Angst voor doden door artsentekort BINNENLAND Zalm zet Balkenende buitenspel met troefkaart 'Onderhandelingen over vrijlating Arjan Erkel zijn begonnen' Ai Kaarsjes voor Kerwin 'Rechterlijke toets voor uitbehandelde tbs'ers' Ook pepperspray voor boswachter Ook zorgen over betaalbaarheid Arjen Hilbers krijgt geen rekening voor vrijlating Man in Thaise cel wil gratie Van Geel: Alle nieuwe auto's cruise control I bij brand enbergen iiN - Bij een brand in Ement in het Bra- nbergen zijn giste- innen omgekomen, eer wist de twee nog jiten te halen, maar mocht niet meer ba- itie heeft in de loop de identiteit van toffers vastgesteld. i de bewoner van 20 vriend van 19 jaar «neens uit Zeven- ït. De politie heeft i technisch en tac- Eoek de voorlopige ^trokken dat er geen ift plaatsgevonden. te tast »f aan et themapark Land eft besloten zijn ijipende Zonne- fclhof tien dagen eer- Jen dan de bedoeling de aanhoudende )jjp de zonnebloemen lajébloeid. De aanleg jïnebloem Doolhof lijommotie bij buurt- die vonden dat door Joemen hun woon- I aangetast. Ze daag- _jid van Ooit voor de jechter de opstelling blhof goedkeurde. *ip zware -emnesser >e 27-jarige Eemnes- ag een pompbe- ig verwondde dat igen later overleed, ijk een gevangenis- dmaal twintig jaar lofd. Het openbaar in Utrecht gaat de Ijlgen voor gekwalifi- Bslag. Dat staat ge- prd, behalve dat er t is van voorbedach- feemnesser zit in afcechtenis. Het OM it zeggen wanneer >r de rechter komt. er, tiorruptie "bring 'C1 - Bij de gemeente- Waterbeheer en 10 >WR) in Amsterdam É>:ïke van corruptie, raktijken en belan- c" geling. Dat conclu- rist na een intern waarvan de resulta- 'tl( naar buiten werden -êle dienst, die onder la woordelijk is voor en de zuivering van 6in de hoofdstad, be- 2%m onderzoek na 3rrin NRC Handelsblad ®wee klokkenluiders Ja n deze krant uit de 01 ipt over smeergeld- ceran ambtenaren bij m nbtenaren zouden ^n naar Maleisië en n medewerkers van *ven als Koop Tju- 2ignette. Ook zouden nngen aan wegen- ®p 1 doorgespeeld. 'A dood in >onden ,ïn 5-jarig jongetje !0 1s gistermorgen '"proffen in zijn ou sting. Zijn 36-jarige Jiel zelf de politie bel- e^ouden op verden- i dt>ord. Over de ^ak van de jongen 'jeen mededelingen aag wordt sectie 1 "fir de gemoedstoe- moeder wilde de deb kwijt dat zij aan 'zofeslijke spierziekte ihuis was na een °Bt Academisch Zie- 'JAningen. „Dit is een hi in de familie- r0 s een woordvoerder. veer oefent, beschadigd veD enuim 160 leerlingen i zfOol in Schoorl heb- ;en vrij gekregen 'cte brandweeroe- ichijnlijk omdat enn de ramen open te I rook uit de rook- als een vettige laag jS {en en klaslokalen, s groot. Computers, ïn, stoelen, toilet- telfs de kraaltjes in talen zijn bedekt jid. De brandweer een gespecialiseerd ïld. Een ploeg van sen hoopt het ge- t)nd weer schoon minis naandag Vastgoedhande- ctontwikkelaar die het afgelopen j Amsterdam werd ten, wordt maan- len begraven. Dat tnilie vandaag be- 1 "kt. Onbekenden t vuur op Lüske ten met zijn vrouw ïafé-restaurant 1 verliet en in zijn tappen. donderdag 21 AUGUSTUS 2003 door Hans van Soest den haag - Gerrit Zalm stond onder de paarse kabinetten be kend als een cijfergoochelaar. Ieder conflict in het kabinet over geld wist de huidige WD- leider te beslechten door met nieuwe bezuinigingspostjes of onverwachte financiële meeval lers op de proppen te komen. Die ervaring heeft hij nu ge bruikt om de ruzie met het CDA over de extra bezuinigingen in zijn voordeel om te buigen. En passant vernederde hij premier Balkenende. Het liep de afgelopen week hoog op in de ministerraad. Zalm hield vast aan vijf miljard euro extra bezuinigingen. Dat geld moest onder andere wor den gevonden door opnieuw te snijden in de sociale zekerheid en dan vooral de WW. Het CDA onder aanvoering van minister De