De poort naar Bagdad I GESPREK VAN DE DAG Prins Jaime teruggehaald uit Irak De weg van Koeweit naar Irak kent een bloedige geschiedenis!' Een Veelzijdig Mens? DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Buitenlandse zaken heeft prins Jaime de Bourbon de Parme teruggeroepen uit Irak. De staf van de Nederlandse ambassade in Bagdad is terugge bracht tot drie man, onder leiding van zaakgelastigde Joost Reintjes. Op het ministerie wordt met klem bena drukt dat de neef van koningin Bea trix en tweelingbroer van prinses Margarita samen met een collega niet is teruggehaald vanwege zijn ko ninklijke connecties, maar louter om veiligheidsredenen. Eerder deze week werd een bloedige aanslag ge pleegd op het VN-hoofdkwartier in de Iraakse hoofdstad. Prins Jaime (30), die in een email laat weten tot begin september 'out of the office' te zijn, vindt alle aandacht voor zijn persoon hinderlijk en over trokken. De zoon van prinses Irene wil niet in de schijnwerpers staan, maar gewoon zijn werk doen bij het ministerie van buitenlandse zaken. Vandaar dat eerder geen ruchtbaar heid werd gegeven aan zijn vertrek naar Irak. Zijn taak was om daar verslag te doen van de manier waarop Britten en Amerikanen werken aan de op bouw van het land. Het was de be doeling dat de prins, die eind juni even naar Nederland terugkwam voor de viering van de 92ste verjaar dag van opa prins Bemhard, drie maanden in Irak zou blijven. Niet bekend is of de prins weer teruggaat wanneer de veiligheidssituatie dat toelaat. Het ministerie doet daar geen uitlatingen over. Jaime werkt sinds vorig jaar bij Bui tenlandse Zaken. Zoals in zijn familie gebruikelijk kreeg de in Nijmegen ge boren en ten dele in Frankrijk opge groeide prins een brede, internatio nale opleiding. Hij studeerde inter nationale betrekkingen aan de pres tigieuze Brown universiteit in de Ver enigde Staten, en werkte kortere tijd voor ABN Amro in Brazilië. Ook was hij stagiair bij het Wereld Natuur Fonds en het Rode Kruis. Hans Jacobs Duizenden vrachtwagens rijden da gelijks van Koeweit naar Irak, over Route 80. De snelweg door de woestijn was de slagader van de oorlog, maar is ook essentieel voor de hulpverlening aan de bevolking van het naoorlogse Irak. Drie bussen van Al Hamadah met Amerikaanse soldaten rijden over Route 80. Ervoor en erachter rij den twee Hum vees, de brede plat te jeeps van het Amerikaanse le ger, met dreigende mitrailleurs op de rolstangen gemonteerd. Links van het konvooi sjokt een kara vaan kamelen door de woestijn, rechts - in schril contrast - lokt een Kentucky Fried Chicken in schreeuwende Arabische letters zijn gasten naar binnen. Route 80 is een weg vol tegenstel lingen en de Pooit naar Bagdad, een zesbaans snelweg van de ha vens van Koeweit naar de Iraakse grens bij Abdaly. Ruim 100 kilo meter geasfalteerde geschiedenis door de woestijn, waar tempera turen boven de vijftig graden Cel sius helemaal niet ongewoon zijn. De hete lucht is letterlijk adembe nemend en brandt in keel en lon gen. Zand zover het oog kan zien, met als enige oriëntatiepunten de enorme rookpluimen en fakkelin stallaties van de olievelden Ar Rawdatain en Sabriyah. Verder niets. Dit is geen land om voor te sterven, als je niet weet wat voor ontzagwekkende rijkdommen het onder het geelbruine zand ver borgen houdt. Snelweg 80 was de voornaamste invalsroute van het Iraakse leger dat in augustus 1990 het oliestaat je Koeweit binnen 24 uur onder de voet liep, waarna Saddam Hus sein het uitriep tot een nieuwe Iraakse provincie. Dezelfde snel weg was een half jaar later voor het Iraakse leger de 'highway to heil'. Op de vlucht voor de opruk kende internationale troepen macht, werd Route 80 het decor van dood en verderf. De geallieer de luchtmacht bestookte de te- rugtrekkende konvooien genade loos. Het is nooit bekend gewor den hoeveel Iraakse soldaten de dood