BUITENLAND Nieuwe fase in geweld Irak Bloedige aanslag schokt wereldleiders Vieira de Mello was de VN Halfslachtigheid belemmert vrede Hoeveel betaalt voor gratis internet? f,« SPB' Zelfmoordaanslag verwoest VN-kantoor Bagdad 300 internetminuten per maand voor €3,95 En dat één jaar lang! Het Net* ell ontkent ppen dossier stair Campbell, de Britse premier jntkent dat hij me- ^ordelijk is voor een i een Irak-dossier dat jssein binnen 45 mi- avemietigingswa- iinen inzetten. ;i gisteren tijdens or voor de commis- dat Britse inlichtin- i volledig de hand /Ihet voorbereiden jport. Campbell was i om te verschijnen unissie die de dood leskundige David .zoekt. Volgens Kelly iell de persoon die eringsrapport de slag- j Irak liet overdrijven. tsjov wil in politiek e vroegere sovjetlei- tsjov overweegt een n de politiek. De 72- latsjov is van plan ójn Russische Sociaal- tische Partij kandidaat bij de parlementsver- /an 7 december. Dat lussische persbureau [steren gemeld. Ken- ichten dat de sociaal- n moeite zullen heb- Irempel van vijf [halen. De favorieten nunistische Partij fringspartij Verenigd *rroriseert «eense kust -4 r - Een onbekende ort jaagt sinds het de hittegolf in Euro- "ring van de Roe- rte Zeekust de stui- I lijf. Eén man is over- If anderen moesten jenhuis worden opge- i beten van de spin, feiekenhuiswoord- leskundigen gaan de mderzoeken. Het dier rkelijke gelijkenis lij- [zwarte weduwe. nistan in van geweld viering van de Af- ïafhankelijkheidsdag Dntsierd door aan- eiligheidstroepen en ers. In de zuidelijke har deed zich een or in de woning van in de Afghaanse pre- ai. Volgens die broer er ongeluk een hoe- unitie toen die door werd verplaatst. Ook teren raketten afge- n basis van de coa- in Asadabad, de |van de oostelijke ÏKunar. ive na ;e kaping Een verwarde 55-jari- eeft gisteren gepro- I vliegtuig van Air Al- :n. Na korte tijd gaf ;r aan de politie. Dat f Algerijnse staats- APS. Volgens een iers van het toe lader dat hij niet Ian- ije wilde wonen om- Ie zware aardbeving inplaats Boumerdes |mei trof alles had tij de beving kwamen een om. De man gaf Ljttdelijk over. Taha Yassin Rama- ummer 20 op de Ame- lijst van meest gezoch- !n, is gisteren in Mosul door Koerdische strij- bergedragen aan de len. Ramadan was vi- ent onder Saddam lid van de Revolu- •mmandoraad en iputatie van grote dood na Btte pasta ;en 6-jarig meisje uit ie Kinrooi is na het lorven pasta over- it ziekenhuis van ier kinderen uit het- [in liggen met ernstige pftiging op de inten- lun situatie is stabiel jjn niet buiten levens- <e onderzoeksrechter irket in Tongeren is htelijk onderzoek ge- de toedracht van de het meisje. esident uras dood pA - Ex-president Rei- nduras heeft gisteren gepleegd. Zijn fami- vanmorgen dat de eina zich met een r het hoofd heeft ge- Reina leed aan kanker Ide zelf een einde ma lt lijden. Reina was d van Honduras tus- n1998. woensdag 20 augustus 2003 esident pgepakt bagdad/rtr-anp-ap - Een zelf moordaanslag bij het hoofdkan toor van de Verenigde Naties in Bagdad heeft gisteren het leven gekost aan zeker zeventien men sen, onder wie de hoogste VN- gezant in Irak, de Braziliaan Ser gio Vieira de Mello. Honderd mensen raakten gewond. Het geweld in Irak lijkt een nieuwe fase te zijn ingegaan. Het was voor het eerst dat medewerkers van de volkerenorganisatie doel wit waren van een aanslag. Internationaal is met afschuw op de aanslag gereageerd. De VN en de Amerikaanse presi dent Bush benadrukten dat de inspanningen voor de weder opbouw van Irak worden voort gezet. Een enorme hoeveelheid explo sieven, die was verstopt in een vrachtwagen, ontplofte gister middag vlak bij het kantoor van De Mello in het Canal Hotel in Bagdad, dat dienst doet als VN- hoofdkwartier. Het was er druk omdat er net een persconferen tie begon. Het gebouw