KUNST 8f CULTUUR Zere keel Mick Jagger kost Staatsloterij tonne Schilderkunst in Leiden is nog lang niet dood Sound of Music nog fraaier Musical nu vier maanden in Scheveningen Youp o_ theaterseip Wassenaar Woede en berusting bij Stones-fans na afzeggen concert in Amsterdamse Arena Stripschapprijs voo' makers Fokke Sul Film by the Sea dit jaar g£ voor meer dan negentig 1 donderdag 21 AUGIJSp Publiciteitsfoto Vrouwen Sluijters in de Kunsthal Rotterdam - In de Kunsthal in Rotterdam is van 6 september tot en met 30 november de ten toonstelling 'Jan Sluijters - Vrouwen!' te zien. Sluijters (1881 -1957) was een van de be langrijkste schilders van de vo rige eeuw. Op de expositie zijn ruim honderd schilderijen, aquarellen en tekeningen ver zameld. Veel ervan zijn eigen dom van particulieren en zijn zelden in het openbaar te zien. Favoriet tekenonderwerp van Sluijters is de vrouw, die hij in diverse stijlen op het doek ver eeuwigde. Hij zorgde verschil lende malen voor een rel, als een museum bijvoorbeeld een van zijn werken met een naakte negerin erop weigerde. Mystery Land uitverkocht hoofddorp - Mystery Land, het oudste Nederlandse dancefesti- val, is uitverkocht. Zo n 40.000 danceliefhebbers zullen ko mende zaterdag het jubilerende festival bezoeken. Mystery Land bestaat tien jaar en viert dit feest op het Floriadeterrein in Hoofddorp. Organisator ID&T heeft bijna honderd dj's uitge nodigd, onder wie Sven Vath, Ferry Corsten en Erick Morillo. Ze zullen twaalf verschillende dancerichtingen tot leven bren gen. De dj's werken in elf ten ten, waar ook het werk van kunstenaars en theatergroepen valt te bewonderen. Bariton Wilbrink overleden munchen - Bariton Hans Wil brink is maandag op 69-jarige leeftijd in zijn woonplaats München overleden. Wilbrink was sinds 1965 als Kammersan- ger verbonden aan de Staats- opera van Beieren. In 1955 won hij het ARD muziekconcours waarna hij werd uitgenodigd om in Beethovens Negende in het Concertgebouw in Amster dam te zingen. Hij was verbon den aan de Nederlandse Opera, waar hij onder meer in 1958 in het Holland Festival de titelrol in Dresden's 'Francois Villon' vertolkte. In 1958 haalde Georg Solti hem naar de Opera van Frankfurt Wilbrink zou dit na jaar jurylid van het Internatio nale Vocalistenconcours in Den Bosch zijn, dat hij zelf in 1954 won. door Coos Versteeg den haag - 'Zo gaat liefde stuk' zingen Dick Cohen en Anne-Mie- ke Ruyten in de Nederlandse ver sie van de musical The Sound of Music', die al bijna een jaar volle zalen heeft getrokken. Menig verstokte fan van het zoete Von Trapp-avontuur zal even hebben opgekeken, want in de wereld beroemde film uit 1965 met Julie Andrews komt dit liedje niet voor. Evenmin als 'Water bij de wijn', ook gezongen door dit duo dat tekent voor de rollen van Max Detweiler en barones Elsa Schrader. „Veel mensen denken dat die liedjes speciaal voor ons ge schreven zijn", vertelt Anne- Mieke Ruyten (42), „maar ze zaten echt al in de oorspronke lijke musical. Authentieke Ro- gers/Hammerstein-songs dus, die dateren van 1959 toen 'The Sound of Music' zijn wereld première als musical beleefde op Broadway." Dick Cohen (42) „Dat is het mooie van deze Nederlandse productie nu, dat het bijna een soort mix is ge worden van de oorspronkelijke musical en die wereldberoem de film." Natuurlijk draait de 'Sound of Music' allereerst om Maria Rai- ner, de goedlachse, muzikale non die gouvernante wordt, en haar kapitein Georg von Trapp met zijn kinderen. Maar