hebben gevonden langs en op het asfalt, het moeten er dui zenden zijn geweest. In 2003 is Route 80 opnieuw de as van de oorlog. Een inval vanuit het noorden, vanuit Turkije, werd door het Turks parlement tegen gehouden. Jordanië in het westen verleende wel hand- en spandien sten, maar niet meer dan dat. Dat betekende dat de grootste troe penconcentraties vanuit Koeweit Zuid-Irak binnenvielen. Ameri kaanse en Britse troepen trokken in maart en april over Route 80 op naar Basra, de tweede stad van Irak. Ook nu nog, enkele maanden na de val van Saddam Hussein en de officiële beëindiging van de vijan delijkheden, is de snelweg de voornaamste transportas. Enorme colonnes, militair en civiel, trek ken dagelijks bij Abdaly over de grens, op nog geen vijftig kilome ter afstand van Basra. Humvees zijn de voorbodes van beveiligde konvooien. De zwaaiende mitrail leurs en de zwiepende antennes betekenen zonder uitzondering dat er een stoet vrachtwagens aankomt. De beveiliging is nood zaak. In Irak heerst anarchie en worden vrachtwagens met geweld aangehouden, beroofd en be schoten, door getrouwen van Sad dam of door bendes. Een manager van een taxibedrijf dat niet alleen snelle terreinwa gens, maar ook chauffeurs ver huurt, vertelt dat een van zijn wa gens nog maar enkele dagen gele den onder vuur werd genomen. Acht kogelgaten telden ze later, als door een wonder werd nie mand gewond. „Er reden Britten voor ons die hetzelfde overkwam. Via de telefoon riepen ze: 'Geef gas! Geef gas!' Om zo snel moge lijk langs de hinderlaag te zijn." Zakenmensen, vooral als zij ver bonden zijn aan projecten voor de wederopbouw van Irak en veelvuldig het land in moeten, huren gepantserde terreinwagens en laten zich rijden door ex-solda ten van de SAS (Special Air Servi ce, een elite-eenheid van het Brit se leger). Het zijn chauffeurs, re gelaars en bodyguards tegelijk. Ze kosten duizenden dollars per dag. „Soms zijn het politieke idioten, soms zijn het bandieten die de konvooien beschieten. Maar wat maakt het uit? Een kogel is een kogel", zegt Ramsey Davis, een Amerikaanse soldaat van de mili taire politie. Koeweit heeft zich, met behulp van de eigen oliemiljoenen, ra zendsnel hersteld van de eerste Golfoorlog. Het zijn pijnlijke her inneringen, die maar langzaam wegebben in het Golfstaatje, dat, zo staat in een brochure, 'liever vooruit wil kijken'. In de stad zelf zijn nagenoeg alle verwoestingen opgeruimd of hersteld. Langs Route 80 wordt dat werk overgelaten aan de woestijn. Een vernietigd tankstation, door een voltreffer als het ware in tweeën geknakt en met muren vol kogel gaten van een fiks kaliber, is een van de stille getuigen die nog her inneren aan de Iraakse agressie. Stukken beton rondom het ver woeste gebouw waaruit gemeen puntig vlechtijzer steekt, laten geen twijfel bestaan over de kracht van de explosies. Lang zaam maar zeker rukt de woestijn op en verdwijnt het betonnen ge- Net over de Irakese grens in Koeweit ligt het olieveld Ar Rawdal dam Hussein zag dit veld in 1990 als schadeloosstelling voor de Soldaat Morris (midden) met een medesoldaat en een dankbare Irakese vrachtwagenchauffeur. raamte onder het zand. Rijdend langs de grens kun je in de verte de kranen zien van Umm Qasr, de enige haven aan de Ara bische Golf die Irak rijk is. Bulldo zers graven langs Route 80 kilo meters lange sleuven in het woes tijnzand, tot aan de grens. Hon derden en honderden grote zwar te buizen liggen klaar; het is de ontsluiting van de Iraakse olie-in dustrie. Meest opvallend zijn de Koeweit se olie-installaties. De olievelden van Ar Rawdatain en Sabriyah be horen tot de voornaamste van de kleine Golfstaat, die wel 10 pro cent van de mondiale oliereserves bezit. De vette zwarte rookwolken boven de boorinstallaties, met grote hekken en prikkeldraad af geschermd van de buitenwereld, zijn op tientallen kilometers