trilde op zijn grondvesten en het licht viel uit. Zeker zeventien mensen kwa men om het leven en tientallen anderen liepen vaak zware ver wondingen op. Behalve Vieira de Mello is het zeker dat ook de coördinator van Unicef in Irak, de Canadees Cristopher Klein- Beekman, is omgekom ;n. Ver der heeft de Wereldbank laten weten dat vijf van haar mede werkers die vermoedelijk in het VN-gebouw in Bagdad waren, worden vermist. Voor zover bekend zijn er geen Nederlandse slachtoffers geval len door de aanslag. Neder lands ambassadepersoneel in Bagdad bezoekt het VN-kan toor vaak, maar geen van de di plomaten was op het moment van de aanslag in het gebouw. Vieira de Mello, tegen wie de aanslag vermoedelijk vooral was gericht, lag urenlang zwaargewond onder het puin voor hij stierf. De Braziliaanse president Lula da Silva kondig de in verband met de dood van Vieira de Mello een rouwperio- de van drie dagen af. VN-secretaris-generaal Annan had Vieira de Mello naar Bag dad gestuurd. Die stond daar voor de moeilijke taak om lei ding te geven aan het verbete ren van de levensomstandighe den van de gewone Irakees. An nan heeft in verband met de bomaanslag zijn vakantie in Finland onderbroken. Hij keert onmiddellijk naar het VN- hoofdkwartier in New York te rug waar hij vandaag zal arrive ren. De Veiligheidsraad van de VN heeft de aanslag gisteren in een spoedzitting veroordeeld als terroristisch. De raad toonde zich evenwel vastberaden niet voor de terreur te wijken, maar het hulpprogramma voor het Iraakse volk voort te zetten. Het is niet duidelijk wie er achter de aanslag zit of wat het motief is. Het Amerikaanse ministerie van defensie houdt er rekening mee dat de aanslag het werk was van de militante organisa tie Ansar al-Islam. Washington onderzoekt of er een relatie is tussen de aanslag op het VN-kantoor en die op de Jordaanse ambassade bijna twee weken geleden. Door die actie tegen de ambassade kwa men zeker zeventien mensen om het leven. De Amerikaanse bestuurder in Irak, Paul Bremer, zei anderhal ve week geleden dat Ansar al- Islam aanslagen in Irak voorbe reidde. Volgens de Verenigde Staten onderhoudt de groepe ring banden met het terreur netwerk al-Qaeda. Soldaten en reddingswerkers zoeken in het ingestorte VN-kantoor naar overlevenden. Foto: AFP/Rob Gauthier door onze correspondenten Bob Kroon en Frans Lindenkamp den haag - De aanslag op het VN-hoofdkwartier in Bagdad en de dood van Sergio Vieira de Mello is als een bom ingeslagen in het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Ge- nève, de bakermat en thuisha ven van deze VN-topdiplomaat. Evenals zijn baas Kofi Annan begon Sergio', zoals hij door de hele VN-familie werd genoemd, zijn VN-loopbaan bij het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen in de jaren zeventig. Uit die tijd dateert ook de per soonlijke band tussen de beide VN-topfunctionarissen. In 1996 werd Sergio de rechterhand van Sadako Ogata, de toenmalige Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. Maar hij was zelden in Genève, want toen al belastte Kofi Annan zijn ver trouweling met 'speciale' op drachten in probleemgebieden van Cambodja tot Sudan. Voor Vieira de Mello waren hu manitaire hulp en mensenrech ten altijd de belangrijkste drijf veren in de belangrijke posten die hij in het VN bestel heeft bekleed. Maar de sympathieke Braziliaan beschikte ook over onmiskenbare leiderschapkwa liteiten. Hij bewees dat bij talrij ke politiek gevoelige missies over de hele wereld, maar voor al in zijn functies als VN 'gou verneur' in Kosovo en later in Oost- Dimorf Vorig jaar volgde hij de Ierse Mary Robinson op als Hoge Commissaris voor de Mensen rechten, een kwetsbare en veel eisende functie waarin hij zich niettemin thuisvoelde als een vis in het water. Mensenrech- tenschenders van alle rangen