voorrang gerenoveerd 'Een jongen van 13 kan ook op iemand schieten' Zuidwest met REGIO R1 Meer geld voor achterstandswijk Avontuur in Maanparadijs Leidse clubs trainen weer, Voorschoten stelt verbod in Zwemmarathon voor De Marke Vrijwilligers nodig voor Hulpdienst DE STELLING! Ouderengymnastiek raakt in de knel Noord hter otelboten n liggen tenburg weer een nde 'mart' sch afval n gestort mc - De politie heeft en aan de Blauwe- j een parallelweg 1 bij Rijpwetering, joeveelheid illegaal misch afval gevon- Utie trof niet minder •n vaten van 200 liter jrcans aan. Daarnaast itien dozen en zak- is en ander afval •n. De politie ver- de gevonden goede- tig zijn van een ille- oriine - laboratorium I mogelijk een ont- ®ft voorgedaan. Het ïoedelijk in de insdag op woens- De politie is nog op •tuigen. gste lloem? Dude Wetering staat loem van 4.50 me ten tuin aan de Ho- jtaat er een van 4.80 t Brabant is een |an zes meter en zes opgedoken. Kortom, pemen groeien en 5r dat het een lieve jdactie van deze aag weten hoe groen Sjn van haar lezers, vrijdag 29 augustus Bten weten hoe lang joem is. De trotste ,de langste zonne- ]met een foto en st in de krant. We rd wel even na- i kijken of uw eigen Opgave kan met naam en adres lactie.ld@hdc.nl agblad, postbus 54, LEI DE donderdag 21 augustus 2003 Politie moet verboden speelgoedpistolen wel serieus nemen door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De politie Hollands Midden staat tamelijk machte loos tegen op echte wapens lij kende neppistolen. In landen als Turkije, Spanje, Griekenland en Frankrijk is zowel het fabri ceren, het kopen als het dragen van het plastic schiettuig volko men legaal. Het probleem bij de bron aanpakken is daardoor uitgesloten. Dat kan alleen maar met 'één Europa, één wa penwetgeving', zoals H. Groen van het regionale bureau wa pens en munitie van de politie Hollands Midden het ver woordt. „Geen enkel weldenkend mens", aldus Groen, zou erop durven te gokken dat het om een neppistool gaat. Ik tenmin ste niet; en ik ga dagelijks om met wapens." Op het politieoptreden in de Merenwijk, waar een arrestatie team in kogelwerende vesten jongens met een neppistool op pakte. is veel kritiek. De ouders van de jongens vinden het bui tenproportioneel en hebben er geen goed woord voor over dat hun kinderen zijn geboeid, af gevoerd en zo'n vijf uur op het bureau hebben moeten door brengen. Groen en zijn collega H. Bontam laten zich niet uit over het optreden van hun col lega's. Ze gaan ervan uit dat die zich volledig aan de procedure hebben gehouden. Wel merkt Groen op dat iemand die een neppistool tegen zijn slapen krijgt gedrukt, woedend zal zijn als hij later hoort dat de dader al na vijf uur weer op vrije voe ten kwam. „Als je bent be dreigd, praat je wel anders. Dan vind je vijf jaar nog niet lang genoeg." Overigens hebben de jonge Me- renwijkers niet gedreigd met hun neppistool. Ze vuurden er plastic balletjes mee af met een boom als doelwit. Groen wil ook best aannemen dat de kna pen geen kwade bedoelingen hadden. „De mensen gaan steeds meer in het buitenland op vakantie en jongeren heb ben steeds meer te spenderen. Ze zien die dingen liggen en 99 H. Groen van het regionale bureau wapens en munitie van de politie Hollands Midden, met zeven pistolen. Het middelste pistool is echt, alle andere zijn nep. „Neppistolen? Je kunt er maar het beste een-hamer op zetten. Ook als ze roze zijn of pimpelpaars, ja. Echte wapens zijn na melijk ook in die kleuren te krijgen." Foto: Henk Bouwman procent van de kopers vindt ze alleen maar leuk om mee te spelen. Maar als je er buiten mee gaat rondlopen, dan kun je nog zo van goede wil zijn, on der omstanders breekt grote onrust uit. In Amerika zijn al enkele mensen die neppistolen hadden, doodgeschoten. Sim pelweg omdat de politie