BUITENLAND Israël wacht op actie Palestijnen Afscheid van legendarisch Sovjethotel bij Rode Plein VN blijven in Irak, maar toekomst is onduidelijk Hulpdiensten zoeken in VN-hoofdkwartier Abbas dreigt met aftreden als hij niet mag optreden tegen milities Meeste Franse hittedoden zaten in bejaardenhuizen Perschef Blair in het nauw bakker in egens Irak Een Deense pizza- «dwijnt voor acht da- U de tralies omdat hij jpuitse en Franse ■bedienen. De bakker iet eens met het t van die landen inza- ,6 in Irak. Een recht- >org veroordeelde de ,en wegens racisme. >n Duitsland waren >egin fel gekant tegen aanse en Britse plan- Ie aanval op Irak. fkt..n tlannen i)j- Een van de latere 11 september 2001 tonder problemen de -ekomen, hoewel in wist dat hij banden it terreurnetwerk al- sdjvlieglessen wilde ne- Uneldt het Duitse ,niStem vandaag. Stem ^een geheim rapport ijerikaanse FBI. Daar- ut Ziad Jarrah in janu- «iei uur lang werd on- e' in de Verenigde Ara- graten. De Libanees ^ondervragers dat hij -vas om vlieglessen te /Florida. De functio- %lden de Amerikaan- jendienst CIA ver- |de hoogte. Vier iter kreeg Jarrah, de iet vliegtuig dat uit- Pennsylvania neer- ion een visum. "eschoten ren in kelder Ier kinderen, tussen naif jaar oud, zijn Dten teruggevonden jr van een brandend Amerikaanse stad ie kinderen waren ^negenjarig meisje -'Weke toestand over- aar het ziekenhuis, is op zoek naar de va- J gezin. De 37-jarige -iny Lam ar Bailey, gevlucht zijn nadat it brand uitbrak in ij stond alleen voor ig van de kinderen. 34 moorden 'de wapen De drie personen felkaar in het Ameri- |t-Virginia door pen om het leven Ijn met hetzelfde I doodgeschoten. »n de autoriteiten t-Amerikaanse staat Icend. Door tech- tzoek is vastgesteld *d vorige week don- -»v«en man direct in tat met een moord fkvond op een vrouw. al gebleken dat de r jnee de vrouw was Dten, uit het wapen ^oten waarmee en- in perder een man was 1 tordpoging intanamo n - Opnieuw heeft ene op de Ameri- Je kaire basis Guant- ^op Cuba een zelf- nig gedaan. Het was <urir dat een gevange- ie zichzelf van het ?i moven. Tot nu toe de pogingen suc- >t. Op Guantana- i'n 660 terreurver- 2 landen voor on- 3 gevangen, som- r dan anderhalf igenstanders als de i schrijven de zelf- ngen toe aan de uit- id van het leven in nf' 'nden sn Canada De West-Canade- British Columbia tan van grote bos- >lgens verscheidene ■Holedia zijn er mo- nRer 850 brandhaar- aantden bestreden lorplan 3500 brand- -5fin militairen. Om Qden te voorkomen jedvincie grote bosge- enWoten voor het pu- aanibegin april is al iheitë.OOO hectare bos- 52->mmen opgegaan. Bryant ran Liberia de Bryant treedt in als de leider van igsregering in Libe- ben afgevaardigden ïhillende Liberiaan- sloten tijdens vre- n Accra (Ghana). |it het roer over van I de huidige presi- jWest-Afrikaanse [>lger van de om- des Taylor. Bryant man uit Monrovia i aan de Liberia [Hij zou gelden als paal en is daarmee pel figuur voor de pen in het land. donderdag 21 augustus 2003 door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Lusteloos loopt Tatjana Ga- vikova door de lange gar)gen van ho tel Moskva. Het befaamde gebouw achter het Rode Plein, tussen het Bol- sjoi-theater en de Alexandertuinen, staat nog overeind, maar het leven is al verdwenen uit het lievelingshotel van Josef Stalin. De kamers staan leeg, het stof krijgt ruim baan. Een paar jonge soldaten slepen met radia toren die voortaan hun kazerne