'Kind of abortus is ook duur GESPREK VAN DE DAG Henk Bemboom verdringt Queen op de crematie Varkentje Purk breidt Sesamstraat-familie uit Verdeeldheid over schrappen van de pil uit ziekenfonds Pilgebruik ij Nederland; jaren omla DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK In de Britse hoofdstad Londen is gisteren de eerste steen gelegd voor een MONUMENT ter nage dachtenis aan PRINSES DIANA. In Hyde Park moet een grote fon tein verrijzen waar ook kinderen kunnen spelen. Het gedenkteken voor de zes jaar geleden veronge lukte ex-echtgenote van de Brit se kroonprins Charles kost een slordige 4,5 miljoen euro. De bouw van het monument heeft vertraging opgelopen. „Ik hoopte dat het dit jaar klaar zou zijn voor de herdenking van haar dood, maar op de gekozen plaats ont dekten we een belangrijke Ro meinse archeologische vind plaats", aldus minister van Cul tuur Tessa Jowell. De fontein is nu naar verwachting 1 juni vol gend jaar klaar. Diana overleed op 31 augustus 1997 door een verkeersongeluk in Parijs. Bij PIETER VAN VOLLENHOVEN. de echtgenoot van prinses Margriet, is op dezelfde plaats als in juni 2001 een vorm van huidkanker ont dekt. Het kwaadaardige weefsel is inmiddels verwijderd. De regelmati ge controle van Van Vollenhoven (64) is in verband met de nieuwe ontdekking geïntensiveerd, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag laten weten. Directeur- generaal Brouwers van de RVD kon niet zeggen om wat voor soort HUID KANKER het gaat. In 2001 werd Van Vollenhoven ook al geopereerd wegens huidkanker. Onderzoek wees destijds uit dat er geen uitzaai ingen waren. Het aantal gevallen van huidkanker in Nederland is de afgelopen jaren gestaag toegeno men, waarschijnlijk onder invloed van overmatige blootstelling aan zonnestraling. Per jaar krijgen onge veer 25.000 mensen huidkanker. Bijna 500 patiënten overlijden er aan. Foto: ANP De Amerikaanse acteur DON JOHN SON gaat een SCHADECLAIM indie nen tegen het Duitse ministerie van financiën. Dat meldden (je Duitse krant Stuttgarter Zeitungen het weekblad Stern gisteren. In novem ber vorig jaar werd Johnson door de Duitse douane bij de Zwitserse grens aangehouden. In zijn auto werden kwitanties gevonden van banktransacties ter waarde van acht miljard dollar. Achteraf bleek dat Johnson niets ten laste kon worden gelegd. De documenten stonden op naam van een ander. Het door het ministerie naar buiten gebrachte nieuws werd echter gretig door de pers opgepikt. Johnson verklaarde dat hij in Zwitserland had onderhan deld over de financiering van film projecten. Er werd geen onderzoek naar de acteur ingesteld, maar Johnson vindt nu dat zijn goede naam beschadigd is. Foto: AP Volgens Koreaanse ingenieurs be hoort schreeuwen in de MOBIELE TELEFOON in trein of bus straks tot het verleden. Ze hebben een micro foontje ontwikkeld dat zelfs FLUIS TEREN in een lawaaiige omgeving verstaanbaar oppikt. Dat meldt de wetenschappelijke internetsite Na ture. Fluisteren in een normale mo biele telefoon heeft volgens de we tenschappers weinig effect. Het zachte geluid wordt weggedrukt door andere tonen. Ook zijn de sis sende en ploffende klanken die door het fluisteren worden gecreëerd slecht voor een normale gsm-micro- foon. De Koreanen beweren dat met hun microfoon fluisteren net zo goed verstaanbaar is als normaal praten. Bovendien bevat het appa raatje een filter ter bescherming te gen de sissende geluiden die vrijko men door het zachte praten. Begravend en cremerend Nederland raakt uitgeluisterd op 'Who wants to live forever' van Queen en Time to say goodbye' van Andrea Bocelli en Sarah Brightman, meent Monuta. s Lands grootste uitvaartverzorger