Geus (sociale zaken) ging daar tegenin. De Geus had het gehad met nieuwe ingrepen op zijn terrein en ging dwars voor Zalms voorstellen liggen. Al die tijd hield premier en par tijleider Balkenende zich afzij dig. De zo vaak (overigens voor al door Zalm) om zijn vermeen de gebrek aan leiderschap be kritiseerde Balkenende besloot af te wachten. Als een echte mi nister-president die boven de partijen staat, overzag hij de ru zie om uiteindelijk een Salo- monsoordeel te vellen. Gisteravond was dat moment gekomen. De Geus moest ac cepteren dat er toch werd inge grepen in de duur van de WW en Zalm moest accepteren dat ziekenfondspatiënten geen ei gen bijdrage hoeven te betalen voor hun medicijnen Dit laat ste is een oude wens van de WD om zo het medicijnge- WW blijft overeind De duur van de WW-uitkering wordt niet beperkt. Minister Zalm van financiën heeft gisteravond een akkoord bereikt met zijn collega De Geus van sociale zaken. De WW wordt ontzien in de extra bezuinigingen doordat Zalm gisteravond plotseling een financiële meevaller uit de hoge hoed toverde. Hierdoor hoeft er uiteindelijk minder te worden bezuinigd dan de vijf miljard euro extra die Zalm aanvankelijk voor ogen had. bruik terug te dringen. Op dit moment leek Zalm te hebben gewacht. Tot verbijste ring van Balkenende liep de avond heel anders dan voor zien. In plaats dat Zalm en De Geus voor het blok werden ge zet en gedwongen waren Balke- nendes voorstel te accepteren, haalde Zalm irteens een troef kaart uit zijn mouw. Er hoefde ineens toch niet vijf miljard eu ro worden binnengehaald. Er bleek een meevaller voor de schatkist doordat de kosten voor pensioenen lager uitvallen dan verwacht. Als werknemers minder pensioenpremie beta len, vloeit er meer loonbelas ting in de schatkist. Daardoor was er toch geen noodzaak de WW te beperken, aldus Zalm. Het compromisvoorstel van de premier was op slag overbodig. In een klap nam Zalm daarmee Balkenende de regie uit han den. Door de als 'plotseling' ge presenteerde meevaller waren de onderhandelingen ten ein de. De Geus verliet blij de vergade ring, omdat hij de aanval op de WW had gepareerd. Zalm kwam ook blij naar buiten. Niet alleen had hij Balkenende de loef afgestoken, ook weet hij nu precies tot welke compromis sen de CDA-leider blijkbaar be reid is. In de eerstvolgende onderhan delingen over bezuinigingen kan Zalm moeiteloos de WW weer op tafel gooien in de we tenschap dat het blijkbaar toch niet zo principieel ligt bij het CDA als ze tot nog toe sugge reerden. Alleen Balkenende zal minder blij zijn geweest. Hij verliet het pand via een andere uitgang. Amsterdam - Mensen staken gisteravond kaarsjes aan bij het monument Mama Baranka in het Amsterdamse Vondelpark als onderdeel van de Kerwin Duinmeijer. De 15-jarige jongen werd in 1983 het slachtoffer van een racistische moord. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd Een rechter zou regelmatig moeten toetsen of 'uitbehandelde' tbs-patiënten mogelijk weer recht op behan deling hebben. Nu worden tbs- patiënten die op een speciale afdeling zonder behandeling zijn geplaatst alleen beoordeeld door de inrichting zelf. Dat schrijven onderzoekers van het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecen trum (WODC) van het ministe rie van justitie in een evaluatie van 'longstay-afdeling' Veld zicht, die vandaag verschijnt. Veldzicht begon vier jaar gele den als eerste tbs-instelling met zo'n afdeling. Op de afdeling komen 'uitbe handelde' tbs'ers. Ze zijn na minimaal zes jaar behandeling nog steeds te gevaarlijk om te rug te keren in de maatschap pij. Het doel is hen een mens waardig bestaan te geven, ter wijl de hoop op succesvolle therapie is opgegeven. De onderzoekers wijzen erop dat het erg moeilijk is om in te schatten of iemand nog