zul len verwarmen. Twee ingenieurs be studeren hoe ze de brede trappen van wit en roze marmer moeten de monteren en een paar verdiepingen hoger klinkt al het geluid van grof sloopwerk. ,,Het doet pijn", zegt Gavikova, sinds mensenheugenis de dezjoernaja van de tweede en derde verdieping van hotel Moskva. Nu het einde van het Sovjethotel nadert, staat ook haar baan op de tocht. De Sovjetunie was de natuurlijke ha bitat van de dezjoernaja's, de vrou wen die op iedere hotelverdieping de kamersleutels in handen hadden. Maar wie heeft in de toekomst nog behoefte aan kribbige vrouwen die iedere gast met argusogen opnemen? Tatjana Gavikova schrikt van de ge dachte. „Een goed hotel kan niet zonder dezjoernaja", zegt ze dapper. Dat staat nog te bezien. De bouw plannen die vice-directeur Boris Jevs- ejev uitrolt in zijn kamer tonen de contouren van een gelikt 'multifunc tioneel gebouw' met een vijfsterren hotel, kantoren, winkels en parkeer garages. Heel modem en dus volko men ongeschikt voor dezjoernaja's. In 2006 moet het nieuwe hotel Mosk va af zijn, maar eerst zal het ruim 70 jaar oude, curieuze bouwwerk van Stalins favoriete architect, Aleksej Sjt- sjoesjev, tegen de vlakte moeten. „Jammer", zegt Jevsejev, „maar het hotel is verschrikkelijk verwaarloosd. Een opknapbeurt had geen zin meer." In ijltempo somt de directeur de gebreken op. Het fundament is van matige kwaliteit, de centrale ver warming is hopeloos verouderd, de balkons dreigen naar beneden te val len en er is amper parkeerruimte. „Geen investeerder had trek in dit ge bouw." De sloophamer doet vanaf september dus weer zijn werk in het hart van Moskou, een stad die nooit tot rust mag komen. Vooral de culturele elite treurt om het einde van hotel Mosk va, een monument voor een verloren tijdperk. Stalin vierde in het hotel zijn verjaardagen, Joeri Gagarin herstelde er van zijn reis in de ruimte, generaal Zjoekov leefde er na zijn bloedige overwinning op de nazi's, de overge lopen Engelse spion Guy Burgess blies in Moskva zijn laatste adem uit en Boris Jeltsin plande er zijn heroï sche strijd tegen de communistische partij. Het hotel was onderdeel van het Sov- jetbestaan. Via de gevel van Moskva leerden Moskovieten dat Nikita Chroesjtsjov was afgezet. Een levens groot portret van de partijleider werd in 1964 plotseling van het hotel ver wijderd. De burgers wisten genoeg: een paar dagen later werd Leonid Brezjnev benoemd tot nieuwe leider. De asymmetrische facade van het ho tel was goed voor fantastische ge- „iiei uuci pijn zegi uaviKova, sinas notei, Kantoren, winkels en parkeer- mag komen. Vooral de culturele elite De asymmetrische ta^ade van het ho- „Datisgt mensenheugenis de dezjoernaja van garages. Heel modem en dus volko- treurt om het einde van hotel Mosk- tel was goed voor fantastische ge- ten te bei ruchten. Stalin zou per ongeluk twee bouwplannen hebben ondertekend. Niemand durfde de dictator op zijn fout te wijzen en dus combineerden de architecten beide tekeningen tot een asymmetrisch geheel. Het ver haal klopt niet, maar de legende is in middels sterker dan de waarheid. Op het etiket van Ruslands befaamdste wodka, Stolitsjnaja (wat 'van de hoofdstad' betekent), staat de merk waardige voorgevel van hotel Moskva afgebeeld: dichter kan een gebouw niet bij de ziel van een Rus komen. Om de critici te paaien, belooft bur gemeester Loezjkov dat de facade van het hotel herbouwd zal worden. „Vol komen