ECONOMIE phfp®,™ Sta4skanaaj Prijzenslag om klant snel intern Billboard en folder in trek bij adverteerd Poezen van echt bont in de ban Meer auto's verkf verkocht aan Platin-Q J Zon bindt kat de bel aan met adsl-stunt Betuwelijn weer duiË Miljoenen voor aai verzuim uitzendkr Knippen tegen korten Stroomschaarste vormt melkkoe voor bedrijven Bonden verwerpen bod van ambulancediensten Actiedreiging bij Van Gend Loos utrecht - De dreiging van acties bij het transportbedrijf Van Gend Loos is toegenomen. De vakbonden en de directie zijn er gisteren opnieuw niet in geslaagd om tot overeenstem ming tc komen over een nieu we CAO, aldus onderhandelaar H. van den Dungen van FNV Bondgenoten. De bonden wil len voor de 3500 werknemers bij Van Gend Loos, onderdeel van Deutsche Post, een loons verhoging van 1,75 procent. De directie is bereid die te geven, maar wil tegelijkertijd dat de werknemers meer pensioen premie gaan betalen. Daardoor komt de loonsverhoging vol gens de bonden per saldo uit op 1,35 procent en dat vinden ze te weinig. Computervirus breekt records new york - Het computervirus Sobig.F, dat deze week opdook, is het snelst verspreidende virus tot nu toe. Dat blijkt uit cijfers van MessageLabs, een bedrijf dat de e-mail van bedrijven over de hele wereld filtert op porno en virussen. Eén op de 17 e-mail die het bedrijf giste ren scande bevatte het virus. Het tot gisteren meest wijdver breide virus ooit, Klez, kwam in zijn topperiode in een op de 125 emails voor. Sobig.F is de meest recente versie van een ty pe virus dat voor het eerst op dook in januari: op Windows- computers installeert het een programma dat aan een stuk door spam verstuurt. Overlast Blaster neemt verder toe RiJSWUK- Het aantal systemen dat wereldwijd is geïnfecteerd met varianten van het compu tervirus Blaster, is toegenomen tot meer dan 630.000. Dat heeft producent van beveiligingssoft ware Symantec berekend. Maandag dook het nieuwe wormvirus Welchia op. Dat ver wijdert Blaster, maar veroor zaakt tegelijkertijd veel dataver keer waardoor computers en netwerken extreem worden ver traagd. De overlast kan volgens de Symantec nog weken tot maanden duren. Stolk Van Reese failliet verklaard Rotterdam - Stolk Van Reese, fabrikant van enveloppen in Rotterdam, is failliet verklaard. Aan de kleinere vestiging die Stolk Van Reese in Amers foort heeft, is gisteren uitstel van betaling verleend. In de Rotterdamse vestiging werken in totaal 150 mensen. 'Amers foort' telt 60 werknemers. Maandag draaiden de banken de geldkraan dicht. Ook de aan deelhouders wilden niet meer in het bedrijf investeren. Havenadviseur naar Wereldbank Rotterdam- Adviseur C. Kruk van het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam krijgt een top functie bij de Wereldbank in Washington. Kruk is er be noemd als 'senior port specia list'. Kruk was tot voor kort hoofd van MHR Consultancy, het commerciële adviesbureau van het havenbedrijf. Sinds dit jaar leidde hij in Oman de So- har Industrial Port Company (SIPC), een gezamenlijke ont wikkelingsmaatschappij van het havenbedrijf en de regering van het sultanaat. Center Pares in Franse handen Rotterdam - De vijftien Euro pese vakantieparken van Center Pares komen geheel in handen van het Franse concern Pierre Vacances. De Fransen, die sinds twee jaar al de helft van de aandelen Center Pares bezit ten, kopen voor 270 miljoen eu ro het resterende belang. Die laatste aandelen waren in han den van het investeringscosor- tium MidOcean, dat wel de Britse vakantieparken van Cen ter Pares behoudt. Center Pares Europe blijft alle vijftien parken wel exploiteren. Zeven Neder landse huisjesparken draagt Center Pares over aan de Japan se onroerend goedmaatschap- pij Nomura. Met deze over dracht is 440 miljoen euro ge moeid. Fins Nokia koopt webdivisie Sega Helsinki - Nokia heeft gisteren voor een onbekend bedrag de internetactiviteiten van de Ja panse softwareproducent Sega overgenomen. Het Finse con cern, 's werelds grootste mo bieltjesfabrikant, wil