steeds gevaarlijk is als hij lang op de afdeling zit en niet meer wordt behandeld. Ook bevelen ze aan te overwegen verschillende soorten longstay-afdelingen te bouwen. Voor patiënten van de afdeling voor intensieve zorg is nu geen longstay. Zij zijn te ge vaarlijk. utrecmt/gpd Vrijwillige agenten, boswachters en an dere bijzondere opsporings ambtenaren mogen nog dit jaar pepperspray gaan gebrui ken. Dat verwacht minister Remkes van binnenlandse za ken. De ervaringen van de po litie met de spray zijn zeer positief, bericht Remkes aan de Tweede Kamer. De minis ter wil er daarom zo snel mo: gelijk ook buitengewoon op sporingsambtenaren (boa's) mee uitrusten. Pepperspray blijkt effectief bij het tijdelijk uitschakelen en aanhouden van aggressieve, gevaarlijke verdachten. Sinds de invoering zijn zo'n twee duizend verdachten bespoten zonder dat ze medische ge volgen ondervonden. Vanaf januari 2001 zijn alle politie korpsen van de spuitbusjes voorzien. Daaraan zijn uitge breide praktijkproeven voor afgegaan. De effectiviteit is wel afgeno men, leert de rapportage. In de proefperiode kon nog 84 procent van de verdachten eenvoudiger worden aange houden na gebruik van de spray. Intussen is dat percen tage naar 74 afgenomen. De politiek nam zich in 2001 voor andere opsporingsdien sten in 2005 met de spray uit te rusten, wanneer de politie- ervaringen positief zouden zijn. „Remkes wil het nu naar voren halen", zegt voorlichter Wassenaar. De Raad van Hoofdcommissarissen en de bonden hebben volgens Was senaar al voorzichtig positief gereageerd. Volgens de geweldsinstructie mag de spray slechts tegen individuele verdachten wor den ingezet, en niet bij groepsgeweld. De agent mag één seconde gericht spuiten. Verdachten zijn dan door gaans enkele minuten mach teloos. harderwijk/anp - Zes op de tien Nederlanders vrezen dat er dodelijke slachtoffers zullen val len door de slechte bereikbaar heid van huisartsen. Door het huisartsentekort zijn patiënten in sommige gebieden meer dan een half uur onderweg als zij 's avonds of in het weekeinde een arts nodig hebben. Volgens een onderzoek dat het tijdschrift Gezondheidsnieuius heeft laten uitvoeren, vreest meer dan de helft van de Ne derlanders (54 procent) dat de afstand tussen patiënten en arts letterlijk steeds groter zal wor den. In het noorden van het land is de stemming wat dit be treft met 66 procent het som berst. De angst dat de slechte bereik baarheid tot ernstige complica ties zal leiden is vrij algemeen (71 procent). Vooral vrouwen houden rekening met onnodige sterfgevallen (66 procent). De meeste mensen geloven dat de overheid geen maatregelen zal nemen die de bereikbaar heid van huisartsen zal vergro ten. Slechts 10 procent van de ondervraagden heeft vertrou wen dat dit wel gebeurt. In het zuiden van Nederland is dat vertrouwen extreem laag, 4 pro cent. Die percentages zijn geen ver rassing voor het Tweede-Ka merlid Buijs (CDA). „Bereik baarheid van de zorg is een van de kerntaken van het over heidsbeleid", zegt hij in Ge- zondheidsnieuws. „Die taak heeft de overheid verwaarloosd als het gaat om de huisartsen- geneeskunde. De capaciteit is onvoldoende en de bereikbaar heid verslechterd." De slechte bereikbaarheid is volgens Buijs voor een deel toe te schrijven aan de huisartsen zelf, die een actiepunt hebben gemaakt van werkdrukverlich ting. De grootschalige huisart senposten die onder druk daar van zijn ontstaan, schaden vol gens Buijs de belangen van de patiënten. Uit het onderzoek blijkt verder dat veel mensen zich ook zorgen maken over de betaalbaarheid van de gezond heidszorg. Vier op de tien (41 procent) meent dat alleen wel- gestelden zich in de toekomst de zorg kunnen veroorloven. Meer dan de helft (55 procent) vreest 'Amerikaanse' tQestan- den met veel onverzekerden. den