en standen konden bij Sergio rekenen op ongezouten kritiek. Meertalige kritiek bovendien, want de rijzige Braziliaan, met zijn kortgeknipte kuif, deed zijn gezaghebbende uitspraken in vloeiend Engels, Frans, Spaans en Portugees. Aan ambities ontbrak het deze wereldburger evenmin. Het was in het Geneefse Palais des Na tions geen geheim, dat hij hoopte ooit zijn vriend Kofi An nan te kunnen opvolgen als se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties, een organisatie die hij als zijn levenstaak be schouwde. Zijn positie als hoogste mensenrechtenarbiter, geliefd bij vrienden en geres pecteerd door vijanden, was daarvoor trouwens een goede opstap. Mede daarom had Sergio wei nig trek in zijn laatste functie als hoofd van de VN-operaties in Irak. Uiteindelijk bezweek hij in mei met tegenzin voor de persoonlijke aandrang van Kofi Annan. Over die weerzin tegen zijn Iraakse missie zei Sergio destijds: „Ik ben net benoemd tot Hoge Commissaris voor de Mensenrechten, het is een fan tastische baan en die wil ik niet opgeven. In Irak is trouwens weinig eer te behalen voor de Verenigde Naties, als we daar tweede viool moeten spelen voor de Amerikanen." Als rechtgeaard VN-man be schouwde Vieira de Mello de oorlog in Irak als een schending van het volkenrecht. Bij aankomst in Irak zei hij: Ik ben hier heen gestuurd om het Iraakse volk en degenen die dit land gaan besturen te helpen om hen de vrijheid te laten her krijgen, hen hun eigen lot te la ten bepalen en hun eigen toe komst. De eerste uitdaging is het oplossen van de enorme onveiligheid met name in de grote steden te beginnen in Bagdad." Kofi Annan prees hem als 'een fantastisch dienaar van de mensheid. Het verlies van Viei ra de Mello is een harde klap amsterdam/ap-anp - Tal van politici heb ben de bloedige aanslag gisteren op het hoofdkantoor van de Verenigde Naties in Bagdad veroordeeld. De Amerikaanse pre sident George Bush noemde de daders 'vij anden van de beschaafde wereld'. „De daders stellen de wil van Amerika op de proef om het terrorisme te bestrijden", zei Bush. „En ondervinden in de hele we reld dat onze wil niet kan worden gebro ken." Bush verklaarde dat de aanslag de toe komst van Irak niet zal beïnvloeden. „Ieder teken van vooruitgang in Irak maakt de ter roristen en de restanten van Saddams wre de regime nog wanhopiger", voegde hij er aan toe. De hoogste bestuurder voor Irak, de Ameri kaan Paul Bremer, haastte zich persoonlijk naar het verwoeste VN-kantoor in Bagdad. De door de Amerikanen geleide coalitie in Irak zal nog meer dieptepunten te verwer ken krijgen, maar zal niet van haar koers af wijken, zei hij. Een geschokte Annan gaf een verklaring uit waarin hij stelde dat er 'geen enkel excuus' kan zijn voor het doden van mensen die 'voor slechts één doel naar Irak zijn geko men: om de Irakezen te helpen hitn onaf hankelijkheid en soevereiniteit terug te krij gen, en hun land zo snel mogelijk te her bouwen onder leiders die zij zelf kiezen'. De Britse minister van buitenlandse zaken Jack Straw wees erop dat de aanslag vooral mensen heeft getroffen 'die zichzelf heb ben gewijd aan de totstandbrenging van een betere toekomst voor Irak en het Iraak se volk'. Straw sprak van 'een aanval tegen Irak, zijn volk en de hele internationale ge meenschap'. Rusland noemde de aanslag 'een barbaarse daad' gericht tegen de stabilisering van Irak. Het Russische ministerie van buiten landse zaken stelt dat de aanslag de nood zaak bevestigt van 'een bredere en geza menlijke deelname van de internationale gemeenschap in Irak'. De Duitse minister van buitenlandse zaken Joschka Fischer sprak zijn afschuw uit over de aanslag en zei dat Duitsland zich op nieuw voor een centrale rol van de VN in Irak zal inzetten. De Franse president Jac ques Chirac zei 'verontwaardigd' te zijn