Egypte tracht vredesproces nog te redden Zondag open! Massaal nat pak bij Annie's Verjaardag mMi Meer ruimte voor vluchten Schiphol Leidsch Dagblad Onverwachte kunst op het strand 071 - 528 14 14 Ultimatum Israël verstreken IJsselmeerwater vanaf dinsdag naar de polders Voormalig PSV-directeur ontkent beschuldigingen beslis!-dag Leidsch Dagblad •MME N T A A R jEZUINIGINGEN iute 80 kent n bloedige tchiedenis ilra de Mello rder doelwit ordaanslag' ntainers gaan dergronds bij ihense flats sino bij «restaurant Uiver idente nieuwe «ogroep or alcoholisme ^puddingh' imige principes tn den e een heleboel ju isenopna Kans op bui, later droog Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leioschdacblad.nl Dagblad NR. 43316 LOS ZATERDAG 23 AUGUSTUS 2003 BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NL M NR. 43316 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Egypte heeft gisteren de hele dag geprobeerd te be middelen tussen Israël en het Pa lestijnse Bestuur om een volledi ge instorting van het vredespro ces te voorkomen. Osama el-Baz, adviseur van president Mubarak, sprak eerst in Ramallah met de Palestijnse president Arafat en premier Abbas en later In Tel Aviv met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shalom. El-Baz zei na afloop dat Abbas en diens veiligheidsman, kolo nel Dahlan, het ernstig menen met het bestrijden van terreur, maar meer tijd nodig hebben. Gisteravond is een Israëlisch ul timatum aan de Palestijnen af gelopen zonder dat er iets in de gespannen toestand is veran derd. Israël eiste dat de Pales tijnse Autoriteit binnen 24 uur zou zijn begonnen met optre den tegen Harnas en Islamiti sche Jihad. Volgens de Israëlische radio heeft el-Baz in zijn gesprek met Arafat en Abbas aangedrongen op snelle actie tegen de radicale milities. Dat zou ook de inhoud zijn van een brief van Mubarak, die hij heeft overhandigd. Maar de overheersende opinie in Is raëlische regeringskringen en in de legerleiding is dat Abbas het niet aandurft, al was het alleen al omdat hij dan Arafat nog meer tegen zich zal krijgen. Dinsdagavond kwamen in Jeru zalem twintig Israëliërs, onder wie zeven kinderen, om bij een van de bloedigste aanslagen sinds het begin van de intifada. De aanslag werd uitgevoerd door een 29-jarige imam en godsdienstleraar uit Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Harnas en Islamitische Jihad stelden zich beide verantwoor delijk. Als vergelding liquideerden Is raëlische luchtmachtraketten donderdag Ismael Abu-Shanab, een hoge Hamas-leider in de Gazastrook, en twee lijfwach ten. Een van de lijfwachten was een schoonzoon van de stichter en leider van Harnas, sjeik Yas- sin. Vrijdag werd Abu-Shanab be graven in Gaza-stad, waarbij te gen de honderdduizend men sen op straat verschenen. Aller wegen werd in spreekkoren ge schreeuwd om wraak. Gemas kerde militanten riepen door megafoons dat samen met Abu- Shanab de 'routekaart', het in ternationale vredesplan, wordt begraven. )m hebben wij in Neder- xiien regering die ongeveer [4ien miljard euro bezui- p, n er niet in slaagt een ge- brjardig en vooral bezielend houden over het van een dergelijke :he ingreep? Waarom we een minister-presi- het CDA die eigenlijk Ier komt dan de uitroep: :ten de lasten naar de X beperken en greep op de werkloosheid'? hebben we een vice- president van de WD its triomfantelijk bena- t 'ze er toch nog tame- ?1 uitgekomen zijn'? hebben we ook nog een vice-minister-president als die helemaal niets aar om zegt de CDA-mi- sociale zaken dat hij Hellen 'fair en verdedig- idt? noemt de PvdA de ge- van de extra ingrepen fisch'? Waarom zegt de it de voorstellen van het de economie juist af- terwijl 'wij zitten te op een positieve im- 'aarom zegt Groenlinks kabinet 'niet bezuinigt, •sten verschuift naar de ste groepen'? Waarom len de vakbonden dat het 'zich verkijkt op de soci- ide' die gaat ontstaan in ileving (CNV) en dat het 'kennelijk geen enkele meer hecht aan overleg sociale partners' (FNV)? stelt de FNV-ambtena- vast dat 'de kracht van rd kennelijk niet werkt irde acties nodig zijn'? hadden bij de voorlaat- iezingen voor de Tweede ook alweer zoveel men- 'md op de partij van de de Pim Fortuyn? Waar- iedereen toen de mond I de enorme afstand tus- Haagse politiek en 'de in het land'? heeft de woordvoerder van de Tweede Ka de van D66 de op- en gen van oppositie en ing 'een beetje voor genoemd'? 