komt daarom met een eigen cd: een plaatje met negen Nederlandstalige nummers, nieuwe teksten en muziek van Henk Bemboom. De muzikale uitvoering is in handen van gerenommeerde (studio-)muzikanten als Jody Pijper, Marlayne, Lisa Boray, Pim Koopman, Marcel Seriese, Marcel Schimscheimer en een strijkerssectie uit het Metropole Orkest. Monuta-mar- keteer Monique Kastelein: „De mensen bleken te zijn uit geluisterd op liedjes als 'Who wants to live forever', num mers met teksten die ook nog veelal in het Engels zijn. On ze medewerkers werden steeds meer gevraagd te helpen bij het zoeken naar andere muziek." De cd die de titel 'In de stilte van de wind' meekreeg, vormt de grootste gemene deler van de Nederlandse muzi kale smaak bij uitvaart-emoties. Bemboom liet zich inspi reren door uitvaartverzorgers, mensen uit de praktijk van het leed die de onderwerpen bij hem aandroegen. De lied jes, waarvan de meeste als ballade worden gebracht, zijn in verschillende muziekstijlen uitgevoerd. De Nederlandstali ge cd is duidelijk gericht op de autotochtone Nederlander. Kasteleins collega Mark Debets: „In de toekomst gaan we ooit nog een keer een Turks nummer opnemen." Dat de liedjes onbekend en nieuw zijn, wil niet zeggen dat ze niet op de emoties werken, aldus Debets. Kastelein: „De kwaliteit van de teksten is zonder meer goed. Dat merkten we bij de opnamen aan een zanger die door ontroering bij een nummer niet verder kon. Hij moest eerst even op ver haal komen. Ook komen sommige stukken van de strijkers behoorlijk aan. Als je dan naar huis rijdt blijft dat hangen." In de liedjes worden onderwerpen aangesnedei sterfgeval in de ogen van een kind, het missen ïP maar belangrijke dingen en een religieus themii baarheid. De cd is niet in de reguliere cd-handr' baar maar komt bij een sterfgeval - gratis - op B_ eerste contacten van een uitvaartverzorger metkc staanden. De cd is verkrijgbaar bij Monuta, die^ tie in eigen hand houdt. Op radio of televsie zi£ nummers niet worden gedraaid om de cd beleef geven. Kastelein: „Je moet toch voorzichtig me'tje van mensen omgaan.m Op www.monuta.nl zijn wel korte stukjes van te beluisteren. E ie: Henk van 't Veen -a De pil kan best uit het ziekenfonds, vindt minister Hoogervorst van volksgezondheid. Het is de eigen verantwoordelijkheid van de vrouw om niet zwanger te raken, en daar hoeft de samenleving niet jaarlijks zo'n dertig miljoen euro voor te be talen. Een arts: „Dit is een experi ment over de rug van een kwetsba re groep." Een enkele keer krijgt arts Olga Loeber ze nog op haar spreekuur in het Arnhemse Rutgershuis: vrouwen die geen ziektekosten verzekering hebben. „Ze hebben ook geen geld voor anticonceptie. Je ziet dat die veel meer risico's nemen, pas om de pil vragen als ze een tijdje een vast vriendje hebben. Deze vrouwen kunnen we nog helpen met gratis mon sters van fabrikanten. Dat lukt niet met grote groepen." Geld speelt wel degelijk een rol bij het voorkomen van zwanger schap, meent Loeber. Ze verwacht dat het plan van minister Hooger vorst om de pil uit het zieken fonds te halen vooral de toch al kwetsbare groep van allochtone vrouwen en jongeren treft. „Bij hen zie je nu al een afname in het pilgebruik, terwijl de pil nu nog wordt vergoed. Tegelijkertijd neemt het aantal abortussen toe. Je kunt natuurlijk nooit met hon derd procent zekerheid zeggen dat het één het gevolg is van het ander, maar toch. Ik vraag me wel af of je moet willen ontdekken wat er gebeurt als de pil uit het zie kenfonds gaat. Dit is een experi ment over de rug van een kwets bare groep." Uit cijfers van de Stichting Farma ceutische Kengetallen blijkt dat in 2002 de pil 2,1 