daarmee zijn ambities in de handzame spelcomputers meer vorm ge ven. Nokia had voor dit doel al een apparaat ontwikkeld, de N- Gage, maar beschikte tot dus ver over weinig software. Sega is al een voorname leverancier voor de Xbox van Microsoft, de Playstation van Sony en de Gamecube van Nintendo. donderdag 21 AUGIA eindhoven-stadskanaal/anp - De activiteiten van Philips in Stadskanaal komen in handen van het Nederlandse bedrijf Platin-Q Electronics. Daartoe is een intentieverklaring onderte kend. De nieuwe eigenaar brengt het aantal volledige ba nen terug met 55 naar 204. Philips wil niet zeggen hoeveel geld er met de overeenkomst is gemoeid. Het elektronicacon cern draagt de vestiging in Stadskanaal naar verwachting per 1 oktober over aan GPG Holding uit Maastricht, dat Pla tin-Q Electronics bezit. Van Montfoort, een van de drie aandeelhouders van GPG Hol ding, zei gisteren dat er het eer ste jaar 1,6 miljoen euro wordt geïnvesteerd. Philips blijft de halffabrikaten afnemen van de nieuwe koper. Volgens Van Montfoort krijgt Platin-Q Elec tronics maximaal twee jaar de tijd om helemaal van Philips los te komen en als zelfstandig be drijf te fungeren. Het gaat al langer slecht met de Philips-vestiging in Stadska naal. Hierdoor werden de afge lopen jaren honderden banen geschrapt. Het elektronicacon cern verplaatste eerder al een deel van de productie naar Azië. Platin richt zich op elek tronica voor de auto en de me dische industrie. Philips kwam in 1955 naar Stadskanaal. In de hoogtijdagen werkten er ruim 3000 mensen. Het terrein en de gebouwen worden verkocht aan de ge meente. Op dat terrein zijn in middels zes nieuwe bedrijven neergestreken. den haag/gpd - Internetproviders zijn in de strijd om de consument een prijzen oorlog begonnen. Adsl, ofwel snel inter net via de telefoonlijn, wordt daarbij als het voornaamste instrument gebruikt. Zon Nederland gooide de knuppel giste ren in het hoenderhok met de introductie van een goedkoop adsl-abonnement voor 14,95 euro Per maand. De concurrenten hadden het antwoord snel klaar. KNP-dochter XS4A11 verlaagde de prijs van zijn Lite-abonnement (36,95 euro per maand) niet, maar geeft de klant de mogelijkheid meer data te verwerken. In plaats van 2000 megabyte is de limiet nu 5000. Tiscali kwam met een aanbieding tot 21 september. Voor 22,45 euro per maand kan de klant tot maximaal 2000 megabyte downloaden. Volgens de internetaanbieder is de klant hiermee uiteindelijk goedkoper uit dan met het Zon-abonnement. „Daaraan zit een limiet van 250 megabyte", aldus een woordvoerster van Tiscali. ,Als je daar- boven komt, moet je bijbetalen. Onze ervaring is dat iemand met een adsl- aansluiting gemiddeld duizend megaby te per maand downloadt. Dus die aan bieding is een beetje bedrieglijk." Zon-directeur Gert Post kwam gisteren echter met andere cijfers: „Tot dusver gebruikt 80 tot 90 procent van alle adsl- gebruikers niet meer dan 200 megabyte per maand." Zo zullen de internetaan bieders elkaar de komende tijd nog meer vliegen proberen af te vangen. De strijd in telecomland is hard en vooral in vaste telefonie is weinig groei mogelijk. Alleen snel internet biedt nog kansen. In Nederland is het aantal adsl-aanslui- tingen de laatste jaren flink toegeno men. Van alle huishoudens met een in ternetverbinding heeft nu 12 procent een adsl-abonnement. Begin dit jaar lag dat marktaandeel nog op 8 procent, ter wijl het een jaar geleden slechts 2 pro cent bedroeg. Ook marktleider KPN, dat breedbandin ternet aanbiedt via XS4A11, Het Net en Planet Internet, ziet daarom in het aan bieden van nieuwe adsl-diensten dé ma nier om nog te groeien op het gebied van vaste telefonie. Eind juni telde KPN 500.000 adsl-aansluitingen. Morgen maakt het telecombedrijf tijdens de pre sentatie van de halfjaarcijfers een actu eel cijfer bekend. Zon-directeur Post denkt echter dat de groei afvlakt. Volgens hem zijn er nog al tijd 3,5 miljoen Nederlanders die 'ge woon' internetten via hun vaste lijn. „Ze zijn