haag/gpd - Arjen Hilbers hoeft zich er geen zorgen over te maken dat er bij thuiskomst een gepeperde rekening voor zijn vrijlating op hem ligt te wachten. In Duitsland woedt momenteel een discussie of de vrijgelaten gijzelaars moeten opdraaien voor een deel van de door de overheid gemaakte kosten. „Dat is in Nederland geen be leid", aldus een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken. „De Tweede Ka mer wil juist dat de overheid zich meer inspant voor Neder landers die in het buitenland in de problemen komen. Voorlo pig zijn wij niet van plan iets anders te doen. Dat wil niet zeggen dat er niet over wordt gesproken, maar laat hem eerst maar even bijkomen." In de Tweede Kamer opperde de WD overigens wel dat Hil bers zou moeten meebetalen aan de kosten voor bijvoor beeld het transport. Het meren deel van de Kamer voelt daar echter niets voor. „Dat is hele maal niet aan de orde", ver woordt CDA'er Eurlings de breed gedragen opvatting. „Je mag van je regering verwachten dat ze het uiterste voor je doet als je in het buitenland in de problemen komt." Voor PvdA'er Koenders is de zaak met de vrijlating van Hil bers nog niet afgedaan. „Ik wil weten of er echt geen losgeld is betaald, ook niet via Mali. Daar zou ik grote problemen mee hebben, want daarmee finan cier je indirect het terrorisme." enkhuizen/gpd - Pedro Ruyzing uit Enkhuizen, die sinds 1995 wegens drugssmokkel vastzit in de Bangkwang gevangenis in Bangkok, heeft bij de Thaise re gering opnieuw een verzoek om gratie ingediend. Het verzoek wordt ondersteund met vier honderd handtekeningen die Brigitte Laan uit Grootebroek heeft verzameld. Ruyzing, voormalig taxichauf feur in Heerhugowaard, werd indertijd opgepakt met drie kilo drugs. Hij kreeg levenslang, een straf die inmiddels is omgezet in veertig jaar. In 1998 deed Pe dro Ruyzing ook al een gratie verzoek. Dat werd afgewezen. Laan heeft goede hoop dat het gratieverzoek nu sneller wordt afgehandeld. „De koningin is van plan om in januari een door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Journalist, majoor b.d. en Kaukasus- expert Izmailov bemiddelde de afgelopen zeven jaar bij de vrijlating van meer dan tweehonderd gijzelaars in het zuiden van Rusland. Het afgelo pen jaar reisde hij meerdere keren naar Dagestan om de verdwijning van de Nederlandse hulpver lener Arjan Erkel te onderzoeken. Volgens Izmail ov zit er eindelijk schot in de zaak. Arjan Erkel is nu al meer dan een jaar spoorloos. In uw krant Novaja Gazeta schrijft u dat de Rus sische geheime dient FSB waarschijnlijk achter zijn ontvoering zit. Welke aanwijzingen heeft u daarvoor? „Helaas kan ik niet al mijn informatie openbaar maken, maar ik heb na de ontvoering van Erkel vele gesprekken gevoerd in Dagestan, de regio waar ik zelfben opgegroeid. Ik ben er sindsdien nagenoeg zeker van dat de FSB achter deze ont voering zit. Het optreden van de FSB was vanaf het begin merkwaardig. Ze hebben waarschu wingen over een mogelijke ontvoering genegeerd en Erkel kreeg in een persoonlijk gesprek te ho ren dat er niets aan de hand was. Bovendien zijn er geruchten dat twee medewerkers van de FSB toekeken bij ontvoering. Een ander punt is dat Dagestan de afgelopen jaren is uitgegroeid tot een soort politiestaat. Het is te risicovol voor de criminelen. De ontvoering van Erkel past niet in dat patroon." Welk motief heeft de geheime dienst? „De humanitaire hulpverleners moeten weg uit de Kaukasus. Ze zijn te kritisch over het Russi sche optreden in Tsjetsjenië. Ontvoeringen zijn een middel om ze angst aan te jagen. Erkel heeft zich nooit uitgelaten over de Russische politiek in de Kaukasus. „Dat doet er niet toe. Zijn ontvoering is gericht tegen hulpverleners in het algemeen." De politie in Dagestan zegt dat het om een gewone