Schultz wil meer ruimte luchthaven rm- 'Als je zo'n kogel van een neppistool in je oog krijgt, ben je blind' i Twintig 'bijzondere' Heilige Ibissen in Oud Ade Knokken na De Klap in Nieuw-Vennep ENTAAR Staatsloterij geeft veel te veel geld uit aan reclame Vijf dode baby's in Poolse kelder Leidsch Dagblad donderdag 21 augustus 2003 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 tijven in Irak, toekomst uidelijk internet: www.ieidschdagblad.nl Dagblad nr. 43314 los VRAGEN nr. 43314 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 0, rest met lh koveerd x', I 'li moet werkplek nogen door Wim Koevoet leiden - In het buitenland doen ze er in de winkel bij wijze van spreken een strik omheen, maar in Nederland zijn neppistolen strafbaar. Ze vallen gewoon onder de wapen wet. Er is hier op legale wijze dan ook niet aan te komen. Wie dergelijk speelgoed toch bij zich draagt of er één thuis heeft liggen, riskeert een geldboete van 270 euro. Een veelvoud van de gemiddelde aanschafprijs, zo'n 20 euro. De politie in deze regio én daarbuiten klaagt steen en been over die 'nepkrengen', zoals H. Groen en H. Bontam van het regionale bureau wapens en munitie van de poli tie Hollands Midden ze noemen. Politie Hollands Midden bindt strijd aan tegen 'nepkrengen' Neppistolen veroorzaken dikwijls onnodige paniek en veel stress, zoals begin deze week in de Merenwijk, waar na wildwestachtige toestanden drie jongens van 13, 15 en 15 jaar werden opgepakt omdat ze zo'n neppistool bij zich droegen. Het spraakmakende incident in de Meren wijk is bepaald geen uitzondering. Diezelfde avond nog is op de Beestenmarkt een man die met een neppistool rondliep in de kraag gevat. Gisteren speelde er zoiets in Utrecht. En van niet veel langer geleden zijn de verwikke lingen rondom neppistolen in Gouda en Nieuwerkerk aan de IJssel. Groen schat het aantal overtredingen met nep pistolen op vijf per week in zijn werkgebied, Hollands Midden dus. Neppistolen zijn niet van echt te onderscheiden, ook van dichtbij niet, beweren de twee. En inderdaad, als Groen zijn Walther naast een plastic exemplaar legt, zijn er geen verschillen te zien. Kolfplaat, inscripties en andere details zijn identiek. Groens Walther is zwaarder, maar dat voel je pas als je hem in je hand houdt. Bontam demonstreert dat 'de krengen' net als de echte kunnen worden doorge laden. De munitie van neppistolen bestaat meestal uit plastic balletjes met een doorsnede van zo'n vier millime ter. Bontam wil daar niet te gemakkelijk over doen. „Als je er één in je oog krijgt, ben je blind." Pagina Ri: 'Een jongen van 13 kan ook op iemand schieten' aiion Gevolgen Leidse regio onderzocht "Jtedoden |f in een verpleeg- of phuis in Nederland is t altijd een pretje. In jeeghuis wordt aan w4vende ouderen, ten- de wachtlijsten groen 1, elementaire zorg ge- vaak niet verder gaat foudige huisvesting, jeten, drinken en een r week douchen. Aan n de samenleving ont- Bjten tal van ouderen e dagen in ledigheid moe. ke westerse samenle- iringt met zijn oude- n menig andere cul- ijzen stuiten, hoewel in rap tempo aan :n zijn. Laten we er nog samenlevin- de oudere onder- gezin uitmaakt en g met respect wordt is door de aanhou- het probleem van plotseling heel erg 'orden. Naar schat- ien- tot vijftiendui len zijn als gevolg lische temperaturen Mensen die welis- lang leven meer was 1 maar die het niet de fg nog wel een tijdje innen uithouden. Nu n koelwagens op een hten. deiPle is dat ruim de ja[e doden in het bejaar- trd verpleegd, althans "tuit van echte verple- rolgens critici als ge- adicale bezuinigingen eel geen sprake. De t d<P nu onder vuur en jng4ent Chirac is mik- en .kritiek vanwege het c I de sterftecijfers sta- ïordeelde en geen en- ven betrachtte, id hebben de belang- listers gisteravond op- f tot vijf miljard aan rn weten te vinden, dertien miljard die jesproken. De laatste irden we overspoeld lis tijdingen van een 8 regering. Zalm is te- t zullen we weten. Zo 1 er 3000 banen onder verpleeg- en verzor- n. door Richard Mooyman en Jacob van der Meulen den haag - Staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer en waterstaat) wil meer vluchten toestaan op de Zwanenburg- baan van Schiphol. Dit om te verhinderen dat de luchthaven moet inkrimpen als gevolg van een rekenfout. De versoepeling van de geluidsnormen bij Zwa nenburg is volgens Schultz mo gelijk binnen de geldende mi lieu-afspraken. Wat de gevolgen zouden kunnen zijn voor onder meer de Leidse regio, wordt nog onderzocht. De staatssecretaris wil het kabi net morgen voorstellen de grenswaarden voor twee ge- luidspunten bij Zwanenburg te verruimen, zoals door Schiphol is gevraagd. Zij hield daarbij nog een slag om de arm omdat zij eerst wil overleggen met de Commissie Regionaal Overleg Schiphol (CROS), waarin onder meer gemeenten uit de regio zijn vertegenwoordigd. Het Nationaal Lucht- en Ruim tevaartlaboratorium (NLR) heeft na een onderzoek beves tigd dat de luchtvaartsector een fout heeft gemaakt bij het aan leveren van gegevens voor het vaststellen van de geluidsgren- zen. Daardoor is de geluidszone bij Zwanenburg volgens het NLR abusievelijk te krap vastge steld, terwijl de geluidsruimte ten noorden van de nieuwe Polderbaan te groot is uitgeval len. Volgens NLR-directeur F. Hol- werda gaat het om een 'invoer- fout' ergens halverwege het proces. Met deze conclusie gaat hij in tegen de stelling van Groenlinks en de milieubewe ging dat Schiphol cijfers heeft gemanipuleerd om meer groei- ruimte te krijgen. Het aantal starts op de Zwanenburgbaan is volgens het NLR abusievelijk vastgesteld op 16 per uur, ter wijl dat er 32 hadden moeten zijn. De computers wezen ver volgens de Polderbaan automa tisch meer starts toe dan ge middeld mogelijk is. .Achteraf kun je vaststellen dat dit nooit had mogen gebeuren." Volgens de luchthaven moet het aantal vluchten noodge dwongen worden beperkt van ruim 400.000 nu naar circa 340.000 als de normen bij Zwa nenburg niet worden aange past. De NLR-directeur noemde dit aantal 'realistisch', hoewel het instituut dit niet precies heeft nagerekend. „Het bete kent onvermijdelijk een reduc tie van het aantal vluchten." Daarvan zou volgens hem voor al de KLM de dupe worden. Het NLR ziet als enige uitweg het vemiimen van de grens waarden bij Zwanenburg, waar door Schiphol de Zwanenburg- baan intensiever kan gebruiken dan nu is vastgelegd in de Luchtvaartwet. Schultz neemt deze conclusie in principe over. Zij wil daar voor het Luchthavenverkeerbe- sluit wijzigen. Alleen zo kan volgens haar worden voldaan aan de dubbele doelstelling die ten grondslag lag aan de Schip- hol-wet: een verbetering van het milieu én groei van het aan tal vluchten. Schultz wil een inspraakproce dure houden over de wijziging. Dat zal volgens haar 'lange tijd' in beslag nemen. Dat zou kun nen betekenen dat Schiphol volgend jaar toch eerst het aan tal vluchten moet inkrimpen. De Heilige Ibis is in elk geval in het weiland van Joop Hoogenboom een vertrouwde verschijning. Foto: Dick Hogewoning door Wim van Wanrooy oud ade/alphen - Lepelaars en ooie vaars heeft hij al voldoende op zijn land gehad, maar de komst van een stel ibis sen is voor veeboer Joop Hoogenboom uit Oud Ade reden 'om de krant er maar eens bij te halen'. De Heilige Ibis, de laatste tijd zo'n verrassende verschijning in Nederland