de hu mor in de show zou de humor niet zijn als Von Trapps goede vriend Max Detweiler en zijn verloofde barones Elsa Schra der er niet zouden zijn. Naast hoofdrolspelers Maaike Wïddershoven (Maria) en Hugo Haenen (Von Trapp) zijn Dick Cohen en Anne-Mieke Ruyten straks dan ook weer van de par tij als 'The Sound of Music' vanaf 29 augustus op herhaling gaat in het Scheveningse Cir custheater. Na een vol jaar spe len voor een slordige 300.000 bezoekers gaan ze er - onder broken door twee weken va kantie - nog eens vier maanden tegenaan. Met een groter decor, meer ensemble en meer orkest leden moet de succesmusical er nog fraaier op worden. „Het is een show die ons alle maal vanaf het begin als een jas heeft gepast", zegt Dick Cohen. „Echt van de eerste repetitiedag tot aan de première hebben we alles op zo n prettige manier met elkaar doorlopen. Het was dan ook een fantastische pre mière, we voelden meteen dat het goed zat en het is goed ge bleven." Anne-Mieke: „Maar dat het zo'n groot succes zou worden had ik niet verwacht. We maakten echt een soort tri omftocht door het land." Driehonderd voorstellingen hebben ze er al op zitten. Musi calsterren weten niet beter of shows gaan net zo lang door totdat de belangstelling van het publiek afneemt. Maar Dick Cohen en Anne-Mieke Ruyten hebben beiden veel meer een toneelhistorie, waar de koek na pakweg zestig tot tachtig voor stellingen op is. Anne-Mieke: „Ik heb nog nooit zo lang ge speeld." Niet dat ze er tegenop ziet. An ne-Mieke: „Veel mensen den ken dat je zo'n productie zat wordt. Het is uiteindelijk ge woon een baan. Een heel leuke baan, waar je elke keer applaus krijgt." En mocht die vier maanden extra tegenvallen, dan sleept Dick Cohen haar er wel doorheen. Want het toeval wil dat die twee de afgelopen jaren voortdurend samen in producties hebben gezeten. „We zijn samen begonnen in 'Anatevka', toen trouwden we met elkaar. Een heel mooie, joodse trouwerij, elke avond weer. We zijn wel honderd keer met elkaar getrouwd. Daarna hebben we samen 'Tsjechov' gedaan. Maar in de 'Sound of Music' hebben we echt heel veel met elkaar te maken, zijn we echt een soort duo." Een musicalduo, tot beider ver rassing. Want Dick Cohen heeft op de Toneelschool nog wel iets aan musical gedaan, maar ging daarna de kant van cabaret, jeugdtheater en variété op voordat hij zich aan 'Cyrano de Musical' waagde. Anne-Mieke had twintig jaar geleden zelfs niet durven dromen dat ze nog eens tot musicalster zou uit groeien. ,Als je je vroeger met musical inliet, kreeg je te horen dat je beter niet je diploma aan de Toneelschool had kunnen halen. Bij musical was in die tijd dans en zang het belang rijkste. Nu zie je dat er steeds meer behoefte is aan mensen die ook kunnen acteren." Vooral in de komische rol van Max wordt er op dat gebied nogal wat van Dick Cohen ge vraagd. Dick: „Het is een rol waarbij je voortdurend moet balanceren om niet mee gaan in wat het publiek altijd van je wil. Publiek lacht soms heel veel en de verleiding is groot daar aan te voldoen. Maar dan raak je de greep op je persona ge kwijt. Conny Stuart heeft het heel mooi gezegd: Het publiek kan je ook de afgrond in lachen. Je moet daarin doseren en flink zijn. Kill your darlings!" Dick Cohen en Anne-Mieke Ruyten: „Het is een show die ons vanaf het begin als een jas heeft gepast." Foto: GPD/Evert-Jan Daniels wassenaar - youp opent het theater# Wassenaar met een'' in Warenar. Op 1 okr1 de cabaretier hier naamde 'leesvoorsii