procent minder werd geslikt dan in 2001. Een da ling die dit jaar doorzet. Uit cijfers van de Inspectie voor de Gezond heidszorg blijkt dat het aantal abortussen sinds begin jaren ne gentig stijgt. In 2001 waren er 8,4 abortussen per 1000 vrouwen in de vruchtbare leeftijd. Oorzaak, zo meldt de Inspectie, is een stijging van het aantal abortussen bij al lochtone tieners en vrouwen. Gynaecoloog Piet Scholten van de Nederlandse Vereniging van Ob- stetrie en Gynaecologie weet niet zeker of de pil uit het ziekenfonds tot meer abortussen leidt. „Die claim neem ik met een korreltje zout. Het onderwijs in Nederland is van zó'n goede kwaliteit dat ie dereen hier al op vrij jonge leeftijd weet wat je moet doen om een zwangerschap te voorkomen. Zelfs als die pil uit het zieken fonds verdwijnt, vertrouw ik er op dat jongeren die moeten kiezen tussen een leuk truitje of de pil voor het laatste kiezen. Een bezuiniging levert het schrap pen van de pil echter niet op, ver wacht Scholten. „Veel vrouwen slikken de pil om medische rede nen, vanwege zware menstruatie Het pilgebruik in Neder al een paar jaar een dal zien. In 2002 werd het ceptiemiddel 3.660.0cx strekt, zo blijkt uit cijfe Stichting Farmaceutisd tallen. Dat is 80.000 ke dan in 2001, toen er ooi ke was van een daling, wordt een verdere dalir 3.615.000 keer verwach Zo'n 14 miljoen vrouwi de pil. Uit cijfers van he Bureau voor de Statist* dat in de leeftijdscateg zestien en zeventien ja procent aan de pil is, va tot 24-jarigen slikt 73,6 hem en van de 25 tot 2 is dat 58 procent. Daan een vrij stevige dalingc procent bij 45 tot 49-ja Jaarlijks wordt zo'n 70 euro aan de anti-conce uitgegeven. Mensen in kenfonds slikken daarv miljoen euro weg. Een gemiddeld 5,50 euro, w komt op minder dan 26 per slikdag. De kosten 1 wel enorm per soort en Zo kost 6 maanden Myr zo'n 17 euro, terwijl voo beeld Marvelon 27 euro worden betaald. De alk ste pil, Jasmin, kost zo'r per halfjaar. Er zijn in Nederland zo'ijg schillende soorten vank verdeeld over de eerste^ en derde generatie. Die;, slaat op de hoeveelheiqj me hormonen die bij dj, generatie het hoogst derde generatie bevat hormonen. In Nederland hadden ii^' op de 1000 vruchtbaret een abortus volgens deu voor de Gezondheidszofe, 2000 was dat nog 8,0. Waren er in 2001 34.1685, sen of 'overtijdsbehandL (de morning after pil).^ tus kost zo'n 300 euro.s non, baart het voomed vanzelfsprekend ook zi Plaatsvervangend med| teur Eric Hoomans ven Nederlandse vrouwen} niet gewend zijn om zl anticonceptie te beta' kan zo'n maatregel in< keerpunt in het gebn' ren, met alle gevolgen! Zijn de kosten van mol volgen ook doorberekl ik me af. Een abortus If1 te ook veel geld." Petra Huijser Zwangerschappen en geboortes kosten ook geld, vinden tegenstanders van het schrappen van de pil, maar vol gens voorstanders is anticonceptie ieders eigen verantwoordelijkheid. Foto's: EPA en Ron Pichel of pijnklachten, en ik ga ervan uit dat dat vergoed blijft. Artsen grij pen dan vaker naar dat argument om het voor te schrijven en de controle op de uitvoering van de nieuwe regels is ook niet goed koop. Ik sluit overigens niet uit dat er in kwetsbare groepen meer zwangerschappen komen. En van de kosten van één zwangerschap kun je heel veel strippen pil ko pen." Voor de principiële afweging ach ter het voornemen heeft de gy naecoloog meer begrip. „Neder land is in Europa de uitzondering op de regel met de vergoeding van de pil. Elders wordt hij niet of maar gedeeltelijk vergoed, en je kunt je afvragen in hoeverre wij mensen moeten blijven verwen nen door werkelijk alles te beta len." De Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, de