REGIO Smerige en beschadigde boeken in vitrines bibliotheek Leiderdorp Rijkswaterstaat gaat maandag bermen maaien Rechter laat hotelboten liggen in de Oude Rijn Heilige Ibissen komen nog steeds in Avifauna 'ontbijten' Jnolen jptember iansport R3 Jacobswoude: subsidie voor opvolger buurtsuper roud vangt vater op ssengebied Sportinstuif Oegstgeest gaat door ondanks droge velden Boomkwekers kopen nog nauwelijks drinkwater show rucks in den run - Liefheb- Jtunts zijn op 23 en 24 Jn Alphen aan den mi plaats. Op de par te Westkanaalweg ko- jffeurs met hun trucks F staaltjes uithalen, begint op zaterdag om en op zondag om Een uur eerder zijn skaartjes aan de kas- iaar. grexcursie Koekoek tP - De IVN afdeling ip/Noorden organi- lag een vlinderexcur- eatiegebeid De Koe- 'feccursie begint om d'bij De Stal in Nieuw- 0172-572752. 4- 1 - De Bosmolen, die r december plaats en voor het werk aan ïlheidslijn HSL, gaat naand eindelijk op Hij krijgt dan een c op de grens van tn Jacobswoude. n bij de restauratie rallers gehad in de zegt de Hoogma- ïmaker Verbij. „De is nu zo goed als iet bovenhuis moe- balken worden ver dat het kan worden Ik verwacht dat de tveer half september t kan." De molen inkelijk al voor de zijn nieuwe plekje eden. oude wipmolen is it de Leiderdorpse :n krijgt straks een hoek van de Ruige- wegen, op de grens leenten Jacobswou- mde. Op de nieuwe molen weer gaan hij ooit voor ge- rater opmalen uit de :dat de molen komt ïn hoek van de pol- atste jaren geregeld is de verwachting Bn in de toekomst jn. ng van de molen is )len wordt met een sport in zijn geheel ekade gereden. Dat lat de plek niet be- met een zware iodig zou zijn om luis op de onder in. Voor molenma- het transport bij- eerder ging hij met le molen op pad. donderdag 21 augustus 2003 door Coen Polack leiderdorp - Je zal maar lekker op va kantie gaan en bij de Leiderdorpse bibliotheek een spannend boek lenen om mee te nemen. Bijvoorbeeld 'Be zeten Stad' van horrorschrijver Step hen King. Je zit op de camping lekker te lezen en het verhaal wordt steeds spannender. Totdat je bent aanbe land bij 'Hoofdstuk drie: Het Lot (I)'. Het vervolg is onleesbaar doordat een mengeling van vette vlekken en stoffi ge resten van iets wat op cacaopoe der lijkt de bladzijden bedekken. Behalve dat beschadigde boeken irri tant kunnen zijn voor lezers, kosten ze de Leiderdorpse bibliotheek jaar lijks honderden euro's. Daarom be sloot de bibliotheek enkele schrijnen de gevallen, onder de titel 'alternatie ve boeken top tien', aan zijn abon nees tentoon te stellen. In de vitrines van de bibliotheek lig gen boeken die 'vermoord' zijn. Op gegeten door de hond bijvoorbeeld. De eigenaars van de trouwe viervoe ter hebben de schamele resten papier van het slachtoffer nog wel terugge bracht, maar veel valt er niet meer mee te beginnen. Het boek ziet eruit alsof het door een klein leger onder mitrailleurvuur genomen is. Tussen de bladzijden van een ander boek kwam een inmiddels gedroog de, gekrulde meloenschil vandaan. De rest van de meloen is ongetwijfeld opgepeuzeld tijdens een vakantie aan de Middellandse Zee met een glaasje rosé erbij, maar de bibüotheekmede- werkers zitten na de vakantie met de troep. Bibliotheekmedewerker Mieke van der Drift: „Dit soort gevallen noe men we hier een 'gebakken eitje'. Dat is een gevleugelde uitdrukking ge worden, nadat we hier een keer een boek hadden teruggekregen waar een flink stuk gebakken ei tussen zat." Volgens Van der Drift komen 'gebak ken eitjes' het meest na vakantiepe riodes voor. „Dan zijn de boeken mee geweest naar de camping en daar gaat vaak wat mis. Boeken die nat zijn geweest, bladzijdes die rood ge kleurd zijn door omgekieperde glazen met wijn, bloedvlekken van tussen de pagina's doodgeklapte muggen." Artistieke kleuters hebben zich met viltstiften uitgeleefd op de pagina's van hun prentenboek. Foto's en pos ters van tieneridolen in exemplaren van de Hitkrant verdwijnen vaak in plakboeken en agenda's. Van