zijn nieuwste show] voor voorstelling loot onder de mens 15 september kaarti of meerdere vooi het Wassenaarse stellen. Dat staat onder metj in het nieuwe sa gramma, dat volgerw Wassenaar huis aan) spreid wordt. Ook men cabaretliefhebl renar weer aan hun zal Seth Gaaikema.) eerst sinds jaren, treden geven. En ne die benieuwd nieuwste 'lichting1 terecht bij Veldhuis 1 en Sara Kroos. Sj; zorgt de oudejaarsci Ook staat er veel programma. Het serP gint met een voors s vorig jaar overal 1 E trok: 'Gloed', naar h; Séndor Mérai, met LJS der en Dries Smits. Xf1 er een avond over mans op het pi waarin de schrijver maal een kijkje op nemen. En speelt He sen een solo om 'Dood in Venetië' De jeugd zal zeker b: de komt van Hakim,W Sesamstraat. Mua bers kunnen genietf* flamenco van La een hommage aan Bijzonder is ook van de Onderman Ashton Brothers, tie die variété en een driedubbele belooft. amsterdam/gpd - RTL 4 en de Staatsloterij hadden alles uit de kast gehaald voor de TV-uitzen- ding, gisteravond, van het Sto- nes-concert in de Amsterdamse Arena. Het televisieteam stond klaar met 33 camera's en twee honderd medewerkers, onder wie de complete regieploeg van de Amerikaanse Oscaruitreiking. Voor niets, nu Mick Jagger gis termiddag om half twee ku chend het AMC verliet en het concert aflastte. Schade: een mil joen euro, waarvan een derde voor de Staatsloterij. Onverze kerd. Programmaleider Jan van Doom had voor de Staatsloterij de deal met de Stones gesloten om dvd-opnamen te maken en het concert live uit te zenden. „De registratie voor dvd en tv was een gezamenlijk project met de Amerikanen. De schade bedraagt naar schatting een miljoen euro, waarvan onge veer eenderde voor onze reke ning komt. De wagens kwamen speciaal uit Engeland en België. We zouden 'de show opnemen met hele dure camera's, ook vanuit vliegtuigen, helikopters en een zeppelin. Op het dak van de Arena stonden dure 180 graden camera's. Het is nog maar de vraag of de wagens en de rest van de apparatuur op 22 september opnieuw beschik baar zijn en of we mogen uit zenden. De dvd-opnames wor den nu waarschijnlijk verplaatst naar Engeland, die exclusiviteit zijn we kwijt. Over een tv-uit- zending op 22 september zijn we nog aan het onderhande len." „Mick Jagger was dinsdagavond bij het laatste nummer Satisfac tion al slecht bij stem. Hij is 's nachts om twee uur nog naar het AMC geweest, maar ik had nooit verwacht dat dit zou ge beuren. Juristen van de Staats loterij hebben me hiervoor ge waarschuwd. Het risico is te vergelijken met een sterfgeval binnen de koninklijke familie. Ook dan had de Staatsloterij als staatsbedrijf niet mogen uitzen den. Ik heb me daar niet tegen verzekerd. Ik ben al sinds janu ari bezig met de Stones en er zijn wel vijf of zes momenten geweest dat we overwogen om af te haken. Vorige week nog, toen de Stones opeens als voor waarde stelden dat ze tussen door geen reclameblokken wil den, terwijl dat allang was afge sproken. Steeds ging ik door, want ik wilde zo graag en ik was zo enthousiast." You can't always get what you want. De Stones-fans wisten het wel, maar het blijft teleur stellend als je na 1200 kilometer autorijden in Amsterdam aan komt en het concert niet door gaat. Sommigen twijfelden ook aan de reden, de keel van Mick Jagger. Als je keelproblemen hebt, weet je dat toch al 's och tends bij het opstaan? Waarom werd het dan pas 's middags bekend? En weet de verslagge ver misschien of het waar is, dat de band de avond ervoor tot