af stand te zien. Saddam Hussein zag de olievel den in 1990 als schadeloosstelling voor de uitputtingsoorlog die Irak van 1980 tot 1988 tegen Iran voer de, in zijn ogen namens de gehele Arabische wereld. In 1980 be schikte Irak nog over 30 miljard dollar aan buitenlandse reserves, acht jaar later - na de vrede met Teheran - had het een schuld van 80 miljard. Maar de Arabische we reld dacht er heel anders over en wilde van een schadeloosstelling niets weten. De daarop volgende inval in Koeweit bleek een kapita le blunder. Want bracht de oorlog tegen Iran het land financieel op de rand van de afgrond, twee Golfoorlogen na elkaar beteken den het einde van Saddams Irak. Op de parkeerplaats halverwege de Iraakse grens, nabij een kleine supermarkt en een restaurantje, omhelst een chauffeur van een tankwagen twee Amerikaanse sol daten naast hun Humvee. De tra ditionele rode gutra, de D bandje op het hoofd bi 1 den doek, raakt even ver P£ de geelbruine pet van 111ve mes Morris. De chauffeur is blij meti 11 kanen. Hij is een Iraki, w J- Basra, in het sji'itische zi 'c waarmee Hussein na de en in 1991 genadeloos afrei „Amerika is bevrijder", z ll gebroken Engels. Elke dï e hij langs de route een sol e' Vandaag is het Morris. H '9 tien jaar elke dag van Ba Koeweit-Stad, een van d< P Iraki's die dat aandurft. pas veilig." m Militair Morris, uit Califo geleidt de konvooien c 16 grens Irak in, tot al-Nasii waar Amerikaanse troep de invasie heftig slag levt de Republikeinse Garde. hoort tot de nationale re werd in februari naar Ka 1 stuurd. 'Homesick' is hij "j! dels, maar er liggen nogi j: maanden voor hem. Ned mariniers mogen na vier 1 den al naar huis. „Jullie 1 n zorgt goed voor haar sok zegt hij. De Humvee van Morris 1 later, bij de grensovergar gedemilitariseerde zone, stoffig en zanderig parke opstellen aan de kop van vooi. Honderden en hon vrachtwagens passeren d gelijks de grens: hulpkon militaire konvooien en ve veel oliekonvooien met ti11 tankwagens vol zwart ga 1 daar is het toch allemaal 11 gonnen, ook op Route 80 olie. De vorige week schreef ik op deze plek dat ik een rol heb gespeeld in de jeugdserie 'De Zevensprong'. Ik was koetsieren moest voortdurend met een mysterieuze koets over bospaad jes rijden. Ik had van te voren les ge haald bij de boer die ook paard en koets ter beschikking had gesteld. Dat mennen was makkelijk genoeg want het hitje was mak als een lam. Tot de opname. Het moest voortdu rend regenen in die serie dus er ston den steeds spuitgasten met ik weet niet hoeveel brandslangen klaar om voor regen te zorgen. Op het laatst ging het paard al steigeren als hij een man in een brandweeruniform zag. Dus die lessen kwamen goed van pas. Onderwerp van vandaag: dingen die een acteur in de loop van zijn carri ère zoal moet leren. Ik heb het niet over simpele tekstkennis. En evenmin over schermen, stijldans, val breken of ballet. Dat zijn normale vakken op de Toneelschool. Vroeger kwam daar nog 'maintien' bij. Dat betrof zaken als: hoe geef je in een klassiek toneel stuk een dame een handkus? Ant woord: neem haar hand, buig je voorover en breng je mond naar haar handrug. KUS NIET! Maar laat ik niet afdwalen. Ik heb het vandaag over kundighe den die bij een beroep horen. Wie op het toneel een dokter moet spelen, hoeft geen medicijnen gestudeerd te hebben. Maar als de scène vereist dat je een stethoscoop hanteert, moet je toch een beetje weten hoe en wat. En zo leer je als acteur aardig wat vaar digheden. Even een greep uit eigen trommel. Ik kan, nu ja kon, een beetje contrabas spelen. Was nodig in een toneelstuk van Thomas Bernard. Ik kan een beetje piano spelen. Was nodig in 'De Drie Zusters', het beroemde stuk van Anton Tjechow. In de tv-serie 'Twaalf ambachten, dertien ongelukken' was ik glazenwasser. En leerde ik dat je een ladder beklimt door hem bij de stijlen vast te