DUIN BOLLENSTREEK Lisse derde zakenstad iet wordt weer een bruisende 'mart' Nieuwe burgemeester Noordwijk moet tussen de mensen staan Toch kritiek op Zeehosplan tgeklede' begraafplaats op de Blekerij Leiden zakt van 47ste naar 86ste plaats genoodzaakt tot bezuinigen op aanleg en hoge tarieven Katwijk kapt bomen Bollenstreek praat over plaats CNB en Hobaho Politiek wil meer aandacht voor ideeën omwonenden leen en rijbewijs uk - Een 22-jarige frerhouter zonder rij- tósteravond betrapt pet een flinke slok op juinweg in Noordwijk man reed rond tien jrend over de weg. Dat [en door surveilleren- jn die hem lieten stop- lleek meer dan drie Jegestane hoeveelheid te hebben. Boven- [lij geen rijbewijs. Hij ^processen-verbaal. rdorper slaat donderdag 21 augustus 2003 door Jan Preenen noordwijk - De nieuwe burge meester van Noordwijk moet zowel een goed bestuurder zijn als iemand die zich gemakkelijk onder de inwoners begeeft. Verder moet de opvolger van de eind mei naar Maarssen ver trokken Van der Sluijs onder meer daadkrachtig en besluit vaardig zijn. Dat blijkt uit de profielschets die door de vertrouwenscom missie is opgesteld. Daarin zijn de reacties verwerkt van een meningspeiling die de afgelo pen weken onder de bevolking is gehouden. De commissie had gehoopt op ongeveer driehonderd reacties. In werkelijkheid hebben slechts 194 Noordwijkers meegedaan aan de peiling. Toch is de voor zitter van de vertrouwenscom missie, Van Nes van Noordwijk Totaal, tevreden: „We zijn blij dat toch zoveel mensen serieus hebben meegedacht met ons. Ons is heel duidelijk geworden wat voor type burgemeester men wil. Een bruggenbouwer, die oog heeft voor onder meer de economische ontwikkelin gen. Maar ook iemand die zichtbaar en aanspreekbaar is en open staat voor de noden van mensen die bijvoorbeeld werkloos zijn geworden. Kort om, een burgemeester die be kend is bij iedereen.'' Daarmee onderscheidt de nieuwe burgemeester zich van Van der Sluijs, die vooral als bestuurder erg actief was (zo wel in Noordwijk als in het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek), maar zich nau welijks tussen de Noordwijkers op straat mengde. Van Nes: „In de peiling is benadrukt dat de burgemeester voor alle Noord wijkers moet zijn. Persoonlijk contact wordt erg op prijs ge steld." Eigenschappen als 'integriteit' en 'onafhankelijkheid', die ook nadrukkelijk zijn genoemd, zijn volgens Van Nes 'basiscondi ties voor de functie van burge meester die als vanzelfspre kend' in de profielschets voor komen. Minder vanzelfspre kend is de voorkeur van een aantal Noordwijkers, die zich hebben uitgesproken voor een vrouwelijke burgemeester. De wensen van de burgers ko men aardig overeen met de standpunten van de vertrou wenscommissie. De pro fielschets wordt aanstaande dinsdag tijdens de raadsverga dering vastgesteld. Daarbij is ook de commissaris van de ko ningin, Franssen, aanwezig. Waarschijnlijk wordt de vaca ture op 28 augustus openge steld. De vertrouwenscommis sie gaat er vanuit dat Noord wijk op 1 januari volgend jaar een nieuwe burgemeester heeft. Tot die tijd fungeert Groen als waarnemer. Mirger i-Een 34-jarige Lei- |is gisteravond opge- at hij een 53-jarige pr in het gezicht heeft Het ging om de buur- je vriendin van de per. Tussen beide .Jritstond volgens de i woordenwisseling i op mishandeling. De Ruwde politie heeft de per meegenomen tolitiebureau. ■scheiding /an Duijn C. van Duijn uit Kat- steravond een ko nderscheiding opge- gen door burge- jnen. Dit gebeurde I afscheidsreceptie in ;rkazeme aan de cade in Katwijk. 