Bedrijfsleven blij somber over ban ECONOMIE 'Fortis Bank schendt privacy klanten' KPN: Hollands klimaat steeds guurder MKB verwacht komend jaar nog meer ver Variant op Blastervirus slaat sneli Frankrijk tegen ban dierproeven voor cosmetica Remkes: Oudere beaiE eerder naar huis sturi Ruim 3 uur werken voor een Big Mac In de rij voor gratis ontbijt Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe HDC158 Extra overslag voor Rotterdam (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 071-5 999 795/96 m.leijnse@kras.nl Rotterdam - De lage water stand van de Rijn leidt tot extra werk in de Rotterdamse haven. Veel bedrijven lossen er hun la ding in plaats van in Duitsland. De goederen worden verder per trein of vrachtwagen vervoerd. Sommigen slaan hun vracht over van kustvaarders op bin nenvaartschepen. Kustvaarders kunnen normaal gesproken het Duitse achterland bereiken maar hebben nu te veel diep gang. „We hebben zeker 100.000 tot 150.000 ton extra behandeld", aldus terminalma- nager De Jong van Van Uden Stevedoring (Merwehaven). Energiesituatie bijna normaal arnhem - Netbeheerder Tennet zegt dat heel binnenkort een normale situatie voor de ener giebedrijven terugkeert. Vol gens Tennet kruipt de reserve van 1200 megawatt richting de 1400. Het ziet er naar uit dat de temperatuur van het Rijnwater onder de 23 graden zakt. Giste-V ren was dat al even het geval. Energiecentrales mogen opper vlaktewater gebruiken als de temperatuur lager is dan 23 graden. Toch overname van werf Damen waterhuizen - Waterhuizen Shipyard van ondernemer Doesburg heeft alsnog Damen Shipyards in Hoogezand over genomen. De verkoop mislukte eerder door grote weerstand van het personeel. Volgens FNV Bondgenoten zijn er nu betere financiële afspraken gemaakt. ABN Amro opent bank in China amsterdam - ABN Amro opent eind volgende week een bank voor consumenten in China. De bank is al actief op de Chi nese markt, maar opereert vooralsnog uitsluitend voor za kelijke klanten. Zij begint met consumentenbanJaeren in de stad Shanghai. Financiële in stellingen willen graag binnen dringen op de Chinese markt wegens het grote afzetgebied. Ook bankverzekeraar ING en verzekeraar Aegon proberen voet aan de grond te krijgen in China. Aegon verkoopt er sinds begin dit jaar verzekeringen. Kruidvat neemt lege cd's terug renswoude - Drogisterijketen Het Kruidvat biedt klanten die slechte cd-r's in zijn winkels hebben gekocht gratis redding van verloren gewaande gege vensbestanden, foto's of mu ziek aan. Het gaat om cd-r's die twee jaar geleden op de markt zijn gekomen en die blijkens een test van computerblad PC- Active geheel of gedeeltelijk on leesbaar zijn. Klanten kunnen zulke cd-r's opsturen waarna zij - als de reddingspoging lukt - de verloren data krijgen op een nieuw gebrand exemplaar. Werkstraf in voorkenniszaak amsterdam - Voor handel met voorkennis in aandelen HIM Fumess veroordeelde de recht bank in Amsterdam een hande laar tot 60 uur dienstverlening en 4 maanden cel voorwaarde lijk. Bovendien moet de veroor deelde een boete van 45.000 eu ro betalen en zijn koerswinst van ruim 94.000 euro afstaan. In november 1999 kocht voor 1 miljoen gulden (450.000 euro) aandelen in HIM Fumess. Kort daarna maakte grootaandeel houder Lubbers bekend het be drijf via een openbaar bod van de beurs te wülen halen. De be- heersmaatschappij bood 60 eu ro terwijl de koers 45 euro was. Weekmedia gaat naar Imca Media amsterdam - Weekmedia, de huis-aan-huistak van dagblad Het Parool, gaat naar de Imca Media Groep van Erik de Vlie ger. Bij de overneming zijn 60 mensen betrokken, die een werkgelegenheidsgarantie van een jaar krijgen. Hoofdredac teur Piet is blij met plannen om met Weekmedia in een groter gebied te gaan opereren. De oplage moet verdubbelen tot een miljoen