'Omdat zij ijkbaar niet realiseren it de Nederlandse eco- ervoor staat', zegt deze En zo is het dan nu eindelijk eens ie- het kabinet voor gaan )rt_— het allemaal uit te leg- 1 op zijn minst een poging elf draaSylak te verwerven ■menieving voor deze bi lt met bezuinigingen. "t Majoor Scheepvaart gedupeerd leiden - De waterschappen in West-Nederland voeren vanaf dinsdag Ilsselmeerwater naar hun polders. Dat maakte het Waterschap Rijnland gisteren bekend. De schappen Rijnland, Delfland en Schieland krijgen zo meer zoet water aangevoerd, dat zij nodig hebben om verdere ver- zilting van het (grond)water en de bodem tegen te gaan. De waterschappen hebben beslo ten IJsselmeerwater aan te voe ren omdat het KNMI de ko mende tien dagen nauwelijks neerslag verwacht. Het besluit heeft onder meer gevolgen voor de scheepvaart. In Amsterdam wordt de scheepvaart vanaf zondagnacht op enkele plaatsen gestremd, omdat het IJsselmeerwater eerst door de stad moet. Het goede water komt door het ge maal Zeeburg en op de route moet een aantal sluizen dicht. Een scheepvaartverbod geldt voor de Nieuwevaart, het Lo- zingskanaal en de Singelgracht tot aan de Amstel. De maatregelen hebben gevol gen voor de rondvaarten. Rede rij Noord-Zuid Rondvaart moet bijvoorbeeld op zoek naar een alternatieve locatie voor haar zes boten. De boten bij het Rijksmuseum kunnen daar moeilijk weg door de dichte Regels worden aangepast den haag/anp - De regels voor Schiphol zullen worden aange past zodat de luchthaven na een adempauze verder kan groeien. Dat heeft het kabinet gisteren besloten op advies van staatssecretaris Schultz van Haegen van verkeer en water staat. Het kabinet is bereid de 'dom me rekenfout' die de luchtha ven bij de berekening van de geluidsoverlast heeft gemaakt te corrigeren. Door de fout zijn er op de Zwanenburgbaan veel minder vluchten mogelijk dan Schiphol zou willen en wordt de Polderbaan overbelast. Het regelen van de 'uitruil' tus sen deze banen zal enige tijd kosten. De groei van Schiphol zal daardoor tijdelijk stagneren. Het kabinet hecht aan het 'zorgvuldig doorlopen' van de juridische procedure, „waarbij inspraak voor omwonenden is gegarandeerd". Schultz van Haegen zal binnenkort een ge detailleerd plan presenteren. Het kabinet houdt vast aan de afspraak dat Scliiphol zich bij de groei aan de milieugrenzen moet houden. Scliiphol hoopt dat de regels op tijd zijn aange past. Directeur G. Cerfontaine verwacht dat de luchthaven in de loop van volgend jaar 'vast loopt' als de aanpassing lang op zich laat wachten. Dat zou rampzalige gevolgen hebben voor de luchtvaartmaatschappij KLM en de Nederlandse econo mie. KLM is blij dat het kabinet de regels zal veranderen en hoopt op een snel herstel van de rekenfout. De bezoekers van Annie's Verjaardag die te water raakten nadat een loopbruggetje was ingestort, werden door omstanders op het droge geholpen. Foto: Hielco Kuipers Houten loopbruggetje stort in tijdens feest in Leiden sluizen en vaarverboden. Via het Amstel-Drechtkanaal komt het water bij Nieuwveen Rijnland binnen. Ook hier krij gen rondvaartboten en de re creatievaart last. In de Rijn streek wordt tien dagen de doorvaart afgesloten in de Drecht (bij Leimuiden), de Leidsche Vaart (tussen Papen veer en Rijnsaterwoude) en de Kromme Aar naar het Aarka naal. De Zegerplas in Alphen aan den Rijn gaat ook 'op slot'. „Speciaal daarom geven we mensen drie dagen d^ tijd. Want als je voor maandagoch tend zes uur niet weg bént, lig je er tien dagen later nog", zegt woordvoerder Albrecht vin het hoogheemraadschap. Het afdammen van de vaarwe gen is noodzakelijk om de zout- prop bij Mijdrecht zo snel mo gelijk af te voeren naar Gouda, waar het brakke water de Hol- landsche IJssel instroomt. In Gouda wordt het gemaal aan gezet om het water er 'naar toe te trekken'. Afsluiting van vaar wegen voorkomt dan bijvoor beeld dat de beschermde Nieuwkoopse plassen schade oplopen. Albrecht schat de kos ten van de operatie op 200.000 euro. Pagina Ri: Rijnland stopt met inlaten zout water leiden - Ongeveer dertig men sen hebben gisteravond een nat pak gehaald toen tijdens een openluchtfeest bij café Annie's Verjaardag in Leiden een hou ten loopbruggetje instortte. De drenkelingen zijn door omstan ders weer op het droge getrok ken. Bij het ongeluk, dat ge beurde om ongeveer half elf, raakte niemand gewond. Dui kers hebben het water van de Stille Rijn nog doorzocht omdat er even een elfjarig jongetje