1(55) is sinds 1976 lid lige brandweer in an Duijn is benoemd je Orde van Oranje door Sjaak Smakman lisse - Lisse is een nog betere za kenstad dan vorig jaar. In de top ïoo Zakensteden, een jaarlijks onderzoek van ondernemersblad bizz en handelsinformatiebureau Dun Bradstreet, is Lisse dit jaar gestegen van de vierde naar de derde plaats. Alleen in Rijssen en Sittard is het volgens de on derzoekers beter zaken doen. Bodegraven, de winnaar van vo rig jaar, zakt naar een zesde plaats. De Top-100 is gebaseerd op een gemiddelde score van de on dernemingen binnen een ge meente op het gebied van winstgevendheid, winstontwik- keling, financiële soliditeit, be talingsgedrag en het aantal nieuwe bedrijven. Wethouder De Roon laat weten 'trots en verguld' te zijn met de nog ho gere score. „Toen we vorig jaar van niets op vier kwamen wuif de ik dat weg. Maar deze score bewijst dat het geen eenmalige uitschieter is." De hoge klassering van vorig jaar kwam voor een belangrijk deel door het uitstekende beta lingsgedrag en het geld dat wordt verdiend. Dit jaar is het niet anders: met betalingsge drag staat Lisse eveneens op de derde plaats, met winstgroei op de vijfde plaats en met rentabi liteit van de bedrijven op de elf de plaats. Op de dit jaar nieuw ingevoerde categorie van nieu we bedrijven scoort Lisse laag met een 85ste plaats. Alverha-voorzitter P. van Elburg is verrast door de tweede hoge klassering van Lisse in succes sie. Het goede betalingsgedrag komt voor een deel door de aanwezigheid van de bollensec- tor. Van oudsher lagen er lange perioden tussen het maken van prijsafspraken, levering van goederen en betalingen. Zeker heid dat er ook daadwerkelijk werd betaald was daardoor noodzakelijk. De betrekkelijke kleinschaligheid van Lisse is een tweede factor, denkt ze: „Als je hier iemand een kunstje flikt, kom je die persoon gega randeerd vroeger of later in het dorp tegen." In de top-100 komen verder geen plaatsen uit de Duin- en Bollenstreek voor. Wel klimt Al phen van een 27ste naar een twaalfde plaats en zakt Leiden van de 47ste naar de 86ste plaats. Wassenaar keldert van de tiende naar de 99ste plaats. Door bezuinigingen op de aan gordt de nieuwe algemene be- rl op de Blekerij in Katwijk een r, zonder verfraaiing. Om de |/an 1,7 naar 1,4 miljoen euro engen, zijn er forse ingrepen het oorspronkelijke ontwerp, is nog niet buiten de deuren oeentehuis is gepresenteerd, i kleine waterpartij en geen ge ligs het landbouwweggetje ten i de Blekerij. Wel komt er een fend scherm aan de rand van els. De ontsluiting en parkeer en aan de oost- in plaats van |it en het aantal grafkelders is Door deze maatregelen neente geen grond van parti- n de provincie aan te kopen, pn urnenmuur en kunstwerken fet in de plannen opgenomen. I zal de gemeente jaarlijks geld 'eggen om de exploitatie rond emiddeld 141.000 euro. Zelfs ds aangekondigde verhoging ven met circa dertig procent. begraafplaats kost een graf kelder straks 975 euro voor tien jaar. Om te garanderen dat op de Blekerij voldoen de plek blijft, kunnen graven voor maxi maal dertig jaar worden gekocht. Voor de andere begraafplaatsen wil de ge meente die termijnen niet aanpassen. Want dan zouden er op één begraafplaats twee uitgifteregimes gelden, voor oude en nieuwe graven, en dat is ongewenst. Wel heeft de gemeente de beheerder van de bijzondere begraafplaats Duinrust ver zocht om ook de tarieven te verhogen. Maar daar ziet de beheerder geen reden toe. De gemeente is genoodzaakt, gezien de eigen slechte financiële situatie, toch met hogere tarieven te gaan werken. Het risico dat mensen om die reden uitwijken naar de goedkopere bijzondere begraaf plaatsen, neemt