dat zelfs Staatsbosbeheer van één exemplaar in de Oostvaarders- plassen al van streek raakt, doet Oud Ade aan. Eergisteren waren het er zes, gisteren drie en nu vijf, laat Hoogenboom telefo nisch weten. „Ja, ik dacht: laat ik maar eens bellen", luidt de warme begroeting even later op zijn erf. Op dat moment bevinden zich maar liefst twintig ibissen op zijn land. „Het is een heel klussie", zegt Joop, terwijl zijn ogen glimmen van trots. Geen wonder, als vogelspotters in ons land er één zien, hebben ze de dag van hun leven. Dan mag Hoogenboom toch zeker zo trots als een pauw rondlo pen. De oude Egyptenaren vereerden de Heilige Ibis immers toch ook? „Nou, hebben jullie het gezien? Dan ga ik maar weer eens verder", luidt zijn ontnuchte rende commentaar. Twintig Ibissen? Dat vraagt om uitleg. Vogelspecialist Rinus Verkade van Avi fauna komt met een verklaring. „Nee, ik heb bij ons de ibissen nog niet geteld. Dat hoeft ook niet, want sinds vier jaar laten wij ze niet meer vliegen. De jongen worden sinds die tijd bijtijds gekort wiekt. Maar het is bijna voor honderd procent zeker dat ze bij ons vandaan ko men." Ook die in de Oostvaardersplassen, waar zoveel ophef over gemaakt is? „Ja, ze ko men nu in heel Nederland voor. Eigen lijk is het een vorm van fauna-verval sing. Wij hebben altijd Heilige Ibissen in ons vogelpark gehad. Nu bezitten we nog zo'n dertig exemplaren. Niet gekort wiekte jongen namen voorheen altijd de benen. Die je nu ziet in Nederland ko men óf bij ons vandaan óf bij particulie ren, die ze ook in volières houden. De kans is echter groter dat ze uit Avifauna komen - zeker zo'n grote kolonie - en dan zijn ze minstens vier jaar oud." Pagina R3: Heilige Ibissen komen nog steeds in Avifauna 'ontbijten' Denise Holewijn revalideert langzaam na tractorongeval door Carlo Nijveen Op de tweede etage van het re validatiecentrum Heliomare in Wijk aan Zee werkt Denise Hole wijn aan haar herstel na De Klap. Denise is een van de slachtoffers van het tractordrama dat zich op 15 juni in Niéuw-Vennep voltrok. Een onlangs door bevriende dorpsgenoten opgerichte stich ting moet haar levenslang van financiële steun verzekeren. wijk aan zee - De dunne litte- kenstreep in haar hals herinnert Denise Holewijn aan de opera tie waarmee de chirurgen van het Amsterdamse VU-zieken- huis zich over haar verbrijzelde en gebroken nekwervels ont fermden. Kleine stappen zijn het. Heel kleine stappen voor waarts. Nee, aan lopen hoeft Denise voorlopig niet te den ken. Sterker nog: de 16-jarige Nieuw-Vennepse gaat ervan uit dat de hoge dwarslaesie die ze aan het ongeluk overhield haar delijk in een rolstoel doet be landen. Toch knokt de Nieuw-Vennep- se tiener zich trouw door de da gelijkse fysiotherapieoefenin- gen waarmee ze haar door het op bed liggen verstijfde spieren soepel moet krijgen. Die trai ning werpt inmiddels ook vruchten af. „De eerste weken had ik één knop waarmee ik al les hier in de kamer in bewe- In revalidatiecentrum Heliomare herstelt Denise Holewijn langzaam van de verwondingen die ze opliep bij het tractordrama in Nieuw- Vennep. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks ging kon zetten. Ik hoefde al leen een klap op die knop te ge ven. Nu kan ik de televisie weer aanzetten met de afstandsbe diening, doordat mijn fijne mo toriek langzaam op gang komt. zegt Denise glimlachend. Amper twee maanden heeft ze haar vmbo-diploma op zak. De ze week zou ze zijn begonnen aan haar volgende opleiding: de Hotelschool in Amsterdam. Eerst vier jaar managementsles- sen volgen, dan een tijdje elders werken. Denise Holewijn had haar leven aardig op een rij. Tot De Klap. Met een groepje jonge dorpsge