exemplaren. In september komt De Vlieger met een tweewekelijkse engelstalige The Amsterdam Times. Verder wil hij volgend jaar een lande lijk dagblad lanceren. Imca geeft tijdschriften uit als Mu- ziekkrant en Oor en richt zich op activiteiten op radio-, tv- en intemetgebied. Benzine duurder den haag - Oliemaatschappij Shell heeft gisteren de prijs van benzine met 1,4 cent verhoogd. Een liter super plus komt nu op 1,243 euro. De adviesprijs van euro ongelood komt op 1,189 euro per liter. Het is de viere prijsverhoging voor benzine de ze maand. den haag/gpd - Fortis schendt de privacy van zijn klanten. De bank neust in beta lingsopdrachten om te zien bij wie de klant verzekerd is. Op basis daarvan benadert Fortis de klant met een aanbod voor een polis van dochterbedrijf Amev. Dat zeggen twee werknemers van Fortis, die jarenlang bij het bedrijf hebben ge werkt. Zij willen niet met naam worden genoemd. „In de tien jaar dat ik bij Fortis heb ge werkt, was het heel gebruikelijk om klanten aan de hand van hun bankgegevens te be naderen", aldus een ex-werknemer, die nu actief is als tussenpersoon. Ook de Rabo bank maakt zich volgens het duo schuldig aan deze activiteiten. Fortis en Rabobank distantiëren zich van de beschuldiging. „Er worden wel eens re clamemailings gestuurd maar die zijn niet gebaseerd op persoonsgegevens van cliën ten. Wij herkennen ons totaal niet in het beeld dat wordt geschetst", zegt een woordvoerder van Fortis. „Wij kijken alleen in bankgegevens als de klant erom vraagt. Wij weten dat het ongevraagd niet mag en doen het ook niet", aldus een Rabo-woord- voerder. Volgens de wet Bescherming Persoonsge gevens en een bancaire gedragscode is het niet toegestaan om het betalingsverkeer van klanten in te zien. „Banken mogen alleen kijken naar profiel - gegevens, zoals het adres en het inkomen. Niet naar de precieze betalingsgegevens", aldus een woordvoerster van het College Bescherming Persoonsgegevens. Een ex-werknemer, die 18 jaar bij Fortis en zijn rechtsvoorgangers werkte en in 1997 vertrok, vertelt dat hij als kantoorleider tot 1995 geregeld persoonlijke gegevens inzag en klanten daarna benaderde. „In de jaren tachtig werkte ik nog aan de balie. We kre gen toen instructie om in de acceptgiro kaarten van klanten te kijken. Aan de hand daarvan probeerden we ze over te halen om van verzekeraar over te stappen. Jaren later keken we op de computer waar beta lingen heen gingen. Een vrouw die ook liever niet met naam wordt genoemd, vermoedt dat de Rabo bank in Rijswijk meer over haar uitgaven wist dan zij hoorde te weten. Bij een gesprek onder vier ogen in het fili aal kaartte de man ook haar verzekeringen aan. „Hij vertelde dat ik bij mijn huidige verzekeraar geen doorlopende reisverzeke ring heb. Toen realiseerde ik mij nog niet dat hij dit niet hoorde te weten. den haag/gpd Het aantal ba nen in het midden- en kleinbe drijf zal het komend jaar verder blijven dalen. Van juli 2002 tot juni 2003 verdwenen al 66.000 banen. Door de economische te ruggang zal het banenverlies zich verder voortzetten. Voor het eerst sinds begin jaren tachtig zien mkb-werkgevers het aantal banen op jaarbasis afnemen. In een vanochtend verschenen rapport schetst koepelorganisa tie MKB-Nederland een somber scenario. Met name de indu strie- en metaaltechnische sec toren blijven in het slop zitten. Deze bedrijfstak nam de afgelo pen periode de helft van het ba nenverlies voor haar rekening. Onderzoeksbureau NIPO peilde hoe de arbeids- en vacature markt er in het mkb er bij lag. Op 1 juli werkten bijna 2,8 mil joen mensen in 565.000 onder nemingen. Van hen werkt 29 procent in de zakelijke dienst verlening, 15 procent in de de tailhandel en 13 procent in de industrie. De rest is min of meer gelijk verdeeld over de groothandel, de bouw, de