ze niet van echt kan onderscheiden." Volgens Bontam is het ook heel voorstelbaar dat in Nederland een incident met een neppis tool een dodelijke afloop krijgt. „De politie gaat er altijd vanuit dat-ie echt is. De verdachte wordt erop aangesproken dat hij dat pistool niet mag hebben. Richt hij het op de collega's, dan is de kans op een vuurge vecht levensgroot." Dat de Merenwijkers met het neppistool nog maar 13,15 en 15 jaar oud zijn, is niet relevant, vinden de twee politiemannen. „Een jongen van dertien kan ook op iemand schieten of een overval plegen. Als er een mel ding komt dat er iemand met een wapen door de wijk loopt, dan moet die serieus worden genomen en heeft de politie er maar voor te zorgen dat hij wordt aangehouden en ver hoord en dat het kreng, ook al is het nep, in beslag wordt ge nomen. Anderen gaan erover of er tot vervolging moet worden overgegaan." Groen kan zich best wat voor stellen bij de emoties van de ouders van de jongens in de Merenwijk, maar vraagt ook even stil te staan bij de politie die op 'zo'n melding' af moet. „Ze moeten hun kogelwerende vesten aan. Geen pretje. Je weet dat je wellicht in een risicovolle situatie verzeild raakt. Dat je mogelijk met getrokken pistool op de verdachte moet afstap pen. Echt, dat is van geen enke le politieman of -vrouw een liefhebberij." Ondanks voorlichtingscampag nes weten volgens Groen en Bontam veel ouders niet dat neppistolen strafbaar rijn. „Ik neem toch aan dat het meren deel van de ouders de aanschaf ervan zou verbieden als ze dat wél wisten." De strafbaarheid in Nederland is moeilijk uit te leggen, geeft Groen toe, als je in een Spaans souvenirwinkeltje bij de aankoop met alle égards bent behandeld. Hoewel de Ne derlandse wapenwetgeving het er voor de politie een stuk moeilijker op maakt, prefereren Groen en Bontam de 'eigen' veel strengere regels boven die van de landen rondom de Mid dellandse Zee. „We zijn er in Nederland nu eenmaal niet zo van gecharmeerd dat iedere burger een wapen kan aan schaffen. Een generaal pardon voor nep pistolen zit er volgens Groen niet. „Je kunt ze dus niet straf feloos bij ons inleveren. Het beste is om er maar een hamer op te zetten." Ook als ze roze of pimpelpaars rijn? „Ook dan, ja. Er zijn namelijk ook echte wa pens in die kleuren te krijgen." door Robbert Minkhorst leiden - Leiden-Zuidwest krijgt voorrang bij subsidies voor stadsvernieuwing. Ook gelden straks 'minder regeltjes' als de gemeente met de sloop en reno vatie van woningen in het stads deel aan de slag wil. Zuidwest is een van de vijftig wijken die bij het ministerie van vrom speciale aandacht krijgen. De speciale status die het rijk nu aan de wijk geeft is voor de gemeente zeer bijzonder. Die status is slechts aan een be perkt aantal wijken in Neder land gegund. Ter illustratie: van de dertig grote steden is Leiden een van de weinige met twee stadsdelen op de lijst. Noord, waar het wijkontwijkkelings- project al draait, is de andere wijk. „Wij zijn inderdaad erg ver heugd dat het rijk Zuidwest heeft aangewezen", laat voor lichtster F. van Deursen van de dienst bouwen en wonen we ten. „Er gelden daardoor straks minder regels en er zijn minder financiële belemmeringen." De gemeente, woningcorporaties en huurdersorganisaties had den vlak voor de zomer op de toewijzing aangedrongen. Leiden-Noord stond al langer op de lijst. Zuidwest is daar re cent bij gekomen. De gemeente heeft met die wijk, waar over wegend naoorlogse flats staan, dezelfde ambities als met Noord. Ook Zuidwest lijdt on der verloedering, gebrek aan gemeenschapszin en slechte woningen. De toekenning voor Zuidwest komt op de valreep. Begin dit jaar maakte het ministerie de vrijwel definitieve lijst bekend. Gemeenten droegen de wijken zelf voor. Het rijk beschouwt ze als wijken die te maken