REGIO Roken moet niet mogen 'De loop moet altijd dichtzitten' Veel bedrijven zijn nog niet klaar voor de nieuwe anti-rookregels |c Er worden geen mensen in een bejaardenhuis gedumpt Gemeente en politie zitten ten onrechte zeilvereniging dwars Den Haag: slechte rekenaars Zwaard| straffen eC fokverbo(E dierenbeffj HDC 970 DONDERDAG 21 AUGlff NAVRAAG De Leidse politie is in verlegenheid gebracht omdat zij een speel goedpistool voor een echt wapen aanzag. Agenten grepen maandag onmiddel lijk en hardhandig in, toen zij in de Merenwijk jongens met zo'n nepwapen zagen. Zijn plastic speelgoedpistolen zo moeilijk van echt te onderscheiden? Navraag bij CHRIS VAN DER PANNE, eige naar van een speelgoedwinkel in Alphen aan den Rijn. Waaruit bestaat uw assortiment speelgoedwapens? „Wij verkopen klapperpistooltjes." Zijn ze makkelijk van echt te onder scheiden? „Zij zijn duidelijk als speelgoed her kenbaar, zowel qua vorm als qua kleur." Hoe luiden de voorschriften voor de verkoop van speelgoedwapens? „Dat zou u het best aan de impor teur kunnen vragen, die nog beter op de hoogte is van de regelgeving. Die is in ons land heel scherp. Ik weet in elk geval dat pistolen en ge weertjes lopen moeten hebben die dichtzitten. Meestal zit er een rode dop op." Behoort het gewraakte pistool in de Merenwijk, waarmee je plastic balletjes kunt afvuren, tot de toegestane speelgoedwapens? Als het is wat ik denk, een erwtenpistool, dan mag ik het niet ver kopen. Maar ja, in andere landen van de Europese Unie mag je zulke pistolen wel kopen. Geen wonder dat ze dan ook hier opdui ken." Welke doelgroep is geïnteresseerd in uw speelgoedpistolen? „Dat zijn nog steeds voornamelijk jongens. Zij willen allemaal cowboytje, Indiaantje en tegenwoordig ook weer soldaatje spelen en daar hoort een speelgoedwapen bij." tekst: Tim Brouwer de Koning archieffoto: UP De Boer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 21 Augustus GEMEENTERAAD VAN WARMOND - De voorzitter bracht ter tafel een advies van den kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente, houdende het verzoek tot afschaffing der kermis öf zoo dit niet mogelijk is, maatrege len te nemen, dat de publieke vermakelijkheden op de beide Zonda gen gesloten blijven, leder, die iets verstaat van de beteekenis van den Christelijken rustdag, moet met ergernis vervuld zijn voor de God- en mensch-onteerende gebeurtenissen, die ook te Warmond des Zondags tijdens de kermis plaats hebben. B. en Ws. schromen niette verklaren voorstanders der kermis te zijn, mits met beperkten tijd en met mate en fatsoen gevierd. Moge in groote steden met haar voortdurenden ver maken, daartoe geen drang bestaan, voor kleine plaatsen is zij een voor ouden en jongeren jaarlijks terugkeerend genoegen. In de drie maanden, die de voorzitter ingezetene van Warmond is, heeft hij de bevolking leeren kennen als ordelievend; hij ziet in de ker- misvoeringgeen kwaad. Als hoofd der politie hoopt hij met de in-acht- neming der Zondagswet maatregelen te nemen, die ieder ordelievend burger zullen bevredigen. Hij wenscht de publieke vermakelijkheden des Zondags te 4 uren te doen openen, muziek te laten doorgaan tot des nachts één uur en de herbergen te doen sluiten te half-twee. ANNO 1978, maandag 21 augustus WASSENAAR - De zomerfeesten die vorige week werden gehouden zijn echt zomerse feesten geworden. Het mooie weer bracht duizen den mensen op de been. Het ringsteken te paard en met rijtuigen was verplaatst naar de Van Groeneveltlaan. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. CP. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubneksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19 30 uur, za: 10-13 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem u lil Je ifl Meer dan de helft van de bedrijven in Nederland heeft nog geen up-to-date 'rookbeleid'. Voor veel bedrijven en in stellingen is het een lastige materie. Werkgevers wachten af hoe werkne mers reageren op hun recht om per i januari een geheel rookvrije werkom geving op te eisen. Het landelijke expertisecentrum voor tabakspreventie, Stivoro, luidt in juni van dit jaar de noodklok. Uit onderzoek blijkt dat 54 procent van alle bedrijven nog niet heeft nage dacht over het nieuwe recht van werknemers. Van alle werkenden wordt 65 procent dagelijks gecon fronteerd met rokende collega's. Bij na iedereen (63 procent) heeft hier last van. Veel bedrijven en instellin gen vinden het echter moeilijk om rookverboden of -beperkingen in te voeren. Niet in alle bedrijfssectoren is het ook even makkelijk om als werkge ver een rookvrije werkplek te garan deren. Neem de horeca, daar is het vrijwel onmogelijk zonder alle gas ten hun sigaretten te ontzeggen. „Het voordeel van de horeca is wel dat een heel hoog percentage van het personeel zelf óók rookt", zegt W. van Leeuwen uit Leiden. Samen met zijn broer runt hij een reeks cafés en restaurants, met in totaal zo'n 200 werknemers: in Lei den, Gouda, Sassenheim, Den Haag en Noordwijk. De nieuwe rechten van werknemers zijn volgens Van Leeuwen 'geen item' in zijn zaken. „Rookbe leid wordt wél een item als je binnen de horeca helemaal niet mag roken." Het leek er even op dat dit verbod van kracht zou worden, maar na een storm van protest heeft de overheid deze maatregel op de lange baan geschoven. „Wij hebben in Stadscafé Van der Werff in Leiden overigens wel een niet-rokersruimte voor klanten", zegt de Leidse hore- ca-ondememer. „En dat wordt gewaardeerd. We denken er over om in City Hall ook een rookvrije zone in te voeren. Maar een rookvrije zone voor het personeel is geen echt punt. Misschien dat mensen die last hebben van rook liever overdag werken. Dat zou ik me tenminste kunnen voorstellen. Maar ik weet het niet zeker. Het is gewoon geen onderwerp van discussie in onze zaken. Bij de Rijngeest Groep is roken wel een hot item. De regionale in stelling voor geestelijke gezondheidszorg tobt behoorlijk met het on derwerp. „De geestelij ke gezondheidszorg neemt een wat bijzon dere plek in", zegt be- stuurssecretaris C. Soe- terbroek. „Wij hebben heel veel patiënten die roken. Ze komen hier binnen zoals ze zijn. Het is natuurlijk heel moeilijk om te zeggen: we behandelen je wel, maar dan mag je niet roken." Ook veel'personeel rookt. „Het werkt blijkbaar aanstekelijk. Doordat patiënten veel roken, roken werknemers ook veel. Overal wordt gerookt." Het is de bedoeling dat niet-roken per 1 januari het uitgangspunt wordt. Soeterbroek: „Het uitgangs punt wordt: niet roken, tenzij..." Die beleidslijn leidt echter niet tot een eenduidige uitvoering. „Daar waar niet-roken echt knelpunten geeft moeten we zoeken naar een oplos- Foto: EPA Roken op de werkplek Bedrijfsruimtes in Nederland waar werknemers nog steeds aan tabaksrook worden blootgesteld Bedrijfs kantine anp bron: Stivoro sing. Per geval wordt gekeken of er een op lossing is voor beide partijen." De Rijn geest Groep biedt op diverse locaties in verschillende ge meenten onderdak aan in totaal 1.680 werknemers. „Bij lo caties waar patiënten echt voor langere tijd zijn opgenomen, moeten we aparte rookruimtes voor ze creëren. Misschien dat sommige patiën ten op hun kamer mogen roken, al is dat ook wel weer gevaarlijk. We zijn er in ieder geval druk mee bezig. Een paar maanden geleden nam de Rijngeest Groep een nieuw gebouw in gebruik dat geheel rookvrij is: het nieuwe Centrum voor Specialisti sche Psychotherapie (CSP) in Oegst- geest. Soeterbroek: „Van tevoren hebben we geen enquête gehouden over de vraag of het nieuwe CSP rookvrij moest worden, maar nu het zo is blijkt - wonder boven wonder - dat heel veel mensen er blij mee zijn. Wel wordt er voor de rokers nog een luifel aan het ge bouw gemaakt. Zodat ze bui ten, droog, een sigaretje kun nen roken." Bij uitgeverij Kluwer in Al phen aan den Rijn hebben de niet-rokers het sinds kort voor het zeggen. Ruim een week geleden betrokken de 500 medewerkers een splin ternieuw kantoorgebouw aan de Zuidpoolsingel met 'specifieke rookplekken'. Communicatiemanager G. Streng:Als de niet-roker zegt dat er niet gerookt mag worden, wordt er niet ge rookt." Omdat het nieuwe kantoor een 'open structuur' heeft, is het niet-rookbeleid aangescherpt. „In de oude situatie hadden