonderwijs. Met een ver dubbeling van het aantal groe pen hoopt zwembad De Zijl de wachttijd van acht maanden aanzienlijk te verkorten. Het Vijf Meibad wil met een efficiëntere aanpak tot een halvering van de wachttijd van zes maanden ko- In De Zijl in Leiden-Noord werd tot nu toe wekelijks aan vier groepen lesgegeven op maandag en donderdag. Nu het zwembad is verbouwd en is uit gebreid met een recreatiebad is er meer ruimte voor zwemles sen in het wedstrijdbad. De Zijl kan daardoor dit schooljaar met vijf extra groepen starten. Coördinator R. Nolet: „Door deze extra groepen is de wacht tijd nu al van twaalf tot acht maanden teruggebracht en in de loop van het jaar lopen we hoogstwaarschijnlijk nog verder in op de wachtlijst." Het Vijf Meibad in Leiden- Zuidwest heeft een iets andere aanpak om de wachtlijsten weg te werken. Waar voorheen één zwemjuf of -meester op tien be ginners stond, staan tegen woordig twee zweminstruc- teurs op een groep van vijftien kinderen. Hierdoor kunnen de instructeurs de kinderen meer individuele begeleiding geven en is er een snellere doorstro ming naar wat meer gevorderde groepen, meldt Vijf Meibad-co- ordinator H. Hartevelt. „Voor heen was het zo dat de hele groep na ongeveer drie maan den een test uitvoerde die be paalde of ze naar het volgende bad konden. Door dit individu eler aan te pakken moet de doorstroming sneller verlo pen." Een gemiddelde leerling die geen watervrees heeft, doet ongeveer anderhalf jaar over zijn zwemopleiding, inclusief de drie aanbevolen diploma's. De Zijl heeft onlangs de leeftijd waarop kinderen met zwemles sen kunnen beginnen, met een half jaar verhoogd tot 4,5 jaar. Nolet: „Op die leeftijd hebben kinderen net even wat meer kracht en begrip dan op vierja rige leeftijd. Natuurlijk leren ze het op vijf- of zesjarige leeftijd nog gemakkelijker, maar dat kunnen de meeste ouders niet afwachten en dat kan ik mij goed voorstellen. Iedereen wil toch dat zijn kind zo snel moge lijk leert zwemmen in een wa terrijk land als dit." Naast het gemeentelijke zwem onderwijs in de twee zwemba den, kunnen kinderen ook op les gaan bij de Leidse zwemver enigingen. Die huren de baden af voor hun eigen cursussen. Ook deze verenigingen kamp ten de afgelopen jaren met wachtlijsten, maar die waren over het algemeen korter dan de wachttijden voor de ge meentelijke cursussen. leiden - De Zeeheldenbuurt en Leiden-Zuidwest houden ko mende dagen grote wijkfeesten. In Leiden-Zuidwest beginnen de festiviteiten morgen al. Tot en met zaterdag staan er op het Vijf Meiplein en het Bevrij dingsplein een grote kermis en braderie. Verder zijn er optre dens van artiesten, is er vrijdag een Acro-bungy - een speciale trampoline waarmee sprongen tot acht meter hoog kunnen worden gemaakt - en is er za terdag op het Bevrijdingsplein een Openlucht Dansfestijn. De Zeeheldenbuurt houdt za terdag een feest onder de noe mer 'Met onze zeehelden de wereld rond'. In het park aan de Tasmanstraat zijn tal van optredens, waaronder die van een Afrikaanse percussieband, een Indonesische dans, een Kung-fu-demonstratie en een klederdrachtshow. In en rond het park zijn bovendien allerlei activiteiten voor kinderen, zoals een springkussen, ponyrijden en spijkerbroekhangen. door Eric-Jan Berendsen ft Minkhorst I projectgroep Nieiiw n in Leiden mag Ir voorzitter zitten, pt niet dat er niet lerd moet worden, fr gisteravond geen Ig - tot verontwaardi- !t projectgroeplid R. |treden voorzitter ;eft burgemeester k gevraagd hem t Die heeft nog niet tek gereageerd, ties met wethou- Jtijgenoot) Ron Hille- thet nieuwe Aal- os