gemiddeld 15 tot 17 euro per maand aan internettikken kwijt. Dan is de stap naar het gemiddelde adsl-abonnement best fors." Vandaar ook de prijsstunt van Zon. De dochter van telecombedrijf Versatel heeft nu 75.000 tot 80.000 adsl- aansluitingen bij consumenten. Aan het einde van dit jaar moeten dj zijn. De achterliggende gedachte tie van Zon is vooral het van enige marktwerking. J komende tijd nog wel meer komen", verwacht een ingi internetmarkt is nog niet gel en KPN is in feite alleenheei partijen proberen nu op dez markt in beweging te krijgen ,,Als de consument een kei en als die keuze ook nog g juichen we dit soort initiau maar toe", reageert een w van de Consumentenbond alleen niet zo zijn dat aan abonnement een verplichti zegsman duidt daarmee op gebruikers van het nieuwe l ment hun vaste telefonie 1 ZonTel moeten laten lopen KPN-lijn houden betalen zi maand meer. den haag/gpd - De aanleg van de Betuwelijn wordt opnieuw ruim 100 miljoen euro duurder. De vijf tunnels in het goederen- spoor en in de overkapping bij Barendrecht worden uitgerust met sprinklerinstallaties. Het aanbrengen van deze veilig heidsmaatregelen kost 195 mil joen euro, terwijl daar maar 91 miljoen euro beschikbaar voor is. Het extra geld moet komen uit het veelbesproken potje van bijna één miljard euro, dat is bestemd voor nieuwe over schrijdingen van de Betuwelijn en de Hogesnelheidslijn (HSL). Het kabinet heeft besloten na overleg met de betrokken ge meentebesturen sprinklers te verkiezen boven zware ventila tie. Bij een ander besluit had den de gemeentelijke bouw voorschriften moe» gewijzigd. De installaties kol Botlekspoortunnel 1 Oude Maas, de ova Barendrecht, de tunnel tussen Zwi Papendrecht, de tij de Giessen in di waard en die onderj densch Kanaal en bf Minister Peijs (vert terstaat) heeft de r mer gisteren ook Ir dat zij vasthoudt spoorspanning vaJ zodat er toch zwaai over de Betuwelijn den. Peijs praat met de Kamer on gang van de Betui 2007 klaar moet zij benaderen inmidd jard euro. den haag - De vakcentrale FNV demonstreerde gistermiddag op het Plein in Den Haag tegen de door de regering voorgenomen kortingen op uitkeringen. Kappers gaven er een gratis knipbeurt ter ondersteuning van de actie. Foto: GPD/Cees Zorn amsterdam/anp - De handel in stroom is voor veel bedrijven belangrijk geworden. Op de stroombeurs APX konden on dernemingen op piekdagen op elke megawatt die ze aanboden ruim 40.000 euro verdienen, volgens directeur Buist van Energie Data Maatschappij. Buist zegt dat grote bedrijven steeds vaker de afweging ma ken om eerder ingekochte elek triciteit met winst door te ver kopen in plaats van zelf te ge bruiken. „Een bedrijf kan soms meer verdienen in de stroom- handel dan met de productie. De Gelderse papierfabriek Pa- renco heeft vorige week gepro fiteerd van de hoge stroomprij- zen. Door onderdelen tijdelijk stil te leggen, kon stroom wor den verkocht. In het verleden moesten ondernemingen op verzoek van elektriciteitsbedrij ven vaak nog op- of afschake len, aldus Buist. Nu kunnen zij zelf stroom aanbieden. Akzo, Shell en Corus, maar ook zie kenhuizen hebben op hun ter reinen vaak eigen centrales staan. Veertig procent van de stroom wordt decentraal opge wekt. De verliezers zijn vaak de elektriciteitsleveranciers die aan hun leveringsverplichtin gen moeten voldoen en extra stroom nodig hebben. Het bedrijf van Buist bestaat drie jaar en werkt voor een klei ne groep multinationals. De energievermogensbeheerder is volgens de directeur de enige in zijn soort in Europa. „Net als renterekeningen en valuta's be heert een bedrijf tegenwoordig energie en besteedt dat aan ons uit." Waar de gewone consu ment het verschil kent tussen een dag- en nachttarief hande len bedrijven al in stroom per kwartier of half uur. amsterdam/anp - De organi satie Bont voor Dieren heeft een aantal cadeauwinkels en tuincentra opgeroepen geen decoratieve poezenbeeldjes van echt bont meer te verko pen. Goede informatie over de populaire beestjes ont