absurd", meent David Sarkis- jan, directeur van het Sjtsjoesjev Ar chitectuur Museum. ,Dat is geen manier om monumen ten te bewaren." De slopers willen hun slechte geweten sussen, meent Sarkisjan. „Het hotel had makkelijk in oude glorie hersteld kunnen worden, maar onze bestuurders willen dat niet. Ze zijn verslaafd aan megaloma ne projecten." Het einde van hotel Moskva is vol gens Sarkisjan typerend voor de ach teloze wijze waarop de bouwers van het nieuwe, protserige Moskou om gaan met het verleden. „Ze slopen monumenten en bouwen in plaats daarvan moderne kopieën. Op die manier vernietigen ze de ziel van de stad, maar dat begrijpen ze niet. Toen ik een keer met een stads bestuurder Venetië bezocht, zei die man: 'Mijn god, wat is het hier alle maal ouderwets en vervallen'. Sinds dien kijk ik nergens meer van op, maar de sloop van Moskva blijft voor deze stad een tragedie." door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël kijkt naar de Pa lestijnse regering van premier Abbas voor een reactie op de zelfmoordaanslag in Jeruzalem, die dinsdag twintig mensen het leven kostte. Alleen als de Pales tijnen de milities van Harnas en de Jihad niet zelf aanpakken, zal Israël militair ingrijpen. Premier Sharon en minister van defensie Mofaz hebben dat gisteren be sloten. Abbas heeft de Palestijnse pre sident Arafat om actieve steun gevraagd bij het optreden tegen de milities. Als hij die niet krijgt, wil hij aftreden. De gezochte steun betreft optreden tegen de gewapende vleugels van Harnas en Islamitische Jihad, voorko men dat vertegenwoordigers van die milities zich uitspreken in de media en het blokkeren van banktegoeden. Bovendien wil Abbas dat Arafat actief mee werkt aan een bundeling van alle Palestijnse veiligheidsdien sten, zoals de routekaart voor de vrede voor het Midden-Oos ten eist. Afgelopen nacht hebben Israë lische troepen in Nablus, Jenin en elders in het noorden van de Westelijke Jordaanoever arres taties uitgevoerd en schoten uitgewisseld met gewapende militanten. Ook werd het huis van de zelfmoordterrorist ver nietigd. In Tulkarm kwam een 16-jarige Palestijn om het leven en raalrien minstens vijf ande ren gewond. Volgens Israël ging het niet om een vergeldings operatie voor de bomaanslag in Jeruzalem, maar om routine acties tegen gezochte Palestij nen. Sharon en Mofaz hebben giste ren de ministers van het Israëli sche 'defensie-kabinet' een mi litair actieplan voorgelegd, dat zal worden uitgevoerd als de Palestijnen niet optreden tegen Het huis van de zelfmoordterrorist die zich dinsdag in een Israëlische bus opblies wordt vernietigd. Foto.- AFP/Hossam Abu Alan gewapende groepen in de ge bieden onder hun bestuur. „Als de Palestijnse regering niet alle noodzakelijke stappen neemt in de oorlog tegen het terrorisme - concrete en effectieve stap pen - dan zal het niet mogelijk zijn over te gaan tot diplomatie ke besprekingen", liet Sharon weten. Het actieplan is niet openbaar gemaakt, maar naar verluidt zal Israël onder meer de liquidatie hervatten van Pa lestijnen die worden verdacht van het organiseren van ter reuraanslagen. Het Palestijnse Bestuur van premier Abbas staat ook onder druk van de Verenigde Staten. Gisteravond sprak president Bush telefonisch met Sharon en Abbas. Bush vertelde de Israëli sche premier dat er wat terro risme betreft geen compromis mogelijk is. „Organisaties die zich bezighouden met het ver moorden van onschuldigen en het vredesproces torpederen, moeten worden weggevaagd", zei hij. Abbas heeft steeds gezegd dat zijn bestuur niet in staat is de milities te ontmantelen volgens de richtlijnen van de route kaart, het internationale vre desplan. Maar na de aanslag van dinsdag lijkt hij bereid een poging in die richting te wagen. Hij heeft de contacten met Ha rnas en de Islamitische Jihad verbroken, en opdracht gege ven de militanten te arresteren die de terreuractie in Jeruzalem hebben georganiseerd. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De stemming is bedroefd bij de Verenigde Naties in New York, waar de vlag halfstok hangt. Maar de terreur- aanval op het VN-hoofdkwartier in het voormalige Canal Hotel in Bagdad en de dood van minstens 20 mensen, inclusief VN-gezant Sergio Vieira de Mello, is geen reden voor de internationale organisatie om zich terug te trekken uit Irak. VN-baas Kofi Annan: „We gaan door. Dit is essenti eel werk." Wel wordt opnieuw nagedacht over de bescherming van het VN-personeel in Irak. Tot nu toe was geen sprake van su- perstrenge beveiliging. De VN wilden zich niet te zeer identificeren met de Amerikanen, en waren dan ook niet in het zwaar bewaakte kampement van de coalitietroepen gevestigd. Bezwijken voor terreur is geen optie, maar wat nu? Wat betekent deze aanslag voor de toekomstige rol van de VN in Irak? De Verenigde Naties spelen op dit moment een beperkte, voornamelijk hu manitaire rol in Irak. Er zijn géén 'blauwhelmen', en Vieira de Mello had alleen een adviserende rol inzake het onder Amerikaanse leiding opgezette Iraakse interimbestuur. De door de VS geleide coalitie is in Irak de baas en de Amerikaanse regering wil dat graag zo houden. Desondanks is er de afgelopen tijd enige discussie ge weest over een grotere rol voor de VN. Een land als Frankrijk (permanent lid van de Veiligheidsraad) wil graag dat de VN meer te zeggen krijgen. Een VN- mandaat zou het bovendien voor moge lijke troepenleveranciers als India en Pa kistan mogelijk maken soldaten naar Irak te sturen. Ook in de VS wordt druk uitgeoefend om de VN er meer bij te betrekken, vooral vanwege de grote belasting van het Amerikaanse leger. Mensen als Ri chard Lugar (Republikeins senator) en Bob Graham (Democratisch presidents kandidaat) pleiten voor een nieuwe VN- resolutie die de Amerikaanse bezetting meer legitimiteit geeft en de wederop bouw van Irak 'internationaliseert'. De vraag is hoe zo'n resolutie er uit zou moeten zien. Kofi Annan zei gisteren niet te verwachten dat er blauwhelmen onder gezag van de VN naar Irak zullen gaan, ook al wordt in de VN gesproken over een multinationale macht voor Irak. De Amerikaanse regering is onwillig de touwtjes in Irak uit handen te geven. In ruil voor soldaten zullen andere VN-lan- den meer over het bestuur van Irak te zeggen willen krijgen. Ook kunnen er vraagtekens worden gezet bij het nut van een beperkte VN-rol. Een grotere betrokkenheid van de VN in Afghanistan - waar de internationale vredesmacht Is- af alleen de hoofdstad Kabul beveiligt - heeft het oplaaien van geweld en de te rugkeer van de Taliban ook niet kunnen tegenhouden. Tot nu toe zat er niet veel schot in ge sprekken over een nieuwe Irak-resolutie, en de bomaanslag heeft de kwestie nog gecompliceerder gemaakt. Kofi Annan kapittelde de VS gisteren over de slechte voorbereiding en uitvoering van de we deropbouw van Irak. Ook in de VS zijn daarover kritische geluiden te