Katwijk op de koop toe. Uiterlijk eind 2006 moet in Katwijk aan den Rijn de nieuwe begraafplaats liggen. Naar verwachting is het algemene deel van de begraafplaats Duinrust tegen die tijd vol. De bijzondere begraafplaats Duinrust heeft nog voldoende capaciteit om tot 2016 te kunnen begraven. Ook de rooms-katholieke begraafplaats Parochie Joannes de Doper kan voorlopig in eigen behoefte voorzien. Ondertussen wordt wel onderzocht of uit breiding van Duinrust mogelijk is, aan de overzijde van de Nachtegaallaan. Dit duinterrein is in eigendom van de ge meente, maar geniet provinciale bescher ming als natuur- en waterwingebied. Als de provincie Zuid-Holland toestemming geeft om uit te breiden, is Duinrust bereid een stuk af te staan voor algemene gra ven. Maar zelfs als de provincie bereid is om de grens van het beschermde gebied wat op te rekken, zijn daar langdurige procedures aan verbonden, verwacht de gemeente. Zolang kan Katwijk niet wachten. Daarom is de grond op de Blekerij inmiddels aan gekocht en moet een gemeentelijke pro jectgroep de aanleg nu verder voorberei den. Tenminste, als de gemeenteraad ak koord gaat met de uitgeklede plannen en de hogere tarieven én een extra voorbe reidingskrediet van nogmaals circa 35.000 euro beschikbaar stelt. Dat zal moeten blijken bij behandeling van het voorstel dit najaar. katwijk - Medewerkers van de Katwijkse plantsoenendienst hebben het razend druk met het kappen van bomen. Vanwege het bacterievuur zijn bomen en struiken aangetast. In eerste instantie wilde Kat wijk, in tegenstelling tot Noordwijk waar rigoureus werd gekapt, zoveel mogelijk snoeien. Deze week zijn de ambtenaren flink aan het kappen geslagen, zoals in de Marijkelaan. Gemeentewerken heeft al 6i bomen aangetaste bomen gekapt. Er komen op termijn nieuwe bomen voor in de plaats. Foto: Dick Hogewoning lisse - Lisse gaat alvast bekij ken wat er kan met de grond en de gebouwen die de vei ling CNB straks achterlaat na de verhuizing van de hoek Hyacinthenstraat-Tulpen- straat. De huidige plek van de veiling ligt binnen het centrumgebied, dat de ge meente de komende jaren geheel op de schop wil gaan nemen. Of de veiling in Lisse blijft, blijft nog onduidelijk. CNB zorgde een paar maanden geleden voor een schok met de aankondiging dat het een optie had genomen op een stuk grond langs de N207 bij Nieuw-Vennep, mede omdat het bedrijf in Lisse niet de gewenste zichtlocatie kon krijgen. De huidige plaats van het Laboratorium voor bloembollenonderzoek (PPO) naast de voormalige tuinbouwschool vond CNB niet goed genoeg. Het Lisse- se college kwam daarop met het aanbod van een stuk grond langs de Westelijke Randweg ter hoogte van Keukenhof. Ook de andere in het centrum van Lisse ge vestigde veiling, Hobaho, zou dan naar die plek gaan. Dat is volledig in strijd met het Pact van Teylingen. De provincie Zuid-Holland wil er alleen medewerking aan verlenen als alle (overige) ondertekenaars van het Pact er mee akkoord gaan. Vol gende week is daarover een speciale vergadering van alle betrokken wethouders ruim telijke ordening en de pro vincie. Die vergadering is echter vlak voor 1 september, de dag waarop de optie van CNB op de 7.500 vierkante meter bij Nieuw-Vennep verloopt. Wethouder Schuijt zegt van het CNB te hebben begrepen dat er wel wat rek zit in die deadline. CNB- woordvoerder A. van Zeist kan dat overigens niet beves tigen. katwijk - Hoewel ze de plan nen voor herinrichting van het Zeehospitiumterrein vorige maand enthousiast onthaalden, komen Katwijkse politici toch met bezwaren nu een intentie verklaring op tafel ligt. De raadscommissie