breekt. Het bont, waarvan de net echte poezen zijn ge maakt, kan de vacht van een hond of kat zijn. Bont voor Dieren wil dat Xe- nos, de Kijkshop, Action en tuincentrum Groenrijk de uit China afkomstige poezen uit de verkoop halen. Groenrijk heeft aan die oproep gehoor gegeven, de andere ketens hebben toegezegd na ver koop van de huidige voor raad de schappen niet meer bij te vullen. Klanten weten onvoldoende over samenstelling en her komst van de poezenbeeld jes. Bont voor Dieren vindt dat klanten de beeldjes terug moeten kunnen brengen. De inkopers van de bedrij ven zeggen dat het om konij nenbont gaat. DNA-onder- zoek heeft volgens de actie groep aangetoond dat het ri sico groot is dat de poezen- beeldjes zijn gemaakt van huisdierenbont. De Marskra mer en Intratuin besloten al eerder na een brief van Bont voor Dieren de verkoop te staken. Vorig jaar heeft het AMC Amsterdam een groot aantal bontartikelen getest op DNA van honden en katten. Daar uit bleek dat een poezen- beeldje gemaakt was van hondenbont. Er is veel honden- en katten bont in de handel. Dat komt vooral uit Aziatische landen. In China worden elk jaar 2 miljoen honden en katten gefokt voor bont, dat vaak werd uitgevoerd naar de VS. In 2000 is daar echter een import- en handelsverbod voor honden- en kattenbont afgekondigd, waardoor steeds meer producten in Europa belanden. Minster Veerman (land bouw) schreef begin juli aan de Tweede Kamer dat hij geen bezwaar heeft tegen de verkoop van honden- en kat tenbont maar de kwestie wil in EU-verband wil aankaar ten. den haag/anp - Het ministerie van sociale zaken en werkge vers- en werknemersorganisa ties investeren de komende drie jaar bijna 5,5 miljoen euro in de aanpak van het torenhoge ziek teverzuim onder uitzendkrach ten. Volgens het gisteren afgespro ken convenant moet het ver zuim onder uitzendkrachten voor 1 juli 2006 met ruim 10 procent verminderen. Ook wil len het ministerie, de Algemene Bond Uitzendondernemingen, FNV Bondgenoten, CNV Dien stenbond, De Unie en Uitvoe ringsinstituut UWV de WAO-in- stroom vanuit de sector met 15 procent verlagen. Eerder dit jaar hebben de par tijen het bureau Ec# derzoek laten do^ ziekteverzuim in die jaarlijks 725.1 aan tijdelijk werk verzuim blijkt ge procent te bedrage in andere sectorei Verder belandt 1,5 in de WAO. Dat p< bij vaste werkneme Het akkoord liet I zich wachten ome sico's niet optrede zendbureaus, ma; ven waar wordt ge door is vaak one verantwoordelijk ia, ke werknemer. (7 staan uitzendkrad? lopende gevaren b| den haag/gpd - In juni en juli werden 4,7 procent meer nieu we auto's verkocht dan in de zelfde twee maanden vorig jaar. Volgens cijfers van de vereni ging van auto-importeurs RAI werden 91.133 nieuwe wagens verkocht, tegen 86.851 in 2002. Dealer-koepel Bovag schrijft de goede verkopen toe aan de 'on misbaarheid van de auto'. „Mensen bezuinigen op alles behalve de auto. In de meeste gezinnen werken beide ouders. Er is minder tijd om de kinde ren naar school te brengen en boodschappen te doen. Dan is de auto de snelste transportme thode", aldus een woordvoer- der. ,h CBS-onderzoek 0 dit beeld. Slechts £t huishoudens doetl deur uit als er fli moet worden. Beg tig was dat één op De eerste maande kenden een dip verkopen tot en iets achterlopen. 1 zijn in de eerst hel 5,5 procent duuri omdat de 'kale pri ropa'hetzelfde ma derland geldt de 1 aanschaf. Die be verlaagd. zoek te onderschrijven, maar volgens FNV Bondgenotenbe- stuurder Koningh is het niet voldoende dat AZN de wil toont het werk voor ouder ambulan cepersoneel te verlichten. De werkgevers hebben volgens hem namelijk niet toegezegd geld beschikbaar te stellen om alle noodzakelijke maatregelen in te voeren die uit het onder zoek voortvloeien. Naast concrete maatregelen die het werk verlichten, moet het onderzoek ook duidelijk maken tot welke leeftijd mensen op ambulances kunnen werken. Deze uittreedleeftijd ligt aan de basis van het conflict tussen werkgevers en werknemers. De vakbonden