we veel ka mers, waarin de gebruikers zelf konden besluiten of er gerookt mocht worden of niet. Meestal kom je daar wel uit. Nu is het zo dat het hele gebouw in principe rookvrij is. Dat geeft in de praktijk vrij weinig problemen." Ook Zorg en Zekerheid is overgestapt op 'niet-roken' na de verhuizing naar Kieuw- bouw. Dat was in september 2000, toen de 600 medewer kers van de ziektekostenver zekeraar vertrokken naar een nieuw kantoor aan de Haagse Schouwweg in Leiden. „In het oude pand rookte iedereen", zegt communicatiemede werker M. van der Meijden. „Toen we verhuisden, hebben we nieuwe afspraken gemaakt en speciale rook ruimtes ingericht. We hebben geen enquête gehouden, alleen onze keu ze voor niet-roken kenbaar gemaakt. Dat gaf geen problemen." In het Noordwijkse congrescentrum Leeuwenhorst geldt geen algemeen rookverbod. „Bij ons hier op kantoor wordt niet gerookt en bij sales ook niet. De rokers gaan even op de gang staan voor een sigaretje of gaan naar buiten. De general manager en zijn assistente roken weer wel", zegt se cretaresse S. de Haas. „Maar zij heb ben dan ook een eigen kantoor. We hebben hier per afdeling gepraat over de wenselijkheid van een rook verbod en iedereen heeft genomen. Dat is allemaal] gelost. In de kantine word: ,j maar er zijn wel wat rookv Al werkt dat niet echt, hoo die nieuwe regels gelden, ons beleid misschien moRp deren." Ook in het Katwijkse visvi bedrijf Ouwehand geldt consequent anti-rookbel 250 medewerkers. „Op ken in het kantoor wordt rookt, maar tijdens vergai weer wel", zegt marketinj ker S. van 't Zand. „Is wel krom hè? Ik heb me eiger afgevraagd waarom dat zo is. Er gaan ove rigens wel stem men op om dat te verande- SCHRIJVENDE LEZERS Vanaf i januari hebben werknemers het recht een rookvrije werkplel te eisen. Niet alle bedrijven kunnen of willen dat recht eenvoudig int— brengen. Foto: Hans van Weel |i SS Een reactie van Popko Kuiper, geeste lijk verzorger van verpleeghuis Over- rhyn en woon-zorgcentrum Haagwijk, op de rubriek 'Klankbord' in de Hant van 13 augustus. Een gedeelte van de rubriek stond onder de kop 'Ik walg van mensen die ouderen in een be jaardentehuis dumpen'. Vanmorgen heb ik eerst maar eens een kaarsje gebrand voor alle mensen met een familielid in een woon-zorg- centrum of een verpleeghuis, die een dolksteek in de rug gevoeld hebben bij het lezen van het Leidsch Dagblad van woensdag. Laat ik een aantal dingen op een rijtje zetten: 1. Er worden in Nederland geen men sen door familieleden in een 'bejaar dentehuis' gedumpt. Simpel omdat dat niet kan. Het FÜO (regionaal indi catie orgaan) bepaalt volgens vaste richtlijnen of iemand in aanmerking komt voor opname in een zorgcen trum of een verpleeghuis. Daarna is het een kwestie van (soms lang) wach ten op een plek. 2. Een verpleeghuis of zorgcentrum is geen afvalbak voor afgedankte men sen. Dagelijks wordt daar door veel mensen met veel inzet en professio naliteit gewerkt om het leven van de bewoners zo aangenaam en zinvol mogelijk te maken. Respect voor de bewoners staat daarbij voorop. 3. In woon zorgcentra (verzorgingste huizen) hebben alle bewoners een ka mer voor zich alleen. Wie het tegen deel beweert, kent waarschijnlijk het verschil niet tussen een woon-zorg- centrum en een verpleeghuis. Ook nieuwere verpleeghuizen hebben al leen eenpersoonskamers, op enkele tweepersoonskamers na voor mensen die zich daar beter in voelen. Oudere verpleeghuizen zijn bezig met verbou wingen om hetzelfde te bereiken. 4. Mensen die in een zorgcentrum of verpleeghuis worden opgenomen, zijn meestal hoogbejaard. Dat betekent dat hun kinderen vaak ook al bij de ouderen gerekend mogen worden. En vaak hebben die niet één, maar meer dere hulpbehoevende familieleden naar wie omgekeken moet worden. 5. Voordat iemand opgenomen kan worden, is vaak al lang geen sprake meer van enkele uurtjes zorg per dag, maar van vrijwel continue aandacht (ook op de meest onaangename tijd stippen). Dat in ons land mensen ja renlang aan huis gebonden zijn en nauwelijks nachtrust krijgen, omdat ze hun familielid geen moment alleen kunnen laten, dat zou je misdadig kunnen noemen. 