is bang zich daarmee al te veel vast te leggen én wil meer aandacht voor de ideeën van de omwonenden. Toch werd over hun alternatie ve plan niet gesproken. De eni ge die daarover zijn mening gaf, was Zeehosdirecteur P. de Laat. Die vindt dat het plan van de omwonenden in strijd is met de belangen van de bewoners van het Zeehospitium. Die 'staan voor hem voorop. Daarom wil hij de vaart in het project hou den, ook om de rijksbijdragen voor de herhuisvesting niet mis te lopen. Dat dreigt volgens hem te gebeuren als de plan nen niet voor het eind van dit jaar op de rails staan. De politiek maant hem en wet houder Van der Plas echter om vooral opnieuw met de omwo nenden in gesprek te gaan. Zij verdienen het niet om aan de kant te worden geschoven, ter wijl ze al jaren zo'n constructie ve bijdrage tonen aan de plan nenmakerij. De omwonenden staan achter de ontwikkelingen op het ter rein, maar vinden de plannen te omvangrijk en de bebouwing te hoog. Er wordt niet serieus naar hen geluisterd, klagen ze. Het alternatief dat zij vorige week inleverden is voor de ge meente en het Zeehospitium onacceptabel. Vooral omdat een groot deel van de gebou wen voor bewoners buiten de grens van het bestemmingsplan valt. Het duurt dan jaren voor dat het Zeehos kan beginnen met bouwen, terwijl met het Masterplan van De Laat al vol gend voorjaar kan worden be gonnen. Omwonende R. Andeweg vindt het onbegrijpelijk dat de ge meente na acht jaar bakkeleien nu halsoverkop besluiten wil nemen. Hij voorziet grote pro blemen voor de gemeente als omwonenden straks bezwaar gaan maken en sterk staan bij de rechter. „Met de intentiever klaring leg je in feite een half bestemmingsplan vast en help je alle democratische bezwaar procedures om zeep. De ge meente kan straks alleen maar akkoord gaan met de bestem mingsplanwijziging, want an ders komt het Zeehospitium om een rekening vragen voor het schenden van afspraken." Ook bij de politici zijn vragen gerezen over de intentieverlda- ring die de gemeente heeft op gesteld. Zij vrezen eveneens dat de gemeente zich daarmee veel te veel vastlegt, omdat het ge koppeld is aan het Masterplan dat al zeer concreet is uitge werkt. Bovendien zien ze grote discrepantie tussen de uit gangspunten die de gemeente belangrijk vindt, en die van het Zeehospitium, zoals ze in het Masterplan staan. De WD, Protestants Christelijk Katwijk en Bakens Verzetten Katwijk kunnen in de gemeen teraadsvergadering volgende week op deze manier niet ak koord gaan, kondigden zij aan. WD'er Van Efferink sprak van een kauwgomverklaring. „Je kunt er alle kanten mee uit." Ook voor Gemeentebelangen en SGP zijn de huidige afspra ken te vaag en daardoor vol risi co. Alleen Christenunie en het CDA steunden wethouder Van der Plas, hoewel ook zij vinden dat omwonenden in een klank bordgroep hun ideeën voor het vervolgtraject moeten kunnen geven. De wethouder probeerde de commissieleden gerust te stel len door uit te leggen dat de in tentieverklaring pas de basis is. Als een puntzak, van waaruit je in de breedte verder gaat wer ken. En hoewel hij weinig genegen leek om de opmeriringen vanuit de commissie eir insprekende omwonenden nog vóór de raadsvergadering over te ne men, sprak hij, reagerend op Van Efferink: „Het lijkt me pri ma om de kauwgom nog een keer te herkauwen." Zeehosdirecteur snel weg katwijk - De plannen van het Zeehospitium zullen het binnen kort moeten doen zonder de inspanningen van directeur P. de Laat. De interimdirecteur die twee jaar geleden aantrad, vertrekt binnen enkele maanden. De Laat: „Eigenlijk zou ik in oktober weggaan, maar door de op handen