opgestapt, sluit vaststaat, we- n.Tot er duidelijk st niet vergaderd, nentaar van R. ambtenaar, secreta- rsteuner van de pro- Te heb geen instruc- orzitter gehad. Er g (gisteravond, red.) ïaderd. Ik neem aan /doorgaat." /erweer', meent Ver- Pees ziek was, op |f in het buitenland, gingen de vergaderingen ook gewoon door." De architect wijst erop dat de projectgroep nog een oordeel moet vormen over alle in spraakreacties die op het nieu we Aalmarktplan zijn binnen gekomen. De projectgroep en burgemeester en wethouders zijn het vooral oneens over de parkeergarage aan de Boom- markt, het plein achter de Waag en de bestemming van de Aal- marktschool. Verbeek vindt het van cruciaal belang dat de projectgroep zich nog uitspreekt over het ont werp - stadsvernieuwingsplan voor het Aalmarktgebied. „Dat laat nog alle ruimte voor het oude plan en dat moet je niet willen." Hij erkent dat de soli dariteit in de projectgroep ver brokkelt. De ondernemers, die voor het vorige, 'MAB-plan' van de gemeente zijn, staan tegen over de bewoners. Wat er nu moet gebeuren, zegt Verbeek, is „stukken versturen, een zaaltje bespreken en kleffe broodjes erbij. En ik neem aan dat dat door de gemeente wordt gedaan." Hij zal Van Gu- lick daar ook op aanspreken. leiden - Hij had acht jaar een be drijf in computerreiniging in Lei den en zij werkte 14 jaar als steri lisatieassistente in het LUMC. Maar de horeca en de recreatie trokken. En net als zo veel echt paren mijmerden zij 's avonds op de bank wel eens over het run nen van een camping in Frank rijk. Het kampeerterrein werd echter een grote boerderij in het Drentse Eext, waar Richard (38) en Jolanda (41) van der Hulst sinds ruim twee maanden de trotse eigenaars zijn van de Hon- delhoeve. Zij verruilden hun huis aan de Fitterstraat voor een boerderij op 1,6 hectare grond, waar ze vijf appartementen en een groepsaccommodatie verhu ren. „Ik wilde geen tien jaar meer computers en toetsenborden schoonmaken. Via internetsites van horecamakelaars kwam ik in maart de Hondelhoeve te gen. Toen Jolanda 's avonds thuiskwam, zei ik tegen haar 'ik heb een fotootje van ons nieu we huis'. Leuk, zei zij. Vervol gens zei ik 'maar dat huis staat wel in Drenthe'. Toen zij nog een keer leuk zei, zijn we er gaan kijken. Eerst buiten, toen binnen en vervolgens naar de omgeving. Want we hebben twee dochters, Eva van 8 en Ki ki van 4, dus keken we of er een school was en dergelijke. Daar na zijn we naar de bank gestapt om een tas met geld te lenen. Op 2 juni was de Hondelhoeve van ons. Ja, het is allemaal heel snel gegaan." „De Hondelhoeve lag toen we hem overnamen redelijk op z'n gat. De vorige eigenaar had er Richard en Jolanda van der Hulst zijn sinds ruim twee maanden de trotse eigenaars van de Hondelhoeve, een grote boerderij in Eext in Dren the. Foto: Jan Anninga niet zoveel aandacht aan be steed, om het maar eens voor zichtig uit te drukken. De tele foon was afgesloten en maan denlang waren e-mails niet be antwoord. Hij had dus zijn ei gen glazen stevig ingegooid. Maar we zagen er toch een toe komst in. Zo zit je hier vlakbij het circuit van Assen en ben ik zelf lid van motorclub Rand stad. Niet alleen tijdens de TT is het hier druk, maar er zijn veel meer races en activiteiten op het circuit. Dat zit dus wel goed. Er wordt nu al gebeld voor volgend jaar. Verder ko men er hier families die een re- unie hebben, maar ook werk weken van scholen, bedrijfs uitjes of midweekarrangemen ten. En fietsers natuurlijk, want hier kun je nog fietsen zonder dat je een auto tegenkomt. Het is heel stil in de bossen." „We hebben hier 32 bedden in