eisen harmoni sering tussen particuliere en overheidsambulances. Mede werkers in overheidsdienst kunnen vanaf hun 55ste met pensioen, terwijl particulier ambulancepersoneel dan nog 4 jaar moet wachten. zwolle/anp - De vakbonden verwerpen een handreiking van werkgeversorganisatie Ambu lancezorg Nederland (AZN) om een eind te maken aan de sta kingen van particuliere ambu lancediensten. AZN bood giste ren aan het werk van oudere werknemers te verlichten. De vakbonden hekelden het voor stel omdat de organisatie alleen werknemers zou willen ontlas ten die al ziek zijn. Uit een brief van AZN blijkt dat de werkgevers tijdelijke maatre gelen te willen om werknemers tussen de 55 en 59 jaar oud te gemoet te komen in het zware werk. De organisatie gaat on derzoeken in hoeverre oudere werknemers nog ambulance- werk kunnen doen. Daaruit moeten maatregelen voort vloeien waarmee werknemers ook op hogere leeftijd kunnen blijven werken in ambulances. De vakbonden zijn bereid om de conclusies van het on^er- amsterdam/gpd - Recessie of niet, de reclamebestedingen groeiden vorig jaar met liefst met 15 procent, tot 3,7 miljard euro. Vooral de 500 grootste ad verteerders begrijpen als geen ander dat de strijd om de euro's van de consument in tijden van neergang een verhoging van de marketingbudgetten vereist. Ge middeld gaven zij vorig jaar 6 miljoen euro uit aan reclame. De kleintjes komen niet verder dan 390.000 euro, zo blijkt uit het gisteren verschenen jaarboek van Adformatie. De uitgaven aan tv-reclame stij gen, net als de afgelopen 15 jaar, verder. Inmiddels zijn tv- commercials goed voor 53 pro cent van alle reclamebestedin gen door de 500 grootste adver teerders. Nieuw is de wederop standing van radioreclame. Vo rig jaar werd daaraan 20 pro cent meer uitgegeven, terwijl de tv-reclame maar 17 procent groeide. In 2001 was radio no^; de gebeten hond: de adverteer ders bezuinigden massaal op radiospotjes. Minder florissant verlopen de zaken voor de kranten. Tegen over de 1,5 miljoen euro die moeiteloos richting tv-reclame gleed, wisten de dagbladen slechts 436.000 euro aan adver tentie-inkomsten bij elkaar te schrapen. Vergeleken met 2001 een vooruitgang met 0 procent. Folders raken meer in trek als medium. Vorig jaar gaven ad verteerders 5 procent meer uit aan deze ongevraagde brieven busreclame. Zo bracht Albert Heijn de kranten een flinke slag toe, door zijn dagbladadverten ties grotendeels te staken. In plaats daarvan valt sinds vorig jaar de Allerhande-folder bij huishoudens in de bus. Ook Opel, Citroën, Dell en kre dietverschaffers hebben de brievenbus ontdekt als gat om de consument te bereiken. Fol ders maken nu 11 procent uit van alle reclame-uitgaven. Ter vergelijking: de dagbladen wis ten nog maar 14,6 procent van alle advertentiegelden naar zich toe te halen. Grote adverteer - Tv-commercials zijn goed voor 53 procent van de reclamebestedin gen. Zo stopte de Gouden Gids veel geld in deze bekende spot met de haai. Foto: ANP ders wisten de krant nog wel enigszins te waarderen: zij ga ven 7 procent meer uit aan ad vertenties in dit medium. De audiovisuele media hebben klaarblijkelijk minder last van de crisis, dan de gedrukte me dia. Buitenreclame is ook al minder recessie-gevoelig: vorig jaar gaven adverteerders 16 procent meer uit aan billboards en andere open-luchtreclame. De grootste adver top-500 is Unilevt de voedseltak van tional, op de voet Fabergé, Unilever capoot. Beide zijn ongeveer 70 miljoi reclamebestedingi vijf staat trouwens Unileverdochter: iL een reclamebudg® eens ruim 44,5 mif kapotslaan. Concurrent Procttf fabrikant van onde pers, Dash en Ariel* 61 miljoen euro opy plaats. KPN Telecov. jaar bijna bankroelT grijpt dat zijn vooiL hangt van marketiT getten werden, na^ 2001, met van 47183 euro, goed voor e0*P plaats. or< Klusketen Gammaj miljoen euro de ze (Concurrent PraxisRl 13 met 29 miljoenfl réal volgt op 7 me^| aan reclame-uitgaf Heijn staat op 8 ro euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6