en sprak zijn 'totale veroordeling' uit. Hij noemde het werk van de VN in Irak 'voor beeldig en essentieel' en prees VN-gezant Sergio Vieira de Mello. De voorzitter van de Iraakse bestuursraad, Een gewond Israëlisch meisje wordt het ziekenhuis binnengebracht na de zelfmoordaanslag in Jeruza lem. Foto: Reuters/Sharon Perry Sergio Vieira de Mello. Foto: EPA voor de VN en voor mijzelf. Ik kan me niemand voor de geest halen die wij moeilijker konden missen'. Vieira de Mello is zijn dood overigens met een glimlach te gemoet getreden. Een naaste medewerker van Vieira de Mel lo hield na de aanslag geduren de drie uur contact met hem. „We hebben een paar maal contact gehad per telefoon. Hij vertelde me met humoristische ondertoon dat een stalen dwarsbalk op zijn benen was gevallen. Ook het plafond van zijn werkkamer was naar bene den gekomen. Daardoor kon hij niet meer bewegen", aldus Ghassam Salame. Uiteindelijk bezweek Vieira de Mello aan zijn verwondingen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De bloedige aanslag van gisteravond in Jeruzalem laat voor de zoveelste keer zien hoe sterk de krachten zijn die ie dere vooruitgang in de richting van vrede tegenhouden. Een rui me meerderheid van de Israëli sche en de Palestijnse bevolking steunde de 'hudna', de tijdelijke wapenstilstand, Maar of dat na de explosie van gisteravond aan Israëlische kant nog steeds het geval is, staat te bezien. In een eerste reactie heeft de Is raëlische regering de contacten met het Palestijnse Bestuur be vroren en de overdracht van het militaire gezag over meer ste den op de Westelijke Jordaan- oever verder uitgesteld. Premier Sharon zal zonder twijfel ook vragen om meer druk van Was hington op het Palestijnse Be stuur. Volgens de routekaart, het internationale vredesplan, moeten de Palestijnen de gewa pende milities ontmantelen, maar op dat gebied hebben ze nog niets laten zien. De Israëlische reactie is begrij pelijk, maar zal in de praktijk weinig opleveren. De enige ma nier om de milities van organi saties als Harnas, Islamitische Jihad en Fatah krachtig te be strijden is nauwe samenwer king tussen de Israëlische en Palestijnse veiligheidsdiensten en gewapende machten. Daar voor is het nodig dat Israël de Palestijnse gebieden weer on der Palestijns gezag brengt en de plaatselijke politiemacht de kans geeft op te treden. Een te rugkeer naar de toestand van voor de hudna zal weinig op lossen. Het Israëlische leger heeft de afgelopen drie jaar la ten zien dat het de milities wel kan bestrijden, maar niet met een bevredigend resultaat. De drie zelfmoordterroristen die de afgelopen week hebben toege slagen, opereerden vanuit ge bied dat bezet wordt gehouden door het Israëlische leger. Alleen intensieve Israëlisch-Pa lestijnse samenwerking op vei ligheidsgebied in combinatie met een 'politieke horizon', of wel een geloofwaardig vredes proces, kan de partijen verder helpen. En dat is precies wat Harnas, de Islamitische Jihad en andere gewapende groepen willen voorkomen. Op aan drang van het Palestijnse Be stuur maakten ze eind juni be kend dat ze een tijdelijke wa penstilstand in acht zouden ne men. Het bestand zou drie maanden duren en worden uit gevoerd op hun eigen voor waarden. De belangrijkste was dat 'Israëlische schendingen' - in de vorm van militaire opera ties, arrestaties en liquidaties - zouden worden gewroken. Bo vendien zou het Palestijnse Be stuur van premier Abbas moe ten afzien van ieder optreden tegen de milities. Abbas, al lang blij dat er rust aan het front zou heersen, ging daarmee akkoord en maakte zich zo tot gijzelaar van de milities. De hudna is van het begin af aan een schijnbestand geweest. Israël doet alleen zaken met het Palestijnse Bestuur en niet met groepen als Harnas. Het eist dat Abbas onverkort nakomt waar deze