der Drift: „Dat is heel populair. We krij gen tijdschriften soms helemaal ka- potgeknipt terug. Momenteel zijn die Jim en hoe-heet-ie ook al weer -Ja- bal? Jamal (Jamai)? Nou ja, die zijn heel populair." Vorig jaar was de totale schade voor de bibliotheek 855,23 euro. In het jaar daarvoor werd er voor 832,71 ge sloopt. Deze details zijn ook in de tentoonstelling opgenomen. Van der Drift: Als we de boeken bin nenkrijgen, bladeren we ze altijd snel door om te zien of er rare dingen mee gebeurd zijn. Je kunt nooit alles zien, dus als er wat tussendoor glipt en we komen er later achter, dan bellen we de vorige lener van het boek nog even op." Veroorzakers van ezelsoren zo groot als croissants en met kauwgom aan elkaar klevende pagina's kunnen dus een telefoontje van de biblio theek verwachten. Ook als er wat in de boeken wordt achtergelaten willen de bibliotheekmedewerkers nog wel eens bellen. Van der Drift: „Niet als we bijvoorbeeld een maandverbandje als bladzijdewijzer ontdekken, maar wel als er een briefje van twintig tus sen de pagina's ligt." De alternatieve boeken top tien is tot en met 22 september te zien. Boeren boos op Staatsbosbeheer door Wim van Wanrooy vervolg van voorpagina oud ade- Veeboer Joop Hoo- genboom uit Oud Ade had gis teren zomaar twintig Heilige Ibissen op zijn land. Hoogen- boom keek ervan op, maar vol gens vogelspecialist Rinus Ver kade is de kans groot dat zij uit het naburige vogelpark Avifau na uit Alphen aan den Rijn af komstig zijn. „Als je één exemplaar ziet", zegt Verkade, „gaat het meestal om een ontsnapte vogel van een particulier. Die koopt die vogels weer bij handelaren of kwekers. Maar als je er twintig bij elkaar ziet, dan mag je het etiket Avifauna erop plakken. Ze komen ook regelmatig bij ons eten. Ga 's morgens tussen negen en half elf op het terras in ons park zitten en je ziet ze zo aan komen vliegen. We tel len er elke dag wel zo'n tien tot vijftien." De Heilige Ibis is een vrij vlie gende vogel die zich bij Avifau na thuis voelt. Ze zijn regelma tig in de omgeving te zien. Het oorspronkelijke broedgebied ligt in Zuid-Irak. Ook in Afrika behoort de ibis tot de wijdver spreide en tamelijk gewone broedvogelsoorten van moeras gebieden. Maar in Nederland zijn ze nog steeds een bijzon derheid. Verkade: „Ze kunnen zich hier in het waterrijke ge bied goed redden. Ibissen leven van insecten, amfibieën en an dere kleine waterdieren. Alleen in de winter hebben ze het moeilijk. Maar in Avifauna kun je ook als vogel goed eten." Het aantal Heilige Ibissen dat in Nederland wordt waargenomen neemt volgens andere deskun digen toe. Verkade acht de kans dat ze uit Frankrijk komen, zo als bij waarnemingen van de vogel in Nederland wordt aan genomen, klein. „Je kunt niet van ieder exemplaar zeggen dat hij uit Avifauna komt. Maar ik schat dat er ongeveer 25 in de omgeving van ons park vliegen. De rest - hoeveel nakomelingen er zijn weet ik niet - zwerft door Nederland. En misschien wel verder. Ik doe dan ook niet mee aan die euforie over de Heilige Ibis. Vorig jaar is er een sneeuwuil in Nederland dood gereden. Bijzonder dat hij werd gesignaleerd, maar die kwam ook gewoon uit een volière van een particulier." r Het nieuw aan te j en containerteelter- fb Hazers woude - D orp ast bij extreme re uken voorkomen. Dat "bt tien procent van tctare kassengebied lüan uit open water. joi van wethouder gjpijnwoude gisteren «lgebiedscommissie om extra waterber- 2^ langrenzende Bent en te leggen, kreeg [Ojjal van WLTO-afge- pl. het allemaal op aldus Uljee. „De de bouw van een p]en niet op tegen de n 18 hectare grond oomteelt kan wor- Mjt. Het gaat om puur -d(| Wat maakt het uit je\f op het pet-terrein 'eIjptwoud wordt opge- een gebied waarin Ven om ruimte voor kv^zou je zo'n oplos- Bolkiezen." )2 jj|> van de ëommissie n jonden dat elk ge- ,eejen waterproblemen j\0Ijsen. Dat kan het ep, »pen water te reali- en( talen van water van in fled naar het andere uttjp minder effectief, aei