de groepsaccommodatie, ver spreid over diverse ruimten met wc en douche. De vijf apparte menten zijn elk voor twee tot vier personen, met in totaal 17 bedden. Elk appartement heeft wc, douche, keuken en tv. Van de groep wordt verwacht dat er zelf wordt gekookt in een pro fessionele keuken. Op verzoek maken wij ontbijt en kunnen eventueel ook een barbecue re gelen. Verder is er hier een eet gelegenheid, ontspannings ruimte met spelletjes en boeken en verkopen wij een drankje. We zijn het hele jaar open. Er is nog een grote schuur die mo menteel leegstaat maar die we op termijn bij de Hondelhoeve willen betrekken. We maken hier schoon, doen het beheer, e NS sluiten per 1 ok- loket op station Lei- nenschans. Reizigers in kaartjes dan kopen tomaat. Voor abonne ert voordeelkaarten aensen naar grotere oals Leiden Centraal, idigden begin dit jaar t bij enkele tientallen stations de loketten dwijnen. Volgens de en zijn die voorzie- rendabel. Op station Lammenschans komt wel een zogeheten servi ce- en alarmzuil. Via die zuil kunnen reizigers contact heb ben met medewerkers van de NS, om een reisadvies of een gemist omroepbericht op te vragen, een storing door te ge ven of alarm te slaan. Rond 1 oktober is een aantal keren ex tra personeel aanwezig om tekst en uitleg te geven, en mensen te helpen bij het kopen van een kaartje. vervolg van voorpagina den haag/leiden - De 26-jarige man uit Hazerswoude die giste ren terechtstond voor de moord op Leidenaar Fred van Staveren, ontkent schuldig te zijn. De man beweert dat twee figuren uit het Leidse drugsmi lieu zijn goede vriend en hasjp- artner hebben vermoord. Maar het verhaal van de verdachte rammelt aan alle kanten. Zo moest hij het antwoord schuldig blijven op de vraag waarom hij na zijn vlucht uit het pand niet de politie had ge beld, zodat zijn vriend mis schien nog gered had kunnen worden. En de verdachte gaf tij dens de urenlange zitting keer op keer onverstaanbaar, onze ker en vaak ontwijkend ant woord op vragen van de rech ters. „In alle zaken die ik heb gedaan, heb ik nog nooit ie mand meegemaakt die zo praat als u nu doet", aldus recht bankpresidente I. van Engelen. De magistrate liet ook door schemeren dat zij vond dat de verdachte te weinig verklarin gen had voor een aantal uiterst verdachte omstandigheden. Hoe kon het bijvoorbeeld dat er bloed van de verdachte aan de keukenkraan - en door de hele woning - was aangetroffen, ter wijl hij volgens eigen zeggen di rect door de gang was wegge vlucht zonder dat hij in de keu ken of in andere delen van het huis was geweest? En waarom waren alleen op de plek waar de Hazerswoudenaar zelf had gebloed, de vloertegels verwij derd en was er een vloerwisser uit de kast gepakt; waarom zou den de door de verdachte 'aan gedragen' daders alleen het bloed van de Hazerswoudenaar hebben willen wissen? Al het andere bloed had men immers laten zitten. Op die en nog veel meer vragen meent officier van justitie Steen het antwoord te weten. De aan klager stelde onomwonden vast dat niet de twee onbekende mannen, die volgens hem niet eens bestaan, maar de verdach te zelf zijn vriend met voorbe dachten rade ombracht. De rechtbank doet op 9 sep tember uitspraak. eur-historici Amateur-historici en nonderzoekers komen I problemen als zij xmfronteerd met ivóór 1700. De Leidse üsiteit K&O biedt de- d komend najaar een leografie aan, die ge- irdt door archivarissen venhoven en Jan cursus begint op 25 ren wordt gegeven in nci College aan de Ka- n Leiden. Belangstel- innen zich inschrijven el. 071-5141141.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11