zijnde fusie met de stichting Duin- en Bollenstreek is dat uitgesteld tot het moment dat er een nieuwe directeur voor de fusieorganisatie bekend is." Naar ver wachting is dat begin volgend jaar. Hij denkt dat, als er straks een intentieverklaring ligt, hij het Zeehos met een gerust hart kan achterlaten. In twee jaar tijd heeft hij dan een verhuizing naar Leiden, een fusie, een herinrichtingsplan en bezuinigen laten passeren. anderwater 3 a fs - 'Als het eerst e6tis'. Jan van der Na- 0 7fde enige Valkenbur- stjtevleugelde woorden 1 uitspreekt. De paar- agi traditioneel gehou- tweede woensdag ^ber, nadert met ras- 93(i en dat maakt de in- yeus. 15 ®ier van het Paarden- tögté rust er een zware >7 s schouders van Van 56 75 Hij draagt de zorg je^ede afloop van het dat liefst voor de wordt gehouden, imber maakt de 59- lenkweker zijn de er Nagel is de op- J-een van Tilburg, die ga een tragisch onge- d. Eerder had Van meer dan 25 jaar ^gfhap het stokje al aan Van der Nagel, preses is vast van een mooi feest van k al beseft Van der :r van handel van de tweede woens- •tember nauwelijks staan zelfs paarden alleen uit van het gehaald als décor t. En daar krijgen dan nog geld voor ?el vindt het mooie I weet nog dat hij ie jongen 'niet meer of zestien' paar- bij een markt, je het ook wendt of iat uiteindelijk om Want anders is het 3n een feest en een zegt mij niks." jagel verwacht een - „Net als vorig Hl heeft de paarden- burgemeester Van der Reijden een grote impuls gekregen. Dat is een goeie voor het dorp, hoor. Dank zij de sub sidies voor de paardenmarkt waren er vorig jaar meer dan tweehonderd." Mede dankzij de inspanningen van zijn schoondochter Kim, die zich ook inzet voor de organisatie van de paardenmarkt, verwacht Van der Nagel een zelfde aan voer. „Maar je moet rekening houden met het weer. Als het 's morgens plenst, is het geen pretje om met twintig paarden naar de Valkenburgse markt te komen. Dat moeten we dus maar afwachten." Hij is niet bang dat de 'mart' er straks niet meer is als in 2006 de fusiegemeente een feit is. „Valkenburg zal altijd Valken burg blijven. Het paarden- marktgevoel zal altijd blijven, ook al heten we straks officieel Katwijk Wat dat gevoel precies is? Er zijn Valkenburgers die een week vrij nemen. Ik ken mensen die er speciaal voor uit Canada overkomen om het mee te kunnen maken. Het is heerlijk om met andere Valken burgers een beetje slap te ou wehoeren met een biertje in de hand. Want daar komt het ei genlijk wel op neer." Programma Er valt weer van alles te doen: de Valkenburgers krijgen een spannend optreden voorge schoteld met heldhaftige sprongen van artiesten. Voor sportievelingen is er de Bungee Run, een behendigheidsspel met een vertragende factor door middel van een bungee elastiek. Ook de shantykoren Kattuks Volk, Skuytevart en Voor De Mast komen vanuit Katwijk naar het Rijndorp om te zingen. Voor de jongeren is er Castellumpop. De Oranjevereniging Wilhelmi- Voorzitter van het Paardenmarktcomité Jan van der Nagel: „Het gaat uiteindelijk om die paarden. Want anders is het maar gewoon een feest en een feest alleen zegt mij niks." Particuliere foto na heeft het volleybal- en kla- verjastoemooi weer op het pro gramma gezet. Verder is er ringrijden, de Mini Playback Show en Locoloco Disco Show in De Terp, waar ook The Clarks weer komen optreden en DJ Ed cd's en platen draait. Dinsdagavond is er een optre den van vier drumbands, ge volgd door een taptoe met op tredens van Harpe Davids uit Zoetermeer en TTH uit Hazers- woude en muziekvereniging Laurentius uit Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13