terts van het water- e en Wiericke. ^g, lister Kamp begin s h lestemming gaf om ?u], 0 hectare van het ;bb ssengebied aan te led no8 weinig schot mj»ente Rijnwoude en ntwikkelaar liggen /ee^11^ met de water- et jver de realisering eujJ waterberging. Pas rde gappen het groe- ee£n, geeft de provin- no^and een verklaring m jizwaar af en kunnen en kwekers die be ll hebben, er gaan door Ewout van der Dussen runsaterwoude - De onderne mer die het aandurft om de buurtsuper in Rijnsaterwoude nieuw leven in te blazen, kan rekenen op een financiële bij drage van de gemeente. Burge meester en wethouders van Ja cobswoude willen de onderne mer in drie jaar bij elkaar 9.000 euro huursubsidie geven. Met zo'n premie hopen B en W on dernemers te interesseren voor de heropening van de enige winkel in het dorp die voorziet in dagelijkse levensbehoeften. Voor de zaak die ondernemer Jansen tot december 2001 run de, heeft zich geen opvolger ge meld. Wel is levensmiddelen groothandel Van Tol uit Bode graven op zoek naar een exploi tant. De groothandel heeft het gemeentebestuur gevraagd om een bijdrage te leveren aan de mogelijke heropening van de winkel. Volgens Van Tol moet een huursubsidie voor een pe riode van drie jaar voldoende zijn. Daarna moet de onderne mer in staat zijn om de volledi ge huur op te brengen. De Kamer van Koophandel voor Rijnland juicht het initia tief toe, omdat de gemeentelij ke bijdrage de concurrentie niet verstoort en de leefbaarheid en de sociale contacten in het dorp vergroot. „Het komt niet veel voor, maar er zijn meer ge meenten die hierover naden ken", zegt C. Wiltenberg van de Kamer. Wiltenburg is bekend met de problemen van de on dernemers in de dorpen in het Groene Hart. Volgens hem is een tijdelijke huursubsidie al leen niet voldoende om de buurtsuper tot een succes te maken. „De winkelier moet wel creatief zijn om klanten te bin den". Het gemeentebestuur rekende aanvankelijk ook op de provin ciale subsidieregeling die be doeld is om de leefbaarheid in kleine kernen te bevorderen. De provincie subsidieert een buurtsuper echter niet recht streeks. De gemeente stelt voordat zij tot subsidiëring overgaat de eis dat de nieuwe ondernemer een ondernemersplan overlegt en haar op de hoogte houdt van de jaarlijkse omzetcijfers. Volgen de week donderdag moet de ge meenteraad zich over het voor stel uitspreken. door Marieta Kroft rijnwoude - Rijkswaterstaat be gint maandag met het maaien van de bermen langs rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Zoeterwoude. Dat bevestigde een woordvoerder van de rijks dienst gisteren. Eerder was rijks waterstaat van plan om half sep tember te gaan maaien. Maar onder druk van de boeren die vo rige week protesteerden en de gemeente Rijnwoude die rijks waterstaat maande om binnen een week de bermen te kortwie ken, heeft de rijksdienst het maaien naar voren geschoven. Volgens de boeren zijn er al on kruidzaden naar de aangren zende weilanden overgewaaid. Als rijkswaterstaat begin juli al had gemaaid, was er volgens hen niets aan de hand geweest. Maar door geldgebrek was het er niet eerder van gekomen, al dus de woordvoerster van rijks waterstaat. Henk van Dorp, lei der van het boerenverzet in Ha- zerswoude, reageerde gister avond blij, maar ook verbaasd op het feit dat er volgende week wordt gemaaid. „Wat? Dat mel den ze me niet eens zelf. Ze we ten bij rijkswaterstaat wie ik ben. Ik heb juist vandaag nog veel energie gestoken in het aanspannen van een kort ge ding." Toch is het kort geding nog niet van de baan. „Mijn ad vocaten doen vandaag een brief uit naar rijkswaterstaat met het verzoek mij schriftelijk te be vestigen dat het maaien maan dag gaat beginnen en anders komt er een kort geding", zei hij vanochtend. Van Dorp vindt dat het volgend jaar niet weer zo mag gaan.Als het er naar uitziet dat rijkswa terstaat weer geen geld voor het maaien wil uittrekken, begin nen we half juni al met protes ten." Een taxateur stelt de scha de die