horen. Meer dan drieënhalve maand nadat de 'gevechtsfase' ten einde kwam, is in Irak nog steeds geen sprake van een stabiele situatie. Als ook de VN worden aangevallen, zal een grotere rol van de volkerenorganisa tie niet helpen de onvrede onder de Iraakse bevolking over de Amerikaanse bezetting te bezweren, zo luidt één rede nering. Als terroristen de VN zien als verlengstuk van de VS, dan lopen ook vredessoldaten (welke helm ze ook op hebben) permanent gevaar en dat zal mogelijke troepenleveranciers afschrik ken. Daar staat tegenover dat de bom bij het VN-kantoor ook kan leiden tot grotere solidariteit: een aanslag op 4»i Verenigde Champvert, noemde het drama het rechtstreekse gevolg van ja renlange bezuinigingen op de bejaardenzorg. Het aantal personeelsleden in bejaardentehuizen is in verge lijking met omringende landen als Zwitserland en Duitsland vier keer zo laag, zo zei hij. De voorzitter van de vakbond van werkers in de bejaardenzorg, Jean-Marie Vetel, zei dat 85 procent van de bejaardenhui zen in Frankrijk een onderbe zetting van personeelsleden kent. „En in de vakantieperiode is het nog erger omdat er geen vervangers mogen worden aan getrokken." Volgens Champvert heeft het hittegolfdrama aangetoond dat het roer ten aanzien van de be jaardenzorg drastisch om moet. De achterstand op de andere EU-landen moet worden inge lopen en tevens moet rekening worden gehouden met een snelle groei van het aantal hoogbejaarden. De regering-Raffarin bereidt echter een wetswijziging voor waarbij het Franse stelsel van gezondheidszorg op de helling gaat. parijs/gpd - Het aantal doden in Frankrijk als gevolg van de hittegolf van deze maand is nog hoger dan tot dusver werd aan genomen. De grootste begrafe nisonderneming van het land, de Pompes Funèbres Générales (PFG), berekende gisteren dat ongeveer tienduizend Fransen, voor het overgrote deel hoog bejaarden, aan de gevolgen van de hitte zijn bezweken. Minister-president Jean-Pierre Raffarin zei in een reactie ech ter dat voorzichtig met dit soort schattingen moet worden om gegaan. Hij zei dat het ministe rie van volksgezondheid eind deze maand met exacte cijfers hoopt te komen. Minister van volksgezondheid Jean-Francis Mattei zei eerder deze week een aantal van vijfduizend doden 'aannemelijk' te achten. De regering suggereerde eerder dat de meeste bejaarden in hun eigen omgeving zouden zijn overleden, maar nu blijkt dat ongeveer de helft van de doden in bejaardentehuizen woonde. De andere helft woonde thuis of verbleef in een ziekenhuis. De voorzitter van de vereniging van bejaardentehuizen, Pascal londen/anp - Door de affaire rond de zelfmoord van de Brit se regeringsadviseur Kelly, is gisteren de perschef van pre mier Blair in het nauw gedre ven. De officiële regerings woordvoerder Godric Smith verklaarde voor een onder zoekscommissie dat perschef Alastair Campbell begin juli had gesuggereerd de naam van Kelly naar de media te lekken. Ruim een maand daarvoor had de Britse omroep BBC op basis van informatie van de anoniem gebleven Kelly gemeld dat de Britse regering de slagkracht van Irak in een rapport had overdreven. Door de onthulling van zijn naam moest Kelly voor een parlementaire commissie verschijnen. Die onderzocht of de regering de mogelijke inzet van Iraakse massavernietigings wapens had aangedikt om een invasie in het land te rechtvaar digen. Kort na het verhoor pleegde de wapendeskundige zelfmoord. Volgens