KNMG, stelt zich die laatste vraag ook. „De kosten voor de zorg lo pen uit de hand, en dan is het niet onredelijk om te bezuinigen", oordeelt beleidsmedewerker Mi- chiel Wesseling. „Alleen moet je dat wel met een visie en beleid doen en niet hap-snap, zoals nu lijkt te gebeuren." De pil uit het ziekenfonds halen vindt de KNMG daarom ook geen voor de hand liggende bezuini ging. „Dat levert mogelijk zoveel andere problemen op, zoals een toename van het aantal abortus sen. Je moet ergens een grens trekken, maar wij denken dan toch eerder aan medicijnen als cholesterolverlagers en maag- zuurremmers. Mensen kunnen wat ze eten tenslotte zelf in de hand houden." Bij de uitvinder van de pil, Orga- Een Noorse ELVIS-IMITATOR heeft gisteren een wereldrecord gevestigd door 26 uur, vier minuten en veertig seconden lang hits van The King te zingen. Kjell Henning Bjoernestad was eigenlijk van plan geweest dertig uur lang steeds weer opnieuw honderd liedjes van de Amerikaanse zanger uit te voeren. De 35-jarige Noor gaf echter De bewoners van Sesamstraat krijgen er iemand bij: Purk, het varkentje. Purk is een meisje en de jongste van de hele Sesam straat-club. Het roze beestje is op speciaal Nederlands verzoek ge maakt door de originele beden kers van 'Sesame Street' in de Ver enigde Staten. Het nieuwkomertje is op 5 de cember voor het eerst te zien. De makers van het programma den ken met de aanwinst aan te slui ten bij wat veel kinderen in hun omgeving meemaken: gezinsuit breiding. De komst van Purk werd gisteren aangekondigd tijdens de presentatie van de winterpro- giammering van Z@ppelin, de verzamelde kinderprogramma's van de publieke omroep. Z@ppe- lin krijgt met ingang van 1 sep tember bijna een uur per dag ex tra zendtijd, en kan daardoor voor het eerst vanaf drie uur 's mid dags uitzenden voor de groep van circa 4 jaar oud. Zeppelin is erg blij met de uitbreiding, omdat sommige concurrerende com merciële kinderzenders 24 uur per dag in de lucht zijn. Z@ppelin verstrooit niet alleen, maai is ook graag actueel, onder steunend en opbouwend voor het kind. Zo vult de IKON een deel van de Z@ppelin-tijd met Rauw op je dak, over kinderen die grote veranderingen moeten meema ken. Eén van de onderwerpen is een vader die vrouw wilde wor den en nu als Laura door het le ven gaat. De EO besteed aandacht aan vragen van kinderen over God en bijvoorbeeld aan de vragen en problemen van een meisje dat door een anonieme zaaddonor werd verwekt. De omroep helpt haar lotgenootjes zoeken. Ook gaat Z@ppelin proberen het voorlezen aan kinderen te bevor deren door samen te werken met peuterspeelzalen. Elke twee we ken wordt een prentenboek centraal gesteld, waaraan op tv en door deelnemende peuter speelzalen aandacht wordt be steed. Het is de bedoeling dat peuters zo'n boek om de beurt mee naar huis krijgen, zich door hun ouders laten voorle zen en het verhaal vervolgens op school navertellen. Natuurlijk is er ook volop ruimte voor puur plezier: zo zendt de AVRO de succes film Minoes naar het verhaal van Annie M.G. Schmidt in vier delen delen uit. De KRO stort zich op een ander ge liefd beest: Nijntje, naar Dick Bruna, komt nu pratend en bewe gend op tv. Het Jeugdjournaal gaat uiteraard onverdroten door met al het nieuws dat kinderen aangaat, al haakt presentatrice Brecht van Huiten per 1 oktober af in ver band met zwangerschapsverlof. Wie nooit afhaakt is Sint-Nicolaas: die komt dit jaar - waarschijnlijk weer in goed overleg met de ac teur Bram van der Vlugt - op 15 november aan in Zwolle. Varkentje Purk dij presentatie. Vana cember is ze elke Sesamstraat te zk Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2