transport- en autosector en de horeca. Het mkb is goed voor 37 procent van de totale werk gelegenheid. Jarenlang was het mkb de ba- nenmotor in Nederland. Werk gevers hadden lange tijd ook grote moeite met het vinden van personeel, maar aan die si tuatie is een einde gekomen. Het aantal moeilijk vervulbare vacatures nam afgelopen perio de meer dan evenredig af. Ge brek aan aanbod is niet meer het voornaamste probleem, te genwoordig is te weinig erva ring het belangrijkste knelpunt. In de huidige economische ma laise delen allochtone en au tochtone werknemers het leed. Van de werknemers in het mkb is ruim 9 procent ne afkomst. Dat is medio vorig jaar dus dat het banenv redig ten koste van en autochtone wa gegaan. MKB-Nederland situatie dit jaar niei komt. Met name in tor en detailhandi slecht. In 2004 won groei in het mkb verwacht. Vanaf weer 2 procent gera Om de arbeidsmari len vindt MKB-Ne< de loonkosten in de ten worden gehoudi ren langer moeten Werknemers mogen jarige leeftijd in de jeugdwerkloosheid gaan en schooluitv: men moeten jon; kansen worden gei leerbanenplannen. •_Si Rijswijk/ANP - Voor de tweede keer binnen een week worden computers en internetverkeer geteisterd door een hardnekkig computervirus. Het nieuwe wormvirus Welchia verwijdert het oude virus Blaster, dat we reldwijd 500.000 computers in fecteerde. Tegelijkertijd zorgt de nieuwe worm echter voor veel dataverkeer waardoor pc's en netwerken extreem worden vertraagd. Volgens Symantec, producent van beveiligingssoftware, zijn veel grote bedrijven getroffen. Een woordvoerder zegt dat de schrijver van Welchia geen kwaadaardige bedoelingen heeft en geen schade aanricht. Omdat de worm automatisch op zoek gaat naar oplossingen voor Blaster, veroorzaakt hij wel een grote toename in het data verkeer. Symantec waarschuwt ook voor de e-mailworm Sobig.F. De worm dook gisterochtend op en stuurt zichzelf door naar e- mailadressen die hij op de geïn fecteerde pc vindt. Virusbestrij der MessageLabs meldde gis teravond al bijna 40.000 exem plaren van het virus te hebben onderschept. Hierv n* procent uit Nederla sii cent uit Noorwegen cent uit Groot-Britti j0 De schadelijke effe< big.F zijn volgens gingsspecialist va nog niet bekend, werp van veel van i n< berichten begint mf In de tekst staat the attached file Woordvoerder De Microsoft zei gisteè problemen voorkon '0 worden als menseniFi russoftware op tijd13 ,0 brussel/anp - Onder druk van de eigen cosmetica-industrie heeft Frankrijk bij de Europese rechter een proces aangespan nen tegen een EU-brede ban op dierproeven voor onder meer schoonheidsproducten. Vol gens de Franse regering en de brancheorganisatie AICF is de vorig jaar overeengekomen richtlijn, die vanaf 2009 dier proeven in de hele Europese Unie praktisch verbiedt, in strijd met de regels van de We reldhandelsorganisatie (WTO). Ook zou de EU-regeling in de praktijk niet werkbaar zijn, om dat deze te weinig flexibiliteit biedt. De grote Franse cosmeti- caproducent L'Oréal verzette zich vorig jaar al hevig tegen de ban. Nu heeft het concern sa men met de Franse branchege noten een klacht ingediend bij het Hof van Justitie in Luxem burg. Ook heeft de regering- Raffarin een aparte klacht inge diend. Een uitspraak kan overi gens jaren op zich laten wach ten. den haag/anp - Minister Rem kes (binnenlandse zaken) wil ouderen stimuleren vervroegd te stoppen met hun werk bij de rijksoverheid om het gedwon gen ontslag van jongere werk nemers te voorkomen. De maatregel lijkt strijdig met het kabinetsbeleid om de arbeids participatie van ouderen te ver groten. Remkes doet volgende week vrijdag zijn voorstel in de mi nisterraad, aldus een woord voerster van het ministerie. „Het Rijk geldt door alle bezui nigingsplannen als een krimp- sector. Om te zorgen dat straks