diep in de nacht ging stappen? Volgens organisator Mojo Con certs is Jagger om twaalf uur naar het AMC gegaan, waar hij zijn lange tong uitstak en van de dokter te horen kreeg dat optreden niet verstandig zou zijn. Een uur later maakte Mojo het nieuws wereldkundig, via de beveiliging bij de Arena, ra dio en teletekst. Voor veel fans van de Rolling Stones was dit al te laat: er stonden al ongeveer duizend man bij het stadion, anderen waren onderweg. Toch namen de meesten het slechte nieuws vrij gelaten op. Natuur lijk is het jammer, maar ook popsterren zijn mensen, zelfs Mick Jagger. En het concert is gelukkig uitgesteld, niet afge last. Volgens organisator Mojo komt de band vermoedelijk op 22 september terug om het concert in te halen. Bij het Amstel Hotel, de verblijf plaats van de Stones, stonden gisteravond nog steeds enkele tientallen fans, teleurgesteld, maar niet boos. Ze willen dan ook geen kwaad woord horen over Mick Jagger, die volgens een portier overigens al om half twee 's middags met zijn koffers vertrok. Naar Londq naar het AMC wa klachten, zoals eenp rucht wilde. Het was gisteren ooi Concerts een bijj Jan Willem Luykeal ben alles afgezegc treinen die de NS de catering en het] Als je alleen al ziet 1 stallaties er afgebrc worden." Voor het optreden waren 50.000 kaarte Mojo is verzekerd tegenvallers. Wanne nanciële pijn gelede die bij de Stones Luyken. „Maar die zijn, omdat ze het halen." Een ding hem vast: „Ik zal licht vergeten." door Theo de With leiden - De schilderkunst is dood. Het is een stelling die zeer geregeld de kop opsteekt. Al honderd jaar lang wordt deze wijsheid verkondigd. En toch wordt er nog steeds in ateliers ouderwets gezwoegd met verf, penseel en doek. Ook in Leiden. Acht Leidse schilders laten mo menteel in kunstcentrum Haagweg 4 zien dat de schilder kunst verre van dood is. Ze ma ken springlevende schilderijen. De schilderkunst is in elk geval nog altijd in trek bij het publiek, want er trekt een gestage stroom bezoekers door de gale rie van Haagweg 4. De tentoon gestelde doeken worden zorg vuldig bestudeerd en zo nu en dan van commentaar voorzien. Bij twee oudere dames valt vooral het werk van Gijs Don ker in de smaak. Nauwgezet be studeren ze zijn twee land schappen. In heldere kleuren heeft hij Katwijk op het doek gezet. Donker is een exponent van de zogeheten After Nature-bewe ging. Schilderen naar de na tuur, was het credo van deze kunstenaars. Ze schilderden wat ze zagen. De beweging is inmiddels uiteen gevallen, maar de stijl krijgt nog altijd na volging. Op het Zomer Schil- deifestival in Noordwijk wordt door veel van de deelnemers volgens deze methode gewerkt. En het moet gezegd: ook in kunstcentrum Haagweg 4 zijn de schilderijen van Gijs Donker plezierig om naar de kijken. Van golvende duinen in mooie kleuren krijg je nooit genoeg. Ook Jacques Turk scoort bij het Acht kunstenaars exposeren grote doeken in kunstcentrum Haagweg 4 Een imposant naakt van de Leidse schilder Michel Siebes. Publiciteitsfoto publiek. Hij schildert vrouwen, buitengewoon knap geschil- is misschien wel zo, maar ver- Altijd mooie vrouwen. Een mo del op de catwalk of in een uit bundige zwarte jurk. Ze zijn derd. Critici kunnen tegenwer pen dat de Leidenaar steeds hetzelfde kunstje herhaalt. Dat nieuwing levert niet per defini tie betere kunst op. Turk be heerst zijn kunstje wél. Het vak manschap druipt er vanaf. Meer experimenteel zijn de col lega's Jeanne Hanegraaf en An nie Goddijn. Het blijkt