noten werd Denise zondag avond 15 juni na een verjaar dagsfeestje in de laadbak van een tractor naar huis gebracht. Op een rotonde sloeg de laad bak om. Denise raakte zwaarge wond, twee andere meisjes kwamen om het leven. „Van het ongeluk kan ik me heel weinig herinneren. Ik weet nog dat ik de kar voelde kante len en dat ik op het gras te rechtkwam. Ik lag in een hele rare knik. Eerst dacht ik dat de laadbak bovenop mij was geval len, want ik voelde m'n benen niet meer. Een politieagente hield een tijdje mijn hoofd vast, om mijn nek zo stabiel mogelijk te houden. Diezelfde avond ben ik geopereerd." Al in het VU-ziekenhuis begon ze allerlei krantenknipsels over het ongeluk te verzamelen. „Ik moest weten wat er was ge beurd. Het waren wel schok kende verhalen, maar ik heb er veel aan gehad. Ik krijg veel be zoek, ook van de andere kinde ren die in de laadbak hebben gezeten. De man die de tractor bestuurde, komt elke week langs. Nee, ik neem hem niets kwalijk. Dit had me ook kunnen overkomen bij een autoritje met mijn ouders." oud. Over haar toekomst denkt Denise nog niet al te veel na. „In Helio mare heb ik geleerd om niet te positief te denken. Ik kan wel hopen dat ik straks weer kan lo pen, maar stel je voor dat dat niet lukt? Dat zou een enorme teleurstelling voor me zijn." den haag/gpd - De Staatsloterij geeft te veel geld uit aan recla me. Terwijl vorig jaar meer lo ten werden verkocht, daalde het bedrag dat de loterij in 2002 afdroeg aan de schatkist tot 82 miljoen euro. Dat stelt het Col lege van toezicht op de kans spelen (CTK). Staatssecretaris Wijn (financi en) heeft de loterij inmiddels om opheldering gevraagd. De Staatsloterij is eigendom van Financiën en alle opbrengsten vloeien terug in de schatkist. In 2002 verkocht de Staatsloterij voor 689 miljoen euro loten, te gen 659 miljoen in 2001. Ze verdiende er echter maar 82 miljoen mee, tegen van 119 miljoen euro in 2001. Daarmee is de afdracht terug op het ni veau van 1997 terwijl de omzet in die vijf jaar liefst 50 procent is gestegen. Het CTK stelt dan ook dat het motto 'Meer kans, meer geld in de Staatsloterij', voor de organisatie zelf niet op gaat. De verklaring ligt volgens het CTK in de wel zeer forse kos tenstijging voor reclame. Zo or ganiseert de Staatsloterij een duur strandvoetbaltoemooi op Aruba, is er een maandelijkse grote show en geeft de loterij geregeld kaarten weg voor dure concerten. „Daar plaatsen wij vraagtekens bij", stelt plaatsvervangend se cretaris Peter Geertsen van het College, die wel toevoegt dat er geen regels zijn overtreden. In 2002 bedroegen de kosten voor de Staatsloterij 150 miljoen eu ro, tegen 111 miljoen een jaar eerder. Volgens de Staatsloterij zijn de kosten voor reclame vooral ge stegen door de introductie van de nieuwe loterij Dayzers. De invoering van nieuwe verkoop computers was een andere gro te kostenpost. warschau - Kinderen bij het Poolse Lublin hebben een ui terst macabere vondst gedaan. In een vat in de kelder van een huis troffen ze de lijkjes van vijf pasgeboren baby's aan, meldde de politie gisteren. De meisjes van acht en elf jaar oud meld den de vondst aan hun vader die op zijn beurt de politie in schakelde. De stoffelijke over schotten verkeerden in verre gaande staat van ontbinding. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v NaamDMDV Telefoon Wi| gaan zorgviidg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 (i.vjn. controle nabezorgng) met persoonsgegevens. In het colotcn van de krant treft u nadere riormatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 TT1 Stuur deze bon in een envelop, v1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1