zich door zijn steun aan de routekaart toe heeft ver plicht, namelijk het ontmante len van de gewapende groepen. Israël weigert de hudna te er kennen en laat dat duidelijk merken door de arrestaties en liquidaties van Palestijnse mili tieleiders voort te zetten, zij het op kleinere schaal dan voor heen. Aan de andere kant begrijpt de Israëlische regering dat ze steun moet geven aan Abbas, die zijn positie in grote mate dankt aan druk van Israël en de Verenigde Staten. Daarom heeft premier Sharon de afgelopen weken een serie kleine conces sies gedaan aan het Palestijnse Bestuur. Maar de overweldi gende indruk is halfslachtigheid aan beide kanten. Sharon en Abbas willen wel verder, maar worden geremd door radicalen in hun kampen en vooral door hun eigen besluiteloosheid. Daardoor zijn ze zelfs niet staat de betrekkelijk kleine stappen te zetten die in de eerste fase van de uitvoering van de route kaart van hen worden verlangd. Het Palestijnse Bestuur heeft in de Gazastrook en Bethlehem - het enige gebied dat tot nu toe is overgedragen - nog geen vin ger uitgestoken naar de milities. Als het wil laten zien dat een toekomstig onafhankelijk Pales tina niet de 'terreurstaat' zal worden die de rechtse partijen in Israël voorspellen, dan is het nu tijd voor actie. Aan Israëlische kant is nog geen sprake van een bouwstop in de nederzettingen in bezet gebied en zelfs de 'illegale buitenpos ten' staan bijna allemaal nog overeind. De vrijlating van een beperkt aantal Palestijnse ge vangenen - van wie de meesten hun straf er toch al bijna had den opzetten - staat in de rou tekaart nergens als eis vermeld. Het enige dat Israël ermee heeft bereikt is meer teleurstelling aan Palestijnse kant. (advertentie) Natuurlijk leuk, zo'n gratis internetabonnement. Maar een gratis abonnement betekent vaak: duurdere telefoontikken. Kijk maar eens op uw telefoonrekening hoeveel u elke rYiaand betaalt voor uw internetminuten (de kosten staan onder inbelnummer 06760). Dat 'tikt 'aardig aan, nietwaar? Zeker als u dat vergelijkt met deze stunt van Het Net: Ibrahim al-Jaafari, zei te geloven dat de aanslag het werk is van 'restanten van de vroegere inlichtingendiensten'. Al-Jaafari, die een rondreis door Arabische landen maakt en gisteren in Bahrein verbleef, noemde de aanslag 'de kus des doods' voor het afgezette regime. „Geloof me, er is geen enkele sympathie voor deze misdadigers onder gewone Iraakse mensen." De Nederlandse minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken heeft 'met afschuw kennisgenomen' van de aanslag in Bagdad. Volgens De Hoop Scheffer 'zijn het juist de Verenigde Naties die de wereldgemeen schap vertegenwoordigen in Irak. Ze zijn daar voor de hulpverlening aan het Iraakse volk'. Hij gaat ervan uit dat de VN hun werk in Irak zullen voortzetten. Nederland zal dat blijven steunen, aldus het ministerie. De aanslag in Bagdad is voor de Neder landse soldaten in de veraf gelegen, zuide lijke Iraakse provincie al-Muthanna geen aanleiding voor speciale maatregelen, al dus een woordvoerder van het ministerie van defensie. „Er is geen enkele indicatie dat daar een zelfde soort geweldsescalatie dreigt." De militairen zijn daar als onderdeel van de in ternationale stabilisatiemacht in Irak. Daarbij maakt het niet uit of u overdag of 's avonds internet. De eerste 300 minuten zijn elke maand helemaal gratis. Op alle extra tikken krijgt u bovendien nog eens 10% korting. Voor veel mensen is dit Frequent Surfen-abonnement van Het Net vaak tot 40% voordeliger dan een gratis abonnement bij een andere provider. Voor u ook? Stap vóór 15 oktober 2003 over op een Frequent Surfen-abonnement van Het Net. Kijk op www.hetnet.nl voor de actievoorwaarden of ga naar Primafoon, Kijkshop of Kruidvat.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5