precies het werk te zijn waar de bezoe kers het meest achteloos aan voorbij lopen. De ongepolijste portretten van Hanegraaf ont beren op deze expositie de uit leg die ze eigenlijk nodig heb ben om ze te kunnen waarde ren. Goddijn toont landschap pen die vooral kaal zijn: zand, kale bomen, een vulkaan. De meeste mensen zijn er sneller op uitgekeken dan op zo'n duinlandschap van Donker. Het achttal wordt gecomple teerd door Hans de Bruijn (landschappen), Martin van Dijk (abstract), Michel Siebes (naakten) en Christiaan van Tol (half figuratief). De organisato ren van de tentoonstelling 'Leidse Schilders' hebben hun best gedaan een dwarsdoorsne de te laten zien van de schilder kunst uit deze stad. En dat is zonder meer gelukt. Het blijft indrukwekkend om zoveel grote doeken bij elkaar te zien. Als de organisatoren hiermee willen bewijzen dat de schilderkunst in Leiden niet dood is, zijn ze daarin geslaagd. Aan de andere kant moet wor den geconstateerd dat de ge toonde werken nauwelijks ver rassen. In die zin is het goed dat er tegenwoordig meer mid delen zijn dan verf: fotografie, video, installaties. Schilders gaan toch vooral door op een traditie die lang geleden is inge zet. En nieuwe stromingen als After Nature grijpen eigenlijk gewoon terug op het oude toen er nog figuratief werd geschil derd. 'Leidse Schilders', t/m 31 au gustus, Haagweg 4, Leiden. Open: vr t/m zo 13.00-17.00 uur. amsterdam/anp - De drie ma kers van de strip Fokke Suk- ke krijgen de Stripschapprijs 2003. De cartoons van de eend (Fokke) en de kanarie (Sukke), waarin die de spot drijven met de actualiteit, staan sinds 1999 zes dagen per week in NRC Handels blad. Ook in andere bladen maakt het tweetal geregeld zijn op wachting. De makers van Fok ke Sukke, John Reid, Basti- aan Geleijnse en Jean-Marc van Tol, hebben volgens Het Stripschap „een succesvolle slag gemaakt van studentikoze humor naar humor voor een breed publiek". De drie, die elkaar kennen uit hun studen tentijd, zaten in hetzelfde dis- dtj puut. Fokke Sukfe 1993 het levenslicht teerden in het stud t j Propria Cures. Tekf Qr Tol is de enige van b Q fulltime met strips b j De Stripschapprijs 18 oktober uitgeré De Stripdagen in Archeon in Alphenll Rijn. Eerder ging del, onder anderen Mar der, Jan Kruis, Ericl^ en Toon van DrieLL^ schap zal ook de pil (j( de beste albums en de P. Hi furtherprijs voor verdiensten uitrei ganisatie maakt daarvoor in septt kend. VLissiNGEN/anp - Het filmfesti val Film by the Sea opent dit jaar op 5 september met de première van 'Calendar Girls'. Van 5 tot en met 14 september staan er ruim negentig films op het programma. Al eerder maakte de organisa tie bekend dat naast de ge bruikelijke festivallocatie in Vlissingen (Cine City) ook een deel van het programma te zien is in Pathé Scheveningen (8 t/m 12 september). Dat deel van het festival wordt ge opend met de film 'In Ameri ca'. 'Calendar Girls' is een Engelse komedie van Nigel Cole over het waargebeurde verhaal van elf vrouwen op r-t c leeftijd. Ze maken erf naaktkalender voorj_j doel. De actie vanlo' meer stof opwaaiej| vooraf hadden ger 1 film is een grote h^e land en gooide hogjem de filmfestivals van .de Locarno. tap De Nederlandse ptfugp de rolprent is in aaifo e van de 'echte' calejjdv Angela Baker en Rofieri 'In America', de opjuw op 8 september in Pjhe veningen, gaat ovrfeft echtpaar dat de s|in aangaan om een befopt bouwen in New Yoranc HF]

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14