werd vermist. Het bleek echter loos alarm te zijn. Het enkele meters lange loop bruggetje verbond het café met het op pontons gelegen water terras. Het is vermoedelijk be zweken onder het gewicht van de hossende bezoekers. De pontons zijn onmiddellijk ont- ,ruimd. De gasten konden het t???cr5 vrij eenvoudig verlaten via een loopbrug naar de Aal markt. Volgens enkele aanwezige EH- BO'ers brak er na het instorten van de brug paniek uit onder de te water geraakte gasten. De drenkelingen werden onmid dellijk in het café opgevangen, waarna sommigen van droge kleren werden voorzien. Het feest bij Annie's Verjaardag, de zestiende verjaardag van het café, was gisteravond enorm druk bezocht. Er waren meer dan duizend mensen aanwezig, die daar luisterden naar het op tredens van artiesten en een dj. Na het incident ging het feest nog even door. Kort daarop werd het partijtje toch afgebla zen. Pagina Ri: Het bier gaat weer van hand tot hand hilversum/anp-gpd - Voorma lig commercieel directeur Spooren van PSV, die wordt verdacht van seks met minder jarige jongens in een park in Eindhoven, ontkent dat hij strafbare feiten heeft gepleegd. Dat heeft hij gisteravond ge zegd in een telefonisch vraag gesprek met televisieprogram ma NOVA. De politie pakte mei dit jaar de 39-jarige man uit Netersel op. Aanvankelijk ge beurde dat op verdenking van ontucht met minderjarigen, la ter kwam daar een aanklacht voor zware mishandeling bij. De man zou ondanks besmet ting met HIV, het virus dat aids kan veroorzaken, onbescherm de seks hebben gehad met de jongens. Hij ontkent beide za ken. De zaak komt dinsdag voor de rechter in Den Bosch. (advertentie) Breda en Delft Op zondag 24 augustus zijn'deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 - 18 uur. v.lKEA.nl 0900-235 45 32 (€0.1 O/min.) katwijk/wassenaar - Katwijk en Wassenaar hebben een nieuwe attractie. Gratis en voor niks. En ook nog midden op het strand. Onbekende kunstenaars hebben twee houten strandpa- len omgebouwd tot een noest kijkende kop en een mollige vrouwentorso. Zonder toestem ming van de huidige eigenaar Rijkswaterstaat, directie Zuid- Holland, of de toekomstige ei genaar, het Hoogheemraad schap Rijnland. Wanneer de palen, die rond de gemeentegrens van Katwijk en Wassenaar staan, zijn bewerkt is niet bekend. Wel lagen van morgen rond een van de palen nog de houtsnippers, wat er volgens de Katwijkse strandpo- litie op wijst dat het om recent werk gaat. Volgens de woord voerster van Rijkswaterstaat wordt zo gauw mogelijk geke ken hoezeer de palen zijn toe getakeld. „Wij nemen dit wel heel ernstig op. We gaan eerst kijken en dan beslissen we of we de politie inschakelen. Maar we hebben hier zeker geen toe stemming voor gegeven." Bij het Hoogheemraadschap vah Rijnland, dat bezig is de pa len van Rijkswaterstaat over te nemen, wordt de kwestie wat luchtiger opgenomen. „Het is eigenlijk wel leuk, een paar kunstzinnige palen. Alleen wil len we wel dat de gegevens op de palen nog leesbaar zijn. An ders moeten ze toch Vervangen (advertentie) 25 augustus 18.00 - 21.00 uur worden", vertelt E. Albrecht. De palen staan sinds 1843 op het hele Nederlandse strand. Met behulp van de palen werd gemeten hoeveel het strand aangroeit of afkalft en hoe hoog het zand onder of boven NAP stond. Ook werden de palen ge bruikt bij de hulpverlening. „Want het strand tussen Noordwijk en Zandvoort bij voorbeeld is veertien kilometer. Dan blijf je wel even zoeken als daar iets gebeurt. Nu wordt het nummer van de dichtstbijzijn de strandpaal doorgegeven", vertelt Albrecht. Dat laatste is ook een van de redenen dat het schap de palen wel van Rijks waterstaat wil overnemen. Dat verricht zijn metingen over het al dan niet aangroeien van het strand inmiddels met vliegtui gen. En daarom wil Albrecht ook dat de gegevens op de pa len zichtbaar blijven. Ook in Wassenaar en Katwijk is de kunstzinnige actie niet be kend. „Maar ons stoort het niet", meldt de voorlichter van Wassenaar. Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V ■S Postcode Telefoon n. controle nabezorgng) fe\ Wj gaan zorgviidg oro mei persoonsgegevens. In het coicfon van de krant treft u nadere ntormafie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau CE Mill 712141 400121 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagbiad.nl - Een vrouwentorso, gesneden uit strandpaal 89-250. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1