ook het personeelsbestand evenwichtig is opgebouwd, is een extra regeling nodig om ou deren vervroegd te laten uit te treden", stelde zij. In een ontwerpbrief aan pre mier Balkenende betoogt Rem kes dat het de afgelopen maan den niet is gelukt met vakbon den een andere ontslagvolgor de bij reorganisaties overeen te komen. Volgens de huidige CAO-afspraken mi Rijk het principe out' bij reorganisa 2: teerd worden. Volgens de minis gj hierdoor in eerste 1 gere werknemers ugc in aanmerking en B deren in dienst totd§,n over vijf tot zes jaai ch „Hierdoor ontstaal m leeftijd nog eenzö grijsd) personeelsb jn al het geval is, mi y gevolgen voor de en kwaliteit van dec ning", schrijft Remt^g Rijksambtenaren kUF hun 55ste jaar me v pensioen. Abvakabo ontwaardigd over sh dat mede door hiBke jongeren als eers#P worden van ree CAO-onderhandela lijn zegt wel te v/i over een sociaal wij krijgen wij gee heid over welke ta Rijk behouden blijw zürich/anp - Wie in Amsterdam een Big Mac wil kopen, moet daar gemiddeld 16 minuten voor werken. Inwoners van Zü- rich zijn met 14 minuten beter af. In de Kenyase hoofdstad Nairobi is pas ruim drie uur werken voldoende voor het pa radepaardje van McDonald's. Dat blijkt uit een onderzoek van de Zwitserse bank UBS. Onder zoekers namen 70 steden onder de loep en vergeleken onder meer de koopkracht daar. In woners van de Zwitserse steden Zürich, Basel, Genève en Luga no hebben de meeste koop kracht. Amsterdam staat op de 17de plaats. De Nigeriaanse stad Lagos is hekkensluiter. De euro heeft er niet voor ge zorgd dat de verschillen in koopkracht tussen de deelne mende landen verdwenen. In Luxemburg zijn de mensen het best af (6de plaats), in de Portu gese hoofdstad Lissabon (42) blijft het behelpen. De Oost-Eu- ropese landen die lid worden van de EU zitten daar nog on der. Praag staat op de 44ste plaats, Boedapest 48ste en War schau 56ste. Behalve koopkracht is onder zocht welke steden het duurst zijn. Tokyo van de eerste naar de derde plaats verdreven door de gedaalde yen en deflatie. Oslo is nu het duurst door de gestegen Noorse kroon gevolgd door Hong Kong. Binnen de Europese Unie is Kopenhagen het duurst (6de plaats), gevolgd door Londen (7de). Amsterdam staat op de 21ste plaats. Op de ranglijst van duurste ste den is Buenos Aires flink gekel derd. Drie jaar geleden was dit de duurste stad in Zuid-Ameri- ka. De economische crisis en de ontkoppeling van de peso en de dollar zorgden ervoor dat Bue nos Aires een stuk goedkoper werd en nu op de 69ste plaats staat. breda - Als stunt bij de opening van het nieuwe IKEA-filiaal in Breda konden bezoekers vanochtend een gratis ontbijtje in ontvangst nemen. Voor de deuren van het 185ste filiaal van de Zweedse meubelketen hadden zich in alle vroegte al honderden 'hongerigen' verzameld voor de maaltijd en de speciale aanbie dingen. Foto: ANP/Robert Vos vesteerd in de eerste opbouw van een glasvezelnet. Zo ligt er een basisinfrastructuur die de 53 grootste gemeenten ver bindt. Om straks de mogelijk heid te bieden gebruik te ma ken van een supersnelle verbin ding, is de komende jaren een investering van 7 tot 10 miljard euro nodig. „Maar KPN gaat er natuurlijk geen geld in stoppen als de Opta straks zegt dat we onder de kostprijs moeten doorberekenen." Scheepbouwer:Als je onbe perkte communicatiemogelijk heden wilt, moet dat net er ko men. We zijn met enkele maat schappelijke diensten aan het proefdraaien. Zoals de huisarts online of onderwijs via de com puter. Nederland telt 250.000 chronisch zieke kinderen, die nooit naar school kunnen. Via een snelle verbinding kunnen ze toch onderwijs krijgen. We kijken nu welke diensten aan spreken en hopen dat de over heid geïnteresseerd raakt. Het moet namelijk niet zo zijn dat er straks verschillende glasve zelnetten in