6. Mensen die de moed hebben opge bracht hun familielid te laten opne men, hebben daarvoor al heel wat moeilijkheden moeten overwinnen. Zij verdienen een steuntje in de rug en geen trap na, zoals in de krant van vo rige week woensdag. 7. Als het met mijzelf ooit zover komt dat ik dagelijks in en uit mijn bed ge holpen moet worden, of dat ik gere geld schoon incontinentiemateriaal moet hebben, of dat ik mijn eigen huis niet meer terug kan vinden, dan hoop ik dat daarvoor professionele hulp beschikbaar is (al of niet binnen een instelling), zodat mijn vrouw en kinderen tijd en energie hebben om nog wat leuke dingen met mij te doen. 8. In een beschaafde samenleving zijn we samen verantwoordelijk voor de zorg voor mensen die zorg nodig heb ben. Dat mogen we niet eenzijdig af schuiven op hun familieleden, ook al mag van hen natuurlijk wel een 'eigen bijdrage' (in welke vorm dan ook) naar draagkracht verwacht worden. 9. Dat er zoveel onwetendheid bestaat over de ouderenzorg in ons land is iets wat de redactie van een dagblad zich dient aan te trekken. Popko Kuiper, Leiden. Op het artikel 'Watersporters willen harder op Braassem' (LD 30/7) wil ik reageren. De overheid handhaaft regels, ook op het water. Dat is mooi, zou je denken, maar de wijze waarop de betrokken gemeente- en rijksambtenaren bezig zijn met het vergunningenbeleid en de handhaving voor wat betreft snelle motorboten op de Braassem ten opzichte van Watersport Vereniging Braassemermeer, lijkt nergens naar. Bij trainingen en wedstrijden in de nationale en internationale zeilsport, waar deze vereniging verantwoordelijk is voor de veilig heid van haar leden en deelnemende gasten, is de mogelijkheid tot gebruik van enige snelle motorboten toch een voorwaarde voor een veilig verloop, bij zowel mooi als slecht weer. Nee, Jacobswoude/Alkemade en de politie Hollans Midden kun nen wat mij betreft een rode kaart krijgen. De waarnemend bur gemeester Andel moet zich maar eens herbezinnen over de dom heid van de maatregel om deze in de zeilsportwereld zeer geres pecteerde vereniging dwars te zitten door een vergunning hier voor te weigeren. Daar kan de regelgeving toch niet voor bedoeld zijn? P.S. Rhijnsburger, Hazerswoude-Rijndijk. Een reactie op het artikel 'Kabinet kampt met nieuwe tegenvallers' (LD 31/7). Wat kunnen ze in Den Haag toch slecht rekenen. Alweer een tegen valler van twee miljard, bericht minister Zalm, na kortgeleden ook al een gat van drie miljard te hebben ontdekt. Uiteraard krijgt de tanende economie weer de schuld. Alsof dit een nieuwtje is en dalende belastinginkomsten en hogere WW-uitkeringen niet waren te voorzien. Dat de kosten voor de zorg uit de hand lopen, is ook al lang bekend. Wel moeten wij constateren dat ondanks de regelma tige en forse premieverhogingen de voorzieningen teruglopen. Nu bericht de verzekering weer dat röntgenfoto's van de tandarts uit het standaard pakket worden geschrapt. Anderzijds lezen we regelmatig dat bijna overal naar hartelust met uitke ringen wordt gesjoemeld. Is het een wonder dat het huishoudboekje van de overheid niet meer klopt? P. van Reisen, Lisse. on Een reactie op het a#31 ven kauwen dood en! f mishandeld', dat 30jpJ krant stond. Op dierenmishandei een veel zwaardere a ten staan dan nu in I staat omschreven. DP1 komen nu vaak wegf boetes of een waarscr Walgelijk gewoon. Mr een hond bijt, wordtj" een fokverbod opgekf c Dierenbeulen en vea™ zouden ook een fokdee moeten krijgen. Neem nou de zaakvaz° doodgehongerde Bo die in februari 2002 i11 nieuws kwam. Zijn evor gaf hem gewoon gee Bn meer en heeft de horf56 tuin laten doodkrep< Pj dat nog niet erg gent031 heeft ze de hond in dec stand over de schutt 1 gooid. De vrouw krerei werkstraf. Alsof we n Br maal moeten werkei us Gevangenisstraf is h f5 wat voor dierenbeul staan. Waarom hebt£s geen rechten in Ned£1 daders van zulke mir^ wel? nt De beestjes zijn wee"11 daders niet! De wetive maximaal 11.500 eui opgelegd kan worde ®C1 mishandelen van ee .n' maar deze straf is n< opgelegd. Waarom v

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10