hebben 'met een (dreigende) opeensta peling van ernstige fysieke en sociale problemen'. Het zijn achterstandsbuurten die priori teit verdienen. Een wijkontwik kelingsplan voor Zuidwest moet de gemeente nog maken. De speciale rijksstatus zal al leen maar een stimulans voor Leiden rijn. Realisatie van plannen komt ook dichterbij, zo is de ver wachting: bij het uitdelen van de subsidies gaat het geld als eerste naar de aandachtswijken in Nederland. Bij het indienen van projecten gelden minder regels. Gemeenten kunnen de bureaucratie omzeilen. Dat laatste is vaak nodig ook, omdat juist bij wijkontwikke ling zoveel partijen zijn betrok ken. In Noord rijn de gemeen te, de bewoners, politie, LWO, ondernemers, scholen en wo ningcorporaties van elkaar af hankelijk. Het project dreigde al een paar keer stil te vallen. Sinds de PvdA-wethouders Hil- lebrand en Buijing zich op het stadsdeel hebben gestort, gaat het beter. „Een groot aantal stadswijken vraagt dringend om aanpak", motiveerde de vorige minister van vrom, WD'er Kamp, de presentatie van zijn lijst van aandachtswijken. „Verouderde woningen moeten worden ge sloopt, samengevoegd of gron dig gerenoveerd. Een gevari eerd koopaanbod, een goed voorzieningenniveau en een veiliger leefomgeving zullen de stad weer aantrekkelijk maken. Bij het vinden van de weg om hoog moeten we haast maken. Hoe langer gewacht wordt, hoe hardnekkiger de problemen en hoe duurder de oplossingen." In stadsvernieuwing gaan hon derden miljoenen euro's om. Het is vaak vechten om het geld, omdat er niet genoeg is. leiden - Een kabelbaan, een klimwand, een hangladder, een evenwichtsbalk en een draaimolen. De groenstrook aan het Maansteenpad is omgebouwd tot een 'avontuurlijk-spelen-strook'. Ook aan de kant van de Turkooislaan is alles gedaan om de plek avontuurlijk te maken. Zo is een deel ingericht als 'ruige berm' en een ander deel als terrein voor balspelen. Gisteren werd de speelplek officieel geopend. De speel- strook is 'Maanparadijs' gedoopt. De vijfjarige Lana van der Plas heeft die naam bedacht. Foto: Dick Hogewoning leiden - Leidse voetbalclubs mogen weer trainen. Het Leidse sportbedrijf is gisteren weer be gonnen met het beregenen van de sportvelden. De gemeente verkeerde twee dagen lang in de veronderstelling dat er niet gesproeid mocht worden. Het sproeiverbod bleek echter te zijn opgelegd door een mede werker van het Hoogheemraad schap Rijnland die daartoe geen bevoegdheid bezit. Oefen wedstrijden en bekerwedstrij den rijn nog niet toegestaan op de Leidse sportvelden. Dat het Hoogheemraadschap op dit moment geen sproeiver bod heeft afgekondigd, is in buurgemeente Voorschoten nog niet doorgedrongen. De ge meente controleerde gisteren samen met het Uitvoerend Be drijf de sportvelden. „Vanwege de aanhoudende droogte en het door het Hoogheemraad schap van Rijnland ingestelde sproeiverbod heeft de gemeen te besloten dat tot nader order geen gebruik gemaakt mag worden van de sportvelden", meldt een schrijven. Het ver bod geldt voor de voetbalver eniging en de atletiekvereni ging- Marga Harinck van de Voor- leiden - Door een tekort aan lesgevers dreigen in de Leidse regio gymnastiekgroepen voor ouderen kopje onder te gaan. Vooral in de Bollenstreek begint het tekort nijpend te worden, zegt Ina Janssen, consulent van de Sportraad Zuid-Holland. De sportraad verwacht dat het te kort aan begeleiders de komen de jaren met de vergrijzing nog verder toeneemt. Gymnastiek- schotense afdeling Onderwijs, Cultuur en Sport spreekt van tegenstrijdige berichten over een al dan niet afgekondigd sproeiverbod. „Wij gaan nu eerst maar weer eens opnieuw checken bij het Hoogheem raadschap hoe dat nu zit. Maar voorlopig blijft het sproeiver bod van kracht, ook omdat er nu al schade is aan de velden", aldus Harinck. groepen