regeringswoordvoerder Smith deed Campbell begin juli de suggestie Kelly's naam te lekken omdat Blair de volgende dag voor de commissie moest verschijnen. Campbell zelf ver klaarde dinsdag dat hij niet me deverantwoordelijk was voor de passage in het Irak-rapport waarin stond dat het Iraakse re gime binnen 45 minuten mas savernietigingswapens zou kunnen inzetten. Ansar al-Islam ontkent betrokkenheid Kofi Annan: „We gaan door." Foto: Reuters/Mark Garten Naties is een aanslag op de wereldge meenschap. Het idee is dat de pressie twee kanten op werkt. De Amerikaanse president George Bush komt onder druk te staan om te bewegen in de richting van de VN. En Bush kan tegen landen als Frankrijk, Duitsland en Rusland zeg gen dat ze het zich niet kunnen veroor loven om de VS niet bij te staan en de si tuatie in Irak te laten ontsporen. bagdad/rtr-anp - Reddings werkers hebben gisteren uit de puinhopen van het zwaar be schadigde VN-hoofdkwartier in Bagdad opnieuw slachtoffers geborgen. Er is vrijwel geen hoop meer dat zij nog overle venden vinden. Volgens VN-woordvoerder Eek- hard zijn tot nu toe de licha men van zestien mensen ge borgen. Een andere VN-functionaris sprak eerder van 24 doden. Be halve de speciale VN-gezant voor Irak, de Braziliaan Vieira de Mello, zijn acht andere slachtoffers geïdentificeerd. Het gaat om twee Filippijnen een Egyptenaar, een Ameri kaan, een Brit, een Spanjaard en twee Canadezen. Voor zover bekend zijn er door de aanslag geen Nederlandse slachtoffers gevallen. Door de aanslag in Bagdad zijn verder meer dan honderd ge wonden gevallen. De eerste ge wonde VN-medewerkers in Irak zijn gisteren aan het begin van de avond in de Jordaanse hoofdstad Amman gearriveerd. De gewonden werden vanuit Bagdad overgevlogen en opge wacht door ambulances op het vliegveld Makra even buiten de Jordaanse hoofdstad. Onderzoekers van de FBI heb ben in de vrachtwagen waar mee de aanslag werd gepleegd stoffelijke resten gevonden. De Amerikaanse federale recher che gaat ervan uit dat het de li chaamsdelen van de vermoe delijke zelfmoordenaar zijn. FBI. agenten zijn nog niet het verwoeste VN-gebouw inge gaan om de reddingswerkers niet voor de voeten te lopen. Bovendien wordt vermoed dat er nog niet ontplofte munitie in de puinhopen ligt. Volgens een FBI-agent in Bag dad woog het explosief voor de aanslag tot 680 kilogram. Daar naast was de vrachtwagen be laden met ruim 450 kilo muni tie, waaronder artillerie- en mortiergranaten uit de voor malige Sovjetunie, die ook de lucht inging. Overigens beschikten de Ame rikanen al vijf dagen voor de aanslag over aanwijzingen over een mogelijk op handen zijnde aanval op een 'zacht doel'. Dat verklaarde AlBned Chalabi, lid van de Regeringsraad, giste ren in Bagdad. Hij zei de infor matie aan de Amerikanen te hebben doorgespeeld. Ansar al-Islam heeft alle be trokkenheid bij de aanslag ont kend. De Amerikanen hadden direct na de aanslag met de be schuldigende vinger in de rich ting van die militante Koerdi sche organisatie gewezen. Leider mullah Krekar ontkende dit gisteren via zijn advocaat in de Noorse krant Dagbladet. Ansar al-Islam zou volgens Washington banden onder houden met het al-Qaeda ter reurnetwerk van Osama bin Laden. De Amerikanen brachten de naam van Ansar al-Islam eer der in verband met de aanslag op de Jordaanse ambassade in Bagdad waardoor zeventien mensen de dood vonden,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5