criminele zaak gaat. Sluit u dat uit? „Ik ben er van overtuigd dat Erkel in Tsjetsjenië zit en dat hij ontvoerd is door Tsjetsjeense crimi nelen, maar het zijn waarschijnlijk wel Tsje tsjeense criminelen die nauwe banden onder houden met de Russische geheime dienst. Dat is helemaal niet vreemd. Ik ben sinds 1996 actief als bemiddelaar bij ontvoeringen, eerst als militair en later als journalist. Het komt vaak voor dat Tsjetsjenen kortstondig samenwerken met de Russen om daarna weer tegen ze te vechten. De Kaukasus is nu eenmaal een zeer moeilijk te doorgronden regio." U heeft de Tsjetsjeense rebel Dokoe Oemarov al eens als mogelijke ontvoerder van Erkel aangewe zen. „Dokoe Oemarov ken ik persoonlijk en het is al gemeen bekend dat hij zijn strijd tegen de Rus sen deels financiert piet ontvoeringen. Het is ook geen geheim dat hij in het verleden contacten onderhield met de FSB. Toen hij in 2000 in een ziekenhuis in Naltsjik herstelde van zijn verwon dingen, stond hij onder bescherming van de Rus sische geheime dienst. In die tijd heeft hij de Russen geholpen bij het vrij krijgen van meerde re gijzelaars. De fronten in Tsjetsjenië zijn niet zo duidelijk gescheiden. Oemarov heeft later weer de wapenen opgenomen tegen de Russen, maar dat betekent niet dat zijn banden met de FSB verbroken zijn. Bovendien gingen er voor de ver dwijning van Erkel geruchten dat Oemarov van plan zou zijn een buitenlander te ontvoeren. Artsen zonder Grenzen heeft zware kritiek geuit op het volgens hun lakse optreden van de Neder landse en Russische autoriteiten. Is die ramkoers verstandig? „Natuurlijk. Ik heb ze dat advies zelf gegeven. AzG moet zoveel mogelijk druk uitoefenen op de autoriteiten, want de politie en de FSB hebben geen haast om deze zaak op te lossen. Er kwam pas echt beweging in het onderzoek toen Poetin eind mei tijdens de internationale top in Sint Pe tersburg persoonlijk werd aangesproken over Er kel. Sindsdien gebeurt er van alles. We weten nu dat hij leeft en volgens mijn informatie zijn de onderhandelingen over zijn vrijlating begonnen. Er is nu tenminste hoop dat hij gezond en wel vrij kan komen." staatsbezoek te brengen aan Thailand. De ouders van Pedro hebben daarover al een brief gekregen. Via via hebben we de koningin verzocht om aandacht voor de situatie van de Neder landse gevangenen te vragen." De Rijksvoorlichtingsdienst laat weten dat het bezoek aan Thai land nog niet geheel zeker is. D66-fractieleider Dittrich be zocht Ruyzing deze zomer. Dit trich: „Pedro Ruyzing deelt zijn cel met veertien andere man nen. Hij maakte een opgewekte indruk en maakte grappen. Hij probeerde de anderen een hart onder de riem te steken. Ruy zing is tevreden over de bij stand van de Nederlandse am bassade. Het helpt hem enorm post of bezoek vanuit Neder land te ontvangen." den haag/anp - Alle nieuwe au to's in Europa moeten worden uitgerust met een cruise control en boordcomputer. Het kabinet wil dit aankaarten binnen de Europese Unie. Volgens staats secretaris Van Geel van Milieu zou het brandstofgebruik van auto's en de C02-uitstoot hier door ongeveer 10 procent kun nen dalen. Van Geel heeft deze week zijn plannen uiteengezet in een brief aan de Tweede Ka mer. Als de voorzieningen al in de fabriek bij nieuwe auto's worden ingebouwd, zullen de kosten, verwacht Van Geel, en kele tientallen euro's per auto bedragen. De plannen maken deel uit van de invoering van het zoge noemde eco-rijden in Europa. Er wordt al langer gesproken over een nieuwe, milieuvrien delijkere manier van autorijden in Europa. Dit is een uitwerking van de afspraken die zijn ge- Journalist, majoor b.d. en Kaukasus-expert Izmailov. maakt over terugdringing van Foto: (jPD/Frank Hendrickx het broeikaseffect.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3