de grond liggen. Je ziet nu al dat gemeenten zelf standig aan de slag willen. La ten we dat nu samen doen, zeg ik dan. Eén net is al duur ge noeg." Vrijdag bij de presentatie van de halfjaarcijfers zullen de mo gelijkheden tot expansie van datadiensten ongetwijfeld de revue passeren. Wat mobiele telefonie betreft blijven Duits land en België de groeimarkten voor KPN. „In Duitsland willen we eind dit jaar 8 miljoen klan ten hebben. We zaten half juni op 7,6 miljoen. In België stre ven we naar een marktaandeel van 16 procent eind dit jaar. Nu is dat 14. Ik zie dat lukken. Uit breiding naar andere landen is niet aan de orde. Wat betreft vaste net moet de groei uit adsl- toepassingen kpmen." Noem 't de zomerkolder, noem 't een zonnesteek, maar Opel h XXL Summer Sale. Dus kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga daarom snel naar de O] want dit is hét moment om zonnig te rijden voor een zonnige prijs. f door Eric de Bie den haag - Het lijstje voor mi nister Brinkhorst (economische zaken) ligt al klaar. Over de rol van de overheid bij de aanleg van een glasvezelnet wil KPN- topman Ad Scheepbouwer graag met de bewindsman praten, misschien ook wel over de voor stellen voor goed ondernemer schap, maar vooral over de be sluiten van toezichthouder Opta. „Zo kun je een bedrijf niet in de klem gooien." Scheepbouwer zit morgen met de raad van commissarissen van KPN om de tafel om onder meer de reactie op de code Ta- baksblat te formuleren. „De doelstelling zou moeten zijn dat Nederland meer concurrerend wordt bij het aantrekken van kapitaal. Maar de regels zijn te algemeen. Een onderneming die elk jaar gestaag groeit, vraagt bijvoorbeeld om een an der beloningsbeleid dan een bedrijf dat in een risicovolle fa se zit. Verder kun je je afvragen of het slim is een bestuurder maar voor vier jaar aan te trek ken. Dat lijkt me het langeter mijnbeleid niet bevorderen." De aanbevelingen maken vol gens Scheepbouwer de kans groter dat Nederland meer uit de pas gaat lopen. En voor KPN is het Nederlandse klimaat al niet zo gunstig. De ruzies met de Opta zijn de afgelopen we ken breed uitgemeten in de KPN-topman ScheepbouwerFoto: GPD/Cees Zorn pers. De telecomwaakhond be paalde eerst dat KPN de net werktarieven voor concurren ten moest verlagen. Vervolgens werd het KPN ver boden consumenten voordeel pakketten voor het vaste net aan te bieden. Dit alles onder het motto van eerlijke concur rentie. „Dat we als eigenaar het vaste netwerk voor concurren ten moeten openstellen, is een Europese regel", aldus Scheep bouwer. „Maar dat we een prijs moeten rekenen die onder de huidige kostprijs ligt, is bela chelijk en onmogelijk. Je kunt niet een Rolls-Royce blijven rij den voor de vergoeding van een Lelijke Eend. De Opta hanteert bij het vaststellen van de kost prijs een theoretisch netwerk waarvan naar ons inzicht de storingsgevoeligheid honderd keer groter is dan het huidige netwerk voor vaste telefonie. Dat is vragen om moeilijkhe den." Nadat de Opta ook nog een streep door nieuwe kortings pakketten van KPN had ge haald, dreigde Scheepbouwer vorige week zijn vizier meer op het buitenland te richten. Een wanhopig spel blufpoker werd deze opmerking genoemd. „Ik bluf nooit. Het is ook geen drei gement, maar simpele logica. De Opta zegt dat KPN terug moet naar een marktaandeel van 50 procent. Dan houden we dus geld over, want ik blijf niet meer investeren, zodat we meer marktaandeel kwijtraken. Zo gek heb ik het nog nooit ge hoord. Het geld kunnen we te ruggeven aan de aandeelhou ders of in het buitenland inves teren. Als we dat laatste winst gevend kunnen doen, moeten we het vooral niet laten." Scheepbouwer trekt de huidige situatie ook door naar de toe komst. KPN heeft al fors gein-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8