pakken en nooit bij de dwarsliggers. Want dan kun je mis grijpen. In de film 'Peter en de Vlie gende Autobus' speelde ik een boef die een trein kaapte en er mee van door ging. Dat vergde de nodige les sen van een machinist. In 'Turks Fruit" moest ik leren salueren als een agent en in 'De inbreker' leren tap pen als een barkeeper. In de toneel bewerking van de film 'La Strada' was ik een goochelaar en in de musi cal 'De Zoon van Louis Davids' een jongleur. Dat vereiste allemaal lang durige training. Voor een demonstra tiefilm heb ik ooit moeten leren hoe je een microscoop kon demonteren en weer in elkaar kon zetten. Altijd link trouwens, dingen demonstre ren. Want als je het niet perfect doet, heeft iedere vakman in de zaal het meteen in de gaten. Ik moest in een toneelstuk ooit een tegen speler leren hoe je hout kon hakken. Als het je dan zelf niet lukt om een blokje te splijten, sta je erg voor aap. Ik zag iedere voorstelling als een berg op tegen die scène. Mijn meest bijzondere presta tie? In de film 'De 10 Geboden van Adriaan Ditvoorst speelde ik Jezus Christus. De beschei denheid verbiedt mij te ont hullen wie mij voor die rol les gegeven heeft. Ze is twee keer onthoofd, regelmatig overgoten met verf en haar arm is een keer geamputeerd. Ondanks al le toetakelingen heeft de KLEINE ZEEMEERMIN, het beroemdste standbeeld van.Kopenhagen, haar 90ste verjaardag weten te bereiken. Vandaag wordt dat in Kopenhagen gevierd. Het beeld, gebaseerd op het sprookjesfiguur van Hans Chris tian Andersen, werd gemaakt door Edvard Eriksen en was in 1913 klaar. In 1963 en 1998 werd de Kleine Zeemeermin door vandalen onthoofd en in 1984 werd haar rechterarm afgezaagd. Regelmatig wordt zij met verf beklad, wat voor het laatst in mei gebeurde. Een Deense filmmaker die een foto van het beeld gebruikte voor de hoes van een pornovideo, kreeg een rechts zaak aan zijn broek en moest de af beelding verwijderen. Foto: EPA Een 2-JARIG MEISJE uit het Groningse Ten Boer heeft donderdagmiddag met de auto van haar moeder een splinternieuwe personenwagen geramd. Het on dernemende kind had zelf de motor gestart, aldus een politiewoordvoerder. De 32-jarige moeder van het meisje had de wagen even verlaten en daarbij de sleu tels in het contactslot laten zitten. Het dochtertje zag hierop kans de sleutel om te draaien en weg te rijden. Onderweg ramde het COUREURTJE onder meer een tuinlantaarn en reed ze door een rij coniferen. De hachelijke rit eindigde tegen een gloednieuwe wagen die op een oprit geparkeerd stond. De auto raakte licht- beschadigd. De peuter bleef ongedeerd. Natuurlijk willen ze bij het Korps Commando Troepen in Roosendaal best tongzoenen met FROUKJE DE BOTH. Maar een bod van 5500 euro hebben ze niet gedaan: „Dat zou wel wat veel zijn, voor alleen een zoen..." Toch meldde VARA-dj Rob Stenders het gisterochtend trots in zijn programma 'Stendersvroeg' op Radio 3. De commando's hadden 5500 euro geboden om te mogen zoenen met soapsterretje De Both. Het bod maakte deel uit van de ac tie 'Bekken met een BN'er' waarbij Stenders luisteraars de kans biedt om een minuut te tongen met een bekende Nederlander. Het geld wat zij daarvoor betalen, gaat naar het Aidsfonds. Achter het gsm-nummer, waarmee het sms-je met het bod werd gestuurd, gaat ene Mark de Beijer schuil. En ook die zegt van niets te weten: „Het zal wel een of andere flauwe grap zijn." En dan komt de aap uit de mouw: „Ik zit bij het Korps Mariniers. En ja, je weet, dat is water en vuur met de com mando's. Wellicht heeft een andere marinier mijn gsm gebruikt om na mens de commando's een sms-je naar de VARA te sturen en zo die zelfde commando's een hak te zet ten", aldus De Beijer. Een Amerikaanse Humvee leidt een militair transport op Route 80 door de woestijn van Koeweit. Foto's: GPD/Rob Siebelink

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2