Van Dorp heeft opgelo pen door overwaaiende zaden vast. Die gaat hij via zijn rechts- derdag meldde de gemeente dat de grasvelden te droog wa ren om te gebruiken. „We heb ben vele draaiboeken opge steld", meldt Frans van Rijn, voorzitter van de stuurgroep. „Voor lichte regenval, voor zware regenval. Maar met dit scenario hadden we geen reke ning gehouden." Sportief Oegstgeest gaat hoe dan ook door, zegt Van Rijn. Het aantal verenigingen dat aan het evenement deelneemt, is zelfs uitgebreid. Zo heeft Kart Team Oegstgeest zich ook aan gemeld. Wethouder Steens opent de sportinstuif om 16.15 uur. Vanaf 16.30 uur is het eve nement vooral op de jeugd ge richt. Om 19.00 uur kunnen volwassenen aan de slag. Voorlopig blijven de hotelboten het onderkomen voor een flink aantal HSL-werkers. Archieffoto: Wim Dijkman Eigenaar en gemeente moeten om tafel over veiligheid oegstgeest - Oegstgeest Spor tief heet het nieuwe evenement waarbij jong en oud kunnen kennismaken met verscheidene takken vansport. Morgen wordt die sportintroductiedag gehou den op en rond het sportcom plex De Voscuyl. Het centrum van de activiteiten is het club gebouw van voetbalvereniging Oegstgeest. De sporten hebben plaats op de velden en in de Apollohal, de tafeltennishal, de dansschool en het biljartcen trum. Ook de handboogvereni ging verleent medewerking. De organisatoren van Oegst geest Sportief moesten de afge lopen weken bij de voorberei dingen improviseren vanwege het algemene droogte- en wa terprobleem. Vorige week don- den haag/ alphen- De eigenaar van de hotelbo ten voor HSL-werknemers hoeft de schepen aan de Hoorn in Alphen aan den Rijn nog niet weg te halen. Dit is het resultaat van een spoedprocedu re bij de Haagse bestuursrechter Allewijn. De rechter wil dat de eigenaar van de schepen - Geuzenhof River Line Cruises - en de gemeente Alphen binnen enkele dagen afspraken maken over de brandveiligheid op de boten. Geuzenhof was naar de bestuursrechter gestapt omdat de gemeente de boten weg wilde hebben. In juni maakte de gemeente een einde aan de vrijstelling voor de boten. Zij dreigde Geuzenhof met een dwangsom als de boten niet snel zouden verdwijnen. De gemeente verweet Geuzenhof niet naar andere huisvesting te hebben gezocht voor de tachtig werknemers aan de HSL-tunnel, die op de boten zijn gehuisvest. Een andere punt van kritiek is de brandveilig heid. Vorig jaar trof de brandweer bij controles zaken aan die niet in orde waren. Op 14 maart van dit jaar was het opnieuw mis. De brandweer constateerde dat in de slaapvertrekken werd ge rookt, dat er geen schipper aan boord was en en kele rookwerende deuren in geopende stand wa ren vastgezet. Geuzenhof zegt serieus werk te maken van de brandveiligheid. Om te verhinderen dat de bewo ners op hun slaapkamer een sigaret opsteken geldt voor iedere overtreding van het rookverbod een boete van 200 euro. Advocaat Wille zei dat er geen alternatief voor de boot bestaat om de tach tig werknemers aan de HSL-tunnel te huisvesten. Pogingen om de groep in een hotel onder te brengen leden schipbreuk. Geen enkel hotel was bereid een zo grote groep voor langere tijd onder te brengen. De huisvesting op de boten heeft vol gens Geuzenhof een tijdelijk karakter. Veertig werknemers vertrekken op 1 april en de overigen drie maanden later. Bestuursrechter Allewijn riep Geuzenhof en de gemeente op niet teveel naar het verleden te kij ken, waarin zaken misgingen. Als de brandveilig heid is geregeld kunnen Geuzenhof en de ge meente bespreken of de boten mogen blijven en op welke voorwaarden. De rechter schorste de dwangsom van de gemeente tot 26 augustus. Dan buigt een commissie van de gemeente zich over een bezwaarschrift van Geuzenhof. Door de schorsing wil de rechter beide partijen onder druk zetten om hun geschil niet puur juridisch te benaderen en serieus een oplossing te zoeken. bijstandverzekering verhalen op rijkswaterstaat. Overigens wekt niet alleen rijks waterstaat irritaties bij de boe