zullen dan moeten stoppen. Het tekort aan gymnastiekbege- leiders is verrassend omdat het niet om vrijwilligerswerk maar om betaalde banen gaat. „Het werk betaalt best redelijk. Er wordt nogal wat deskundigheid van de begeleiders geëist", zegt Janssen. Volgens haar rijn er echter weinig vaste contracten te verdelen. Dat maakt het les geven voor jongeren minder in teressant. „De opleidingseisen rijn hier en daar al wat versoe peld, maar je kan begeleiders niet van de straat plukken. In oktober begint in Den Haag een cursus voor nieuwe gym- nastiekbegeleiders. Op 11 sep tember is er een voorlichtings avond. Informatie bij de Sport raad via telefoonnummer 0172- 244940. leiden - In zwembad De Zijl is zaterdag 6 september een zwemmarathon ten bate van De Marke, een Leidse basis school voor speciaal onderwijs. Het zwemfestijn is het slot van een reeks festiviteiten rond het vijfjarig bestaan van De Marke. De zwemmarathon begint om 20.00 uur en duurt tot 24.00 uur. Voor de marathon kunnen zich nog teams van acht tot twaalf personen inschrijven. Het is de bedoeling dat die teams spon sors vinden om zo geld bij el kaar te zwemmen voor de leiden - SOS Telefonische Hulpdienst Leiden is op zoek naar nieuwe vrijwilligers. De belangrijkste taak van een vrij williger is kunnen luisteren naar mensen die hun hart wil len luchten en vervolgens sa men naar een oplossing zoe ken. In het gebouw van de LWO, Breestraat 117, is maan dag 1 september om 20.00 uur een informatieavond over het werk als vrijwilliger. Na een se- lectiegesprek krijgt een nieuwe vrijwilliger een basistraining, waarin ook diensten met een ervaren vrijwilliger worden ge daan. De training begint in ok tober. Belangstellenden kunnen op werkdagen tot 14.00 uur bel len naar 5143578, of mailen naar leiden@sostelefonische- hulpdienst.nl school. De opbrengst is be stemd voor de inrichting van de speelplaats van De Marke. Een aantal bekende zwemmers van de Olympische ploeg uit 1984 heeft al toegezegd mee te zullen doen. Onder hen Hans Kroes, Petra Hülenius en Gé- rard de Kort. Alle deelnemers krijgen na af loop een medaille die door de leerlingen van De Marke is ge maakt. Mensen die meer infor matie willen of zich willen in schrijven, kunnen terecht, op internet: www.idoit.nl/zwemmarathon. (advertentie) De pil en de tandarts kunnen best uit het ziekenfonds. www.Ieidschdagblad.nl (advertentie) Meld u vóór 31 augustus 2003 aan voor een Basic-, Plus-, of 128/-abonnement van Planet Internet en u krijgt gratis de Trust 350FS Powerc@m Rash: een digitale fotocamera, filmcamera en webcam in éénl Dankzij onze gratis E-mail Verhuisservice is overstappen ook heel eenvoudig. Bovendien krijgt u 3 maanden gratis E-mail Virusscanner en 10 uur internetten zonder telefoonkosten. Ga naar w it.nl/zomeractle of Pnmafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. i expert «denbeleid l-burgemeester tdt voorzitter van tam voor groteste- fet team moet ad- an de dertig grote Jlederland. Minister Dr bestuurlijke ver valleen Lemstra i üurthuis 't Spoortje (september een een koopjes- en in kt, met daarnaast leiten en een multi- Igramma. De Souk, td door de werk- Sjk Leiden-Noord, p.OO uur en duurt Kt irg jtichting Meerburg lag 30 augustus van )0 uur een wijkfëest trum Matilo. Er rijn Deer een rommel- creatieve hobby- Igstellenden kun- opgeven voor bei- Fdagen lussen -eidse Volksuniver- )udt begin septem- ie- en inschrijfda- Icursussen. Op 1 unnen belangstel- 9.00 tot 21.00 uur t gebouw aan de en op zaterdag 6 an 11.00 tot 15.00 gen zijn bedoeld Cursussen. Op 10 (ervan 19.00 tot ii informatie- en in- lar alleen mensen en die een cursus S, Italiaans, Spaans is voor anderstali- >lgen. Meer infor- nden op de websi- dse Volksuniversi- ■ww.keno-leiden.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9