ren over het niet naleven van de distelverordening. Een groep akkerbouwers in het toekomsti ge Bentwoudgebied in het zui den van Rijnwoude maakte gis teren in een vergadering van de deelgebiedscommissie Bent woud in het gemeentehuis haar ongenoegen kenbaar. Akkerbouwer B. de Breuk: .An dere jaren werd volgens af spraak goed gemaaid. Maar dit jaar is het uit de hand gelopen. Overal zie ik pluizen van distels. Die waaien over naar ons land. Ze maken wortelstokken tussen onze gewassen. Volgend jaar hebben wij schade." Zijn collega Laban vindt dat staatsbosbeheer een vette be keuring moet krijgen. Volgens akkerbouwer P. van der Eijk zijn zowel de boeren als Staats bosbeheer, de beheerder van het Bentwoud, gebaat bij sa menwerking. „Het niet weg maaien van de distels geeft al leen maar wrevel. We schieten er niets mee op als het esca leert." Ook D. Sol, die de boe ren vertegenwoordigt in de deelgebiedscommissie Bent woud, zei veel gebeld te zijn door bezorgde boeren in het Bentwoudgebied. Voorzitter en provinciebestuur der Van der Sar schaarde zich meteen achter de klagende boeren. Hij wil er alles aan doen om de afspraak met de boeren na te komen. Na de ver gadering zou hij staatsbosbe heer op het convenant aanspre ken. P. Louwaars van staatsbosbe heer en lid van de commissie, trok onmiddellijk het boete kleed aan. „Dit voorjaar hebben wij een aannemer opdracht ge geven om te maaien. Maar ken nelijk is het nog niet gebeurd. Ik beloof beterschap." Volgens Louwaars kunnen de boeren geen schade claimen. door Marieta Kroft boskoop - Tot vanochtend heeft alleen de Boskoopse vei ling zich bij het waterbedrijf Hydron gemeld voor de aan koop van 200 kuub drinkwater voor de beregening van gewas sen. Hoewel de kwekers zich vanaf gisteren konden aanmel den bij Hydron, was er na de veiling nog niemand bijgeko men. J. Schmaal van Hydron ver wacht dat de vraag onder de boomkwekers naar drinkwater volgende week toeneemt. „Nu hebben de meeste kwekers nog een buffer waar ze op teren. Het is een goed teken dat er nog weinig vraag is. Dat bete kent dat weinig mensen in nood zitten." Voorzitter P. Trimp van de kring Boskoop van de Neder landse Bond van Boomkwekers is wel en niet verbaasd over de geringe respons. „Bij de plan ning hadden we niet verwacht dat het gelijk storm zou lopen. Veel kwekers hebben nog voor raad. Een andere oorzaak is dat het waterschap heeft gepro beerd om de kwaliteit van het water zo goed mogelijk te hou den. De kwaliteit valt me nog mee, al is het water op sommi ge punten te slecht om planten in de kas ermee te begieten." Maar één aanmelding is weinig, vindt Trimp. „Ik had verwacht dat de telers van de gevoeligste gewassen zich wel al hadden gemeld." Hij heeft het dan over de kwekers die wel pottenteelt hebben, maar geen bassin. Trimp denkt dat er boomkwe kers zijn die tegen de kosten opzien en het erop wagen dat het goed gaat met het slootwa ter dat voorhanden is. De scha de aan de planten door het zoute water is ook niet meteen te zien. „Het is een sluipend proces. Maar als je schade hebt, ben je te laat." Op schadevergoeding hoeven de boomkwekers niet te reke nen, aldus Trimp.^.lVat dat be treft hebben we in Boskoop al bittere ervaringen." Enkele ja ren geleden was er veel schade bij de kwekers als gevolg van een extreme regenval. De veiling in Boskoop-oost laat een bassin bouwen waarin morgen de 200.000 liter leiding water wordt opgeslagen. Hy dron trekt in de buurt van de veiling een brandkraan open. Een tankwagen brengt het wa ter vervolgens naar de veiling. Hydron brengt de afnemers van het water 1,46 euro per kuub in rekening. Met de kosten voor het transport erbij, betalen de kwekers 5,00 euro per kuub. Simpelweg de eigen kraan opentrekken biedt geen soe laas. Trimp: „Wat komt er nou uit een kraan? Als je een kraan dag en nacht openzet, heb je nog geen tien kuub bij elkaar." Een groep ibissen op zoek naar eten in Oud Ade. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11